به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی عصر شنبه در جمع کارشناسان و مدیران بهزیستی قزوین با اشاره به اینکه کارکنان بهزیستی با وجود کار سخت و طاقت فرسا از حقوق و مزایای عادلانه ای برخوردار نیستند، افزود: با توجه به نگاه مثبت دولت به کارکنان بهزیستی، حقوق همکاران ما افزایش پیدا می کند.
وی، افزایش حقوق و مزایای کارکنان بهزیستی را یکی از مطالبه های جدی همکاران خود دانست و اظهار کرد:‌ در همین راستا سازمان بهزیستی سال گذشته از مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در خواست ارزیابی میزان حقوق و مزایای دستگاههای اجرایی را نمود تا مشخص شود سازمان بهزیستی در این خصوص چه جایگاهی دارد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در اصلاحیه حقوق و مزایای دستگاههای اجرایی که مجلس از دولت تقاضا کرد رئیس جمهوری تکلیف کرد کارکنان بهزیستی مانند کارکنان آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ضریب مخصوص برخوردار شوند.
وی ادامه داد: بحث استخدام یا تغییر وضعیت نیروهای قراردادی کار معین، فعلا در دولت منتفی است زیرا بر حسب قانون، دولت استخدام جدید ندارد اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که برای مشاغل مربوط به اورژانس اجتماعی، پایداری شغلی ایجاد شود و در همین راستا، مجوز خرید خدمت برای این نیروها صادر شده است.
محسنی بندپی خاطر نشان کرد: سرمایه انسانی در این سازمان بسیار حائز اهمیت است چرا که کمتر سازمانی این اندازه نیروی متخصص دارد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بین دریافتی و مزایای برخی از سازمان‌ها و وزارت‌خانه ها فاصله و شکافی بسیار زیادی وجود دارد، افزود: همه کارشناسان سختی کار در بهزیستی را قبول دارند اما تاکنون به این موضوع رسیدگی نشده است.
وی در ادامه افزود: بازنگری حقوق و مزایا، توسعه کمی و کیفی اورژانس اجتماعی، افزایش مستمری مددجویان از جمله برنامه‌هایی بوده که برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: بهزیستی تنها متولی حل مشکلات و آسیب های اجتماعی نیست بلکه این مسئولیت چند وجهی است و باید همه دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در این خصوص پای کار بیایند.
وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار شاهد بودیم مستمری مددجویان بهزیستی 20 درصد افزایش یافت، گفت: در سال‌ جاری قرار است 150 واحد اورژانس اجتماعی در شهرهای کشور مستقر شود.
معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با یادآوری اینکه که موضوع پیشگیری از اختلالات ژنتیک قبلا با مصوبه دولت باید توسط وزارت بهداشت و با همکاری بهزیستی صورت می‌گرفت،گفت: با گذشت یک سال از این مصوبه، وزارت بهداشت نتوانسته هنوز آن را اجرا کند.
وی در ادامه گفت: تولد سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور این سازمان را بر آن داشت تا طرح پیشگیری از معلولیت را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهد.
محسنی بندپی در پایان گفت:‌ در برنامه‌ ششم توسعه، متولی سلامت اجتماعی، بهزیستی است در حالی که قبلا این سازمان فقط تصدی‌گری این حوزه برعهده داشت.
در حال حاضر 22 هزار نفر در سازمان بهزیستی کشور مشغول به خدمت هستند.
7389*3013
خبرنگار: نسرین رحیمی**انتشار دهنده: رضا اولادی

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آیا مصوبه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان قابلیت اجرایی دارد؟ + جدول

به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به ارزیابی سیاست افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور جز ۱ بند الف و بند ۶ الحاقی تبصره ۱۲ ماده واحده پرداخت و به سه سوال زیر درباره این موضوع پاسخ داد:

سوال اول: دولت در سال ۱۳۹۸ چه میزان اعتبار برای این امر تخصیص داده است؟

سوال دوم: برای اجرای این سیاست چه میزان اعتبار نیاز است؟

سوال سوم: این سیاست چه اثری بر حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر خواهد داشت؟

پاسخ سوال اول (اعتبار حقوق و مزایا در سال ۱۳۹۸)

اعتبارات حقوق شاغلان: بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ اعتبار جبران خدمت کارکنان از ۷۳۷,۲۵۴ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به ۹۵۲٬۲۸۸ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است؛ یعنی ۲۱۵٫۰۳۴ میلیارد ریال اعتبار برای افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است.

در همین حال سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارش ارقام کلان و ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور جدول ۴ تحت عنوان سقف اول منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بیان داشته است که اعتبار مربوط به حقوق کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی از رقم ۹۳۲٫۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به رقم ۱.۱۵۸.۴۶۰ میلیارد ریال افزایش یافته است؛ یعنی اعتباری معادل ۲۲۶.۴۶۰ میلیارد ریال برای افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است.

اعتبارات حقوق بازنشستگان: بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ اعتبار مربوط به حقوق بازنشستگان صندوق کشوری و لشکری به ترتیب از ۲۲۰.۳۴۰ میلیارد ریال و ۹۴.۶۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به ۳۱۸.۳۶۰ میلیارد ریال و ۱۴۱.۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است؛ یعنی اعتباری معادل ۱۴۴.۴۲۰ میلیارد ریال برای افزایش حقوق بازنشستگان این دو صندوق به عنوان صندوق‌های اصلی در سال ۱۳۹۸ اختصاص یافته است.

در همین حال سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارش ارقام کلان و ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور جدول ۴ تحت عنوان سقف اول منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بیان داشته است که اعتبار مربوط به حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از ۵۱۳.۵۲۶ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به رقم ۶۷۶.۲۶۴ میلیارد ریال افزایش یافته است. یعنی اعتباری معادل ۱۶۲.۷۳۸ میلیارد ریال برای افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است.

پاسخ سوال دوم (اعتبار مورد نیاز برای تحقق سیاست مجلس با فرض افزایش ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال حقوق ثابت و ۱۰ درصد افزایش ضریب ریالی سالیانه)

بر اساس گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور در ابتدای سال ۱۳۹۷ تعداد شاغلان رسمی، پیمانی و قراردادی و کارگری وزارتخانه‌ها، ریاست جمهوری، قوه قضائیه، نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی و سایر مؤسسات ۲.۲۷۶.۹۲۸ نفر است. تعداد بازنشستگان صندوق کشوری در سال ۱۳۹۷ حدود ۱.۳۷۰.۰۰۰ نفر و تعداد بازنشستگان صندوق لشکری نیز حدود ۶۸۰.۰۰۰ هزار نفر است.

اعتبار مورد نیاز برای اجرای این مصوبه در مورد شاغلان: با توجه به تعداد شاغلان دولت افزایش ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال به عنوان حقوق ثابت، نیازمند اعتباری معادل ۱۰۹.۲۹۲ هزار میلیارد ریال است و افزایش ۱۰ درصدی ضریب ریالی تیز (با فرض اعتبار ۹۳۲.۰۰۰ میلیارد ریالی حقوق در سال ۱۳۹۷ بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه به علاوه افزایش سابقه سنواتی سالیانه کارکنان، نیازمند اعتباری حدوداً معادل ۱۰۰.۰۰۰ میلیارد در خوشبینانه ترین حالت است که می‌توان بیان داشت که پیاده سازی این سیاست برای شاغلان به حدود ۲۱۰.۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال ۱۳۹۸ نیاز دارد که به نظر می‌رسد اعتبار منظور شده برای افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۸ برای تحقق این حکم کفایت می‌کند.

اعتبار مورد نیاز برای اجرای این سیاست در مورد بازنشستگان: با توجه به تعداد بازنشستگان صندوق کشوری و لشکری افزایش ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریالی به اعتباری معادل ۹۸.۴۰۰ میلیارد ریال و افزایش ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان این دو صندوق نیز (با فرض اینکه در سال ۱۳۹۷ این دو صندوق حدود ۵۱۳٫۰۰۰ میلیارد ریال برای حقوق بازنشستگان پرداخت کرده باشند)، به حداقل ۵۱.۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که می‌توان بیان داشت پیاده سازی این سیاست برای بازنشستگان نیز به حدود ۱۵۰.۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال ۱۳۹۸ نیاز دارد که به نظر می‌رسد اعتبار منظور شده برای افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۸ برای تحقق این حکم کفایت می‌کند.

پاسخ سوال سوم (آثار این سیاست بر حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر)

محاسبات انجام شده نشان از آن دارد که پیاده سازی سیاست مورد نظر مجلس شورای اسلامی با احتساب نرخ مالیات‌های سال ۱۳۹۸ موضوع بند «الف» تبصره «۶» ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور از ۴۲ درصد تا ۱۱.۴ درصد رشد حقوق را به نسبت سال ۱۳۹۷ به همراه خواهد داشت. جداول «۱» و «۲» روند رشد حقوق در گروه‌های مختلف حقوق بگیر را نشان می‌دهد.

نکته قابل توجه در مورد این جدول آن است که سیاست مالیاتی جدید مجلس در خصوص حقوق کارکنان سبب شده است که تا حقوق ۱۰ میلیون تومانی شاهد نظام پلکانی نزولی هستیم به نحوی که میزان افزایش حقوق به ۱۰ درصد می‌رسد، اما پس از آن شاهد یک شیب ملایم به سمت افزایش حقوق هستیم به نحوی که حقوق بیست میلیون تومانی با ۱۱.۴ درصد رشد همراه خواهد شد که با سیاست مورد نظر قانونگذار در تغایر است.

با توجه به نرخ مالیات ثابت اعضای هیأت علمی (۱۰ درصد) آثار این سیاست در مورد اعضای هیئت علمی متفاوت از گروه‌های حقوق بگیر دیگر است و شاهد افزایش پلکانی نزولی تا آخرین طبقه حقوق بگیر هستیم.

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
 • حقوق کمتر از ۲ میلیون تومان چند درصد افزایش دارد؟
 • حقوق کارکنان با دریافتی زیر 20 میلیون ریال 44 درصد افزایش می یابد
 • نخستین روز نمایشگاه بین المللی کتاب تهران/ روستا‌های سیلاب زده شادگان/تجدید میثاق کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با آرمان‌های امام راحل
 • یک روز از حقوق کارکنان فرهنگ و ارشاد قزوین به سیل‌زدگان اختصاص یافت
 • شماره ۴۹ فصلنامه تامین اجتماعی با سردبیری حسین راغفر منتشر شد
 • میزان افزایش حقوق گروه‌های مختلف کارمندی
 • انتقاد یک نماینده از عدم اجرای قانون افزایش حقوق کارمندان
 • حقوق یک روز کارکنان پژوهشگاه مواد و انرژی به مناطق سیل زده رسید
 • افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت ‌هیچ تأثیری بر بهبود وضعیت زندگی ندارد
 • واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته
 • اعمال افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اردیبهشت
 • اشکالات افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی کارمندان و بازنشستگان
 • افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان قابلیت اجرایی دارد؟/آثار این سیاست بر حقوق گروه‌های مختلف
 • حمایت های اجتماعی مراکز صنعتی هرمزگان از بهزیستی ضروری است
 • توان یاب سازمان بهزیستی رکورد 10 کیلومتر ویلچر رانی را ثبت کرد
 • نظر مرکز پژوهشهای مجلس درباره مصوبه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان+جدول
 • افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان آموزش‌وپرورش پرداخت شد
 • استفاده از جوانان به‌عنوان مشاور کاری نمادین است/ جوان‌گرایی در مدیران باید افزایش یابد