حجت الاسلام محمدیان گفت: سه گروه در برابر اجرای سند تحول مقاومت می‌کنند و آموزش و پرورش ما در برابر آن‌ها منفعل است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت با رئیس اسبق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست بررسی سند تحول بنیادین در پردیس شرافت دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: در مبانی اسلامی تعلیم و تربیت توجه به نظام توحیدی مبتنی بر داشتن یک مبدا مهم است و در علوم پایه‌ای که تدریس می‌کنیم هم باید این مبانی توحیدی وجود داشته باشد؛ برخی معتقدند که آموزش و پروش باید ایدئولوژیک باشد، اما به این موضوع توجه ندارند که این ادعا نشان از ایدئولوژیک بودن خودشان دارد که به افراد تحمیل می‌کنند، آموزش و پرورش نباید ایدئولوژیک باشد.

وی ادامه داد: آنچه آموزش و پرورش را جهت می‌دهد تعریف آموزش و پرورش از انسان است که سند تحول بنیادین به این موضوع توجه دارد.

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت با اشاره به اینکه سه گروه با اجرای سند تحول بنیادین مخالف هستند، اظهار کرد: اولین گروه افرادی هستند که بقایای تفکر شاهنشاهی را دارند، گروه دیگر دارای اندیشه لیبرال دموکراسی هستند و علت مخالفتشان با سند به دلیل تزلزل ارزش‌های غربی است.

محمدیان افزود: این افراد به سند ۲۰۳۰ اعتقاد دارند و اجازه نمی‌دهند ارزش‌های سند تحول بنیادین در مدارس اجرا شود، علاوه بر این افراد گروه سومی هم هستند که به اسلام بدون ولایت فقیه اعتقاد دارند مانند برخی فرقه‌ها که اکنون هم می‌بینیم در برخی از شهر‌های کشور مانند اصفهان و مشهد گروهی از افراد نظام تعلیم و تربیت کشور را به رسمیت نمی‌شناسند و مدرسه را در مسجد برگزار می‌کنند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش ما در برابر این رویکرد نقش انفعالی دارد، گفت: سند تحول بنیادین در معرض سه خطر تضعیف، تحمیل و تحریف قرار دارد، برخی معتقدند حرف‌های خوب سند ۲۰۳۰ در سند تحول بنیادین وجود دارد و برخی دیگر می‌گویند در کنار سند تحول باید مدرسه قرآنی داشته باشیم و این در حالی است که سند موضوعی جامع دارد و مدارس مبتنی بر سند باید به گونه‌ای یکپارچه باشند که تمامی مسائل مورد نیاز دانش آموز را پوشش دهند و حالا چنین اظهار نظر‌هایی درباره آن تحریف سند محسوب می‌شود.

برخی اصلا سند تحول را نمی‌شناسند

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت تصریح کرد: برخی اصلا سند تحول را نمی‌شناسند و یک روز از مدرسه محوری صحبت می‌کنند و روز دیگر به موضوع حذف مشق شب می‌پردازند، سوال اینجاست که اگر اختیار با معلم است چرا باید از مراجع بالاتر برای حذف مشق شب دستور بگیرد، معلم دانش آموز خود را می‌شناسد و می‌داند که کدام دانش‌آموز باید چطور مشق بنویسد.

محمدیان ادامه داد: وقتی برای تعیین تکلیف فعالیت معلم اظهار نظر می‌کنیم چگونه قرار است سیاست مدرسه محوری اجرا شود، اما این سیاست چگونه می‌تواند در مدرسه‌ای که اراده ندارد تا برنامه ویژه خودش را انتخاب کند اجرایی می‌شود.

وی تاکید کرد: اکنون باید وضع موجود و مطلوب را بشناسیم و فاصله بین این دو را به گام‌هایی برای رسیدن تبدیل کنیم، برخی با وجود آنکه در حوزه مسئولیتشان است، اما سند را نمی‌شناسند این‌ها افراد ترجمه‌ای هستند که منظومه فکری ندارند.

معلمان سربازان گمنام انقلاب اسلامی هستند

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت با تاکید بر اراده جدی برای اجرای سند تحول بنیادین گفت: معلمان سربازان گمنام انقلاب اسلامی هستند که باید آموزش و پرورش را حفظ کنند چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری اگر آموزش و پرورش را از دست بدهیم همه چیز را از دست می‌دهیم، اما با این وجود اکنون مشاهده می‌کنیم که معدل علمی بدنه کارشناسی آموزش و پرورش از معدل علمی معلمان پایین‌تر است.

محمدیان تاکید کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در اراده معلمان استوار است و اگر معلم نخواهد هیچ مؤلفه دیگری هم تغییر نمی‌کند که امیدوار دانشگاه فرهنگیان خون تازه‌ای را به آموزش و پرورش تزریق کند، البته باید قرنطینه‌ای انجام دهیم تا معلمان جدید تحت تاثیر شرایط فعلی قرار نگیرند.

وی اظهار کرد: صراحتاً باید بگویم در تدوین و اجرای سند تحول دستی در کار داشتم چرا که مسئولیتی در شورای معاونان آموزش و پرورش وجود داشت البته در مواردی مخالفت خود را هم با بخش‌هایی اعلام کردم، اما به هر طریق در اجرای این سند دخیل بودم.

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت افزود: یکی از ضعف‌های ما در اجرای سند تحول پیش روی سند برنامه درسی بود هرچند مقرر شد تا معلمان همراه با تغییر کتاب‌ها آموزش ضمن خدمت ببینند، اما کتاب‌های درسی جلوتر از معلمان رفت و بسیاری از نرم‌افزار‌ها تولید نشد؛ فاز اول برنامه درسی ملی تطبیق بود نه هم‌سو سازی، اما در هر سال دو پایه کتاب درسی را عوض کردیم که هر چند سعی شد کم عیب و نقص باشد، اما حجم کار بسیار بالا بود و وقتی تعدادو حجم کتاب زیاد شد، دقت کاهش یافت.

منزلت اجتماعی به معیشت و حرفه‌ای بودن بستگی دارد

محمدیان اظهار کرد: امیدوارم تا سال ۱۴۰۰ که کتابی نونگاشت در آموزش و پرورش نداریم در مرحله بازنگری تطبیق لازم کتاب درسی با اهداف محقق شود و باید به این موضوع توجه داشته باشیم که کتاب حتی اگر قرآن باشد، ولی معلم لازم را نداشته باشیم پاسخ مناسبی دریافت نمی‌کنیم.

وی به اهمیت جایگاه معلم هم اشاره کرد و گفت: منزلت اجتماعی به معیشت و حرفه‌ای بودن بستگی دارد و معلم ما اگر این دو مؤلفه را داشت می‌تواند خود را در جامعه نشان دهد، امروز متأسفانه شاهد مخدوش شدن منزلت معلمان هستیم.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وزارت علوم از تحقق سند آمایش آموزش عالی گزارشی نداده است

تهران – ایرنا – معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی کشور، گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ابتدای سال 95 به عنوان سال شروع سند آمایش آموزش عالی، هنوز گزارش و اقدام عملی خاصی در تحقق این سند ملی به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه نداده است.

ناصر باقری مقدم روز شنبه در گفت و گو با گروه دانشگاه و آموزش با اشاره به ابلاغ سند آمایش آموزش عالی در سال 94 توسط رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: نمی توان گفت که وزارت علوم هیچ اقدامی در خصوص تحقق سند آمایش آموزش عالی نداشته است زیرا در این زمینه ستادی با همکاری تمام معاونت ها تشکیل داده است.
باقری مقدم ادامه داد: با این حال اگر نگوییم هیچ، اما نقشه جامع علمی کشور از وزارت علوم کمتر اقدام اجراییِ بیرونی در حوزه آمایش آموزش عالی مشاهده می کند. برخی برنامه ریزی ها در وزارت علوم در حال انجام است اما هنوز برونداد بیرونی نداشته و هنوز اقدام عملی خاصی از این وزارتخانه در مینه سند آمایش نمی بینیم.
به گفته وی، سند آمایش آموزش عالی یک سند ملی است و در سطح ملی باید عملیاتی شود اما نیاز به پشتوانه علمی و اجرایی محکمی در سطح کشور دارد تا از اواسط اجرا با مشکلاتی مواجه نشویم.
وی گفت: ماموریت گرا کردن دانشگاه ها و تطبیق داده های آمایش با نیازهای جامعه مهم و در عین حال حساس به نظر می رسد که یک شبه اتفاق نمی افتد.
باقری مقدم در مورد اقدامات وزارت بهداشت در آمایش آموزش عالی، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نظر حجم دانشجویان، استادان و دانشگاه ها قابل مقایسه با وزارت علوم نیست و اقدامات اجرایی انجام داده است.
وی تاکید کرد: نکته مهمتر در مورد وزارت بهداشت این است که اقدامات خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش کردند.
معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی کشور، گفت: سند آمایش آموزش عالی 9 بند دارد که 8 بند آن مربوط به اقدامات وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. بند آخر این سند مربوط به نظارت ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور و وظایف آن است.
وی با اشاره به 8 بند نخست سند آمایش آموزش عالی، افزود: در این سند کشور در حوزه آموزش عالی به 10 منطقه تقسیم شده است و براساس آن تعیین ماموریت های مشخص برای دانشگاه‌های مختلف کشور، انطباق رشته‌های تحصیلی با نیازهای منطقه‌ای به منظور حل مشکلات کشور و نیازهای منطقه در سند آمایش آموزش عالی مورد تاکید قرار گرفته است.
دانام**9492** 1200

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی حرام است| پلیس ابتدا تذکر و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف می‎کند| ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اماکن عمومی معترض هستند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۱۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سند تحول بنیادین بهترین گزینه تربیتی برای دانش آموزان است
 • با ناظم‌های چوب و خط‌کش به دست نمی‌توان انتظار شادی در مدارس را داشت/ انتقاد از تار کردن شیشه‌ کلاس‌های مدارس دخترانه/ صداوسیما ذهن بچه‌ها را به سمت اندوه، ناامیدی و تجمل‌گرایی سوق داده‌است
 • نظام راهبری مدرسه محوری ازمهمترین اولویت‌های سند تحول بنیادین است
 • طراحی فعالیت های آموزش و پرورش بر مبنای اهداف سند تحول بنیادین
 • حاجی بابایی: دانشجو معلمان و متعهدین دبیری باید از مزایای افزایش حقوق بهره‌مند شوند
 • چرا افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق شامل همه معلمان نمی‌شود؟
 • معلمان جدیدالورود: اگر کارآموزیم چرا در حکم ما عنوان پیمانی آورده‌اید؟
 • عدم اجرای سند تحول بنیادین یعنی اجرای سند 2030
 • دلیل عدم افزایش۴۰۰ هزار تومانی حقوق برخی معلمان چیست؟
 • واکنش دانشگاه فرهنگیان به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان
 • علت عدم افزایش 400 هزار تومانی حقوق برخی معلمان
 • علت عدم افزایش حقوق برخی معلمان
 • حدود ۱۰ هزار نفر برای پذیرش در رشته‌های بدون کنکور ثبت‌نام کردند / داوطلبان تا شهریور فرصت دارند
 • علت عدم افزایش۴۰۰ هزار تومانی حقوق برخی معلمان/حکمی اصلاح نمی‌شود
 • اعتراض معلمان به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق + سند
 • مهلت مجدد ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در خرداد
 • اعتراض معلمان جدید به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق
 • نبودِ نظام انگیزشی، دلیل بی‌رغبتی معلمان به آموزش‌های ضمن خدمت
 • مطالبه برای جذب معلمان نیروهای آزاد جهت رفع کمبود نیروی انسانی آموزش‌وپرورش