ساعت 24-رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی وضعیت افزایش حقوق فرهنگیان در سال ۹۷ و پرداخت پاداش پایان خدمت آنها را تشریح کرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی درباره میزان افزایش حقوق فرهنگیان با توجه به بودجه سال ۹۷ اظهار کرد: در جلسه‌ای که اخیراً فراکسیون فرهنگیان مجلس تشکیل داد، مقرر شد اعتبارات وزارت آموزش و پرورش با توجه به نگاه مجلس بر افزایش میزان حقوق‌ها تغییر پیدا کند.

وی افزود: براساس مصوبه مجلس حقوق‌های زیر ۵ میلیون تومان در سال آینده تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد و براساس احکام فرهنگیان، میانگین حقوق آنها حدود ۲ میلیون ۳۵۰ هزار تومان است و میانگین دریافتی آنها حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان می‌شود.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس گفت: در سال ۹۷ حقوق فرهنگیان به طور میانگین ۱۴ تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد یعنی افرادی که حقوق پایین‌تری را دریافت می‌کنند افزایش بیشتری را شاهد خواهند بود که این کار یک گام در جهت عدالت و توجه بیشتر به فرهنگیان است.

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: فرهنگیان و تمام کارمندانی که زیر ۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند تا ۱۸ درصد افزایش حقوق خواهند داشت همچنین افرادی که تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند که اکثر فرهنگیان مشمول این مسئله می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه با این مصوبه مجلس، جداول بودجه‌ای وزارتخانه‌ها به هم می‌خورد، افزود: آموزش و پرورش جزو دستگاه‌هایی است که میزان افزایش حقوق کارکنان آن حاقل ۱۴ درصد خواهد بود و با توجه به این نگاه باید تغییراتی در ردیف‌های بودجه‌ای آموزش و پرورش ایجاد شود؛ بر این اساس باید ردیف‌های بودجه‌ای وزارت آموزش و پرورش افزایش یابد و ردیف‌های بودجه‌ای دستگاه‌های دیگر که حقوق بالای ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کنند، کاهش یابد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: در بودجه وزارت آموزش و پرورش برای سال ۹۷، ۳۳ هزار میلیارد تومان برای ردیف‌های استانی در نظر گرفته شده بود که این مسئله برای افزایش حقوق تا ۱۰ درصد بود اما هم‌اکنون که افزایش حقوق در این وزارتخانه ۱۴ درصد خواهد بود باید این اعتبار افزایش یابد.

حاجی‌بابایی با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس برای حمایت از مدارس دولتی خاطرنشان کرد: با مصوبه این کمیسیون، هزینه‌های آب، برق و گاز مدارس تا سقف الگوی مصرف رایگان خواهد بود که این مسئله اقدامی برای حمایت از مدیران مدارس و تقویت مدارس دولتی است.

وی عنوان کرد: برای حمایت از مدرسه‌سازی نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل اوراق مشارکت برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در نظر گرفته شده که این موضوع نیز در ساخت مدارس نقش کلیدی دارد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه در بحث پاداش پایان  خدمت فرهنگیان هیچگونه کاهشی را شاهد نخواهیم بود، گفت: فرهنگیان پاداش پایان خدمت خود را براساس ۳۰ روز و ۳۰ سال خدمت با هر میزان حقوقی که می‌گیرند، دریافت خواهند کرد و پاداش پایان خدمت آنها کاهش نمی‌یابد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس ادامه داد: در جلسه این فراکسیون عنوان شد که بخشی از مطالبات فرهنگیان در ۷ رقم تا اوایل بهمن ماه پرداخت خواهد شد همچنین تعداد زیادی از مطالبات آنها تا پایان اسفند امسال تسویه خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به بودجه‌ای که دولت برای آموزش و پرورش در نظر گرفته است، در کمیسیون تلفیق نمی‌توان برای این وزارتخانه معجزه کرد و تلاش‌های مجلس قدرت جبران چاله بدهی‌ها یا کمبودهای آموزش و پرورش را نخواهد داشت بلکه در این رابطه نیازمند تغییر نگاه هستیم و دولت باید آموزش و پرورش را جزو اولویت‌های اصلی خود قرار دهد.

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هیچ قانون خاصی قانون عام را ملغی نمی کند/ افزایش نیافتن حقوق دانشجومعلمان خلاف قوانین است

به گزارش  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: جای بسی تعجب است که علی‌رغم وجود قانون مجلس شورای اسلامی و تجربه ۴۰ سال گذشته، سعی معاونت پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش این است که دانشجو معلمان و متعهدین دبیری را که همه دارای حکم آزمایشی هستند از مزایای افزایش حقوق محروم کند.

وی ادامه داد: قوانین متعددی وجود دارد که دانشجو معلمان و متعهدین دبیری باید مانند سایر فرهنگیان از مزایای افزایش حقوق بهره‌مند شوند که برای تنویر افکار عمومی به نمونه‌ای به مستندات قانونی آن اشاره می‌کنم.


رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور اظهار داشت: اولین قانون ماده ۶۳ قانون برنامه ششم است که در بند" ب "ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه مصوب کرده ایم، که سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان موظفند، به منظور ارتقا کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، در طول اجرای قانون برنامه، ردیف‌های استخدامی و تامین اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه‌های یادشده، برای جذب دانشجو معلم‌ها در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.


رئیس فراکسیون فرهنگیان گفت: به عنوان دومین پشتوانه قانونی افزایش حقوق دانشجو معلمان ماده ۶ از قانون متعهدین به خدمت است که تصریح دارد، دانشجویان متعهد به خدمت موضوع این قانون از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش در آمده و از حقوق و فوق العاده شغل مربوط به مدارک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر برخوردار خواهند شد.

وی اظهار کرد: همچنین حقوق کارآموزی دانش آموزان دانشسرا‌های تربیت معلم معادل حقوق و فوق العاده شغل مربوط به مدرک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر پرداخت خواهد شد.


حاجی بابایی گفت: تبصره ماده ۶ قانون متعهدین خدمت که تصریح دارد، که؛ پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانش آموزان و دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و وام صندوق رفاه و غیره که دانشسرا‌ها و مراکز تربیت معلم و آموزشکده‌های فنی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه به‌طورمعمول در اختیار آنان قرار می‌دهند نخواهد بود، لکن هزینه‌های شبانه روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر خواهد شد.

وی افزود همچنین سومین پشتوانه قانونی ماده هفت قانون متعهدین خدمت است که در این ماده این قانون آمده است که متعهدین پس از استخدام رسمی حداکثر مدت ۲ سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کاردانی و حداکثر چهار سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی و دانش آموزان دانشسرا‌های تربیت معلم جزء سابقه خدمت رسمی آنان منظور و از نظر ترفیع (پایه، گروه، بازنشستگی) قابل محاسبه خواهد بود.

حاجی بابایی تاکید کرد: در تبصره‌ی ماده ۷، این قانون آمده است حکم ماده فوق با پرداخت کسور بازنشستگی مربوط به پذیرفته شدگان قبل ازسال ۵۴ مراکز تحصیلی مزبور که تا تاریخ تصویب این قانون از خدمت وزارت آموزش و و پرورش خارج نشده اند تسری یافته و آثار مالی ناشی از آن از تاریخ ۱۳۶۸ لازم الاجرا خواهد بود.

وی تاکید کرد: در طول چهل سال پس از انقلاب، همواره دانشجو معلمان از حقوق متناسب با مدرک براساس قوانین موجود برخوردار بوده اند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی گفت: حداقل حقوق در سال ۱۳۹۸ یک میلیون وپانصدوشصت ودو هزار تومان است، بنابراین دانشجو معلمان علاوه بر این که دارای احکام آزمایشی می‌باشند، مشمول قانون افزایش حقوق که شامل همه کارکنان کشوری ولشکری، شاغل وبازنشسته رسمی، آزمایشی و پیمانی می‌شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر سه مورد قانونی فوق، چهارمین پشتوانه قانونی، از همه مهم‌تر در بند"ی" تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۸ آمده است که افزایش گروه‌های حقوق بگیر، که شامل دانشجو معلمان نیز می‌شود و در پایان بند "ی"می گوید، از ابتدای سال ۱۳۹۸ حقوق عناوین مشابه این بند، که شامل دانشجو معلمان نیز می‌شود.

حاجی بابایی افزود: قانون تربیت معلم قانون خاص و قانون مدیریت خدمات کشوری قانون عام است، هیچ قانون عامی نمی‌تواند قانون خاص را ملغی کند.

انتهای پیام/

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی حرام است| پلیس ابتدا تذکر و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف می‎کند| ائمه جمعه و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اماکن عمومی معترض هستند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۱۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تغییر زمان کنکور در اختیار آموزش و پرورش نیست
 • مطالبات فرهنگیان کرمانشاهی تا نیمه خرداد پرداخت می‌شود
 • حاجی بابایی: دانشجو معلمان و متعهدین دبیری باید از مزایای افزایش حقوق بهره‌مند شوند
 • لک‌های پوستی را با این عصاره قلع و قمع کنید/ تسخیر علم منطقه توسط دانشمندان ایرانی در سال ۲۰۱۷/ واکنش رئیس دانشگاه فرهنگیان به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان/ نکات حیاتی هنگام خرید زولبیا و بامیه
 • دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق ۹۸ می‌شوند
 • تکلیف افزایش حقوق دانشجومعلمان مشخص شد
 • دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق سال ۹۸ می‌شوند
 • افزایش نیافتن حقوق دانشجومعلمان خلاف قانون است/ هیچ قانون خاصی، قانون عام را ملغی نمی‌کند
 • دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق سال ۹۸ می‌شوند + مستندات قانونی
 • بررسی مطالبات فرهنگیان با حضور بطحایی در فراکسیون نمایندگان ولایی
 • شرکت بیش از ۵۰۰ فرهنگی و دانش‌آموز در مسابقات حفظ قرآن کریم آران
 • واکنش دانشگاه فرهنگیان به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان
 • درخواست دانشجومعلمان بوشهری از نمایندگان استان برای احقاق حقوق خود + عکس
 • مهم ترین مشکل فرهنگیان نداشتن صنف است
 • اعتراض معلمان جدید به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق
 • میزان حقوق مسئولان باید به صورت شفاف در اختیار عموم قرار گیرد
 • تشکیل انجمن صنفی معلمان برای پیگیری مطالبات آنها ضروری است
 • آموزش‌های ضمن خدمتی که نقشی در ارتقای دانش و مهارت معلم ندارند
 • به‌زودی احکام افزایش حقوق کارمندان و فرهنگیان ابلاغ می‌شود/احکام دولت غیرقانونی و باطل