سوالات برنده باش از کجاست ، منابع سوالات مسابقه برنده باش ، منبع سوالات مسابقه برنده باش ، نمونه سوالات مسابقه برنده باش ، دانلود نمونه سوالات مسابقه برنده باش ،جواب سوالات مسابقه برنده باش ،سایت مسابقه برنده باش

سوالات مسابقه برنده باش چگونه طراحی می‌شود؟

اگر شما هم از طرفداران مسابقه برنده باش هستید حتما این سوال برایتان پیش آمده است که سوالات این مسابقه چگونه طرح می‌شود. تهیه کننده برنده باش و سرپرست تیم طراحان سوال که البته اسمش محرمانه است درباره این موضوع توضیح داده‌اند.

هم سطح بودن سوالات

هاشم رضایت، یکی از تهیه کنندگان مسابقه پرنده باش درباره اینکه سوالات برنامه بر چه اساسی طراحی می شود و آیا شما به عنوان تهیه کننده در طراحی سوالات دخل و تصرف دارید؟ به جام جم گفت: گروهی از طرف شبکه سه سیما مسؤولیت طراحی سوالات را به عهده دارند و تهیه کننده ها فقط در خصوص موضوعات سوال ها پیشنهاد می دهند، ولی هیچ دخل و تصرفی نداریم.

به گفته این تهیه کننده، بالا بردن اطلاعات عمومی مردم، اولین هدف این برنامه است. البته شاید با توجه به مناسبت پیش آمده دوستان یک یا دو سوال طرح کنند.

وقتی بینندگان مسابقه برنده باش را تماشا میکنند، ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که چرا سوالات ابتدایی این برنامه برای برخی شرکت کنندگان ساده و برای بعضی دیگر سخت و دشوار است و همین باعث می شود که خیلی زود از برنامه حذف شوند. اما تهیه کننده مسابقه برنده باش اعتقاد دارد: سوال ها همه تقریبا در یک سطح هستند و اگر به نظر شما بعضی ها آسان تر بوده، برای این است که شما جواب آن سوال ها را می دانید و آنهایی که نمیدانید سخت به نظر شما می رسند.

رقابت سخت و هیجان انگیز ۱۲۰ شرکت کننده

شاید آمار و ارقام این مسابقه برایتان جالب باشد. به گفته رضایت، تا به امروز حدود ۱۲۰شرکت کننده در مسابقه برنده باش شرکت کردند و این برنامه قرار است تاهر زمان که مردم می خواهند ادامه داشته باشد. با وجود آن که برای نحوه ورود به برنامه اپلیکیشنی طراحی شده و باید شرکت کنندگان سوالات را پاسخ بدهند، اما گاهی شاهد هستیم شرکت کنندگانی که راهی برنامه می شوند در اطلاعات عمومی ابتدایی هم ضعیف هستند. رضایت دراین باره گفت: همه شرکت کننده ها از طریق اپلیکیشن وارد می شوند و این که میگویید ضعیف هستند، این نظر شماست.

باید در نظر داشته باشیم حتی با اطلاعات کامل در جو استودیو با آن استرس بالا باز هم می توان ساده ترین سوال ها را با اطمینان جواب داد؟ باید امتحان کنید!

محمدرضا گلزار که با برنده باش اولین تجربه اجرای تلویزیونی اش را کسب می کند، معمولا به شرکت کنندگانی که اطلاعات کمتر دارند بیشتر کمک میکند تا کسانی که اطلاعات بیشتری دارند. تهیه کننده برنده باش در این باره توضیح داد: کلا آقای گلزار دوست دارند به همه شرکت کننده ها تا اندازه ای که می توانند کمک کنند و کمک او برای همه شرکت کننده ها یکسان بوده است. البته مسابقه برنده باش به مناسبت ها هم توجه ویژه ای دارد.

رازهای برنده باش

از مسؤول تیم طراحی سوالات مسابقه برنده باش در مورد چگونگی طراحی سوالات این مسابقه و ابهامات احتمالی در مورد آن پرسیدیم. صحبت های آقای الف که به اقتضای محرمانه بودن سوالات نامش هم نباید فاش شود را در ادامه می خوانید:

مهم ترین چالش در طراحی سوالات چنین مسابقه ای همین تعیین سطح سختی و آسانی سوالات است. ببینید بدون تعارف سطح مطالعه و اطلاعات عمومی در جامعه امروز ایران خیلی بالا نیست. از سوی دیگر مدل گزینش شرکت کنندگان مسابقه نه گزینش حضوری بلکه شرکت در اپلیکیشنی است که تعداد سوالات خریداری شده در آن نقشی تعیین کننده دارد. بنابراین سطح سوالات اگر خیلی سخت باشد طبعا همه شرکت کنندگان مسابقه سوالات اول حذف خداهند شد و دیگر مسابقه اساسا شکل نخواهد گرفت و جذابیتی نخواهد داشت. اگر خیلی هم آسان باشد مخاطب که طبعاخارج از جو برنامه سوال برایش آسان تر هم به نظر می آید معترض برنامه خواهد شد. ما سطح بندی و چینش های مختلفی را تست کردیم و در حال حاضر به نظر به یک نقطه متعادل بین حفظ جذابیت برای مخاطب و امکان پاسخگویی شرکت کننده رسیده ایم اما منابع طراحی سوال هم عموما کتاب های دایره المعارف عمومی و تخصصی موضوعی است. گرچه امروز دیگر منبع اصلی هر اطلاعاتی اینترنت است، اما چون اطلاعات غلط نیز در نت فراوان وجود دارد، پاسخ هر سوال یا با منابع مکتوب چک می شود یا باید در منابع مختلف اینترنتی گفته شده باد و متواتر باشد.

 

سختی و آسانی سوالات یک امر نسبی است. مثلا شاید سوالی درباره یک اتفاق مهم فوتبالی در نگاه مخاطب عام آسان باشد، اما وقتی آن سوال را از یک شرکت کننده خانم بپرسید به احتمال فراوان برایش سوالی سخت به حساب  بیاید.

 

ما تمام دقتمان در این است که سوالات تماما در حیطه اطلاعات عمومی باشد یعنی امکان پاسخگویی آن توسط یک آدم با نرخ متوسط مطالعه آزاد عمومی وجود داشته باشد و اتفاقا همین رعایت تخصصی نشدن سوالات با توجه به تعداد بالای شرکت کننده و قسمتهای برنامه یکی از سختی های طراحی سوالات است.

 

درباره چینش سوالات چند نکته وجود دارد؛ اول آن که در چینش سوالات حتما این که سوالاتی از یک حوزه چند بار تکرار نشوند حتما رعایت می شود. یعنی مثلا امکان ندارد دو سوال سینمایی پشت سر هم برای یک نفر خوانده شود. همچنین سعی می شود سوالات هر نفر حوزه های مختلف را پوشش دهد. از تاریخ تا هوش تا ادبیات تا سیاست تا جغرافی و گردشگری و ورزش و….

 

همین رعایت روند آسانی به سختی سوالات و عدم تکراری بودن حوزه ها چینش سوالات را بسیار سخت میکند.

 

نکته دیگر درباره سوالاتی است که ظاهرا اطلاعات مفیدی را منتقل نمی کنند. مثلا این که رنگ خون کدام حیوان آبی است. یا کدام حیوان ایستاده می خوابد. دوستان سختگیر به این سوالات انتقادات فراوانی دارند. ولی باید به این دقت کنید که در کاری با این سطح مخاطب، اولا باید به فکر اندکی جذابیت زرد برای حفظ مخاطب عام هم بود و هم اینکه عملا چینش این تعداد سوال طوری که همه آنها اطلاعات عمیق و مهمی را منتقل کند عملا امکان ندارد.

 

در چنین برنامه ای خروجی سوالات طبعا نمی تواند نظریک شخص باشد. طراحی سوالات حاصل زحمت تیمی است که یک سرپرست دارد، اما همین خروجی حتما باید از فیلتر نظر تهیه کننده برنامه و مجری و شبکه بگذرد؛ یعنی اساسا مجری را  در هر سطحی نمی توانید یک خواننده صرف سوال تصور کنید. این مساله وقتی مجری یک سلبریتی مهم هم باشد طبعا جدی تر خواهد شد و حتما نظرات و ایده های او هم تاثیری جدی در کار خواهد داشت، جز این طبعا شبکه نظارت و توصیه های جدی در مورد چنین برنامه ای دارد و تهیه کننده کار هم حتما ایده هایی خواهد داشت.

 

پس وظیفه کسی مثل من به عنوان مسؤول محتوایی برنامه و سرپرست طراحی سوال رسیدن به یک تعادل بین حفظ شأنیت و جدیت سوالات، جذابیت مخاطب عام و رعایت نظرات این آدم های دخیل در ماجراست تا همگی از خروجی نهایی رضایتی نسبی داشته باشند.

 

اگر شما اهل مطالعه آزاد نباشید،  اساسا نمی شود با چند شب مطالعه مقطعی موفقیتی را به دست آورد. چون حتما هرسری از سوالات حوزه های مختلف را شامل می شود. حتما از تاریخ ایران، تاریخ بین الملل گردشگری ایران ادبیات ایران و جهان هوش، ورزش، سینما و… در سوالات هر نفر هست.

 

با وجود انتقاداتی که برخی نسبت به سطح سوالات یا موضوعات آن دارند، اقبال بالای مخاطب به برنده باش در همین ابتدای برنامه نشان می دهد بجز پارامترهای فنی و جذابیت مجری، سوالات هم در مقایسه با مسابقات مشابه بیشتر توانسته است مخاطب را پای برنامه بنشاند.

 

جز این حتما در بررسی دقیق و جزیی سوالات و مقایسه با تمام مسابقات محتوا محور دیگر تلویزیون خواهید دید که از موضوعات استراتژیک و مطلوب بیشترین موضوعات در همین مسابقه طرح شده اند. چه در چهره های مطرح شده در برنامه چه موضوعات تاریخی مطرح شده چه در بیان دستاوردهای ایران چه در بیان موضوعات دینی و دفاع مقدس و امثالهم که تعداد قابل توجهی از سوالات را شامل می شوند.

مسابقه تلویزیونی برنده باش با اجرای محمدرضا گلزار از شبکه ۳ سیما پخش می شود. در این مسابقه شرکت کنندگان در مقابل ۱۵ سوال قرار میگیرند و تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان می توانند برنده مسابقه باشند. در اینجا برخی از سوالات مسابقه و پاسخ آن ها برای افزایش اطلاعات عمومی مردم قرار داده می شود.

کشور پرتغال از غرب با کدام اقیانوس محدود شده است؟  اقیانوس اطلس
رمان ” مادام بواری ” نوشته کیست؟  گوستاو فلوبر
سریع ترین سیستم پستی جهان در گذشته، زمان کدام حکومت بوده است؟  هخامنشیان
شورترین دریاچه جهان که از شدت شوری هیچ انسانی در آن غرق نمی شود چه نام دارد؟  بحر المیت
کودتای ناموفق آمریکا علیه حکومت فیدل کاسترو در کوبا چه نام دارد؟  خلیج خوک ها
در چه فاصله ای از پیچ ها دور زدن ممنوع است؟  ۱۵۰ متری
اولین دبیرکل سازمان اوپک از کدام کشور انتخاب شد؟  ایران
سازمان بین المللی که برای مبارزه با مجرمان بین المللی فعالیت می کند چیست؟ اینترپل
مجموع رکعت های نماز یومیه مسافر چند رکعت است؟  ۱۱ رکعت
در چه دین هایی نماز وجود داشته است؟  تمام ادیان الهی
در چند متری ورودی تونل ها  سبقت ممنوع است؟  ۱۰۰ متر
پاتیناژ نام  دیگر کدام ورزش است؟  اسکیت روی یخ
مهمترین عامل دیابت کدام است؟  چاقی
اولین انتخابات سراسری در ایران  چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد؟   ۵۰ روز
معجزه ید بیضا متعلق به کدام پیامبر است؟   حضرت موسی (ع)
دروازه بان  اجازه ندارد توپ را بیشتر از چند ثانیه در اختیار داشته باشد؟  شش ثانیه
حداقل سرعت در آزادراه ها چقدر است؟  ۷۰ کیلومتر بر ساعت
از واجبات نماز نیست؟  قنوت
اگر دو برابر ثلث عددی برابر ۲۰ باشد، آن عدد چند است؟  ۳۰ 
وظیفه اتصال سیستم عصبی و هورمونی به یکدیگر برعهده کدام غده درون ریز بدن است؟  غده هیپوتالاموس
اولین فاتح قله اورست کیست؟  ادموند هیلاری
کاخ الحمرا در کدام کشور قرار دارد؟  اسپانیا
سریع ترین جانور روی زمین چیست؟  چیتا
خواندن سوره های سجده دار در نماز چه حکمی دارد؟  باطل است
از واحدهای اندازه گیری جرم چیست؟  قیراط
به تغییر حالت ماده از جامد به گاز بدون تغییر به حالت مایع چه می گویند؟  تصعید
دیوار برلین به عنوان نماد جنگ سرد چند سال دوام آورد؟  ۲۸ سال
بیشترین نوشته های باقیمانده از مصریان باستان به کدام خط است؟  هیروگلیف
کدام سلسله پادشاهی ایران را از دست حکومت یونانیان پس گرفت؟  اشکانیان
سفرنامه مارکوپولو در چین در دربار کدام شاه چین بوده است؟  قوبلای خان
” زره و پوشش اسب ” به چه معناست؟  برگستوان
کدام ماشین در راهسازی وظیفه لایه کوبی را برعهده دارد؟  کمپکتور
نخستین ماهواره کاملا ایرانی چه نام داشت؟  امید
نام دیگر پدیده جزر و مد چیست؟  کشند
خاقانی در چه قرنی می زیست؟  شش
چند درصد بدن انسان آب است؟  ۷۵ درصد
مجموعه علومی که به شناسایی، تکثیر و نگهداری ماهیان و آبزیان می پردازد چیست؟  شیلات
دهان انسان بطور متوسط روزانه چند لیتر بزاق تولید می کند؟  یک لیتر
هفته نامه وقایع اتفاقیه توسط چه کسی منتشر شد؟  میرزا تقی خان فراهانی
شخصی گفت: ” دیروز اگر فردا بود امروز یکشنبه بود. این شخص چه روزی این حرف را زده است؟  سه شنبه
مقبره حضرت دانیال در کدام شهر است؟   شوش
نام دیگر تراکتور دو چرخ که در زمین های کشاورزی کاربرد دارد چیست؟  تیلر
کدام حیوان ریه ندارد و نمی خوابد؟  مورچه
شکارچی تانک لقب کیست؟  سرهنگ جانباز رفیع غفاری
اندازه تقریبی مریخ چند برابر کره زمین است؟  نصف زمین
کدام نماز فقط باید به جماعت خوانده شود؟  نماز جمعه
هر بازی هاکی روی یخ در چند ست برگزار می شود؟  ۳ ست
کدام عضو بدن حالت اسفنجی دارد؟  شش
ایران از  نظر فارغ التحصیلان علوم دانشی و حوزه فناوری و مهندسی، در چه جایگاهی است؟  پنجم جهان
نام شهر مدینه قبل از اسلام چه بود؟  یثرب
کدام ماهی از رده سوزان ماهیان است؟  اسب دریایی
کدام سازمان وابسته به سازمان ملل متحد نیست؟  ناتو
اولین المپیک مدرن در کدام شهر برگزار شد؟  آتن
مقایس اندازه گیری بزرگی زلزله چیست؟  ریشتر
عهدنامه ای که ناپلئون بناپارت با حکومت ایران امضاء کرد و در آن عهدشکنی کرد چیست؟  فین کنشتاین
زادگاه و محل تولد ستاره ها را چه می گویند؟  سحابی
بزرگترین جزیره جهان چیست؟  جزیره گرینلند
تنها مکانی که در هیچ صورت نمیشود در آنجا نماز خواند کجاست؟  پشت بام کعبه
تصویر ساعت ۴ و ۱۵ دقیقه در آینه چیست؟  ۷ و ۴۵ دقیقه
تنها خرسی که در نیمکره جنوبی زمین زندگی میکند چه نام دارد؟  خرس عینکی
مزار دکتر محمد معین کجاست؟  آستانه اشرفیه
اولین نمازی که بر پیامبر (ص) واجب شد کدام است؟  نماز ظهر
اسکلت بدن انسان چند قطعه استخوان دارد؟  ۲۰۶ استخوان
نام قدیم گرگان چیست؟  استرآباد
مترادف واژه بسیط چیست؟  وسیع، ساده، فراخ
ترکیب رنگ قرمز و زرد چه رنگی می شود؟  نارنجی
کدام یک از میادین نفتی ایران در دریای خزر است؟ مغان
کدام دسته از مواد به واحدهای کوچک تر به نام آمینو اسید تجزیه می شود؟ پروتئن ها
علی دایی در چه سالی بازیکن سال آسیا شد؟ ۱۹۹۹
ایران چندمین کشوری است که موفق به فرستادن موجود زنده به فضا شده است؟ ۶ امین
چه کسی اذان را به بلال تعلیم داد؟ حضرت علی (ع)
شکل کلی کدام اندام بدن شبیه لوبیا است؟ کلیه ها
باعث کاهش مصرف سوخت وسیله نقلیه می شود : تنظیم باد لاستیک ها
چه کسانی ساعت آفتابی را اختراع کردند؟  سومریان
کدامیک از فرشتگان الهی به فرشته روزی رسان معروف است؟  میکائیل
چند کشور قاره آفریقا تاکنون میزبان جام جهانی بوده اند؟  یک کشور
پرندگانی که اصحاب فیل را دچار عذاب کردند چه نام دارد؟  ابابیل
ترکیب رنگ آبی و زرد کدام رنگ است؟  سبز
جنس چادر کوچ نشینان از چیست؟  موی بز
مدرسه دارالفنون توسط چه کسی تاسیس شد؟  میرزا تقی خان فراهانی
زبان رسمی کشور پاکستان چیست؟  اردو
پیر چشمی باعث اختلال در کدام نوع دید می شود؟  نزدیک
دو رفت و برگشت ۴ در ۹ متر برای سنجش چه پارامتری است؟  چابکی
در چند متری ایستگاه های اتوبوس و پارک ها، پارک کردن ممنوع است؟  ۱۵ متری
بعد از ۴۰ سالگی قد انسان به ازای هر دو  سال چند میلیمتر کوتاه می شود؟  ۶ میلیمتر
نام وسیله ای که جریان ولتاژ بالا را از کوئل به شمع در خودرو منتقل می کند چیست؟  دلکو
لیاخوف روس به دستور کدام شاه قاجار مجلس شورای ملی را به توپ بست؟  محمدعلی شاه
لوایح قانونی از چه طریقی در مجلس شورای اسلامی قابل طرح است؟  هیات دولت
گیاهی با ریشه  هوایی و ساقه های مستقیم و چهارگوش چه نام دارد؟  نعناء
جانور آبزی خارداد که در همه اقیانوس ها یافت می شود چیست؟  توتیای دریایی
کتاب “مائده های زمینی” اثر کیست؟  آندره ژید
حرکتی در بسکتبال که بازیکن به هوا پریده و با دست خود حلقه  را گرفته و توپ را به داخل سبد می اندازد؟  اسلم دانگ
کدام کشور در بین پنج کشور اول دنیا در زمینه تولید سیمان قرار دارد؟  ایران
لایه بیرونی پوست انسان در چه بازه زمانی با سلول های جدید تعویض می شود؟  ۴ هفته
کدام حیوان پنج چشم دارد؟   زنبورعسل
سنگ پا ، جزو کدام دسته از سنگ ها دسته بندی می شود؟  آذرین
ترکیب رنگ آبی و قرمز چه رنگی می شود؟  بنفش
رنگ شیمیایی که با خواص دوام و درخشندگی برای اولین بار در صنعت اتومبیل سازی استفاده شد؟  اکریلیک
نام دیگر کدام سوره غافر است؟  مومن
در رشته پزشکی، شاخه هماتولوژی به بررسی چه چیزی می پردازد؟   خون
کدام حیوان شمارش بلد است و قدم هایش را برای مسیریابی می شمارد؟  مورچه
تنها مزه ای که جنین در رحم مادر می فهمد چیست؟  شیرینی
کدام کشور برای اولین بار از نیروی باد برای تولید انرژی استفاده کرد؟  ایران
اولین شاهزاده ایرانی و فرزند کیومرث، در شاهنامه چه کسی بود؟  سیامک
تنها ورزش رسمی جهان که مبارزات تن به تن آن به دلیل آسیب های جدی ورزشکاران ممنوع شده چیست؟  آیکیدو
طولانی ترین رود کشور افغانستان چیست؟  هیرمند
مجموعه تلویزیون ” زیرتیغ ” ساخته چه کسی بود؟  محمدرضا هنرمند
داستان ” دخترک کبریت فروش” نوشته کیست؟  هانس کریستین اندرسون
خوردن کدام میوه در اول صبح باعث دور شدن خواب آلودگی می شود؟  سیب
کدام حیوان هنگام شناکردن دست های همدیگر را می گیرند تا همدیگر را گم نکنند؟  سمور دریایی
نابغه اتریشی موسیقی کلاسیک که اولین سمفونی خود را در ۷ سالگی نوشت کیست؟   موتزارت
سیمون بولیوار، رهبر جنبش استقلال طلبانه، اهل کدام کشور بود؟  ونزوئلا
در برخورد با مصدوم بیهوش، مهم ترین  اقدام چیست؟  باز کردن راه تنفس
هنر هفتم چیست؟  سینما
کدام حیوان صبح ها همانند انسان خمیازه می کشد؟  مورچه
بدن انسان چند لیتر خون دارد؟  ۵ لیتر
وسیله ای که با استفاده از میدان مغناطیسی در جهت یابی مورد استفاده قرار می گیرد؟  قطب نما
کدام قطعه در ماشین وظیفه اصلی تبدیل حرکت خطی پیستون ها به حرکت دورانی را برعهده دارد؟ میل لنگ
آیه ” انا لله و انا الیه راجعون ” به چه چیزی معروف است؟  آیه استرجاع
در کدام نوع تزریق نوک سوزن داخل بدن قرار می گیرد؟  تزریق وریدی
آبشار ” مجن ” در کدام استان قرار دارد؟  سمنان
نام کدام سازمان بین المللی IAEA است؟  آژانس بین المللی انرژی اتمی
نویسنده کتاب ” رنج بران دریا ” کیست؟  ویکتور هوگو
کدام حیوان نمی تواند به عقب برود؟  کانگورو
اروگوئه چند قهرمانی در جام جهانی فوتبال دارد؟  دو قهرمانی
کدام حیوان تار صوتی ندارد؟  زرافه
نام پدر رستم چیست؟  زال
در سوم خرداد ۱۳۶۱ کدام شهر آزاد شد؟ خرمشهر
قدیمی ترین کتابخانه جهان در کدام کشور قرار دارد؟  مراکش
روز اول شهریورماه به مناسبت چه کسی روز پزشک نامگذاری شده است؟  ابن سینا
معنای کلمه هبوط چیست ؟  فرود آمدن
مهم ترین حلال برای ساختن مایع تزریق در پزشکی کدام گزینه است؟  آب استریل
واقعه معروف قرآن بر سر نیزه کردن از سوی دشمنان امیرالمومنین (ع) در کدام جنگ اتفاق افتاد؟ صفین
نام سیستمی از خودرو که عمل اتصال یا قطع اتصال موتور به جعبه دنده را برعهده دارد؟  کلاچ
کمبود کدام ویتامین باعث عوارض شب کوری می شود؟  ویتامین A
نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند حدودا چند گرم سبکتر از نوزادان طبیعی هستند؟ ۲۰۰ گرم
کدام دانشمند ایرانی بنیان گذار پژوهشکده رویان است؟  سعید کاظمی آشتیانی
رتبه نخستین تولید واکسن و سرم در خاورمیانه متعلق به کدام کشور است؟  ایران
در طول روز حداکثر سرعت در جاده های کشور چند کیلومتر است؟  ۹۵ کیلومتر در ساعت
معنای کلمه ” شرنگ ” چیست؟  زهر
قرآن خواندن در سجده چه حکمی دارد؟  مکروه
کتاب قانون ابوعلی سینا چندمین کتابی بود که در اروپا به چاپ رسید؟  دوم
به کدامیک از شهدا مسیح کردستان می گویند؟  شهید محمد بروجردی
کدام ویتامین در بدن به جذب کلسیم و تقویت استخوان ها کمک می کند؟  ویتامین دی
کدام قطعه در خودرو وظیفه تولید برق و انرژی را برعهده دارد؟  دلکو
در پزشکی به چه عملی اینجکشن می گویند؟  تزریقات
کدام حیوان قادر است ۳ سال بخوابد؟  حلزون
تابلو ” عصر عاشورا ” اثر کیست؟  محمود فرشچیان
یونسکو نام اختصاری کدام سازمان است؟ سازمان علمی فرهنگی  و تربیتی ملل متحد
استفاده از اعداد منفی در ریاضیات ابتدا توسط کدام دانشمند مسلمان ابداع شد؟  ابوالوفا بوزجانی
” شیر صحرا ” لقب کدام تکاور ارتش است؟  شهید آبشناسان
رودخانه ” دن ” در کدام کشور قرار دارد؟  روسیه
واحد پول تاجیکستان چیست؟  سامانی
کدام حشره از طریق پاهایش مزه را می چشد؟  پروانه
داروی گیاهی درمان ایدز برای اولین بار توسط دانشمندان کدام کشور اختراع شد؟  ایران
بزرگترین شکارچی روی خشکی کدام حیوان است؟  خرس قطبی
عملی که دقیق ترین اطلاعات ممکن از عروق قلب را تهیه و در اختیار پزشک قرار می دهد؟ آنژیوگرافی
” قمر در عقرب شدن ” کنایه از چیست؟  بهم ریختن اوضاع و احوال و شلوغ شدن
کدام ویتامین در بدن ذخیره نمی شود و میبایست بصورت مداوم مصرف شود؟  ویتامین سی
چوگان نام چه چیزی در ورزش چوگان است؟  چوب
سجده های واجب قرآن در چند سوره است؟  ۴ سوره
عمر خورشید چند میلیارد سال است؟  ۵ میلیارد سال
رود راین در اروپا از چند کشور عبور می کند؟  ۶ کشور
کدام گزینه در ورزش برای آقایان و خانم ها متفاوت است؟  ارتفاع تور والیبال
اختلال در کارکرد کدامیک از غدد مترشحه داخلی باعث چاقی انسان می شود؟  تیروئید
در علم جغرافیا پیشروی آب در خشکی را چه می گویند؟ خلیج
مدت بازی فوتسال دو وقت چند دقیقه ای است؟  ۲۰ دقیقه
پلک زدن زنان در مقایسه با مردان چقدر است؟  ۲ برابر
معنای کلمه ” هور ” چیست؟  خورشید
معنی کلمه ” بسمل کردن ” چیست؟  ذبح کردن
تصویب عهدنامه ها و قراردادهای بین المللی برعهده کدام نهاد است؟ مجلس شورای اسلامی
رتبه ایران در دسترسی به اینترنت کدام است؟  رتبه ۱۷
کماج سوغات کدام شهر است؟  همدان
واحد پول کشور مصر چیست؟  پوند
معروف ترین ساز پدالی جهان چیست؟  پیانو
” از دماغ فیل افتادن ” کنایه از چیست؟  از خود راضی بودن
عدم تعادل مربوط به کدام قسمت مغز است؟  مخچه
کدام حیوان قادر به شنا کردن نیست؟  شتر
ابزاری که بالاتر از سطح چشم انسان قرار دارد و با چشم قابل دیدن نیست؟  پریسکوپ
نام قطعه زمینی که پیامبر به حضرت فاطمه (س) بخشیدند چه نام داشت؟  فدک
پروفسور حسابی شاگرد کدام دانشمند بوده است؟  اینشتین
نخستین بار در کدام کشور از تمبر در سیستم پست استفاده شده است؟  انگلستان
به مواد مذاب درون زمین که بسیار گرم بوده چه می گویند؟  ماگما
کدام آیه به مواجهه ی بین حضرت رسول اکرم (ص) و هیات مسیحی نجرانی مرتبط است؟  آیه مباهله
هورمون  حیاتی تیروکسین به منظور کنترل متابولیسم در کجا ترشح می شود؟  تیروئید
منطقه آزاد اروند در کدام شهر واقع شده است؟  خرمشهر
” نه هرگز بر اندیشم از پادشاه” یعنی من هرگز  از سلطان نمی هراسم
ریاست هیات وزیران برعهده چه کسی است؟  رئیس جمهور
خط میخی توسط کدام قوم ابداع و معرفی شد؟  سومری ها
عصر اقتدار سلسله صفوی در زمان چه کسی بود؟  شاه عباس
کدامیک از جانداران عمری به اندازه ی عمر انسان دارند؟  فیل
بدن انسان چند جفت دنده دارد؟  ۱۲ جفت
” جی پی اس ” چیست؟  سامانه موقعیت یاب جهانی
چه پرنده ای تخم خود را به منظور پرورش در لانه سایر پرندگان قرار می دهد؟ فاخته
سازمان نظامی گروهک تروریستی منافقین چه نام داشت؟ میلیشیا
ربع سه پنجم پولی، چند درصد آن پول است؟  ۱۵ درصد
به منطقه ای سرسبز در میان صحرا چه می گویند؟  واحه
لقب حضرت مسیح (ع) در قرآن کریم چیست؟ عبدالله . روح القدس . روح الله
سردترین شهر دنیا در کدام کشور قرار دارد؟  روسیه
عنصر اصلی تمام مواد آلی که به وسیله موجودات زنده ساخته می شود، چیست؟ کربن
یوم الاضحی کدام روز است؟  عید قربان
پیشروی خشکی در دریا را چه می نامند؟  دماغه
چند درصد اعداد دو رقمی، رقم هایشان تکراری است؟  ده درصد
وظیفه تولید گلبول های سفید بدن برعهده چه ارگانی است؟ مغز استخوان
ورشو پایتخت کدام کشور است؟  لهستان
دستگاهی که  برای ثابت نگهداشتن دمای یک سامانه استفاده می شود چیست؟ ترموستات
” یال و کوپال داشتن ” کنایه از چیست؟  با هیبهت بودن
نام حضرت عیسی مسیح چند بار در قرآن کریم آمده است؟  ۲۵ بار
مفاتیح الجنان توسط چه کسی گردآوری شده است؟  شیخ عباس قمی
کدام هورمون وظیفه تنظیم چرخه خواب و بیداری و ساعت داخلی بدن را برعهده دارد؟ ملاتونین
مهلت پرداخت دیه در جرایم عمدی چه میزان است؟  یکسال قمری
کتاب دیوید کاپرفیلد نوشته کیست؟  چارلز دیکنز
گسترده ترین و بلندترین فلات ایران چه نام دارد؟  فلات تبت
کدام یک از ساختارهای بدن موجب حرکت راحت استخوان های بدن در کنار یکدیگر می شود؟ غضروف
قدیمی ترین سد قوسی جهان در کدام شهر قرار دارد؟  قم
ریه تنفسی جهان چیست؟  جنگل های آمازون
هر چارک چند سانتی متر است؟  ۲۵۰ سانتی متر
کارگردان سریال حضرت مریم (س) کیست؟  شهریار بحرانی
هنر طراحی خلاقانه و چیدمان حروف چیست؟  تایپوگرافی
قسمتی از ماشین که نیروی موتور را به چرخ های عقب منتقل می کند؟ میل گاردان
هر ۳۶ اینچ معادل چیست؟  یارد
کتاب ” لباب الالباب ” از کیست؟  محمد عوفی
ورزش سه گانه شامل کدام ورزشها است؟  دوچرخه سواری، شنا، دوومیدانی
پهناورترین کشور جهان چیست؟  روسیه
اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شد مربوط به کدام سوره بود؟  سوره علق
یکی از رشته های قایقرانی که با قایق های پارویی در آب های خروشان با سرعت بالا انجام می شود چه نام دارد؟ قایق رانی اسلالوم
بزرگترین جزیره ایران چیست؟  جزیره قشم
کدام حیوان قادر به دیدن آسمان نیست؟  خوک
سرزمین آبشارها لقب کدام استان است؟  لرستان
باباطاهر اهل کدام شهر بود؟  همدان
” در حوضی که ماهی نیست قورباغه سپهسالاره ” کنایه از چیست؟  در دست گرفتن امور توسط افراد نالایق
چه رمانی به موضوع تبعیض نژادی می پردازد؟  کلبه عمو تام
محوطه باستانی هفت تپه در کدام شهر قرار دارد؟  شوش
اولین جنگنده که بطور کامل در ایران ساخته شده است چه نام  دارد؟  کوثر
روده کور به کدامیک از اعضای بدن می گویند؟  آپاندیس
کتاب ” زبور ” متعلق به کدام یک از پیامبران بوده است؟  حضرت داوود (ع)
بازار وکیل در کدام شهر است؟  شیراز
پر جمعیت ترین کشور مسلمان جهان کدام کشور است؟  اندونزی
پرچم سازمان ملل چه رنگی است؟ آبی
” مرغ همسایه غاز است ” کنایه از چیست؟ چیزی که دیگران دارند با ارزش تر است
موسیقی ایرانی شامل چند دستگاه است؟  هفت
” از هول حلیم افتاد تو دیگ ” کنایه از چیست؟  به دلیل حرص زیاد، ضرر کردن
ماده ای ژله ای که درون سلول ها را پر می کند چه نام دارد؟  سیتوپلاسم
دومین منابع گاز جهان متعلق به چه کشوری است؟  ایران
به عکاسانی که کارشان تهیه عکس های مخفیانه از چهره های سرشناس است چه می گویند؟  پاپاراتزی
ساحل مکران در کدام شهر است؟  چابهار
فضایی استوانه ای شکل در ماشین که پیستون درون آن حرکت می کند را چه می گویند؟   سیلندر
” مرمت ” به چه معناست؟  بازسازی
در شطرنج سرعتی هر بازیکن برای همه حرکات خود در یک بازی چند دقیقه وقت دارد؟  ۵ دقیقه
بنای شمس العماره در کدام شهر قرار دارد؟  تهران
پیست های دوومیدانی از چه جنسی ساخته می شوند؟  تارتان
کوچکترین استان ایران کدام است؟  البرز
رسیدگی به دارایی مسئولین کشور بر عهده کدام نهاد است؟  قوه قضائیه
ابن سینا کدام اثر خود را با موضوع طب نوشته است؟  قانون
تصویر در آینه محدب ( برآمده ) نسبت به خود جسم چگونه است؟  کوچک تر
اگر احمد که ۷۴ تومان بیشتر از علی دارد ۲۳ تومان به او بدهد چند تومان بیش از او خواهد داشت؟  ۲۸ تومان
قسمت رنگی چشم چه نام دارد؟  عنبیه
صنعت ادبی ایهام به چه معناست؟  استفاده از کلماتی با چند معنی
” کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من ” کنایه از چیست؟  فقط به خود اتکا کردن
خورشت ” بز قورمه ” غذای محلی کدام استان است؟  کرمان
قلعه ضحاک از بناهای تاریخی کدام دوره است؟  اشکانیان
تبدیل گاز به مایع را چه  می گویند؟  میعان
ویتامین انعقاد خون کدام است؟  ویتامین کا
در کدام مورد نماز آیات واجب نیست؟  بارش باران شدید
آرامگاه ” دهخدا ” کجاست؟  شهرری
” آوند ” به چه معناست؟  کوزه
بلندترین استخوان بدن و جزو محکم ترین استخوان های بدن کدام است؟ استخوان ران
حافظ در چه قرنی میزیست؟  قرن هشتم
واحد اندازه گیری بار الکتریکی چیست؟  کولن
بزرگترین بندر اروپا کدام است؟  بندر روتردام
علم ” بیونیک ” چیست؟  الهام تکنولوژی از جانداران
داستان جوجه اردک زشت نوشته کدام نویسنده است؟  هانس کریستین اندرسن
پایتخت بولیوی چه نام دارد؟  لاپاز
لقب ” صفی الله ” لقب کدام یک از پیامبران الهی است؟  حضرت آدم (ع)
بندر لنگه در کدام استان ایران قرار دارد؟  هرمزگان
آبی که از زمین نجوشد و از ” کر ” کمتر باشد چیست؟  آب قلیل
آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست؟  کار بیهوده انجام دادن
پل آجی چای از آثار تاریخی کدام شهر است؟  تبریز
شیرینی لندو، از سوغاتی های کدام استان است؟  سیستان و بلوچستان
نمازی مستحب که بین نماز مغرب و عشا خوانده می شود؟  نماز غفیله
خلیل الله لقب کدام پیامبر است؟  حضرت ابراهیم (ع)
برای ایجاد آتش چه چیزی مورد نیاز است؟  اکسیژن. سوخت. گرما
مجموعه ” معصومیت از دست رفته ” ساخته کدام کارگردان است؟  داود میرباقری
بلندترین کوه آفریقا چیست؟  کوه کلیمانجارو
خون کدام جانور به رنگ آبی است؟  میگو
” شیرمال ” از سوغاتی های کدام شهر است؟  سمنان
تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های جام ملت های آسیا چند بار به قهرمانی رسیده است؟  ۳ بار
معنای کلمه ” واله ” چیست؟  شیفته
ورزش بدمینتون از کدام کشور آغاز شده است؟  هندوستان
عامل کدام بیماری ویروس است؟  زونا
در وسایل اندازه گیری، زاویه را با کدام وسیله اندازه می گیرند؟  نقاله
اگر سایه ماه بر زمین بیفتد کدام اتفاق فیزیکی قابل مشاهده است؟  کسوف
” دست کسی را در حنا گذاشتن ” کنایه از چیست؟  کسی را مستاصل کردن
معنای کلمه ” یله ” چیست؟   رها
کتاب ” الحاوی ” دانشنامه پزشکی ایران نوشته کدام دانشمند ایرانی است؟  محمد زکریای رازی
در علم  پزشکی به ”  الکتروکاردیوگرام ” به چه چیزی اطلاق می شود؟ نوار قلب
بندر ” امیرآباد ” در کدام استان قرار دارد؟  مازندران
یک ساعت خراب، در طول هفته چند بار ساعت را درست نشان می دهد؟  ۱۴ بار
نیروی مغناطیسی از چه چیزی عبور نمی کند؟  گرانیت
” وال ” جزو کدام گروه است؟  پستانداران

بعد از کنفرانس برتون وودز کدام سازمان بین المللی تاسیس شد؟  صندوق بین المللی پول

طولانی ترین رشته کوه جهان چه نام دارد؟  آند

معنای کلمه ” بارقه ” چیست؟  پرتو

مسجد موتی یا مسجد مروارید که از آثار تاریخی هندوستان است در کدام شهر قرار دارد؟  آگرا

نام اصلی چنگیز خان مغول چیست؟  تموچین

مقبره شمس تبریزی در کدام شهر است؟  خوی

واحد پول کشور روسیه چیست؟  روبل

ضرب المثل ” به درب گفت که دیوار بشنود ” کنایه از چیست؟  غیرمستقیم و با کنایه حرف زدن

تقویم جلالی توسط کدام دانشمند ایرانی ابداع و تنظیم شد؟  عمر خیام

کدام غده از ورود میکروب به بدن از طریق دهان جلوگیری می کند؟  غده لوزه

شهید همت در جریان کدام عملیات به شهادت رسید؟  عملیات خیبر

” آب از دریا بخشیدن ” کنایه از چیست؟  از مال دیگران بخشیدن و منت نهادن

معنای کلمه ” خوان ” چیست؟  سفره

واحد پول میانمار چیست؟  کیات

فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه فوتبال چند متر است؟  ۱۱ متر

نام برادر رستم  چیست؟   شغاد

پایتخت لیبی کدام شهر است؟  طرابلس

به جریمه مالی که فرد صدمه زننده میبایست به دیگری پرداخت نماید چه میگویند؟  دیه

پایتخت کشور آلمان کدام شهر است؟  برلین

” یکی به نعل یکی میخ زدن ” کنایه از چیست؟  دو پهلو حرف زدن

نادرترین زیرگونه پلنگ کدام است؟  پلنگ منچوری

ورزش گلبال چند نیمه دارد؟  دو نیمه

طول و عرض زمین والیبال چقدر است؟  ۱۸ در ۹ متر

کدام سوره ۲ بسم الله دارد؟  سوره نمل

” گهواره را با پا جنباندن ” کنایه از چیست؟  کاری را بدون میل انجام دادن

معنی کلمه ” متاع ” چیست؟ کالا

نوعی نقاشی که با برجسته نشان دادن اجزای تصویر نشان داده می شود؟  کاریکاتور

تعداد بازیکنان داخل زمین برای هر تیم هندبال چند نفر است؟  هفت نفر

حاصل هر عدد به توان صفر چند است؟  یک

اولین شهر خشتی جهان کدام شهر است؟  یزد

شبی که حضرت علی (ع) در بستر پیامبر (ص) خوابید تا سوقصد دشمنان را خنثی کند چه نام دارد؟  لیله المبیت

کدامیک فلز رادیواکتیو است؟  رادیم

شخصیت ملانصرالدین متعلق به کدامیک از طنزپردازان مجله ” گل آقا ”  است؟  ابوالفضل زرویی نصرآباد

ضرب المثل ” موش تو سوراخ نمیرفت / جارو به  دمش می بست ” کنایه از چیست؟  برای حل مشکل،  مشکلی بزرگتر ایجاد کردن

بیشترین چشمه های آب گرم در کدام شهر قرار دارد؟  سرعین اردبیل

بزرگترین تولید کننده برنج در دنیا کدام کشور است؟  چین

پایتخت تاجیکستان کجاست؟  دوشنبه

” آستین نو بخور پلو ” کنایه از چیست؟  احترام به ظاهر و ثروت

تخمه ژاپنی محصول کدام کشور است؟  ایران

کشور آفریقای جنوبی چند پایتخت دارد؟  ۳ پایتخت

واحد پول لبنان چیست؟  لیره

نزدیک ترین سیاره به خورشید چه نام دارد؟  عطارد  (تیر)

دانشگاه باستانی جندی شاپور در کدام شهر بنا شده است؟  دزفول

دوستی با دوستان خدا و دوست داشتن چهارده معصوم را چه می نامند؟ تولی

ورزش ملی کره جنوبی چیست؟  تکواندو

حلوای سیاه (قره حلوا) از سوغاتی های محبوب کدام شهر است؟  اردبیل

به لرزش شدید آب دریا که در پی زمین لرزه های زیر دریا بوجود می آید چه می گویند؟  سونامی

نام کدام کشور به معنی ” سرزمین گاوها ” است؟  ایتالیا

تخلص مولوی چیست؟  خموش

پایتخت تمدن ایلام چه نام داشت؟  شوش

سازنده ی مجموعه مستند روایت فتح، چه کسی بوده است؟  سید مرتضی آوینی

از مصادیق جرم بدون خسارات چیست؟  تکدی گری

اولین دندان دائمی در چه سنی میروید؟  ۶ سالگی

برای کدام نماز، وضو داشتن شرط نیست؟  نماز میت

کدام تیم در تمام دوره های رقابت های جام جهانی حضور داشته است؟  برزیل

معنی کلمه ” شگون ” چیست؟  یمن

کدام پادشاه هخامنشی سپاه یونان را شکست داد و فاتح یونان شد؟  خشایار شاه

جایزه ای جهانی که به ابتکار یک ریاضیدان داده می شود چه نام دارد؟  مدال فیلدز

پابلو پیکاسو، نقاش سبک کوبیسم اهل کدام کشور است؟  اسپانیا

در چه سالی تغییر قلبه از سمت بیت المقدس به سمت کعبه صورت گرفت؟  سال دوم هجرت

هنر فیروزه کوبی از کدام شهر آغاز شده است؟  مشهد

یک فرد در وصیت نامه خود چه مقدار از اموال منقول و غیرمنقولش را می تواند وصیت کند؟  یک سوم

کدام جاندار ۳ قلب دارد؟  هشت پا

هر ” سیر ” چند گرم  است؟  ۷۵ گرم

واحد اصلی تشکیل دهنده پروتئین ها چه نام دارد؟  آمینو اسید

چه کسی پسر رستم را کشت؟  رستم

تصعید  به چه معناست؟  تبدیل جامد به گاز

” از کاه کوه ساختن ” کنایه از چیست؟  بزرگ نمایی

” بناب ” از شهرهای کدام استان است؟  آذربایجان شرقی

حضرت حمزه عموی پیامبر (ص) در کدام جنگ به  شهادت رسید؟  جنگ احد

افغانستان در زمان کدام حکومت پادشاهی بصورت کامل از ایران جدا شد؟  قاجاریه

بنیان گذار رصدخانه مراغه چه کسی بود؟  خواجه نصیر طوسی

سن کدام حیوان را از روی دندان های پیش آن می توان تخمین زد؟  اسب

” قوتو ” از جمله سوغاتی های کدام شهر است؟  کرمان

کدام کتاب به زبور آل محمد معروف است؟  صحیفه سجادیه

مرکز تصفیه بدن کدام اندام است؟  کلیه

” از دماغ فیل افتادن ” نشانه چیست؟  غرور

با اضافه کردن چه ماده ای طعم شوری غذا گرفته می شود؟  سیب زمینی

لقب خواجه نظام الملک چه بود؟  وزیر کبیر

پایتخت خوشنویسی ایران کدام شهر است؟  قزوین

اعمال ام داوود در چه ایامی برگزار می شود؟  اعتکاف

به ازای هر هزار متر که از کوه بالا میرویم دمای هوا چند درجه کاهش می یابد؟   ۶ درجه

کدام عملیات  بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ انجام شد؟  مرصاد

نخستین آسیاب های بادی دنیا در کدام کشور ساخته شده اند؟  ایران

دمای متعادل بدن که اندام های بدن در حالت تعادل قرار دارند چند درجه است؟  ۳۷ درجه

امیر کبیر در کدام شهر دفن شده است؟  کربلا

نام همسر رستم چیست؟  تهمینه

ورزش زمستانی که بوسیله سورتمه یک نفره یا دو نفره انجام می شود چه نام دارد؟  لژ سواری

هر سال خانه کعبه با چه چیزی شستشو می شود؟  گلاب ایران

مرتفع ترین آبشار ایران کدام است؟  لاتون

کدام سینماگر به اتهام اقدام سیاسی مجبور به ترک آمریکا شد و خارج از آمریکا درگذشت؟  چارلی چاپلین

هر خروار چند کیلوگرم است؟  ۳۰۰ کیلوگرم

هنر ” پته دوزی ” مربوط به کدام قسمت ایران میباشد؟  کرمان

این شعر از کیست: ” توانا بود هر که دانا بود / ز دانش دل پیر برنا بود ” ؟  فردوسی

آیت الکرسی در کدام سوره قرار دارد؟  بقره

شاخه ای از عکاسی که از چهره انسان عکاسی می شود؟  پورتره

بزرگترین کشور قاره آفریقا کدام کشور است؟  الجزایر

شعر ” گفتم غم تو دارم گفتا غمت سرآید / گفتم که ماه من شو گفتا اگر برآید ” از کیست؟  حافظ

معنی کلمه  ” نمط ”  چیست؟  روش

گردنه حیران در کدام استان ایران قرار دارد؟  گیلان

گل راهیابی ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه توسط چه کسی زده  شد؟  خداداد عزیزی

روز ۵ شهریورماه به مناسبت بزرگداشت چه کسی روز داروسازی نام گذاری شده است؟  زکریای رازی

ماشین بخار اختراع کیست؟  جیمز وات

منظومه ” منطق الطیر ” از کیست؟  عطار نیشابوری

بیماری نقص سیستم ایمنی بدن انسان کدام است؟  ایدز

شیرینی کاک از سوغاتی های کدام شهر است؟  کرمانشاه

کدام جغرافیدان مسلمان در کتاب ” التفهیم ” نقشه مدوری از جهان ترسیم نمود؟  ابن بطوطه

ورزش اسکواش توسط کدام کشور ابداع و ارائه شد؟  انگلستان

تعداد دندان های شیری انسان به چه تعداد می رسد؟  ۲۰ دندان

محصول گیاهی که از قسمت مرده برخی درختان گرفته می شود؟  چوب پنبه

نخست وزیر دولت شهید محمدعلی رجایی چه کسی بود؟  محمدجواد باهنر

معروف ترین محصول شهر ساوه کدام است؟  انار

سخت ترین مسیر صعود کوهستانی جهان کدام است؟  کوه کی تو – پاکستان

چند شهر ایران در دوران دفاع مقدس مورد حمله موشکی بعثی ها قرار گرفت؟  ۱۲۷ شهر

لقب عروس کوه های ایران متعلق به کدام کوه است؟  سهند

عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب کدام نهاد برسد؟  مجلس شورای اسلامی

تعداد شهدای ترور در ایران چند نفر است؟   ۱۷ هزار نفر

معنای کلمه ی ” جبین ” چیست؟  پیشانی

مسقطی از سوغاتی های معروف کدام شهر است؟  شیراز

طولانی ترین بزرگراه تهران کدام است؟  آزادگان

خون کثیف از چه طریقی وارد کلیه می شود؟  سرخرگ

دار حلقه، پارالل و خرک از ابزارهای کدام رشته ورزشی است؟  ژیمناستیک

کدام عضو بدن تا ۲۰ برابر خود می تواند بزرگ شود؟  معده

پولکی از سوغاتی های کدام شهر است؟  اصفهان

کدام کشور معروف به ” سرزمین آفتاب تابان ” است؟  ژاپن

بعد از مرگ پدر قضای نماز و روزه او برعهده چه کسی است؟  پسر بزرگتر

سلول های بنیادی از کدام مورد تهیه می شود؟  بند ناف

نام کدام کشور در قرآن آمده است؟  روم

شهر ساوه در کدام استان قرار دارد؟  مرکزی

انسان از چند درصد مغز خود می تواند استفاده کند؟  ده درصد

” محمد خوارزمی” دانشمند ایرانی به پدر کدام علم معروف است؟  علم جبر

شعر ” همه سر به سر تن به کشتن دهیم / از آن به که کشور به دشمن دهیم” از کیست؟  فردوسی

واژه ای در اتومبیلرانی که به معنای عبور از یک پیچ با حداکثر سرعت ممکن است؟  دریفت

معنی کلمه “کاهل” چیست؟  نادان

پنیر لیقوان سوغات کدام شهر است؟  تبریز

واحد پول کشور مکزیک چیست؟  پزو

هنر اپرا از کدام کشور آغاز شده است؟  ایتالیا

تاکنون چند کشور موفق به قهرمانی در جام جهانی فوتبال شده اند؟  هشت کشور

بزرگترین کشور اسپانیایی زبان در دنیا کدام کشور است؟ مکزیک

قلب کدام حیوان در سر آن قرار دارد؟  میگو

واحد مقاومت الکتریکی چیست؟  اهم

کدام شاعر ایرانی در شهر طوس دفن شده است؟  فردوسی

هنر میناکاری مربوط به کدام شهر است؟  اصفهان

اولین استفاده از هواپیما در جنگ توسط چه کشوری صورت گرفت؟  ایتالیا

مبدع و بنیانگذار کدام رشته ورزشی ایرانیان هستند؟  کونگ فوتوآ

روس ها در چه ماهی انقلاب اکتبر را جشن می گیرند؟  نوامبر

رود ولگا در نهایت به کجا میریزد؟  دریای خزر

کارگردان فیلم سینمایی ” دوئل” کیست؟  احمدرضا درویش

شهر بادگیرها لقب کدام شهر ایران است؟  یزد

داستایوفسکی نویسنده معروف اهل کدام کشور است؟  روسیه

بهترین خلبان اف – ۴ جهان کیست؟  شهید حسین خلعتبری

بزرگترین تولید کننده فیلم در جهان کدام کشور است؟  هندوستان

کدام سوره قرآن “بسم الله” ندارد؟  سوره توبه

بزرگترین جنگل جهان معروف به ریه جهان چه نام دارد؟  آمازون

زبان رسمی اتریشی ها کدام است؟  آلمانی

شهر نهاوند در کدام استان قرار دارد؟  همدان

درودگر به چه معناست؟  چوب تراش

تهران در زمان چه کسی به پایتختی ایران برگزیده شد؟  آقا محمدخان قاجار

خط ویژه نابینایان توسط چه کسی اختراع شد؟  لویی بریل

بنیانگذار مکتب فکری رئالیسم (واقع گرایی) چه کسی است؟  ارسطو

تابلو ” شب پرستاره” اثر کیست؟  ون گوک

خاقانی در چه قرنی می زیست؟  قرن ششم

بلگراد پایتخت کدام کشور است؟  صربستان

طلای کثیف چیست؟  زباله

خونریزی بینی در فصل های گرم سال نشانه کمبود کدام ویتامین است؟  ویتامین کا

نام ایرانی سلمان فارسی قبل از گرویدن به اسلام چه بوده است؟  روزبه

قلب کدام دسته از حیوانات سه حفره ای است؟  دوزیستان

اولین استعمارگرانی که به خلیج فارس رسیدند؟  پرتغال

تنها فلز مایع کدام است؟  جیوه

کاخ الیزه در کدام شهر است؟  پاریس

آخرین سوره قرآن مجید کدام است؟ سوره ناس

مزار ” سهراب سپهری” در کجاست؟  کاشان

واحد پول کشور آرژانتین کدام گزینه است؟  پزو

بیشترین زبان مورد استفاده دنیا کدام است؟  ماندرین

پدر علم جبر کدام دانشمند ایرانی است؟  محمد خوارزمی

صابون سوغات کدام شهر است؟  مراغه

ناصرالدین شاه به دست چه کسی کشته شد؟ میرزا رضای کرمانی

خوان هفتم شاهنامه چه بود؟  جنگ با دیو سپید

وقت اضافه در بسکتبال چند دقیقه می باشد؟  ۵ دقیقه

کارگردان مجموعه تلویزیونی “نرگس” چه کسی است؟  سیروس مقدم

سد لتیان بر روی کدام رود ساخته شده است؟  جاجرود

کدام سوره به مادر قرآن معروف است؟  حمد

ورزش کبدی دارای دو وقت چند دقیقه ای است؟  ۲۰ دقیقه

رستم به کجا میرفت که با هفت خوان مواجه شد؟  مازندران

معنای کلمه “سنا” چیست؟  روشنی

قیام موسوم به تنباکو در زمان کدام پادشاه قاجار صورت گرفت؟  ناصرالدین شاه

رشته کوه الوند در کدام استان قرار دارد؟  همدان

واحد شمارش شتر چیست؟  نفر

والیبال نشسته برای اولین بار در کدام کشور برگزار شد؟  کانادا

عنوان سم موجود در سیگار که در تولید بسیاری از حشره کش ها هم بکار می رود؟  نیکوتین

لقب حافظ شیرازی، عزل سرای پارسی گوی ایرانی، چیست؟  لسان الغیب

بیماری نرمی استخوان (راشیتیسم) در صورت کمبود کدام ویتامین بروز می کند؟ ویتامین دی

کدام حیوان به پاک کننده طبیعت معروف است؟  کفتار

قله دنا از قلل مهم کدام رشته کوه است؟  زاگرس

هر مسابقه والیبال چند داور اصلی دارد؟  دو

سخن ” اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید” از کیست؟  امام حسین (ع)

نام قبلی شهر همدان چیست؟  هگمتانه

رساله سعادت نامه اثر کیست؟  ناصرخسرو

رگ های کرونر چه وظیفه ای برعهده دارند؟  خون رسانی به ماهیچه قلب

متفقین به کدام کشور لقب “پل پیروزی” دادند؟  ایران

فیلم سینمایی “قرمز” اثر کیست؟  فریدون جیرانی

دیکتاتور شیلی که با حمایت آمریکا روی کار آمد کیست؟  پینوشه

اولین کارخانه تولید ماشین آلات راه سازی در ایران و خاورمیانه چه نام دارد؟  هپکو

کدام استان کشور به بام ایران معروف است؟  چهارمحال و بختیاری

دریای خزر چند درصد از خاویار جهان را تامین می کند؟  ۹۰ درصد

مقر فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در کدام کشور است؟  سوئیس

پایتخت کوبا کدام شهر است؟  هاوانا

حضرت علی (ع) در کدام جنگ خوارج را شکست داد؟  نهروان

نلسون ماندلا رهبر سیاسی مخالف آپارتاید، اولین رئیس جمهور کدام کشور آفریقایی است؟  آفریقای جنوبی

امیرکبیر لقب کدامیک از صدراعظم های ناصرالدین شاه بود؟  میرزا محمدتقی خان فراهانی

کم خونی یا آنمی، اختلال خونی ناشی از فقر کدامیک از پروتئین های خونی است؟  هموگلوبین

پیمان ورسای در کدام کشور منعقد شد؟  فرانسه

مختارنامه اثر کیست؟  عطار نیشابوری

محمد غفاری نام اصلی کدام شخصیت شناخته شده است؟   کمال الملک

اشعه رادیواکتیو بر کدام حیوان تاثیری ندارد؟  عقرب

فیلم سینمایی شوکران اثر کیست؟    بهروز افخمی

ماده ژله ای و تیره ای که فضای پشت چشم را پر میکند چیست؟  زجاجیه

کدام نماز را بعد از وقوع سانحه طبیعی و ترسیدن باید خواند؟  نماز آیات

اسکندر کدام حکومت در ایران را نابود کرد؟  هخامنشی

کدام حیوان چهار زانو دارد؟  فیل

کدام سوره در قرآن به احسن الاقصص معروف است؟   یوسف

مواد معدنی تشکیل دهنده استخوان کدام است؟  فسفر – کلسیم

عامل ایجاد جذر و مد دریا چیست؟  نیروی گرانش ماه

کلیه دریافت های دولت در چه حسابی متمرکز می شود؟  خزانه

سریعترین چهارپای دنیا کدام است؟  یوزپلنگ

منبع اصلی تامین ویتامین دی کدام است؟  نور خورشید

فیلم سینمایی مهمان مامان اثر کیست؟  داریوش مهرجویی

کدام نوع قند در شیر به وفوور یافت می شود و به قند شیر معروف است؟  لاکتوز

تنها شهر جهان که در دو قاره قرار دارد؟  استانبول

اثر حماسی مهابهاراتا مربوط به کدام کشور است؟  هندوستان

چاقو از صنایع دستی کدام شهر است؟  زنجان

پاتریس لومومبا نخست وزیر کدام کشور بوده است؟  کنگو

تابلوی نقاشی لبخند ژکوند در کدام موزه قرار دارد؟   موزه لوور

شیخ اجل، لقب کدام شاعر پارسی گوی ایرانی است؟  سعدی

معنی کلمه “تندیس” چیست؟  مجسمه

آخرین پادشاه قاجار چه کسی بود؟  احمدشاه

غار کتله خور در کدام استان قرار دارد؟   زنجان

نقاش معروف هلندی قرن نوزدهم که در آخر عمر خودکشی کرد؟  ونسان ونگوک

فدراسیون بین المللی شنا چه نام دارد؟   فینا

اسکلت بدن در چه محدوده سنی به اندازه نهایی خود می رسد؟  ۲۰ تا ۲۳ سالگی

کتاب “فاطمه، فاطمه است” از آثار کدام شخصیت ایران است؟  علی شریعتی

بزرگترین دریای جهان کدام است؟   مدیترانه

ترمه از سوغات معروف کدام شهر است؟  یزد

هگمتانه نام قدیم کدام شهر ایران است؟   همدان

پشت چشم نازک کردن به چه معناست؟  ناز کردن

آمریکا عملیات طوفان صحرا را علیه کدام کشور انجام داد؟   عراق

ابداع جدول تناوبی عناصر توسط کدام شیمیدان انجام شده است؟  دیمیتری مندلیف

بزرگترین مجمع الجزایر جهان کدام است؟  اندونزی

چه کسی تخت جمشید و کاخ های آن را به آتش کشید؟  اسکندر مقدونی

دو ماراتن در چند کیلومتر انجام می شود؟   ۴۲ کیلومتر

هنر قلم زنی مربوط به کدام شهر است؟  اصفهان

انسان چه مدت از عمر خود را در خواب است؟  یک سوم

آبشار شلماش در کدام استان است؟   آذربایجان غربی

نبرد بالکان توسط کدام کشور صورت گرفت؟  ایتالیا

کتیبیه بیستون شرح پیروزی کدام پادشاه ایرانی است؟  داریوش بزرگ

دریاچه گهر معروف به نگین اشترانکوه در کدام استان قرار دارد؟  لرستان

کدام کشور خط تولید سلاح شیمیایی در عراق ایجاد کرد؟  آلمان

نیتروگلیسیرین از عناصر اصلی ساخت کدام ماده منفجره است؟  دینامیت

هورمونی که مصرف قند در بدن را کنترل می کند چیست؟  انسولین

بزرگترین پرنده جهان کدام است؟  شترمرغ

برج کج پیزا از دیدنی های کدام کشور است؟  ایتالیا

کدام خاندان بر امارات متحده عربی حکمرانی می کند؟  آل نهیان

شعر یوسف گمگشده باز آید به کنعان غم مخور از کیست؟  حافظ

کدام کتاب از سیمین دانشور است؟  سو و شون

کدام رگ در قلب وظیفه انتقال خون از اندام های بدن به قلب را برعهده دارد؟  سیاهرگ

پیچیده ترین سیستم زندگی اجتماعی به کدام گروه از جانوران تعلق دارد؟  زنبورها

از محبوب ترین سوغاتی ها رشت که در واقع نوعی شیرینی سنتی محسوب می شود کدام است؟  رشته خشکار

رهبر سیاسی و معنوی هندوستان که کشورش را از استعمار بریتانیا نجات داد؟  مهاتما گاندی

جنگ های سی ساله در قرن هفدهم بین پروتستان ها و کاتولیک ها از کجا آغاز شد؟  چک 

نبرد گالیپولی میان چه نیروهایی درگرفت؟  عثمانی انگلیس

رمان دن آرام اثر کیست؟  شولوخوف

نام قدیم هندوستان چیست؟  بهارات

اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام از کدام طریق بهم متصل می شوند؟  کانال پاناما

ورزش کشتی لوچو متعلق به کدام استان است؟  مازندران

کدام عارف و شاعر ایرانی به دست مغول ها کشته شد؟  عطار نیشابوری

مرکز سم زدایی بدن کدام اندام است؟  کبد

تاکو غذای سنتی و مشهور کدام کشور است؟  مکزیک

رهبر مذهبی نهضت ملی شدن صنعت نفت چه کسی بود؟  آیت الله کاشانی

ماده شیمیایی که در برگ و ساقه تمام گیاهان وجود دارد و رنگ آنها را سبز می کند چه نام دارد؟  کلروفیل

باقلوا از سوغاتی های محبوب کدام شهر است؟  یزد

حمله آمریکا به افغانستان در چه سالی اتفاق افتاد؟  ۲۰۰۱

کاشف پنی سیلین چه کسی بود؟  الکساندر فلمینگ

نام جزایر قناری در اقیانوس آرام از کدام حیوان گرفته شده است؟  توله سگ

کدام کتاب از شکسپیر است؟  اتللو

شعر ” تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی از کیست؟  سعدی

کدر شدن عدسی چشم را چه می نامند؟   آب مروارید

کدام کشور بزرگترین تولید کننده کاکائو در دنیاست؟  ساحل عاج

سریال ولایت عشق اثر کیست؟  مهدی فخیم زاده

قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ کدام تیم ملی فوتبال است؟  فرانسه

چه گوارا در کدام کشور کشته شد؟  بولیوی

میرعماد خوشنویس پرآوازه از سرآمدان کدام نوع خط بوده است؟  نستعلیق

برج مدور از بناهای تاریخی کدام شهر است؟  مراغه

تعداد داوران یک مسابقه بسکتبال چند نفر است؟  ۶ نفر

ابومعین لقب کدام شاعر ایرانی است؟  ناصرخسرو

از نظر تعداد و کیفیت مدال بهترین کشتی گیر همه ادوار ایران کدام است؟   حمیدسوریان

سه گانه اخراجی ها اثر کیست؟  مسعود ده نمکی

کدام سد بر روی رودخانه جاجرود احداث شده است؟   لتیان 

کدام چهاره سرشناس فاقد تحصیلات ابتدایی بوده است؟  ادیسون

پل هفت چشمه در کدام استان قرار دارد؟  اردبیل

واحد پول ارمنستان چیست؟  درام

کارگردان سریال پایتخت کیست؟  سیروس مقدم

معنای کلمه ” فراق ” چیست؟  جدایی

کدام ورزش رزمی در المپیک حضور ندارد؟  کاراته

معنی کلمه دشنه چیست؟  خنجر

نام دیگر سیاره زحل چیست؟  کیوان

—–

کمبود کدام ویتامین سبب رقیق شدن خون انسان و نهایتا خونریزی می شود؟  ویتامین کا

کدام حیوان مغز ندارد؟  ستاره دریایی

سیستم حکومتی کدام کشور پادشاهی نیست؟  سوئیس

کتاب “قانون در طب” که در دانشگاه های معتبر جهان تدریس می شود متعلق به کیست؟  ابوعلی سینا

دیوان شمس اثر کیست؟  مولانا

پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا چه تیمی است؟  رئال مادرید

در زبان شیرین آذری کلمه ” یاشاسین ” به چه معناست؟   زنده باد

کدام موسیقیدان مشهور جهان بخشی از آثارش را در زمانی که ناشنوا بود خلق کرد؟   بتهوون

تعداد آیات قرآن کریم چه تعداد است؟    ۶۲۳۶

کدام بیماری اصلی ترین عامل مرگ و میر انسان است؟   فشار خون

” غذای مغز ” به کدامیک از موارد زیر اطلاق می شود؟   گردو

فاجعه هفتم تیر مربوط به ترور کدامیک از شخصیت های انقلاب اسلامی است؟   شهید بهشتی

کدام گروه خونی فقط از گروه خونی مشابه خود می تواند دریافت کند؟   او منفی

ده دسی متر چند میلیمتر است؟   هزار میلیمتر 

اندازه قلب هر کس برابر با اندازه کدام بخش بدن است؟  مشت دست

کدام قاره دومین قاره بزرگ دنیا است؟    آفریقا

واحد شمارش درخت خرما چیست؟    نفر

چند دقیقه طول میکشد که نور خورشید به زمین برسد؟   ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه

” قسطنطنیه”  نام قدیم کدام شهر است؟   استانبول

بزرگترین صنعت جهان کدام است؟    خودروسازی

کدام قسمت از بدن اصلا خون ندارد؟   قرنیه

نوع حکومت یونان چیست؟   جمهوری پارلمانی

کدام فیلم به عنوان محبوبترین فیلم سینمایی جهان شناخته شده است؟   ندامتگاه شاوشنگ

کدامیک از بازیگران ایرانی موفق به دریافت خرس نقره ای از جشنواره برلین شد؟   رضا ناجی

“سردار خیبر” لقب کدامیک از فرماندهان جنگ تحمیلی است؟   شهید همت

پایتخت سوئیس کدام است؟   برن

منشور حقوق بشر کوروش در کدام موزه نگهداری می شود؟   موزه بریتانیا

طولانی ترین رود جهان کدام است؟   نیل

کدام استان به مهد کشتی آزاد معروف است؟   مازندران

امیرکبیر در کدام شهر به قتل رسید؟   کاشان

استاد “حسن کسایی” بیشتر به عنوان نوازنده کدام آلت موسیقی شناخته شده است؟    نی

رایج ترین اسم در دنیا کدام است؟  محمد 

گرانبهاترین فلز دنیا چیست؟   رودیوم

مخترعی که در سه کشور کرواسی، صربستان و آمریکا به عنوان قهرمان ملی مورد تجلیل قرار گرفته است کدام است؟  نیکولا تسلا

سبک نقاشی کوبیسم متعلق به کدام نقاش است ؟    پیکاسو

کدامیک از شهدای جنگ تحمیلی در سمت شهردار ارومیه بوده است؟   شهید مهدی باکری

شخصی از هر دو طرف صف نفر نهم است، چند نفر در صف هستند؟   ۱۷

باهوش ترین حیوان جهان کدام است؟   شامپانزه

تعداد خانه های زمین شطرنج چه تعداد است؟   ۶۴

پهناورترین کشور دنیا کدام است؟   روسیه

برنده اولین مدال طلای وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی کیست؟   محمود نامجو

فیلم مادر ساخته چه کسی است؟   علی حاتمی

آرامگاه فردوسی در کدام شهر است؟  طوس

دیوان محاسبات زیر مجموعه کدام قوه است؟  قوه مقننه

ایران با کدام کشور مرز آبی ندارد؟    یمن

کدام حیوان تصویر را خاکستری می بیند؟  روباه

پوچ گرایی تعریف کدام مکتب است؟  نهیلیسم

شعر  ( تو مو بینی و مجنون پیچش مو  – تو ابرو، او اشارت های ابرو ) اثر کیست؟  وحشی بافقی

به کدام یک عروس کوه های ایران می گویند؟  سهند

یک زن و شوهر، ۷ پسر دارند و هر پسر یک خواهر دارد، این خانواده چند نفر دارد؟   ۱۰ نفر

روح الامین لقب کیست؟  جبرئیل

سازمان جاسوسی شوروی سابق چه نام دارد؟  کا.گ.ب

رمان بینوایان اثر کیست؟  ویکتور هوگو

کدام نماز وضو نمی خواهد؟  نماز میت

بریانی غذای معروف کدام شهر است؟  اصفهان

کوتاه ترین مرز خاکی مشترک ایران با چه کشوری است؟  ارمنستان

کدام کشور ۳ زبان رسمی دارد؟  بلژیک

کدام ورزشکار رکوردار بیشترین مدال در تاریخ المپیک است؟  مایکل فلپس

در زمان کدام پادشاه، بحرین از خاک ایران جدا شد؟   محمدرضا پهلوی

عمیق ترین نقطه خلیج فارس چند متر است؟   ۹۳ متر

تعداد نمایندگان شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی چند نفر است؟  ۵ نفر

داستان ” مدیر مدرسه ” اثر کیست؟  جلال آل احمد

حضرت علی (ع) در کدام جنگ مقابل خوارج ایستاد؟  جنگ نهروان

کوچکترین واحد ساختمانی بدن کدام است؟  سلول

بهترین بازیکن جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان چه کسی بود؟ زین الدین زیدان 

کوچکترین سوره قرآن چه نام دارد؟   کوثر

در بمباران اتمی ژاپن توسط امریکا، نام بمبی که بر روی شهر هیروشیما انداخته شد چه بود؟  پسر کوچک

عمیق ترین دریاچه جهان کدام است؟   بایکال

کدام حیوان در هنگام خواب یک چشم خود را باز نگه میدارد؟  گرگ

حق قرارداد رویتر چند سال بود؟   ۲۵ سال

کدام مورد معادل مناسب تری برای واژه ” کارنگ ” است؟  چرب زبان

کدام حشره بیشترین طول عمر را دارد؟   موریانه

شهر بهارنارنج لقب کدام شهر ایران است؟   بابل

تعداد اعضای مجلس شورای اسلامی چند نفر است؟  ۲۹۰ نفر

پاریس کوچولو لقب کدام شهر ایران است؟  بروجرد

چند درصد بدن را آب تشکیل می دهد؟  ۶۰ درصد

واحد اندازه گیری الماس چیست؟  قیراط

جزایز لانگرهانس در کجا قرار دارد؟  لوزالمعده

آقای گل ملی جهان کیست؟ علی دایی

تجزیه ظروف پلاستیکی چند سال طول می کشد؟  ۵۰۰ سال

جنگ صد ساله چند سال طول کشید؟  ۱۱۶ سال

گیوتین اختراع کدام کشور است؟ فرانسه

کدام درخت نماد صلح است؟  زیتون 

تابلوی لبخند ژکوند اثر کیست؟   داوینچی

کدام کارگردان رکورددار دریافت سیمرغ بهترین فیلم و کارگردانی در جشنواره فیلم فجر است؟  ابراهیم حاتمی کیا

کدام ورزشکار ایرانی موفق به کسب مدال طلای المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا شد؟   رسول خادم

خرمشهر در کدام عملیات آزاد شد؟  بیت المقدس

ارتفاعات سهند در کدام استان قرار دارد؟   آذربایجان شرقی

تعداد اعضای شورای نگهبان چند نفر است؟   ۱۲ نفر

تعداد حلقه های المپیک چند عدد است؟   ۵ عدد

منبع: ساتین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح ناسا برای نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  دیجیتال ترندز، یکی از  موفقیت های علمی ماموریت آپولو جمع آوری نمونه از سطح ماه و ارسال آن به زمین بود. حتی ۵۰ سال پس از انجام این ماموریت هنوز هم نمونه های موجود به اکتشافات علمی جالبی منجر می شوند. در همین راستا ناسا امیدوار است با ماموریت «مریخ ۲۰۲۰» خود این موفقیت را دوباره تکرار کند. این ماموریت  ۲۰۲۰ میلادی به انجام می شود و قرار است نمونه هایی از مریخ را جمع آوری کند.

 چالش اصلی این فرایند چگونگی بازگرداندن نمونه ها به زمین است. اگر این ماموریت موفقیت آمیز باشد، این نخستین  باری خواهد بود که نمونه ای از یک سیاره دیگر جمع آوری می شود.

توماس زوربوشن معاون بخش ماموریت های علمی ناسا در بیانیه ای می نویسد: امروز ما از تجارب آپولو استفاده می کنیم و خود را برای گامی مهم در جهت جمع آوری نمونه از یک سیاره دیگر و ارسال آن به زمین آماده می کنیم.

ناسا جزئیات طرح جمع آوری نمونه از مریخ را اعلام کرده است. این عملیات نزدیکی «دهانه جزرو» انجام می شود. کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ نیز در همین منطقه فرود می آید. این کاوشگر نمونه ها را جمع آوری و در محل تحلیل می کند. در مرحله بعد دو ماموریت دیگر انجام می شوند تا این نمونه ها را به زمین برگردانند.

نخستین ماموریت برای بازگرداندن نمونه ها به زمین  ارسال موشکی به نامmars Ascent Vehicle همراه یک فضاپیما و کاوشگر ثانویه به مریخ است.  سپس نمونه ها وارد مدار مریخ می شوند. در ماموریت دوم نمونه ها از مدار جمع آوری و به زمین ارسال می شوند.

برای این منظور ناسا با سازمان های فضایی مختلف از جمله سازمان فضایی اروپا همکاری می کند. انجام این ماموریت به ماموریت وسیع تر ناسا برای ارسال فضانوردان به مریخ  وابسته است .

زوربوشن در این باریه می گوید: ناسا و سازمان فضایی اروپا مشغول فعالیت روی طرح اولیه این ماموریت ها هستند تا نمونه های جمع آوری شده را به زمین برگردانند.  ارسال نمونه از یک سیاره دیگر به زمین  رویدادی تاریخی خواهد بود.

کد خبر 4695314 شیوا سعیدی قوی اندام

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۴۴۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شرط جالب سخنگوی دولت برای حضور در باشگاه خبرنگاران جوان +فیلم
 • واکنش سخنگوی دولت به دعوت باشگاه خبرنگاران جوان/ ربیعی: سوالات سخت نپرسید! +فیلم
 • طرح ناسا برای انتقال نمونه‌های جمع آوری شده از مریخ به زمین
 • نمونه های ملی و استانی ، پیشران های توسعه کشاورزی هستند
 • نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| مقایسه آکپارتی و سرنوشت حزب فضیلت
 • معرفی ۳۰۰۰ خودرو پلاک مخدوش به پلیس در تهران
 • برگزاری رویدادی برای آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم علوم کامپیوتر
 • حکومت امیرالمومنین؛ نمونه‌ای از حقوق‌مداری برای تاریخ
 • 20 نامه نگاری منابع طبیعی برای رانشی بودن محور طالقان – هشتگرد بی جواب ماند!/ حفاری های 55 متری معادن بلای جان البرز شده است
 • شرایط حاکم بر خلیج فارس محور گفت‌وگوی شمخانی با شبکه آمریکایی
 • گفتگوی شمخانی با شبکه ان بی سی امریکا
 • سه برنده فستیوال هولی‌شورتس به اسکار فیلم کوتاه راه یافتند
 • 3000 خودروی پلاک مخدوش سال گذشته جریمه شدند
 • شرایط حاکم بر خلیج فارس؛ محور گفتگوی شمخانی با شبکه آمریکایی
 • بهترین دستیار صوتی گوشی های هوشمند معرفی شد
 • معرفی 3000 خودروی پلاک مخدوش به پلیس در تهران
 • معرفی 3000 خودروی پلاک مخدوش به پلیس
 • معجزه آبخیزداری | آبخیزداری چیست؟ / گزارشی از یک نمونه موفق
 • قمری: تجهیزات داخلی دوچرخه‌سواری قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی دارد