رکنا: شستن دندان ها با چای سبز مانع از پوسیدگی می شود.

یکی از مطالعات علمی نشان می‌دهد که شست‌وشوی دهان با استفاده از چای سبز می‌تواند مانع از فرسودگی و ساییدگی دندان‌ها شود. یکی از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند فعالیت مخرب مواد غذایی نشاسته‌ای (مانند کراکرها و کیک‌ها) را متوقف کند و مانع از پوسیدگی دندان‌ها شود.

گر شما هم دنبال ترکیبات طبیعی برای حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها می‌گردید، خوش‌بختانه گزینه‌های زیادی پیش رو دارید. البته انتخاب شما هر چه باشد، نباید فراموش کنید که ترکیبات طبیعی درنهایت نمی‌توانند جایگزین مسواک، نخ‌دندان یا استفاده از دهان‌شویه‌ها شوند. بنابراین، اگر به محافظت از دندان‌ها و لثه‌های خودتان علاقه‌مند هستید، باید از همه این محصولات در کنار هم استفاده کنید.

ایمنی و اثربخشی؟

به‌گفته دکتر ونیوان شی (استاد بیولوژی دهان در دانشگاه UCLA)، محصولات طبیعی مراقبت از دهان و دندان معمولا بی‌خطر هستند و استفاده از آن‌ها اشکالی ندارد. به‌طور کلی، محققان هنوز درحال بررسی این موضوع هستند که کدام ترکیبات طبیعی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه اثربخشی بهتری دارند. البته، آنان درباره بعضی از ترکیبات به نتایج قطعی رسیده‌اند و مثلا با قطعیت می‌دانند که فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک می‌کند. همه خمیردندان‌هایی که مهر انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) را داشته باشند، حاوی فلوراید هستند.

پراکسید، چای و عصاره‌ها

بعضی از مواد یا گیاهان طبیعی، ازجمله مواد غذایی و نوشیدنی‌های رایج، می‌توانند به پاک‌سازی دندان‌ها کمک کنند. بنابراین، ‌می‌توانید محصولات موجود در لیست زیر را با این هدف تهیه کنید:

جوش شیرین (بی‌کربنات سدیم)؛ پراکسید (باید با دقت رقیق شود، چون در غیر این صورت می‌تواند لثه‌ها را شدیدا بسوزاند)؛ چای سبز؛ اوکالیپتول، منتول و عصاره درخت چای؛ آدامس زایلیتول؛ ویتامین D.

به‌گفته دکتر شی، جوش شیرین می‌تواند به مقابله با پوسیدگی دندان‌ها کمک کند و پراکسید هم می‌تواند بعضی از باکتری‌ها را از بین ببرد. البته برای استفاده از پراکسید، باید آن را با آب ترکیب کنید.

یکی از مطالعات علمی در همین زمینه نشان می‌دهد که شست‌وشوی دهان با استفاده از چای سبز می‌تواند مانع از فرسودگی و ساییدگی دندان‌ها شود. یکی از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند فعالیت مخرب مواد غذایی نشاسته‌ای (مانند کراکرها و کیک‌ها) را متوقف کند و مانع از پوسیدگی دندان‌ها شود. مطالعه دیگری هم حاکی از آن است که نوشیدن چای سبز به‌طور منظم، سلامت لثه‌ها را افزایش می‌دهد.

عصاره‌هایی مانند اوکالیپتول، منتول و عصاره درخت چای، همگی می‌توانند باکتری‌های مضر در دهان را از بین ببرند. به‌علاوه، این ترکیبات می‌توانند مانع از شکل‌گیری التهاب در لثه‌ها شوند. امروزه بسیاری از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها از این عصاره‌ها در ترکیبات خودشان استفاده می‌کنند.

زایلیتول، ماده دیگری است که می‌تواند پوسیدگی دندان‌ها را محدود کند، اما نحوه عملکرد آن و میزان تاثیرگذاری‌اش هنوز برای محققان روشن نیست. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که زایلیتول می‌تواند خطر پوسیدگی دندان‌ها را در بزرگسالان تا ۱۰ درصد کاهش بدهد.

ویتامین D هم می‌تواند باکتری‌های مخرب در دهان را از بین ببرد و از همین طریق سلامت دهان و دندان را تقویت کند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که پایین بودن سطح ویتامین D در بدن، شانس ابتلا به بیماری لثه را بیشتر می‌کند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مراتع و فضای سبز در محاصره دام ها/چرای دام و فضای سبز و مراتعی که بلعیده می شود

هر ساله چرای بی رویه دام های بومی و غیر بومی در این فصل سبب نابودی مراتع و فضای سبز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  سفیر افلاک هر ساله در فصل بهار شاهد کوچ عشایر از شهرستان بروجرد هستیم، عشایری که از سمت جنوب به سمت استان همدان حرکت می کنند و تنها حدود 72 ساعت می توانند در این شهر بمانند و بعد به حرکت خود به سوی مقصد ادامه دهند.

 

اما متاسفانه هر ساله شاهد کوچ زودهنگام عشایر هستیم و مراتع و فضای سبز در این مدت زمان نابود می شوند البته این تنها یک سوی ماجراست چرا که با ورود عشایر، دامداران بومی برای چرای دام ها نیز به هر جایی دام ها را می برند تا از پوشش گیاهی استفاده کنند.

 

در شهرستان بروجرد 96 هزار هکتار مرتع وجود دارد که کوچ زودهنگام و چرای بی رویه دام ها در این مراتع سبب نابودی آنها می شود و هر ساله حدود 2 میلیون راس دام عشایر از این شهرستان عبور می کنند تا به مقصد برسند.

 

 

این در حالیست که عشایر تنها باید 72 ساعت مجاز به توقف هستند اما در برخی از موارد می بینیم کوچ عشایر بسیار بیشتر از این مدت زمان است که سبب بروز مسائل و مشکلاتی در شهر می کند و تاکنون اقدامی اساسی برای رفع این مشکل صورت نگرفته است.

 

حالا علاوه بر مراتع در برخی از تفرجگاه ها و فضای سبز هم شاهد چرای دام هایی هستیم که برخی آنها را بومی و برخی آنها را غیر بومی اعلام می کنند و این داستانی است که هر ساله تکرار می شود.

 

هم اکنون در چند نقطه از شهر بروجرد خصوصا در اطراف برخی از شهرکها چرای دام ها به وفور انجام می شود که وجود سگ های گله مشکلاتی را در اطراف این شهرکها ایجاد کرده است.

 

مصطفی مصطفی وند رئیس محیط زیست بروجرد در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: امسال به دلیل سیلابی بودن و بارش های زیاد کوچ عشایر مدتی به تعویق افتاد اما هم اکنون برخی از عشایر وارد بروجرد شده اند.

 

 

وی اضافه کرد: علاوه بر چرای دام های عشایر، چرای دام های بومی هم بسیار افزایش یافته به طوری حتی در فضای سبز و اراضی هم شاهد چرای دام ها هستیم.

 

به گفته وی متاسفانه امسال افرادی نه عشایر هستند نه دامدار بومی بلکه دلالانی هستند که چند راس دام را در این ایام با چرا در هر نقطه ای از شهر پرورش می دهند تا با چند برابر قیمت بفروشند و سودهای کلانی کسب کنند و این اقدام سبب نابودی پوشش های گیاهی فضای سبز و مراتع می شود.

 

مصطفی وند تصریح کرد: این افراد دام های خود را به حاشیه شهر برده و برای چرای آنها از پوشش گیاهی فضای سبز استفاده می کنند.

 

 

در ادامه حسن بلوریان معاون فرماندار بروجرد افزود: در حال حاضر عشایر در چهار نقطه از شهر چادرهای خود را برپا کردند که تنها به مدت 72 ساعت می توانند در این شهر بمانند و باید بعد از مدت زمان به سمت مقصد حرکت کنند.

 

وی اضافه کرد: قرار شده که یک تیم متشکل از شهرداری، نیروی انتظامی، محیط زیست و منابع طبیعی در راستای جلوگیری از حضور بیش از موعد عشایر و چرای بی رویه دام ها تشکیل شده تا تذکرات لازم را ارائه دهند.

 

به گفته وی البته در این ایام دامداران بومی هم دام های خود را برای چرا به مراتع و فضای سبز می برند که باید متولیان و دستگاه ها از ورود دام ها به فضای سبز جلوگیری کنند.

 

مژگان نوابی مدیر گروه مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: با ورود عشایر مسائل و مشکلاتی از جمله بیماری های مختلفی ایجاد می شود که تب مالت، هاری و حیوان گزیدگی از مهمترین بیماری هایی است که در این فصل افزایش می یابد.

 

وی اضافه کرد: برخی از افراد از دام های عشایر خریداری می کنند که ممکن است این دام مبتلا به بیماری باشد و سبب تا سایر دام ها هم آلوده شوند.

 

به گفته وی همچنین در مدت توقف عشایر ممکن است محصولات لبنی خود را بفروشند که بیماری تب مالت را احتمال دارد به همراه داشته باشد و فرد مصرف کننده مبتلا به تب مالت شود و علاوه بر این رها کردن فضولات دامی ممکن است راه دیگر انتقال تب مالت به افراد باشد.

 

نوابی تصریح کرد: سگ هایی که همراه با عشایر هستند ممکن است سبب ایجاد مزاحمت برای افراد کند که در این فصل آمار حیوان گزیدگی بسیار افزایش می یابد.

 

 

به هر حال می طلبد برای جلوگیری از ورود دام ها به تفرجگاه ها و فضای سبز متولیان دستگاه ها مربوطه اقدام کنند چرا که این اقدام نه تنها چهره زشتی را در شهر ایجاد می کند بلکه نابودی فضای سبز و طبیعت را به همراه دارد.

 

گرچه هر ساله جلسات مختلفی برای ساماندهی این کار صورت می گیرد اما چندان موثر نبوده و هم اکنون تردد دام های عشایر علاوه بر حاشیه شهر در مسیر جاده بروجرد به سمت اشترینان بسیار زیاد است و توقف بیش از 72 ساعته عشایر سبب ایجاد مشکلاتی می کند.

 

انتهای پیام/

 

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فوایدی که دارچین و عسل برای شما دارد
 • فضای سبز بلوارهای شهر چرام به کجا رسید/شفاف سازی شهردار چرام درخصوص فضای سبز+تصاویر
 • گوجه سبز و خرما؛ نوبرانه‌هایی که حسابی خودشان را می‌گیرند!
 • سرما منجر به تاخیر در برداشت برگ سبز چای شد
 • ۸ نوع از بهترین چای‌ها برای چربی سوزی سریع
 • گام نخست تشکیل پرونده الکترونیک سلامت در نیروهای مسلح/ ارائه خدمات دندان‌پزشکی سیار به نیروهای نظامی در مناطق عملیاتی کلید خورد
 • تأخیر یک هفته‌ای در زمان برداشت برگ سبز چای
 • چای یا قهوه کدام برای سلامتی مفیدتر است ؟
 • راههاي درمان دندان درد
 • اجرای برنامه های مدیریت سبز و طرح دوباره بی زباله در مدارس دورود
 • تأخیر یک هفته ای در زمان برداشت برگ سبز چای از باغات شمال
 • چند چای خوشمزه برای کاهش وزن سریع
 • جوهر خالکوبی سرطان زاست/ نشانه‌های قارچ سمی
 • هرآنچه برای داشتن لثه‌هایی سالم باید بدانید
 • شنا سوئدی چه فوایدی دارد؟
 • کمبود سرایدار در مدارس کرمانشاه جبران می‎شود
 • خدمات سلامت دهان و دندان در آذربایجان شرقی ۴ برابر افزایش یافت
 • افزایش ۴ برابری خدمات سلامت دهان و دندان در آذربایجان شرقی
 • ۱۵ اردیبهشت آخرین مهلت برای بیمه باغ‌های چای