برنامه ثریا در آستانه انتخابات به بررسی چرایی کاهش رشد علمی کشور و افزایش بیکاری فارغ التحصیلان و ضرورت ایجاد تحول واقعی در آموزش عالی کشور در دولت آینده پرداخت. در سالهای اخیر پرداخت.

به گزارش مشرق، برنامه ثریا در آستانه انتخابات به بررسی چرایی کاهش رشد علمی کشور و افزایش بیکاری فارغ التحصیلان و ضرورت ایجاد تحول واقعی در آموزش عالی کشور در دولت آینده پرداخت. در سالهای اخیر پرداخت. نقد کارآمدی آموزش عالی، عدم ارتباط آموزش ها با بازار کار، عدم ارتباط پژوهش ها و پایان نامه ها با حل مسائل و نیازهای کشور و همچنین چرایی تعطیل شدن برخی اولویتهای فناوری و پروژه های مهم تحقیقاتی کشور بویژه در حوزه فضایی از جمله موضوعات مطرح شده در ثریا بود. نکات مهم و محورهای مطرح شده در این برنامه ثریا به شرح زیر بود:

دولت آینده باید آموزش عالی را متحول کند

- کسی پاسخگوی بحران فارغ التحصیلان بیکار در ایران نیست؟!

- دانشگاه ها خود را مسوول اشتغال نمیدانند!

- مسوولان دولتی می گفتند در سال 95 ، سه پرتاب ماهواره خواهیم داشت، اما یکی هم پرتاب نشد!

- از ترس تحریم و تشر آمریکایی ها، پرتاب ماهواره شریف را از روی سکوی پرتاب جمع کردند!

- وقتی اشک دانشجویان و اساتید پروژه ماهواره شریف جاری می شود...

- محفوظات دانشگاهی بهره هوشی دانشجو را کم می کند

- در سه سال اخیر جایگاه علمی دانشگاه های اصلی ایران در رتبه بندی جهانی یک طبقه سقوط کرده است

این برنامه با حضور دکتر محمد مهدی نژاد نوری، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی اسبق وزارت علوم و دکتر رضا روستا آزاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف میزان تحقق نقشه جامع علمی کشور را مورد ارزیابی قرار داد.

جوانان عمر، وقت و پولشان را در دانشگاه هزینه می­کنند اما بیکار هستند

محسن مقصودی در ابتدای برنامه از میهمانان پرسید آیا ریلی که آموزش عالی داشته است درست بوده یا خیر؟ چرا که جوانان ما دردانشگاه ها عمر و وقت و پولشان را هزینه کرده‌اند اما در نهایت بیکار هستند و این مشخص می‌کند که آموزش ما سیستم صحیحی ندارد.

دکتر محمد مهدی نژاد نوری، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی سابق وزارت علوم در پاسخ اظهار داشت: نسل کنونی دانشگاه‌های دنیا نسل دانشگاه‌های کار آفرین است. خصوصیات این دانشگاه ها این است که در چرخه اقتصادی و قدرت کشورشان دخیل هستند.

دانشگاه ها وقتی کارآفرین باشند براساس کاری که ایجاد می­کنند اشتغال فراهم می­شود و دانشجو دیگر نمی­گوید من بیکار هستم! بعنوان مثال ستاد توسعه فناوری نانو در کشور شکل می­گیرد و درحالیکه هیچ زمینه­ای برای جذب دانشجویان این رشته نیست زمینه­ها را مهیا می­کنند و نهایتا صنعت و اقتصاد مبتنی بر نانو شکل می­گیرد و عده­ای درآنجا مشغول به کار می­شوند. دانشگاه­های ما دانشگاه­های کارآفرین نیستند.

دانشجویانی هستند که نمره خوب می­گیرند اما کار بلد نیستند...

ممکن است خیلی از دانشجویان ما در دانشگاه نمره خوب بگیرند اما وقتی وارد بازار کار می­شوند احساس بیگانگی با شرایط کاری می­کنند و علت این امر این است که دانشگاه و سیستم آموزشی به مهارتهای لازم برای برآورده کردن نقش دانشجویان در طول زمان تحصیل نپرداخته است. مشکل اصلی در دانشگاه، سازکارها، روندها، مهارتها و محتوای آموزشی آن است.

وی افزود: اعتبار وزارت علوم ما در سال 95 حدود 9هزار میلیارد تومان بوده است که حدود 16 درصد از دانشجویان را پوشش داده است یعنی این 16 درصد در دانشگاه سراسری بوده­اند و مابقی در دانشگاه­های دیگر؛ این پول را کشور هزینه می­کند و ما باید در قبال این پول ما به ازا و خروجی مناسب داشته باشیم. بخش تحصیل یک حلقه از زنجیره است و باید در طرف مقابل بازار کار را آماده کنیم.

محسن مقصودی با ارائه اسلایدی آمار 31 کشور در حوزه مقایسه بیکاری فارغ التحصیلان و بیکاری عمومی ارائه کرد و گفت: در اکثر کشورها نرخ بیکاری عمومی بالاتر از بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است اما در میان این 31 کشوری که در این پژوهش بررسی شده اند، تنها در چهار کشور برعکس است که ایران هم جزء این چهار کشور است و وضعیت ایران در بین این چهار کشور هم بدتر از همه است یعنی بیکاری فارغ التحصیلان در ایرن 60 یا 70 درصد بیشتر از بیکاری عمومی جامعه است.

دانشگاه­های ما خودشان را متولی اشتغالزایی نمی­دانند

دکتر رضا روستا آزاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سوال که آیا دانشگاه­های ما خودشان را متولی اشتغال می­دانند یا خیر اظهار داشت: متاسفانه واقعیت این است که دانشگاه­های ما خودشان را متولی اشتغالزایی نمی­دانند. محتوای آموزشی دانشگاه­ها و جذب نیروهایشان حدود صد در صد با دنیای واقع بی ارتباط است. دانشجوهای ما فرصت برای فکر کردن و به عمل آوردن آموزه­هایشان ندارند.

وی اظهار داشت: یکی از همکاران ما به آمریکا رفته بود و برای من گزارشی تهیه کرد و گفت فلان دانشگاه برای ارائه دوباره به گچ و تخته یا وایت برد و ماژیک برگشته­اند و دلیلش هم این است که با این روشهای ارائه پیشرفته مثل پاورپوینت استاد سریع از مباحث می­گذرد و ذهن جوان دانشجو جذب نمی­کند و عقب می­ماند. جالب این است که نظام آموزشی رصد می­کند که همین تکنولوژِ وقتی باعث ایجاد فاصله بین استاد و دانشجو می­شود سریعا متوقف می­شود.

روستاآزاد همچنین با ذکر خاطره­ای از یک دانشجو که کار عملیاتی کرده بود و از درس استاد عقب ماند و درس را پاس نکرد تصریح کرد: سیستم آموزشی واقعا ایراد دارد. بنده بعنوان رئیس دانشگاه متاسفانه بارها به دانشجویان عرض کردم که متاسفانه نظام دانشگاهی به گونه­ای است که دانشجو نباید فکر کند و فقط باید یسری مباحث را حفظ کنید.

دکتر محمد مهدی نژاد نوری گفت: این طرح های کلان ملی که رهبر انقلاب هم به آنها اشاره کردند، 40تا طرح در سال 90 بود که با همکاری همه دستگاههای اجرایی کشور تهیه شد و در شورای عالی عطف تصویب شد که اساسا یکی از اهداف عمده­اش این بود که دانشگاه­ها را به سمت دانشگاه کارآفرین سوق بدهد اما وقتی دانشگاه ها درگیر مسائل اصلی و موردنیاز کشور بشوند بدیهی است که مهارت ها افزایش پیدا می­کند و صنایع جدید مبتنی بر نیازهای جدید ایجاد می­شود و کسب و کارهای جدید ایجاد خواهد شد.

محسن مقصودی گفت: بسیاری از پروژه­هایی هستند که بخش خصوصی برایش نمی­صرفد که سرمایه گذاری کند اما در همه دنیا دولت­ها بطور ویژه این پروژ­ه­ها را جلو می­برند.

مسئولین می­گفتند که ما سال 95 سه تا پرتاب خواهیم داشت که یکی هم پرتاب نشد!

دکتر مهدی نژاد نوری تصریح کرد: آمریکا در سال 2016برای تحقیق و توسعه 453 میلیارد دلار کنار گذاشته­اند؛ با جود اینکه این کشور بخش خصوصی قدرمندی دارد اما بازهم شاهد هستیم که دولت سرمایه­گذاری می­کند. فقط دولت فدرال در دانشگاه جان هابکینگز دو میلیار دلار به دانشگاه می­دهد چراکه این این دانشگاه در مرحله اولیه است و به مرحله اقتصادی نرسیده است اما دولت برای آن آینده روشنی را ترسیم کرده­ است.

محسن مقصودی با نمایش دادن نقشه جامع علمی کشور گفت: یکی از بندهای اصلی و اولویت های الف در حوزه فناوری، فناوری هوافضا است که متاسفانه در سالهای اخیر به آن بی مهری شده است.

دکتر مهدی نژاد نوری در همین خصوص گفت: فناوری فضایی فرصت­های بی­نهایتی در اختیار ما­ می­گذارد چرا که الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر و هزاران مبحث دیگر در آن دخیل هستند و نباید تحت هیچ شرایطی دچار رکود شود اما متاسفانه مسئولین می­گفتند که ما سال 95 سه تا پرتاب خواهیم داشت که یکی هم پرتاب نشد و این باعث دلسردی دانشجویان می­شود.

پرتاب نکردن ماهواره شریف‌ست؛ از ترس تحریم و تشر آمریکایی­ها!!

دکتر رضا روستا آزاد در خصوص پرتاب ماهواره شریف ست گفت: البته اسم این ماهواره به دلیل ترس از تحریم به دوستی تبدیل شد!

بهمن ماه سال 95 این ماهواره به موشک بسته شد تا پرتاب بشود و روی سکو هم رفت اما بعد از اینکه امریکا (بعد از روی کار آمدن ترامپ) به ایران هشدار داد، ماهواره دوباره به آشیانه برگشت و سردار حاجی زاده هم با گلایه گفتند با یک تشر آمریکایی­ها موشک ماهواره­برمان را به انبار بردند.

وی در خصوص شرایط تیم ماهواره شریف ست گفت: 150 نفر در مدت سه سال آموزش های نابی دیدند اما دلم می­خواست وقتیکه جلوی رونمایی و پرتاب شریف ست را گرفتند شما از اشک و گریه­ این دانشجویان و اساتید گزارش تهیه می­کردید...

همان زمان من با ریاست جمهوری مکاتبه کردم که آخر حرفشان این بود که این کارها به شما ربطی ندارد و ظاهرا بحث برجام مطرح بوده است.

می گفتند پروژه پرتاب انسان به فضا کاری بسیار جاه طلبانه است!

دکتر محمد مهدی نژاد نوری، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی اسبق وزارت علوم در گفت: وقتی که بناشد خیلی از پروژ­ه­های فضایی و غیره انجام نشود برای هرکدام بهانه­ای می­تراشیدند مثلا می­گفتند پروژه پرتاب انسان به فضا کاری بسیار جاه طلبانه است! درصورتیکه توجه نمی­کنند این کار دریایی از فناوری و دستاوردهای جانبی ایجاد می­کند. امریکایی­ها جنگ ستارگان را مطرح کردند اما مگر جنگ ستارگان داشتند اما با کمک آن توانستند کلی فناوری های نرم و سخت را در کشورشان ایجاد کنند. امروز ما می­بینیم این­ها از سلاح­های لیزری روی ناوهایشان استفاده می­نند و ما در آن زمان می­گفتیم که فانتزی است اما عملی شد.

ما که در این حوزه­ها عقب هستیم و باید فاصله ها را جبران کنیم نباید در گام­های اول با این مسائل اقتصادی برخورد کنیم.

کارها فقط باروحیه جهادی و بسیجی پیش خواهد رفت

مقصودی گفت: مسئولین صریح صحبت نمی­کنند؛ اگرچه که دولت به همراه مسئولین مرتبط از پروژه انسان به فضا رونمایی کرد ولی بعدها متوجه شدیم که رئیس سازمان فضایی اعتقادی به این کار ندارد!

روستا آزاد گفت: کارها فقط باروحیه جهادی و بسیجی پیش خواهد رفت؛ اگر شما یک کاری کردی و ما به ازای آن 16تا مطالبه حقوق، مزایا و غیره داشتید کار پیش نخواهد رفت. هرجا بدون چشم داشت کار انجام شده است کار خوب جلو رفته است. مورد داشتیم که شخصی خواسته رئیس دانشکده بشود و قبل از حضورش اطرافیانش گفتند که فلانی با این حقوق­ها نمی­تواند کار کند و باید برای ایشان فوق­العاده­هایی در نظر بگیرید!

مهدی نژاد نوری اظهار کرد: فقط دانشگاه شریف با این مسئله مواجه نیست بلکه علم و صنعت، خواجه نصیر طوسی و حتی دانشگاه امیر کبیر هم با این مشکل مواجه است که همه طرح­هایشان روی زمین مانده است. واقعا دانشگاهی به بزرگی امیر کبیر نباید چندتا پروژه­ کلان داشته باشد؟

اگر ایرادی به بعضی از پروژ­ها دارند نباید همه را حذف کنند

محسن مقصودی گفت: اکثر افرادی که در یکی از پروژه­های امیر کبیر کار می­کردند به اسپانیا و کانادا و غیره رفته بودند و حتی بعضا کشورهای حوزه خلیج فارس این­هارا جذب می­کنند.

دکتر­ مهدی نژاد نوری اظهار داشت: ما اگر بفهمیم در فلان گوشه یک معدن طلاست همه بسیج میشوند و هزینه می­کنند که معدن را استخراج کنند، آیا نیروی جوان تحصیلکرده با انگیزه یک معدن عظیم طلا نیست؟! و ما باید با پروژ­ه­ها زمینه فعالیت را برای این دانشجویان فراهم کنیم.

مجری برنامه تصریح داشت: حتی اگر ایرادی به بعضی از پروژ­ها دارند نباید همه را حذف کنند بلکه برخی را اصلاح کنند و برخی را جایگزین کنند.

دکتر مهدی نژاد نوری تصریح کرد:برای حذف کردن پروژه­ها نباید یکطرفه تصمیم گرفت بلکه باید کسی که یک پروژه را تعریف کرده است حضور داشته باشد و گزارش بدهد و بعد از آن تصمیم گیری بشود.

دکتر روستا آزاد ادامه داد:ما چند وقت پیش به هند رفتیم و در بمبئی از یک آزمایشگاه در بمبیی که جاذبه توریستی­اش فقر شهرش هست بازدید کنیم و مسئولین علمی گفتند ما هیچ محدودیت مالی نداریم چراکه حکومت می­گوید ما هرچقدر به این فقرا بدهیم به جایی نمی­رسد اما اگر به از بین رفتن فقر امیدوارباشیم باید این منابع را در حوزه دانش و تجاری سازی صرف کنیم.

محسن مقصودی گفت: قرار بود موضوع برنامه بحث فناوری و توانمندی دفاعی باشد که به هر دلیلی این برنامه لغو شد و ماهم متوجه نشدیم که علی رغم کسب مجوز چه دلیلی داشت؟! همچنین پیگیری­های زیادی کردیم که در این برنامه در خدمت وزیر علوم و یا نماینده وزارت علوم باشیم که یا نخواستند یا نتوانستند و یا مقدور نشده است.

گزارش­های دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی را در خصوص نقشه جامع علمی دیده­ام که دستگاه­های مختلف مثل معاونت علمی و وزارت بهداشت رضایت داشتند و اما از وزارت علوم ناراضی بودند و گویا فقط وزارت علوم در آمایش رشته­ها همکاری کرده است که آنهم هنوز ابلاغ نشده است.

محفوظات دانشگاهی بهره هوشی دانشجو را کم می­کند

دکتر رضا روستا آزاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: شما اگر چهار سال یک جوان را تحت یک نظام آموزشی قرار بدهید که این جوان بهره­ای نمی­برد و فقط محفوظات جمع می­کند، انتظار دارید بعد از چهار سال برای ذهن و هوش جوان چه اتفاقی بیافتد؟

طبق یک گزارشی بهره­ هوشی ایرانی­ها درحال کم شدن است؛ شما وقتی در مدت طولانی وزنه سنگین بلند می­کنید دچار آسیب جسمانی می­شوید که این ماجرا کم شدن بهره هوشی تبعات سیستم آموزشی نادرست است.

وزارت علوم، فرهنگستان و شورای انقلاب فرهنگی عزم جدی برای تغییر آموزش عالی ندارند

محسن مقصودی تصریح کرد: فقط نزدیک به 16 درصد آموزش عالی ما آموزش رایگان و دولتی است و مابقی خصوصی است و برای مردم هزینه دارد. با این همه هزینه یک خانواده می­بیند فرزندش فوق لیسانس یا دکتری دارد و بیکار است. چه مسئولی باید بگوید که پادشاه آموزش عالی ما لخت است؟

گویا همه این عیوب را می­دانند اما کاری نمی­کنند و دانشجوها از رشته­شان بالا می­آیند و نهایتا استاددانشگاه می­شوند؛ متاسفانه برخی از دانشجویان تنها افقشان این است که استاد دانشگاه بشوند. آیا عزم برای تغییر این سیستم وجود دارد؟

دکتر روستا آزاد تصریح کرد: نه وزارت علوم، نه فرهنگستان و نه شورای انقلاب فرهنگی عزمی برای انجام این کار ندارند. هرکسی در یک فضای کلیشه­ای مشغول به کار است.

مجری ثریا گفت: بنظر من باید تحول نظام آموزش عالی کشور باید یکی از برنامه­های اصلی کاندیداهای ریاست جمهوری باشد.

محسن مقصودی گفت: مسئله ریزگردها چندسال است امان ملت را بریده است؛ ما چندتا کار دانشگاهی قوی در این حوزه کرده­ایم؟

بخش زیادی از متون درسی زائد است

مهدی نژاد نوری خاطرنشان کرد: ما یک مرکزی را در دانشگاه چمران ایجاد کرده بودیم؛ سازمان محیط زیست همکاری کرد و چندتا دانشگاه همکاری کردند و حدود 16 میلیارد بودجه نقدی گرفتیم که با تغییر دولت این برنامه­ها یکسال با رکود مواجه شد و پشتیبانی­ها هم قطع شد و نهایتا آنجاهم کار جلو نرفت.

مقصودی تصریح کرد: واقعا بخش زیادی از متون درسی ما زائد است؛ مثلا بنده در دوره لیسانس در یکی از دانشگاه های خوب کشور، رشته عمران خوانده­ام که کلی دروس ریاضی و فیزیک پایه را هم پاس کردیم که یکی از اساتید خوب ما گفتند شما در این رشته پنج عمل اصلی ریاضی را بلد باشید کفایت می­کند و باید پروژه­های عمرانی را عملیاتی ببینید اما گاها دوستان فارغ التحصیل می­شوند و چهار بار یک ساختمان را ندیده بودند و بعد از چهارسال باید از کارگر جوشکاری و بتن ریزی را یاد بگیرند. در علوم انسانی هم اوضاع خیلی بدتر است و متون درسی باید اصلاح شود.

در سه سال اخیر جایگاه علمی دانشگاه­های اصلی ایران در رتبه بندی جهانی یک طبقه سقوط کرده ­است

دکتر مهدی نژاد نوری تصریح کرد: در یکی از رتبه بندی های معتبر دنیا که تلویزیون هم اخبارش را پخش کرد، از سال 2015 تا 2017 تقریبا همه دانشگاه­های ما یک طبقه افت کرده­اند که 70 درصد این طبقه بندی به مباحث پژوهشی ارتباط دارد یعنی وضعیت پژوهشی دانشگاه­های ما درحال نزول است.مثلا دانشگاه شریف و دانشگاه علم و صنعت در رتبه بندی سال (2015-2016) در رتبه بین 401 تا 500 دانشگاه های برتر دنیا بودند و هر دو در رتبه بندی 2016-2017 در طبقه 501 تا600 قرار گرفته اند و یک طبقه در دانشگاه های دنیا افت کرده اند. رتبه دانشگاه شریف در آسیا از 52 به 71 تنزل پیدا کرده و رتبه علم و صنعت از 57 به 92 در آسیا افت کرده است. دانشگاه های صنعتی امیر کبیر، صنعتی اصفهان، شهید بهشتی، خواجه نصیر و... همه یک طبقه افت کرده اند دراین رتبه بندی و این بسیار تامل برانگیز است. ما بادی به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کنیم.

مجری برنامه گفت: باید دانشگاهی در کشور موفق باشد که بگوید امسال ده مسئله اصلی کشور را حل کردم بطور مثال در رابطه با بحث طلاق رشته­های علوم انسانی دانشگاه تهران بگویند ما طرحی را پیاده کرده­ایم که بعد از یکسال توانستیم 10درصد طلاق را در فلان شهرستان کاهش بدهیم. این کارکردها باید خروجی دانشگاه های ما باشد.

پرسنل تحقیق و توسعه شرکت­های خودروسازی بزرگمان کاری نمی­کنند!

دکتر مهدی نژاد نوری خاطرنشان کرد: آیا ایران خودرو، سایپا و یا مخابرات ما چیزی به اسم تحقیق و توسعه واقعی دارند که مثلا یک مدلی را ارائه بدهند؟ یک جایی مثل ایران خودرو باید یک تشکیلاتی به اندازه یک دانشگاه داشته باشد. چرا باید مردم چشمشان به واردات ماشین­های خارجی باشد.

مقصودی گفت: ما بعد از چهل سال دوباره به سراغ فرانسه رفتیم و همان شرکت­هایی را آوردیم داخل که در زمان تحریم ما را رها کردند و ما با اینها قرارداد محرمانه بسته­ایم.

دکتر روستا آزاد گفت: در ایران خودرو بغیر از قسمت تولید که کارگران باید صبح تا شب کار کنند بنده از پرسنل شنیدم که در قسمت تحقیق و توسعه بیکاره بیکار هستند!

اگر بخواهیم درآمدهای ارتباط با صنعت را زیاد کنیم باید بگویم که ما طی 7 سال آن را از نیم میلیارد تومان به 65 میلیارد تومان رساندیم یعنی 130 برابر یعنی نرخ رشد 100 درصد اما الان صحبت از نرخ رشته 4 یا 5 درصد است. ما به رکورد سه و نیم مقاله به ازای هر استاد در سال رسیدیم.

مقصودی گفت: ما در سال 91 یک برنامه­ای با حضور دکتر روستا آزاد رفتیم که به شدت انتقادی بود اما بحث این است که یک زمانی مانند الان راهبردها مشکل دارد که رهبر انقلاب باید اینقدر تذکر بدهند. سیستم آموزش عالی ما بیمار است و واقعا نیاز به یک جراحی دارد و این بیماری حاصل همه دولت­هاست.

کاری نکنیم که خانواده­ها به نظام آموزشی بی اعتماد شوند...

روستا آزاد اظهار داشت: خانواده­های ما اعتماد می­کنند و جوانانشان را به این سیستم آموزشی می­سپارند اما باید بدانیم که همیشه اینگونه نخواهد ماند؛ من نگران هستم که مردم به این برسند که هزینه کردن برای فرزندانشان در این سیستم آموزشی خروجی نخواهد داشت و آنموقع ما یک معضل بزرگی خواهیم داشت و تا بیش از این دیر نشده است باید برای نظام آموزشی کاری کنیم.

محسن مقصودی، مجری برنامه ثریا در پایان گفت: انشاالله مسئولین و رئیس جمهور آینده از هر طیف و هرجناحی هست کمک کنند تا تحول در آموزش عالی اولویت اصلی باشد، بگونه ای که دانشگاه ها به اشتغال و اقتصاد مقاومتی و حل مسائل مردم کمک کنند.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار قطر مقصد صادرات کالاهای ایرانی

بندرعباس - ایرنا - تحریم کشور قطر توسط چند کشورعربی که سال 96 آغاز شد، فرصتی استثنائی پیش روی صادرکنندگان و بازرگانان ایرانی قرار داد تا صادرات کالاهای خود را به این کشور افزایش دهند.

به گزارش ایرنا، اتاق تعاون استان هرمزگان به عنوان مسوول میز صادرات کالایی به قطر فعالیت خود را برای شناسایی بازار و کمک به تجار برای صادرات کالا به آن کشور در 2 سال گذشته آغاز کرده است.
این فعالیت ها با همکاری و همراهی استانداری هرمزگان انجام شده و توانسته بر میزان صادارات تولیدهای این استان به قطر بیفزاید ولی هنوز تا نقطه ی مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.
رفع ناهماهنگی های میان مسوولان اقتصادی هرمزگان و اتاق تعاون این استان یکی از مواردی است که انتظار می رود از سوی هر 2 طرف اقدام مناسبی برای آن انجام شود.
یکی از دلایل اصلی فرصت سوزی ها در صادرات به قطر در مقایسه با رقیبانی قدرتمند همچون ترکیه، قوانین دست و پاگیر و کُندی فرآیندهای انجام کارها در اداره های دولتی است که همواره بر سر راه صادرکنندگان ایرانی وجود داشته است.
با وجود برگزاری نشست های متعددی که بین دولت، انجمن ها، تشکل ها و بخش خصوصی که مقرر شده بود فهرستی از محصولات مورد نیاز قطر تهیه و در اختیار این بخش ها قرار گیرد، اما این بار نیز ایران نتوانست به نحوی قابل قبول از این فرصت فراهم شده بهره برداری کند و ترکیه گوی سبقت را ربود.
نزدیک به 60 شرکت فعال ترکیه در زمینه صادرات به قطر فعالیت می کنند و این کشور مناسبات سیاسی و تجاری خوبی با قطر برقرار کرده است، در صورتی که آمارها نشان می دهد محصولات ایرانی در بازار قطر بسیار پرطرفدار است و کیفیتی قابل رقابت با محصولات دیگر کشورها دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی به منظور اهمیت افزایش میزان صادرات و کاهش مشکلات صادراتی در شرایط کنونی، میزگردی با عنوان «صادرات به قطر» را با دعوت 4 تن از فعالان برجسته در زمینه اقتصادی هرمزگان ترتیب داد.
ایرنا هرمزگان برای بررسی و کمک به اداره های اثر گذار در صادرات کالا به قطر از مسوولان اقتصادی فعال و موثر، شامل رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان،مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی برای حضور در میزگردی با موضوع صادرات کالایی به قطر دعوت کرد.
این میزگرد با وجود اینکه که از چند روز قبل هماهنگ شده بود ولی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان به عنوان نهادی که پاسخگو اقدام های انجام شده یا نشده را می بود ازشرکت دراین میزگرد خودداری کرد و بخش زیادی از سئوال ها باقی ماند.
به اعتقاد حاضران در این میزگرد، تعامل اتاق های تعاون، بازرگانی، صنعت، کشاورزی و اصناف با یکدیگربه عنوان رکن های اساسی اقتصادی در افزایش میزان صادرات به کشور قطر و دیگر کشورهای همسایه تاثیر به سزایی خواهد داشت و باید از بخش خصوصی دراین زمینه حمایت شود.

** تقویت بخش خصوصی جایگاه بین المللی کشور را افزایش می دهد
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی هرمزگان دراین زمینه گفت: تقویت بخش خصوصی در شرایط کنونی اقتصادی می تواند جایگاه بین المللی کشور را ارتقاء دهد و می تواند به عنوان بازوی توانمندی در کنار دولت قرار گیرد.
محمدعلی امانی زاده افزود: بخش خصوصی می تواند زمینه حضور بخش دولتی در کشورهای همسایه را فراهم کند که البته نیازمند حمایت های همه جانبه از سوی دولت است.
وی ادامه داد: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب، باید علاوه بر کشور قطر، دیگر کشورهای همسایه را به عنوان مقصد صادراتی کالاهای غیر نفتی در نظر گرفت.
این مقام مسوول بیان داشت: اتاق بازرگانی، بخش خصوصی بسیار قوی می باشد که باید از طریق وزارت تعاون و صمت هماهنگی هایی برای انجام فعالیت های اقتصادی خارجی ایجاد شود.
امانی زاده اظهار داشت: کالاهای ایرانی شامل، خرما، صیفی جات، خشکبار و صنایع دستی باید متناسب با میزان تقاضا در کشور قطر فراهم شود تا تولیدکنندگان بتوانند محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش برسانند.
عضو فعال درحوزه اقتصاد و دارایی هرمزگان عنوان کرد: در حال حاضر محصولات ایرانی به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان صادر می شود که مورد استقبال سرمایه گذاران و تولید کنندگان قرار گرفته است وهرچه بخش خصوصی توانمندتر شود، دولت نیز قدرتمندتر خواهد شد.
امانی زاده خاطر نشان کرد: اتاق تعاون، بازرگانی و صمت می توانند در راستای جذب سرمایه گذاران، آن ها را با ظرفیت ها و امکانات سرمایه گذاری در کشور قطر آشنا کنند تا کالاهای مورد نیاز را صادر کنند.

** راه اندازی میز قطر درهرمزگان برای نخستین بار در کشور
رییس اتاق تعاون هرمزگان نیز گفت: 80 درصد اقتصاد کشور دولتی و 20 درصد غیردولتی است که این 20 درصد شامل 12 درصد بخش خصوصی و 8 درصد بخش تعاون می شود.
عباس سالاری افزود: میز قطر از سال گذشته به صورت ابتکاری و برای اولین بار در کشور؛ در این استان راه اندازی شد و این کار با دستور و اعلام حمایت استاندارهرمزگان بوده است.
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: ابتدا 11 میلیون دلار صادرات از کشور به قطر صورت می گرفت و پس از راه اندازی میز صادرات کالایی به قطر تا پایان بهمن 97؛ این میزان به 47 میلیون دلار افزایش یافت.
رییس اتاق تعاون هرمزگان تصریح کرد: بازار جدیدی با 40 غرفه برای فروش کالاهای ایرانی در بندر الرویس قطر، یکی از بندرهای نزدیک به هرمزگان راه اندازی شد که استان های بوشهر وهرمزگان در آن مشارکت دارند.
این فعال اقتصادی هرمزگان می گوید: در ابتدای راه اندازی بازار الرویس استقبال از آن خوب نبود ولی اکنون به گونه ای است که باید هفته ها و گاهی ماه ها در نوبت دریافت غرفه قرار گیرند، درهمین راستا، بازار قطر را به تجار تحویل دادیم تا بازرگانان با کالاهای متفاوت و به صورت دوره های 10 روزه جایگزین شوند.
وی ادامه داد: در سال گذشته با تصویب کارگروه تجارت هرمزگان 22 سرمایه گذار برای شرکت در یکی از نمایشگاه های بین المللی کشور قطر به این کشور اعزام شدند که بدین ترتیب برای نخستین بار استان هرمزگان به نمایندگی ازکشورمان درنمایشگاه بین المللی مواد غذایی ومحصولات کشاورزی قطر شرکت کرد و توانست با 47 کشور دنیا به رقابت بپردازد.
رییس اتاق تعاون هرمزگان بیان داشت: طبق دستور استاندار هرمزگان هزینه های این اعزام باید از سوی مسوولان اقتصادی استان پرداخت می شد ولی تا کنون هیچ اقدامی در این راستا انجام نشده است.
سالاری عنوان کرد: اتاق تعاون هرمزگان با 15 نفر از کارکنان خود توانسته 80 درصد هزینه های داخلی اتاق را تامین کند، اما فراهم نبودن هزینه های خارجی باعث کناره گیری از ادامه صادرات کالاهای کشور به قطر شده است.
وی اظهار داشت: اتاق تعاون هرمزگان به جز دریافت مقدار اندکی از حق عضویت افراد، هیچگونه بودجه و اعتباری دیگری برای پوشش هزینه های خود ندارد و اگر شرایط به این گونه پیش رود به زودی مجبور به تعدیل نیرو خواهیم شد.

** استفاده از ظرفیت های قطر بهترین گزینه برای صادرات ایران
رییس اتاق تعاون هرمزگان ادامه داد: استقبال از تولیدات ایرانی در کشور قطر بستگی به نوع کالا دارد، به گونه ای که می توان گفت صنایع دستی و موادغذایی هرمزگان شامل ترشی و شیرینی های خانگی خریدار بیشتری دارد، اما افرادی که در زمینه صنایع دستی کار می کنند از نظر اقتصادی قوی نیستند.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان هم بیان داشت: کشور قطر با 167 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارای ظرفیت های اقتصادی بسیاری است که می تواند بهترین گزینه برای صادرات کالاهای ایران باشد.
مسعود پاکزاد گفت: قطر با جمعیت سه میلیون نفری جزو ثروتمندترین کشور درجهان اسلام است که مصرف کننده 20 میلیون نفری دارد و بیشترین تعداد جمعیت آن را ایرانی های مقیم تشکیل می دهند.
این مقام مسوول خاطرنشان کرد: محصولات غذایی با کیفیت، خدمات فنی و مهندسی، مصالح ساختمانی، انجام پروازهای هوایی از آسمان امن ایران و ترانزیت دریایی به قطر فرصت مناسب صادراتی برای کشورمان محسوب می شود.

** جایگاه ایران درمیزان صادرات به قطر
وی با ارائه عملکردی از میزان صادرات و واردات به کشور قطر گفت: در سال گذشته از کل گمرک های ایران، یک میلیون و250 هزار تن به ارزش 205 میلیون دلار صادرات به قطر و نیز از مبدا قطر 918 تن با 8 میلیون دلار واردات از مبدا انجام شده است.
پاکزاد اضافه کرد: همچنین قطر به دلیل مصرف زیاد مواد غذایی شامل، گوشت قرمز، مرغ، صیفی جات، لبنیات، شکلات و بسکوییت بیشترین میزان واردات این نوع محصولات را دارد که به طور مثال واردات نان صنعتی به این کشور در هر سال حدود 58 میلیون دلار است.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان ادامه داد: ایران در زمینه های صادرات حیوانات زنده و دام به قطر با 12 و 9 دهم درصد صادرات رتبه چهارم، محصولات شیمیایی آلی با 10 درصد رتبه سوم، گوگرد، گچ، آهک و سیمان نیز به میزان10 درصد جایگاه چهارم در کشور قطر را دارد.
این مسوول عنوان کرد: کالاهایی شامل، چدن، آهن، فولاد و محصولات شیمیایی73 درصد صادرات ایران به کشور قطر را تشکیل می دهد.
وی ابراز داشت: بازار قطر معیار و شاخص واقعی برای بخش اقتصاد است، زیرا باعث خلق ثروت، ارز آوری، تقویت اشتغال و افزایش ارزش افزوده می کند.
این مقام مسوول یادآور شد: هم اکنون در شرایط تحریم های ظالمانه از سوی دشمنان قرار گرفته ایم و استکبار به دنبال محدود کردن صادرات نفت ایران با جهان است که قطر می تواند گزینه ای برای جانشین کردن صادرات محصولات و تولیدهای ایرانی به جای محصولات سایر کشورها باشد.
پاکزاد گفت: دولت ایران با تقویت صادرات به قطر از بخش خصوصی درهمکاری با اتاق تعاون هرمزگان حمایت کرده و بستر مناسبی را برای این بخش فراهم کند.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: یکی از شیوه هایی که اماراتی ها در گذشته برای صادرات و واردات خود به کار می گرفتند، ایجاد شرکت های مشترکی بود که بر اساس آن 20 تا 30 درصد شراکت می کردند.
وی ادامه داد: بدین ترتیب پس ازمدتی نیروی کارآزموده تربیت می شد که به تدریج جای 70 درصد افراد دیگر را می گرفتند که این کار خطر بازار را کاهش می دهد.
وی ابراز داشت: همچنین برای ایجاد مرکز دائمی ترانزیت کالا و خدمات دو طرفه به سایر کشورها آمادگی لازم وجود دارد که درهرمزگان بندر شیو و در کشور قطر بندر الرویس را پیشنهاد می شود و در اختیار تجار و بازرگانان قرار می گیرد.
پاکزاد خاطر نشان کرد: راه اندازی مرکز دائمی ترانزیت کالا و خدمات، منجربه کاهش بهای تمام شده محصول وهزینه حمل، سرعت در نقل و انتقال کالا و رقابت مناسب می شود.
وی گفت: یک سری کمیسیون های مشترک همکاری اقتصادی ذیل میز مشترک به صورت تخصصی توسط اتاق تعاون هرمزگان ایجاد شده که باید تقویت شود و این چشم انداز بهتری برای صادرات به قطر را فراهم می آورد.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان اشاره کرد: میانگین اجرای طرح توسط بخش دولتی بین هفت تا هشت سال است ولی بخش خصوصی آن را در مدت 2 سال انجام می دهد، بنابراین اگر به بخش خصوصی واقعی اعتماد شود قدرت بیشتری برای پیشرفت می گیرد.
پاکزاد بیان داشت: استاندارهرمزگان مکاتبه ای با سفیر ایران در قطردر خصوص اختصاص زمین برای ایجاد مرکزعرضه کالای ایرانی داشته که اتاق تعاون هرمزگان آن را دنبال می کند و البته مشابه همین اقدام در خصب نیز درحال پیگیری است.
وی افزود: میزمشترک ایران و قطر تجربه خوبی است که اتاق تعاون هرمزگان آن را اجرایی کرده که مورد بی لطفی واقع شده است.
رییس اتاق تعاون هرمزگان افزود: اتاق تعاون ایران برای ایجاد مرکز تجاری در کشور قطر درخواست داده که مجری گری آن با هرمزگان است و اکنون سرمایه گذار آن هم مشخص شده است.
عباس سالاری ادامه داد: اکنون برای آن که مکاتبات را از وزارت خارجه بگیریم و در کشور قطر پی گیری کنیم به دلیل مشکل مالی که پیشتر بیان شد نمی توانم وارد این کشوربشوم.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد مرکز تجاری دائمی یکی از اقدام هایی است که برای محکم شدن جای پای کشور در قطر باید انجام شود که استاندارهرمزگان هم در این خصوص به سفیر ایران در آن کشور نامه زده است.

** برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری 15میلیارد ریالی
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی هرمزگان هم در ادامه این نشست بیان داشت: به اتاق تعاون قول داده بودیم که برای تامین هزینه هایشان همکاری کنیم اما استاندارهرمزگان دستور داد هزینه های لازم برای برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان اختصاص داده شود که حدود 15 میلیارد ریال برآورد شد.
محمدعلی امانی زاده پیشنهاد داد: اتاق تعاون هرمزگان، سرمایه گذاران و تجاری را برای شرکت در نمایشگاه ها و فعالیت های تجاری انتخاب کرده و هیئت قوی تشکیل دهد که هزینه های اولیه خود را برای تجارت پرداخت کنند تا در پیشبرد کارها به اتاق تعاون کمک شود.
وی ادامه داد: همچنین بخش خصوصی از قبیل اتاق تعاون، اتاق بازرگانی و اتاق کشاورزی به صورت مشترک فعالیت کنند و با همکاری تعاونی های مرزنشینان، انجمنی تشکیل داده که هر کدام مسوولیت میز یکی از کشورها را برعهده داشته باشند.
این مقام مسوول اضافه کرد: اکنون مسوولیت میز قطر را اتاق تعاون، کشورعمان توسط اتاق بازرگانی و پاکستان نیز اتحادیه مرزنشینان برعهده گرفته است که اگر افراد توانمند به فعالیت بپردازند با استقبال خوبی رو به رو خواهند شد.

** حساب های تعاونی مرزنشینان مسدود شده و ممنوع الخروج هستند!
رییس اتاق تعاون هرمزگان بیان داشت: زمانی که دور میز می نشینیم حرف های خوبی می زنیم ولی حتی حساب های اتحادیه مرزنشینان مورد اشاره مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان نیز مسدود و همه مسوولان آن ممنوع الخروج هستند.
سالاری گفت: علت بدهی 60 میلیارد ریالی مالیاتی است در صورتی که نباید مالیاتی به تعاونی های مرزنشینان تعلق گیرد.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در این نشست بیان داشت: این مشکل حل شده و اعلام کردیم می توان بدهی مالیاتی را قسط بندی کرد و جرایم صد درصد بخشیده می شود.
مسعود پاکزاد با اشاره به این که فعالان اقتصادی درعرصه تجارت خارجی نباید به یکدیگر به عنوان رقیب بنگرند بلکه باید از ظرفیت های همدیگر استفاده کنند بیان داشت: اتاق تعاون هرمزگان به عنوان نوک پیکان اقتصادی استان در کشور قطر خوب عمل کرد که باید دیگر اتاق ها و تجار در کنار آن قرار گیرند.
رییس اتاق تعاون هرمزگان در ادامه این نشست اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت ایران برای حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه صنعت ساختمان قطر بدون واسطه قرار دادن سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت مستقیم با اتاق تعاون هرمزگان مکاتبه کرد.
سالاری گفت: سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده کشور قطر را با اتاق تعاون هرمزگان می شناسیم و رییس این سازمان به عنوان معاون وزیر مستقیم با اتاق تعاون این استان مکاتبه می کند.
وی اشاره کرد: به دلیل مشکلات مالی و بدهکاری به قطر نتوانستم در نمایشگاه این کشور که 2 هفته قبل برگزار شد حضور یابم و معتقدم اگر دولت بخواهد در زمینه صادرات به اتاق تعاون هرمزگان کمک کند به راحتی قابل انجام است.
سالاری اضافه کرد: به علت همراهی نکردن مسوولان هرمزگان، سرپرستی هیئت تجاری کشور برای شرکت در نمایشگاه قطر را به معاون خود سپردم که طبق دستور کتبی استاندارهرمزگان صورت گرفت.
وی ادامه داد: سفیر ایران نیز به منظور پیگیری این موضوع (راه اندازی مرکز تجاری دائمی در قطر) نامه ای به وزارت امور خارجه کشور ارسال کرد اما به دلیل اینکه بازار قطر، بین المللی است نمی توان آن را مختص هرمزگان انجام داد.
رییس اتاق تعاون هرمزگان افزود: استان های فارس و بوشهرهم برای ایجاد این مرکز تجاری درخواست داده بودند و لابی گری های آنها باعث شد تا از اتاق تعاون ایران برای ورود به این موضوع دعوت کنیم.
سالاری گفت: اگر مسوولان در ماه جاری (اردیبهشت 98) به تعهدهای خود عمل نکنند و منابع مالی تامین نشود چاره ای جز تعدیل نیرو یا تعطیل کردن میز صادرات کالایی به کشور قطر نداریم.
وی اشاره کرد: اگر قانون گذار اجازه می داد یک ریال از منابع درآمدی تعاونی ها به اتاق تعاون می رسید شرایط بهتر می شد ولی چنین اجازه ای نداده است.
عضو فعال اقتصادی هرمزگان و بنیانگذار راه اندازی میز قطر درهرمزگان گفت: تاجر باید کارت بازرگانی خود را از اتاق تعاون دریافت کند زیرا کارت اتاق تعاون 25 درصد معافیت مالیاتی دارد، اگر این ظرفیت ها کنارهم قرار گیرد، نیازی به کمک های مالی دولت نخواهد بود.
وی بیان کرد: فعالیت های اتاق تعاون در کشور قطر برای دولت ارز آوری دارد و راهکار افزایش آن را هم نوشته و به مسوولان تحویل داده ام.

** مدیران اقتصادی هرمزگان به وعده های خود عمل کنند
با توجه به سخنان حاضران در این نشست انتظار می رود مدیران اقتصادی هرمزگان به وعده های خود عمل کنند و از میزان بروکراسی اداری بکاهند.
بروکراسی اداری باعث شده علاوه بر فعالان عرصه صادرات، تولید کنندگان نیز به دلیل طولانی بودن زمان انجام کارها با مشکل های فراوانی روبه رو باشند.
با وجود اینکه نماینده عالی دولت در استان تاکید برحل مشکلات سر راه صادرات کالا به کشورهای همسایه از جمله قطر دارند اما هستند برخی از مدیران استان با هزینه دولت به این کشورها سفر می کنند ولی به هنگام گرفتاری صادرکنندگان در برابر افکار عمومی به رسانه ها هم پاسخگو هم نیستند.
9944 /3219/6048
گزارش ازمرضیه دشتی وعزت الله معمارباشی

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی حرام است| پلیس ابتدا تذکر و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف می‎کند| ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اماکن عمومی معترض هستند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بودجه دانشگاه صنعتی شریف رشد خوبی داشته است
 • ترس رشفورد از آینده‌اش به همراه منچستر
 • کمک ۸.۶ میلیاردی حامیان و خیرین آموزش عالی کشور به دانشگاه شریف
 • خیرین 8میلیارد و 600 میلیون تومان به صنعتی شریف کمک کردند
 • ۳۱ اردیبهشت آخرین مهلت ثبت‌نام در مراسم اعتکاف دانشگاه شریف است
 • تعویق دوباره پرتاب ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس
 • ۳۱ اردیبهشت آخرین مهلت ثبت نام در مراسم اعتکاف دانشگاه شریف
 • دو هزار بسته غذایی در مرکز نیکوکاری المهدی(ع) تبریز جمع آوری شده است
 • دانشجویان شریف راهی خراسان جنوبی می‌شوند/ آغاز مهلت ثبت نام از امروز
 • «استارلینک» با یک هفته تاخیر به فضا پرتاب خواهد شد
 • شماره جدید روزنامه شریف منتشر شد
 • وقف حدود ۶۰۰ جلد مصحف شریف در استان زنجان
 • ساخت و پرتاب ماهواره به بخش خصوصی واگذار می شود
 • ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه اسکان دانشجویان دانشگاه شریف آغاز شد/ پرداخت وام تا سقف ۳۰ میلیون تومان
 • به عربده‌های آمریکا عادت کرده‌ایم
 • تحقق شهر هوشمند نیاز ضروری کشور
 • پیام ایران از شلیک صدها موشک به سوی اسراییل/ افغانستان و عراق سلام می‌رسانند/ دولتی‌ها در بده‌بستان رانت ارزی نقش دارند
 • امامان جمعه امروز چه گفتند؟
 • نقش ویژه جوانان انقلابی در حل مشکلات اقتصادی