اروپایی‌ها بعد از ۹ ماه تعلل و مذاکره و ۴ ماه پس از اعلام تصمیم‌شان برای مقابله با تحریم‌های ثانویه امریکا یک ساز و کار با ظرفیت محدود آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تامین غذا و دارو ایجاد کرده اند.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو - علی  عامل کریمی‌پور؛ اینستکس Instrument in Support of Trade Exchanges «ساز کار حمایت از مبادلات تجاری» با ایران است که توسط سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان معرفی شده است. این سیستم در پاریس و در چارچوب قوانین کشور فرانسه ثبت شده است. اروپایی‌ها بعد از ۹ ماه تعلل و مذاکره و ۴ ماه پس از اعلام تصمیم شان برای مقابله با تحریم‌های ثانویه امریکا یک ساز و کار با ظرفیت محدود آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تامین غذا و دارو ایجاد کرده اند. کارکرد این ساز و کار بدین صورت است که به طور مثال یک شرکت ایرانی کالایی به اروپا صادر میکند و در عوض اعتباری بدست می‌آورد که میتواند با آن کالایی رااز اروپا وارد کند بدون این که پولی بین ۲ طرف رد و بدل شود. این در حالی است که مهمترین کالای ایران برای فروش در اروپا و وارد کردن ارز به کشور یعنی نفت جزو این ساز و کار نیست ودرواقع شاید حاصل آن بیشتر به نفع اروپا باشد و نه ایران.
اهداف اروپایی‌ها در ایجاد اینستکس
مسئولان اروپایی¬با مشروط¬کردن اجرای¬اینستکس یه تصویب FATF بدنبال گروکشی هستند ودر واقع اروپایی¬ها خواسته آمریکایی¬ها رادرقالب بیانیه پایانی خود مطرح کردند و می‌خواهند آن را به¬مادیکته کنند. اروپایی¬ها در حال انجام عملیات روانی برروی ذهن مسئولان ایران هستند برای اینکه بتوانند بر رای مراجع ذیرربط برای تصویب FATF اثر بگذارند. در اینستکس هم پولی که می‌آید بایدپولی باشد که¬آمریکابا نحوه بدست آوردن آن مشکلی نداشته باشد و هم کالا‌هایی که خریداری می‌شود و درواقع اروپایی‌ها میخواهند بگویند که به برجام پایبندند و در واقع کار خاصی نمی¬کنند.

حقایق تلخ اینستکس
این کانال اروپایی نیست و اجماعی ندارد و درواقع کانال انگلیس المان و فرانسه است و نفت مهمترین کالای ارزآور ایران را تضمین نمیکند. کشور‌های ثالث چین و هند را پوشش نمی‌دهدو فقط غذا و دارو را شامل می‌شود؛ و در اصل کانال مالی نیست و بیشتر شبیه یک شرکت حسابدار است. حال شاید بهتر بتوان راجع به این مسئله اندیشید. به نظرمی‌رسد شرکت‌های بزرگ اروپایی به علت داشتن تجارت با امریکا توان تحمل ریسک‌های تحریمی را ندارند؛ و شرکت‌های کوچک نیز به دلایل مختلف از جمله این که امریکا بعد از اصلاح قانون ۳۱۱ صرفا ممانعت از کاسبی در امریکا را انجام نمی‌دهد بلکه توان ایزوله کردن یک هدف تحریمی در فضای اقتصادی خارج از امریکا را هم دارد این ریسک را نمی پذیرد.
شاید وجود کشور ثالثی مانند چین با توجه گستردگی اقتصادش و استقلال امنیتی بیشتر و همچنین کشور‌های روسیه و ترکیه بتواند به این ساز و کار کمی کمک کند. در رده بندی صورت گرفته توسط صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۷ چین با ۴/۱۵% هند ۲۷/۳% روسیه ۹۹/۱% حدود ۲۱% از اقتصاد کل دنیا را به خود اختصاص داده بودند. در این رده بندی کشور ایران با ۴۴/۰ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی ۵۵/۰% از سهم اقتصاد در رتبه ۱۸ اقتصاد بزرگ دنیارا یدک میکشد. این درحالی است که سهم کشور‌های اروپایی به ترتیب با المان ۶۳/۴% انگلیس ۳/۳% فرانسه ۲۵/۳% اسپانیا ۶۵/۱% ایتالیا ۴۴/۲% هلند ۰۴/۱%بلژیک ۶۲/۰% سوئد ۸۵/۰% لهستان ۶۶/۰% ایرلند ۴۲/۰% نروژ ۵/۰% و ترکیه ۰۷/۱% است.
آمار‌های مذکور و مابقی کشور‌های مهم در اقتصاد جهانی در شکل زیر قابل مشاهده است.  

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جشنواره غذا با طعم «وحدت میان مسلمانان جهان» در مشهد برگزار شد

معاون ارتباطات و امور بین الملل جامعه‌المصطفی گفت: تلاش کردیم در این نمایشگاه با نشان دادن آداب و رسوم ملل مختلف بحث وحدت امت اسلامی را به‌نمایش بگذاریم.

به‌گزارش قدس آنلاین، چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد در حال برگزاری است و فعالان قرآنی بسیاری در آن به‌ارائه تحقیقات قرآنی خود می‌پردازند.

در این نمایشگاه ارائه برنامه‌های داخلی بر عهده فعالان و موسسه‌های قرآنی مشهد و ارائه فعالیت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تبلیغ بین‌الملل در نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد بر عهده جامعه المصطفی العالمیه خراسان رضوی است.

به‌کارگیری روش‌های نوین تبلیغی و استفاده از غرفه‌های تخصصی مختلف در حوزه تبلیغ و توجه ویژه در مبادلات فرهنگی اقوام و کشورهای مختلف اسلامی از نکاتی بوده که در این نمایشگاه توجه ویژه‌ای به‌آن شده است.

زمانی که وارد نمایشگاه می‌شوید با توجه به وسعت آن قطعا در انتخاب سالن‌ها و غرفه‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوید اما از مزیت‌های چهاردهمین دوره نمایشگاه تفکیک غرفه‌های بین‌الملل از فعالان قرآنی داخلی است که سالن مجزایی را برای آن‌ها تدارک دیده‌اند.

۲۰ کشور با ۵۰ نوع غذا در سفره افطار ملل

برخی از مردم تصمیم گرفته بودند قبل از افطار وارد فضای نمایشگاه شوند و تا افطار در غرفه‌ها گشت و گذاری کنند و پس از فرارسیدن لحظات روحانی اذان مغرب افطار را در کنار کانون گرم خانواده و فضای باز نمایشگاه که این روزها هوایی کاملا بهاری دارد صرف کنند.

اما امشب نمایشگاه حال و هوای دیگری را علاوه بر مباحث قرآنی شب‌های گذشته دارد چرا که ۲۰ کشور جهان با ۵۰ نوع غذا در نمایشگاه حضور یافته‌اند تا با برگزاری جشنواره غذا با عنوان «سفره افطار ملل» بتوانند فرهنگ مردم مسلمان کشور خود را در ماه رمضان به بازدیدکنندگان نمایشگاه بین‌المللی قرآن نشان دهند.

پاکستان، افغانستان، آذربایجان، چین، ساحل عاج، نیجریه، هند، تاجیکستان، گرجستان، کره جنوبی، بنگلادش، گینه، سنگال، میانمار، عراق، الجزایر، کامرون، کنیا، اندونزی و نیجر ۲۰ کشور حاضر از ۵ قاره در جشنواره افطار ملل هستند که به همت جامعه المصطفی مشهد گرد یکدیگر آمده‌اند تا بار دیگر نشان دهند جوانان مسلمان با هر نژاد و رنگ پوستی به دنبال هر بهانه‌ای هستند تا اتحاد مثال زدنی خود را به رخ جهانیان بکشند.

غرفه ای که این جشنواره در آن برگزار می‌شد پر بود از بازدیدکنندگانی بود که مشتاق این بودند تا با فرهنگ هر کشور آشنا شوند و حتی برخی از بانوان ایرانی با بانوان ملیت‌های دیگر صحبت می‌کردند تا بتوانند دستور پخت غذا را دریافت کنند.

غذای کشورهای آفریقایی از جمله غذاهایی بود که مورد توجه مردم قرار گرفته بود چرا که این غذاها از مواد غذایی و شکل و شمایل خاصی درست شده بود و این می‌توانست نکات جالبی برای مردم ایران باشد و این موضوعات باعث می‌شد حتی برخی از علاقه‌مندان به کشورهای دیگر برای دقایقی با طلاب دیگر کشورها به صحبت بپردازند و در خصوص مباحث روز دیگر کشورها بشنوند.

نکته جالب دیگری که این جشنواره داشت این بود که غذاها را بازدیدکنندگان تست می‌کردند و می‌توانستند هر چند مقداری کم از طعم غذای فرهنگ‌های دیگر بچشند و حتی بر اساس نظرات برخی از کارشناسان این طعم‌ها می‌تواند نشان‌دهنده شخصیت رفتاری ملت‌ها باشد.

طلاب و حاضران دیگر ملت‌ها از اینکه توانسته بودند به بهانه غذا آداب و رسوم ملت و کشور خود را در ماه رمضان به مردم ایران اطلاع دهند خوشحال بودند و حتی برخی از آن‌ها نسبت به برگزاری جشنواره‌هایی از این دست به شدت استقبال می‌کردند و اعتقاد داشتند این جشنواره‌ها به شدت می‌تواند در نزدیکی ملت‌های مسلمان به یکدیگر کمک کند.

جشنواره غذا بهانه‌ای برای ارائه آداب و رسوم ملت‌های دیگر در ماه رمضان است

در حاشیه برگزاری این جشنواره هادی هاشمی گفت: جامعه المصطفی نهادی علمی- حوزوی است که در قالب آکادمیک فعالیت و مشتاقان علوم دینی را از سراسر جهان جذب و  پس از تحصیل در علوم اسلامی، آن‌ها را برای تبلیغ اسلام ناب محمدی به‌سراسر جهان اعزام می‌کند.

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی با بیان اینکه جامعه‌المصطفی وظیفه و رسالت سنگینی دارد، اظهار کرد: در فضای نمایشگاه بین المللی قرآن بر خود وظیفه دانستیم که به‌معرفی این مجموعه علمی بپردازیم.

وی گرد هم آوردن ملیت‌های مختلف را یکی از اهداف برپایی این نمایشگاه دانست و تصریح کرد: همچنین با برپایی این نمایشگاه به‌دنبال این هستیم یکی از اهداف اصلی جامعه‌المصطفی که تقریب میان ملل مختلف است را نشان دهیم، به‌همین دلیل یکی از بحث هایی که برای رسیدن به‌وحدت ملیت‌های مسلمان دنبال کردیم این بوده که آداب و رسوم ملیت‌های مختلف را به‌نمایش بگذاریم.

هاشمی تاکید کرد: تلاش کردیم در این نمایشگاه با نشان دادن آداب و رسوم ملل مختلف بحث وحدت امت اسلامی را به‌نمایش بگذاریم.

لزوم برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی برای شناخت ملت‌های مختلف از آداب و فرهنگ یکدیگر

با توجه به این که اسلام دینی فراگیر و جهانی است و کشورهای مختلف جهان در ۵ قاره اسلام را پذیرفته‌اند و اسلام به تمام قاره‌ها صادر شده، بعد مسافتی و جغرافیایی بسیاری ایجاد شده است که نمی‌توان به راحتی میان اقوام و فرهنگ‌ها ارتباط برقرار کرد.

استکبار جهانی امروز از هر راهی برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان جهان استفاده می‌کند تا بخواهد دشمنی خود را با مسلمان ثابت کند به همین جهت مسلمانان نیز باید به هر بهانه‌ای برای ایجاد وحدت دور یکدیگر جمع شوند تا بتوانند ثابت کنند اتحاد میان مسلمانان ناگسستنی است و آن ها از هر راهی برای اظهار وحدت حداکثری استفاده می‌کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

عوارض رابطه جنسی زیاد

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۹۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای «اینستکس» صرفاً برای غذا و دارو برخلاف مفاد برجام است
 • ماجرای امضاهایی طلایی در سازمان غذا و دارو +جزئیات
 • جنگ‌افروز رفتنی ‌است
 • کواکبیان و رقابت با لاریجانی!/ اوباما دشمن‌تر بود یا ترامپ؟/ دانشمند ایرانی ۸ماه در زندان‌ آمریکا/ آقای خاتمی! از فساد اطرافیان خود بگوئید
 • ماجرای امضاهایی به رنگ طلا در سازمان غذا و دارو/ رد پای نامرئی رانت در ارز دارویی
 • هشدار اروپا به آمریکا درباره حمله به ایران؛ ما کمکی نمی کنیم
 • ترامپ به سرپرست وزارت جنگ امریکا گفته است که قصد ندارد با ایران وارد جنگ شود.
 • لزوم آماده باش کامل در مقابل تهدیداتی که امکان تحقق ندارد
 • سفر ظریف اقدامی مثبت در تبیین مواضع برجامی ایران
 • عراق در میانه تنش ایران و امریکا| در جلسه پمپئو با مقام‌های عراقی درباره ایران چه گذشت؟
 • پیدا و پنهان جدیت اروپا نسبت به برجام
 • اروپا به دولت ترامپ: دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید
 • دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید
 • سران اروپایی به دولت ترامپ: اگر دنبال جنگ با ایران هستید، روی ما حساب نکنید
 • برجام برای اروپایی‌ها دی‌ماه 94 تمام شد/ پیشنهاد مذاکره اروپایی‌ها را گستاخ‌تر می‌کند/ بیانیه شورای عالی امنیت نقض برجام نیست
 • به عربده‌های آمریکا عادت کرده‌ایم
 • ایران در انتظار نتیجه مذاکرات روسیه و اروپا/ تلاش مسکو و اروپایی‌ها برای صادرات نفت ایران​
 • امامان جمعه امروز چه گفتند؟
 • امریکا توان رویارویی با ایران اسلامی را ندارد/ دشمن به‌دنبال مانوری برای ترساندن غرب‌زدگان وابسته است