فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفت: برخی مسئولان می‌گفتند برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد؛ این دروغ و توهین است.

خبرگزاری تسنیم: سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسن شفیع‌زاده و شهدای توپخانه سپاه ضمن تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان ر سیل آذربایجان، گفت: از مسئولین، علما و مردم قدرشناس و غیرتمند تبریز و خطه آذربایجان که چنین مجلس با شکوهی را پس از سی سال از شهادت برادر عزیز شهید حسن شفیع‌زاده برگزار کردند، تشکر می‌کنم؛ این نشان از زنده بودن راه و یاد شهدا، مسیر ولایتمداری و زنده بودن روح سلحشوری است.

وی افزود: بی‌شک آنچه که امروز ما در منطقه به عنوان جزیره ثبات و امنیت شاهد هستیم، همه موفقیت‌ها، نشانه این قدردانی و قدرشناسی این ملت بزرگ ایران از شهداست.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با بیان اینکه فرهنگ سلحشوری و وفای به عهد آرمان‌های امام راحل هنوز زنده است و امروز در جای‌جای کشور اسلامی شاهد این‌گونه مجالس باطراوت هستیم، تصریح کرد: تا زمانی که این سیره و روش وجود دارد، این انقلاب و این کشور آسیب‌پذیر نخواهد بود.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: در دورانی شهید شفیع‌زاده بزرگ و شهدای همرزم ایشان چون باکری‌ها و خرازی‌ها و شهید مقدم و کاظمی‌ها توانستند توطئه‌های عظیم غرب و شرق و کشورهای مرتجع منطقه را با یکپارچگی پاسخ بدهند و توانستند کاری کنند که یک مترمربع از کشور جدا نشود و توطئه‌ها را از اول انقلاب ناکام گذاشتند که هنوز زوایای بسیار زیادی از این حادثه برای مردم بازگو نشد.

وی اضافه کرد: جنگی که در ماه‌های اول پیروزی انقلاب که هنوز پایه‌های نظام ما ثابت نشده و هنوز چهارچوب نظام استقامت لازم را پیدا نکرده، نه فقط عراق که حمایت کشورهای اروپایی و بلوک شرق و غرب یکپارچه در مقابل ما صف‌آرایی کردند، آن روز دشمنان می‌خواستند کشور، ملت و نظام ما را با شکست مواجه کنند، آنها نتوانستند به اهداف‌شان برسند و یک متر از کشور ما را جدا کنند و به هیچ یک از اهداف‌شان برسند، بلکه این تهدیدات توسط فرماندهان و مدیران مثل شهید شفیع‌زاده تبدیل به فرصت شد.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، تأکید کرد: ما اگر دقیق بررسی کنیم، می‌بینیم که عناصر اصلی پیروزی ما در جنگ، سه پایه اصلی رهبری حکیمانه امام، انسجام مردم ایران که همه پای کار بودند، چه در جبهه، چه در اعزام و چه در پشتیبانی و سوم وجود فرماندهانی از جنس شفیع‌زاده بوده است؛ این سه ضلع مثلث باعث شد ما در جنگ تحمیلی پیروز شویم و بر دشمن غلبه کنیم.

سردار حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه ما در آن شرایط، تحریم تسلیحاتی بودیم، اظهارداشت: وضعیت ارتش وضعیت مناسبی نبود، سپاه وارد جبهه‌ها شد، ما با انواع توطئه‌ها مواجه بودیم و در پشت جبهه منافقین هم توسط غرب حمایت می‌شدند و هر روز ترور و انفجار از کاسب و بازاری گرفته تا نماینده مجلس و ... را شاهد بودیم.

وی با اشاره به تقدیم 17 هزار شهید توسط توپخانه سپاه به نظام و انقلاب، گفت: مسائل ناامنی مرزها، مشکلاتی بود که دشمنان به آن در آن دوران دامن می‌زدند، ما اگر قرار بود فقط با عراق بجنگیم، فقط در دو سال اول، مسئله عراق حل شده بود و نباید به 8 سال طول می‌انجامید؛ ما یک ائتلافی را در روبه‌رو داشتیم که اگر نبود مدیریت، ایثار و حماسه‌آفرینی امثال شفیع‌زاده‌ها در میان باشد، قطعاً شکست خورده و امروز به جای عزت، باید ذلت را تحمل می‌کردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با بیان اینکه حضور هر یگان و دسته برای ما تجربه گران‌سنگی بود، گفت: دهه اول دشمنان ما شکست خوردند، دهه‌های بعدی مسئله جنگ برای آمریکا کارآیی نداشت؛ هر چند صحبت از حمله بارها بود، اما آنچه که بنده به عنوان سرباز کوچک ملت با احاطه اطلاعاتی از آن مطلع هستم، آنها هیچ‌گاه مسئله جنگ در دهه‌های دوم و سوم و چهارم را مطرح نکردند، آنها مسئله قدرت هوشمند را طراحی کردند.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه آمریکایی‌ها در برابر ملت ایران با جنگ نظامی نتوانستند پیروز شوند، افزود: آنها دیدند در زمان جنگ نه تنها ملت چیزی را از دست نداد، بلکه در پایان جنگ آن روزی که با دست خالی رفتند، حالا با یگان‌ها، تیپ‌ها و لشکرها دارند خارج می‌شوند.

وی اضافه کرد: رزمندگان ما در آن دوران نمی‌دانستند که توپ چیست، حالا با گردان‌های توپخانه بیرون آمدند، در ابتدای جنگ نمی‌دانستیم موشک چیست، در آخر جنگ، تیپ‌های موشکی و یگان‌های پیاده و مکانیزه داشتیم، این‌ها را از چه چیزی توانستیم به دست بیاوریم؟ ما این‌ها را از غنیمت‌های جنگی به‌دست آوردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران تصریح کرد: ما در جنگ ندیدیم که شفیع‌زاده و امثال وی نگاه‌شان به بیرون مرزها باشد، نگاه آنها به پشت جبهه‌های دشمن بود. چرا؟، چون ما این امکانات را می‌خواستیم از عراقی‌ها به دست بیاوریم، مدیریت شفیع‌زاده، شهید مقدم و باکری‌ها تهدید را به فرصت تبدیل کرد و دست پر از جنگ بیرون آمدیم، آنها فهمیدند که با این ملت نمی‌شود جنگید و آمدند نقشه را عوض کردند.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: دشمن با خودش تصور کرد که بهتر است به روش تهاجم فرهنگی با ایران مقابله کند، بعد از طریق نفوذ وارد شدند، یعنی یک ترکیبی از جنگ یا جنگ هیبریدی علیه ما به راه انداختند، گفتند فرزندان این مسئولین که خارج از کشور هستند، روی اینها نفوذ و از طریق آن‌ها بر پدرانشان نفوذ کنیم.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها پس از مأیوس شدن از انواع تهدایدات علیه مردم ایران به تحریم اقتصادی و تسلیحاتی روی آوردند، افزود: امثال شفیع‌زاده‌ها آمدند کمبودهای تسلیحاتی ما را در دهه‌های دوم و سوم رفع کردند. ما نیاز به موشک داشتیم، مراکز تحقیقاتی را به راه انداختیم. دیدید و شنیدید هر هفته، ماه‌ها و سال‌ها بخشی از این موفقیت‌ها را رسانه‌ای کردیم.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در بیان دستاوردهای دفاعی ایران در حوزه هوافضا تأکید کرد: در بخش بدون سرنشین و راداری چه موفقیت‌هایی به‌دست آوردیم، چرا؟ چون با مدیریت جهادی پای کار ایستادیم. امروز تصادفی نیست اینکه به فناوری پیچیده در تراز جهانی آن را مطرح می‌کنیم، تصادفی نیست که در بدون سرنشین به این جایگاه رسیدیم.

سردار حاجی‌زاده اضافه کرد: در حوزه‌های اقتصادی چون مدیریت غیرجهادی است، یک مقداری عقب‌افتادگی داریم، زیرا مدیریت شفیع‌زاده‌ها را نداریم، این عقب‌افتادگی چه علتی دارد؟ ما آن مثلثی که باعث موفقیت در جنگ شد را نداریم، در حوزه‌های غیرنظامی یک عنصر لنگ می‌زند، رهبر و ملت همان هستند، در مدیران مشکل و گیر داریم، آن یکپارچگی که داشتیم، متأسفانه نیست، بعد می‌بینیم که این نفوذ با تغییر ذائقه و باور دارد کار می‌شود.

وی تصریح کرد: بعضاً مسئولین ما می‌گویند اگر ایران با غرب توافق نکند، ممکن است جنگ رخ دهد، قبل از برجام این را در گوش مسئولین می‌کردند، بعد از آن هم برخی مسئولین می‌گفتند برجام سایه جنگ را از سر ملت دور کرد؛ متأسفانه برخی در داخل ندانسته آن را تکرار می‌کنند، این دروغ و توهین است. اگر برجام استوار است، خودش را حفظ کند، نمی‌خواهد جنگ را دور کند، این توهین به شهدا، نیروهای مسلح، ارتش و سپاه است.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه امنیت ما پیشرفت دفاعی‌مان مربوط است، اظهارداشت: ما منکر تعاملات سیاسی نیستیم، اما آدرس غلط به مردم ندهیم، ما بعد از جنگ این همه تلاش کردیم که تسلیحات تولید کنیم، محققین ما در فضای علمی کار کردند و بعد بگویند سایه جنگ را برجام از سر ملت دور کرد! این حرف غلطی است. آدرس غلط به کسی ندهیم.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: امروز اگر قرار باشد مشکلات اقتصادی، تولید و اشتغال کشور حل شود، من عرض می‌کنم این کار هزاران برابر ساده‌تر از مسائل پیچیده نظامی است. دشمن و آمریکا را بشناسیم، آمریکا در جنگ با کویت جرأت نکرد به تنهایی وارد شود، ده‌ها کشور را با خود همراه کرد، آمریکایی‌ها در جایی وارد می‌شوند که یا خلع سلاح باشند، مثل لیبی و یا اینکه صددرصد بدانند به حملاتش پاسخ نخواهند داد، اگر در سوریه یک درصد احتمال می‌دادند پاسخ داده می‌شود، حمله نمی‌کردند؛ یک جاهایی هم یک صداهایی در می‌کنند که می‌خواهند کسانی را بترسانند.

وی تأکید کرد: آنها یک بمب 10 تنی دارند، اسمش را گذاشته‌اند مادر بمب‌ها، ما هم در صنایع دفاعی بمب داریم، آمریکایی‌ها این روش را از عثمانی‌ها آموخته‌اند، قمپز در می‌کنند که یک عده را بترسانند، اینها توپ‌هایی بودند که فقط صدا داشتند و تخریب نداشتند، آمریکایی‌ها این طور عمل می‌کنند.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران اضافه کرد: یک روش دیگر هم به این شکل است که می‌گویند ناوهای ما به کجا رفتند، بعد از مدتی می‌شنوید که بازگشته‌اند. اگر آنها کوچکترین احتمال حمله را بدهند، هیچ‌گاه این عمل را انجام نخواهند داد، ایران قدرتمند حتما پاسخ محکم و قو‌ی‌ای ‌به تهدیدات خواهد داد، حتما ما شکست را از کسی نمی‌پذیریم.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه پایگاه‌های آمریکایی دور تا دور ما حلقه زده‌اند و این خودش تهدید است، اظهارداشت: ما چند وقت پیش کلکسیونی از هواپیماهای آمریکایی را نشان دادیم، «اسکن ایگل»، «شادو»، «آرکیو» و «هرمس»، اینها را ما از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیدیم، قرار نیست آنها بدون هزینه اینجا بیایند، ما در بخش غیرنظامی اگر بخواهیم موفق باشیم، باید مسئولین نترس و شجاع از جنس شهید شفیع‌زاده و باکری‌ها باشند. اگر غیر از این باشد، روز‌به‌روز سرافکنه‌تر می‌شویم. ما امروز اگر روحیه انقلابی از جنس شفیع‌زاده داشته باشیم، تهدیدات را به فرصت‌ها تبدیل می‌کنیم.

وی اضافه کرد: اگر نگاه ما به غرب باشد، باید کاسه گدایی دست‌مان بگیریم و سرنوشت کشور را به دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها گره بزنیم، باید دائماً عقب‌نشینی کنیم و افتخارات‌مان را ببینیم که دارد یکی‌یکی تعطیل می‌شود، ایران با تقدیم بیش از 220 هزار شهید و 500 هزار جانباز، همانگونه که جوانان ما برای شرکت در نبرد مدافع حرم و ایجاد امنیت پایدار برای کشور مشتاقند، قطعاً مسیر انقلابی و جهادی را ادامه و انتخاب خواهند کرد.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۲۱۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

پیام‌های سفر ظریف به اروپا بعد از تحریم امریکا

«عبدالرضا فرجی راد» در گفت و گو با روزنامه ایران می گوید:  این سه کشور از زمانی که آقای ترامپ روی کار آمده است، هیچ گونه ارتباط و رفت وآمد جدی با ایالات متحده نداشته‌اند و مقام‌های ارشد امریکایی هم به این کشورها سفر نکرده‌اند.

کشورهای حوزه «نوردیک» بویژه در یک سال گذشته که جدال دیپلماتیک میان ایران و امریکا به بیشترین سطح خود رسیده است، اقدام مؤثری در مواجهه با امریکا از خود نشان داده اند؟

این کشورها در ماجرای فجیره امارات که یک کشتی نروژی مورد اصابت قرار گرفت و هنوز هم مشخص نشده است که این کشتی از سوی چه کشوری مورد حمله قرار گرفت، تلاش کردند مواضعی هم راستای امریکا نداشته باشند.

این سه کشور جزو قدرت های دریایی اروپا به شمار می‌آیند، نروژ یکی از بزرگترین ناوگان‌های تجاری را دارد، سوئد و فنلاند و دانمارک هم از قدرت دریایی خوبی بهره‌مند هستند. دانمارک هم همین‌طور است یک نیروی تجاری بسیار قدیمی دارد که از زمان وایکینگ‌ها دریانوردی می‌کردند. امریکا بعد از جدال‌هایی که بر سر نفتکش‌های ایران و انگلیس به وجود آمد از این دسته از کشورها خواست به ائتلاف بین المللی این کشور در خلیج فارس برای اسکورت کشتی هایشان بپیوندند اما تا جایی که می‌دانم نه نروژ و نه سوئد و فنلاند هنوز درخواست امریکا را اجابت نکرده‌اند.

این کشورها بعد از مخالفت سفت و سخت با خروج امریکا از برجام که به‌صورت علنی مطرح شد، رفت و آمد خود با تیم ترامپ و کاخ سفید را به حداقل رسانده‌اند. این روزها آقای پمپئو، بولتون، وزیر خزانه‌داری و برایان هوک به طور دائم به اروپا سفر و تلاش می‌کنند، کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار دهند که یا با ایران کار نکنند یا درباره اینستکس فعال نباشند اما شاهدیم که دست کم برخی کشورها مانند انگلیس این فضا را برای مقام‌های امریکایی فراهم کرده‌اند اما کشورهای نوردیک منتظرند تیم دولت کاخ سفید تغییر کند

لذا این کشورها مدیریت خاصی دارند که این مدیریت خاص به سیاست های خاورمیانه‌ای نزدیک‌تر است. این در حالی است که بعضی از کشورهای اروپایی مانند کشورهای حوزه اروپای شرقی اطاعت بیشتری از امریکا دارند و سیاست های آن را دنبال می‌کنند؛ به‌عنوان مثال اگر بخواهیم لهستان امروزی را با نروژ امروزی یا لهستان امروزی را با فنلاند و سوئد امروزی مقایسه کنیم تفاوت بسیار زیادی در رویکرد سیاست خارجی این کشورها وجود دارد. لهستان و کشورهای بالتیک که همسایه سوئد هم هستند از امریکا اطاعت می‌کنند و سیاست های او را پیش می‌برند اما کشورهای نوردیک از نوعی استقلال عمل بهره‌مند هستند.

ظرفیت اقتصادی این کشورها برای ثمربخشی مناسبات دوجانبه با در نظر گرفتن چه مؤلفه‌هایی تعریف می‌شود؟

این کشورها از منظر اقتصادی مدیریتی را موسوم به مدیریت اسکاندیناوی به وجود آورده‌اند. ما دو نوع مدیریت اقتصادی داریم؛ یکی مدیریت اسکاندیناوی است که در واقع اجازه نمی‌دهد شکاف زیادی بین فقیر و غنی ایجاد شود و هر موقع امکان بروز شکاف باشد، این کشورها با وضع قوانینی جهت افزایش مالیات سعی می‌کنند این شکاف را از بین ببرند. نوع دیگر مدیریت اقتصادی امریکایی به‌نام اقتصاد آزاد است که فضا کاملاً باز است و افرادی با ثروت‌های هنگفتی پولدار هستند و در نقطه مقابل آنها شمار زیادی از افراد هم در فقر به سر می‌برند. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مدیریت اقتصادی خاص خودشان را دارند و با بهره‌گیری از آن توانستند از نظر تکنولوژیکی بسیار موفق عمل کنند.

در چه بخش‌هایی ورود جدی در بازار اقتصادی ایران داشته‌اند؟

نروژی‌ها در بخش نفت و گاز ما بسیار خوب عمل کردند اما متأسفانه بعد از تحریم‌ها مجبور شدند صحنه را خالی کنند. آنها بخش‌ها و فازهایی از عسلویه را ایجاد کردند و در منطقه ایلام زنگوله چاه های نفتی را استخراج کردند که بعد از تحریم دوباره این دریچه‌ها بسته شد. کار تکنولوژیکی این کشورها بسیار سطح بالاست و دست بسته عمل نمی‌کنند و سعی می‌کنند دانش خود را به طور کامل در اختیار کشور محل سرمایه‌گذاری قرار دهند. این کشورها بر اساس قوانینی که دارند و در قانون اساسی‌شان نیز آمده است، وقتی در کشورهای دیگر از جمله ایران کارهای توسعه‌ای چه در سطح زیاد و چه کم انجام می‌دهند، به محیط زیست هم می‌پردازند؛ به‌عنوان مثال وقتی نروژی‌ها در غرب ایران در استخراج نفت و تولید فرآورده‌های نفتی کمک می‌کردند، به بخش محیط زیست هم می‌پرداختند. 

سوئدی‌ها هم از منظر تکنولوژیکی مانند صنعت ماشین‌سازی و... بسیار پیشرفت کرده‌اند. فنلاندی‌ها هم در بخش‌های هوش مصنوعی پیشرفت‌های زیادی داشتند در واقع یکی از موارد صادراتی آنها صادرات تکنولوژی است و این را هم در اختیار کشورهای دیگر می‌گذارند و سخت‌گیری کشورهای دیگر را ندارند و انتقال تکنولوژی می‌کنند. ایران در این زمینه‌ها با سوئد و فنلاند همکاری‌های پررونقی داشته است که به انتقال تکنولوژی این کشورها انجامیده است

برخی سفرهای آقای ظریف به اروپا و دیدار و رایزنی با مقام‌های اروپایی را بواسطه ناکامی در روند اجرای برجام کم بهره توصیف می‌کنند... پاسخ شما به این ادعا چیست؟

سفرهای دیپلماتیک با چند وجه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی انجام می‌شود. طبیعی است رویکرد اقتصادی ما در شرایط کنونی به‌دلیل تحریم‌های امریکا با این کشورها در سطح مطلوبی نیست. آنها کشورهای قانونمداری هستند که همگی سرمایه گذاری‌های کلانی در امریکا انجام داده اند؛ مثلاً نروژ بیشترین سرمایه‌گذاری در تولید و استخراج نفت را در تگزاس و دیگر نقاط امریکا داشته است.

بنابراین در چنین شرایطی طبیعتاً شرکت استات اویل نمی‌تواند به ایران بیاید و کار کند. بسیاری از شرکت‌های متعلق به این کشورها در زمان تحریم‌های اولیه در دوره اوباما مجبور شدند بیرون بروند دوباره که فضا باز شد نروژ از جمله اولین کشورهایی بود که برگشت بنابراین وقتی آقای ظریف سفر می‌کند نباید انتظار داشت الان قراردادهای مختلفی با این کشورها بسته شود مگر اینکه کارهای کوچک مانند هتل‌سازی و گردشگری انجام داد و زمینه را برای وصل کردن بخش‌های خصوصی به یکدیگر فراهم کرد اما بیشتر می‌توان کار سیاسی و بین‌المللی انجام داد.

در مجموع این رفت و آمدهای دیپلماتیک در صحنه جهانی می‌تواند بخش تبلیغاتی سیاست خارجی ما را تقویت کند و از منظر رسانه‌ای به طرف مقابل فشار وارد کند؛ زیرا به هر حال تبلیغات جهانی و قدرت رسانه‌ای در اختیار کشورهایی چون امریکاست و ما از این منظر با آنها هم توان نیستیم و با این سفرهاست که می‌توانیم حرف خود را بزنیم که در رسانه‌ها و کانال‌های تلویزیون این کشورها منعکس شود و تأثیرگذاری سیاست امریکا بر افکار عمومی اروپا را کاهش دهد.

دیگر خبرها

 • بازگشت ۱۹۵۰۷ حاجی با ۸۱ پرواز تا ۳۰ مرداد
 • ۱۹ هزار و ۵۰۷ حاجی ایرانی به کشور بازگشتند
 • امریکا با فروش ۶۶ جنگنده به تایوان، خشم چین را برانگیخت
 • حضور ازن در تهران!
 • بازگشت ۱۷هزار حاجی به ایران
 • بیش از یک هزار حاجی به سیستان و بلوچستان بازگشتند
 • بازگشت 17هزار حاجی به کشور
 • بازگشت ۱۷ هزار حاجی به ایران
 • بازگشت ۱۷ هزار حاجی به ایران/ گزارشی از تاخیر پرواز نداشتیم
 • تابستان آغشته به« ازن»
 • امریکا دوست‌دختر نخست‌وزیر انگلیس را نقره‌داغ کرد
 • جنگ با ایران شوخی‌بردار نیست/ امریکا تنهاست
 • بازگشت ۱۷ هزار و ۱۸۱ حاجی به کشور از ۲۵ مرداد تا به امروز / مشکل تأخیر حجاج برطرف شد
 • دیکتاتوری حاجی بابا/ در این مستند هیچ قضاوتی نداشتم
 • طلای شیرین حاجی آباد با قیمت ۶۰ هزارتومان وارد بازار می شود
 • حاجی بابایی: مجلس گاهی در راس امور است و گاهی نمی خواهد که در راس امور باشد/هماوردی قانون قیر و قانون همسان سازی حقوق
 • ۱۳ هزار و ۵۲۴ حاجی به کشور بازگشتند
 • پکن به دنبال دستیابی به جایگاه امریکا در بازار انرژی منطقه است
 • شاگردان پدر موشکی ایران آماده کمک به پیشرفت صنعت دفاعی/ رمز برتری «هوافضا» در میان نیروهای سپاه چیست؟