همدان - ایرنا - مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تمامی افراد زیر 30 سال این استان در برابر بیماری هپاتیت ایمن شدند.

سید جلال بطحایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تزریق واکسن هپاتیت B ابتدا تا متولیدن سال 1372 انجام شد، اضافه کرد: سپس طق سیاست وزارت بهداشت و درمان، چهار سال به این زمان افزوده شد و تا متولیدن 1368 نیز در این طرح واکسینه شدند.
وی ادامه داد: هم اینک تمامی متولیدن سال 68 به بالا واکسن هپاتیت B را تزریق کرده و در برابر این ویروس ایمن هستند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار همدان گفت: علاوه بر این افراد پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران و دانشجویان پزشکی نیز از واکسن هپاتیت B استفاده کرده و در برابر این بیماری ایمن شدند.
بطحائی بیان کرد: متولدین بالای 30 سال در صورت نیاز به تزریق واکسن هپاتیت B باید به بخش خصوصی مراجعه کنند.
وی افزود: تاکنون چهار نوع ویروس هپاتیت شناسایی شده که شایع ترین آنها ویروس هپاتیت نوع B است.
وی درباره واکسینه شدن زائران اربعین حسینی نیز بیان کرد: تاکنون بخشنامه و دستور العملی از سوی وزارت بهداشت و درمان برای تزریق واکسن هپاتیت به زائران اربعین ابلاغ نشده است.
هپاتیت یا التهاب کبد در میان عوام مردم به یرقان و زردی مشهور است که مهمترین عوامل ایجادکننده آن ویروس ها هستند. همچنین عوامل دیگری مانند دارو ها، بیماری های توارثی و خودایمنی و مصرف مشروبات الکلی نیز می تواند سبب بروز هپاتیت شود.
7526/2090
خبرنگار: علیرضا جهانگیری**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانی

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نشانه هاي ابتدايي HIV که هر زني بايد بداند

خبرگزاري آريا -

از علائم عفونت HIV در زنان، بثوراتي است که مي تواند در سراسر بدن ظاهر شود
ويروس HIV يا ايدز بدن يک بيماري غير قابل تجديد است که به سيستم ايمني بدن شما حمله مي کند و از طريق مايعات بدن مانند مايع مني، خون و شير مادر (البته نه بزاق) عبور مي کند. اگر چه براي آن درماني وجود ندارد اما ، افراد مبتلا به اچ آي وي مي توانند با درمان هاي (antiretroviral(ART، سالم زندگي کنند. به همين دليل بسيار مهم است که ويروس در اسرع وقت شناسايي شود.
اما اين مي تواند چالش برانگيز باشد زيرا اولين نشانه هاي HIV خود را به شکل آنفلوانزا، از جمله تب، گلودرد، درد، و غيره نشان مي دهد. در ادامه برخي از نشانه هايي که HIV خود را در زنان نشان مي دهد، معرفي مي کنيم:
1. تب و لرز
تب اغلب نشانه اي است که بدن شما در حال مبارزه با بيماري است اما در عين حال ممکن است در مبارزه با ويروس هاي ضعيف موثر باشد، اما HIV يکي از ويروس هاي قدرتمندتر است. به همين دليل يک تب درجه پايين همراه با لرزش يکي از شايع ترين علائم اچ آي وي است.
تب ممکن است يک يا دو هفته طول بکشد، يا ممکن است فقط يک يا دو روز طول بکشد، اما دکتر هوربرگ توصيه مي کند که اگر احتمال دارد که شما آلوده شده باشد(به دليل فعاليت جنسي اخير، و غيره)، آزمايش انجام دهيد.
2. عرق هاي مکرر شب
اگر در وسط شب خيس عرق شده ايد و شب هاي تابستان نيست و هواي اتاق خواب شما مطبوع است بهتر است با پزشک خود تماس بگيريد. اين به اين دليل است که عرق نشان دهنده اين است که بدن در حال تلاش براي جلوگيري از سموم، مانند اچ آي وي است.
در حالي که اچ آي وي تنها عامل احتمالي عرق شب نيست، هيچ يک از گزينه هاي ديگر نيز به تنهايي نيست. اين مي تواند شامل هر چيزي از يائسگي و منونوکلئوز به سرطان هايي مانند لنفوم و لوسمي باشد.

ويروس HIV يک بيماري غير قابل تجديد است که به سيستم ايمني بدن شما حمله مي کند
3. بثورات قرمز که خارش ندارند
يکي ديگر از علائم عفونت HIV در زنان، بثوراتي است که مي تواند در سراسر بدن ظاهر شود، از جمله دست ها، پاها و لگن. در ساير موارد، ممکن است فقط در يک يا دو نقطه ظاهر شود.
راش چيزي شبيه به واکنش هاي دارويي آلرژيک است. يک قرمزي عمومي ايجاد مي شود و شايد چند علامت قرمز گسسته باشد. همچنين حتي اگر هفته ها طول بکشد، اکثر بيماران مي گويند که بثورات مرتبط با اچ آي وي خارش ندارد. التهاب به سادگي پاسخ طبيعي بدن به مبارزه با عفونت است.
4. گلودرد شديد
گلودرد يکي ديگر از علائم رايج واکنش بدن به عفونت ويروسي است. بلعيدن را سخت مي کند، اما بر خلاف گلودرد که دکتر شما پلاک هاي سفيد را نمي بيند، بلکه فقط قرمزي و التهاب را مي بيند.
دکتر هاربرگ مي گويد ويروس هاي زيادي وجود دارند که مي توانند بر روي گلو تاثير بگذارند، اين امر هميشه نبايد اچ آي وي باشد. اما اگر دغدغه داريد که ممکن است HIV داشته باشيد بهتر است آزمايش کنيد.
5. خواب آلودگي و درد مزمن
احساس ناراحتي يا خواب آلودگي در هفته اول ابتلا به اچ آي وي در اکثر بيماران مبتلا به آن ديده مي شود. اين مثل يک روز معمولي نيست که احساس خستگي بيشتري از حد معمول داشته باشيد. رفتن به محل کار و يا چسبيدن به کار روزانه شما مي تواند به عنوان يک کار غير ممکن به نظر برسد.

افراد مبتلا به اچ آي وي مي توانند با درمان هاي antiretroviral سالم زندگي کنند
6. تورم لنفاوي
گره هاي لنفاوي شما در گردن، زير بغل و کشاله ران قرار دارند و مسئول توليد سلول هاي عفوني هستند. هنگامي که بدن شما مبتلا به HIV مي شود، اين گره ها بيش از حد کار مي کنند تا سعي در مبارزه با ويروس داشته باشند، که ممکن است آنها متورم و بزرگتر از حد معمول باشد. دکتر هاربرگ همچنين مشاوره با دکتر را توصيه مي کند اگر تورم در چندين گره لنفاوي در قسمت هاي مختلف بدن ديده شود.
7. عفونت مخمر
مخمر قارچ هاي ميکروسکوپي است که به طور طبيعي در دهان و واژن زن وجود دارد. عفونت مخمر زماني اتفاق مي افتد که در يک نرخ غير قابل کنترل رشد مي کند. در حالي که بعضي از زنان ممکن است عفونت هاي مخمري مربوط به شرايطي نظير ديابت يا حتي بدون هيچ دليلي نسبت به آن ها داشته باشند، احتمال ابتلا به ويروس آن نيز به خصوص در مراحل اوليه بسيار زياد است.
بنابراين، دکتر هوربرگ بلافاصله در صورت داشتن يک عفونت مخمر و اگر فکر مي کنيد ويروس اچ آي وي را داشته باشيد، توصيه مي شود که بلافاصله با پزشک مشورت کنيد.
8. زخم دهان
زخم هاي دهان، ممکن است به علت التهاب ايجاد شوند زيرا بدن شما تلاش مي کند تا با ويروس HIV مبارزه کنيد.
در حالي که زخمها ممکن است به علت دلايل مختلفي از قبيل استرس، تغييرات هورموني يا آلرژي غذايي ايجاد شود، همچنين نشانه اي از اچ آي وي است و بنابراين بايد توجه کرد.

تب اغلب نشانه اي است که بدن شما در حال مبارزه با بيماري است
9. کاهش وزن غير منتظره
کاهش وزن غير منتظره يک علامت است که خود را بيش از يک دوره طولاني نشان مي دهد و بنابراين معمولا در مراحل بعد HIV ايجاد مي شود، شما شروع به از دست دادن چربي و عضله مي کنيد به دليل عدم اشتها و ناتواني بدن براي جذب مواد مغذي .
10. تشخيص مننژيت
به گفته آمش آدالجا، مدرس دانشکده بهداشت عمومي جان هاپکينز بلومبرگ، مننژيت، يک ويروس که به شکل تب، بي حالي، استفراغ و تحريک پذيري ظاهر مي شود، مي تواند ناشي از گسترش HIV از طريق سيستم عصبي مرکزي شما باشد.
مننژيت کريپتوکوک معمولا با اچ آي وي ارتباط دارد، گرچه عمدتا در بيماران مبتلا به ايدز يا در مراحل بعدي HIV است. بدن از طريق HIV تضعيف نمي شود، بلکه قادر به مبارزه با آن نيست .
11. مشکلات معده
مسائل مربوط به معده، گوارشي و گوارشي مانند اسهال، تهوع و استفراغ ممکن است نشانه هايي از مراحل اوليه HIV باشد.
با افزايش ورم مفاصل (سطوح ويروس در خون)، سيستم ايمني بدن در حالت سوء تغذيه قرار دارد. بنابراين اگر به نظر ميرسيد که مشکلات معده ناشناخته اي داشته باشيد، ايده بدي نيست که پيشنهاد آزمايش شود (به خصوص در مورد فعاليت اخير جنسي خطرناک).
گردآوري:بخش سلامت بيتوته


چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۲۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کمبودی در واکسن هاری نداریم
 • زنان‌مبتلابه‌هپاتیتCمیتوانندباردارشوند؟
 • گیاهان، کارخانه‌های سبز تولید واکسن خوراکی
 • علائم اولیه ای ایدز را بشناسید
 • اگر این نشانه ها را دارید شما مبتلا به ایدز هستید!
 • از هر چهار ایرانی یک نفر به بیماری فشار خون مبتلاست/ زنان مبتلا به هپاتیت C می‌توانند باردار شوند؟ / واکنش سازمان غذا و دارو به وجود اختلال در ورود دستگاه‌های رادیوتراپی به کشور
 • 80 درصد مبتلايان به کبد چرب با ورزش درمان مي‌شوند
 • اشتراک گذاری تصمیم های فرهنگی و هنری با مردم و مدیریت هوشمندانه هیجان های اجتماعی، گام موثری در ایمن سازی کشور در برابر آسیب های احتمالی
 • اهدای عضو ۲ بانوی همدانی
 • افراد دچار حیوان گزیدگی در خراسان شمالی واکسینه می شوند
 • آمار بالای حیوان گزیدگی در خراسان شمالی
 • رئیس موسسه رازی : حتی یک سانتی متر مربع از این موسسه واگذار نمی شود
 • شیوع بی‌سابقه بیماری اوریون و سرخک در انگلستان
 • احتمال انتقال عفونت هپاتیت سی از مادر باردار به نوزاد؟
 • دعوت جودوکار جوان همدانی به اردوی تیم ملی
 • استفاده از ژل قندی برای حمل واکسن‌ها به جای یخچال
 • زنان مبتلا به هپاتیت C می‌توانند باردار شوند؟
 • نخستین ورکشاپ طراحی چهره‌های شهدای همدانی حماسه فتح خرمشهر برگزار شد+ تصاویر
 • ایمن‌سازی ۹۸ نقطه پر تصادف در استان ایلام