محققان دانشگاه شهید بهشتی طی پروژه‌ای به این نتیجه رسیدند که می‌توان بخش از نیازهای توانبخشی کودکان دارای اتیسم را از طریق آموزش والدین از راه دور تامین کرد.

لوییزا اقدسی محقق پروژه «اثربخشی مداخله خانواده‌محور غیرحضوری برنامه حرکتی اسپارک بر مهارت‌های ادراکی ـ حرکتی در کودکان با عملکرد بالا» به خبرنگار مهر اظهار داشت: اتیسم یک اختلال عصبی- رشدی است که شروع اولین علائم آن قبل از ۳ سالگی است و کما بیش در همۀ کشورها گزارش شده است.

وی افزود: علیرغم شیوع رو به رشد اتیسم در دو دهه اخیر و مشکلات متعددی که خانواده‌های این کودکان در مسیر آموزش و توانبخشی با آن دست به گریبان هستند، پیشرفت قابل توجهی در بخش ارائه خدمات مداخله‌ای که مرتبط با والدین این کودکان و در راستای رفاه آنان باشد، صورت نگرفته است.

اقدسی با اشاره به هدف خود برای انجام این پروژه علمی- پژوهشی خاطرنشان کرد: هدف ما بررسی اثربخشی مداخلات از راه دور و مبتنی بر خانواده‌ بوده زیرا این رویه می‌تواند کمترین زمان و هزینه را برای خانواده های کودکان دارای اتیسم داشته باشد.

به گفته وی، خانواده های مقیم شهرهای دورافتاده متاسفانه از امکانات آموزشی و توانبخشی کافی برخوردار نیستند و خانواده های کلانشهرها با مشکل تردد مواجه اند؛ لذا تا جایی که گاهی برای گرفتن ۵۰-۴۰ دقیقه خدمات، کودک و همراهان آنها باید ساعتها در ترافیک بمانند.

وی ادامه داد: این مشکل با روح و فلسفه آموزش و همخوانی ندارد. لذا بجاست که روش آموزش و توانبخشی از راه دور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

اقدسی با بیان اینکه دور بودن والدین کودکان مبتلا اتیسم از مراکز آموزشی و توانبخشی و کمبود مطالعات در زمینه آموزش مهارت‌های ادراکی و حرکتی از طریق والدین و همچنین هزینه‌هالی مالی، عاملی برای اجرای این پروژه بوده است، عنوان کرد: در ابتدا تعداد ۹ کودک مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا از مرکز تهران اتیسم(مرکز ساماندهی درمان و توانبخشی اختلالات اتیستیک ) و مرکز اتیسم فرزندان آفتاب و یک مرکز اتیسم در اصفهانانتخاب و سپس مهارت‌های ادراکی - حرکتی کودکان را با استفاده از آزمون‌های رشد حرکتی ارزیابی کردیم.

به گفته این محقق دانشگاه شهید بهشتی، توانبخشی مداخلات از راه دور در این پروژه که با تلفن و ارتباط والدین با محقق انجام شد، ۲۰ جلسه (هفته‌ای سه جلسه و هر جلسه ۴۵ دقیقه) به طول انجامید.

وی عنوان کرد: در این پروسه والدین در مدت زمان ۴۵ دقیقه کودکانشان را طی یک برنامه کششی و حرکتی به فعالیت وادار می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه این پروسه باعث ارتباط هر چه بیشتر والدین با کودکان می‌شود و هزینه‌های مالی را از روی دوش والدین برمی‌دارد اظهار داشت: از آنجابی که این پژوهش در قالب یک برنامه اجرایی بین والدین و کودکان مبتلا به طیف اتیسم انجام شد، منجر به افزایش دانش و اطلاعات والدین از روند درمانی کودک و افزایش اعتماد به نفس در والدین دارای کودک مبتلا به اتیسم می‌شود که این می تواند باعث مشارکت بهتر والدین در روند آموزش و توانبخشی شود.

این محقق خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن این یافته‌ها، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که مداخله خانواده‌محور غیرحضوری برنامه حرکتی اسپارک باعث بهبود مهارت‌های ادراکی - حرکتی در کودکان طیف اتیسم می‌شود.

وی تاکید کرد: البته این خط پژوهشی و خدماتی در ابتدای راه است و مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است. ولی این مسیر تازه، به سهم خود باعث افزایش رفاه خانواده های کودکان دارای اتیسم و ارتقای سطح خدمات آموزشی و توانبخشی کشور خواهد شد.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مردم در سختی/ دولت و مجلس حرکتی بکنند

امام جمعه رفسنجان بار دیگر پایین بودن قدرت خرید مردم را به مسئولان گوشزد کرد و با بیان اینکه دولت و مجلس طرحی برای گشایش اقتصادی ندارند، تاکید کرد: فرمایشات رهبری را عمل کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رفسنجان، حجت الاسلام عباس رمضانی پور در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن دعوت از همگان به لزوم رعایت تقوای الهی و اصلاح ذات البین افزود: نباید بگذاریم اختلافات گسترده شود لذا تلاش شود که پا به دفتر وکیل و دادگستری باز نشود و انبوه پرونده ها تشکیل نشود.

 


وی افزود: به شما مردم خیر و نیک اندیش که همت و توجه به سیل زدگان دارید تبریک می گویم؛ توجه به مزارع، ساخت و ساز ها، کمک به تهیه اقلام احساس می شود، رفسنجان  در تهیه چند قلم کالا از جمله پنکه، کولر ، فرش، اجاق گاز و یخچال را از طریق کمیته امداد همت دارد و هنوز جای کار در این‌ مناطق هست.

 

 

رمضانی پور میلاد امام حسن مجتبی(علیه السلام) را تبریک گفت و افزود:  امیدواریم با تاسی به آن حضرت که ایشان‌ چند مرتبه مالشان را در راه خدا بخشش کردند ما نیز باید از این رفتار الگو بگیریم که نه تنها چیزی از اموالمان کم‌ نمی شود بلکه در همین دنیا تاثیر کار خیر  دیده خواهد شد.

 

 

 


وی افزود: پیامبر گرامی اسلام با امام علی (علیه السلام) عقد اخوت خواندند که این برادری را باید در جامعه احیا کنیم در دوران دفاع مقدس همه همدیگر را برادر صدا می زدند اما دوره حاضر نگاه برادری نیست و ضرورت دارد این امر را داشته باشیم.

 

 

 


امام جمعه رفسنجان به معراج پیامبر اسلام اشاره و بیان کرد: این معراج سفری برای درک رموز هستی و عظمت خلقت خدا بود که روایت های بسیاری از آن در دست علما است و از آن برای هدایت جامعه استفاده می کنند.

 

 


وی به روز ملی جمعیت و اینکه در آینده نزدیک خطر بزرگی متوجه ایران خواهد بود اشاره و تصریح کرد: کاهش زاد و ولد را در جامعه داریم که این شاخص مهم ازدواج است، لازم نیست ازدواج ها در تالار انجام گیرد یا جمعیت زیادی را دعوت کرد و یا هزینه های گزاف در آرایشگاه و عکاسی ها پرداخت شود و زوج جوان اوایل زندگی با کلی بدهی این مراسم مواجه شوند بهتر است به آنها کمک کنید تا با اندک جهیزیه روانه خانه بخت شوند و کم کم زندگی و نیازهایشان را تامین کنند.

 

 

 


حجت الاسلام رمضانی پور در ادامه توصیه کرد: افراد خود به فکر تولید و اشتغال و کارهای گلخانه ای باشند همت شما و به ویژه جوانان می تواند اشتغال را افزایش دهد؛ بهره وری صحیح و بهینه در کشور بااصلاح الگوی مصرف محقق می شود مصرف در همه امور بدون حساب و کتاب است و خرج و دخل ها با هم نمی خواند برخی خانواده ها خرجشان از دخلشان بیشتر است.

 

 

 

 

وی با اشاره به بیانات هدایتگر و دلسوزانه رهبر انقلاب اسلامی در جمع مسئولان نظام، افزود: دقت قوا باید قابل حس و مشاهده باشد تا کی باید بیانات  رهبری را بشنویم اما اثرش را در جامعه نبینیم؟ این جفا به رهبری است. مسئولان باید حرکت، جهش و انگیزه ای در خود ایجاد کنند باید اثر مطلوب بیانات رهبر در جامعه مشاهده شود، دولت اگر همرنگ بودن با مردم را از خود شروع کند و این را اعلام هم بکنند مانند شهید رجایی که این شهید هنوز نام مبارکش بعد از ۴۰ سال بر سر زبان هاست‌ اگر این شهید در حال حاضر بود برای نجات اقتصاد جامعه طرح و برنامه داشت و آسیب به زندگی مردم نمی رسید اما مجلس و دولت هیچ طرحی برای نجات زندگی مردم و اقتصاد مملکت ندارند و مردم باید سختی ها را تحمل کنند‌.

 

 


 
حجت الاسلام رمضانی پور همچنین در خصوص بیانات راهگشای رهبری که موضوع مذاکره با آمریکا را برای ایران سم می داند  و مذاکره با دولت فعلی آمریکا را سم مضاعف دانسته اند؛ تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی دلیل سم دانستن این مذاکره را بی ثمر بودن مذاکره برای ایران، نیت پلید آمریکا با ایران، غیر قابل اعتماد بودن آمریکا، ماموریت آمریکا در خدمت به رژیم صهیونیسم، محاسبات غلط آمریکا در مورد ایران و حماقت دولت فعلی آمریکا باعث شده است هیچ گونه مذاکره ای نداشته باشیم.

 

 

 


وی تصریح کرد: رهبری از وظایف دستگاه ها را  لزوم جدی تر شدن برنامه ریزی ها جهت مقابله با تحریم های اقتصادی، درمان بیماری های اقتصاد، اصلاح ساختاری بودجه کشور، اصلاح نظام بانکی کشور، مدیریت جهادی، استفاده از ظرفیت وسیع به ویژه جوانان‌، برخورد با قاچاق و احتکار را مورد تاکید قرار دادند؛ که وزیر ارشاد می فرماید مقادیر زیادی کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده و نمی دانم کجاست چرا مدیریت نمی کنید؟!  این همه دانشجو  دانش آموز در کشور داریم و کاغذ و کتاب ها گران شده و قدرت خرید از مردم گرفته شده است.

 

 

 


امام جمعه رفسنجان ادامه داد: همچنین رهبری فرمودند رفع موانع رونق تولید کلید حل بسیاری از مشکلات است و نیز ایشان اعتقاد به جوانان و رفع نیازهای واحدهای تعطیل شده و برنامه ریزی برای خودکفایی به ویژه در امر کشاورزی و اولویت بخشی به بخش کشاورزی و  رونق بخشیدن به تولید کارخانه های نیمه تعطیل، حمایت از مسکن سازی، مقاوم سازی اقتصاد در کشور را مورد تاکید قرار دادند.

 

 


وی بیان داشت: آخرین مطلب رهبری خطاب به مردم و توصیه به خرید محصولات داخلی و حمایت از تولید داخلی، پرهیز از اسراف و توجه نکردن به شایعات فضای مجازی، زیاده روی نکردن در خرید را کمک به رونق تولیداست.

 

 

 

رمضانی پور خاطرنشان کرد: درخصوص مسایل منطقه ای باید بگویم که پهبادهای یمنی کابوسی برای دولت خائن صعودی و امارات ایجاد کرد  که باید همیشه در انتظار یک حادثه باشند، همچنین انفجار و آتش‌سوزی در بندر الخجیره که بین ۱۰ کشتی مورد هدف قرار گرفتند این بندر در آبهای عمان‌است، آمده بودند بندری درست کردند و امنیت نداشت و به این خیال که اگر روزی تنگه هرمز به واسطه ایران بسته شد بتوانند از طریق بندر الخجیره صادرات داشته باشند اما غافل از این بودند که امنیت ندارد.

 

 


وی گفت: طرح آمریکا در رابطه با روابط ایران و عراق به ناکامی بدل شد، طرحش در ونزوئلا که می خواست کودتا کند منجر به شکست شد امید که زمینه هلاکت این مستکبرین فراهم شود.

پایان پیام/605

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

عوارض رابطه جنسی زیاد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۷۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چگونگی دریافت مجوز تأسیس مدارس آموزش از راه دور
 • ابلاغ برنامه تاسیس و توسعه مدارس آموزش از راه دور
 • بررسی چالش‌های توانبخشی خانواده‌های جانبازان اعصاب و روان
 • مروری بر علل مختلف درد شانه
 • مصرف داروي ديفن هيدارمين براي نوزادان و کودکان
 • نشانه​ های پارکینسون را جدی بگیرید
 • نشانه‌ های اولیه پارکینسون
 • کودک پنج‌ساله فلسطینی به دور از والدین خود در بیمارستان قدس اشغالی درگذشت + عکس
 • چهار نشانه اولیه پارکینسون
 • بیگاری کشیدن والدین از کودکان برای تامین هزینه اعتیاد/خواب ناآرام کودکان خیابانی میان زباله‌ها و سیاهی گودهای پایتخت
 • ۴ نشانه اولیه پارکینسون
 • جور دیگر باید دید!
 • چگونه با کودکان اوتیسمی برخورد کنیم؟
 • فیلم/ حرکتی که زلاتان را 2 جلسه محروم کرد!
 • بازگشت زنان و کودکان اعضای ترکیه‌ای داعش از عراق پیش از عید فطر
 • والدین ملانیا با برنامه جدید ترامپ نمی‌توانستند وارد آمریکا شوند
 • والدین ملانیا با برنامه جدید ترامپ نمی‌توانستد وارد آمریکا شوند
 • ناآگاهی بنیان خانواده را تهدید می‌کند/ از نظر عقلی آماده ازدواج باشیم
 • ناآگاهی؛ مهمترین عامل تخریب کننده خانواده/ نقش سازنده شعر در تربیت فرزندان