تهران- ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از کشت 23 رقم کلزا (دانه های روغنی) در قالب طرح مقایسه ای - مشاهده ای خبر داد.

حسن بهنیا عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امروزه در اکثر نقاط جهان به منظور تسهیل و تسریع در انتقال یافته های تحقیقاتی روش هایی مثل انتخاب مشارکتی ارقام استفاده می شود؛ به طوری که جدیدترین ارقام بذری اصلاح شده تجاری در مزارع کشاورزان پیشرو کشت می شود.
وی ادامه داد: در همین راستا، 23 رقم کلزای داخلی و وارداتی به صورت مشاهدای - مقایسه ای در شهریار کشت شد.
بهنیا با اشاره به برگزاری مراسم روز مزرعه در پایان هفته جاری در شهریار گفت: این طرح در نیمه مهرماه در سطح 4هکتار از مزرعه ای در شهریار کشت شده است که تا هفته آینده توسط محققان، کارشناسان و بهره برداران مورد بازدید قرار می گیرد.
وی با اشاره به اجرای طرح مشاهده ای - مقایسه ای کشت کلزا در 3 نقطه از استان تهران گفت: این طرح امسال در سه شهرستان شهریار، ری و پاکدشت در حال اجراست‌.
کلزا یکی از با کیفیت ترین دانه های روغنی به شمار می رود.
روغن کلزا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول و همچنین درصد بسیار پایین اسید اروسیک، از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است و بین ارقام و در شرایط مختلف، تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می شود.
دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است.
تهرام/7243//1348

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی

علی مراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وابستگی شدید کشور در زمینه روغن، اظهارداشت: یکی از محصولاتی که می‌تواند باعث کاهش وابستگی ما در این زمینه شود، کلزا و توسعه کشت این محصول است.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته میزان تولید دانه‌های روغنی بویژه کلزا بیش از ۳ برابر رشد داشته است، ادامه داد: برهمین اساس ضریب وابستگی کشور به روغن از حدود ۹۶ درصد طی سالهای گذشته به ۸۰ تا ۸۵ درصد در حال حاضر رسیده و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

معاون وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود ۴۵۰ هزارتن کلزا درداخل کشور کشت و از کشاورزان خریداری شود، گفت: ما طرحی را تهیه و به مسؤلین مرتبط وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده‌ایم که بر اساس آن در اراضی شالیزاری سه استان گیلان، گلستان و مازندران عملیات زهکشی زیرزمینی انجام دهیم که اگر این اتفاق رخ دهد ما می‌توانیم در حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی استان‌های شمالی بویژه مازندران و گیلان به عنوان کشت دوم، کلزا بکاریم.

اکبری با بیان اینکه کلزا معمولاً در مهرماه کشت می‌شود، اضافه کرد: بارندگی در مناطق شمالی از شهریور آغاز و در زمستان شدید می‌شود و معمولاً اراضی این استان‌ها به دلیل همین بارندگی‌ها، دچار ماندآبی‌های شدید می‌شوند.

وی ادامه داد: برای خروج این آب‌ها به یک عملیات مویرگی زهکشی زیرزمینی در تمام اراضی شمال نیاز است؛ اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، ۴۰۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های شمالی را می‌توانیم به کلزا اختصاص دهیم که درحال حاضر نیز این طرح تهیه و ارائه شده است.

اکبری گفت: اگر در این ۴۰۰ هزارهکتار، هکتاری ۲.۵ تن کلزا تولید شود که البته بیشتر از آن امکان پذیر است، در مجموع حدود یک میلیون تن تولید کلزا از این اراضی خواهد بود. بنابراین ما می‌توانیم یک میلیون تن کلزا در استان‌های شمالی تولید کنیم.

وی با بیان اینکه ضریب کشت در مناطق مذکور دو الی سه برابر می‌شود، افزود: بعد از کلزا می‌توانیم در آن مناطق کشت سبزی انجام دهیم. در واقع در این مناطق سه کشت برنج، کلزا و سبزی انجام خواهد شد، که این اقدام، هم باعث افزایش درآمد کشاورزان می‌شود، هم از تخریب و ماندآبی اراضی جلوگیری می‌کند، هم با کاهش تغییر کاربری اراضی کشاورزی مواجه خواهیم بود و وابستگی کشور به واردات روغن به شدت کاهش می‌یابد.

اکبری با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح یک میلیارد دلار اعتبار نیاز است، گفت: در حال حاضر در بازارهای جهانی قیمت هر تن کلزا ۴۵۰ دلار است، اگر سالانه یک میلیون تن کلزا در مناطق شمالی تولید کنیم، ۴۵۰ میلیون دلار می‌شود و طی دو تا سه سال این طرح، اعتبار مورد نیاز خود را مستهلک خواهد کرد.

امکان کاهش وابستگی کشور به واردات روغن تا ٥٠ درصد

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره اینکه اجرای این طرح وابستگی کشور به واردات روغن و دانه‌های روغنی را چقدر می‌تواند کاهش دهد؟، افزود: بنده نمی‌توانم الان درصد دقیقی اعلام کنم اما با حدود یک میلیون تن تولید کلزا در سال فقط در دو استان شمالی، می‌توان گفت وابستگی کشور بیش از ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

اکبری ادامه داد: درحال حاضر در استان‌های شمالی کلزا کشت می‌شود اما میزان آن زیاد نیست، چون کلزا گیاهی است که به ماندآبی حساس است؛ برعکس برنج که به صورت غرقآبی کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه در هیچ کجای کشور چنین آبی برای کشت یک میلیون تن کلزا وجود ندارد، گفت: در حال حاضر در هر منطقه کشور اگر قرار به توسعه کلزا باشد، کشت کلزا جای گندم و سایر محصولات دیگر را می‌گیرد ولی در مناطق شمالی جای هیچ محصول دیگری را نمی‌گیرد.

سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب آب شمال به دریا می‌ریزد

اکبری با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در شمال کشور وارد دریا می‌شود و ما از آن استفاده نمی‌کنیم، ادامه داد: هم اکنون ما دو طرح برای جلوگیری از این هدررفت داریم اول اینکه آب بندان‌ها را بازسازی می‌کنیم. با اجرای این طرح حدود ۳۰ هزار هکتار از آب بندان‌های ۳ استان نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب می‌توانیم ذخیره کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین با اجرای طرح زهشکی در استان‌های شمالی، آب‌های اضافه‌ای که وارد دریا می‌شود یا موجبات ماندآبی در اراضی را فراهم می‌کند و یا باعث تخریب اراضی می‌شود، کنترل خواهند شد و ما حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی را زیرکشت کلزا خواهیم برد.

اکبری تصریح کرد: توصیه ما به مسئولان بالادستی بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که طرح مذکور را با دقت مورد بررسی قرار دهند و به آن توجه کنند.

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه این طرح را پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: امیدوار هستیم اعتبارات مورد نیاز برای طرح مذکور تأمین و طرح به مرحله اجرا برسد.

کد خبر 4643551 زهرا مهدوی

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۲۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیش از یک هزار تن دانه روغنی کلزا در ایذه برداشت شد
 • تصویری سوزان از مزرعه ای قرمز در بنگلادش!
 • ۷۰۰۰ تن کلزا در پلدشت برداشت می شود
 • کاشت مو چیست؟
 • سطح زیر کشت کلزا در شهرستان مهاباد به ۵۲ هکتار رسید
 • کاشت مو در ایران FIT
 • افزایش ۱۶ درصدی خرید کلزا از کشاورزان خوزستان
 • ۴۶ هزار تن دانه روغنی کلزا به نرخ تضمینی در خوزستان خریداری شد
 • ۵ طرح کشاورزی در شهرستان شهریار افتتاح شد
 • کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی
 • تصاویری از کاشت برنج در مبارکه اصفهان
 • پیش‌بینی رشد ۱۲۰ درصدی برداشت «کلزا» از مزارع کوهدشت
 • با کاشت مو 10 سال جوانتر شوید
 • اجرای طرح مطلوب سازی برنج/ ارقام جدید پرمحصول رونمایی می شود
 • خرید تضمینی کلزا به 270 هزار تن رسید
 • ۱۰۵هکتار از مزارع کشاورزی کوهدشت زیر کشت کلزا/77 تن دانه روغنی برداشت می‌شود
 • خرید تضمینی کلزا به ۲۷۰ هزار تن رسید/کاهش واردات روغن در راه است
 • آغاز خرید تضمینی دانه کلزا در خراسان رضوی
 • ۱۱۱۵ تن کلزا در خراسان رضوی خریداری شد