مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری تسنیم: روز اول بهمن‌ماه سال ۴۳، حسنعلی منصور نخست‌وزیر وقت رژیم پهلوی در حال ورود به مجلس شورای ملی هدف گلوله قرار گرفت.

ساعت ۱۰ صبح اتومبیل سیاه رنگ نخست وزیر مقابل در مجلس توقف کرد. وی در حال ورود به ساختمان مجلس بود که با شلیک دو گلوله توسط محمد بخارایی از اعضای جمعیت موتلفه اسلامی نقش زمین شد.

منصور بیست‌و هفتمین نخست‌وزیر در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی بود. پدرش «علی منصور» نیز دو دوره نخست‌وزیر رضاشاه و محمدرضاشاه شده بود.

تیتر روزنامه اطلاعات فردای اعدام انقلابی حسنعلی منصور

منصور در دوران نخست وزیری منوچهر اقبال، به معاونت وزارت بازرگانی و قائم مقامی دبیرکلی شورای عالی اقتصاد منصوب می‌شود و به همراه گروهی دیگر از سیاستمداران آن زمان "کانون مترقی" را تشکیل داد، دبیرکل حزب ایران نوین بود و از اسفندماه سال ۴۲ بعد از اسدالله علم به مسند نخست‌وزیری رسید. یکی از اقدامات منصور، طرح «مصونیت مستشاران آمریکایی» یا همان کاپیتولاسیون است. خبر تصویب این لایحه واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. ازجمله سخنرانی امام خمینی در ۴ آبان ۱۳۴۳ علیه کاپیتولاسیون که به تبعید ایشان به ترکیه در دولت منصور منجر شد.

با تبعید امام خمینی و سخت‌گیری به مبارزان انقلابی، برخی اعضای هیئت‌های موتلفه اسلامی به این نتیجه رسیدند که نخست‌وزیر را ترور کنند. ۱۰ صبح ۱ بهمن ۱۳۴۳ منصور در مقابل مجلس شورای ملی به دست محمد بخارایی با شلیک ۳ گلوله ترور شد. وی فورا به بیمارستان پارس منتقل شد...

با تبعید امام خمینی و سخت‌گیری به مبارزان انقلابی، برخی اعضای هیئت‌های موتلفه اسلامی به این نتیجه رسیدند که نخست‌وزیر را ترور کنند. ۱۰ صبح ۱ بهمن ۱۳۴۳ منصور در مقابل مجلس شورای ملی به دست محمد بخارایی با شلیک ۳ گلوله ترور شد. وی فورا به بیمارستان پارس منتقل شد و از پزشکان آمریکایی و فرانسوی و انگلیسی برای درمان او کمک خواستند، اما این اقدامات نتیجه‌ای نداد و منصور در ۶ بهمن ۱۳۴۳ به هلاکت رسید.

** فتوای اعدام انقلابی منصور را چه کسی صادر کرد؟

اعضای هیئت‌های موتلفه معتقدند، فتوای اعدام انقلابی حسنعلی منصور توسط آیت‌الله سید محمدهادی میلانی از مراجع تقلید ساکن در مشهد صادر شده است. از طرفی، از آنجا که خاستگاه این گروه مجموعه‌ای از هیئتات مذهبی بود که زیرنظر شورای روحانیت این گروه فعالیت می‌کردند، بعید بنظر می‌رسد که این کار اقدامی خودسرانه بوده باشد.

هیئت‌های موتلفه عبارت بود از مسجد امین‌الدوله، مسجد شیخ علی و مسجد اصفهانی‌ها در بازار تهران و شورای روحانیونی که با حکم امام موتلفه فعالیت می‌کرد، آیات بهشتی، مطهری، انواری و مولایی بودند. همچنین شهید مطهری عضو شورای روحانیت موتلفه اسلامی در یکی از جلسات اعلام کرده بود "باید چند تن از سران رژیم را به خاک افکند".

تصویر دادگاه شهدای موتلفه. مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی در ردیف دوم و آیت‌الله انواری در ردیف سوم دیده می‌شوند

سردار آیت گودرزی از نزدیکان آیت‌الله مهدوی نیز در مصاحبه‌ای با تسنیم از دیدار شهید بخارایی شب قبل از ترور منصور با ایشان، صحبت کرده بود و می‌گوید "محمد بخارایی از اعضای هیئت‌های موتلفه شب قبل از ترور حسنعلی منصور به مسجد جلیلی آمد و با حاج‌آقا مهدوی صحبت کرد و حلالیت طلبید و صبح فردا منصور را ترور کرد. همه ما گمان کردیم فردا قرار است به مسافرت برود که حلالیت طلب کرد و نمی‌دانستم که قرار است چه کار بزرگی انجام بگیرد. برخی از نفرات برتر موتلفه مانند شهید هرندی و سایر اعضای گروه‌های مبارز به مسجد جلیلی رفت و آمد داشتند... "

آیت‌الله انواری از اعضای موتلفه اسلامی در یکی از معدود گفتگوهایش که در سال ۵۹، انجام شده بود، درباره فتوای ترور منصور گفته "بعد از تبعید (امام) که بازار تعطیل شد و مغازه‌ها را تیغه کردند و ناراحتی ایجاد کردند و دزد‌ها را فرستادند تا مغازه‌های کسانی را که در جریان مبارزه بودند، غارت کنند و آن‌ها رفتند شکایت کردند و کسی به شکایتشان ترتیب اثر نداد و تضییقات مختلفی که از سوی رژیم اعمال شد، باعث شد که مؤتلفه تکان بخورد. چون در پرونده بنده آمده که فتوای قتل منصور را من داده بودم، در اینجا باید عرض کنم که موافق بودم، ولی فتوا ندادم و این فتوا را از دیگری گرفته بودند که نمی‌دانم راضی هست نامش برده شود یا نه و لذا نام نمی‌برم، ولی بر این نکته تأکید می‌کنم که بنده چنین فتوایی ندادم... در زندان که بودیم از مرحوم بخارایی پرسیدم که چطور بدون فتوا دست به این کار زدید؟ ابتدا گفت که نیازی به فتوا نبود، ولی بعد به‌طور خصوصی گفت که فتوا گرفته‌اند و حاج صادق و برادرانم در جریان هستند و حجت بر ما تمام بود. "

در زندان که بودیم از مرحوم بخارایی پرسیدم که چطور بدون فتوا دست به این کار زدید؟ ابتدا گفت که نیازی به فتوا نبود، ولی بعد به‌طور خصوصی گفت که فتوا گرفته‌اند و حاج صادق و برادرانم در جریان هستند و حجت بر ما تمام بود...

مجموع این اظهارنظرات نشان می‌دهد، بخارایی و همراهانش برای کار نظر اعضای شورای روحانیت موتلفه که از مجتهدان آن زمان حوزه محسوب می‌شدند، جلب کرده‌اند.

** اسلحه‌ای که هاشمی رفسنجانی تهیه کرد!

یک روز بعد از فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی، اسدالله بادامچیان از اعضای موتلفه اسلامی گفت: "یکی از هفت اسلحه مورد استفاده به منظور ترور حسنعلی منصور، توسط هاشمی رفسنجانی تهیه شد. " این ادعای بادامچیان با تکذیب دفتر آیت‌الله هاشمی روبه‌رو می‌شود تا اینکه وی در یادداشتی در تفصیل این ماجرا نوشت "چند سال قبل عده‌ای از شورای مرکزی مؤتلفه اسلامی از جمله مرحوم عسگراولادی، مرحوم حاج حیدری و آقایان حبیبی و امانی و… به دیدار آقای هاشمی رفته بودیم. در آن دیدار صحبت از شهدای ۲۶ خرداد و جریان کاپیتولاسیون و اجرای حکم الهی مرجع تقلید بر منصور به میان آمد. مرحوم حاج حیدری گفت: اسلحه‌اش را که شما داده بودید و آقای هاشمی با خنده گفت: «اگر الان شما این را بگویید من تکذیب می‌کنم»؛ و من گفتم تا شما زنده هستید آن را نخواهیم گفت.

اسلحه‌ای که حسنعلی منصور با آن ترور شده بود

وی در بخش دیگری از این یادداشت می‌نویسد "مرحوم آیت‌الله هاشمی با مرحوم «حاج ابوالفضل تولیت» در قم که فرد متمکن و مخالف رژیم شاه بود، ارتباطات گوناگونی داشت و کمک‌های مالی می‌گرفت. تولیت یک قبضه سلاح کمری نو داشت که آن را به آقای هاشمی داد و آقای هاشمی آن را به عراقی داد و عراقی خواست به حاج صادق امانی تحویل دهد که شهید امانی نپذیرفت و گفت: امام فرموده‌اند که سلاح از کسی نگیرید؛ یا بخرید یا بسازید. عراقی این مساله را به آقای هاشمی گفت و او خواست اسلحه را به تولیت برگرداند. تولیت گفت: می‌فروشم و پولش را با آقای هاشمی حساب کرد، بنابراین اسلحه جزو اسلحه‌های گروه جهاد مسلح قرار گرفت. "

آیت‌الله هاشمی نیز در خاطراتش درباره شب ترور حسنعلی منصور می‌گوید "در شب آن روزی که شهید محمد بخارایی، حسنعلی منصور (نخست وزیر) را ترور کرد، من در جلسه‌ای سخنرانی داشتم و در همانجا خطاب به مسئولان رژیم گفتم:"شما که فکر می‌کنید ملت ایران توانایی و قدرت ندارد، بدانید که جوانانی مانند بخارایی دارد و اگر خیال می‌کنید ملت ایران بخار ندارد، می‌بینید که بخارایی دارد... ".

حسنعلی منصور در حال گفتگو با شاه

** عاقبت کار عاملان اعدام انقلابی نخست‌وزیر

بعد از انجام موفقیت‌آمیز اعلام انقلابی منصور، دادگاهی فرمایشی برگزار شد. در این دادگاه ۴ نفر یعنی شهیدان محمدبخارایی، مرتضی نیک‌نژاد، محمدصادق امانی و رضا صفارهرندی به اعدام محکوم شدند. شهید هرندی روز عملیات اعدام انقلابی منصور پشتیبان شهید بخارایی بود و توانست پس از پایان عملیات از صحنه بیرون بیاید، ولی وقتی که می‌خواست وسائلش را از خانه بردارد و به اتفاق شهید نیک نژاد زندگی مخفی را آغاز کند دستگیر شد. حاج صادق امانی نیز پس از واقعه کشته شدن منصور، تحت تعقیب قرار گرفت و پس از ده روز دستگیر شد.

این ۴ نفر در سحرگاه ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ در میدان تیر پادگان حشمتیه تیرباران و به شهادت رسیدند و برخی دیگر از جمله شهید حاج مهدی عراقی و حبیب‌الله عسگراولادی به حبس طویل‌المدت محکوم شدند.

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۶۳۶۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

تیپ جنجالی متین ستوده در اکران فیلم مسخره‌باز+عکس

زنی در ساعات آخرشب، با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به هم ریخت

خبر بعدی:

انصارالله جزئیات ترور رئیس جمهور اسبق یمن را افشا می‌کند

سخنگوی ارتش یمن در توییتی از انتشار یک گزارش رسمی در آینده نزدیک در مورد جزئیات ترور رئیس جمهوری پیشین یمن خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله در توییتی نوشت: یک گزارش رسمی به زودی منتشر خواهد شد که در ۴۲ سال گذشته بی‌سابقه است و شامل افشای اطلاعات جدید پیرامون کودتای خونینی است که به ترور ابراهیم الحمدی، رئیس جمهوری پیشین یمن در ۱۱ اکتبر ۱۹۷۷ منجر شد.

وی در توییت دیگری نوشت، نخستین گزارش رسمی از جنایت ترور ابراهیم الحمدی شامل افشای نام بارزترین عاملان این جنایت با استناد به ادله و مدارک خواهد بود.

ترور ابراهیم الحمدی، فرمانده نظامی و رئیس جمهوری یمن (یمن شمالی) از ۱۳ ژوئن ۱۹۷۴ تا ۱۱ اکتبر۱۹۷۷ از عجیب‌ترین جنایت‌های ترور سیاسی است که به زندگی این رئیس جمهوری عربی به وسیله کُلت افسر نزدیک به او پایان داد، آن هم چند دقیقه پس از آنکه همان افسر با سلاح سرد، جان برادرش عبدالله الحمدی را گرفت.

با وجود تلاش‌های علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن، ابراهیم الحمدی که به دنبال رشد و توسعه کشورش بود، همچنان در یاد و خاطره مردم این کشور زنده است و صالح پس از دامی که به همراه سایر افسران کار گذاشت، شخصاً به دست داشتن در ترور ابراهیم الحمدی و برادرش متهم است. علاوه بر آن، در کنار تبانی‌های خارجی برای سرپوش نهادن به این ترور، اتهاماتی درمورد دست داشتن در ترور الحمدی، متوجه عربستان است؛ چرا که الحمدی با نفوذ ریاض در یمن مخالف بود و عربستان را خطرناک می‌دید.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • موساد اظهارات رئیس خود درباره ترور سردار سلیمانی را تکذیب کرد
 • افزایش ترور و قتلهای زنجیره ای در افغانستان
 • فتوای آیت الله سیستانی درباره مراسم اربعین
 • برنامه ریزی ترور رهبران حماس در موساد
 • رئیس جمهوری برای حل مشکلات معیشتی مردم اقدام کند/ ترکیه تجربه تلخ دخالت در سوریه را تکرار نکند
 • طرح ترور سردار سلیمانی چگونه دست موساد را رو کرد؟
 • متهم کردن شورای نگهبان شیوه همیشگی عوامل نفوذی است
 • دبیرکل حزب موتلفه: سخنان اخیر روحانی با قانون اساسی مغایرت دارد
 • بادامچیان: حمله به نفکش ایرانی یک توطئه است
 • متهم کردن شورای نگهبان شیوه "نفوذی‌ها" است
 • ماجرای شباهت‌های «ترور خاموش» با «گاندو»/ روی لبه تیغ حرکت کردیم
 • رئیس جمهور برای حل مشکلات معیشتی مردم اقدام کند/ ترکیه تجربه تلخ دخالت در سوریه را تکرار نکند
 • بادامچیان: متهم کردن شورای نگهبان شیوه همیشگی عوامل نفوذی است
 • چرا لایحه کاپیتولاسیون را مخفیانه به تصویب رساندند؟
 • حضور «منصور ارضی» در برنامه نسیم اربعین
 • گزارش|چرا لایحه کاپیتولاسیون را مخفیانه به تصویب رساندند؟
 • ترور ولسوال «جغتوی» ولایت میدان وردک توسط طالبان در کابل
 • خاطرات جالب توکلی بینا / از جزئیات حضور امام خمینی در پاریس تا ترور حسن‌علی منصور باوجود مخالفت امام
 • عضو حزب موتلفه: پهپاد آمریکایی را ارتش منهدم کرد نه سپاه/خلخالی، هویدا را کشت