بیش از 30 سال از اولین مورد ابتلا به بیماری ایدز در کشور می‌گذرد و طبق نظر کارشناسان این حوزه، آگاهی درباره راه‌های ابتلا به آن هنوز هم در کشور پایین است
خسرو منصوریان، رییس انجمن احیای ارزش‌هاکه سابقه سال‌ها فعالیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی و حمایت از زنان مبتلا به ایدز دارد، معتقد است که ندانستن و ناآگاهی درباره این بیماری در همه لایه‌های جامعه وجود دارد و کسی از آن مصون نیست! حتی پزشکان.

این مددکار و فعال اجتماعی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به پایین بودن سطحآگاهی درباره بیماری ایدز در کشور،اظهار کرد: درصد زنان و همچنین مردانی که در جامعه ما از بیماری ایدز آگاهی دارند به دلیل انگ و تابو بودن این موضوع،بسیار پایین است.ما درانجمن احیای ارزش‌ها تمرکز خود را بر آگاهی‌بخشی قرار داده‌ایم، چون این کارنیمی از درمان است. این در حالی است که آگاهی رسانی در این خصوص باید از سوی رسانه‌های جمعی مثل تلویزیون، رادیو، نشریات و مدارس انجام می‌شد. در دولت نهم و دهم کتاب‌هایی درباره اچ آی وی/ ایدز نوشته شد و قرار بود در مدارس توزیع شود، اما خمیر شد تا کسی از آن حرف نزند! این کار اشتباه بزرگی بود. در صورتی که آموزش‌های جنسی باید از سنین پایین شروع شود. اما متاسفانه این موضوع به غلط سیاه نمایی در جامعه تصور می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه آموزش‌های بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای مخرب است و از طرفی هم جوانان و نوجوانان این آموزش‌ها را یکطرفه دریافت می‌کنند. به همین دلیل باید از مدارس ابتدایی شروع کنیم و با پدیده‌های مختلف مثل ایدز آنان را آشنا کنیم.

منصوریان زنان جوان را آسیب پذیرتر از سایر گروه‌ها در برابر ابتلا به این بیماری دانست وگفت: جوانی سن کم تجربه‌ای و کم آگاهی است. به خصوص آنها که با احساسات و عواطف این دوره زندگی می‌کنند و بیشتر در معرض خطر قرار دارند. اصولا خانم‌ها به دلیل فیزیک بدن خود و حساسیت‌شان برای جذب این ویروس آمادگی بیشتری دارند.

وی درباره این نگرانی که برخی مراکز درمانی اقدام به درمان این بیماران نکنند، نیز گفت:امروز وضعیت در این زمینه تا حد زیادی بهتراز قبل شده است. وقتی که آموزش لازم در جامعه برای زن و مرد وجود ندارد و جامعه نیز سنتی است، این مسائل نیز به وجود می‌آید. مابه مادران حامی سلامت که تحت پوشش این انجمن هستند، می‌گوییم وقتی به دندانپزشکی می‌روید، بگویید من با ایدز زندگی می‌کنم. این کار برای حفظ پزشک و بیماران است ولی گاهی پزشک او را قبول نمی‌کند، البته نه همه پزشکان، ولی هنوز اکثریتی از آنان تا متوجه این موضوع می‌شوند از پذیرش بیمار خودداری می‌کنند. پزشک اطلاعات علمی لازم را در این مورد دارد و می‌داند که باید از دستکش استفاده کند، یا دندانپزشک عینک بزند واز وسایل یکبار مصرف استریل شده استفاده کند. اگر ما به بیمار می‌گوییم به دندانپزشک این موضوع را بگو، برای این است که او از عینک استفاده کند تا خونابه دهان بیمار که حاوی ویرس ایدز است در چشمان او نپاشد و مبتلا نشود. ولی پزشک ترجیح می‌دهد با عدم پذیرش بیمار مشکل خود را حل کند؛ بنابراین فقط صورت مساله را پاک می‌کند.

منصوریان ادامه داد: یکی از راه‌های انتقال این بیماری نیز انتقال به نوزاد هنگام زایمان است. ما به کسی که با ایدز زندگی می‌کند و باردار شده‌ است می‌گوییم در زمان مراجعه به بیمارستان بگو من با این بیماری زندگی می‌کنم، این موضوع را بیان کن تا سزارین شوی. ولی بعضی از جراحان زنان و زایمان او را نمی پذیرند و حاضر نیستند به او دست بزنند. ترس‌های موهوم و نهادینه نشدن اطلاعات باعث این موضوع می‌شود. ما به این مادران می‌گوییم که با مدیر مدرسه فرزند خود در جریان بگذار که فرزندت با این بیماری زندگی می‌کند. ولی مدیر مدرسه پرونده این دانش آموز را می‌زند زیر بغلش. او قانونی این کار را نمی‌کند، بلکه به جای اینکه از اطلاعات علمی پیروی کند، خودش را جای قانون می‌نشاند و تصمیم می‌گیرد. این عدم پذیرش به محل کار و ... هم بازمی‌گردد.

پاک کردن صورت مساله راهکار نیست

منصوریان همچنینبه تصویب لایحه‌ای درباره معافیت از سربازی افراد مبتلا به ایدز اشاره کرد وافزود: در دولت نهم و دهم لایحه‌ای تبدیل به قانون شدکه طبق آن کسی که با ایدز زندگی می‌کند و گواهی ابتلا به آن را دارد، از خدمت سربازی معاف می‌شود و متاسفانه در تماس‌هایی که با ما گرفته شد، برخی سوء استفاده‌ها را از این موضوع شاهد بودیم و این موارد همه به دلیل ناآگاهی عموم جامعه است.

مبتلایان به ایدز از تبعیض می‌میرند نه بیماری

منصوریان همچنین اضافه کرد: ما فارغ از جنسیت، دین و نژاد به همه خدمات ارائه می‌کنیم. مبتلایان به ایدز از تبعیض است که می‌میرند نه از بیماری ایدز. وقتی زنان حامی سلامت (زنان مورد حمایت انجمن احیای ارزش‌ها) متوجه می‌شوند که مبتلا به بیماری هستند و به دیگران نیز آن را خبر می‌دهند، شاهد رفتارهای تبعیض آمیزی با خود هستند. حتی ممکن است دیگران ظرف غذای خود را از او جدا ‌کنند. در صورتی که اگر کسی ایدز داشته باشد و با دیگری در یک ظرف غذا بخورد، بیماری به او منتقل نمی‌شود.

منصوریان، زایمان طبیعی، شیردهی و تزریق با سرنگ مشترک و خالکوبی را از جمله راه‌های انتقال اچ آی وی/ایدز عنوان کرد و گفت: ما مادری داریم که با ایدز زندگی می‌کند، برای بچه سالم خود غذا درست می‌کند و برای اینکه دهانش نسوزد،‌ اول غذا را در دهان خود می‌گذارد تا حرارت آن را بسنجد و بعد آن را به بچه می‌دهد. ولی آن کودک به بیماری مبتلا نمی‌شود.

مدیر انجمن احیای ارزش‌ها به حمایت این موسسه از کودکان مبتلا به ایدز نیز اشاره و تصریح کرد: برای ادامه تحصیل این کودکان، مددکار اجتماعی به مدرسه‌ای که این کودک را نمی‌پذیرد، فرستاده می‌شودتا با مدیر آن گفت‌وگو کند. آنها با مدیر مدرسه نمی‌جنگند، بلکه تنها قانون را یاد آور می‌شوند و او را آگاه می‌کنند؛ چون او هم ناآگاه است. ولی فرزندان خانواده‌هایی که از این قانون اطلاع ندارند، قربانی می‌شوند.

یک سوم از بیماران شناسایی شده دارو دریافت می‌کنند

وی همچنین بیان کرد: در دوره پنجره‌ای ایدز،بیماری علایمی ندارد وقابل تشخیص نیست. چنانچه در این دوران فرد با کسی رابطه محافظت نشده برقرار کند، او نیز مبتلا می‌شود. بیماری نیز فقط با آزمایش مشخص می‌شود. طبق آمار وزارت بهداشتحدود 30 تا 34 هزار نفر آزمایش داده‌اند و وزارت بهداشت می‌داند که این تعداد مبتلا وجود دارد. اما تنها یک سوم از این تعداد، دارو دریافت می‌کنند. پیش بینی می‌شود، 70 هزار نفر دیگر مبتلا هستند که نه خودشان می‌دانند و نه سیستم بهداشت و درمان. افراد در معرض خطری که آزمایش نمی‌دهند 70 درصد موارد مبتلایان را تشکیل می‌دهند. تنها 30 درصد از کسانی که مبتلا شده‌اند آزمایش داده‌اند و فهمیده‌اند ایدز دارند. البته این عدد خوش‌بینانه است.

خطر افزایش تولد نوزادان مبتلا به ایدز به دلیل افزایش انتقال از راه جنسی

وی با بیان اینکه باتوجه به افزایش انتقال ایدز از طریق جنسی،احتمال تولد کودکانی با این بیماری نیز افزایش می یابد، افزود:خوشبختانه کشور برنامه‌ای را آغاز می‌کند که طبق آن همه زنان باردار تست اچ آی وی می‌شوند. در این صورت اگر مادری با ویروس ایدز زندگی می‌کند، از همان ابتدا برای او و نوزاد، دارو تجویز می‌شود. همچنین به جای زایمان طبیعی، سزارین می‌شود تا از تولد نوزادی با این ویروس جلوگیری شود. البته اجرای قانون به مراتب بهتر از وجود آن است، ادامه داد: ضوابط و قوانین باید طوری باشد که مصالح سلامت جامعه را به خطر نیندازد.

منصوریان همچنین به کسانی که متوجه ابتلای خود به این بیماری می‌شوند نیز توصیه کرد: آنها باید آزمایش بدهند و دارو مصرف کنند و نسبت به انجام رفتارهای پرخطر خویشتن‌دار باشند. بیشترین درصد مراجعان خط هات لاین انجمن احیا، برای مشاوره در مورد ایدز است. آنان از تمام گروه‌های سنی هستند و درباره پیشگیری از ابتلا به ایدز خیلی کم می‌دانند.

نباید ایدز را غربالگری کرد

وی ادامه داد: بعضی می گویند بهتر نیست در آزمایشات قبل از ازدواج آزمایش ایدز هم باشد؟ پاسخ این است که نباید این طور باشد. چون فردیت افراد و شخصیت انسانی آنها محترم است. نباید در این زمینه غربالگری کرد. از طرفی ممکن است طرف مقابل شما در دوره پنجره باشد و مثبت او منفی باشد، در صورتی که در رابطه جنسی ویروس را منتقل می‌کند. فرد می‌تواند به طرف خود پیشنهاد کند و بگوید من که رفتار پرخطری نداشتم، شما هم که نداشتید. ولی برای اینکه هر دو مطمئن باشیم، این آزمایش را بدهیم. یعنی فرد و همسر آینده‌اش با توافق این تست را انجام می‌دهند. این آزمایش مثل آزمایش قند خون، ساده است.


منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصفهان|علائم هشدار دهنده اختلال اوتیسم چیست؟

چند سالی است واژه اوتیسم زیاد به گوشمان می‌خورد ولی کمتر با این اختلال آشنایی داریم و شاید از اینکه شناسایی زود هنگام این اختلال می‌تواند در بروز مشکلات فراوان در آینده برای فرد اوتیسمیک تاثیرگذار باشد اطلاع کافی نداشته باشیم. ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اوتیسم یا «درخودماندگی» یک اختلال عصبی ‌رفتاری پیچیده است که شامل نقایصی در تعاملات اجتماعی، مهارت‌های گفتاری و ارتباطی همراه‌ با رفتار‌های خشک و تکراری است. به ‌علت طیف وسیع علایم این بیماری به این بیماری اختلال طیف اوتیسم (ASD) گفته می‌شود. این گستره طیف وسیعی از علایم، مهارت‌ها و سطوحی از نقایص را در بر می‌گیرد. شدت اوتیسم می‌تواند از نقصی که موجب بروز محدودیت‌های جزئی در زندگی طبیعی می‌شود تا ناتوانی‌های ویرانگری که نیاز به مراقبت‌های اساسی دارند متغیر باشد.

علائم هشدار دهنده زیر را جدی بگیرید

کارشناس مسئول واحد تشخیص و پیشگیری اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده در مورد اوتیسم به خبرنگار تسنیم گفت: از هر 59 کودک یک نفر دچار اختلال طیف اوتیسم است و زمان ایده‌آل برای تشخیص این اختلال قبل از دو سالگی است.

مژگان رسولیان افزود: تشخیص بر مبنای رفتارهای خاص و قابل مشاهده صورت می‌گیرد که در کودک اوتیستیک و عادی متفاوت است اگر کودکی در نشان دادن این رفتارها متناسب با سن در 12 ماهگی تا دو سالگی ناتوان باشد حتما این کودک باید برای تشخیص اولیه مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

کارشناس مسئول واحد تشخیص و پیشگیری اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه نشانه‌های اولیه‌ای که  ارائه می‌شوند نقایص هسته‌ای این اختلال هستند اظهار داشت: نشانه‌ها شامل رفتارهایی‌اند که در بیشتر کودکان با اختلال طیف اوتیسم ظاهر می‌شود.

وی تصریح کرد: بی‌تفاوتی به اطرافیان مثل مادر یا پرستار، واکنش نشان ندادن به نام خود، ناراحتی شدید از به هم ریختن نظم اشیاء و اسباب بازی‌هایش (برای مثال اگر مکعب‌هایی که او چیده است به هم بریزید به طور شدید واکنش نشان می‌دهد)، کودکان اوتیستیک احتمالا به یک شی خاص وابستگی شدیدی پیدا می‌کنند)، نداشتن نگاه خیره و تماس چشمی( فقط با سرعت تماس چشمی برقرار کرده و سپس نگاه خود را برمی‌گرداند) به اشیا و افراد اغلب به بی‌توجهی این افراد تعبیر می‌شود از جمله علائمی است که باید بررسی شوند.

رسولیان ادامه داد: نداشتن بازی عملکردی و نبود تنوع در بازی به همراه انجام بازی به صورت انفرادی، سکوت در مقابل خنده دیگران یا بی‌اعتنایی در برابر واکنش‌های اطرافیان، بازی وانمودسازی (وانمود به چیزی کردن) را نشان نمی‌دهد و از خلاقیت و خیال‌پردازی خبری نیست، به صداهای محیط واکنش نشان نمی‌دهد، فعالیت هدفمند ندارد و از تقلید کردن ناتوان است، از دیگر علائم هشدار دهنده است.

وی با اشاره به اینکه علائم هشدار دهنده دیگری برای کودک مبتلا به اختلال اوتیسم وجود دارد، گفت: این کودک به دستورات کلامی واکنشی نشان نمی‌دهد، از کلمات استفاده نمی‌کند یا حرف نمی‌زند به جای آن از اشارات بدنی (زبان غیرکلامی ) استفاده می‌کند، در برابر محبت دیگران و برای در آغوش گرفته شدن دست‌هایش را دراز نمی‌کند و در نهایت نمی‌تواند توجه خود را از یک بازی به بازی جدید منتقل کند.

رسولیان خاطرنشان کرد: در صورتی که والدین  برخی از این علائم را در فرزند خود مشاهده کردند، توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر به متخصصان روانشناسی و روانپزشکی مراجعه کنید تا کودک مورد بررسی جدی و رسمی قرار گیرد.

وی افزود: کودکان با اختلال طیف اوتیسم نیازمند خدمات جامع درمانی و آموزشی هستندکه باید توسط متخصصان، والدین ‌و مربیان فراهم شود تا علاوه بر کاهش مشکلات این کودکان به افزایش تعامل اجتماعی ارتباط و رفتار کودک در خانه و اجتماع کمک شود.

رسولیان تاکید کرد: مداخله و درمان زودهنگام نخستین و بهترین راهبرد برای کودکان اوتیسمیک و بهترین سن درمان اتیسم قبل از 5 سالگی است، هر چند برای این اختلال درمان قطعی وجود ندارد ولی علائم مربوط به اختلال را به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

1000 پرونده اوتیسم در  10 مرکز بهزیستی استان اصفهان وجود دارد

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان نیز در مورد آمار مبتلایان اوتیسم در استان به خبرنگار تسنیم گفت: نزدیک به 1000 پرونده اوتیسم در 10 مرکز بهزیستی سراسر استان با متمرکز شدن در شهر اصفهان خدمات می‌گیرند که از این 10 مرکز 3 مرکز  در شهر اصفهان و 7 مرکز دیگر در شهرستان‌های اصفهان است.

اصغر فیاض با بیان اینکه استان اصفهان تنها استانی است که 10  مرکز خدمات اوتیسم فعال دارد و  تهران و خراسان مرکزی هر کدام 8 مرکز و بقیه استان‌ها یک یا دو مرکز دارند، گفت: در مراکز اصفهان حدود 400 نفر از خدمات ویژه اوتیسم استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه 3 مرکز در اصفهان هم جوابگو نیست گفت: در صدد هستیم یک بخش دیگر توسط بخش غیردولتی راه‌اندازی کنیم تا افراد پشت نوبت از آن به موقع استفاده کنند.

فیاض ادامه داد: آمار معلولان طبق آمار جهانی 10 تا 15 درصد مردم یک کشور را تشکیل می‌دهند، افراد اوتیسمی هم جزو جامعه معلولان هستند که اختلالات در 3 سطح خفیف، متوسط و شدید طبقه‌بندی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: سطح خفیف اوتیسم، ممکن است به چشم نیایند و حتی مراجعه نکنند، در این راستا ما با همکاری شهرداری و بعضی از ارگان‌ها و انجمن اوتیسم، تصمیم گرفتیم با روش‌های مختلف، اطلاعات کوتاه و آموزشی را در اختیار خانواده‌ها بگذاریم تا خانواده‌ها بدانند اگر کودکشان چنین اختلالی دارند به پزشک متخصص و پایگاه‌های بهزیستی مراجعه کنند و غربالگری انجام شود.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان افزود: اینکه تعداد مراکز خدمات اوتیسم در استان‌‌های دیگر کمتر است، نشان از تعداد کم افراد اوتیسمی نیست بلکه ظرفیت یا حساسیت‌شان به این قضیه کم است.

نخستین مدرسه اوتیسم سیستان و بلوچستان در زاهدان ساخته می‌شودچرا صدای «بیماران اوتیسم» باید به گوش جامعه برسد؟مرکز نگهداری شبانه‌روزی طیف اوتیسم در کرمان افتتاح شد

نسبت اوتیسم در پسران نسبت به دختران 4 به یک است

کارشناس مراکز اوتیسم اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اختلال شناختی افراد اوتیسمی به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برخی افراد مبتلا به اوتیسم تا حدودی از نظر شناختی دچار مشکل هستند، برخلاف اختلال شناختی معمول‌تر که ویژگی آن تأخیر نسبی برابر در تمام حوزه‌های رشد است، افراد اوتیسمی رشد مهارتی نابرابری را از خود نشان می‌دهند. آنها ممکن است دارای مشکلاتی در حوزه‌های خاص به‌‌ویژه در مسئله ارتباط برقرار کردن با دیگران باشند. 

رعنا شاوران افزود: علائم اوتیسم به‌طور معمول در دو سال اول زندگی مشخص می‌شوند، برخی کودکان از بدو تولد نشانه‌هایی دارند از جمله خیره شدن غیرمعمول به اشیا، رفتارهای تکراری و غیرمعمول، نقص در آواسازی متناسب با سن، عدم برقراری ارتباط هدفمند، عدم علاقه به برقراری ارتباط، عدم واکنش به صدای مادر، عدم واکنش به شنیدن نام خود، عدم برقراری تماس چشمی و غیره آنها در برقراری ارتباطات اجتماعی نقص دارند و همچنین رفتارها، علائق و فعالیت‌های تکراری و محدود دارند که باعث می‌شود به صورت کودکان عادی رفتار نکنند. آنها در سن 2 سالگی تک کلمه نمی‌گویند، بازی نمی‌کنند، مهارت‌های زبانی را ممکن است از اول نداشته باشند یا اگر داشته باشند، احتمال از دست دادنشان بسیار است.

وی با بیان اینکه اوتیسم در پسران بیشتر است، گفت: میزان شیوع اوتیسم در میان پسران 4 برابر دختران است و علت این بیماری ناشناخته است و مواردی چون ژنتیک، ارث و آلودگی‌های محیط در حد احتمالات بروز این بیماری است ولی تاکنون علت مشخص نشده است.

کارشناس مراکز اوتیسم اداره کل بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: یکی از علایم مشترک در همه‌ انواع اوتیسم، ناتوانی در ارتباط برقرار کردن و تعامل با دیگران است. در واقع برخی از افراد مبتلا به اوتیسم اصلا قادر به ارتباط برقرار کردن نیستند، تعدادی ممکن است دارای دشواری‌هایی در زمینه تفسیر زبان بدن یا حفظ یک مکالمه باشند، بعضی از آنها به نور، صدا و لمس واکنش نشان می‌دهند چون حواس پنجگانه‌شان بیشتر از حد طبیعی است و صداهای عادی برای ما مانند داد برای آنهاست، ولی در تعدادی از آنها حواس پنجگانه بسیار کمتر از حد طبیعی است.

شاوران ادامه داد: بعضی از کودکان اوتیسمی حداقل برای دوسال، دارای رشد طبیعی هستند و سپس برخی از مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خود را از دست می‌دهند، ولی بیشتر آنها از بدو تولد با این مشکل روبه‌رو هستند.

وی با اشاره به چالش در زمینه ارتباط برقرار کردن و تعاملات اجتماعی اظهار داشت: برای کودکان اوتیسمی ارتباط گرفتن با دیگران یا پیش‌بینی واکنش دیگران، درک علایم اجتماعی، ایجاد تماس چشمی یا داشتن یک مکالمه دشوار است. آنها ممکن است دیرتر از کودکان طبیعی سخن گفتن را آغاز کنند، آنها همچنین ممکن است در مواقع نیاز به مهارت‌های ماهیچه‌ای برای فعالیت‌هایی نظیر ورزش، نقاشی یا نوشتن مشکل داشته باشند، الگوهای رفتاری محدود و تکراری دارند،کودکان اوتیسمی ممکن است دچار حرکات نوسانی بدن یا تکرار الفاظ باشند و هنگامی که روال طبیعی آن‌ها دچار تغییر می‌شود‌، احساس ناراحتی کنند. 

کارشناس مراکز اوتیسم اداره کل بهزیستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: گر چه اوتیسم درمان ندارد اما شناسایی آن در سنین طلایی بسیار با اهمیت است چرا که هر چه آموزش‌های ویژه به کودکان مبتلا زودتر صورت گیرد، امکان بهبودی آنها بیشتر می‌شود، نوع درمانی که یک کودک برای اختلال طیف اوتیسم دریافت می‌کند، بستگی به نیازهای فردی او دارد. از آن جایی که اوتیسم یک اختلال طیف است (به این مفهوم که برخی از کودکان دارای علایم خفیفی بوده در حالی‌ که برخی دیگر دارای علایم شدیدی هستند) و هر کودکی که به آن مبتلا است منحصر ‌‌به ‌فرد است، درمان‌های مختلفی برای بیماری وجود دارد. این درمان‌ها می‌توانند شامل درمان‌هایی برای بهبود گفتار و رفتار و گاهی نیز داروهایی برای مدیریت مشکلات دیگر مرتبط با اوتیسم باشد. درمان‌هایی که یک کودک می‌تواند از آن بهره‌مند شود، بستگی به موقعیت و نیازهای او دارد، اما هدف همه آنها کاهش علایم و بهبود یادگیری و رشد کودک است رویکرد درمان اوتیسم بسته به نیازهای فرد بیمار متغیر است.

وی افزود: درمان اولیه برای اوتیسم شامل برنامه‌هایی است که مربوط ‌به چند حوزه‌ کلیدی هستند. این حوزه‌ها شامل رفتار، ارتباط، انسجام حسی و رشد مهارت‌های اجتماعی است. پرداختن به این موارد نیاز به همکاری نزدیک بین والدین، معلمان، متخصصان آموزشی خاص و متخصصان سلامت روان دارد.

اوتیسم بیماری نیست درمان یا دارو ندارد اما توانبخشی و آموزش می‌تواند کمک بزرگی برای زندگی مستقل افراد اوتیسمیک باشند.

انتهای پیام/ح

R41346/P/S6,51/CT7

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۲۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مائوریسیو ساری مبتلا به ذات الریه است
 • ویروس HIV ریسک انسداد مزمن ریوی و شکستگی استخوان را افزایش می دهد
 • مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه‌های سرسام‌آور خانواده‌های مبتلا، نگاه ویژه می‌طلبد
 • سرمربی یوونتوس به ذات‌الریه مبتلا شد
 • ساری به ذات‌الریه مبتلا شد
 • سرمربی یوونتوس به بیماری ذات الریه مبتلا شده است
 • باشگاه یوونتوس: مائوریتسیو ساری به بیماری ذات‌الریه مبتلا شده است
 • آب آلوده ۷۸ نفر در خوزستان را به بیماری روده ای مبتلا کرد
 • بیش از ۸۰ درصد بیماران صرع قابل درمان هستند
 • ۲ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در آذربایجان غربی مداوا شدند
 • اصفهان| افزایش ۳ برابری بیماری فشارخون؛ خطر ابتلای زنان بیشتر از مردان است
 • ۱۸۶ هزار نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند
 • غربالگری حجاج در فرودگاه اصفهان با دقت انجام می شود
 • غربالگری حجاج در فرودگاه اصفهان با دقت انجام خواهد شد
 • جستجوی راحت در اینترنت برای افراد مبتلا به نقص بینایی ممکن می‌شود
 • چرت‌زدن، معیاری برای تشخیص آلزایمر!
 • اجرای طرح غربالگری رایگان برای مددجویان دارای معلولیت
 • حجتی کرمانی: نظام مبتلا به سرطان است، با رفع حصر، بیماری رفع می‌شود!/ صفایی فراهانی: فرار مغزها در دوره شاه نزدیک به صفر بود!
 • رمزگشایی مغز به منظور کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی