به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، کیقباد قنبری گفت: قیمت خرید تضمینی پایه امسال برای هر کیلوگرم گندم یکهزار و 300 تومان تعیین شده است که در صورت افزایش و کاهش ناخالصی ها، این رقم به کمتر از قیمت پایه و حداکثر یکهزار و 350 تومان افزایش می یابد.

وی افزود: گندم هایی قابل خرید است که محصول استان و تولید سال جاری باشد و مشخصات کشاورزان آن در سامانه پهنه بندی جهاد کشاورزی استان ثبت شده باشد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری به کاهش دو درصدی افت مفید و غیرمفید گندم در دستورالعمل خرید این محصول درسال جاری اشاره کرد و گفت: امسال افت مفید هفت درصد و غیرمفید پنج درصد در نظر گرفته شده است تا گندم با کیفیت از کشاورزان خریداری شود.

آقای قنبری پرداخت کرایه حمل گندم توسط این شرکت را از مزایای پیش بینی شده برای کشاورزان بیان کرد و افزود: میانگین کرایه برای هر کیلوگرم گندم 15 تومان در نظر گرفته شده که این رقم نسبت به دوری مسافت افزایش می یابد.

پیش بینی می شود امسال بیش از 50 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان چهارمحال و بختیاری خریداری شود.

پارسال 67 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان چهارمحا ل و بختیاری خریداری شد که حدود 87 میلیارد و 200 میلیون تومان به کشاورزان پرداخت شد.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی دانلود

منبع: واحد مرکزی خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی ۸۷۵ برابر شد/ آغاز خرید توافقی خرما تا چند روز آینده

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی با افزایش قابل ملاحظه از ۸۰۰۰ میلیون ریال به ۷۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته که می تواند بهطرز چشمگیری قدرت شبکه تعاونی‌ های روستایی را برای تامین منابع مالی افزایش دهد. ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳ اقتصادی کشاورزی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش  خبرگزاری تسنیم به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی حسین شیرزاد رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در  اظهار داشت: براساس مصوبه اخیر مجمع عمومی، سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی با افزایش قابل ملاحظه از 8000 میلیون ریال به 7000 میلیارد ریال افزایش یافته که می تواند به طرز چشمگیری قدرت شبکه تعاونی‌ های روستایی را برای تامین منابع مالی افزایش دهد.

شیرزاد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تعاونی های روستایی در سالهای اخیر، فقدان پشتوانه اعتباری لازم جهت دریافت تسهیلات بانکی مورد نیاز به منظور راه اندازی طرح های با بازده اقتصادی بالا سودآور بوده اعلام کرد: افزایش سرمایه سازمان ضمن تسهیل روابط بازرگانی و تعاملات اقتصادی برای تعاونی های روستایی، حضور شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی را در بازار سرمایه مانند بورس کالا امکان پذیر نموده و درعین حال بستر لازم به منظور افزایش توان چانه زنی آنها را برای دریافت تسهیلات بانکی فراهم می‌نماید.

وی افزود: افزایش سرمایه توان تحمل ریسک را ارتقاء داده و در اصلاح ساختار مالی ترازنامه اتحادیه مرکزی و سازمان تعاون روستایی نقش به سزایی ایفا می نماید.


وی ضمن یادآوری این موضوع که حدود 22 درصد سهام سازمان مرکزی تعاون روستایی متعلق به اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی روستایی کشور شامل اتحادیه های فعال در حوزه های مختلف کشاورزی است، تصریح کرد: هیچگونه محدودیتی برای تعاونی های روستایی جهت استفاده از ظرفیت های افزایش سرمایه وجود ندارد و آنها می‌توانند از این پشتوانه سرمایه ای برای فعالیت در حلقه های مختلف زنجیره ارزش بخش کشاورزی استفاده کنند، افزایش ارزش سهام اتحادیه ها پشتوانه بزرگی برای حضور در معاملات آتی، ضمانت جهت مبادلات گسترده تجاری و وثایق مربوط به اخذ وام حتمی حضور در صندوق های کالایی است.

تصمیمات پینگ پنگی در ستاد تنظیم بازار/ مصوبه وضع عوارض بر صادرات خرما لغو شد+سند شیرزاد تاکید کرد: با توجه به افزایش سرمایه سازمان، محدودیت های قبلی برای تامین وثایق بانکی و دریافت تسهیلات کافی برای تعاونی ها و اتحادیه های زیر مجموعه سازمان مرکزی تعاون روستایی وجود نخواهد داشت و قطعاً به گردش سریع تر جریان مبادله کالا و نقدینگی در خرید و فروش خواهد انجامید.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین اولویت اصلی را با طرح هایی دانست که اکنون در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی یا حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح هستند و از جمله این طرح ها؛ توسعه کشت گلخانه ای، ‌کشت دانه‌های روغنی، پرورش دام سبک و کشت گیاهان دارویی را نام برد.

وی سهم فعالیت های سازمان مرکزی را در مباشرت ها و خریدهای سه گانه (تضمینی،حمایتی و توافقی) بسیار ارزنده تلقی کرد و یکی از ارکان سیاست های تنظیم بازاری وزارتخانه را فعالیتهای سازمان تعاون دانست.


رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی برخوداری از منابع اولیه تولید شامل؛ آب، طرح کسب و کار، مدیریت کارآ و زمین را لازمه افزایش یا ظرفیت برای راه اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری و شرط اولیه بهره مندی تعاونی ها و اتحادیه ها از این سرمایه عنوان و اعلام کرد؛ این افزایش سرمایه می تواند به سهم آورده بیشتر (منابع سرمایه ای) تعاونیهای روستایی بیانجامد و آنها را در کسب اهرم های مالی افزون تر یاری دهد.
شیرزاد اظهار امیدواری کرد که  افزایش سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی زمینه ساز حرکتی بزرگ برای توسعه فعالیتهای تعاونی ها و اتحادیه ها باشد که اعضاء و سهامداران اصلی آن ها کشاورزان و روستاییان سراسر کشور هستند.

آغاز خرید توافقی خرما در برخی استان ها تا چند روز آینده


معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان تعاون روستایی ایران اعلام کرد: سازمان تعاون روستایی از ابتدای سال تا کنون بیش از یک و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در قالب تضمینی – مباشرتی و توافقی از کشاورزان خریداری کرده است.

شیرزاد مهمترین انواع این محصولات را گوجه فرنگی، سیر، دانه روغنی کلزا و گندم برشمرد و اظهار داشت: خرید سیر در قالب خرید توافقی به میزان یک هزار و 645 تن، گندم به میزان یک میلیون 224 هزار تن و دانه روغنی کلزا به میزان 150 هزار تن تا تاریخ بیستم خردادماه جاری بوده ضمن آنکه تمهیدات لازم جهت ورود سازمان به خرید گوجه فرنگی در دستور کار قرار گرفته است.


وی در این ارتباط تصریح کرد: خرید تضمینی – مباشرتی گندم و گلزا توسط مراکز تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران همچنان ادامه دارد که نسبت به سال گذشته از رشد7/2 درصدی برخوردار بوده است.

 شیرزاد با تاکید بر اینکه یکی از وظایف سازمان تعاون روستایی، ورود به بازار محصولات کشاورزی برای جلوگیری از زیان کشاورزان و تنظیم بازار این محصولات است، افزود: حمایت از کشاورزان، بازاررسانی و بازارگردانی محصولات از وظایف سازمان تعاون روستایی است و بر اساس این وظیفه در صورت لزوم و با موافقت وزارت جهاد کشاورزی به بازار محصولات کشاورزی ورود کرده تا از زیان کشاورزان جلوگیری نماید که این امردر بلندمدت به نفع مصرف کنندگان کلان شهرها نیز خواهد بود.


شیرزاد یکی از آخرین محصولاتی که در دستور کار خرید توافقی سازمان متبوع قرار گرفته است را محصول خرما عنوان کرد و افزود: گزارشاتی از کاهش قیمت خرما در یکی از استان های کشور و زیان نخلداران داشته‌ایم بر همین اساس به زودی خرید توافقی را در این استان آغاز خواهیم کرد.

وی همچنین درباره مجموع اقدامات سازمان تعاون روستایی ایران از سال گذشته تا امروز با هدف حمایت از کشاورزان اینگونه تشریح کرد: از ابتدای سال 1397 تا کنون سازمان تعاون روستایی و شبکه های زیرمجموعه آن در مجموع حدود 4 میلیون تن از محصولات کشاورزان را خریداری نموده که از این میزان بیش از 275 هزار تن خرید حمایتی ، بیش از 51 هزار تن خرید تضمینی و بیش از 3 میلیون تن خرید تضمینی – مباشرتی بوده است.

به گفته این مقام مسئول از مجموع خرید گندم در استان‌های مختلف کشور، شبکه‌های زیر مجموعه تعاون روستایی حدود 35 درصد از کل خرید این محصول را به خود اختصاص داده اند. معاون وزیر جهاد کشاورزی دیگر محصولات خریداری شده توسط سازمان و شبکه تعاون روستایی در سال گذشته را سیب زمینی، جو، دانه روغنی کلزا، آفتابگردان،‌گلرنگ، سویا، سبز چای، ذرت، خرما، زعفران و گوجه فرنگی عنوان کرد.


براساس اعلام شیرزاد، میزان خرید سیب زمینی توسط سازمان تعاون روستایی بیش از 25 هزارتن، جو 25 هزار تن، کلزا بالغ بر 202 هزار تن، آفتابگردان حدود 2 تن، گلرنگ یک هزار و688 تن ، سویا بیش از 7 هزار تن، برگ سبز چای افزون بر 2 هزارتن، ذرت بیش از 3 هزارتن، خرمای استعمران حدود 4 هزار تن ، خرمای مضافتی 8 هزار و 500 تن، گوجه فرنگی حدود 19 هزار تن و زعفران بیش از 66 تن بوده است.

وی تاکید کرد: این سازمان با ورود به موقع در خرید حمایتی گوجه فرنگی، سیب زمینی و خرما موفق شد تولیدکنندگان این محصولات و کشاورزان خرده پا را از بحران جدی اقتصادی نجات دهد .

رکورد شکنی در 13 شهر تا خرید 900 هزار تنی گندم در خوزستان
 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه این گفتگو اظهار داشت: خوشبختانه امسال علیرغم تمامی مشکلاتی که برای خرید گندم استان خوزستان حادث شده بود، توانستیم به خوبی و با تلاش شبانه روزی همکاران در خرید تضمینی گندم به رکوردی مناسب دست یابیم.


وی افزود: تا این لحظه 13 شهرستان این استان تا قبل از اتمام فصل خرید توانسته‌اند رکورد سال گذشته خود در گندم را بشکنند و با رکورد 457500 تن گندم خریداری شده، حدود 60درصد رکورد سال گذشته را بهبود بخشیده‌اند که این مهم ما را یک گام دیگر به خودکفایی کامل نزدیکتر کرده است.


شیرزاد همچنین با اشاره به اتمام کار خرید کلزا در استان خوزستان گفت: در این زمینه نیز موفق به ثبت رکورد 32 هزار و 500 تن خرید دانه روغنی کلزا از کشاورزان این استان شده‌ایم که خوشبختانه تمامی این محصول استراتژیک و با ارزش راهی کارخانجات روغن کشی شده‌اند.

بنابراین گزارش با ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد اجرای طرح پرورش بز مورسیا در سطح این استان با مشارکت و سرمایه گذاری شبکه اتحادیه و تعاونی های دامداران تحت نظارت سازمان تعاون روستایی آغاز گردید.

 شیرزاد ضمن اعلام این خبر خاطرنشان کرد: باحمایت وزارت جهادکشاورزی و مشارکت و سرمایه گذاری اتحادیه و شرکتهای تعاونی دامداران اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا مستقیما از کشور اسپانیا وارد استان یزد گردید و اجرای طرح اقتصادی پرورش بز مورسیا به ظرفیت 1080 راس و سرمایه گذاری بالغ بر 70 میلیارد ریال (تاکنون) توسط مجموعه ای از اتحادیه ها و تعاونی تحت پوشش سازمان تعاون روستایی کلید خورد.

وی در ادامه اذعان داشت: اتحادیه تعاونی های دامداران استان یزد یکی از توانمندترین تشکل های بخش کشاورزی استان یزد با عضویت بیش از 15 هزار نفراز دامداران منطقه در قالب 11 شرکت تعاونی دامداران با ظرفیت های قابل توجه و سرمایه ای بالغ بر 56 میلیارد ﷼ تحت نظارت سازمان تعاون روستایی در زمینه امور دام بعنوان پایلوت اصلی این طرح انتخاب شده است.

شیرزاد همچنین افزایش بهره وری از نهاده های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون مرزی، توسعه اشتغال پایدار روستایی و بهبود معیشت خانوارهای روستایی را از جمله اهداف اقتصادی این طرح عنوان کرد.

گفتنی است بز شیری نژاد مورسیا با 210 روز دوره شیردهی در سال با تولید سالیانه بیش از600 کیلوگرم شیر با چربی 5.7 درصد و پروتئین 3.4 درصد در مقایسه با سایر رکوردهای استاندارد نژادی نظیر هلشتاین، آلپاین و سانن در زمینه بهره وری تولید چربی، پروتیئن و لاکتوز باتفاوت معنی داری عملکرد بسیار بالاتری دارد و شیر پرچرب این بز برای تولید پنیر مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مزیت ها و ویژگی های خاص این نژاد مدت زمان کوتاه بلوغ، چندقلوزایی و سازگار بودن با اقلیم منطقه و مقاومت بالا در برابر انواع بیماری های شایع دامی است.

انتهای پیام/

R1342/P/S7,83/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سازمان تعاونی روستایی

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۲۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خرید تضمینی گندم در استان سمنان به ۲۰ هزار تن رسید
 • خرید تضمینی گندم از مرز 3.1 میلیون تن عبور کرد
 • ممنوعیت خروج گندم از آذربایجان شرقی
 • ۱۱۱۵ تن کلزا در خراسان رضوی خریداری شد
 • آغاز خرید توافقی خرما تا چند روز آینده
 • ذخیره سازی بیش از 15 هزار تن گندم در سیلوها/ خرید تضمینی در سیستان همچنان ادامه دارد
 • فعال شدن ۱۵ مرکز خرید تضمینی گندم در استان
 • خرید تضمینی گندم در کشور از ۳ میلیون تن فراتر رفت
 • ۱۵ مرکز خرید تضمینی گندم در چهارمحال و بختیاری فعال می شود
 • خریدتضمینی ۴۶ هزار تن گندم و کلزا از کشاورزان مازندران
 • ۳۵۱۸ تن گندم از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد
 • بیش از ۱۵ هزار تن گندم در سیستان و بلوچستان خریداری شد
 • ۸ مرکز زیر نظر تعاون روستایی گندم کشاورزان قزوینی را خریداری می کند
 • ۸ مرکز خرید آماده خرید تضمینی گندم از کشاورزان قزوین است
 • بیش از ۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان قمی خریداری شد
 • کشاورزان از فروش محصولات به دلالان خودداری کنند
 • آماده باش ۲۶ مرکز برای خرید تضمینی گندم کشاورزان خراسان شمالی
 • بیش از 15 هزار تن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد
 • خرید یک و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون/ آغاز خرید توافقی خرما در برخی استان‌ها تا چند روز آینده