سد «بارزو» شیروان، بزرگترین سد بتنی دو قوسی خراسان شمالی، با حجم مخزن 90 میلیون متر مکعب به سبب کاهش نزولات جوی و خشکسالی در معرض خشک شدن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سد «بارزو» شیروان، بزرگترین سد بتنی دو قوسی خراسان شمالی، با حجم مخزن 90 میلیون متر مکعب به سبب کاهش نزولات جوی و خشکسالی در معرض خشک شدن است. سد «بارزو» شیروان در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان در خراسان شمالی قرار گرفته است.

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازگشت نیلوفرهای منحصر‌به‌فرد به سراب کرمانشاه؛ کشت‌های آب‌بر حیات سراب نیلوفر را تهدید می‌کند‌

حیات به نیلوفرهای آبی منحصر بفرد با کشت بوته‌های این گل در سراب نیلوفر کرمانشاه بازگشته است ولی چاه‌های غیرمجاز اطراف سراب و کشت دوباره محصولاتی همچون ذرت و هندوانه که نیازمند آب فراوان هستند این حیات را تهدید می‌کند. ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم  از کرمانشاه، سراب نیلوفر درفاصله 22 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه و در جاده اصلی کرمانشاه به سمت کوزران قرار دارد که  شاخصه اصلی این دریاچه گل‌های نیلوفر آن است.

 نیلوفر آبی موجود در این سراب در هیچ کجای دنیا حیات ندارد که در سال‏‌های گذشته به دلیل خشکسالی و برداشت بی‌رویه آب، در معرض خطر انقراض و نابودی قرار گرفت تا جایی که به‌ندرت نیلوفری در این سراب دیده می‌شد.  

طرح باز زنده‌سازی گل‌ نیلوفر آبی به همت یکی از اساتید دانشگاه رازی کرمانشاه کلید خورد تا از انقراض این گل منحصر به فرد جلوگیری شود که حیات دوباره این گل با نگرانی‌هایی بابت خشکسالی مجدد روبه‌رو است.


سراب نیلوفر در خشکسالی سال 93

احیا دوباره نیلوفر آبی منحصر‌به‌فرد کرمانشاه

فریدون یاوری مدیر کل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه اجرای طرح پاکسازی سراب نیلوفر از زباله‏ اظهار داشت: در راستای فرهنگسازی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، پاکسازی تالاب‏‌ها و سراب‏‌ها انجام می‌شود.‎

وی با بیان اینکه وضعیت محیط زیست اطراف سراب نیلوفر نسبت به گذشته مناسب‏تر است، عنوان کرد: جمع‌آوری زباله از دل طبیعت یک کار کم اهمیت تلقی می‏‌شود ولی پاکسازی طبیعتی که به دست انسان‌‏ها با زباله درهم آمیخته، یک کار ارزشمند است.

یاوری با اشاره به اینکه سراب نیلوفر به عنوان یک محل گردشگری در کرمانشاه مطرح است، بیان کرد: با وجود اینکه پاکسازی محیط‎زیست در حمایت از محیط زیست نمادین است، اما همراهی مردم در این نوع برنامه‌‏ها در دفاع از محیط زیست نشان از اهمیت این بخش دارد. 

مدیر کل محیط زیست استان کرمانشاه افزود: هدف از اعمال نمادین این برنامه جمع آوری زباله و پسماند نیست بلکه با اجرای این گونه برنامه‌‏ها در تلاش هستیم که فرهنگ حفظ محیط زیست و توسعه پایدار را ترویج دهیم و امیدوارم با ترویج اینگونه فعالیت‌ها در حمایت از محیط زیست استان کرمانشاه، گامی بلند در جهت ارتقا فرهنگ و بهبود وضعیت محیط زیست برداشته شود.

ماهی‌ها و لاک‌پشت‌های "سراب نیلوفر" مردنداحیای سراب نیلوفر کرمانشاه در دستور کار قرار داردسراب نیلوفر در صدر بازدیدهای روز طبیعت در استان کرمانشاه

وی با بیان اینکه سراب نیلوفر یک منبع آبی است تصریح کرد: سراب نیلوفر یک زیستگاه برای گونه‏‌های ماهی و گونه خاص نیلوفر آبی تلقی می‎شود، که نیلوفر آبی به دلیل خشکسالی در طی سالهای گذشته تا مرز انقراض پیش‏ رفته است.

یاوری با اشاره به اینکه نیلوفر آبی دوباره در حال احیا است بیان کرد: از طریق کشت بافت، نیلوفر آبی در حال احیا است  و امید است با تلاش‌های انجام شده توسط یکی از اساتید دانشگاه رازیٰ شاهد نیلوفرهای آبی زیادی در سراب نیلوفر باشیم.

آب خاص سراب عامل حیات گل نیلوفر زرد

دانیال کهریزی عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در رابطه با کشت نیلوفر گفت: براساس بررسی‌ها این سراب از زمان‌های بسیار دور محل رشد گل‌های نیلوفر بوده و باتوجه به این‌که نیلوفر گلی مقدس در میان ایرانیان باستان بوده، این سراب نیز اهمیت بالایی داشته است.

وی با بیان اینکه نخستین فرهنگی که گل به یکدیگر هدیه ‏داده‌ ایرانیان بوده‌‏اند، بیان کرد: در سنگ‏‌نگاره‌های طاقبستان و تخت جمشید آثار نیلوفرهای آبی دیده می‏‌شود و این ریشه در فرهنگ و تاریخ ایرانیان دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه به خواص دارویی نیلوفرهای آبی اشاره کرد و گفت: نیلوفرهای آبی خواص درمانی نیز دارد و براساس آنچه که گفته شد باید مانع از انقراض این گل آبی در کشور شویم زیرا نمونه آن در هیچ جای دنیا دیده نمی‌شود.

کهریزی با اشاره به اینکه نیلوفرهای آبی در هیچ‏ جای دنیا پیدا نمی‌‏شود، بیان کرد: پس از خشکسالی سال 93 در این سراب، طی سه مرحله حدود 160 بوته نیلوفر گل زرد را در این سراب کاشتیم  و در مرحله چهارم 70 بوته دیگر در روزهای آینده کشت خواهد شد که نوع رشد آنها به گونه‌ای است که به مرور در آب تکثیر خواهند شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در مورد دلیل عدم رشد گل‌های نیلوفر گل زرد در دیگر مناطق دنیا  گفت: به نظر می‌رسد آب این سراب دارای نوعی مواد معدنی خاص است که باعث شده این گل‌ها در آن رشد کنند.

وی با بیان اینکه مصرف آب کشاورزی در اطراف سراب نیلوفر سبب خشک شدن سراب و از بین رفتن نیلوفرهای آبی می‏‌شود، عنوان کرد: تاکنون  بیش از 150 میلیون تومان برای کشت نیلوفرهای آبی هزینه کرده‌ام و هیچ سازمانی برای کشت نیلوفرهای آبی همکاری نکرده است.

کهریزی با اشاره به اینکه در تمام دنیا دولت‏‌ها برای از بین نرفتن گونه‏‌های گیاهی و جانوری هزینه‏‌های زیادی انجام می‌‏دهند، بیان کرد: به دلیل کم‏‌کاری و بی‏‌توجهی مسئولان، با هزینه شخصی کشت نیلوفر آبی را انجام داده‌‏ام.

تهدید سراب نیلوفر با کشت ذرت و هندوانه

کاوه جوانشیر مدیر اجرایی سمن ندای قاصدک که از سراب نیلوفر مراقبت می‌کند گفت: پاکسازی سراب نیلوفر از زباله هر سال انجام می‌شود و هدف از پاکسازی سراب‏ و تالاب‏‌های استان، فرهنگسازی در میان مردم کرمانشاه است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته زباله در محیط زیست سراب نیلوفر زیاد بود بیان کرد: در برنامه پاکسازی که در روزهای گذشته داشتیم، حدود 50 کیسه زباله را از سراب نیلوفر پاکسازی کردیم که در این طرح افراد زیادی با ما مشارکت داشتند.

جوانشیر با اشاره به اینکه خود دریاچه سراب نیلوفر پاکسازی شده و اطراف آن انجام نشده است افزود: در روزهای جمعه حدود 5هزار نفر برای تفریح  به محوطه سراب نیلوفر می‌روند که ده سطل زباله جوابگو نیست.

جوانشیر با اشاره به اینکه ماهی‏‌های قرمز اکوسیستم سراب نیلوفر را تهدید می‌‏کند، بیان کرد: ماهی‏‌های قرمز به شدت با اکوسیستم منطقه همخوانی ندارد و با تکثیر زیاد، دریاچه را اشغال می‌کنند که باید تدابیری برای ماهی‏‌های قرمز در دریاچه سراب نیلوفر اندیشیده شود.

وی در مورد سایر تهدیدهای سراب نیلوفر گفت: چاه‌های غیرمجاز اطراف سراب و کشت ذرت و هندوانه از جمله تهدیدهای سراب نیلوفر است که احتمال خشکسالی دوباره و نابودی حیات در این سراب وجود دارد.

سراب نیلوفر با وجود حیات یک گونه منحصر بفرد از گل نیلوفر کمتر مورد توجه مسئولان بوده است و از سوی دیگر نیز مردم چندان به اهمیت این منطقه آگاه نیستند که فرهنگ‌سازی در مردم برای مراقبت از این گنجینه و توجه مسئولان برای مراقبت از حیات و منابع آبی سراب ضروری است.

انتهای پیام/ش

R41380/P/S6,68/CT7

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

گزینه قطعی نیمکت پرسپولیس؛ آنته چاچیچ!

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موافقان و مخالفان احداث سد باغان بوشهر/ از نگرانی‌کشاورزان تا هشدار خشک شدن دریاچهمند/ یک مسئول: طرح اهمیت صنعتی دارد
 • تگرگ به ۱۶۶ هکتار از باغات سیب شیروان خسارت وارد کرد
 • ۲۰ درصد پرونده های دادگستری شیروان به سازش ختم شد
 • ۱۴ زندانی جدید سعودی در معرض اعدام قرار دارند
 • اختصاص 1280 هکتار زمین در قشم برای ساماندهی صادارت ماهی خشک
 • آب شرب استان زنجان هیچ‌گونه آلودگی ندارد
 • تولید و مصرف آب آشامیدنی در زنجان ۱۰ درصد کاهش یافت
 • آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌ها
 • افتتاح سومین پلاتوی نمایش خراسان شمالی در شیروان
 • ناهنجاریهای اقلیمی / پایان خشکسالی یا آغاز ترسالی؟
 • خراسان شمالی در شیوع نرخ مصرف مواد مخدر رتبه ششم کشوری را دارد
 • جولان دلالان در بازار شیر خشک‌های خاص/ اختلال در شبکه توزیع
 • سومین پلاتوی نمایش خراسان شمالی در شیروان افتتاح شد
 • تماشاخانه مجتمع فرهنگی هنری شهید امانی شیروان افتتاح شد
 • ۳.۵ میلیارد ریال اعتبار برای احداث پلاتوی شیروان هزینه شد
 • مرکز ماده ۱۶ در شیروان راه اندازی می شود
 • چاه‌های آب به قیمت ۳۰ میلیارد تومان به فروش می رسد
 • خرید و فروش چاه‌های آب به قیمت ۳۰ میلیارد تومان
 • خرید و فروش ۳۰ میلیاردی چاه‌های آب / صنایع آب‌بر به سواحل منتقل شود