یک متخصص پوست و مو گفت: "قارچ رنگارنگ" یک بیماری عود کننده بوده و درمان قطعی ندارد؛ لذا لازم است در هر عودی بیماری مجددا درمان شود.

‌دکتر عباس درجانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بیماری‌های قارچی از مشکلات شایع پوستی هستند که خصوصا در فصول گرم سال و در مناطق مرطوب باعث مراجعه افراد زیادی به پزشک می‌شوند، اظهار کرد: قارچ‌ها از اعضای اولیه خانواده گیاهان بوده و چون فاقد کلروفیل‌ هستند، قادر به تهیه مواد غذایی خرد با استفاده از نور خورشید نبوده و به همین جهت بی‌جان زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های قارچی پوست انواع مختلفی از جمله قارچ‌های کچلی، قارچ‌های کاندیدایی و قارچ‌های رنگارنگ دارند، گفت: قارچ‌های رنگارنگ قارچ نسبتا شایع پوستی است، این قارچ اصولا بطور همزیست و غیر بیماری‌زا در پوست انسان خصوصا پوست سر، قسمت بالایی تنه و چین‌های بدن زندگی می‌کنند و اگر به هر علتی اختلالی در محیط زندگی این قارچ ایجاد شود، به حالت بیماری‌زا تبدیل و ایجاد قارچ رنگارنگ می‌کند.

این متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مهم‌ترین عوامل مساعد کننده برای ابتلا به قارچ رنگارنگ ادامه داد: این عوامل بدرستی شناخته شده نیست، اگرچه عوامل وراثتی را در این امر دخیل می‌دانند، ولی تغییرات آب و هوایی و تعریق زیاد در ابتلا به این بیماری نقش برجسته‌ای دارند؛ به طوری که اکثریت موارد بیماری در فصل تابستان بروز می‌کند.

درجانی از عوامل مستعدکننده دیگر نیز به حاملگی، مصرف قرص‌های ضد بارداری، سوء تغذیه و پرکاری غدد فوق کلیه اشاره کرد.

وی درباره میزان شیوع قارچ رنگارنگ گفت: در آب و هوای معتدل این بیماری در کودکان نادر بوده ولی با افزایش سن شیوع آن بیشتر می‌شود؛ به طوری که بعد از 20 سالگی به حداکثر میزان خود می‌رسد.

متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: در مناطقی که آب و هوای گرم ‌ دارد، قارچ رنگارنگ بسیار شایع بوده، به طوری که حدودا 40 درصد مردم گرفتار می‌شوند و بالعکس در مناطقی که آب و هوای سرد دارد شیوع این بیماری قارچ بسیار کم بوده و کمتر از یک درصد است.

درجانی با بیان اینکه میزان ابتلاء زن و مرد به قارچ رنگارنگ تقریبا یکسان است، یادآور شد: همانطوری که گفته شد، بعلت افزایش گرما، رطوبت و تعریق اکثریت موارد این بیماری در فصل تابستان بروز می‌کند.

وی علائم و نشانه‌های قارچ رنگارنگ را بروز لکه‌های قرمز کم رنگ در بدن دانست و گفت: این بیماری معمولا بصورت لکه‌های قرمز کم رنگ بروز می‌کند که در سطح آن پوسته‌های زیر، ظریف و آردی شکل دیده می‌شود که بعضا در اثر پیوستن این لکه‌های کوچک، لکه‌های بزرگتر ایجاد می‌شود.

این متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در افرادی که پوست روشن دارند، این لکه‌ها به رنگ قهوه‌ای و در افرادی که پوست تیره دارند به صورت لکه‌های کم رنگ دیده می‌شوند و بعلت همین تنوع رنگ است که قارچ رنگارنگ نامیده می‌شود، گفت: شایعترین محل بروز لکه‌های قارچی قسمت بالایی تنه است که اغلب به بازوها، گردن، شکم و بعضا نواحی دیگر بدن گسترش می‌یابد.

درجانی با تاکید بر اینکه گرفتاری صورت به قارچ رنگارنگ در بزرگسالان نادر بوده ولی در کودکان شایعتر است، افزود: لکه‌های قارچی بعد از استحمام و همچنین در فصل زمستان کمرنگ‌تر و یا محو می‌شوند، همچنین در تعداد زیادی از بیماران بعد از بهبودی این بیماری قارچی یک سری لکه‌های کمرنگ برای مدت‌های طولانی باقی می‌مانند.

وی اضافه کرد: نکته مهم در قارچ رنگارنگ این است که اصولا در این بیماری خارش وجود نداشته و اگر هم خارش وجود داشته باشد معمولا خفیف هستند.

متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: نوع و رنگ لکه‌ها،محل درگیری، عود بیماری در فصل تابستان در اکثریت موارد برای تشخیص بیماری کافی است، اگرچه در موارد مشکوک پزشک از آزمایش قارچ شناسی برای اثبات تشخیص استفاده می‌کند.

درجانی گفت: قارچ رنگارنگ یک بیماری عود کننده بوده و درمان قطعی ندارد، لذا لازم است در هر عودی بیماری مجددا درمان شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه بیماران باید در صورت مشاهده بیماری به پزشک مراجعه کنند، گفت: مسری بودن این بیماری بطور کامل ثابت نشده است لذا جدا کردن بیمار و یا ضد عفونی کردن لباس‌های بیماری همیشه توصیه نمی‌شود.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جنگل هایِ هیرکانی از شرایط موجود تا وضعیت موعود

به گزارش ایرنا، ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی در لیست میراث جهانی یونسکو از مدتها قبل مورد توجه دولت و میراث فرهنگی کشور بود تا این که تیر ماه امسال در مجموع تعداد ۱۲ لکه یا سایت جنگلی هیرکانی در چهار استان مازندران، گیلان، گلستان و سمنان به ثبت جهانی رسید که از این تعداد ۶ لکه مربوط به استان مازندران است.

سایت های الیمستان، واز و لاویج، کجور، بولا، خشکه داران و چهار باغ ۶ نماینده مازندران در ثبت جهانی جنگل های هیرکانی هستند.

علاوه بر این استان مازندران حدود یک میلیون هکتار از مجموع یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار جنگل های هیرکانی جهان را در جغرافیای خود محفوظ داشته است.

همه چیز درباره جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی در زبان رایج و عامیانه ی مردم ایران جنگل های شمال نامیده می شود و این جنگل ها متراکم ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل می دهند. این جنگل ها که در جنوب دریای خزر قرار گرفته اند بین کشورهای ایران و آذربایجان مشترک هستند. جنگل های هیرکانی از سال های بسیار دور به جا مانده اند و حتی برخی عمر آنها را با دایناسورها (دوره سوم زمین شناسی) برابر می دانند.

البته این جنگل ها را به دلیل قرار گیری در مجاورت دریای خزر ، به نام کاسپینی – هیرکانی (Caspian Hyrcanian mixed forests) نیز می شناسند.

ارتفاع رویش درختان هیرکانی از سطح دریا آغاز می شود و تا ۲ هزار و ۸۰۰ متری ادامه می یابد. این پوشش گیاهی زمانی ۵۵ هزار کیلومتر مربع مساحت داشت که تاکنون ۵۱ درصد آن منقرض شده و تنها از ۱۰ درصد آن حفاظت صورت می گیرد.

همچنین در حال حاضر جنگلهای هیرکانی از غنی ترین اکوسیستم های جهان محسوب می شوند به طوری که بیش از ۲۹۶ گونه پرنده و در حدود ۶۰۰ گونه پستاندار، ۶۷ گونه ماهی، ۲۹ گونه خزنده و ۱۵۰ گونه درختی و بوته ای بومی (اندمیک) مانند درختان انجیلی و شمشاد در این جنگل ها زندگی می کنند.

از گونه های پرندگان ساکن در اکوسیستم جنگلهای هیرکانی می توان به گنجشک سانان، سار، دارکوب، اردک نوک پهن، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین، قوش، دال، قرقی، اردک خاکستری، عقاب و جغد اشاره کرد و از گونه های پستانداران ساکن در این زیست بوم می توان مرال، شوکا، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، روباه سر دو سیاه، شغال، سمور، تشی، خارپشت، موش جنگلی، خرگوش، گربه وحشی، گورکن و اسبچه خزر را نام برد.

درختان این جنگل ها از نوع مختلط پهن برگ حاشیه جنوب دریای خزر است که با آب و هوای نیمه مدیترانه ای و مرطوب سازگارند.جنگل های هیرکانی بر اساس ارتفاعی که در آن هستند (سطح دریا، کوهپایه های کم ارتفاع، کوهپایه های بلند، نقاط خیلی مرتفع) غالباً پوشش گیاهی متفاوتی دارند.از معروف ترین درختان این جنگل ها می توان راش، بلوط، توسکا، نارون، زبان گنجشک و شمشاد را نام برد.

به طور کلی از نظر علمی در عرض های جغرافیایی بیش از ۴۰ درجه جنگل، شرایط برای رشد درختان راش وجود ندارد، اما در جنگل های هیرکانی ایران که به طور متوسط در عرض ۳۸ درجه قرار گرفته اند، توده های فشرده درخت راش به صورت انبوه رشد کرده اند که از این نظر منحصر بفرد هستند.

اهمیت جنگل های هیرکانی

قدمت جنگل های هیرکانی دقیقاً مشخص نیست. اما بر اساس آخرین نظرات کارشناسان قدمت جنگلهای هیرکانی بیش از ۴۰ میلیون سال برآورد شده و بازمانده دوره سوم زمین شناسی هستند. از همین جهت به فسیلهای زنده شهرت دارند و در حوزه باستان شناسی و گیاه شناسی یک موزه طبیعی به شمار می روند.

در دنیایی که تا کنون هزاران گونه گیاهی و جانوری منقرض شده اند، مجموعه ای کهن با قدمتی این چنینی نه تنها یادگاری با ارزش از دل تاریخ است، بلکه منبع عظیمی از گونه های منحصربه فرد زنده است که باید حفظ شود.

اما اهمیت جنگل های هیرکانی تنها از بعد قدمت آن نیست، زیرا این جنگلها علاوه بر تامین اکسیژن، در ذخیره مقادیر بسیار زیاد آب، حفاظت از بافت خاک و جلوگیری از جاری شدن سیل نقش بسیار مهمی دارند.

همچنین از بعد توسعه گردشگری و ایجاد درآمد برای ساکنین نواحی شمالی کشور نیز جنگل های هیرکانی بسیار موثر بوده اند.به طوری که نوار شمالی کشور از محبوب ترین سایتهای گردشگری ایران به شمار می رود و ورود گردشگر به این خطه موجب درآمد پایدار از راه گردشگری برای اهالی سرزمین های شمالی کشورمان شده است.

ثبت جهانی جنگل های هریکانی در میراث یونسکو

ابتدای امر حین انتخاب لکه ها، کارگاههایی با حضور کارشناسان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، محیط زیست و کارشناسان میراث طبیعی سه استان شمالی به ترتیب در سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی کشور در بهمن و اسفند ۹۵ جهت آموزش شیوه انجام و تقسیم کار صورت پذیرفت.

نخستین جلسه با ذینفعان با حضور ارزیابان یونسکو در آمل و خرداد ۹۶ تشکیل و از کلیه کارشناسان مرتبط ادارات محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی استان در هتل المپیک آمل دعوت به عمل آمد و اطلاعات این کارشناسان جهت تدوین پرونده در اختیار سرپرست تیم قرار گرفت.

در نهایت جلسه جمع بندی و تحویل پرونده به یونسکو در بهمن ۹۶ در سازمان میراث فرهنگی کشور تشکیل و پرونده تحویل یونسکو گردید.

همچنین نخستین مرحله بازرسی میدانی توسط ارزیابان یونسکو در تیر ۹۷ انجام شد.

همایشی تحت عنوان هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی و محلی جنگلهای هیرکانی در مرداد ۹۷ و در هتل بادله ساری صورت گرفت.

در مهر ماه سال ۹۷ بود که آخرین بازدید ارزیاب ها و بازرسان یونسکو از سایتها به ترتیب از شرق (گلستان) به غرب (گیلان) انجام شد و در نهایت در چهل و سومین اجلاسیه یونسکو به میزبانی باکو جمهوری آذربایجان، جنگل های هیرکانی ایران ثبت جهانی شد.

مزایای ثبت جهانی

وقتی که یک اثر در فهرست جهانی این سازمان میراث فرهنگی یونسکو ثبت می‌شود همه اعضای کنوانسیون متعهد هستند با مشارکت جهانی از آن مراقبت کنند.

علاوه بر این افزایش توجه و آگاهی کشورهای عضو نسبت معرفی، شناخت و تعهد در قبال حفظ میراث طبیعی و فرهنگی برای نسل های آینده از دیگر مزایای ثبت جهانی میراث فرهنگی است.

تعامل و تبادل تجربیات جهانی بویژه برای ارتقای سطح کارشناسی، اعزام کارشناس برای کمک به کشورها با درخواست کشور عضو و سایر کمک‌های مالی و فنی را می توان مزایای مهم یونسکو به شمار آورد.

حفاظت از این آثار در زمان جنگ به عنوان مکان‌های امن و معرفی حرفه‌ای و شایسته آثار به زبان‌های مختلف در کشورهای جهان که زمینه ساز شکل‌گیری مقاصد گردشگری مهم دنیا را موجب شده که معمولاً در اقتصاد کشورها نقش بسزایی دارد، از جمله نتایج مثبت و مهمی است که از این اتفاق مهم جهانی حاصل می شود.

همچنین تخصیص اعتبار سالانه توسط یونسکو به منظور شناسایی، حفاظت و معرفی محوطه های میراث جهانی مزیت هایی است که از این پس جنگل های هیرکانی ایران از آن برخوردار خواهند بود.

قوانین میراث جهانی یونسکو برای آثار ثبتی

یک محدوده جنگلی ثبت جهانی مانند ذخیره گاههای زیست کره از چند لایه می تواند تشکیل گردد. طبق این قانون در یک محدوده هسته مرکزی (Core zone) و بافر یا عرصه بیرونی (buffer zone) قرار دارند که میتواند این حریم ۲ لایه داشته باشد.

قوانین حاکم بر هسته مرکزی شامل "هر گونه بهره برداری و دخالت انسانی ممنوع است"، "در محدوده هسته مرکزی نباید هیچ روستا و یا زمین کشاورزی موجود باشد.(سکونت دائم و داشتن املاک خصوصی ممنوع است.) و در صورت ایجاد حریق در زون مرکزی می بایست جنگل به صورت طبیعی احیاء گردد".

علاوه بر این منطقه می تواند از یک یا ۲ عرصه (بافر درونی و بافر بیرونی) تشکیل گردد. در صورت وجود یک عرصه همان قوانین هسته مرکزی بر آن حاکم می باشد.

اما در زمان وجود ۲ عرصه فقط در لایه عرصه بیرونی می توان با رعایت شرایط خاص در محدوده فعالیت نمود. بر اساس قوانین عرصه بیرونی ، " در صورت وجود اراضی کشاورزی هرگونه سم پاشی در محدوده ممنوع است، تغییر گونه های گیاهی موجود در بافر زون بیرونی ، استفاده از گونه های gmo یا دستکاری شده ژنتیکی و هر گونه بهره برداری از جنگل ممنوع است.

علاوه بر این تمامی لکه های منتخب سالهاست که تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور قرار دارند و اکثر قوانین فوق برآن استیلا دارد.

درخصوص راه های فرعی و اصلی جنگل نشینان

مطابق با قوانین یونسکو و بازدیدهای میدانی درصورت وجود راه های ارتباظی و دسترسی تا زمان ثبت در فهرست میراث جهانی، مانعی برای ثبت نبوده ولی از زمان ثبت در فهرست جهانی هرگونه احداث، تعریض و تعریف مسیر جدید مطابق با ضوابط عرصه و حریم ممنوع است.

همچنین می توان در صورت امکان و بلااستفاده بودن راه های دسترسی قدیمی، تدابیری اتخاذ نمود که این راهها را به وضعیت طبیعی و سابق خود بازگرداند.

اقدامات برای توسعه گردشگری در حوزه لکه های جنگل های هیرکانی

بر اساس گفته های مسئولان میراث فرهنگی مازندران در حوزه گردشگری طبیعی برنامه گردشگری برای این جنگل ها به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شده بود اما به دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مقرر گردید برنامه جامع گردشگری برای تمام جنگل های شمال کشور تدوین و پس از تهیه به استان ها ابلاغ گردد.

همچنین به جهت صیانت و حفاظت از این لکه ها، ورود گردشگران باید به صورت مدیریت شده در مسیرهای مشخص هدایت گردد.

گفتنی است که اجرای علمی و دقیق مفهوم طبیعت گردی به عنوان یکی از مهم ترین شاخه های گردشگری می تواند کمک شایانی در معرفی و حفاظت از آن گردد.

۹۹۱۹/1654

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

اجاره خانه 600 میلیونی برای استراماچونی!

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۶ ترفند خانگی که لبخندی زیبا به شما هدیه می‌کند
 • 6ترفند برای داشتن دندانهای زیبا
 • پاسخ سوالات خود را در زمینه «مشکلات پوستی» اینجا بخوانید
 • پاسخ سوالات خود را در زمینه «مشکلات پوستی» اینجا بخوانید/ بخش اول
 • ابداع لباس مخصوص افراد فوت شده از قارچ
 • فواید مصرف قارچ که نمی‌دانستید
 • سرطان پوست و جهش ژنتیکی در کمین ما!
 • یوکیا آمانو و ایران/مراقب باشید به دست ترول های مجازی ترور نشوید!/پرداخت مطالبات آبداران در دست پیگیری است
 • سرطان پوست و جهش ژنتیکی در کمین ما/ اشعه ماوراء بنفش چقدر مضر است؟
 • ائمه جمعه باید مراقب فریب صاحبان زر و زور و قدرت باشند/امام جمعه باید پدر معنوی همه باشد
 • با فرا رسیدن فصل گرما، مراقب تب کریمه کنگو باشید
 • صاحبان این گروه خونی در مسافرت‌ها مراقب حشره گزیدگی باشند
 • لباسی از جنس قارچ تولید شد
 • تقدیر رییس سازمان سینمایی از نمایش «سرخ‌پوست» برای نابینایان
 • هشدار دامپزشکی خراسان شمالی؛ دامداران مراقب بیماری تب کریمه باشند
 • مراقب خطرات ورزش در هوای گرم با از دست دادن آب بدن باشیم
 • ائمه جمعه باید مراقب فریب صاحبان زر و زور و قدرت باشند
 • پوست دانه قهوه را دور نریزید
 • پوست دانه قهوه سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر است