به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس صالحی شامگاه دوشنبه در دیدار با اهالی رسانه استان همدان با بیان این مطلب افزود: رسانه در حوزه فرهنگ جایگاه خاص خود را دارد، رسانه امروز یک پدیده جدید چندوجهی است که نشان دهنده اهمیت نقش آن است.

وی ادامه داد: نهادهای اجتماعی عمدتاً تک وجهی یا نهایتاً دو تا سه وجهی هستند اما رسانه‌ها در دوره مدرن چندوجهی متولد شدند و با افزایش زمان بر وجوه آنها افزوده می‌شود و از این نظر جایگاه رسانه‌ها دائماً در حال افزایش است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رسانه‌ها در حوزه آگاهی‌بخشی، تربیت‌پذیری اجتماعی و حوزه‌های متنوع دیگر تا رکن امنیتی یک کشور مورد اهمیت هستند و تنها یک پنجره انتقال اخبار به شمار نمی‌روند، در واقع رسانه‌ها یک رکن مشابه مدرسه هستند و هرچه زمانه می‌گذرد این رسانه به عنوان یک رکن مهم نظام نقش خود را نشان می‌دهد، در اصل رسانه یک دژ است که اگر فرو بپاشد خیلی چیزها از بین می‌رود و اگر این دژ پایدار بماند همه چیز حفظ می‌شود.

صالحی یادآور شد: یک سوال همیشه مطرح است که چرا هرچه زمان می‌گذرد و فناوری‌ها به کمک رسانه می‌آید اهمیت رسانه افزایش پیدا می‌کند، ممکن است گذر زمان اهمیت برخی نهادهای فرهنگی را کم کند اما رسانه به این شکل نیست.

وی افزود: وقتی مشروطه رسانه‌های سنتی و مدرن آغاز می‌شود ایرادات کمی و کیفی هم دیده می‌شود اما اتفاقی که می‌توانیم بر روی آن تاکید کنیم و تحول آن را به خاطر انقلاب اسلامی بدانیم در چند موضوع مشاهده می‌شود، ابتدا جریان کمی رسانه بعد از انقلاب رشد قابل توجهی پیدا کرده است، هرچند کمیت تنها معیار نیست اما ما شاهد اتفاقات قابل توجهی در رسانه هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در سال ۵۳ باوجود اتفاقاتی که با بستن مطبوعات رخ می‌دهد از ۱۹۵ رسانه به ۱۳۱ رسانه کاهش پیدا می‌کند و در سال بعد از آن رسانه‌ها به ۱۰۴ رسانه تقلیل پیدا می‌کند اما این رقم بعد از انقلاب با ساماندهی رسانه‌ها به میزان ۷ هزار رسانه مکتوب و ۳ هزار رسانه الکترونیک می‌رسد. بنابراین رشد کمی رسانه در بعد از انقلاب اسلامی قابل توجه است.

صالحی بیان کرد: اتفاق دیگر این است که حوزه مطبوعات محلی و استانی ما بسیار قابل توجه است و نگاه مرکزگرا در تمام حوزه‌ها که فراگیر بود کاملاً درهم ریخته شده است، ۲۳۰۰ نشریه غیرتهرانی در حال حاضر فعالیت می‌کنند و این نشان می‌دهد که یک نسل از رسانه در استان‌ها شکل گرفته است، پس در تولید و مصرف رسانه غیرتهرانی در طول چهل سال شاهد رشد خوبی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی سهم حوزه اقلیت‌های مذهبی در کشور در رسانه هم با رشد روبرو بوده است، همچنین در حوزه جنسیت نیز شاهد حضور بانوان به عنوان صاحبان امتیاز رسانه‌ها هستیم، پس فضای رسانه ما در طول این چهل سال انقلاب همگام با شعارهای امام راحل و مقام معظم رهبری در امر رسانه بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در تولید علم گفت: نقشی که مطبوعات ما در روند تولید علم ایجاد کردند ستودنی است، جریان شتابنده علم در کشور غیرقابل انکار است، بسیاری از مطبوعات تخصصی ما در حوزه علم به رشد علوم بسیار کمک کرده است، سهم مطبوعات تخصصی در این زمینه بسیار چشمگیر است و حتی یک مقاله علمی امروز توانسته به علم ما کمک کند.

صالحی ابراز داشت: روز به روز بر اقتدار رسانه افزوده می‌شود، مسیر رسانه در ۱۵۰ سال ایران روند رو به رشد بوده و در چهل سال انقلاب این رشد قابل توجه تر نیز بوده است، رسانه‌ها در ایران مسیر شتابنده را طی کردند اما اینکه رسانه‌های رسمی مغلوب رسانه‌های غیر رسمی بشوند و مرجعیت خود را از دست بدهند موضوع مهمی است، رسانه‌های رسمی و حرفه‌ای که همان وجوه کاربردی خود را ایفا می‌کنند نباید در مقابل رسانه‌های غیر رسمی کاربرد خود را از دست بدهند.

وی تصریح کرد: وقتی ما میدان را به غیر رسمی‌ها واگذار کنیم نباید نقش خاصی از رسانه رسمی طلب کنیم، بنابراین نباید نظام رسمی خود را کم اهمیت بدانیم، همانگونه که یک کشور ارتش نداشته باشد امنیت نخواهد داشت نباید فراموش کرد که وقتی یک کشور یک نظام رسانه‌ای نیز نداشته باشد امنیت ندارد، نمونه این موضوع را در دی‌ماه سال گذشته به عنوان یک پدیده شاهد بودیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: یکی از کارکردهای رسانه در نظام تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و حمایتی این است که نگذارند فضا برای رسانه‌های غیر رسمی باز شود زیرا این موضوع تهدید بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

کد خبر 4559996

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توضیحات ارشاد و خانه مطبوعات ایلام درباره نتایج آزمون دوره کوتاه مدت روزنامه‌نگاری مقدماتی

فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام درباره نتایج آزمون دوره کوتاه مدت روزنامه‌نگاری مقدماتی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا،منطقه ایلام، باین توضیحات به این شرح است:

این آزمون در تیرماه 1396 ، پس از برگزاری کارگاه‌های آموزشی با سرفصل‌های «اصول روابط‌عمومی» ، «خبر نویسی» ، «شیوه نگارش فارسی در مطبوعات» ، «تکنیک‌های مصاحبه» و  «اصول گزارش‌نویسی»  با حضور مدرسان اعزامی از دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در پاییز سال 95 و بهار سال1396 ، در جهاد دانشگاهی استان  و توسط دفتر مطالعات با حضور قریب به 80 نفر شرکت‌کننده برگزار شد.

موارد زیر برای اطلاع همکاران رسانه ای و شرکت کنندگان در آزمون ارائه می شود :

- تمام مراحل برگزاری کارگاه های آموزشی و آزمون های پایان دوره توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها انجام گرفته و مسئولان اداره ارشاد و یا خانه مطبوعات استان هیچگونه دخل و تصرفی در نمرات آزمون و صدور گواهی پایان دوره نداشته اند .

- طی پیگیری مکرر از ابتدای سال 97 توسط اداره فرهنگی و رسانه ارشاد استان ایلام، پس از گذشت یکسال، تنها 8 نفر از شرکت کنندگان در آزمون حد نصاب نمره قبولی ( 12) را کسب نموده‌اند که برای این 8 نفر گواهینامه پایان دوره صادر شد و تحویل آنان شد.

- با توجه به نکات ارائه شده توسط خانم امیدی، کارشناس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی تنها برگه های آزمون 30 شرکت کننده ای که به صورت منظم در کارگاه حضور فعال داشتند مشمول شرکت در آزمون و بررسی و ارزیابی شناخته شدند و برگه های 50 نفر مابقی به علت عدم حضور و یا غیبت‌های مکرر در کارگاه ها مورد بررسی قرار نگرفته و این مهم به استناد آیین نامه های برگزاری کارگاه های آموزشی مبنی بر حضور الزامی و اجباری شرکت کنندگان در کارگاه بوده و تنها افراد حاضر در کارگاه واجد شرایط شرکت در آزمون شناخته شدند و مابقی حذف شدند .

- میانگین حد نصاب کسب 12 امتیاز، ملاک صدور گواهینامه پایان دوره بوده که بر این اساس برای تعداد 8 نفر به اسامی رضا رستمی، علی حیدربیگی، حجت نوروزی، عبدالرضا محمدی، فردین حسینی، فریبا میرزایی، حکیمه موسی‌نژاد و سودابه خانی گواهینامه صادر شد. Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
انتهای پیام انتهای پیام

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۴۹۷۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «شهرداری تبریز»، «علم و ادب تبریز» شد
 • برپایی سوگواره برون مرزی مطبوعات حسینی/ پنجمین جشنواره ابوذر برگزار می شود
 • با بازیچی، در مسابقات رسمی بازی‌های رایانه‌ای شرکت کنید
 • «مشروطه از دامن طنز» خواندنی شد
 • استقبال از پنجمین جشنواره مطبوعات مطلوب ارزیابی شده است
 • ديدار اعضاي خانه مطبوعات کيش با دکتر مظفري
 • دانشگاه علم و صنعت در دوره روزانه دانشجوی میهمان نمی‌پذیرد
 • مروری بر کتاب «نقش سیستان و بلوچستان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس»
 • عاملی: فناوری می‌تواند در شناسایی زمینه‌های فسادزا کمک‌رسان باشد
 • حضور 10 استارتاپ قوی گیلانی در بیست وپنجمین نمایشگاه الکامپ / حمایت و پیگیری پارک علم و فناوری گیلان شرکت های فناور حاضر در نمایشگاه
 • ۳۲۴ اثر به پنجمین جشنواره مطبوعات زنجان ارسال شد
 • سمینار آموزشی حقوق رسانه و مخاطب در خبرگزاری مهر برگزار شد
 • وابستگی به نفت فاجعه آفرین خواهد بود/ افزایش ۱۰ برابری نقش فین‌تک‌ها در تراکنش‌های مالی
 • خبرنگاران قبل از انتشار خبر اسناد کافی جمع کنند
 • اطلاعيه اداره کل مطبوعات داخلي درباره اعلام وصول نشريات
 • صفر تا صد کاغذ مطبوعات در بيان معاون مطبوعاتي
 • پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان کارگاه روش تکمیل اظهارنامه مالیاتی برگزار می‌کند
 • کرمانشاه به شهرک علم و فناوری نیاز دارد حامی پارک علم و فناوری خواهیم بود
 • عملکرد پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان