طی هفته های گذشته شاهد افزایش دوبرابری قیمت کنتور برق هستیم که روند افزایشی قیمت کنتور برق تا چهار سال دیگر برای رسیدن به قیمت تمام شده ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  خاورستان، اوایل مهرماه امسال بود که سامانه ثبت نام برای خریداری کنتور برق در خراسان جنوبی قطع شده بود و مشترکینی که برای خریدن کنتور به شرکت برق مراجعه می‌کردند، پرسنل شرکت برق آنها را به روزهای بعد حواله می‌دادند و اظهار می‌کردند که سامانه ثبت نام قطع است.

بر اساس بررسی و پرسش از شرکت برق خراسان جنوبی دلیل قطعی سامانه را به روز رسانی سامانه اعلام کرده بودند و این در صورتی بود که زمزمه گرانی کنتور برق به گوش می‌رسید.

مردم از قطع بودن سامانه ثبت نام و شنیدن افزایش قیمت کنتور برق گلایه داشته و مدیر عامل شرکت برق خراسان جنوبی یک ماه قبل دلیل قطع بودن سامانه را  بهخاورستان، به روز رسانی سامانه اعلام کرده و گفته بود که هر قطعی سامانه که دلیل افزایش قیمت نیست و مشترکین می‌توانند بعد از رفع مشکل و به روز رسانی سامانه برای خریداری کنتور برق مراجعه کنند.

یکی از شهروندان در گفتگو با  خاورستان، اظهار کرد:  الان بعد از گذشت یک ماه سامانه ثبت نام برای خرید کنتور برق راه اندازی و به روز رسانی شده است اما نکته قابل توجه این است که  اکنون قیمت کنتورهای برق تقریبا تا دو برابر افزایش  پیدا کرده است به صورتی که کنتور سه فازی که سه میلییون تومان بوده به شش میلیون تومان افزایش و کنتورهای تک فاز از یک میلون و 530 هزار تومان به یک میلیون و 860 هزار تومان  افزایش قیمت داشته است .

در حالی که بحث گرانی کنتور برق در مرکز کشور وجود داشته و قرار است تا سال 1400 قیمت ها افزایش پیدا کند مدیر عامل شرکت برق خراسان جنوبی اظهار می‌کند که سامانه در حال به روز رسانی است و هر قطعی سامانه ای که دلیل گرانی نمی‌شود.

 محمد رضا حقی فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر، در گفتگو با خبر گزاری فارس، گفت: وزارت نیرو مصوبه‌ای در اختیار دارد که بر این اساس هزینه انشعاب برق را در یک دوره شش ساله به قیمت تمام‌شده برساند، بنابراین این یک تکلیف قانونی است که برعهده وزارت نیرو قرار داده شده است.

وی با اشاره به اینکه این اقدام موضوعی نیست که وزارت نیرو بخواهد از آن چشم‌پوشی کند، افزود: وزارت نیرو در دو سال گذشته ریز مستندات خود را به شورای اقتصاد و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کننده ارسال و از آن دفاع کرده است، بنابراین تصمیم قانونی در خصوص افزایش هزینه انشعاب برق برق موضوع جدیدی نیست و هر گونه اقدامی در این خصوص بر اساس قانون بوده است.

حقی فام خاطرنشان کرد: به هر حال هزینه انشعاب برق در مناطق مختلف کشور بالا است و دریافت این هزینه‌ها در مناطق محروم کشور پایین است، بنابراین توانیر و وزارت نیرو به دنبال این بودند که شرکت‌های توزیع برق با این موضوع سلیقه‌ای عمل نکنند و قیمت‌ها به یک شکل قانونی و یکنواخت دریافت شود.

 

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر ادامه داد: به هر حال هزینه انشعاب برق در سال‌های گذشته بسیار ناچیز بود و قیمت 200 هزار تومان نمی‌توانست جوابگوی ارائه خدمات به مشترکان باشد، بنابراین افزایش حق انشعاب برق و نزدیک شدن به قیمت تمام‌شده در طول شش سال می‌توانست گزینه خوبی برای جلوگیری از رشد یکباره قیمت‌ها از یک سو و تعطیلی نشدن شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده کنتور برق و از سوی دیگر ارائه خدمات به موقع از سوی شرکت‌های توزیع برق شود.
 

وی تأکید کرد: به هر حال وزارت نیرو و شرکت توانیر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور را قبول دارد اما این بدین معنا نیست که صنعت برق یارانه برای بیکاری بدهد.

 

حقی فام بیان کرد: متوسط رشد قیمت انشعاب برق در سال جاری در کشور 49 درصد بود، بنابراین رشد قیمت انشعاب برق تا 4 سال دیگر ادامه می‌یابد و این اقدام از ابتدای سال آینده باز هم تکرار خواهد شد.

 

معاون هماهنگی توزیع توانیر تأکید کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته در مورد هزینه‌های انشعاب برق در سراسر کشور به این نتیجه می‌رسیم که دولت برای این موضوع سوبسید می‌دهد به طوری که این سوبسید در خوزستان برای هر مشترک 4.5 میلیون تومان است.

 

.به گفته وی، در شهرهای بزرگ و کلان شهرها هزینه‌ای که برای انشعاب برق دریافت می‌شود زیر 40 درصد قیمت تمام شده است

 حال سوال از معاون هماهنگی توزیع توانیر این است امسال هزینه ها تا دو برابر افزایش یافته اما تا سال 1400 یعنی چهار سال دیگر قرار است هر سال قیمت ها دو برابر افزایش داشته باشد؟

 

آقای حقی فام که شرایط اقتصادی جامعه را قبول دارد چرا برای رفع مشکل کارخانه های تولید کنتور برق گرانی کنتور را در دستور کار قرار داده است؟ مگر مردم چقدر درآمد دارند که این همه پول برای خرید کنتور برق بدهند؟ بعد از آن هم که تعرفه برق افزایش یافته و ماهی حداقل در یک خانواده که وسایل برقی زیادی ندارند بین 15 تا 20 هزار تومان پول برق بدهند.

 

مسئولین هر جا که پول کم می‌آورند به جای ارائه راه حل و چاره دست در جیب مردم کرده و قیمت ها را افزایش می‌دهند، مگر چه قدر به حقوق و یا یارانه مردم در ماه و سال افزوده می‌شود که برای جبران کم و کاستی ها دست در جیب مردم می‌برید؟

 

متاسفانه مسئولان و دولتمردان به جای اینکه در این شرایط بحرانی اقتصادی، بیکاری و خشکسالی به فکر مردم باشند می‌خواهند کمبودها را به هر وسیله ای که شده از طریق گران کردن هر اقلامی که به ذهنشان می‌رسد جبران کنند.

 

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آیا مردم ایران بدمصرف هستند؟/ آنچه آمار درباره ادعای وزیر می گوید

به گزارش خبرنگار مهر، اخیراً رضا اردکانیان، وزیر نیرو، طی مصاحبه‌ای عنوان کرده بود «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است. تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما، مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند».

متعاقب انتشار این اظهارات موجی از تحلیل‌ها به راه افتاد. گروه زیادی به وزیر حمله و لحن بد او را نقد کردند. بیت‌الغزل سخنان این دسته از افراد، مصرف بالای انرژی در کشور است.

سوال این است که آیا واقعاً مردم ایران در مصرف انرژی تا آن اندازه که در رسانه‌ها بیان می‌شود بی‌مبالات هستند؟

مردم دنیا چقدر انرژی مصرف می‌کنند؟

مهدی نظری، کارشناس حوزه آب و انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره الگوی استاندارد مصارف خانگی با اشاره به اینکه معمولاً مصارف نهایی انرژی به چند بخش شامل صنعت، حمل و نقل، خانگی، کشاورزی و غیره تقسیم می‌شود، گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد سرانه مصرف نهایی انرژی ایران در بخش‌های «کشاورزی»، «خانگی، تجاری و عمومی»، «حمل و نقل» و «صنعت» به ترتیب ٣.٤ (سه و چهار دهم)، ۲ (دو)، ١.٦ (یک و شش دهم) و١.٤ (یک و چهار دهم) برابر متوسط جهانی است. آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید سهم «بخش خانگی» (شامل روشنایی، سرمایش، گرمایش و غیره) از کل تقاضای انرژی، در جهان ۲۲ درصد و در ایران ۲۹ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه آمارهای داخلی نیز عدد اعلامی آژانس بین المللی انرژی را تأیید می‌کند، تصریح کرد: بطور میانگین سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی، در جهان حدود ۲ بشکه معادل نفت خام است، این عدد در ایران ٤.٩٨ (چهار و نود هشت صدم) یعنی حدود دو و نیم برابر متوسط جهان برآورد می‌شود که تقریباً شامل تبدیل مصارف گاز (۷۸ درصد)، برق (۱۲ درصد) و فراورده‌های نفتی (۱۰ درصد) به بشکه معادل نفت خام است. («بشکه معادل نفت خام» ترجمه‌ای از barrel of oil equivalent است که یک یکای انرژی است و سایر واحدها مثل وات برای برق یا مترمکعب برای گاز، با ضرایبی به آن تبدیل می‌شود).

آیا مردم ایران بدمصرف هستند؟

آمار بالا می‌گوید که میانگین مصرف انرژی در ایران بالاتر از میانگین جهانی است. اما آیا دلیل اصلی مصرف نسبتاً بالای انرژی در خانه‌های ایرانیان، فرهنگ نادرست مصرفی مردم است؟

آمار و مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد دلیل اختلاف بین میانگین جهانی و میانگین مصرف انرژی ایرانیان، صرفاً به بدمصرفی مردم منحصر نیست و مجموعه‌ای از سایر عوامل نیز در آن دخالت دارد

نظری در پاسخ به این سوال، با بیان اینکه همواره باور معمول این بوده است که اختلاف بین میانگین جهانی و میانگین مصرف انرژی در ایران ناشی از «بدمصرفی مردم» است، افزود: اگر فرض کنیم که اختلاف بین میانگین جهانی و میانگین مصرف انرژی در ایران ناشی از «بدمصرفی مردم» است، می‌توان و باید با اقدامات و برنامه‌های آموزشی و آگاه‌ساز، مصرف انرژی در بخش خانگی را کاهش داد.

اما آمار و مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد دلیل اختلاف بین میانگین جهانی و میانگین مصرف انرژی ایرانیان، صرفاً به بدمصرفی مردم منحصر نیست و مجموعه‌ای از سایر عوامل نیز در آن دخالت دارد. این عوامل را باید شناخت و با فهم درست از مسأله، راهکارهایی را برای اصلاح مصرف دنبال کرد که امکان تحقق داشته باشد.

نظری می‌گوید: یکی از مهمترین عوامل غیر از بدمصرفی مردم که در بالابودن میانگین مصرف مؤثر است، «پوشش شبکه برق» و «دسترسی مردم جهان به سوخت‌های غیرجامد» است. بر اساس آمار موجود، ۱۴ درصد از مردم جهان به برق دسترسی ندارند. در واقع بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان از برق برخوردار نیستند. همچنین حدود ۴۱ درصد از مردم جهان فاقد دسترسی به سوخت‌های غیرجامد (مثل نفت و گاز) هستند.

چه عواملی منجر به مصرف بیشتر می‌شود؟

نظری می‌گوید: به طور طبیعی در شرایط برابر، در نقاطی که دسترسی به برق و منابع فسیلی وجود ندارد، مصارف انرژی کمتر است. بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد در حالی که میانگین سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی در جهان حدود ۲ بشکه معادل نفت خام است، در ۴۵ کشوری که دسترسی مردم در آنها به شبکه برق و سوخت‌های غیرجامد مشابه یا بهتر از ایران است، این عدد به بیش از ٤.١ (چهار و یک دهم) بشکه معادل نفت خام می‌رسد که در مقایسه با ایران چندان کمتر نیست.

کشورهایی که از نظر «دسترسی به برق و سوخت‌های غیرجامد»، «شرایط اقلیمی» و «استانداردهای مناسب زندگی» وضعیتی مشابه ایران دارند، میزان مصرف انرژی آنها نیز مشابه ایران است‌

نظری شرایط آب و هوایی را از دیگر علل مؤثر در میزان مصرف معرفی می‌کند و توضیح می‌دهد: یکی از مباحث مهم در مطالعات اقلیمی به ویژه ساختمان و محیط مسکونی، مساله گرم کردن آن‌ها در فصل سرد و سرد کردن در دوره‌های گرم سال برای رسیدن به حدود آسایش گرمایی انسان است. طبیعتاً رفع نیازهای گرمایشی و سرمایشی با صرف انرژی میسر می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها کمتر از ۲۰ درصد از کشورهای جهان به لحاظ مجموع نیازهای گرمایشی و سرمایشی، وضعیت نامساعدتری نسبت به ایران دارند. بنابراین در کنار سایر عوامل، مصرف بیشتر انرژی در بخش خانگی در ایران نسبت به میانگین جهانی، متأثر از نیاز بیشتر است.

وی تاکید کرد: در شرایطی که میانگین سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی در جهان حدود ۲ بشکه معادل نفت خام است، در ۲۷ کشوری که معادل یا بیش از ایران نیاز گرمایشی و سرمایشی دارند، این عدد به بیش از ۴/۴ (چهار و چهار دهم) بشکه معادل نفت خام می‌رسد که در مقایسه با ایران چندان کمتر نیست.

نظری عامل دیگری که مصرف انرژی ایرانی‌ها را متأثر می‌کند را سطح استانداردهای زندگی می‌داند و می‌گوید: رابطه بین تولید ناخالص داخلی و شدت انرژی همواره مورد توجه پژوهشگران بوده است. نتایج نشان می‌دهد که یک رابطه علیت دوطرفه بین تولید ناخالص داخلی و شدت انرژی وجود دارد. به طور معمول در کشورهای برخوردار از سطح بالاتری از استانداردهای زندگی، مصرف انرژی بیشتر است. سرانه تولید ناخالص داخلی یکی از عناصری است که تصویری از کیفیت نسبی زندگی در کشورها ارائه می‌کند.

به گفته این کارشناس حوزه آب و انرژی، در فهرست ۱۸۵ کشور جهان، سرانه تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید در ایران از ۱۲۴ کشور بیشتر است. در بررسی وضعیت ۱۲۰ کشور جهان مشخص شد که در ۶۸ کشوری که در آنها سرانه تولید ناخالص داخلی براساس برابری قدرت خرید کمتر از ایران است، میانگین سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی حدود ١.٥ (یک ونیم) بشکه معادل نفت خام و در ۵۲ کشوری که نسبت به ایران در جایگاه بالاتری قرار دارند، حدود ٤.٢ (چهار و دو دهم) بشکه معادل نفت خام است که این عدد در مقایسه با سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی در ایران که برابر ٤.٩٨ (چهار و نود و هشت صدم) بشکه معادل نفت خام است، چندان کمتر نیست.

سه دلیل برای توضیح مصرف بالا

به گزارش خبرنگار مهر، براساس آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت بر خلاف باور معمول، مصرف بالای انرژی در ایران الزاماً ناشی از بدمصرفی مردم نیست و میزان مصرف در کشورهایی که شرایطی مشابه ایران دارند، نزدیک به میزان مصرف در ایران است.

اگرچه مصرف انرژی در خانه‌های ایرانیان بیش از نیاز و حد معمول است اما در نظر داشتن عوامل تأثیرگذار شامل «دسترسی بهتر به برق و سوخت»، «نیاز بیشتر به انرژی برای تأمین گرمایش و سرمایش» و «سطح مناسب استانداردهای زندگی» در ایران در مقایسه با جهان نشان می‌دهد مردم ایران تا آن اندازه که در رسانه‌های داخلی منعکس می‌شود بی‌مبالات نیستند و گزاره‌هایی که در خصوص بدمصرفی مردم بیان می‌شود اغراق‌آمیز و همراه بزرگنمایی است.

برای فهم بهتر موضوع، نظری وضعیت ایران را با سه گروه از کشورها به شرح زیر مقایسه می‌کند:

گروه اول: کشورهایی که در مقایسه با ایران در آنها «دسترسی به برق و سوخت‌های غیرجامد» بهتر و «نیاز به انرژی برای تأمین گرمایش و سرمایش» بیشتر است.
گروه دوم: کشورهایی که در مقایسه با ایران در آنها «نیاز به انرژی برای تأمین گرمایش و سرمایش» بیشتر و «سرانه تولید ناخالص داخلی براساس برابری قدرت خرید» بالاتر است.
گروه سوم: کشورهایی که در مقایسه با ایران در آنها هم «دسترسی به برق و سوخت‌های غیرجامد» بهتر، هم «نیاز به انرژی برای تأمین گرمایش و سرمایش» بیشتر و هم «سرانه تولید ناخالص داخلی براساس برابری قدرت خرید» بالاتر است.

مصرف ٢.٥ برابری انرژی در ایران

در شرایطی که سرانه مصرف انرژی در بخش خانگی در ایران، ٢.٥ (دو و نیم) برابر متوسط جهانی است، بررسی‌های آماری و دقیق نشان می‌دهد متوسط این عدد در کشورهای گروه اول، دوم و سوم به ترتیب ۶، ۲ و ۸ درصد بیشتر از ایران است.

جدول زیر جزئیات دقیق این محاسبات را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، به هر حال مصرف انرژی در کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد و سرانه مصرف نهایی انرژی ایران در همه بخش‌ها بیش از متوسط جهانی است؛ اما بررسی دقیق شرایط ایران در مقایسه با سایر کشورها حاکی از آن است که انعکاس این واقعیت در رسانه‌ها بیشتر به یک سرپوش برای ناتوانی برخی مسئولین و سوءفهم و سوءتدبیر آنها در حل مسائل کشور تبدیل شده است.

وزیر نیرو در توضیحات تکمیلی که چند روز بعد از اظهارات جنجالی‌اش منتشر شد، با اصلاح لحن و ادبیات قبلی، اذعان کرد: «بدیهی است مردم تنها مقصر بدمصرفی نیستند. ساختارهای صنعتی، شهرسازی، کشاورزی و آب و انرژی ما به اندازه کافی کارآمد نیست» و در ادامه نوشت: «اما به واقع اخلاق و عادات رفتاری نادرست ما هم در بدمصرفی سهیم است» که سخن نادرستی نیست.

طبق نظرات کارشناسان تلاش برای کاهش مصرف انرژی در کشور با تمرکز بر بخش خانگی بدون درک صحیح از دلایل و زمینه‌های آن و همچنین غفلت از سایر مصارف انرژی در کشور رویه نادرستی بوده که سال‌ها دنبال شده و باید تغییر کند. البته نمی‌توان و نباید سهم و نقش مردم در حل نارسایی‌ها و معضلات را کتمان کرد، اما پرتاب توپ به زمین مردم، کلیشه‌ای است که باید کنار گذاشته شود.

کد خبر 4640891 عرفانه تاجیکی

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۴۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش غیرمتعارف اجاره بها و نارضایتی مستاجران
 • افزایش ۴۰ برابری محصولات شیلات در سال‌های بعد از انقلاب
 • اعلام برنامه‌های سازمان انتقال خون ایران تا سال ۱۴۰۰
 • وجود فلزات سنگین در آب برخی روستاهای همدان
 • ماراتن افزایش قیمت کالاهای اساسی/گرانی در بروجرد بیداد می‌کند
 • برابری و برادری؛ اولین درس سنگرهای دفاع
 • نماینده مجلس: گرانی خودرو طبیعی است
 • صنعت دارو و سیمان همچنان در مدار سودآوری/ احتمال قوی اصلاح بازار قبل از انتشار صورت‌های ۳ ماهه ۹۸
 • ۱۳۹۸ + ۱۴۰۰ با یک تیر دونشان
 • عضو کمیسیون عمران مجلس: افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است
 • افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است
 • آیا مردم ایران بد مصرف هستند؟ + جدول
 • آیا مردم ایران بد مصرف هستند؟
 • افزایش 5 برابری قیمت مسکن/ آوارگی مستاجرین با افزایش اجاره‌بها
 • آیا مردم ایران بدمصرف هستند؟
 • جولان قیمت مسکن در کلانشهر محروم زاهدان / افزایش ۲.۵ برابری قیمت مسکن
 • آیا مردم ایران بدمصرف هستند؟ +جدول
 • شهر پاک، ارمغانِ سامانه برق خورشیدی
 • گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است