به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، مرتض جمالی افسر کشیک وقت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین اظهار کرد: با تلاش آتش نشانان حریق در مغازه تعویض روغنی ناصرآباد اطفا و از سرایت آن به ساختمان های همجوار جلوگیری شد.

جمالی در تشریح این حادثه خاطرنشان کرد: در تماس مردمی با سامانه 125 آتش نشانی قزوین، از آتش سوزی مغازه تعویض روغنی در خیابان اصلی شهرک ناصرآباد روبروی آرامستان خبر داده شد که بلافاصله تعداد چهار دستگاه خودروی ویژه اطفا حریق از ایستگاه های شماره چهار، پنج و شش محمودآباد در محل حادثه حاضر شده و مشاهده کردند مغازه تعویض روغنی در طبقه همکف یک ساختمان سه طبقه دچار حریق شده و آتش به علت وجود مواد قابل اشتعال فراوان به سرعت در حال گسترش و سرایت به طبقات فوقانی ساختمان می باشد.

وی افزود: آتش نشانان بلافاصله پس از رسیدن به محل و با توجه شرایط حریق سریعاً به دو گروه تقسیم شده که یک گروه با تجهیزات اطفایی مناسب اقدام به خاموش کردن آتش کرده و گروه دیگر برای یافتن افراد محبوس شده احتمالی وارد ساختمان شدند.

این نیروی آتش نشانی تصریح کرد: خوشبختانه در این آتش سوزی به هیچ کس صدمه ای نرسید و آتش نشانان پس از خاموش کردن کامل آتش و ایمن سازی محل با تحویل صحنه حادثه به عوامل انتظامی و مالک مغازه به ماموریت خود پایان دادند.

جمالی در پایان با اشاره به ازدحام جمعیت در نزدیکی محل حادثه از عموم شهروندان درخواست کرد در زمان وقوع حریق برای تسریع در امر امداد رسانی و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی از تجمع در اطراف محل حادثه جداً خودداری کنند.

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

میزان اشتغال بخش کشاورزی به ۱۸.۵ درصد رسید/ خرید تضمینی گندم توسط دولت هر کیلوگرم ۱۷۰۰ تومان

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «محمود حجتی»، وزیر جهاد کشاورزی، در آستانه گرامیداشت هفته دولت در برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیما، اظهار داشت: طرح های بخش کشاورزی در راستای رونق تولید با اتکا به بهره وری هرچه بیشتر در استفاده از ظرفیت های منابع آب و خاک و ظرفیت های موجود اجرا می شود.

وی با اشاره به این که پس از خودکفایی کشور در تولید گندم، افزایش تولید دانه های روغنی با هدف کاهش وابستگی در روغن و کنجاله مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، افزود: با توجه به آب بر و تابستانه بودن عمده گیاهان روغنی، طرح توسعه کشت کلزا که محصولی پاییزه است و با استفاده از آب باران امکان تولید دارد در تناوب با کشت گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می شود.

حجتی اضافه کرد: با خودکفایی در گندم از طریق افزایش بهره وری، بخشی از این اراضی به کشت کلزا اختصاص می یابد که هم در افزایش تولید دانه های روغنی و هم تقویت و حاصلخیزی خاک موثر است.

 وی توسعه کشت چغندر پاییزه را از دیگر طرح های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش خوداتکایی در تولید شکر عنوان کرد و افزود: پشتیبانی های فنی، تامین بذر و ابزار و ماشین آلات مورد نیاز در زمینه کشت پاییزه چغندرقند انجام می گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی درباره میزان اشتغال بخش کشاورزی اظهار کرد: بر اساس آمار، میزان اشتغال بخش کشاورزی از ۱۸ درصد در سال ۹۰ به ۱۸.۵ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

حجتی گفت: اجرای طرح های جدید از جمله توسعه گلخانه ها در اشتغال بخش کشاورزی موثر بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: توسعه گلخانه ها، دو چالش کم آبی و اشتغال کشور را حل می کند.

وی ادامه داد: کشت سبزی و صیفی در گلخانه ها در مقایسه با فضای باز موجب ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و احداث هر هکتار گلخانه حداقل ۱۰ شغل ایحاد می کند.

حجتی با اشاره به این که در ایجاد گلخانه ها، عقب ماندگی تاریخی داریم، خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ حدود ۸ هزار هکتار گلخاه داشتیم که این میزان در حال حاضر به بیش از ۱۵ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی با بیان این که ۳ هزار هکتار گلخانه در سال گذشته احداث شده است، اظهار کرد: برای سال جاری ایحاد ۵۵۰۰ هکتار گلخانه پیش بینی شده است که با احداث این میزان، وسعت گلخانه های کشور تا پایان امسال به ۲۰ هزار هکتار می رسد.

حجتی ادامه داد: کشت های گلخانه ای علاوه بر افزایش بهره وری و ایجاد اشتغال، غالبا خارج فصل و صادراتی هستند و از آنجایی که قیمت و مرغوبیت خوبی دارند، به کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه صادر می شوند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره اجرای طرح آمایش سرزمین در بخش کشاورزی، بیان داشت: اجرای این طرح نیازمند الزاماتی مانند سیاست های تشویقی مانند طرح بکاشت و نکاشت و رعایت الگوی کشت است.

حجتی اضافه کرد: موضوع جهش قیمت ارز بر کاشت محصولات اساسی مثل چغندرقند اثر منفی گذاشته است و اغلب کشاورزان به خاطر عدم توازن قیمیتی به سمت کاشت هندوانه، گوجه فرنگی و خیار سوق پیدا کرده اند و متاسفانه در برخی مناطق، محصول روی دست کشاورزان مانده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که طرح های افزایش تولید محصولات اساسی با توجه به ظرفیت ها از سوی این وزارت پیگیری می شود، خاطرنشان ساخت: اجرای این طرح ها در مورد گندم به خودکفایی در تولید این محصول راهبردی منجر شد؛ در شکر در سال ۹۶ به مرز خودکفایی رسیدیم و در پنبه هم افزایش تولید ۳۰ تا ۴۰ درصدی حاصل شده است.

حجتی افزود: در دانه های روغنی نیز ضریب خوداتکایی از ۶ درصد در سال ۹۲ به ۱۶ درصد افزایش یافته است و امیدوارم از طریق توسعه کشت کلزا و بکارگیری بذرهای مناسب و تکنولوژی های روز بتوانیم وابستگی در روغن و دانه های روغنی کاهش یابد و کنجاله کلزا جایگزین کنجاله سویا شود.

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای برنامه ای ۱۰ ساله و تحول در تکنولوژی ها و بذر، ضریب خوداتکایی در روغن به ۷۰ درصد افزایش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد ضرورت تولید داخلی گندم گفت: گندم، غذای اصلی مردم و امنیت غذایی ما به این محصول وابسته است ضمن آن که صادرات گندم عمدتا توسط کشورهای پیشرفته صنعتی صورت می گیرد که علاوه بر حمایت از تولیدات کشاورزی خود، سالانه میلیاردها دلار برای محصولات صادراتی یارانه پرداخت می کنند و با این یارانه ها گندم بر روی کشتی هر تن ۲۸۰ دلار قیمت دارد.

وی ادامه داد: در زمینه گندم انتقاداتی مطرح می شود که چرا این محصول را تولید می کنیم زیرا با قیمت ارزان تر می توانیم آن را وارد کنیم مثلا در سال ۹۵ عده ای می گفتند ما می توانیم گندم خارجی را ارزان تر از گندم داخلی تامین کنیم زیرا هر کیلوگرم گندم خارجی ۹۰۰ تومان است در حالی که گندم را از کشاورزان داخلی ۱۰۵۰ تومان باید بخریم که من گفتم این ارزی که می خواهید گندم وارد کنید (۳۲۰۰ تومانی)، ارز نفتی و سرمایه بین نسلی است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اکثر کشورها به محصولات راهبردی، یارانه اختصاص می دهند از جمله ترکیه سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار در بخش کشاورزی یارانه می پردازد، آمریکا سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار و اروپا حدود ۲۰۰ میلیارد یورو یارانه می پردازد.

وی با بیان این که محصولات کشاورزی ما با توجه به قیمت جهانی، اکنون با ارز ۶ تا ۷ هزار تومان تولید می شود، اظهار داشت: اغلب کشورها اصرار دارند غذای اصلی مردم را خودشان تولید کنند؛ مثل ژاپن که با چند برابر قیمت جهانی برنج را تولید می کند و یا اروپا بعد از جنگ جهانی در حالی که در سویا به آمریکا وابسته بود با توسعه کشت کلزا، این محصول را جایگزین سویا در جیره غذایی طیور کرد.

حجتی با اشاره به این که در تولید نهاده های دامی به خاطر محدودیت منابع آب و تابستانه بودن، امکان تولید داخلی نداریم، درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی گفت: بر اساس بررسی های سازمان حمایت، در صورت اختصاص ارز نیمایی که در آن زمان ۹ هزار تومان بود، قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تا حدود ۲۶ هزار تومان افزایش می یافت و دولت اصرار داشت تا گوشت مرغ از سفره مردم حذف نشود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر و با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی، گوشت مرغ باید با قیمت هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شود.

حجتی با اشاره به این که امسال نیز کشور در تولید گندم خودکفاست، اظهار داشت: بر اساس آمار و ارزیابی ها، پیش بینی ما این بود که امسال حدود یک تا یک و نیم میلیون تن بیشتر از نیاز کشور تولید می کنیم و کسری پارسال به خاطر خشکسالی را جبران می کنیم زیرا امسال ۲ برابر پارسال بارندگی داشتیم.

وی، قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت در سال جاری را هر کیلوگرم ۱۷۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: امسال قیمت گندم صنف و صنعت هر کیلوگرم ۱۸۵۰ تومان تعیین شد و آنها خود واد بازار شدند و گندم مورد نیازشان را از کشاورزان خریداری کردند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تحویل گندم با قیمت هر کیلوگرم ۶۶۰ تومان به نانوایی ها و ۹۰۰ تا ۹۵۰ تومان به آزادپزها، تصریح کرد: از نظر ما خودکفایی در گندم محقق شده است و خرید گندم از کشاورزان ادامه دارد.

حجتی درباره قانون انتزاع گفت: زنجیره تولید از تامین نهاده تا سفره باید یکپارچه باشد و قانون انتزاع که عملا اجرای آن از سال ۹۳ آغاز شد، دارای سه بخش تولید، تامین و توزیع است که بخش های تولید و تامین در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود ولی بخش توزیع اعم از ارتباط با صنف و نظارت بر توزیع در اختیار این وزارت نبود.

وی بر لزوم توانمدسازی تعاونی ها برای ایجاد و تقویت زنجیره های تولید تاکید و خاطرنشان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد گوشت مرغ در کشور در قالب زنجیره تولید می شود به گونه ای که برخی از این زنجیره ها از تأمین نهاده ها، کارخانه خوراک دام، خدمات دامپزشکی، مرغ مادر و جوجه یکروزه، پرورش مرغ گوشتی، کشتارگاه و شبکه مویرگی را بر عهده دارند.

حجتی ادامه داد: در سال های اخیر تلاش کرده ایم تا تولیدکنندگان شیرخام در بخش فرآوری و کارخانه های لبنیات در بخش دامداری حضور فعال داشته باشند.

وی درباره قیمت خرید گندم در سال زراعی آتی گفت: ما علاقه مندیم قیمت گندم بر اساس قیمت تمام شده به علاوه سود منطقی کشاورزان تعیین شود.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد پرداخت خسارت سیل به کشاورزان یادآور شد: مقداری عقب افتادگی در پرداخت خسارت سیل به بخش کشاورزی در استان های سیل زده داشتیم که پول، تأمین و به حساب استان ها واریز شده است و پرداخت ها زیر نظر ستاد حوادث استان ها انجام خواهد شد.

حجتی با تاکید بر این که به جای مدیریت بحران باید مدیریت ریسک سوق پیدا کنیم، اظهار کرد: به طور میانگین سالانه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت اعم از خشکسالی، تر سالی، آفات و... به بخش کشاورزی وارد می شود و سهم صندوق بیمه کشاورزی در قانون بودجه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که کافی نیست.

وی افزود: بیمه کشاورزی یک بیمه حمایتی است و بیمه تجاری نیست و شرکت های بیمه به خاطر تاخیر احتمالی در پرداخت سهم دولت حاضر نیستند در بیمه کشاورزی سرمایه گذاری کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اذعان کرد: امروز آب کمتری در مقایسه با سال ۹۲ در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد؛ در پنج سال اخیر در راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به حدود ۴۴ درصد رسیده ایم و بهره وری در آب در مرزعه سالانه به طور متوسط ۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ به ازای مصرف یک متر مکعب آب ۹۰۰ گرم محصول تولید می شد که این میزان در سال ۹۷ به بیش از ۱۳۰۰ گرم افزایش یافته است.

حجتی خاطرنشان کرد: افزایش بهره وری در آب حاصل توسعه مکانیزاسیون، نشاکاری، توسعه گلخانه ها و سیستم های نوین آبیاری است.

وی گفت: در پنج سال اخیر یک میلیون هکتار سیستم های نوین آبیاری در کشور اجرا شده است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در دو سه سال اخیر با عنایت مقام معظم رهبری، اعتباراتی از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفته که در تاریخ کشور بی سابقه است.

وی گفت: کشاورزان به آثار مثبت اجرای طرح های آبخیزداری واقفند و اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک به مهار روانآب ها و تقویت سفره های زیرزمینی و پوشش گیاهی کمک می کند.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت www.bornanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۹۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تولید بیش از ۲۱ هزار تن کلزا در ایلام
 • مصدوم شدن 9 نفر در آتش سوزی بانک کشاورزی آستارا + تصاویر
 • آتش‌‌سوزی بامدادی در برج ۲۲ طبقه + تصاویر
 • جنگل های بخش الوار همچنان در آتش می شوزد/ اعزام چهار اکیپ اطفا به منطقه
 • خرید تضمینی ۳۶۷ هزار تن کلزا /حداقل نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی باید ۵ هزار تومان باشد
 • تصاویری بی‌نظیر از مراسم تعویض پرچم ایوان طلای حرم امام علی(ع)
 • حاصل کار کشاورزان طعمه حریق شد / مهار آتش سوزی پوشش گیاهی
 • مراحل تعویض درب های ساختمانی با درب های ضد سرقت
 • شرایط تعویض شناسنامه |  چه افرادی می توانند برای تعویض شناسنامه اقدام کنند؟
 • آشنایی با انواع سیستم اطفا حریق
 • در چه صورتی می‌توان نسبت به تعویض شناسنامه اقدام کرد؟
 • آتش سوزی بامدادی در برج ۲۲ طبقه در شرق پایتخت +تصاویر
 • برپایی جشن غدیر ویژه کودکان در بخش جغین/تبیین غدیر به زبانی کودکانه
 • عکس/ مسابقه بالا رفتن از چوب‌های عمود روغنی
 • تهران| آتش‌‌سوزی بامدادی در برج ۲۲ طبقه + تصاویر
 • ساختمان در حال ساخت در بزرگراه بابایی طعمه حریق شد
 • لزوم تعویض پنجره‌های قدیمی به پنجره دوجداره
 • مار در مغازه چوب فروشی
 • کشت دانه روغنی کلزا در چهارمحال و بختیاری افزایش می یابد