آستان مقدس امامزاده سید علی(علیه السلام) شهرستان نهبندان روشنی بخش دل‌های عاشقان و نور دیده مشتاقانی است که برای رفع نیاز و گشودن گره‌ای از مشکلات خود زحمت سفر را بر خود هموار کرده و در حرم امن آن سیدالسادات رحل اقامت می گزینند.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ مردم سرزمین اسلامی ایران همواره ترجیح داده‌اند لحظات غم و شادی خود را در کنار مقدساتشان سپری کنند و به هر بهانه‌ای این ارتباط معنوی را حفظ کرده‌اند. اکنون که بهار طبیعت فرصت مغتنمی را برای تفریح و سفر مهیا کرده است چه بهتر که این لحظات را به یمن حضور در جوار مرقد با صفای امامزادگان برکت و مسرت بیشتری ببخشیم.

 

مسیر بیرجند به سمت شهرستان نهبندان را پیش می‌رویم. در میانه راه به بخش شوسف می‌رسیم، از آنجا به سمت دهستان عربخانه تغییر مسیر می‌دهیم. از جاده طولانی و گاهاً خاکی که گذر کنی از دور گنبدی فیروزه‌ای در قاب نگاهت به تصویر کشیده می‌شود.
 

 

قدم به داخل امامزاده که بگذاری، رایحه‌ای از عطر گل یاس احساست را به اوج می‌برد. حال و هوایت ملکوتی می‌شود و ناخودآگاه رو به روی ضریحش می ایستی و دست به سینه سلام می دهی. به راستی که چه عاشقانه، دلدادگی هایت خود به خود رنگ می گیرند و چه عارفانه کبوتر دلت را در آسمان عشق پرواز می دهی.

 


معرفی آستان امامزاده آقا سیدعلی(علیه السلام)
در خصوص تاریخ و بانی اولیه بنا، اطلاعات درستی در دست نیست اما آنچه افراد سالخورده به یاد دارند، بنای اولیه مزار خانه کوچک با سقف گنبدی و ساخته شده از خشت بود و بعدها به علت کوچکی خانه مزار آن را تخریب کردند.
 

 

برخی بانی اولیه این ساختمان را شیخ صوفی می دانند که در حدود 200 سال قبل آن را بنا کرده و قبرش در کنار ساختمان مزار علیا می باشد. دومین بنای مزار بزرگتر از بنای اولی به همراه مسجدی کوچک در کنار آن ساخته شد و سومین مرحله بازسازی مزار در سال 1371 توسط اداره اوقاف و امور خیریه شروع و ساختمان فعلی به نحو مطلوبی ساخته شد.

 

 
نمای بیرونی گنبد با کاشی های سفید و آبی و زرد در قالب گل و بوته های جالب در زمینه لاجوردی تزیین یافته که دور نمای زیبا و جالب دارد و کف بقعه، نمازخانه و رواق ها سنگ مرمر است و با قالی و قالیچه مفروش می باشد.

 


مکانی دنج برای زائران
همجواری این مزار با بزرگراه زاهدان- مشهد سبب شده تا همه روزه پذیرای خیل عظیمی از زائران و مسافران باشد. هچنین این آستانه مبارک هنگامی که زائران پاکستانی و افغانی از این مسیر می گذرند، لحظاتی را در این محل اطراق می کنند. قبل از انقلاب کسی در این محل ساکن نبود و در سال های اخیر مهاجرت مردم سبب ایجاد روستایی با 300 نفر شده است.
 

 

مردم محل، سید علی را منسوب به نوادگان حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) می دانند اما از زمان و علت آمدن و شهادت ایشان در این محل اطلاعی ندارند. برخی بر این باورند که احتمال دارد ایشان از یاران الحامد لله علوی معروف به باقریه بوده که در قهستان برای ایجاد دولت علوی علیه خلفای عباسی خروج کردند و پس از مبارزات خونین در سال 400 هجری قمری با یارانش در سرزمین تاریخی قهستان پراکنده و به شهادت رسیدند.
 

 

 

ارادتی خاص به آستان آقا سید علی(علیه السلام)

«حمید بهادری» رئیس اداره اوقاف شهرستان نهبندان در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند با اشاره به موقعیت جغرافیایی این مکان مقدس، گفت: آرامگاه امامزاده سیدعلی در ۹۰ کیلومتری شمال شهر نهبندان واقع شده و مورد توجه خاص پیروان اهل بیت (علیه السلام) است.
 

 

وی با اعلام اینکه آستان مقدس امامزاده سید علی(علیه السلام) هر روز میزبان صدها زائر و مسافر است، بیان داشت: آستان امامزاده آقا سید علی(علیه السلام) دارای محوطه ای به مساحت 50 هزار متر مربع است.
 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان نهبندان با اشاره به اینکه درآمد مزار از نذورات نقدی و غیرنقدی مردم تأمین می شود، تبیین کرد: در کنار مرقد امامزاده سید علی(علیه السلام) صندوقی قرار دارد که مردم نذورات نقدی خود را در آن می ریزند و زیر نظر اداره اوقاف صرف هزینه های ضروری مزار می شود.
 

 

اشاره‌ای به امکانات رفاهی
بهادری به امکانات رفاهی و خدماتی این بقعه متبرکه اشاره و مطرح کرد: 40 باب زائرسرا و 10 باب سوئیت جهت استفاده زوار در جوار آستان امامزاده آقا سیدعلی(ع) احداث شده است.
 

 

وی با بیان اینکه در کنار زائرسرا 7 چشمه سرویس بهداشتی و دو باب وضوخانه مردانه و زنانه نیز احداث شده است، گفت: حمام، کشتارگاه، آشپزخانه، فروشگاه و مخابرات از دیگر امکانات موجود در این بقعه متبرکه است.
 

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نهبندان به اجرای طرح نوروزی سازمان اوقاف اشاره کرد و افزود: طرح نوروزی آرامش بهاری به منظور تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی با استفاده از ظرفیت تعطیلات نوروزی و ارتقاء سطح فکری و فرهنگی زائران و مسافران نوروزی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه اجرا می شود.
 

 

 

میزبانی از مسافران نوروزی با طرح آرامش بهاری
بهادری زمان اجرای طرح را از 28 اسفندماه لغایت 14 فروردین‌ماه اعلام و ادامه داد: در راستای اجرای این طرح خدمات مختلف زیارتی، فرهنگی و تبلیغی به زائران بقاع متبرکه و امامزادگان ارائه می شود.
 

 

وی از اجرای طرح آرامش بهاری در شش بقعه و امامزاده این شهرستان خبر داد و بیان داشت: امامزاده سیدعلی(ع)، امامزاده سیدنالحسین(ع)، مسجد مقدس حضرت ابوالفضل(ع)، مجتمع فرهنگی- مذهبی امام علی(ع)، بقعه بی‌بی مریم(س) و بقعه متبرکه ملک چاه‌روئی بقاع مجری طرح آرامش بهاری در این شهرستان هستند.
 

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نهبندان همچنین به برپایی خیمه های معرفت در بقاع متبرکه مجری طرح آرامش بهاری اشاره و مطرح کرد: سه خیمه معرفت با حضور 7 مبلغ بومی و غیربومی در بقاع متبرکه مجری طرح آرامش بهاری برپا شده است.

 


بهادری با بیان اینکه در خیمه های معرفت با حضور روحانیون با تجربه به شبهات دینی و شرعی زائران، پاسخ داده می شود، ادامه داد: غرفه های عفاف و حجاب، قرآن بخوان و جایزه بگیر، مشاوره خانواده و مشاوره وقف از دیگر برنامه های طرح آرامش بهاری است.
 

 

 

ورود 70 هزار زائر به امامزادگان شهرستان
وی با اعلام این مطلب که در بقاع شاخص مجری طرح آرامش بهاری، خدمات پزشکی و امدادرسانی به زائران و مسافران نوروزی ارائه می‌شود، گفت: از ابتدای طرح آرامش بهاری تاکنون بیش از 70 هزار زائر و مسافر وارد بقاع متبرکه شهرستان نهبندان شدند.
 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان نهبندان از آماده‌سازی بیش از 160 باب زائرسرا و سوئیت در بقاع متبرکه نهبندان جهت پذیرایی از مسافران و زائران نوروزی خبر داد و افزود: از ابتدای طرح آرامش بهاری تاکنون بیش از 10 هزار نفر در زائرسراها و سوئیت‌های بقاع متبرکه شهرستان اسکان یافتند.

 

 

 

پایان پیام/375

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تدوین سند چشم انداز ۲۰ ساله سازمان بنادر در حوزه مدیریت سواحل

سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تاکیدات مقامات مبنی بر توسعه دریا محور و اجرای سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه سند چشم انداز ۲۰ ساله خود در حوزه مدیریت سواحل را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه دارای ۸۰ بند و شامل سرفصلهای امور «اقتصادی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «اجتماعی»، «دفاعی و امنیتی»، «سیاست خارجی»، «حقوقی و قضایی»، «فرهنگی» و «علم، فناوری و نوآوری» است. رهبر معظم انقلاب در بندهای 19، 21، 23 و 28 سیاست های کلی برنامه ششم بر بهره وري از درياها، توسعه دريا محور، پيشرفت اقتصادي، حمل نقل دريايي، اکوتوريسم دريايي تاکید داشتند.

 

رهبر معظم انقلاب در بندهای 19، 21، 23 و 28 سیاست های کلی برنامه ششم بر بهره وري از درياها، توسعه دريا محور، پيشرفت اقتصادي، حمل نقل دريايي، اکوتوريسم دريايي تاکید داشتند. در بندهای 19، 21، 23 و 28 بر موارد زیر تاکید شده است:

 

تقسیم کار و تعیین نقش ملي در مناطق، استانها، نواحي و سواحل و جزاير کشور با رعايت الزامات آن در چارچوب سیاستهای کلي مربوط، به منظور افزايش تولید ثروت ملي و حمايت دولت از سرمايه گذاری در مناطق کمتر توسعه يافته و روستايي.

 

توسعه اقتصاد دریایی جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران.

 

توسعه بازارهای دریایی و ایجاد مناطق مهم اقتصادی در زمینه‌های دارای مزیت.

 

اولویت دادن به حوزه‌های راهبردی صنعتی (از قبیل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، حمل ونقل، مواد پیشرفته، ساختمان، فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوافضا، دریا، آب و کشاورزی) و افزایش ضریب نفوذ فناوری‌های پیشرفته در آنها.

 

 بر این اساس سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی برنامه های اقتصادی در حوزه دریایی کشور در راستای وظایف تعیین شده برای ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه صنایع دریایی کشور تحقق اهداف برنامه ششم توسعه را در دستور کار خود قرار داده است و سند چشم انداز ۲۰ ساله خود در حوزه مدیریت سواحل را منتشر کرده است و راهبرد بخش مدیریت سواحل کشور در حوزه‌های مختلف «مالی و اقتصادی» و «ایمنی، امنیت و محیط زیست دریایی»، «مسئولیت پذیری» و «نظام حکمرانی» بر اساس چشم انداز ۲۰ ساله فعالیت‌های سازمان بنادر و دریانوردی تشریح شد.

 

سازمان بنادر و دریانوردی برای ایفای نقشی مطلوب در حاکمیت دریایی، خود را متعهد به اجرای استانداردهای بین‌المللی می‌داند تا حضور کشتی‌های ایمن را در دریایی امن، تضمین کند و معتقد است که حکمرانی خوب دریایی و بندری، پیشران کلیدی نقش‌آفرینی در سطوح ملی و بین‌المللی است.

 

سازمان بنادر و دریانوردی بر آن است تا در راستای تسهیل تجارت، توسعه ترانزیت، ترانشیپ و گردشگری دریایی با استفاده از مزیت‌های بی بدیل سرزمینی و تکیه بر سرمایه سازمانی، حکمرانی خوب را برای ایفای نقشی مؤثر و ماندگار در توسعه ملی، منطقه‌ای و کمک به پویایی اقتصاد جهانی مستقر سازد.

 

علاوه بر این سازمان بنادر در راستای منافع ملی با تفکری رو به جلو، فعال و خلاقانه به کاربست فناوری‌های نوین و دانش روز برای کارامد و رقابتی بودن در ارائه خدماتی حرفه‌ای، دوستدار محیط زیست، جلب‌کننده رضایت مشتریان و ایجاد کننده ارزش‌افزوده برای ذینفعان دریایی و بندری تلاش می‌کند و برای ایفای نقشی محوری در ایجاد هماهنگی بین بازیگران کلیدی در زنجیره لجستیک برای کاهش هزینه‌های مبادله و ایجاد مزیت رقابتی قدم بر می‌دارد.

 

حوزه اقتصادی، مالی و هماهنگی

چشم انداز سازمان بنادر و دریانوردی در افق ۲۰ ساله به گونه‌ای است که در حوزه مدیریت سواحل "توسعه پایدار و متوازن مناطق ساحلی با استقرار مدیریت یکپارچه برای ایفای نقش در اقتصاد ملی" تعریف شده است و راهبرد این بخش در حوزه اقتصادی "ارتقاء زیرساخت و تسهیلات گردشگری در مناطق ساحلی کشور" است.

 

راهبرد بخش مدیریت سواحل در حوزه پایداری مالی نیز با ایجاد مشوق‌ها و تضمین سرمایه‌گذاری برای افزایش مشارکت بخش خصوصی داخلی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در تأمین مالی پروژه‌های زیرساخت در حوزه سواحل در چارچوب نظام مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی تعریف شده است و بخش هماهنگی قرار بر ایفای نقش رهبری در حوزه حمل و نقل در استان-های ساحلی کشور است.

 

حوزه ایمنی، امنیت و محیط زیست دریایی و مسئولیت پذیری

راهبرد مدیریت سواحل کشور در چشم اندازی ۲۰ ساله و در حوزه ایمنی، امنیت و محیط زیست دریایی در راستای توسعه نظام مدیریت زیست محیطی (EMS) در تطابق با استانداردهای روزآمد بین‌المللی در چارچوب بهبود مستمر زیست‌محیطی و حداقل‌سازی اثرات توسعه بنادر بر محیط زیست، میراث فرهنگی و تاریخی است و در بخش مسئولیت پذیری نیز تعادل بین دسترسی کارا به بنادر و توسعه شهرهای ساحلی در چارچوب سند آمایش سرزمین و طرح جامع مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ایران مدنظر قرار می‌گیرد.

 

نظام حکمرانی

در نهایت راهبرد بخش مدیریت سواحل در بخش نظام حکمرانی در چشم انداز ۲۰ ساله سازمان بنادر و دریانوردی، تدوین الگوی مدیریت ذینفعان برای اجرای کامل طرح جامع مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ایران (به انضمام جزایر) است.

 

یادآور می شود: کشورمان با داشتن 14 بندر فعال جزو کشورهایی است که حمل و نقل دریایی در آن رونق فراوانی دارد. این بنادر به عنوان مهمترین پایانه های تجاری کشور بخش عمده ای از واردات و صادرات را انجام می دهند. بر اساس آخرین مطالعات و آمارهای جهانی در زمینه شاخص رقابت ‌پذیری بنادر ایران در شاخص رقابت پذیری در سال 2017 رتبه 69 را داشته‌اند. همچنین جایگاه بنادر ایران در شاخص حمل و نقل رتبه 57 و در زیرشاخص کیفیت بنادر جایگاه 71 را از آن خود کرده‌اند./

 

پایان پیام/50

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اطعام یک هزار و 500 نیازمند در ابهر
 • نشاني اشتباه
 • برگزاری مراسم احیای شب‌های قدر در امامزاده طاهر(ع) کرج
 • از برکات سحر آگاهم کن/ دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان
 • مراسم معنوی شب های قدر در حرم امامزادگان و بقاع متبركه فارس
 • اصفهان| نصف جهان مهیای هم‌نوایی مومنان در لیالی قدر می‌شود
 • صبحگاه مشترک قرآنی نیروهای مسلح مازندران در ساری
 • پخش زنده مراسم شب های قدر امامزاده سید مظفر(ع)
 • خیرین یزدی بیش از ۶۴ میلیارد ریال در عمران بقاع متبرکه صرف کردند
 • مسجد جمکران؛ میعادگاه عاشقان حضرت مهدی(عج)/ تعریف واژه «انتظار»
 • آرامشِ حقیقی رهاورد بندگی در ماه ضیافت الهی
 • طرح «سبد مهربانی» در زنجان اجرا می شود
 • «دست‌های مهربانی» در مساجد استان زنجان به یاری نیازمندان می شتابند
 • مراسم احیا شب های قدر در آستان مقدس امامزاده حسین (ع) قزوین برگزار می شود
 • اطعام شب‌زنده‌داران قدر در امامزاده عینعلی و زینعلی پشتیر
 • ساعد باقری: همه عاشقان زبان فارسی از گِله رهبری به وجد آمدند
 • امامزاده سیدعبدالله (ع) شهرستان ایوان ،منطقه نمونه گردشگری می شود
 • 80 درصد اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی هوشمند است
 • برگزاری مراسم احیای شب‌های قدر در ۲۳ بقعه متبرکه هرمزگان