رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر اعلام کرد: هنوز پرنده‌های مهاجر وارد این تالاب آق‌گل نشده و فقط تعدادی کبک و تیهو در منطقه مشاهده شده است.

حمید شعبانلو در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بازدید هفته گذشته از تالاب آق‌گل، پرنده‌های مهاجر هنوز وارد این تالاب نشدهو فقط تعدادی کبک و تیهو در منطقه بودند.

وی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر تالاب آق‌گل ملایر با توجه به بارندگی‌های خوب اخیر بالای 50 درصد آبگیری شده است.با توجه به بارندگی‌های خوب بهارهدر روزهای اخیر،بارندگی‌هایحوزه آبریز تالاب و جریان یافتن مقداری آب از رودخانه قره‌چای شهرستان خنداب مربوط به استان مرکزی به سمت تالاب آق‌گل، آبگیری مناسبی اتفاق افتاد.

وی در رابطه با مشکل حق‌آبه تالاب آق‌گل عنوان کرد: 2 میلیون مترمکعب حق‌آبه این تالاب است که متأسفانه طی 5 سال اخیر تأمین نشده است.

شعبانلو با اشاره به اینکه حق‌آبه باید از رودخانه قره‌چای استان مرکزی تأمین شود، توضیح داد: بخشی از آب تالاب آق‌گل ملایر از بارندگی‌های فصلی، آب شدن برف‌ها و شرایط اقلیمی تأمین می‌شود و بخشی نیز باید از طریق سرریز رودخانه قره‌چای به عنوان حق‌آبه تأمین شود.

وی یادآور شد: متأسفانه طی سال‌های اخیر این حق‌آبه تأمین نشده به طوریکه یکی از علل این امر خشکسالی‌های اخیر بوده است.

به گزارش ایسنا، در سفر سال گذشته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور به شهرستان، ملایر، معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر با بیان اینکه تالاب آق‌گل با وسعت 800 هکتار یکی از مناطق ارزشمند زیست‌محیطی کشور است، گفت: متأسفانه این منطقه در سال 88 به حال خود رها شد.

عبدالعظیم رضایی با بیان اینکه در سال گذشته کارگروه خاصی برای احیای این تالاب در سطح استان شکل گرفت، به وجود مشکلات کم‌آبی در این تالاب اشاره و اظهار کرد: حوزه آبریز این تالاب از سمت استان مرکزی است و مقرر شده حق‌آبه استان همدان پرداخت شود اما متأسفانه تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

رضایی با اشاره به اینکه رفع مشکل تالاب آق‌گل، یک کار فرااستانی است، از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور، خواست تا هرچه سریع‌تر این موضوع تعیین تکلیف شود و حق‌آبه تالاب به آن بازگردد.

وی خواستار اندیشیده شدن تدابیر لازم در رابطه با احیای تالاب آق‌گل ملایر از سوی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور، شد و گفت: امیدواریم همچون دریاچه ارومیه جان تازه‌ای به تالاب ملایر دمیده شود.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تالاب کجی نمک‌زار نهبندان نگاه ویژه‌ای می‌طلبد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان به عنوان مکان اکوتوریسم نیز تبدیل شده و این منطقه در بحث جذب توریسم می‌تواند بسیار مناسب باشد و به همین دلیل باید به این منطقه نگاه ویژه‌ای صورت گیرد. ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، ناصر نبی زاده  شامگاه پنجشنبه در کارگاه توجیهی دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نمکزار نهبندان که با حضور گروه های شرکت کننده در بخش مسابقه این جشنواره برگزار شد اظهار داشت: برگزاری اینگونه جشنواره ها به جذب توریست های داخلی و خارجی  و رفع محرومیت نگاه ملی به استان کمک خواهد کرد.

وی با قدردانی از حمایت های دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور اهمیت دادن به جشنواره ملی مجسمه های نمکی تالاب کجی نمکزار نهبندان گفت: نهبندان و دیگر شهرهای استان خراسان جنوبی دارای استعدادهای فراوانی است که هنرمندان این جشنواره می‌توانند سفیرانی برای معرفی این مناطق باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی با قدردانی از همکاری دستگاه های اجرایی دست اندرکار در برگزاری این جشنواره در سالهای گذشته و امسال بیان کرد: این جشنواره را برای دومین بار در سطح ملی آغاز می کنیم که شاهد حضور هنرمندانی از سراسر کشور در این جشنواره هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش همه جانبه و همکاری دیگر دستگاه ها بتوانیم گام های موثری در زمینه برگزاری هر چه بهتر این جشنواره  و معرفی تالاب در سطح کشور برداریم.

نبی زاده با تاکید بر اینکه ورود گردشگر باعث رونق اقتصادی این منطقه نیز می‌شود بیان کرد: منطقه تالاب کجی نمکزار نهبندان به عنوان مکان اکوتوریسم نیز تبدیل شده و این منطقه در بحث جذب توریسم می‌تواند بسیار مناسب باشد و به همین دلیل باید به این منطقه نگاه ویژه‌ای شود.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان یک استان فرهنگی دارای ظرفیت های فرهنگی و هنری بسیار زیادی است که باید بیش از پیش این ظرفیت ها مورد توجه قرار گیرد گفت:  در آینده نزدیک شاهد حضور گردشگران و هنرمندان مطرح  کشوری و خارجی در این منطقه خواهیم بود و برای انجام کارهای بهتر و بیشتر در این زمینه حمایت‌ها لازم را انجام می دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه جشنواره ملی مجسمه های تالاب کجی نمکزار نهبندان این ویژه گی را دارد که به سرعت ملی و بین المللی شود، گفت: این جشنواره از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و توانایی این را دارد که ما بتوانیم با بستر این جشنواره  ظرفیت های استان را در حوزه های ملی بین المللی بیش تر جلوه دهیم.

نبی زاده بیان کرد: تعدادی محدود جشنواره را داریم که می تواند متکی و از لحاظ زیست محیطی و محلی این قابلیت را داشته باشد که در حوزه های گسترده تری از سطح جغرافیایی خودش هم حضور داشته باشد و مخاطبان خاص خودش را جذب کند.

وی با اشاره به اینکه  خراسان جنوبی فقها و علمای بزرگ، پدران علوم مختلف، شاعران و هنرمندان برجسته ای دارد، گفت:موجب خرسندی است از اینکه فعالیت خود را در استانی در حوزه فرهنگ و هنر ادامه می دهم که با کثرت مفاخر و شخصیت های برجسته، تاثیرگذار در معادلات کشور و تمدن ساز و از سوی دیگر مردمی آرام شناخته شده است.

خراسان جنوبی| مقدمات بین المللی شدن جشنواره مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نهبندان فراهم شده استفرماندار نهبندان: بارندگی‌های روز گذشته خسارتی نداشته است/ تعطیلی تمام مدارس شهری و روستاییخراسان‌جنوبی| تیم‌های برآورد خسارات احتمالی سیل به روستاهای نهبندان اعزام شدند

رقابت 10 گروه از هنرمندان فعال درجشنواره  مجسمه‌های نمکی کشور

 معاون هنری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ملی مجسمه‌ های نمکی تالاب کجی نهبندان بیان کرد: این جشنواره با هدف برگزاری یک رویداد حرفه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های محیطی،مدیریتی و هنری هنرمندان برگزار می‌شود تا فعالیت‌های هنری صرفاً در پایتخت نباشد.

اردشیر میرمنگره با بیان اینکه 25 گروه برای بخش فراخوان این جشنواره در نظرگرفته شده است،گفت: همچنین 10 گروه از هنرمندان  فعال در مجسمه‌های نمکی کشور و گروه‌های  بومی در این جشنواره حضور خواهند داشت.

دومین جشنواره ملی مجسمه های نمکی تالاب کجی نهبندان از  ٢٨ لغایت ٣ فروردین جاری در حال برگزاری است که اختتامیه این جشنواره ٣ فروردین ماه جاری با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مهمانان کشوری و استانی ساعت ١٦ در محل تالاب کجی نهبندان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ش

R41348/P/S6,56/CT11

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

نجات پیرمرد ۷۰ ساله به وسیله بالگرد اورژانس فارس از کوه سبز

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۵۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از استعدادهای ویژه در منطقه خراسان جنوبی است
 • خراسان جنوبی| بین المللی شدن تالاب کجی نهبندان در دستور کار است
 • تصاویری از هجوم ملخ‌های مهاجر شبه جزیره عربستان به سیستان‌وبلوچستان
 • کشف دو جسد دیگر در مرز ایران و ترکیه
 • امام جمعه ملایر: فتنه های آمریکا پایان ندارد
 • ملخ صحرایی / خطرناک‌ترین آفت مهاجر را بیشتر بشناسید +اینفوگرافیک
 • قایق‌های کاغذی، برای کودکان سیل‌زده کتاب می‌برند
 • هزاران مهاجر از خطر غرق شدن در آب‌های ترکیه نجات یافتند
 • واژگونی خودروی حامل زائران عراقی در ملایر
 • ترامپ ماه آینده به ژاپن می‌رود
 • خودرو زائران عراقی در ملایر واژگون شد
 • هجوم ملخ های صحرایی مهاجر به دلگان/ 300هکتار از اراضی سمپاشی شد
 • ترامپ ۲۵ تا ۲۸ مه به ژاپن می‌رود
 • معاون فرماندار: خودروی زائران عراقی در ملایر واژگون شد
 • خودروی زائران عراقی در ملایر واژگون شد
 • خطر نشت نفت و وقوع یک فاجعه زیست محیطی در کمین تالاب هورالعظیم
 • حضور فعال گروه مهندسی ۴۳ امام علی ملایر در بازسازی مناطق سیل زده
 • خراسان جنوبی برای مقابله با ملخ های صحرایی آماده است
 • فیل پرنده در دست های نابغه ناکجاآباد