مراغه - ایرنا - انتظار 15 ساله شهروندان مراغه ای برای بهره برداری کامل از خیابان در حال احداث جام جم که با هدف بهبود ترافیک شهری کلنگ زنی شد در حال تبدیل شدن به آرزویی دست نیافتنی است.

به گزارش ایرنا، طرح بزرگ احداث خیابان 120 متری جام جم که از سال 81 و با شور و حال خاصی به عنوان بزرگترین طرح سرمایه گذاری تاریخی این شهرستان آغاز شد، اکنون پس از گذشت 15 سال، به اتمام نرسیده و وعده ها برای اتمام این طرح هنوز عملی نشده است.
طرحی که می توانست با توسعه و عمران بافت فرسوده شهری، امیدی برای گشایش روزنه و مسیری برای برون رفت از چالش های اجتماعی و اقتصادی مراغه باشد، اکنون به خیابانی بی روح و کم رونق تبدیل شده است.
زیباسازی و فضاسازی به عنوان حلقه مفقوده خیابانی که قرار است محوری ترین مسیر تردد شهری باشد، چشم اندازهای جذابی برای رهگذران و شهروندانی که از آن تردد می کنند ایجاد نکرده است.
عدم وجود حصار و محافظ برای برخی از نقاط خالی از طرح های عمرانی در گوشه و کنار این خیابان، نبود پیاده رو مناسب و نیز عدم وجود کمترین اماکن رفاهی عمومی در آن، این طرح را به جای مسیر پرتردد و جذاب شهری به مانند جاده ای خالی از جذابیت بدل کرده است.
پارکینگ های زیرزمینی که زمانی با تبلیغات مختلف از آن به عنوان بزرگترین طرح پارکینگ شهری یاد می شد، اکنون قفل های بزرگ و زنگ زده ای بر درب های خود می بیند و این شاهدی بر عدم وجود تلاش و انگیزه لازم برای تکمیل و بهره برداری شهروندان از امکانات این طرح بزرگ شهری است.
خیابان بزرگ و زیبایی که در روی کاغذ، نماد شهرسازی نوین در بافت فرسوده و غبارگرفته شهری مراغه بود، اکنون به محلی برای توقف خودروها تبدیل شده است.
در ماه های اخیر نیز با وجود ایجاد ایستگاه برای تردد اتوبوس های عمومی شهری، هنوز رونق و جذابیتی برای شهروندان در این خیابان 120 متری ایجاد نشده که باید علت های آن را در برنامه ریزی های شهری و نیز تاخیر ها جستجو کرد.
اجرای طرح های ناکارآمد به زعم کارشناسان شهرسازی برای کاهش بار ترافیکی در ورودی و خروجی این خیابان با ایجاد میدان و جدول کشی هنوز باری از دوش ترافیک سنگین داخل شهری مراغه را کم نکرده است.
قول های مساعد مسئولان شرکت آتی ساز برای تحویل و تکمیل چندماهه آن در سال های اخیر به خبری همیشگی برای رسانه های تبدیل شده و این وعده ها نیز نتوانسته راهگشایی بر گره کور توسعه و تکمیل نهایی طرحی باشد که قرار بود در سال 85 به بهره برداری برسد.
عدم تحویل واحدهای تجاری به صاحبان ملک های تملک شده در مسیر این خیابان، ماهانه حدود 2 میلیارد ریال بر مجموعه شهرداری هزینه تحمیل کرده که البته با تلاش مجموعه مدیریت شهری در سالجاری، بخشی از این هزینه مرتفع شده است.
شهردار مراغه در خصوص پیگیری تکمیل این طرح گفت: با توجه به محور قرار گرفتن این خیابان در شورای ترافیک و نیز انتقال ایستگاه های ناوگان اتوبوسرانی شهری به آن، تمهیدات مناسبی برای تکمیل و بهره برداری از این طرح انجام شده است.
محمدرضا احمدی افزود: برای این منظور با اصلاح هندسی ورودی و خروجی این خیابان سعی در کاهش ترافیک در این خیابان شده است.
وی ادامه داد: همچنین برای رسیدگی به نحوه و روند اجرای این طرح از سوی شهرداری، واحد ویژه ای برای این منظور ایجاد و راه اندازی شده و امید است با پیگیری های انجام شده بهره برداری از این طرح بزرگ عمران شهری تسریع شود.
وی اضافه کرد: تحمیل برخی هزینه ها به دلیل عدم واگذاری به موقع واحدهای تجاری و تعهدات معوقه که ماهانه بیش از 2 میلیارد ریال به شهرداری تحمیل می کرد، اکنون با رایزنی ها و توافقات انجام شده با صاحبان این واحدها مرتفع شده است.
وی اظهار امیدواری کرد با ادامه روند پیگیری های شهرداری و شورای شهر، تکمیل و بهره برداری کامل از این خیابان در آینده نزدیک محقق شود.
شهروندان مراغه همواره در این سال ها به امید رونق، توسعه و شکوفایی شهر به واسطه این طرح بزرگ عمرانی و سرمایه گذاری بزرگ، چشم بر آسیب هایی بستند که بر پیکره تاریخ و بافت تاریخی آن وارد کرد؛ لیکن آن سود مورد انتظار مردم تاکنون به زیانش نیارزیده است.
جام جم مراغه اکنون به مثنوی هفتاد من دردی تبدیل شده است که به جای غزل های شادی و فرح انگیز، قصایدی حزن انگیز و مرثیه های پردرد دارد.
تاکید مسئولان ارشد شهرستانی از چندین و چند سال پیش نیز نتوانسته آنچنان که باید و شاید، موتور متوقف شده تکمیل این طرح بزرگ مسیر گشایی و احداث خیابان را به حرکت درآورده و پرونده آن را مختومه کند.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی احداث بلوار جام جم مراغه از سال 81 به طول 580 و عرض 60 متر از سوی شرکت آتی ساز در بافت مرکزی این شهر آغاز شده و قرار بود اجرای آن در سال 85 تمام شود.
شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری جنوب تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
گزارش از: ابراهیم مطلوبی**انتشار:عیسی عطاپور**
3077/7487

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روایت شهرداران خراسان جنوبی از مشکلات شهری

صبح امروز شهرداران استان خراسان جنوبی در نشستی صمیمی با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی به بیان مشکلات حوزه خدمت خود پرداختند. ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، صبح امروز شهرداران استان خراسان جنوبی در نشستی صمیمی با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی به بیان مشکلات حوزه خدمت خود پرداختند.

در این نشست حلاج‌مقدم، مدیرکل دفتر امور شهری استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه در خراسان جنوبی 30 شهرداری وجود دارد اظهار داشت: 59 درصد جمعیت استان در شهرها زندگی می‌کنند.

محمد فرهادی معاون فنی دفتر هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: شهرداران باید برای شناسایی محلات ناکارآمد و بازآفرینی شهری تلاش کرده و هرچه سریعتر این محلات را معرفی کنند.

ضرورت تهیه طرح جمع‌آوری آب‌های سطح شهر

وی با بیان اینکه شهرداران باید نسبت به طرح ممیزی اقدام کنند خاطرنشان کرد: ضرورت تهیه طرح جمع‌آوری آب‌های سطح شهری، مطابقت پروژه‌ها با قیر پیش‌بینی شده، استفاده از آسفالت باکیفیت، استفاده از مصالح بومی استاندارد و رعایت ضوابط ایمنی در پروانه‌های ساختمانی توسط مهندسان بومی و واجد شرایط و با هماهنگی دفتر فنی استانداری صورت گیرد.

معاون فنی دفتر هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: به روزرسانی نقشه‌های پایه شهر، نظارت بر ساخت و سازهای حریم شهر و کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز، تغییر کاربری از طریق مبادی رسمی، تهیه نقشه برای فضای سبز و بوستانهای شهری توسط مهندسان بومی و واجد شرایط و با هماهنگی دفتر فنی استانداری باشد.

میزگرد «بررسی مشکلات شهری و روستایی» در دفتر تسنیم شهرکرد برگزار شدمشکلات شهری قزوین با به‌کارگیری ظرفیت مهندسان برطرف می‌شودچه کسی پاسخگوی مشکلات شهری بناب به دلیل تاخیر در انتخاب شهردار است؟

وی با تاکید بر اینکه باید از دانش جدید منظرسازی کم آب در شهرها استفاده شود افزود: شهردارها دستگاه‌های اجرایی را مجاب به استفاده از ابزار قانونی کنند.

فرهادی گفت: با توجه به سنگین بودن هزینه آسفالت توصیه می‌شود روکش آسفالت انجام شود و در بحث مطالبات از دستگاه‌های اجرایی به خصوص نظامی و انتظامی مکاتباتی با مرکز صورت گرفته و در صورت نیاز اگر موضوع دیگری باشد پیگیری خواهد شد.

عدم پرداخت مطالبات از سوی دستگاه‌های اجرایی از چالش‌های پیش روی شهرداری‌ها

محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرداری‌ها با دو جامعه هدف شهروندان و دستگاه‌های اجرایی روبه‌رو هستند گفت: شهرداری‌ها با شهروندان مشکل ندارند اما گاهی دستگاه‌های اجرایی نقش ناظر را برای شهرداری دارند.

وی تصریح کرد: باید جایگاه شهرداران در زمینه پاسخگویی به نیاز شهروندان مشخص شود و عدم پرداخت مطالبات از سوی دستگاه‌های اجرایی از چالش‌های پیش روی شهرداری و دستگاه‌های اجرایی است که اگر هماهنگی بین شهرداری و دستگاه‌های اجرایی انجام شود مشکلات برطرف خواهد شد.

شهردار بیرجند اظهار داشت: بحث حقوق و مزایای شهرداری‌ها از دیگر مشکلاتی است که باید در این راستا تلاش شود و به دنبال روزنه‌ی برای کمک به شهرداری‌ها باشیم.

کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی نیمبلوک

گفتنی است عمده مشکلات مطرح شده از سوی شهرداران مسائل مالی، کمبود قیر و درخواست قیر رایگان، نیاز به اعتبار تملک و دارایی بیشتر برای شهرها، مشکل نیروی انسانی، نبود درآمد پایدار و عدم درآمد محلی، آسفالت معابر، کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی نیم‌بلوک، نیاز به تعویض خودروی آتش نشانی شهر نیمبلوک و خودروی جمع‌آوری زباله بود.

مشکلات شهرداری طبس گلشن نیز با مشکلات سایر شهرداری‌ها مشترک بود اما بیشترین گلایه مجید شهرستانی شهردار طبس گلشن از کمبود اعتبارات بود که در این راستا بیان کرد: هر دولتی که روی کار می‌آید پا روی شانه شهرداری گذاشته و رأی می‌آورد اما وقتی که می‌رود اعتبارات شهردارها را با خود می‌برد.

نداشتن ماشین آلات سنگین از مشکلات شهرداری نهبندان

بخشی شهردار نهبندان نیز درخواست پرداخت حق و حقوق شهرداری توسط دستگاه‌های دولتی را داشت و یادآور شد: نداشتن ماشین آلات سنگین از دیگر مشکلات شهرداری نهبندان است و از تملک راه و شهرسازی برای اراضی شهرداری نیز گلایه داشت.

شهردار قهستان نیز در این نشست کم عرض بودن معابر و سخت بودن بافت شهر قهستان را از جمله مشکلات عنوان کرد و گفت: این امر کار آسفالت معابر شهر را با مشکل مواجه کرده است.

موات اعلام شدن دو سوم زمین‌های شهر قهستان

وی همچنین موات اعلام شدن دو سوم زمین‌های شهر قهستان، فرسوده بودن سیستم آب شهری و کمبود ماشین آلات عمرانی را از دیگر مشکلات شهر قهستان عنوان کرد.

کاظمی شهردار فردوس نیز در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از پتانسیل‌های شهر فردوس بحث گردشگری ‌‌و میان راهی بودن است گفت: شهرستان فردوس در بحث جداسازی آب شرب از شهرهای پیشتاز است.

ذخیره سازی روان آب‌ها در فردوس 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

وی نیاز به اعتبار برای پوشش فضای سبز، مطلوب نبودن آسفالت معابر، مطالبه داشتن از دستگاه‌های اجرایی، طلب داشتن از آب و فاضلاب شهری و کمبود اعتبارات تملک و دارایی کمتر از 20 درصد را از جمله مشکلات شهرداری فردوس عنوان کرد.

کاظمی با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود آب مواجه هستیم و در این راستا امسال به سمت ذخیره‌سازی روان آب‌ها رفته‌ایم افزود: برای این امر 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی میزان مطالبات شهرداری فردوس از دستگاه‌های اجرایی را 56 میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: تاکنون تنها 13 میلیارد تومان ثبت شده است.

اجرای طرح جامع تفصیلی شهر دیهوک

خطیب شهردار دیهوک نیز در این جلسه یادآور شد: شهرستان دیهوک در مسیر جاده ترانزیتی قرار دارد که این امر بسیار حائز اهمیت است و باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی از انجام طرح جامع تفصیلی شهر دیهوک خبر داد و اظهار داشت:  طرح عملیاتی راهبردی دیهوک نیز در حال مطالعه است و طرح بازآفرینی شهری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

نبود خودرو حمل آب از مشکلات شهر درح 

مقیمی شهردار درح نیز در این جلسه نبود خودرو حمل آب، خودروی آتش نشانی و نیروی آتش نشانی متخصص و عملیاتی را از جمله مشکلات شهر درح عنوان کرد.

نبود خودروی حمل پسماند در شهر مود

شهردار مود نیز در این جلسه بیان کرد: دریافت خودروی حمل پسماند از جمله درخواست‌های شهرداری مود است و با توجه به عملیات خارج از محدوده پرسنل آتش نشانی مود نیاز به داشتن خودروی آتش نشانی جدید داریم چراکه خودروی فعلی فرسوده است.

وی همچنین طرح تفضیلی را یکی از چالش‌های شهر مود عنوان کرد.

انجام طرح تفکیک آب شرب در شهر گزیک

خزاعی نژاد شهردار گزیک نیز در این جلسه از انجام طرح تفکیک آب شرب در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: طرح بازآفرینی شهری را تصویب کردیم و طرح تفضیلی شهرداری گزیک نیز در حال اجرا است.

شهردار آیسک نیز مشکل ایجاد کردن اراضی وقفی در آیسک را از جمله مشکلات عنوان کرد و خواستار رفع آن شد.

شهرداری طبس مسینا از کمبود اعتبار رنج می‌برد

شهردار طبس مسینا نیز موات اعلام شدن اغلب زمین‌های شهر طبس مسینا توسط راه و شهرسازی که قبلا شخصی بوده را از مشکلات این شهر عنوان کرد و گفت: شهرداری طبس مسینا از کمبود اعتبار رنج می‌برد.

در این جلسه کمبود ماشین آلات سنگین آتش نشانی برای شهرداری‌ها از دیگر مشکلات مشترک شهرداری‌ها بود و اغلب شهرداران درخواست پیگیری مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها را برای رفع مشکلات خود داشتند.

جدا افتادن بخشی از شهر اسدیه در طرح جامع تفضیلی شهر

از جمله مشکلات دیگری که در این جلسه مطرح شد جدا افتادن بخشی از شهر اسدیه در طرح جامع تفضیلی شهر بود که در طرح هادی جزو شهر بوده اما اکنون جدا افتاده و نمی‌توان زیرساختها را به آنجا برد که نیاز به توجه دارد. 

انتهای پیام/ش

R41348/P/S6,56/CT11

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توزيع 10 تن گوشت ميان نيازمندان مراغه
 • خیابان کامل با نماد‌های ایرانی اسلامی پایتخت در تضاد نیست/ هدف از خیابان کامل توسعه شهری، مبتنی بر حمل و نقل عمومی
 • ترافیک روان در کلیه محورهای مواصلاتی کشور
 • ترافیک نیمه سنگین در محور کرج-چالوس
 • سرمایه‌گذاران در کلانشهرها در انتظار زمینِ رایگان نباشند/ تهران به چند هتل ۵ ستاره نیاز دارد/ طرح ۵۰۰ نقطه برای ساخت هتل، بدون زمان و بدون مکان
 • ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران-ساوه
 • ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران-ساوه/ بار ترافیکی نیمه سنگین در محور تهران به شهریار
 • بهره‌مندی۲۰۶۰ خبرنگار از تخفیف ۹۰ درصدی طرح ترافیک
 • انتظار شیرین در خیابان فلسطین/ حرف زور دانشجویان به رهبر انقلاب!
 • مسجد جمکران؛ میعادگاه عاشقان حضرت مهدی(عج)/ تعریف واژه «انتظار»
 • ترافیک روان در محورهای چالوس، هراز و فیروزکوه/ بارش پراکنده باران در خراسان رضوی
 • ۱۹۵۰ زوج اصفهانی در صف انتظار دریافت فرزندخوانده
 • طرح بازآفرینی شهری در 20 محله بیرجند اجرا می شود
 • مشکلات «رصدخانه مراغه» نیاز به رصد دارد
 • رئيس نهاد راهبري و پايش طرح هاي توسعه شهري تهران منصوب شد
 • طرح بهسازی خیابان جمهوری در قالب طرح جامع ترافیک بررسی شود
 • بررسی وضعیت کسب و کار کشور در هیات دولت/ بهبود شاخص کل ایران درسهولت انجام کسب‌وکار
 • 490 مترمربع تابلوی راهنمای مسیر در سال 97 نصب شد
 • ضدانقلاب در مراغه به کاهدان زد!