مراغه - ایرنا - انتظار 15 ساله شهروندان مراغه ای برای بهره برداری کامل از خیابان در حال احداث جام جم که با هدف بهبود ترافیک شهری کلنگ زنی شد در حال تبدیل شدن به آرزویی دست نیافتنی است.

به گزارش ایرنا، طرح بزرگ احداث خیابان 120 متری جام جم که از سال 81 و با شور و حال خاصی به عنوان بزرگترین طرح سرمایه گذاری تاریخی این شهرستان آغاز شد، اکنون پس از گذشت 15 سال، به اتمام نرسیده و وعده ها برای اتمام این طرح هنوز عملی نشده است.
طرحی که می توانست با توسعه و عمران بافت فرسوده شهری، امیدی برای گشایش روزنه و مسیری برای برون رفت از چالش های اجتماعی و اقتصادی مراغه باشد، اکنون به خیابانی بی روح و کم رونق تبدیل شده است.
زیباسازی و فضاسازی به عنوان حلقه مفقوده خیابانی که قرار است محوری ترین مسیر تردد شهری باشد، چشم اندازهای جذابی برای رهگذران و شهروندانی که از آن تردد می کنند ایجاد نکرده است.
عدم وجود حصار و محافظ برای برخی از نقاط خالی از طرح های عمرانی در گوشه و کنار این خیابان، نبود پیاده رو مناسب و نیز عدم وجود کمترین اماکن رفاهی عمومی در آن، این طرح را به جای مسیر پرتردد و جذاب شهری به مانند جاده ای خالی از جذابیت بدل کرده است.
پارکینگ های زیرزمینی که زمانی با تبلیغات مختلف از آن به عنوان بزرگترین طرح پارکینگ شهری یاد می شد، اکنون قفل های بزرگ و زنگ زده ای بر درب های خود می بیند و این شاهدی بر عدم وجود تلاش و انگیزه لازم برای تکمیل و بهره برداری شهروندان از امکانات این طرح بزرگ شهری است.
خیابان بزرگ و زیبایی که در روی کاغذ، نماد شهرسازی نوین در بافت فرسوده و غبارگرفته شهری مراغه بود، اکنون به محلی برای توقف خودروها تبدیل شده است.
در ماه های اخیر نیز با وجود ایجاد ایستگاه برای تردد اتوبوس های عمومی شهری، هنوز رونق و جذابیتی برای شهروندان در این خیابان 120 متری ایجاد نشده که باید علت های آن را در برنامه ریزی های شهری و نیز تاخیر ها جستجو کرد.
اجرای طرح های ناکارآمد به زعم کارشناسان شهرسازی برای کاهش بار ترافیکی در ورودی و خروجی این خیابان با ایجاد میدان و جدول کشی هنوز باری از دوش ترافیک سنگین داخل شهری مراغه را کم نکرده است.
قول های مساعد مسئولان شرکت آتی ساز برای تحویل و تکمیل چندماهه آن در سال های اخیر به خبری همیشگی برای رسانه های تبدیل شده و این وعده ها نیز نتوانسته راهگشایی بر گره کور توسعه و تکمیل نهایی طرحی باشد که قرار بود در سال 85 به بهره برداری برسد.
عدم تحویل واحدهای تجاری به صاحبان ملک های تملک شده در مسیر این خیابان، ماهانه حدود 2 میلیارد ریال بر مجموعه شهرداری هزینه تحمیل کرده که البته با تلاش مجموعه مدیریت شهری در سالجاری، بخشی از این هزینه مرتفع شده است.
شهردار مراغه در خصوص پیگیری تکمیل این طرح گفت: با توجه به محور قرار گرفتن این خیابان در شورای ترافیک و نیز انتقال ایستگاه های ناوگان اتوبوسرانی شهری به آن، تمهیدات مناسبی برای تکمیل و بهره برداری از این طرح انجام شده است.
محمدرضا احمدی افزود: برای این منظور با اصلاح هندسی ورودی و خروجی این خیابان سعی در کاهش ترافیک در این خیابان شده است.
وی ادامه داد: همچنین برای رسیدگی به نحوه و روند اجرای این طرح از سوی شهرداری، واحد ویژه ای برای این منظور ایجاد و راه اندازی شده و امید است با پیگیری های انجام شده بهره برداری از این طرح بزرگ عمران شهری تسریع شود.
وی اضافه کرد: تحمیل برخی هزینه ها به دلیل عدم واگذاری به موقع واحدهای تجاری و تعهدات معوقه که ماهانه بیش از 2 میلیارد ریال به شهرداری تحمیل می کرد، اکنون با رایزنی ها و توافقات انجام شده با صاحبان این واحدها مرتفع شده است.
وی اظهار امیدواری کرد با ادامه روند پیگیری های شهرداری و شورای شهر، تکمیل و بهره برداری کامل از این خیابان در آینده نزدیک محقق شود.
شهروندان مراغه همواره در این سال ها به امید رونق، توسعه و شکوفایی شهر به واسطه این طرح بزرگ عمرانی و سرمایه گذاری بزرگ، چشم بر آسیب هایی بستند که بر پیکره تاریخ و بافت تاریخی آن وارد کرد؛ لیکن آن سود مورد انتظار مردم تاکنون به زیانش نیارزیده است.
جام جم مراغه اکنون به مثنوی هفتاد من دردی تبدیل شده است که به جای غزل های شادی و فرح انگیز، قصایدی حزن انگیز و مرثیه های پردرد دارد.
تاکید مسئولان ارشد شهرستانی از چندین و چند سال پیش نیز نتوانسته آنچنان که باید و شاید، موتور متوقف شده تکمیل این طرح بزرگ مسیر گشایی و احداث خیابان را به حرکت درآورده و پرونده آن را مختومه کند.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی احداث بلوار جام جم مراغه از سال 81 به طول 580 و عرض 60 متر از سوی شرکت آتی ساز در بافت مرکزی این شهر آغاز شده و قرار بود اجرای آن در سال 85 تمام شود.
شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری جنوب تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
گزارش از: ابراهیم مطلوبی**انتشار:عیسی عطاپور**
3077/7487

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راهیابی نمایش"انتظار با بوی نرگس" به جشنواره تئاترمنطقه‌ای میثاق

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، رمضانعلی بیات سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور گفت: جشنواره منطقه‌ای تئاتر میثاق با هدف تبیین ارزش‌های والای انسانی و در راستای ترویج فرهنگ دینی با رویکرد ایثار و شهادت و بنیان خانواده برای هشتمین سال متوالی به میزبانی شهرستان کاشمر برگزار می‌شود.  
او افزود: از مجموع ۸۵ متن نمایشی رسیده به دبیرخانه جشنواره، ۶۴ اثر در مهلت زمانی اعلام شده فیلم نمایش را جهت بازبینی به دبیرخانه ارسال کردند و بر اساس آرای هیأت داوران متشکل از آقایان محمدحسن زاده، علی روحی، محسن راه چمندی واحسان عاقل ۸ نمایش از شهرستان‌های مشهد، نیشابور، طرقبه شاندیز، زاهدان، تربت حیدریه، یزد، مهدیشهرسمنان و کاشمر جهت اجرا در مرحله پایانی انتخاب شدند.
او ادامه داد: مرحله نهایی هشتمین جشنواره تئاترمنطقه‌ای میثاق (ترشیز) همزمان با دهه فرخنده ولایت (اعیاد سعیدقربان تاغدیرخم) وبزرگداشت هفته دولت از ۳۱ مرداد تا ۳ شهریور ۹۸ درشهرستان‌های منطقه ترشیز (کاشمر، خلیل آباد، بردسکن) برگزار می شود.
بیات گفت: نمایش"انتظار با بوی نرگس"  از شهرستان نیشابور با موضوع دفاع مقدس به نویسندگی زینت صالح پور، کارگردانی مسعود فرهادی، بازیگری بیتا فخروی و سرپرست گروه حامد هادوی (گروه تاتر تصویر خیال)، این نمایش در خصوص زنی می‌باشدکه در بیمارستانی متروکه در حلبچه که پس از بمباران شیمیایی این شهردر انتظار شوهر خویش بوده و خاطراتش را مرور می‌کند اما... به مخاطب ارایه می‌کند.
سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور گفت: نمایش"انتظار با بوی نرگس" از شهرستان نیشابور  ۳۱ مرداد ۹۸ ساعت ۲۱ بعد ازظهر در مجتمع فرهنگی وهنری ثامن الحجج (ع) شهرستان خلیل آباد ویژه عموم علاقمندان وهنرمندان به روی صحنه خواهدرفت وآئین پایانی این جشنواره با حضور مسؤولان استانی و کشوری در ۳ شهریور ۹۸ ساعت ۱۰ صبح در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار می‌شود.   انتهای پیام// س. ح     انتظار با بوی نرگس به جشنواره تئاترمنطقه‌ای میثاق رفت

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان
 • پایان انزوای ساکنان خیابان ۲۲ بهمن ساری از پازل ترافیکی
 • از فحاشی در اینستاگرام تا شمشیرکِشی در خیابان +عکس و فیلم
 • کشف ۵.۶ کیلوگرم مواد مخدر در مراغه
 • ایجاد فضاهای فرهنگی رویکرد شهرداری مراغه در توسعه شهری است
 • ۵.۶ کیلوگرم مواد مخدر در مراغه کشف شد
 • چیز‌هایی که درباره طرح ترافیک جدید در تهران نمی‌دانید
 • طرح ترافیک برای پولدارها ارزان تر تمام می شود
 • ترافیک سنگین در حاشیه جنوبی رودخانه بر اثر قطعی برق
 • ۲ طرح عمران شهری ایلام در هفته دولت افتتاح می‌شود
 • ۶ هزار و ۷۲ خانوار مراغه‌ای صاحب مسکن می‌شوند
 • سد علويان مراغه قرباني گرفت
 • غرق شدن مرد ۳۵ ساله در سد علویان مراغه
 • ‌وزیر راه و شهرسازی دستور برقراری مجدد پروازهای فرودگاه سهند ‌را صادر کرد
 • موفقیت همه جانبه با مشارکت مردمی و همت مسئولان ممکن است
 • موفقت همه جانبه با مشارکت مردمی و همت مسئولان ممکن است
 • ۶ هزار و ۸۷۲ خانوار مراغه‌ای صاحب مسکن می‌شوند
 • اختلاف شهرداری و پلیس درباره طرح ترافیک
 • جزئیات تخفیف طرح ترافیک خودروهای هیبریدی