فرارو- ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و یکی از گزینه‌های اصولگرایان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری پدیده خبری تعطیلات نوروز بود. شایعات و اخبار غیر رسمی فراوانی پیرامون او در دو هفته تعطیلات منتشر شد. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا او وارد عرصه انتخابات می‌شود یا خیر.

به گزارش فرارو، معمای نامزدی تولیت آستان قدس رضوی که چند ماهی است به این مسند رسیده است پیچیده‌تر شده و گروه‌های مختلف اصولگرا فشار‌های خود را برای حضور او در عرصه انتخابات افزایش داده اند.

برخی گزارش‌ها حکایت از این دارد که آیت الله مصباح یزدی به نزدیکانش و گروه پایداری توصیه کرده است که به دنبال نامزدی حجت الاسلام رئیسی برای انتخابات باشند، هر چند که این گزارش‌ها تائید نشده است، اما اخبار غیر رسمی نیز درباره تشکیل ستاد از سوی نزدیکان آیت الله مصباح برای رئیسی حکایت می‌کند.

گفته می‌شود انجمن فارغ‌التحصیلان موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (موسسه تحت هدایت آیت الهم مصباح) در سراسر کشور نیروهای خود را فعال کرده و از میان آنان روسای ستاد رئیسی را برگزیده است. اغلب روسای این ستادها، فارغ‌التحصیلان این موسسه هستند.

شایعاتی نیز درباره انتشار بیانیه حضور در انتخابات رئیسی در هفته جاری در رسانه‌ها منتشر شده است.

دفتر تولیت آستان قدس رضوی پیش از این حضور در انتخابات را تکذیب کرده بود، اما با بالا گرفتن گمانه زنی‌ها در این باره سکوت کرده است.

در این باره تحلیلگران اصولگرا نیز وارد گود شده اند و به بررسی احتمال حضور رئیسی در انتخابات پرداخته اند.

با این حال فعال‌ترین جریان انتخاباتی اصولگرایان یعنی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) تاکنون درباره کاندیداتوری رئیسی موضع مشخصی اتخاذ نکرده است.

پرویز امینی منتقد جریان "جمنا" در دفاع از حضور رئیسی در انتخابات معتقد است: «توانایی رئیسی در جذب بدنه ایدئولوژیک منتقد و مخالف روحانی که نقش درجه اول در رقابت‌های انتخاباتی دارند. چرا که نیروهای ایدئولوژیک به عنوان نیروهای خودجوش و داوطلب و پرتکاپوی سیاسی، علاوه بر رأی، دارای توانایی تولید فضای اجتماعی و سیاسی و گسترش پایگاه رأی هستند. این پایگاه نقش درجه اول در پیروزی احمدی‌نژاد در سال ۸۴ خصوصا در مرحله اول داشت.»

این تحلیلگر اصولگرا می‌گوید: «رئیسی جایگاهی دارد که علاوه بر توانایی در تعدیل تکثر نامزدهای رقیب روحانی، می‌تواند نظر نامزدهای ظرفیت‌دار و حتی غیرنامزدهای توانمند را برای حضور در کابینه احتمالی خود جلب کند و در انتخابات نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان یک دولت با دولت روحانی رقابت کند.»

برخی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا نیز معتقدند که نامزدی رئیسی به ارتقا جریان "مومن انقلابی" می‌انجامد. محسن منصوری، فعال ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی معتقد است: «حضور آیت‌الله رئیسی در انتخابات پیش‌رو، سطوح انتخاب متدینین و دلبستگان به انقلاب اسلامی را با جهشی ویژه ارتقاء خواهد بخشید؛ امکان حضور چهره‌های میان‌گفتمانی همچون قالیباف به حداقل ممکن رسیده، از هم‌اکنون تا هفته پایانی تبلیغات در اردیبهشت ماه، دوگانه انتخابی نیروهای مومن به جریان انقلاب از قالیباف-جلیلی به دوگانه رئیسی-جلیلی ارتقاء خواهد یافت که این مهم دستاوردی ممتاز برای جریان مومن انقلاب است.»

این در حالی است که شایعاتی درباره تمایل محمد باقر قالیباف به نامزدی رئیسی در انتخابات به گوش می‌رسد که تاکنون تائید نشده است. همچنین زمزمه هایی هم درباره نارضایتی جلیلی از حضور تولیت آستان قدس رضوی در فرآیند انتخابات منتشر شده است.

در ایام تعطیلات نوروزی فشار از پایین برای نامزدی رئیسی در انتخابات به شدت افزایش یافت. برخی سیاستمداران مشهدی نیز به این موضوع تمایل دارند. چندی پیش کریمی قدوسی نماینده مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر آشکارا از حضور رئیسی در فرآیند انتخابات سخن گفت.

برخی رسانه‌ها نیز از تلاش حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد برای نامزدی رئیسی خبر داده اند. موضوعی که نه تائید شده است و نه تکذیب.

پروژه فشار از پایین برای قانع کردن رئیسی با راه اندازی کمپین "رئیسی بیا" در فضای مجازی رقم خورده است. رسانه‌های حامی کاندیداتوری تولیت آستان قدس تصاویری را منتشر کرده اند که در آن افراد کاغذ نوشته‌های "رئیسی بیا" را در دست دارند.

با وجود این فشار‌ها گفته می‌شود فضای عمومی قم به عنوان پایگاه روحانیت نسبت به نامزدی تولیت آستان قدس مثبت نیست. محسن غرویان در این باره می‌گوید: «آقای رئیسی با حکم رهبری از یک سال قبل تولیت استان قدس رضوی را برعهده دارد و طلبه‌ها هم بیانیه‌ای دادند که صلاح نیست حکم رهبری را کنار بگذارد چراکه علی‌القاعده باید استعفا بدهد و این در حالی است که استعفا از حکم رهبری به صلاح آقای رئیسی نیست از این جهت احتمال حضور وی در عرصه انتخابات بسیار کم است.»

به گفته غرویان "برخی این تحلیل را دارند که تولیت آستان قدس رضوی هم سمتی همچون سایر سمت‌ها است بنابراین همان‌طور که سایر افراد از سمت‌های خود استعفا می‌دهند آقای رئیسی هم باید از سمت خود استعفا بدهد چراکه فعالیت در چند شغل به‌طور همزمان آن هم در حد آستان قدس و ریاست جمهوری حرف و حدیث‌های منفی بسیاری را به‌همراه خواهد داشت. "

با این حال امروز وزارت کشور اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری، برخلاف انتخابات مجلس و شوراهای شهر و روستا، فقط "افرادی که مسئولیت مستقیم در امر انتخابات، به صورت اجرا و یا نظارت دارند" باید استعفا دهند.

سخنگوی وزارت کشور افرادی را که مسئولیت مستقیم در انتخابات دارند چنین برشمرد: "اعضای هیئت اجرایى مرکزی انتخابات اعم از وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که به انتخاب مجلس در هیئت مرکزی حضور خواهد داشت، هفت نفر معتمد که این هفته مشخص خواهند شد و همچنین اعضای ستاد انتخابات کشور و استانداران نمی‌توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند. "

علاوه بر این "اعضای شورای نگهبان، هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و سایر ناظران نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری باید استعفا دهند. "

ابراهیم رئیسی از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات است اگر قرار باشد او نامزد انتخابات شود به این ترتیب باید از این سمت خود استعفا دهد. اتفاقی که تاکنون رخ نداده است.

طبق برنامه اعلام شده توسط وزارت کشور، روز ۲۲ فرودین ماه، دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور صادر و از همان روز نیز، هیئت اجرایی توسط فرمانداری‌ها تشکیل و ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز، آغاز می‌شود.

ثبت نام داوطلبان از روز ۲۲ فروردین آغاز و تا ۲۶ فروردین ماه به مدت ۵ روز ادامه خواهد یافت.

روز آخر ثبت نام اتفاقات مهمی رخ می‌دهد؟
اگرچه هنوز حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی درباره قطعی شدن حضورش در انتخابات ۹۶ سخنی به زبان نیاورده است، اما خبرگزاری اصولگرای تسنیم می‌گوید کاندیداتوری او در انتخابات قطعی است.

پرویز امینی تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در کانال شخصی خودش، نوشته که شواهد و قرائن نشان می‌دهد که کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری قطعی است و این کاندیداتوری به طور طبیعی بر محیط و فضای کلان انتخابات موثر است.

حسین کنعانی مقدم فعال اصولگرا نیز در این باره به فرارو می‌گوید: «گمانه زنی‌های زیادی در این باره وجود دارد تا زمانیکه ایشان ثبت نام نکند نمی‌توان به این اظهار نظر‌ها توجه کرد. ایشان به عنوان یک گزینه مطرح شده است، اما خودش تاکنون تصمیمی نگرفته است.»

به اعتقاد کنعانی مقدم ممکن است در روز آخر ثبت نام اتفاقات مهمی رخ دهد و باعث شود که جریان اصولگرایی با یک نامزد قوی به یک جمع بندی برسد. او می‌گوید رئیسی می‌تواند اصولگرایان را به اجماع برساند.

اما علی دورانی یکی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا به فرارو گفت: «آقای رییسی علاقه‌ای ندارد نامزد شود، طبیعی هم است مسئولیت بزرگ و مقدسی دارند و اهمیت آن از ریاست جمهوری کمتر نیست.»

این فعال سیاسی اصولگرا تلاش برای کاندیداتوری رئیسی را از سوی گروه‌های بی نامزد اصولگرا دانست و اظهار کرد: «بعضی گروه‌های اصولگرا تمایل دارند ایشان را به صحنه بیاورند. کارهای رسانه‌ای انجام می‌دهند، البته آقای رئیسی توانمند هستند و بعید است بدون بررسی وارد این عرصه شوند. ایشان باید مراقب باشند جَک سیاسی جبهه پایداری و دیگر گروه‌های بی برنامه و بی نامزد انتخابات نشوند.»

به اعتقاد دورانی مسئله انتخابات یک چیز است و مسئله پس از انتخابات چیز دیگر. اینکه چه کسی رییس جمهور شود با اینکه چگونه می‌خواهد کشور را اداره کند دو مقوله متفاوت هستند. کاندیدای ریاست جمهوری باید برنامه اجرایی و توانمندی اجرایی داشته باشد. با برنامه عاریه‌ای نمی‌شود وارد عرصه شد.

دورانی گفت: «با حضور رئیسی بعید است اصولگرایان به اجماع برسند. ضمن احترام به شخصیت ایشان، اورا برای انتخابات ریاست جمهوری مفید نمی دانم.»

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتشار گزارش مولر درباره تباني ترامپ با روسها در انتخابات/ ترامپ: بازي تمام شد!

خبرگزاري آريا- گزارش رابرت مولر درباره تباني ادعايي تيم ترامپ با روسيه در جريان انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 آمريکا پنجشنبه منتشر شد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، اين گزارش به اين جمع‌بندي رسيده که اعضاي تيم ترامپ با دولت روسيه تباني نکرده‌اند. مولر علي‌رغم اين، در اين گزارش از 10 اقدام توسط ترامپ نام برده که مي‌توان آنها را مصداق «مانع‌تراشي در اجراي عدالت» دانست.
فرزند ترامپ در طول فعاليت ستاد انتخاباتي ترامپ مستقيما با ويکي ليکس در ارتباط بود.
به گزارش  رويترز، کميته قضايي مجلس نمايندگان آمريکا نسخه توام با حذفيات گزارش مولر درباره تحقيقات روسيه را دريافت کرد.
براساس اين گزارش ، مولر معتقد است اختيار احضار ترامپ را داشت هرچند اين کار نکرد. دادستان هاي تحقيقات، ترامپ را احضار نکردند زيرا موجب «تاخير عمده» در تحقيقات مي شد.
در گزارش بازپرس ويژه آمريکا درباره تحقيقات روسيه آمده است وکلا قادر به حصول راي درباره مساله انسداد اجراي عدالت توسط ترامپ نبودند. ترامپ از مدير سابق ستاد انتخاباتي خود خواسته بود از جف سشنز دادستان کل سابق آمريکا بخواهد اعلام کند تحقيقات روسيه بسيار غيرمنصفانه است.
بعد از افشاي تحقيقات از ستاد انتخاباتي ترامپ توسط رابرت کومي مدير سابق اف بي آي در کنگره، ترامپ به کرات از دان مک گان مشاور خود خواسته بود در وزارت دادگستري مداخله کند.
در گزارش رابرت مولر بازپرس ويژه آمريکا درباره تحقيقات روسيه آمده است اين گزارش مطمئن نشده که ترامپ از مقامات نهاد اطلاعاتي اين کشور خواسته باشد در تحقيقات روسيه توسط "اف بي آي" دخالت کنند يا مانع از آن شوند.
دادستان کل آمريکا و وزير دادگستري ترامپ، ساعاتي پيش از انتشار گزارش حدود 400 صفحه اي تحقيقات مربوط به انتخابات 2016 رياست جمهوري آمريکا گفت: اين گزارش نشان مي دهد ستاد انتخاباتي ترامپ هيچ گونه همکاري با روسيه نداشته است.
ويليام بار اين مطلب را روز پنج شنبه در نشست خبري که در محل وزارت دادگستري برگزار کرد، گفت و افزود: هيچ شواهدي دال بر اينکه ستاد انتخاباتي ترامپ با روسيه براي هک کردن سيستم هاي دمکرات ها يا هيلاري کلينتون نداشته است.
«ويليام بار»، دادستان کل آمريکا ساعتي پيش با استناد به گزارش مولر اعلام کرد: گزارش «رابرت مولر»، بازرس ويژه تحقيقات درباره دخالت ادعايي روسيه در انتخابات آمريکا نشان مي‌دهد ترامپ در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي سال 2016 با طرف‌هاي روس همکاري نکرده است، ترامپ اقدامي براي مانع‌تراشي در تحقيقات مولر انجام نداده است.
وي خاطرنشان کرد: روس‌ها رايانه‌هاي حزب دموکرات و «هيلاري کلينتون»، رقيب ترامپ را هک کرده و آنها را در اختيار ويکي‌ليکس قرار داده‌اند.
وي که از مدت زمان تصدي اش بر وزارت دادگستري آمريکا دو ماه بيشتر نگذشته است، پنجم فروردين ماه، خلاصه اي از نتايج تحقيقات مولر را منتشر کرد.
در خلاصه منتشر شده، مساله تباني ترامپ و ستاد انتخاباتي او با روسيه رد شده است اما دمکرات هاي کنگره خواستار انتشار گزارش کامل آن شدند.

واکنش ترامپ؛ بازي تمام شد
دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در واکنش به گزارش مولر درباره تحقيقات روسيه گفت روز خوشي را سپري مي کند زيرا اين گزارش مي گويد نه تباني و نه انسداد عدالت هيچ يک رخ نداده است.!
رئيس‌جمهور آمريکا بامداد جمعه (به وقت تهران) توئيت کرد مي‌توانسته بازرس ويژه تحقيقات درباره تباني ادعايي او با روسيه را اخراج کند.
«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا بامداد جمعه (به وقت تهران) مدعي شد كه او مي‌توانسته «رابرت مولر»، بازرس ويژه تحقيقات درباره تباني ادعايي او با روسيه را اخراج کند.
ترامپ که از عبارت «ساحره‌‌گيري» براي اشاره به تحقيقات مولر استفاده مي‌کند در توئيترش نوشت: «من اين حق را داشتم که اگر مي‌خواستم اين ساحره‌گيري را تمامش کنم. مي‌توانستم اگر مي‌خواستم همه، از جمله خود مولر را اخراج کند. ولي انتخاب کردم اين کار را نکنم. حق داشتم از "امتياز ويژه رئيس‌جمهوري" استفاده کنم، ولي استفاده نکردم.»
در همين حال ترامپ در پيامي توئيتري به گزارش دادستان کل آمريکا پيرامون عدم همکاري تيمش با روس‌ها واکنش نشان داد.
او در اين توئيت خطاب به دموکرات ها و مخالفانش نوشته است: هيچ تباني (با روسيه) و مانع‌تراشي (در روند تحقيقات مولر) در کار نبود. نفرت‌پراکن‌ها و دموکرات‌هاي چپ افراطي؛ بازي تمام شد.
به گزارش شبکه تلويزيوني رويترز؛ رئيس جمهور آمريکا در جمع شماري از نيروهاي زخمي شده آمريکايي در درگيري هاي مختلف, بار ديگر با طرح ادعاي بي گناهي خود در ماجراي ارتباط با روسيه و ادعاي تبرئه شدن در تحقيقات صورت گرفته گفت من از همان ابتدا نيز گفته ام که اين کارها نبايد از همان ابتدا انجام مي گرفت و آنچه در خصوص من صورت گرفت نبايد بر سر هيچ رئيس جمهور ديگري بيايد.
دونالد ترامپ گفت براي من نيز امروز روزي خوب است چون ثابت شده است که نه همدستي در کار بود و نه کارشکني در اجراي عدالت؛ با همه اينها, بايد به ريشه مسائل بپردازيم و گفته ام که اين کارها از همان ابتدا نبايد صورت مي گرفت و آنچه که با من شد, نبايد با رئيس جمهور ديگري تکرار شود.
رئيس جمهور آمريکا مدعي شد گزارش مولر تحقير آميزترين چيزي بود که در کاخ سفيد روي داد.
دونالد ترامپ در صفحه توئيتر خود نوشت: گزارش مولر شايد تحقيرآميزترين چيزي بود که تاکنون در کاخ سفيد در تاريخ اين کشور روي داده است. آنها مي دانستند که دروغ مي گويند. بسياري از گزارشگران و بسياري ديگر درباره تباني روسيه دروغ گفتند. کلاپر و برنان همه دروغ مي گويند.

واکنش ها به تبرئه ترامپ از تباني
شبکه خبري سي‌ان‌ان نوشته بعد از انتشار گزارش مولر، نماينده‌هاي سرشناس در حزب دموکرات درباره رفتارهاي ترامپ که در اين گزارش به آنها اشاره شده ابراز نگراني کرده و گفته‌اند تحقيقات مستقل خودشان در خصوص او را ادامه خواهند داد.
برخي اعضاي تيم مولر به نيويورک تايمز گفته بودند خلاصه‌اي که «ويليام بار» داستان کل آمريکا از اين گزارش منتشر کرد نتايج تحقيقات تيم مولر را به اندازه کافي نشان نداد.
آن‌ها گفتند يافته‌هاي اين تيم براي رئيس جمهوري آمريکا مخرب‌تر از آن چيزي است که دادستان کل منتشر کرد.
نيويورک تايمز به نقل از مقام‌هاي دولت آمريکا و افراد آگاه از روند اين پرونده نوشت اعضاي تيم مولر نگران هستند خلاصه‌اي که «بار» درباره گزارش مولر منتشر کرد ديدگاه‌هاي مردم آمريکا را به نفع ترامپ تقويت کرده باشد، آنهم پيش از آنکه گزارش مولر انتشار عمومي پيدا کند.
اين در حالي است که دمکرات هاي ارشد مجلس نمايندگان و سناي آمريکا روز پنجشنبه از رابرت مولر بازرس ويژه تحقيق درباره دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا، درخواست کردند به صورت علني و عمومي در مورد تحقيقاتش، گزارش و شهادت دهد.
به گزارش خبرگزاري رويترز؛ `نانسي پلوسي` رئيس مجلس نمايندگان و `چاک شومر` رهبر دمکرات هاي سناي آمريکا از `ويليام بار` دادستان کل اين کشور به خاطر نوشتن آنچه يک نامه خلاصه تحريف شده در رابطه با اين تحقيقات توصيف کرده اند و همچنين برگزاري کنفرانس خبري پيش از انتشار گزارش مولر، انتقاد کردند.
پلوسي و شومر در بيانيه اي اعلام کردند: ما معتقديم که تنها راه احياي اعتماد عمومي نسبت به تحقيقات رابرت مولر اين است که خود وي هر چه سريع تر در مجلس نمايندگان و سنا در مورد اين گزارش، شهادت علني دهد.

شيف: بازي هنوز تمام نشده است
رئيس کميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان آمريکا درباره تباني احتمالي ستاد انتخاباتي ترامپ با روس ها گفت: بازي هنوز تمام نشده است
به گزارش شبکه تلويزيوني رويترز؛ رئيس کميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان آمريکا با اشاره به گزارش رابرت مولر درباره نتيجه تحقيق در خصوص مداخله احتمالي روسيه در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا و تباني احتمالي ستاد انتخاباتي ترامپ با روس ها گفت: بازي هنوز تمام نشده است.
آدام شيف گفت: ”قطعاً بازي در اين خصوص تمام نشده است. چيزهاي بسيار بيشتري هست که در اين گزارش، سانسور شده است و ما بايد آنها را بدانيم. همچنين بار ديگر بايد بگويم که در اين گزارش تنها به اين موضوع پرداخته شده است که چه اقدامي کيفري است و چه اقدامي کيفري نيست. اقدامات ديگري که ممکن است موقعيت رئيس جمهور يا اطرافيان وي را به خطر انداخته باشد، شايد حتي در اين گزارش اصلاً لحاظ نشده باشد. ما بايد براي اطمينان از اينکه سياست ما مبتني بر بهترين منافع کشور است، نه منافع شخصي و مالي رئيس جمهور يا اطرافيان وي.
اما ذکر اين نکته مهم است که واقعيت هايي که هم اکنون در اين گزارش محرز شده، محکوم کننده است. اين واقعيت ها، صرف نظر از اينکه مي توانسته اند يا بايد به اعلام جرم عليه رئيس جمهور يا اطرافيانش منجر شوند، محکوم کننده اند. ما بايد خواستار عملکرد بهتر مقامات منتخب خود شويم. معيار، نمي تواند اين باشد که شما هر کاري که دلت مي خواهد انجام دهي و در نهايت هم بگويي ”من متقلب نيستم“ (اشاره به جمله معروف ريچارد نيکسون پيش از کناره گيري اش از مقام رياست جمهوري آمريکاست). اين، آن معيار اخلاقي نيست که مردم آمريکا از رئيس جمهور خود انتظار دارند.“

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

زنده از تبریز؛ پلیس گارد ویژه وارد ماجرای درگیری تراکتوری‌ها شد +ویدئو/ عکس

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۵۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتخابات ریاست جمهوری بلاروس سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود
 • خداوند با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند
 • امام جمعه تهران: به جهنم که تحریم می‌خواهد تشدید شود/ خداوند با فشارهای بین المللی می‌خواهد امتحانتان کند
 • مدرک تحصیلی بالا نباید ملاک نامزدی در⁧ انتخابات مجلس⁩ باشد
 • صدیقی: خداوند با فشارهای بین المللی می‌خواهد امتحانتان کند
 • مدرک تحصیلی بالا نباید ملاک نامزدی در⁧ انتخابات مجلس⁩ باشد/ با محدودیت مدرک، نباید انتخابات⁩ را محدود کرد
 • کشورهای مستقل مشترک المنافع بر انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان نظارت خواهد کرد
 • بادامچی: مدرک تحصیلی بالا نباید ملاک نامزدی در⁧ انتخابات مجلس⁩ باشد
 • مأموریت ویژه حجت الاسلام رئیسی به رئیس سازمان بازرسی
 • رئیسی: مردم نگران جبران خسارات سیل نباشند
 • آیت الله رئیسی:اخم و لبخند امریکایی ها اثری در ملت ایران ندارد
 • اظهارات حجت الاسلام رئیسی در بدو ورود به خوزستان
 • محل شهادت شهیدان اسحاق دارا و اسدالله رئیسی در خلیج‌فارس گلباران شد
 • رئیسی: سفر‌های استانی در دستور کار است
 • رئیسی به وزارت اطلاعات رفت
 • کوبا: در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نمی‌شویم
 • رئیسی: سپاه و ارتش در دل و جان مردم قرار دارند
 • رئیسی در وزارت اطلاعات: شاهد آثار اضمحلال استکبار جهانی هستیم
 • رئیسی در وزارت اطلاعات: سپاه و ارتش در دل و جان مردم قرار دارند