خبرگزاری تسنیم: روز اول بهمن‌ماه سال ۴۳، حسنعلی منصور نخست‌وزیر وقت رژیم پهلوی در حال ورود به مجلس شورای ملی هدف گلوله قرار گرفت.

ساعت ۱۰ صبح اتومبیل سیاه رنگ نخست وزیر مقابل در مجلس توقف کرد. وی در حال ورود به ساختمان مجلس بود که با شلیک دو گلوله توسط محمد بخارایی از اعضای جمعیت موتلفه اسلامی نقش زمین شد. منصور بیست‌و هفتمین نخست‌وزیر در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی بود. پدرش «علی منصور» نیز دو دوره نخست‌وزیر رضاشاه و محمدرضاشاه شده بود.

تیتر روزنامه اطلاعات فردای اعدام انقلابی حسنعلی منصور

منصور در دوران نخست وزیری منوچهر اقبال، به معاونت وزارت بازرگانی و قائم مقامی دبیرکلی شورای عالی اقتصاد منصوب می‌شود و به همراه گروهی دیگر از سیاستمداران آن زمان "کانون مترقی" را تشکیل داد، دبیرکل حزب ایران نوین بود و از اسفندماه سال ۴۲ بعد از اسدالله علم به مسند نخست‌وزیری رسید. یکی از اقدامات منصور، طرح «مصونیت مستشاران آمریکایی» یا همان کاپیتولاسیون است. خبر تصویب این لایحه واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. ازجمله سخنرانی امام خمینی در ۴ آبان ۱۳۴۳ علیه کاپیتولاسیون که به تبعید ایشان به ترکیه در دولت منصور منجر شد.

با تبعید امام خمینی و سخت‌گیری به مبارزان انقلابی، برخی اعضای هیئت‌های موتلفه اسلامی به این نتیجه رسیدند که نخست‌وزیر را ترور کنند. ۱۰ صبح ۱ بهمن ۱۳۴۳ منصور در مقابل مجلس شورای ملی به دست محمد بخارایی با شلیک ۳ گلوله ترور شد. وی فورا به بیمارستان پارس منتقل شد...

با تبعید امام خمینی و سخت‌گیری به مبارزان انقلابی، برخی اعضای هیئت‌های موتلفه اسلامی به این نتیجه رسیدند که نخست‌وزیر را ترور کنند. ۱۰ صبح ۱ بهمن ۱۳۴۳ منصور در مقابل مجلس شورای ملی به دست محمد بخارایی با شلیک ۳ گلوله ترور شد. وی فورا به بیمارستان پارس منتقل شد و از پزشکان آمریکایی و فرانسوی و انگلیسی برای درمان او کمک خواستند، اما این اقدامات نتیجه‌ای نداد و منصور در ۶ بهمن ۱۳۴۳ به هلاکت رسید.

** فتوای اعدام انقلابی منصور را چه کسی صادر کرد؟

اعضای هیئت‌های موتلفه معتقدند، فتوای اعدام انقلابی حسنعلی منصور توسط آیت‌الله سید محمدهادی میلانی از مراجع تقلید ساکن در مشهد صادر شده است. از طرفی، از آنجا که خاستگاه این گروه مجموعه‌ای از هیئتات مذهبی بود که زیرنظر شورای روحانیت این گروه فعالیت می‌کردند، بعید بنظر می‌رسد که این کار اقدامی خودسرانه بوده باشد.

هیئت‌های موتلفه عبارت بود از مسجد امین‌الدوله، مسجد شیخ علی و مسجد اصفهانی‌ها در بازار تهران و شورای روحانیونی که با حکم امام موتلفه فعالیت می‌کرد، آیات بهشتی، مطهری، انواری و مولایی بودند. همچنین شهید مطهری عضو شورای روحانیت موتلفه اسلامی در یکی از جلسات اعلام کرده بود "باید چند تن از سران رژیم را به خاک افکند".

تصویر دادگاه شهدای موتلفه. مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی در ردیف دوم و آیت‌الله انواری در ردیف سوم دیده می‌شوند

سردار آیت گودرزی از نزدیکان آیت‌الله مهدوی نیز در مصاحبه‌ای با تسنیم از دیدار شهید بخارایی شب قبل از ترور منصور با ایشان، صحبت کرده بود و می‌گوید "محمد بخارایی از اعضای هیئت‌های موتلفه شب قبل از ترور حسنعلی منصور به مسجد جلیلی آمد و با حاج‌آقا مهدوی صحبت کرد و حلالیت طلبید و صبح فردا منصور را ترور کرد. همه ما گمان کردیم فردا قرار است به مسافرت برود که حلالیت طلب کرد و نمی‌دانستم که قرار است چه کار بزرگی انجام بگیرد. برخی از نفرات برتر موتلفه مانند شهید هرندی و سایر اعضای گروه‌های مبارز به مسجد جلیلی رفت و آمد داشتند... "

آیت‌الله انواری از اعضای موتلفه اسلامی در یکی از معدود گفتگوهایش که در سال ۵۹، انجام شده بود، درباره فتوای ترور منصور گفته "بعد از تبعید (امام) که بازار تعطیل شد و مغازه‌ها را تیغه کردند و ناراحتی ایجاد کردند و دزد‌ها را فرستادند تا مغازه‌های کسانی را که در جریان مبارزه بودند، غارت کنند و آن‌ها رفتند شکایت کردند و کسی به شکایتشان ترتیب اثر نداد و تضییقات مختلفی که از سوی رژیم اعمال شد، باعث شد که مؤتلفه تکان بخورد. چون در پرونده بنده آمده که فتوای قتل منصور را من داده بودم، در اینجا باید عرض کنم که موافق بودم، ولی فتوا ندادم و این فتوا را از دیگری گرفته بودند که نمی‌دانم راضی هست نامش برده شود یا نه و لذا نام نمی‌برم، ولی بر این نکته تأکید می‌کنم که بنده چنین فتوایی ندادم... در زندان که بودیم از مرحوم بخارایی پرسیدم که چطور بدون فتوا دست به این کار زدید؟ ابتدا گفت که نیازی به فتوا نبود، ولی بعد به‌طور خصوصی گفت که فتوا گرفته‌اند و حاج صادق و برادرانم در جریان هستند و حجت بر ما تمام بود. "

در زندان که بودیم از مرحوم بخارایی پرسیدم که چطور بدون فتوا دست به این کار زدید؟ ابتدا گفت که نیازی به فتوا نبود، ولی بعد به‌طور خصوصی گفت که فتوا گرفته‌اند و حاج صادق و برادرانم در جریان هستند و حجت بر ما تمام بود...

مجموع این اظهارنظرات نشان می‌دهد، بخارایی و همراهانش برای کار نظر اعضای شورای روحانیت موتلفه که از مجتهدان آن زمان حوزه محسوب می‌شدند، جلب کرده‌اند.

** اسلحه‌ای که هاشمی رفسنجانی تهیه کرد!

یک روز بعد از فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی، اسدالله بادامچیان از اعضای موتلفه اسلامی گفت: "یکی از هفت اسلحه مورد استفاده به منظور ترور حسنعلی منصور، توسط هاشمی رفسنجانی تهیه شد. " این ادعای بادامچیان با تکذیب دفتر آیت‌الله هاشمی روبه‌رو می‌شود تا اینکه وی در یادداشتی در تفصیل این ماجرا نوشت "چند سال قبل عده‌ای از شورای مرکزی مؤتلفه اسلامی از جمله مرحوم عسگراولادی، مرحوم حاج حیدری و آقایان حبیبی و امانی و… به دیدار آقای هاشمی رفته بودیم. در آن دیدار صحبت از شهدای ۲۶ خرداد و جریان کاپیتولاسیون و اجرای حکم الهی مرجع تقلید بر منصور به میان آمد. مرحوم حاج حیدری گفت: اسلحه‌اش را که شما داده بودید و آقای هاشمی با خنده گفت: «اگر الان شما این را بگویید من تکذیب می‌کنم»؛ و من گفتم تا شما زنده هستید آن را نخواهیم گفت.

اسلحه‌ای که حسنعلی منصور با آن ترور شده بود

وی در بخش دیگری از این یادداشت می‌نویسد "مرحوم آیت‌الله هاشمی با مرحوم «حاج ابوالفضل تولیت» در قم که فرد متمکن و مخالف رژیم شاه بود، ارتباطات گوناگونی داشت و کمک‌های مالی می‌گرفت. تولیت یک قبضه سلاح کمری نو داشت که آن را به آقای هاشمی داد و آقای هاشمی آن را به عراقی داد و عراقی خواست به حاج صادق امانی تحویل دهد که شهید امانی نپذیرفت و گفت: امام فرموده‌اند که سلاح از کسی نگیرید؛ یا بخرید یا بسازید. عراقی این مساله را به آقای هاشمی گفت و او خواست اسلحه را به تولیت برگرداند. تولیت گفت: می‌فروشم و پولش را با آقای هاشمی حساب کرد، بنابراین اسلحه جزو اسلحه‌های گروه جهاد مسلح قرار گرفت. "

آیت‌الله هاشمی نیز در خاطراتش درباره شب ترور حسنعلی منصور می‌گوید "در شب آن روزی که شهید محمد بخارایی، حسنعلی منصور (نخست وزیر) را ترور کرد، من در جلسه‌ای سخنرانی داشتم و در همانجا خطاب به مسئولان رژیم گفتم:"شما که فکر می‌کنید ملت ایران توانایی و قدرت ندارد، بدانید که جوانانی مانند بخارایی دارد و اگر خیال می‌کنید ملت ایران بخار ندارد، می‌بینید که بخارایی دارد... ".

حسنعلی منصور در حال گفتگو با شاه

** عاقبت کار عاملان اعدام انقلابی نخست‌وزیر

بعد از انجام موفقیت‌آمیز اعلام انقلابی منصور، دادگاهی فرمایشی برگزار شد. در این دادگاه ۴ نفر یعنی شهیدان محمدبخارایی، مرتضی نیک‌نژاد، محمدصادق امانی و رضا صفارهرندی به اعدام محکوم شدند. شهید هرندی روز عملیات اعدام انقلابی منصور پشتیبان شهید بخارایی بود و توانست پس از پایان عملیات از صحنه بیرون بیاید، ولی وقتی که می‌خواست وسائلش را از خانه بردارد و به اتفاق شهید نیک نژاد زندگی مخفی را آغاز کند دستگیر شد. حاج صادق امانی نیز پس از واقعه کشته شدن منصور، تحت تعقیب قرار گرفت و پس از ده روز دستگیر شد.

این ۴ نفر در سحرگاه ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ در میدان تیر پادگان حشمتیه تیرباران و به شهادت رسیدند و برخی دیگر از جمله شهید حاج مهدی عراقی و حبیب‌الله عسگراولادی به حبس طویل‌المدت محکوم شدند.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بادامچیان: اروپا یک طرف معامله برجام است و باید به تعهداتش عمل کند

ساعت24 -دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: میانجی‌گری اروپا میان ایران و آمریکا یک بازی دیپلماتیک است و امضای آلمان، انگلیس و فرانسه پای برجام است و باید به تعهدات خود عمل کنند.

 اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پایان نشست دبیران حزب با اشاره به انهدام پهباد فوق پیشرفته آمریکا توسط سپاه گفت: سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکا پیام های متعددی داشت. پیام ایران اسلامی به هر متجاوز این است که که تجاوز آنها به خاک پاک ایران، با اقتدار پاسخ داده خواهد شد.

وی افزود: پیام این اقدام، قدرت پیشرفته دفاعی ایران است که مدرن‌ترین ابزار جنگی و جاسوسی دشمن را منهدم می کند. پیام عزت و افتخار، در کنار برخی حاکمان حقیر منطقه که در برابر آمریکا آنچنان ذلیل هستند که گاو شیرده آنها شده اند و مسلمانان عرب را به دستور آمریکا به خاک و خون می کشانند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: پیام این اقدام، آن بود که ملت های منطقه باید بدنبال این باشند که مقتدر و شجاع در رویدادهای جهانی عمل کنند.

بادامچیان گفت: ما دست و بازوی رزمندگان دلیر، خردورز و منطقی اسلام را در این حماسه بزرگ، می بوسیم. به آنها و فرماندهی کل قوا تبریک می گوئیم و برای سپاه دلاور اسلام، مزید عزت و اقتدار و دشمن شکنی را مسئلت داریم.

وی در ادامه اظهار داشت: سرنگونی پهپاد آمریکا بار دیگر نشان داد رئیس‌جمهور این کشور، فاقد توان لازم حتی برای موضع گیری در برابر رویدادهای بین المللی است. آشفتگی و اظهار مواضع متضاد و ذلیلانه ترامپ، دولت آمریکا را مضحکه داخل و خارج آمریکا کرده است و از این روست که در پی استیضاح او هستند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: ترامپ گفته به خاطر کشته شدن ۱۵۰ نفر، فرمان حمله خود را لغو کرده است. دروغ او آنچنان واضح است که باور کردنی نیست. دولتی که هواپیمای مسافری ایران را با بیش از سیصد نفر سرنگون و آنها را شهید می کند، این سخنان قابل باور نیست.

بادامچیان افزود: از برخی کشورهای اروپایی که دنباله روی از آمریکا می کنند تعجب است که چرا این طور منافع کشورهای خود را قربانی مطامع پلید آمریکا می نمایند! منافع ملی ملت های آنها در استقلال همه جانبه آنان از استعمارگرانی چون آمریکاست. ملت ایران به شرایط آنها توجهی ندارد، بویژه در اینستکس و FATF اروپا بهتر است به تعهدات خود و به مقررات بین المللی تمکین کند.

وی از اقدام بموقع و حقوقی دولت در شکایت از آمریکا بخاطر تجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی و ارائه مدارک تجاوز، تقدیر و تشکر کرد و از وزارت محترم امور خارجه خواست که به پیگیری حقوقی و قضایی این تجاوز در مجامع بین المللی ادامه دهد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اقدام شبکه جاسوسی آمریکا در عملیات سایبری ایران گفت: ضرب شست افسران سایبری ایران، ضربه ای به آمریکائی ها زد که تا مدتها نمی توانند سر بلند کنند. این پیروزی را به سربازان گمنام امام زمان عج تبریک می گوییم.

بادامچیان همچنین با اشاره به ضربات پی در پی ارتش یمن به عربستان و امارات گفت: آل سعود و امارات می‌خواستند ظرف ۴روز یمن را تصرف کنند و آن را به عنوان حوزه نفوذ اسرائیل غاصب سند بزنند. امسال چهارسال است پشت مرزهای یمن زمین گیر کرده‌اند و نمی توانند گامی به جلو بردارند. انصارالله، ارتش ائتلاف سعودی را زمین گیر کرده و ضربات خود را به اهداف اقتصادی، نظامی و سیاسی عربستان و امارات گسترش داده است. وقت آن است که ریاض به شکست خود اعتراف کند و قتل و خونریزی جوانان، کودکان، زنان و مردم مظلوم یمن را متوقف نماید.

وی با اشاره به رویکرد اروپا مبنی بر میانجی گری بین ایران و آمریکا تأکید کرد: این نوع میانجیگری یک بازی دیپلماتیک است. امضای آلمان، انگلیس و فرانسه پای برجام است. آنها باید به تعهدات خود عمل کنند. موضوع میانجیگری مسخره است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: اروپا میانجی نیست، یک طرف معامله برجام است که باید به تعهداتش عمل نماید.

بادامچیان گفت: اوضاع منطقه متشنج است. مسئولیت این تشنج با آمریکا و متحدان آن است. ایران پیام صریح، قاطع و روشن خود را داده است.

وی با اشاره به مشکلات بازرگانی کشور اظهار داشت: رئیس‌جمهور گفته است اگر وزارت بازرگانی تأسیس شود، مشکلات بازرگانی کشور یک هفته‌ای پایان می پذیرد. این از آن حرف هایی است که گفته شده مشکلات کشور صد روزه تمام می شود که اکنون ۵ سال است به وعده ها عمل نشده است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: رییس جمهور با سه کشور عراق، چین و روسیه پیمان بسته است که مبادلات تجاری را با پول ملی کشورها، مورد معامله انجام دهد اما تاکنون گامی برای این کار برنداشته است. اینها ربطی به اینکه وزارت بازرگانی داشته باشیم یا نداشته باشیم، ندارد.

بادامچیان از دستگیری مدیرمالی شرکت نفت در حین فرار از کشور، اظهار تأسف کرد و گفت: دستگاه قضایی اعلام کرده است یک مدیر مالی شرکت ملی نفت که ۲۵ میلیون دلار را به سرقت برده و در حال فرار دستگیر شده است. رئیس جمهور به فکر بیت المال باشد و از دستبرد دزدان دور نگهدارد. سطح مراقبت ها را باید افزایش داد و بیت المال را از دستبرد متجاوزین محفوظ داشت.

وی در پایان با اشاره به سالروز ترور رهبر انقلاب در ششم تیرماه سال ۶۰ و فاجعه هفتم تیر گفت: هفتم تیر نقطه عطف در تاریخ ایران است که صف منافقان و لیبرال ها را از صف طرفداران انقلاب و مؤمنین جدا کرد و خون پاک شهید بهشتی و همراهانش، اصول سیاسی ایران را تضمین کرد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: رحمت خداوند متعال به این تعلق گرفت که مقام معظم رهبری از آن ترور ناجوانمردانه، جان سالم به در برد و انقلاب را بیش از ۳۰ سال از جمیع توطئه های منافقان و دشمنان اسلام محفوظ نگهدارد.

منبع: فارس

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۶۳۶۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازخوانی ۲ ترور در تلویزیون
 • استعمار تقریب باعث سنگ‌اندازی در مفهوم تقریب می‌شود/نقطه عطف فقه مقارن فتوای مقام معظم رهبری است
 • حکم اعدام برای عوامل ‌حادثه تروریستی خوزستان
 • حمله به نفتکش‌ها، بهانه جدید ترامپ برای کاسبی!
 • واکنش وزیردفاع به اعدام جاسوس سیا
 • اعدام عوامل ترور آبراهام لینکلن
 • واکنش وزیر دفاع به اعدام جاسوس سیا
 • واکنش وزیر دفاع به اعدام جاسوس سیا: سزای خیانت همین است
 • بادامچیان: اروپا یک طرف معامله برجام است
 • ترور کلیونو امتیازآورترین بازیکن دیدار ایران و فرانسه شد + آمار
 • ۱۴ زندانی جدید سعودی در معرض اعدام قرار دارند
 • بادامچیان: میانجی‌گری اروپا میان ایران و آمریکا یک بازی دیپلماتیک است
 • پیام‌های سرنگونی پهپاد آمریکا عزت و افتخار ایران و ذلت ترامپ است/ اروپا میانجی نیست بلکه یک طرف معامله و متعهد برجام است
 • بادامچیان: مواضع ذلیلانه ترامپ موجب مضحکه شدن آمریکا در جهان شد
 • رئیس‌جمهور بیت‌المال را از دستبرد دزدان دور نگه‌ دارد
 • بادامچیان: روحانی بیت‌المال را از دست دزدان و متجاوزان دور نگه دارد
 • بادامچیان: ایران تجاوز به خاکش را با اقتدار پاسخ می‌دهد
 • روحانی بیت‌المال را از دست دزدان و متجاوزان دور نگه دارد
 • دبیرکل فدراسیون بوکس افغانستان ترور شد!