خبرگزاري آريا - مجله همشهري سرنخ - اشکان خسروپور: سعيد مشهورترين جن گير در تمام آفريقاست. او که قبل از اين که به عنوان شکارچي جن مشهور شود يک عطار معمولي بود. حالا کارش اين است که با يک کوله پشتي پر از روغن و ورد مخصوص شکار جن، دنبال مردم ساده لوح بگردد. «جاستين فورنال»، خبرنگار «نشنال جئوگرافيک» مدتي با او همراه شده تا از زندگي و شيوه کار او گزارش تهيه کند.
ظرف روغن را روي سر راننده تاکسي خالي مي کند. با خودم مي گويم الان است که روغن از سر و گردنش پايين برود و پيراهنش را کثيف کند اما اين طور نمي شود. مهم نيست که سعيد چقدر روغن روي سر راننده بريزد. در هر صورت انگار روغن ها محو مي شوند. بطري پر از روغن که ته کشيد، سعيد يک کلاه پلاستيکي را روي سر مرد گذاشت و آن قدر فشارش داد تا مايع چرب به خورد پلاستيک رفته و به جز يک لايه نازک چيزي روي پوست مرد باقي نماند. بعد راننده چشم هايش را بست و سعيد شروع کرد به خواندن يکسري وردهايي که به زبان ديگري غير از زبان آفريقايي بود.
در همين حين، مرد شروع به لرزيدن کرد، انگار تشنج کرده باشد. سعيد نفسش را با خيال راحت، انگار جراحي بزرگي را با موفقيت تمام کرده باشد، بيرون داد و گفت: «ديدي؟ جن را اين طوري بيرون مي آوريم. جن بو داده بيرون آمد.»
اين بخشي از مراسم جن گيري است که سعيد، مرد زنگباري هر چند وقت يک بار آن را انجام مي دهد. من – خبرنگار نشنال جئوگرافيک - در صندلي عقب تاکسي در شهر «استون تاون»، بخش قديمي شهر زنگبار نشسته بودم که سعيد گفت مي تواند جني را که در روح مرد راننده گير کرده بيرون بکشد.
اسم کاملش سعيد سليمان محمد است. مي گويد ادعا مي کند که کارش جن گيري و گياه شناسي است. البته او بيشتر از عنوان «دکتر علفي» استفاده مي کند. راننده را خيلي اتفاقي پيدا کرديم. سعيد به او پيله کرد که حالت خراب است و من مي توانم کاري کنم که خوشبخت شوي. راننده هم از خدا خواسته، غر زد و بعد از مدتي حتي التماس کردن که روح ناپاک يا به قول خودش جن را از بدن او بيرون بکشيم. اين طور شد که سه نفري سوار تاکسي شديم و من توانستم يکي از عجيب ترين برنامه هاي جن گيري در دنيا را از نزديک ببينم.
رمال هاي پول پارو کن
«جن گيري» يکي از مهم ترين تجارت هاي غير رسمي در اين روزهاي آفريقاست. به خصوص در تانزانيا، کساني که براي بيرون کردن روح اجنه از بدن شان به رمال هاي آفريقايي مراجعه مي کنند، تعدادشان کم نيست. اينجا که زماني يکي از مراکز مهم تجارت ادويه در دنيا بود، در قرن 19 به خاستگاه بازرگاني برده تبديل شده بود و حالا يک مرکز مهم جن گيري در دنياست.
«سعيد جن گير» را خيلي اتفاقي در خلال يک پروژه فيلم مستند که درباره نوشيدني هاي بومي ساخته مي شد، ملاقات کردم. من قرار بود بخشي از کارهاي مربوط به توليد را سر و سامان بدهم. آدم خونگرمي بود که رفتارش خيلي به دلم نشست. به خودم جرأت دادم و يک روز درخواستم را با او در ميان گذاشتم.
مدت ها بود که دلم مي خواست درباره سنت هاي درماني و دارويي قديمي و بومي در آفريقا پژوهشي انجام بدهم. سعيد گفته بود گياه ها و خواص دارويي شان را خوب مي شناسد. در نتيجه فکر کردم آدم درستي را پيدا کرده ام. کمي با هم درباره گياه و دنياي پزشکي حرف زديم که فهميدم سوژه اي که شکار کرده ام، بزرگ تر از اين حرف هاست. کار اصلي او شکار اجنه بود. سعيد براي اين که کارش را راحت تر انجام بدهد و آن را اختصاصي کند، از گياهان بومي آفريقا استفاده مي کرد.
حل مشکل آفريقا
سعيد در طول اين سال هايي که به دکتر علفي آفريقا معروف شده، حسابي روي بومي سازي اين نوع خاص از کسب و کار پژوهش کرده. حتي مي گويد که در اين باره به نتايجي هم رسيده است. مثل اين که مي گويد: «در بعضي از مناطق جن ها بيشتر حضور دارند. انگار روي زمين، شهري ساخته باشند. براي مثال جزيره «پمبا» در آفريقا يکي از مهم ترين محل هاي زندگي اجنه در آفريقاست.»
او درباره تاثير جن ها در زندگي مردم زنگبار هم کلي حرف براي گفتن دارد: «جن ها واقعي هستند و به نظرم بيشتر از هر جايي در آفريقا حضور دارند. مي دانيد که خيلي از مشکلات زنگبار به خاطر حضور اجنه در اين منطقه از دنياست. اين را من از خودم نمي گويم. آدم هاي زيادي روزانه به من مراجعه مي کنند و مي خواهند که جن را از بدن شان بيرون بياورم. تازه اين آمار کساني است که به من دسترسي دارند. خيلي از آدم هاي ديگر مشکل دار وجود دارند که نزديک من نيستند اما طرز زندگي شان و آمار دولت نشان مي دهد که وضع خوبي ندارند. آنها هم بيمار هستند و بايد درمان شوند. منظورم بيماري معمولي نيست. اينها جن زده شده اند.»
جيغ يک زن، مرا جن گير کرد
سعيد يکي از قديمي ترين و باسابقه ترين مدعيان جن گيري در آفريقاست. .مي گويد جد بزرگش که از عمان به زنگبار مهاجرت کرده، يک عطار مشهور بوده است. او به خاطر کمبود آب و غذا به زنگبار که آن زمان بسيار مشهور و پر رونق بود، رفت و روش هاي درماني خودش را به عنوان ميراث خانوادگي به پسرانش انتقال داد. خانواده سعيد از سال هاي دور به خاطر تبحري که در درمان بيماري هاي مختلف با استفاده از گياهان دارويي داشتند، مشهور هستند. او هم از بچگي به اين دنيا علاقه مند شده بود.
به دشت هاي اطراف شهر مي رفت و گياهان خودرو را مي چيد و سعي مي کرد داروهايي را که دستورالعمل ساخت شان از پدربزرگش به ارث رسيده دوباره بسازد. او بعدتر به دبي رفت تا در رشته مهندسي مکانيک تحصيل کند اما فضاي خشک آنجا را تاب نياورد و دوباره به روستاي قديمي شان برگشت.
«روستا عوض شده بود. رفتار مردم هم تغيير کرده بود. کساني را ديدم که با قرص هاي شيميايي سر و کار پيدا کرده بودند. آن هم در حالي که خيلي از مشکلات شان يک درمان طبيعي داشت، درماني که اجداد ما آن را پيدا کرده بودند.»
او آرام آرام درمان بيماران با روش هاي سنتي اجدادي را شروع کرد. وقتي کارش نتيجه داد، مشتري هاي بيشتري پشت در مطب خودساخته اش صف کشيدند. او بعد از مدتي حسابي معروف شد و کارش گرفت. سعيد فکر مي کرد به يک عطار توانمند تبديل شده که مي تواند بسياري از بيماري ها را درمان کند. اما تمام تصورات او را جيغ شبانه يک زن به هم ريخت.
«نيمه شب بود که صداي جيغ يک زن را شنيدم. با عجله خودم را به خانه رساندم و ديدم که زن دارد به خودش مي پيچد. خانواده اش گفتند که او دچار يک درد عضلاني عجيب شده است. من از اجدادم درباره جن ها چيزهايي ياد گرفته بودم و مي دانستم او جن زده شده. بلافاصله کارهايي را که بلد بودم انجام دادم.
وردهايي خواندم تا اين که بعد از چند دقيقه، جن به التماس افتاد و از من خواهش کرد که ادامه ندهم. من کوتاه نيامدم. باز هم به خواندن ورد ادامه دادم تا جن به گريه افتاد و عذرخواهي کرد. بعد هم بلافاصله بيرون رفت. البته پيش از رفتن، يک نامه عذرخواهي از جن گرفتم. مي دانيد؟ اين نامه برگ برنده ما جن گيرهاست. اگر اين کاغذ را در خانه فرد جن زده بگذاريد، ديگر اجنه به آنجا حمله نمي کنند.»
داستان هاي خيالي از شکار جن ها
از آن زمان کار او حسابي گرفت. سعيد ديگر فقط يک عطار مشهور نبود. به ادعاي خودش، جن هم شکار مي کرد و از اين راه پول زيادي هم به دست مي آورد. حتي مي شود گفت که درآمد جن گيري از عطاري برايش بيشتر بود. او آرام آرام متدهاي خاص خودش را براي شکار جن ابداع کرد و از خدماتش به دنياي انسان ها گفت. اين روزها سعيد از روش هاي عجيب و خود ساخته اي مي گويد که براي بيرون راندن اجنه از خودش ابداع کرده: «يک بار براي اين که جن ها را وادار کنم دست از سر اهالي يک خانه بردارند، مجبور شدم شش بز را بکشم. قراردادم با اجنه اين طوري بود که گفتند شش بز را بکش تا ما برويم!»
سعيد که حسابي سر حال آمده، از مبارزاتش با اين موجودات، حسابي خيال پردازي مي کند و با آب و تاب خاصي ماجراهاي عجيب و باور نکردني را تعريف مي کند: «يک بار در طبقه بالاي خانه اي ايستاده بودم که يکباره پله ها غيب شدند. هيچ راهي به بيرون نبود. اجنه حسابي سر به سرم گذاشته بودند.
دست آخر با هزار مکافات از آنجا بيرون آمدم. اين که چيزي نيست. يک بار ديگر که وارد زمين ناشناخته اي شده بودم، چند نفر از مردهاي جن زده دورم را گرفتند و دعوا راه انداختند. چشم هاي شان سرخ شده بود و دنبال دردسر مي گشتند. گفتند مي خواهند حالم را جا بياورند. حسابي به دردسر افتاده بودم اما خوب مي دانستم که آنها در حال عادي نيستند و جن زده شده اند. دعواي مان ساعت ها طول کشيد تا در نهايت توانستم يک ضرب شست حسابي به اين آدم ها و جن هايي که در جلدشان رفته بودند، نشان بدهم.»
شهر بزرگ اجنه کجاست؟
با مرد جن گير در شهر قدم مي زنيم. او تمام شهر را زير پا مي گذارد تا نشانه هاي وجود اجنه را به من نشان بدهد. او هر چيز غيرعادي که مي بينيم را دليل وجود اجنه مي داند. جلوي يک در توقف کرديم و او گفت: «اين در چوبي را مي بيني؟ رويش کنده کاري شده و چيزهايي نوشته اند. البته نمي تواني اين نوشته ها را بخواني چون همه اش کار اجنه است.»
از او مي خواهم تا جن ها را برايم توصيف کند اگر واقعا آنها را ديده و تا اين اندازه خودش را به آنها نزديک مي داند، بايد اطلاعاتي درباره شان داشته باشد. سعيد خودش را نمي بازد. خيلي راحت و بي دغدغه اجنه را اين طور توصيف مي کند: «عمرشان زياد است. شايد چند صد سال عمر داشته باشند. مثل آدم ها دو جنس نر و ماده دارند. آنها اکثرا مواقع مي توانند خودشان را به شکل هاي مختلفي در بياورند. وقت هايي که مي توانم آنها را ببينم معمولا به شکل آدم هايي پير با لباس قديمي هستند.»
سعيد مي گويد آنها وقتي در بين مردم باشند معمولا آدم ها را اذيت مي کنند. وقتي که بخواهند استراحت کنند به محل زندگي خودشان بر مي گردند. «آنها شهرهاي خودشان را دارند. جايي در وسط جنگل يا زير دريا زندگي مي کنند. بعضي هاي شان هم در محل هايي که آدم هست، سکني گزيده اند. آنها معمولا عاشق جاهاي قديمي هستند، به خاطر همين هم هست که در جزيره پمبا عده زيادي از اجنه را مي توانيد ببينيد. ويرانه هاي معابد و ساختمان هاي قديمي آنجا پر از جن است.»
او که به قول خودش درباره اين موجودات تحقيق کرده، مي گويد: «شنيده ام که قلعه اي در زمان هاي دور اينجا بوده که مردم جن ها را در آن زنداني مي کردند. مردم مي گويند جن ها هنوز هم اينجا گرفتار هستند. جزيره پمبا پر جمعيت ترين شهر جن ها در آفريقا و حتي شايد تمام دنياست.»
فاش کردن رموز خاص جن گيري
سعيد جن گير راه و روش خاص خودش را براي معامله با جن ها دارد: «يک ورد مخصوص دارم که به معناي شمشير است. اين جمله ها را چند بار تکرار مي کنم، جن مي ميرد. البته هميشه نيازي نيست تا آنها را بکشم. معمولا با يک قول و قرار ساده با هم صلح مي کنيم. در اين قرارداد، آنها چيزي از ما مي گيرند و در عوض ما را تنها مي گذارند. اگر کار بالا بگيرد يا جن سر عقل نيايد، مجبور مي شوم از همنوع هايم دفاع کنم. آنها را مي کشم. البته يک نوع روغن جن هم وجود دارد که اگر آن را نداشته باشيم، ورد خالي به درد نمي خورد.»
او کوله پشتي اش را باز مي کند تا محتوياتش را نشانم بدهد. ابزار کار او اينجاست. چند برگ کاغذ که ادعا مي کند براي نوشتن قرارداد بين بيمارهايش و اجنه همراه اوست و چند بطري پر از روغن هاي مختلف. او از شيوه تهيه اين روش ها هم برايم داستاني مي گويد: «روغن ها معمولا از سياه دانه هستند و تفاوت رنگ شان به خاطر ادويه ها و موادي است که در آنها ريخته ام.
يک ظرف بزرگ روغن و ادويه در خانه دارم. در زمان مخلوط کردن اين مواد يکسري ورد مي خوانم و وقتي ظرف روغن پر شد با خواندن ورد جديدي در آن را مي بندم. بايد روغن هاي متنوعي درست کنم تا مطمئن باشم کارم را مي توانم درست انجام دهم. مي دانيد که جن ها انواع مختلفي دارند و به اين راحتي نمي ميرند. محض اطمينان هميشه چند مدل روغن ضد جن همراهم دارم که اگر کسي گرفتار باشد، به دادش برسم.»
البته روغن فقط به درد کشتن نمي خورد و اين طور که سعيد مي گويد، براي پيشگيري هم مصرف مي شوند. «وقتي زني توسط اجنه اسير مي شود، گاهي ممکن است مورد آزار يا حتي تجاوز قرار بگيرد. در چنين وقت هايي، روغن ضد جن حسابي به درد مي خورد.» او براي اين که حرف هايش را باور کنم يک داستان جديد مي چيند تا خودش را مطلع نشان بدهد؛ درست مثل رمال ها: «جن ها اخلاق شان اين طوري است که اگر از دختر مجردي خوششان بيايد، ولش نمي کنند. اصلا نمي گذارند طرف مردها برود. اگر هم ازدواج کرد، باز رهايش نمي کنند و مدام اذيتش مي کنند.
يکي از معمول ترين کارهاي شان اين است که وقتي زن مورد علاقه شان از شوهرش باردار شد، در جلد زن مي روند و وقتي زمان وضع حمل رسيد، هزارتا نقشه مي چينند تا نوزاد را بکشند. من براي اين بانوان بيچاره هم يک راه حل جديد پيدا کرده ام. روغني دارم که اگر تا زمان وضع حمل، هر شب به 32 نقطه مشخص از بدن شان بمالند، جن فراري مي شود. اين روغن مخصوص کارش بستن محل نفوذ اجنه است و نسبت به بقيه قيمت بالايي دارد اما واقعا ارزش دارد که کسي براي خريدشان هزينه کند. مي دانيد که بچه براي زوج هاي جوان خيلي مهم است.»
ملاقات با يک جن واقعي!
او بعد از اين، خواست تا چشمه هايي از هنرش را به من نشان بدهد. نزديک يک خرابه قديمي شده بوديم که مدتي ايستاد و گفت: «دلت مي خواهد جن ببيني؟» بعد بدون اين که به من نگاه کند، راهش را گرفت و وارد يکي از اتاق هاي ساختمان نيمه مخروبه شد. گربه اي آنجا بود که وقتي ما را ديد، شروع کرد به دويدن در راهروهاي ويرانه. سعيد گفت: «بايد او را دنبال کنيم.» در نتيجه راه افتاديم و وقتي به يکي از اتاق هاي نيمه تاريک ساختمان که راهي به بيرون نداشت وارد شديم، گربه ديگر آنجا نبود. به من چشمک زد و گفت: «ديدي که غيب شد. او گربه نبود، جن بود.»

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شفافیت؛ گام اول برای امر به معروف و نهی از منکر/ تشریح موانع نقد مسئولان

به گزارش ایکنا؛ نشست «امر به معروف و نهی از منکر مسئولان» عصر امروز، پنجشنبه 2 خرداد، با حضور افشین هزاوه، دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، و میلاد اصالتی، جانشین سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، در غرفه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نمایشگاه بین المللی قران برگزار شد.

هزاوه درباره تغییر رویکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر به سمت امر به معروف و نهی از منکر مسئولان گفت: این رویکرد نیاز امروز جامعه ماست و باید در میان تمام مردم جاری و ساری شود. چنین رویکردی نه تنها برای جامع جذاب است بلکه مفید و مؤثرتر است و جریان دانشجویی هم از این رویکرد استقبال می کند.

اصالتی در این باره اظهار کرد: رویکرد نظام نسبت به مردم در این 40 سال متفاوت بوده است. از اواسط انقلاب یک رویکرد از بالا به پایین شکل گرفت. الان با وجود اینکه تقریبا 3 نهاد حاکمیتی برای حل مشکل محرومان وجود دارند اما این مشکلات حل نشده است. در حالی که مردم باید به صحنه بیایند و مسایل را شناسایی کرده و مسئولان سیاستگذاری کنند. البته در 5، 6 سال اخیر این جهت گیری تغییر کرده و نمونه آن رونق گرفتن اردوهای جهادی است و این باعث مشارکت مردم در حل مشکل محرومان شده است.

هزاوه درباره مشکلات موجود در مسیر نقد مسئولان گفت: متأسفانه در ساختار حکومتی ما آن چنان که باید و شاید زمینه برای حضور مردم فراهم نیست که این یا ضعف ساختاری و قانونی است یا به مسئولان بر می گردد. یکی از این عوامل برخورد قهری قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه است و این مجموعه ها از موانع مهم طرح مطالبات مردمی از سوی تشکل های دانشجویی بوده است. مهمترین عامل رشد جامعه، آزادی است. در حالی که نشریات دانشجویی و تشکل های دانشجویی در دوره ای رو به تعطیلی رفتند و در دوره دیگری تحت فشار هستند. اما لازمه امر به معروف و نهی از منکر داشتن نهاد است و باید در ساختار این فرصت سازی شکل بگیرد.

اصالتی در این رابطه بیان کرد: بحث مغفول مانده در کشور شفافیت است. گام اول برای امر به معروف و نهی از منکر، شناخت است و شناخت درست در اثر شفافیت حاصل می شود و زمانی که شفافیت نباشد نمی توان به درستی دست به امر به معروف و نهی از منکر زد.

هزاوه درباره مصلحت سنجی های مسئولان به عنوان یکی دیگر از موانع نقد مسئولان گفت: این مسئله به وفور مشاهده می شود و تحت عناوینی مانند برهه حساس یا سوء استفاده دشمن و امثال آن مطرح شده و متأسفانه کار به جایی رسیده که باعث شده اعتماد مردم به نظام تضعیف شود. لذا فارغ از جناح ها امروز نیازمند اصلاحات ساختاری هستیم و باید پاسخگویی و شفافیت از طریق مواد قانونی شکل بگیرد و مسئولان موظف به ارائه گزارش شفاف از عملکرد و پاسخگویی به مردم شوند و از طرفی فضای نقد آزاد انها نیز فراهم شود. متأسفانه پاسخگویی در نظام نهادینه نیست و نمونه آن نبود یک سخنگو در یکسال گذشته در دولت است یا وقتی رئیس قوه قضائیه نشستی با اصحاب رسانه برگزار می کند از آن به عنوان یک اتفاق بی نظیر یاد می شود. لذا باید ساختار شفافیت و پاسخگویی ایجاد شود. از طرفی عدالت در هر جامعه ای محقق نمی شود مگر اینکه یک قوه قضائیه مستقل و مردمی وجود داشته باشد.

اصالتی درباره نیاز امروز جامعه و نسبت تشکل های دانشجویی با نیازهای اصلی جامعه گفت: در هر برهه انقلاب اسلامی یک گفتمان در کشور حاکم بوده در دوره ای گفتمان آزادی و در دوره دیگر گفتمان عدالت. این گفتمان ها ریشه در دغدغه های اصلی مردم داشته است. به اعتقاد من گفتمان امروز حاکم بر کشور گفتمان معیشت و عدالت است و بسیج دانشجویی در طی دو سه سال اخیر کمیته صیانت از حقوق مردم را ایجاد کرده و سعی کرده مطالبات اصلی مردم مانند معیشت و عدالت را پیگیری کند.

هزاوه درباره عدم حضور مسئولان در دانشگاه ها گفت: متأسفانه مسئولان دولتی و حاکمیتی کمتر دعوت دانشجویان را می پذیرند. البته نمایندگان مجلس غالبا به این دعوت پاسخ مثبت می دهند و این ریشه در ضعف ساختاری دارد و به عقیده من قانون باید مسئولان را ملزم به پاسخگویی کند. فرهنگ پاسخگویی باید از دوران مدرسه و از آموزش و پرورش نهادینه شود.

اصالتی درباره اقدامات جریان دانشجویی برای رفع احساس ترس یا بی تفاوتی در جامعه برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولان گفت: گام اول این است که انگیزه جنبش دانشجویی برای نقد مسئولان کشته نشود. در مرحله بعد تشکل های دانشجویی باید در خود دانشگاه دانشجویان را نسبت به نقد مسئولان دغدغه مند تر کنند. گام بعدی نهادسازی در دانشگاه در قالب اندیشکده ها و پژوهشکده هاست تا به صورت تخصصی درباره مسائل مبتلابه جامعه از سوی دانشگاه به مسئولان راهکار ارایه شود. اقدام دیگر این است که جریان دانشجویی پژواک صدای مردم شود و مشکلات مردم را در صحنه عملی بیان و پیگیری کند.

انتهای پیام

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۷۹۸۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بارزترین مصداق امر به معروف ونهی از منکر، کنترل فضای مجازی است
 • کشف و ضبط یک محموله روغن خوراکی قاچاق در مرز خسروی
 • یک محموله روغن خوراکی قاچاق در مرز خسروی کشف شد
 • بیش از ۱۴ هزار نفر از طلایه‌داران امر به معروف استان کرمانشاه ساماندهی می‌شوند
 • گزارش رسانه انگلیسی از آینده سعید عزت‌اللهی
 • روغن سهميه‌بندی نيست
 • اول از همه دولت باید امربه معروف شود
 • کشف بیش از ۶ تن شکر و روغن احتکار شده در قیروکارزین
 • با گوش‌گیر عایق صدا به مقابله با آلودگی‌های صوتی برویم
 • سعید عربیان مالک شرکت معدنی و صنعتی شاهین +عکس
 • روغن موتور احتکار شده در کازرون لو رفت
 • کشف ۲۴ هزار لیتر روغن مایع خوراکی قاچاق درسراوان
 • بررسی گرانی 70 درصدی روغن موتور‌های داخلی در مازندران
 • روغن موتور ۷۰ درصد گران شد
 • واردات روغن موتور به ۷۰ تن رسید/خروج بیش از ۲۵۴ هزار دلار برای واردات
 • ورود شاهوار به عرصه جدید/ جدال نفس‌گیر مردم با لابی قدرت و ثروت
 • افزایش ۷۰ درصدی قیمت روغن موتور در بازار
 • دعوت دو کشتی گیر گیلانی به تیم ملی نوجوانان
 • روغن موتور ۷۰ درصد گران شد؛ چرا وزارت صنعت پاسخگو نیست؟