ساعت 24-رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی وضعیت افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۹۷ و پرداخت پاداش پایان خدمت آنها را تشریح کرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی درباره میزان افزایش حقوق فرهنگیان با توجه به بودجه سال ۹۷ اظهار کرد: در جلسه‌ای که اخیراً فراکسیون فرهنگیان مجلس تشکیل داد، مقرر شد اعتبارات وزارت آموزش و پرورش با توجه به نگاه مجلس بر افزایش میزان حقوق‌ها تغییر پیدا کند.

وی افزود: براساس مصوبه مجلس حقوق‌های زیر ۵ میلیون تومان در سال آینده تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد و براساس احکام فرهنگیان، میانگین حقوق آنها حدود ۲ میلیون ۳۵۰ هزار تومان است و میانگین دریافتی آنها حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان می‌شود.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس گفت: در سال ۹۷ حقوق فرهنگیان به طور میانگین ۱۴ تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد یعنی افرادی که حقوق پایین‌تری را دریافت می‌کنند افزایش بیشتری را شاهد خواهند بود که این کار یک گام در جهت عدالت و توجه بیشتر به فرهنگیان است.

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: فرهنگیان و تمام کارمندانی که زیر ۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند تا ۱۸ درصد افزایش حقوق خواهند داشت همچنین افرادی که تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند که اکثر فرهنگیان مشمول این مسئله می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه با این مصوبه مجلس، جداول بودجه‌ای وزارتخانه‌ها به هم می‌خورد، افزود: آموزش و پرورش جزو دستگاه‌هایی است که میزان افزایش حقوق کارکنان آن حاقل ۱۴ درصد خواهد بود و با توجه به این نگاه باید تغییراتی در ردیف‌های بودجه‌ای آموزش و پرورش ایجاد شود؛ بر این اساس باید ردیف‌های بودجه‌ای وزارت آموزش و پرورش افزایش یابد و ردیف‌های بودجه‌ای دستگاه‌های دیگر که حقوق بالای ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کنند، کاهش یابد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: در بودجه وزارت آموزش و پرورش برای سال ۹۷، ۳۳ هزار میلیارد تومان برای ردیف‌های استانی در نظر گرفته شده بود که این مسئله برای افزایش حقوق تا ۱۰ درصد بود اما هم‌اکنون که افزایش حقوق در این وزارتخانه ۱۴ درصد خواهد بود باید این اعتبار افزایش یابد.

حاجی‌بابایی با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس برای حمایت از مدارس دولتی خاطرنشان کرد: با مصوبه این کمیسیون، هزینه‌های آب، برق و گاز مدارس تا سقف الگوی مصرف رایگان خواهد بود که این مسئله اقدامی برای حمایت از مدیران مدارس و تقویت مدارس دولتی است.

وی عنوان کرد: برای حمایت از مدرسه‌سازی نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل اوراق مشارکت برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در نظر گرفته شده که این موضوع نیز در ساخت مدارس نقش کلیدی دارد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه در بحث پاداش پایان  خدمت فرهنگیان هیچگونه کاهشی را شاهد نخواهیم بود، گفت: فرهنگیان پاداش پایان خدمت خود را براساس ۳۰ روز و ۳۰ سال خدمت با هر میزان حقوقی که می‌گیرند، دریافت خواهند کرد و پاداش پایان خدمت آنها کاهش نمی‌یابد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس ادامه داد: در جلسه این فراکسیون عنوان شد که بخشی از مطالبات فرهنگیان در ۷ رقم تا اوایل بهمن ماه پرداخت خواهد شد همچنین تعداد زیادی از مطالبات آنها تا پایان اسفند امسال تسویه خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به بودجه‌ای که دولت برای آموزش و پرورش در نظر گرفته است، در کمیسیون تلفیق نمی‌توان برای این وزارتخانه معجزه کرد و تلاش‌های مجلس قدرت جبران چاله بدهی‌ها یا کمبودهای آموزش و پرورش را نخواهد داشت بلکه در این رابطه نیازمند تغییر نگاه هستیم و دولت باید آموزش و پرورش را جزو اولویت‌های اصلی خود قرار دهد.

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جامه‌بزرگ: ورود به تعلیم و تربیت فقط از مسیر دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه باید ورود به تعلیم و تربیت فقط از مسیر دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد، گفت: مسائل آموزش و پرورش با مؤلفه‌های بسیار زیادی درگیر است و به عزم ملی برای حل آنها نیاز است.به گزارش بلاغ،دومین میزگرد بررسی چالش‌ها و مسائل گلوگاهی برای تحول نظام تعلیم و تربیت و ویژگی‌های وزیر آینده آموزش و پرورش، در خبرگزاری فارس برگزار شد.

ابوالقاسم جامه‌بزرگ مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این مراسم با اشاره به اینکه آموزش‌ و پرورش نباید سیاسی شود، گفت: در سند تحول، مربی تربیتی مانند قدیم نیست یعنی اعلام شود مربیان تربیتی مسؤول تربیت و معلمین مسؤول آموزش هستند؛ خیر این‌طور نیست، لذا معتقدیم همه وظیفه تربیت را بر عهده دارند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ترسیم شده که معلم باید همه ساحت‌های مختلف علمی، اخلاقی، اعتقادی، زیبایی‌شناسی، اقتصادی و زیست محیطی را به دانش‌آموزان ارائه دهد. اگر بنا باشد معلم جناحی عمل کند قطعاً دانش‌آموزانی که در جناح مقابل معلم قرار دارند و معلم نیز به این موضوع اظهار می‌کند، از حیطه تربیتی‌اش خارج می‌شوند.

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل آموزش و پرورش سیاسی شدن است که مقام معظم رهبری در این خصوص بیاناتی را برای اصلاح امور عرصه تعلیم و تربیت اعلام کرده‌اند. نکته دوم مطرح در آموزش‌وپرورش این است که باید مدارس دولتی را کیفیت‌بخشی کنیم. اگر از جنبه حاکمیتی به دنبال خصوصی‌سازی مدارس برویم تا بخواهیم بار بودجه دولت کم شود، یکسری مدارس فشل با عنوان دولتی خواهیم داشت که آموزش بی‌کیفیت در آن مکان‌ها منجر به تربیت دانش‌آموزان بدون کیفیت خواهد شد. 

وی اظهار کرد: اکنون مدارس غیردولتی وجود دارند که به صورت خصوصی، صندلی‌های دانشگاه‌ها را برای برخی آماده می‌کنند و این موضوع موجب طبقاتی شدن جامعه شده است؛ بنابراین باید مدارس دولتی به بهترین نحو کیفیت‌بخشی شود و در این زمینه سند تحول بنیادین مورد مهمی است که باید توسط معلم اجرایی شود.

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: معلم در دانشگاه فرهنگیان باید به نحوی تربیت شوند که بتواند سند تحول را اجرا و کیفیت‌بخشی کند و ما نباید هیچ معلمی را به غیر از مسیر دانشگاه فرهنگیان وارد عرصه تعلیم و تربیت کنیم. 

جامه بزرگ با اشاره به سومین نکته مدنظر در اصلاح وضعیت آموزش‌ و پرورش بیان کرد: پایش و ارزیابی شاخص‌های آموزش‌ و پرورش موردی مهم است و تا صورت نگیرد، نمی‌دانیم به هدف رسیده‌ایم یا خیر؛ در تاریخ 23 بهمن سال 76 شاخص‌های آموزش‌ و پرورش توسط شورای عالی آن در 152 شاخص تصویب شد؛ همچنین 8 بهمن سال 92 پیش از 6 سال مصوبه ماده واحده تصویب و اعلام شد، اجرایی شود. 

وی افزود: سال 89 که بنده در مرکز آموزش‌های ضمن خدمت آموزش‌وپرورش حضور داشتم چون می‌دانستم این ماده واحده تصویب شده است در آن زمان درباره اجرایی شدنش از معاونان پیگیری کردم که مشاهده شد معاونین اصلاً از این مصوبه عریض و طویل آگاهی ندارند؛ در سال 92 این مصوبه قرار شد دوباره اجرایی شود که بنده گمان می‌کنم اگر اکنون به دنبالش برویم می‌بینیم هنوز اجرایی نشده است. 

مدیرکل اسبق آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: آقای نیکنامی کتابی در مورد نظارت و ارزیابی آموزشی ارائه کرده‌ است که بخشی از آن می‌گوید مسائل آموزش‌ و پرورش این چنین نیست که بتواند با یک جلسه یا دو جلسه راهکار و ... حل شود. مسائل آموزش و پرورش با مؤلفه‌های بسیار زیادی درگیر است و فقط باید برای حل آن عزم ملی صورت گیرد؛ رئیس‌جمهور باید به مشکلات در حوزه آموزش‌وپرورش اعتقاد داشته باشد، همچنین وزرا، فرهنگیان و خانواده‌ها نیز به همین روال.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حقوق دانشجو معلمان ۴۰۰ هزارتومان افزایش می‌یابد
 • ابلاغ افزایش ۴۴۰ هزار تومانی حقوق دانشجو معلمان
 • حقوق دانشجو معلمان ۴۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد
 • افزایش حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد
 • افزایش ۴۴۰ هزار تومانی حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد
 • اعزام فرهنگیان بسیجی شاهرود به اردوی تربیتی زیارتی مشهد مقدس+ تصاویر
 • اردوی حلقه های صالحین بسیج فرهنگیان شاهرود به مشهد مقدس+ تصاویر
 • نامه دیوان محاسبات برای اعمال حداقل حقوق دانشجومعلمان
 • صدور ابلاغ احکام حداقل حقوق دانشجومعلمان
 • دانشجو معلمان، حداقل حقوق را دریافت خواهند کرد
 • نامه دیوان محاسبات به آموزش و پرورش درباره پرداخت حقوق دانشجو معلمان
 • احکام حداقل حقوق برای دانشجو معلمان به آموزش و پرورش ابلاغ شد
 • اعلام شرایط انتخاب رشته ارشد در فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی
 • دستور صدور احکام حداقل حقوق برای دانشجومعلمان به آموزش وپرورش ابلاغ شد
 • نایب رئیس مجلس:دولت مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق‌ها را اعمال می‌کند
 • یادواره شهدای محله فرهنگیان ایلام+ تصاویر
 • اقدامات سلیقه‌ای مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه/ اخراج دو مدیر رده بالا
 • کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق
 • کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/تخلف اشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق