رئیس انجمن حرفه‌ای بوم‌گردی ایران گفت: سربرآوردن اقامتگاه‌های بوم‌گردی همانند قارچ در ایران نگران‌کننده است و باید قوانین مدونی برای ایجاد بوم‌گردی تنظیم شود. ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، مازیار آل‌داوود ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بوم‌گردی‌ها در کشور اظهار داشت: بیش از 2 هزار اقامتگاه بوم‌گردی در کشور مجوز داریم که متاسفانه تنها 20 درصد مسئولان این بوم‌گردی‌ها آموزش‌های تخصصی را دیده‌اند.

بنیانگذار بوم‌گردی در کویر مرکزی ایران با اشاره به اینکه 20 سال پیش در گرمه استان اصفهان نخستین بوم‌گردی ایران را راه‌اندازی کرده، تاکید کرد: سالی 3 تا 4 هزار توریست خارجی و داخلی از این بوم‌گردی‌ها در دل کویر دیدن می‌کنند.

آل‌داوود با بیان اینکه ایران به علت موقعیت طبیعی، فرهنگی و اقلیم متفاوتی که دارد می‌تواند مورد توجه بوم‌گردان زیادی باشد، تصریح کرد: به کمک علاقمندان به بوم‌گردی می‌توان این صنعت را گسترش داد اما با توجه به آموزش ندیدن مسئولان بوم‌گردی‌ها مشکلاتی ایجاد شده و برخی از آنها ناموفق بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 2 هزار بوم‌گردی در کشور راه‌اندازه شده که تنها 20 درصد صاحبان این بوم‌گردی‌ها با مشورت و همکاری متخصصان و با کسب تجربه و مطالعه آگاهانه و براساس استاندار ایجاد شده‌اند و موفق بوده‌اند و 80 درصد آنها به علت آموزش ندیدن و نظارت کم ناموفق بوده‌اند و این به معنی به خطر افتادن جامع روستایی و محلی کشور است.

آذربایجان غربی|حمایت از بوم گردی راهکار توسعه مردمی شهرهای شمال غرب ایران24 طرح اقامتگاه بوم گردی در استان بوشهر به بهره‌برداری می‌رسدبوم گردی بخشی مناسب در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی به یزد استپدر بوم‌گردی ایران با اشاره به اینکه بوم گردی‌ها مانند قارچ در حال بع وجود آمدن هستند، گفت: آموزش، استانداردسازی و تنظیم برنامه‌ای برای چشم‌اندازی دور و امیدوارکننده برای ساماندهی بوم‌گردی‌ها در کشور ضروری ست.

رئیس انجمن حرفه‌ای بوم گردی ایران تصریح کرد: باید قوانین و ضوابطی برای اقامت در این بوم‌گردی‌ها تدوین شود و در اختیار ادارات میراث فرهنگی کشور قرار گیرد و براساس این قوانین بوم‌گردی‌ها احداث و مورد استفاده قرار گیرند.

آل داوود افزود: با برنامه‌ریزی می‌توان به توانمندسازی روستاهای کشور و همچنین به فعالیت جوامع محلی در این بوم‌گردی برای سال‌ها امیدوار بود.

بنیانگذار بوم‌گردی در کویر مرکزی ایران همچنین به حفظ اصالت فرهنگ ایرانی و همچنین صدور این فرهنگ اصیل به دنیا اشاره کرد و اظهارداشت: اگر به ایجاد بوم‌گردی‌ها توجه نشود عملکرد بوم‌گردی‌ها در روستاها معکوس خواهد شد، پس برای آینده روشن بوم‌گردی‌ها در ایران به برنامه‌ریزی دقیق نیاز داریم.

انتهای پیام/ ع

R41471/P1494/S6,70/CT11

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گیاهان زیبا  اما خطرناک

شماری از آپارتمان‌نشینان با نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی، طراوت و زیبایی را به منازل خود می‌برند تا ضمن این‌که محل سکونت خود را بانشاط کنند به نوعی باعث تصفیه هوای محل زندگی خود هم شوند. اغلب گیاهان خانگی خطری برای نگهداری ندارند، اما تعداد کمی از آنها ممکن است موجب مسمومیت‌های شدید یا خفیف، تحریک پوستی، ناراحتی‌های معده یا بروز آلرژی شوند. با توجه به رواج نگهداری انواع گلدان‌های زینتی و آپارتمانی لازم است علاقه‌مندان به این کار از خطرات و عوارض نگهداری آنها مطلع باشند. طبق نظر پزشکان و کارشناسان گیاهی، مسمومیت‌های گیاهی در کودکان شدیدتر از بزرگسالان است.

‌از ناراحتی‌های گوارشی تا مرگ

کبری توفیقی دارای دکترای فیزیولوژی گیاهی در قزوین در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: اکثر گیاهان بی‌خطر و فاقد مواد سمی‌اند، اما برخی از گیاهان دارای ترکیبات سمی‌اند و می‌توانند برای دیگر موجودات زنده، ایجاد مسمومیت یا عوارض دیگری کنند. مصرف این گیاهان توسط انسان یا حیوان می‌تواند خطرناک باشد. مسمومیت با بعضی از گیاهان سمی می‌تواند باعث ناراحتی‌های گوارشی یا عصبی یا تحریکات پوستی شود و حتی در بعضی موارد به مرگ بینجامد. متاسفانه در طبیعت هم برخی افراد گیاهانی را با گیاهان دارویی یا سبزی خوردن اشتباه می‌گیرند که باعث مسمومیت می‌شود.  

وی بیان می‌کند: از آنجا که کودکان از خطرات اطراف خود بی‌خبرند اگر گیاه سمی در خانه نگهداری می‌شود باید مواظب کودکان باشیم تا آن گیاه را لمس نکنند یا در دهان خود نگذارند. در طبیعت هم خانواده‌ها باید به شدت مواظب باشند تا کودکان هر گیاهی را به دهان خود نبرند.  
به گفته توفیقی، یکی از مسمومیت‌های رایج گیاهی، مسمومیت با قارچ‌های سمی است. در سال گذشته هم شاهد بودیم تعدادی از افراد با مصرف قارچ سمی جان خود را از دست دادند. با افزایش باران به‌ ویژه در فصل بهار رشد قارچ در طبیعت افزایش می‌یابد متاسفانه برخی از خانواده‌ها ناآگاهانه از قارچ‌ها استفاده می‌کنند و دچار مسمومیت می‌شوند. افراد لازم است از مصرف قارچ‌هایی که نوع آنها را نمی‌شناسند جدا خودداری کنند.

خرزهره؛ گلی زیبا اما خطرناک 

این استاد دانشگاه می‌گوید: حتما همه افراد گیاه خرزهره را در پارک‌ها و باغچه‌های بعضی منازل دیده‌اند. خرزهره درختچه‌ای همیشه سبز با گل‌های سفید، صورتی یا قرمز تیره است که به عنوان گیاه زینتی در پارک‌ها و باغ‌ها کاشته می‌شود. نگهداری این گیاه در آپارتمان‌ها هم بسیار رواج دارد، اما همه قسمت‌های این گیاه از ریشه تا گلبرگ و شیره آن فوق‌العاده سمی و کشنده است. سال‌هاست پژوهشگران درباره وجود ماده فوق‌العاده سمی و کشنده در خرزهره که روی بافت قلب هم اثر می‌گذارد هشدار می‌دهند. با وجودی که این گیاه گل‌های بسیار زیبایی دارد اما تماس با آن می‌تواند موجب ایجاد ضربان نامنظم قلب و حتی در مواردی ایست قلبی شود.

وی ادامه می‌دهد: آمارها نشان می‌دهد مسمومیت با گیاه خرزهره به خصوص در ایران اتفاقی شایع است، زیرا این گیاه به صورت گسترده در پارک‌ها، مراکز تفریحی و بلوارها و باغچه‌های منازل در دسترس عموم است. همه قسمت‌های این گیاه اعم از گل، دانه، برگ و ساقه آن حاوی ماده‌ای سمی است. این ماده اثری شبیه به دارو دارد و نیروی انقباضی قلب را افزایش و هدایت الکتریکی آن را کاهش می‌دهد و می‌تواند برای قلب مشکلاتی را ایجاد کند و حتی به ایست قلبی منجر شود. برای همین به خانواده‌ها توصیه می‌شود که اگر در باغچه منزل خود این گیاه را دارند یا در پارک‌ها مشاهده می‌کنند به کودکان خود آموزش دهند که آن را بو نکنند یا در دهان خود نگذارند. مصرف ۵ تا ۱۵ عدد برگ این گیاه می‌تواند به مرگ منجر شود.

‌گیاه دیفن‌باخیا 

این استاد دانشگاه اظهار می‌کند: گیاه دیفن‌باخیا به عنوان گل آپارتمانی با شرایط نگهداری آسان همه‌جا معرفی می‌شود. این گیاه یکی از گل‌هایی است که در اکثر منازل خانواده‌هایی که به گل و گیاه علاقه دارند وجود دارد. رنگ سبز و ترکیب رنگ زیبای این گیاه آرامش خاصی را به همراه دارد. دیفن‌باخیا با تمام زیبایی از گیاهان سمی است. بنابراین در زمان تکثیر و جابه‌جایی آن باید مراقب بود و از دستکش استفاده کرد تا از تماس با شیره این گیاه که سمی است و سوزش زیادی ایجاد می‌کند جلوگیری شود. همچنین در صورتی که دست انسان با گل دیفن‌باخیا تماس داشته باشد حتما باید دست‌ها قبل از تماس با چشم یا زبان شسته شود.

توفیقی می‌افزاید: سمی که در این گیاه وجود دارد سمی به نام کلسیم اگزالات است. این ماده نوعی کریستال سمی است که پس از آسیب‌دیدگی دیوار سلولی و تخریب آن به بیرون ترشح می‌شود. در واقع ترشح این ماده سمی یکی از مکانیسم‌های گیاه در مقابل حیواناتی است که برای دیفن‌باخیا دشمن به حساب می‌آیند. وجود این گیاه به خودی خود خطری ندارد، ولی اگر شخصی برگی از این گیاه را در دهان خود بگذارد دچار مسمومیت می‌شود. خانواده‌ها باید این نوع گلدان‌ها را دور از دسترس کودکان خود قرار دهند، زیرا بارها شاهد مسمومیت‌های شدید کودکان از طریق دیفن‌باخیا بوده‌ایم. بهتر است بگوییم که بهترین مکان برای نگهداری این گیاه اداره‌ها و سازمان‌ها هستند. به گفته وی، از گیاهان سمی خانگی دیگر می‌توان به گیاهان تزئینی مانند ویستریا، گل انگشتانه، ادریسی، زنبق‌دره، درفش گیاه، گل داودی، فیکوس و گل نرگس اشاره کرد. البته پرورش این گیاهان در خانه و تماشای آنها لذتی بسیار زیاد دارد و هیچ منعی برای وجود آنها در منازل نیست فقط باید همه‌چیز را در مورد آنها بدانیم و نکات ایمنی را در تماس با آنها رعایت کنیم.  

‌اقدامات اولیه 

این استاد دانشگاه تصریح می‌کند: در صورت بلعیدن قسمت‌های مختلف یک گیاه سمی مانند میوه، دانه و برگ آن حتما باید با مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم تماس بگیرید. همچنین در صورت خوردن شیرابه برگ‌های بریده گیاهان سمی مانند دیفن‌باخیا، آزالیا، خرزهره، آلاله، اقاقیا و پیاز گل نرگس که سبب سوختگی شدید پوست، تورم حلق و زبان می‌شود اگر مصدوم هوشیار است باید برای رقیق کردن سم گیاه به وی آب یا شیر خوراند. در صورت در اختیار داشتن زغال فعال می‌توان پودر زغال فعال را در آب حل کرد و به بیمار داد، زیرا مولکول‌های زغال در روده و معده به سم می‌چسبد و مانع جذب آنها می‌شود. بخور اکالیپتوس هم در صورتی که به اشتباه خورده شود به مسمومیت‌های شدید می‌انجامد. اگر این مورد پیش آمد باید مصدوم را سریع به بیمارستان رساند.  وی می‌گوید: قرمزی پوست، چشم، دست و صورت از اولین علائم آلرژی به گیاهان آپارتمانی است. در صورت مسمومیت نیز باعث تخریب و سوزش مخاط درونی می‌شود و سوزش گلو و حساسیت‌ ایجاد می‌کند.

از گیاهان خانگی نترسید

کبری توفیقی دکترای فیزیولوژی گیاهی اظهار می‌کند: مردم نباید از پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی بترسند. درست است که بعضی از گیاهان سمی‌اند، اما پرورش و نگهداری آنها به تنهایی مشکل‌ساز نیست. فقط کافی است مراقب باشیم از آنها استفاده‌های غلط نشود و دور از دسترس کودکان قرار بگیرد. خانواده‌ها هم برای شناخت بیشتر این گیاهان و آگاهی از خطرات آنها حتما برای نگهداری باید با افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشورت کنند. قطعا لذت و آرامش حاصل از تماشای این دوستان سبز خانگی ارزش کسب این آگاهی‌ها را دارد.  وی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از عوامل ترس خانواده‌ها، بزرگ‌نمایی خطرات و عوارض مسمومیت‌ها و نقل داستان‌های نادرست به‌ ویژه در فضای مجازی است. کسب اطلاع از کانال‌های معتبر و اشخاص کارشناس در این امر می‌تواند بهترین روش باشد.

کد خبر 444608

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۳۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری کلاس های ریاضی تا اوریکامی در کانون حضرت ابوالفضل (ع) گرگان
 • معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان مغفول مانده است
 • افزایش قیمت قارچ در غرفه تره بار
 • چند خانه تاریخی باید رستوران شود؟
 • مهار رشد قارچ گونه اجاره بها در بازار مسکن با راه اندازی سامانه ملی املاک
 • پای حرف مردم| مدارس دولتی را تقویت و از رشد قارچ‌گونه مدارس غیرانتفاعی ناکارآمد جلوگیری کنید
 • برنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان، سه شنبه بیست و هشتم خرداد ماه
 • تابستان تعداد واحدهای بوم گردی آذربایجان غربی به ۵۰واحد می رسد
 • برنامه های اوقات فراغت کانون امام سجاد (ع) گرگان اعلام شد
 • خورش گوجه سبز با قارچ
 • نشست شعر و ادب در گرگان برگزار شد
 • شناسایی ۳۶ آب بندان در گیلان برای ایجاد اقامتگاه شناور
 • قیمت قارچ فله و بسته‌بندی در بازار + جدول قیمت
 • توضیح رییس منابع طبیعی گرگان در مورد قطع درختان
 • تصویب سه لایحه درباره موافقتنامه همکاری امنیت در دریای خزر
 • ایجاد مجتمع‌های بوم‌گردی در منطقه لاشار ضروری است
 • طرز تهيه قارچ کاراملي
 • تاکید رئیس جمهور بر توسعه بوم گردی
 • تاکيد رئيس جمهور بر اهميت توسعه گردشگري