کشواد جمالفرد، مدیرمؤسسه قرآنی ریحانه‌النبی یاسوج در گفت‌وگو با ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: این مدرسه غیردولتی سال گذشته با 45 نفر دانش‌آموز دختر در مقطع ابتدایی و پیش دبستانی در عدل یکم یاسوج با استقبال وِیژه راه‌اندازی شده است.
وی در ادامه افزود: دراین مدرسه غیر از آموزش کتب مربوطه، کلاس‌های عقیدتی، اخلاقی، قرآن و آموزش علمی برمبنای مبانی اعتقادی به صورت فوق برنامه و جنبی با حضور15 نفر مربی خانم فعالیت داشته است.
مدیرمؤسسه قرآنی ترنم وحی یاسوج بیان کرد: طی خردادماه از مدیرکل آموزش و پرورش جهت ارائه برنامه‌ها دعوت کرده‌ایم که با تشویق واستقبال ایشان مواجه شدیم اما آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد با سنگ‌اندازی وگزارش‌های ارسالی نابجا باعث عدم همکاری شده است.
جمالفرد با اشاره به اینکه در بحث تجهیزاتی هیچ‌گونه مشکلی نداشته‌ایم، نبود زمینه فعالیت‌های قرآنی در این مدرسه، عدم همکاری آموزش و پرورش در جذب کارکنان قرآنی متخصص(الزام به جذب مدیری که هیچ تخصص قرآنی نداشته) و عدم همکاری در روند پیگیری امورات مدرسه را ازجمله عوامل تعطیلی مدرسه برشمرد و عنوان کرد: باتوجه به اهداف حامیان مالی و فرهنگی مدرسه مبنی بر توسعه و ترویج تربیت قرآنی و عدم تحقق این مهم، تصمیم بر تعطیلی مدرسه شد.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرایی عدم برگزاری جلسات شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی در چهارمحال و بختیاری

سابقه شکل‌گیری و آغاز فعالیت شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی در چهارمحال و بختیاری به سال 1393 بر می‌گردد و این شورا در  مدت مذکور با تشکیل جلسات منظم بر اساس ضوابط و شرح وظایف، نقش مطلوبی در راستای ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآنی در استان داشته است. اما این جلسات از بهمن‌ماه سال گذشته تا کنون در استان برپا نشده است و همین امر ما را بر آن داشت تا علت را جویا شویم.
محسن تقی‌پور، رئیس اداره امور قرآنی چهارمحال و بختیاری، در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: جلسات شورای توسعه قرآنی در چهارمحال و بختیاری برگزار نمی‌شود و دبیر این شورا علت امر را ادغام جلسات شورای مذکور با جلسات شورای فرهنگ عمومی استان اعلام کرده است.
تقی‌پور با تأکید بر اینکه در اکثر استان‌ها با توجه به ادغام اتحادیه‌های مؤسسات و تشکلات قرآنی و تشکیل اتحادیه مدغم، جلسات قرآنی در قالب کارگروه‌های خاص برگزار می‌شود، افزود: در استان ما علی‌رغم عملیاتی شدن ادغام اتحادیه‌ها، متأسفانه حتی یک جلسه نیز با محوریت موضوعات قرآنی تشکیل نشده است.
وی با طرح این پرسش که چرا در خصوص اعتباراتی که به این شورا تخصیص می‌یابد یا نمی‌یابد، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازیِ کشوری صورت نمی‌گیرد، ادامه داد: انتظار می‌رود که دبیرخانه شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان با نامه‌نگاری و مطالبه‌گری در قالب یک تیم قرآنی در جهت تشکیل جلسات و رایزنی‌های متعدد و پی‌گیرانه با رئیس شورای توسعه قرآنی کشور، تلاش بیشتری داشته باشد.
رئیس اداره امور قرآنی استان با اشاره به ادغام اتحادیه‌های قرآنی و با انتقاد از رویکرد متولیان مرتبط با این شورا در عدم همکاری و حمایت از برنامه‌های قرآنی، بیان کرد: برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی ایجاد اتحادیه واحد برای هم‌افزایی و حمایت از اجرای بهتر این فعالیت‌ها لازم و ضروری است حال آنکه این حمایت و همدلی در فضای قرآنی، کمتر به چشم می‌خورد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: همگرایی و همکاری بیشتر ادارات امور قرانی و مراکز فرهنگی قرآنی استان جهت پیشرفت و توسعه فعالیت های قرآنی استان خواسته همه قرآنیان و فعالان عرصه قرآن است.
در ادامه جواد کارگران‌دهکردی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری و دبیر شورای توسعه قرآنی استان، در خصوص عدم تشکیل جلسات شورای توسعه قرآنی در استان، اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل جدید که از اواخر سال گذشته اعلام و ابلاغ شده، جلسات شورای توسعه قرآنی در نشست‌های شورای فرهنگ عمومی استان ادغام می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه این موضوع یک ابلاغیه کشوری و لازم‌الاجراست، تصریح کرد: حدود یک ماه پیش در ویدئو کنفرانسی بر این موضوع تأکید شد که جلسات شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی نباید به صورت مستقل و مجزا از شورای فرهنگ عمومی استان‌ها برگزار شود.
کارگران در خصوص دلایل این تصمیم، بیان کرد: متولیان و کارشناسان تصمیم‌گیرنده قطعاً دلایل خودشان را دارند که البته این تصمیم هیچ خللی در پیشبرد امور قرآنی ایجاد نمی‌کند و باید توجه داشت که ادغام شورای توسعه قرآنی و شورای فرهنگ عمومی گستره اعضای شورای قرآنی را وسیع‌تر می‌کند چرا که ورود مقامات دولتی از جمله استاندار و متولیان سازمان‌ها و نهادهای حکومتی دیگر، باعث رونق فعالیت‌های قرآنی است چرا که جلسات این شورا در سطح بالاتری برگزار می‌شود.
وی با تأکید بر نقش سازنده اداره ارشاد به عنوان دبیر شورای توسعه قرآنی، یادآور شد: با اینحال اداره ارشاد راغب بود که شورای توسعه قرآنی مانند گذشته به شکل مستقل از شورای فرهنگ عمومی به کار خود ادامه بدهد چراکه عملکرد مثبتی از خود بر جای گذاشته است.
دبیر شورای توسعه قرآن استان با اشاره به توفیقات اداره ارشاد در زمان استقلال کاری شورای توسعه قرآنی، بیان کرد: اداره ارشاد چهارمحال و بختیاری به عنوان اولین استان، سند توسعه فعالیت‌های قرآنی را به صورت بومی و خودکفا تهیه و تنظیم کرد، ضمن اینکه شورای توسعه استان دو سال متوالی حائز رتبه برتر در کشور شد.
وی خاطرنشان کرد: با اینحال باید تابع قانون بود چراکه قرار گرفتن شورای توسعه قرآنی در زیر مجموعه شورای فرهنگ عمومی تصمیمی است که در سطح کلان اتخاذ و ابلاغ شده و لازم‌الاجراست.

از دوسال پیش تا کنون هیچ اعتباری به فعالیت‌های قرآنی استان تخصیص نیافته است
کارگران در خصوص نحوه تخصیص اعتبارات قرآنی به شورای توسعه پس از این ادغام، تأکید کرد: شورای توسعه قرآنی استان از دو سال پیش تا کنون هیچ مبلغی را به عنوان بودجه و اعتبار دریافت نکرده است.
دبیر شورای توسعه قرآنی استان در ادامه یادآوری کرد: معمولاً سهم استان از اعتبارت قرآنی کشور هر ساله مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بود که اگرچه اندک اما بخشی از بار مشکلات مؤسسات و مراکز قرآنی استان را کم می‌کرد اما متأسفانه از دو سال پیش، این اعتبارت متوقف شده و به صفر رسیده است.
وی مطالبه‌گری اداره ارشاد استان برای جذب اعتبارات قرآنی برای استان را یادآور شد و افزود: در راستای این موضوع، نماینده اداره به صورت مرتب با متولیان امر در تهران در حال رایزنی و رفت و آمد است و بر اساس آخرین قولی که داده‌اند، بناست ۲۸ میلیون تومان به فعالیت‌های قرآنی استان اختصاص یابد.
کارگران با انتقاد از وضعیت تخصیص اعتبارت به فعالیت‌های قرآنی، بیان کرد: به نظر می‌رسد که در مملکت اسلامی و قرآنی، قرآن کریم باید اصل و رأس و اساس امور باشد و از سوی متولیان امر حمایت و توجه بیشتری صورت بگیرد.

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با موضوع قرآنی به زودی برگزار می‌شود
وی در خصوص جلسات شورای فرهنگ عمومی استان با موضوع قرآنی، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی اداره ارشاد به عنوان دبیر و متولی اداری و اجرایی شورای توسعه قرآنی، در جلسه ماهانه پیش رو که به زودی برگزار خواه‍د شد، پرداختن به موضوعات قرآنی در دستور کار جلسه قرار دارد.
حال جای این پرسش همچنان باقی است که در کش و قوس مباحث مرتبط با نهایی شدن یا نشدن اتحادیه مدغم و نیز دستورالعمل جاری مبنی بر قرار گرفتن جلسات شورای توسعه قرآنی در زیر مجموعه جلسات شورای فرهنگی استان‌ها، صدها مؤسسه و مرکز قرآنی که سهم مهمی در آموزش، تبلیغ و ترویج قرآن و آموزه‌های این کتاب الهی در جامعه دارند، چه سرانجامی خواهند داشت؟ مؤسسات و مراکزی که به گفته مرضیه خسروی، عضو هیئت مدیره تشکل‌ها و مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت استان (اتحادیه مدغم)، به دلیل عدم حمایت و مشکلات فراوان مالی غالباً غیر فعال شده‌اند و یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.

گزارش از: خدیجه نادری‌بِنی

انتهای پیام

 

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۷۷۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اخبار مجلس/مطرح شدن ۴ سؤال از وزیر نیرو در کمیسیون انرژی
 • روستای خانقاه خداافرین نیازمند مدرسه است
 • آغاز انقلاب مدرسه سازی در شاهرود تا الزام رعایت استانداردهای ساختمانی در مدارس
 • کلنگ احداث مدرسه 6 کلاسه خیرساز در روستای رستم آباد چاه ملک شهرستان ریگان به زمین زده شد
 • تاثیر دانش‌آموزان در توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی
 • احداث مدرسه خیرساز در روستای رستم آباد چاه ملک شهرستان ریگان
 • دانش‌آموزان باید توانایی مقابله با هیجانات را کسب کنند/ طی سال ۹۸ هدف صرفه جویی در هزینه‌ها است/ مسیر توسعه آموزش و پرورش و مدرسه میگذرد/ فرق چالش‌های دیروز امروز و بر چالش ها تبدیل شده است
 • رفع موانع کشور با توجه به آموزش و پرورش و مدرسه ممکن می‌شود
 • در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند!
 • مدرسه محوری بر مشارکت معلمان و دانش آموزش تأکید دارد
 • در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند/ در دوران نوجوانی حجاب من تونیک و روسری بود
 • ابتکار: در مدرسه حداد عادل دختران مکلف هستند که با ورود به مدرسه مقنعه را بردارند
 • ابتکار: در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند/ در دوران نوجوانی حجاب من تونیک و روسری بود
 • ساختار متمرکز آموزش و پرورش نیازمند تحول است
 • ارتقای نرخ پوشش تحصیلی/ مدرسه محوری مصوب خواهد شد
 • جای خالی آموزش اخلاق قرآنی در جامعه دینی
 • پاس‌کاری مرمت مدرسه حلبیان توسط میراث فرهنگی و نوسازی مدارس اصفهان
 • از رضایت‌بخش بودن میزبانی زنجان تا مهجوری فعالیت‌های قرآنی در تلویزیون
 • عملیات اجرایی ۲ مدرسه خیرساز در کرمان آغاز شد