سید حمدالله خواهش نیک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این لغو شامل هر سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم سواد است.
وی دلیل لغو این امتحانات را شرایط ویژه محیطی و وقوع زلزله و پس لرزه در 6 روز اخیر در 2 شهرستان بویراحمد و دنا اعلام کرد.
خواهش نیک افزود: امتحانات پایانی کلاس های سوادآموزی شهرستان های بویراحمد و دنا امروز دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 نیز به همین دلیل لغو شد.
وی بیان کرد: زمان جدید برگزاری این امتحانات به زودی توسط معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد اعلام می شود.
پنج زمین ‌لرزه 2.5 تا 5.2 ریشتری از صبح چهارشنبه 12 اردیبهشت تا بامداد دوشنبه 17 اردیبهشت امسال شهرهای یاسوج، سی سخت و چیتاب کهگیلویه و بویراحمد و کُمه استان اصفهان را لرزانده است.
نرخ باسوادی جمعیت هدف سوادآموزی (10 تا 49 سال) در کهگیلویه و بویراحمد 92.7 درصد بوده که 2 درصد کمتر از میانگین کشوری است.
شهرستان بویراحمد به مرکزیت شهر یاسوج افزون بر 270 هزار نفر جمعیت دارد.
شهرستان دنا به مرکزیت شهر سی سخت نیز دارای جمعیتی حدود 50 هزار نفر است.
7535/1662
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بادام کاری در ۱۲ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد

۱۲ هزار هکتار بادام‌کاری و جنگل‌کاری به‌صورت دست کاشت در شهرستان کهگیلویه در یک سال گذشته انجام شده است. ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، دومین عامل در جلوگیری از بیابان‌زایی در شهرستان کهگیلویه، غرس نهال، جنگل‌کاری و بادامکاری است و در یک‌سال اخیر نزدیک به 12 هزار هکتار بادامکاری و جنگل‌کاری به‌صورت دست کاشت در کهگیلویه انجام شده و از این حیث در سطح کشور مقام اول را کسب نمود.


بیابان‌زایی یکی از مهم‌ترین معضلات زیست محیطی کشور است که در خلال سال‌های اخیر به دلیل فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی به ابعاد نگران کننده‌ای رسیده است و اهمیت آن به حدی است که در تقویم رسمی کشور 27 خرداد به‌نام روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی نامگذاری شده است.

 ایران 1.2 درصد از خشکی‌های جهان و 3.8 درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است و حدود 61 درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که 3.1 برابر درصد جهانی (19.6 درصد) است، اگرچه 32.5 میلیون هکتار از اراضی کشور در وضعیت بیابانی قرار دارد، اما در تقسیم‌بندی‌های اکوسیستمی، 43.7 میلیون هکتار آن در زمره اکوسیستم بیابانی است و حدود 20 میلیون هکتار از اکوسیستم بیابان تحت تاثیر فرسایش بادی است، از این سطح 6.4 میلیون هکتار در محدوده کانون‌های بحرانی قرار دارد که در 182 منطقه، 97 شهرستان و 18 استان کشور پراکنده است.

استان ایلام الگوی موفق کشور در جنگل کاری و حفظ منابع طبیعی است

شرایط در کشور به گونه‌ای پیش رفت تا جایی که در حال حاضر بیش از 20 درصد مساحت کشور را اراضی بیابانی تشکیل می‌دهند. سرانه بیابان در ایران حدود 0.5 هکتار است اما سرانه جهانی آن 0.22 هکتار است.

پدیده بیابان‌زایی و اهمیت آن در ایران به حدی مورد توجه قرار گرفت که در نهم دی‌ماه 1375 کنواکسیون بین‌المللی مقابله با بیابان‌زایی ( UNCCD) به تصویب مجلس شورای رسیده و ایران یکی از 191 کشور عضو این کنواکسیون است.

  در تقویم رسمی کشور ما 27 خرداد مصادف با 18ژوئن روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی است و شعار امسال آن " بیایید آینده را باهم سبز کنیم" نامگذاری شده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کهگیلویه در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: بیابان‌زایی در واقع تخریب سرزمین به معنی کاهش یا از دست رفتن توان تولیدی اراضی دیم، مراتع، چراگاه و جنگل و بوته‌زار در مناطق خشک، نیمه‌خشک و خشک نیمه مرطوب است.

هدایت‌الله آویزش افزود: بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب و خاک از طریق فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری، قطع درختان و جنگل‌زدایی، آبیاری و زهکشی نامناسب، تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های متناوب از مهمترین عواملی هستند که باعث پدیده بیابان‌زایی می‌شوند.

وی با اشاره به پیامدهای خطرناک بیابان‌زایی گفت: بیابان‌زایی پیامدهای خطرناکی چون فقر، گرسنگی، بیکاری، مهاجرت، نابودی تنوع زیستی، بروز سیل، گردوغبار و کاهش کیفیت هوا را به دنبال دارد.

آویزش تصریح کرد: در حوزه منابع طبیعی مجموعه عواملی که در زمینه جلوگیری از بیابان‌زایی و اقداماتی که در سطح شهر و نیز بخش‌ها در برنامه کاری و سیاست اجرایی وجود دارد، اجرای بندهای رسوبگیر سنگی ملاتی_ خشکه‌چین و گابیون بندی در حوزه‌های آبخیزداری است.

وی ادامه داد:  مهمترین اقداماتی که در حوزه آبخیزداری از ابتدا تا به امروز انجام دادیم، اجرای بندهای رسوبگیر سنگی ملاتی_ خشکه‌چین و گابیون بندی به میزان 32 هزار و 700 مترمکعب در سطح شهرستان و بخش‌های تابعه در طی چندین سال است و این عامل علاوه بر نقش مؤثری که در جلوگیری از بیابان‌زایی دارد، در جلوگیری از حوادث طبیعی از جمله سیل نقش مهمی داشته است.

رئیس منابع‌طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه با اشاره به دومین عامل در جلوگیری از بیابان‌زایی در سطح شهرستان تصریح کرد: دومین عامل در بیابان‌زدایی در سطح شهرستان، غرس نهال و جنگل‌کاری و بادامکاری است و در این خصوص نزدیک به 12 هزار هکتار بادامکاری و جنگل‌کاری به‌صورت دست کاشت در یک‌‌سال اخیر در سطح شهرستان انجام دادیم و از این حیث در سطح کشور مقام اول را کسب کردیم.

وی با بیان اینکه مساحت بیابانی شهرستان کهگیلویه 404 هزار و 227 هکتار است، افزود: حفظ تعادل میان دام و مرتع از دیگر عوامل مؤثر در بحث بیابان‌زدایی است که این موضوع را در سطح مراتع شهرستان در یک‌سال اخیر انجام دادیم.

آویزش با اشاره به دیگر برنامه‌های مبارزه به بیابان‌زایی عنوان کرد: اداره منابع طبیعی کهگیلویه باسیاست مدیریت پایدار اراضی با تأکید بر حفظ بافت‌خاک و نیز ایمن‌سازی مراتع در نقاط مختلف شهرستان اقدام به نهال‌کاری از نوع بادام تلخ، اکالیپتوس، کنار و محلب در مناطق سردسیری و گرمسیری باتوجه به شرایط اقلیمی مناطق نموده است که بارویکرد مشارکت مردم و جوامع محلی به توانمندسازی مناطق مختلف بیابانی پرداخته است.

آویزش با اشاره به میزان اعتبار هزینه شده در زمینه بیابان‌زدایی عنوان کرد: در یک‌سال اخیر در زمینه مبارزه با بیابان‌زایی میزان 13 هزار و 4 مترمکعب با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال در حوزه آبخیزداری و میزان 232 هزار هکتار با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 150 میلیون ریال در حوزه جنگل در شهرستان کهگیلویه کار شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مبحث آموزش و ترویج اقدامات خوبی انجام دادیم به‌خصوص در یک‌سال اخیر به‌علت رویه فرهنگ‌سازی و آموزش در میان مردم و جوامع مختلف، چالش‌های نگران‌کننده بیابانی شدن مناطق به حداکثر ممکن رسیده است در همین خصوص از همه ظرفیت‌های موجود برای آموزش مردم استفاده کرده و نتایج بسیار خوبی را نیز شاهد بودیم.

انتهای پیام/ن

R41452/P/S6,69/CT7

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۶۳۸۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ◄ اطلاعیه مرکز مدیریت راه های کشور مورخ 4 تیر 98
 • حذف وعده‌های غذایی در فصل امتحانات موجب افت کارایی مغز می شود
 • ورزش کارگری کهگیلویه و بویراحمد نیازمند حامی مالی است
 • ۴۶۵۴ بیسواد کهگیلویه و بویراحمد زیر پوشش فعالیت‌های سوادآموزی قرار می‌گیرند
 • اطلس آسیب های اجتماعی ویژه دانش آموزان در کهگیلویه و بویراحمد تدوین شد
 • ارتقای درجه فرمانده جوان سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد+حکم
 • رقابت های شطرنج قهرمانی کهگیلویه و بویراحمد با شناخت برترین ها پایان یافت
 • افراد برتر رقابت های ووشو قهرمانی کهگیلویه و بویراحمد مشخص شدند
 • کاهش قیمت خودرو دنا پلاس ۱۵۵ میلیون +جدول
 • شامه نوازی گردنه بیژن در شمال سی سخت
 • روندکاهشی قیمت خودرو همچنان ادامه دارد/ دنا پلاس ۱۵۵ میلیون تومان
 • ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت
 • روند جذب تسهیلات مسکن ایثارگران در کهگیلویه و بویراحمد رضایت‌بخش نیست
 • طرح سنجش سلامت نوآموزان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد
 • رئیس بسیج سازندگی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • نخستین بخش بستری درمان اعتیاد در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد
 • خانواده‌های شهدا و فعالان عرصه مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند
 • رهاسازی 36 قطعه کبک در دامان طبیعت کهگیلویه و بویراحمد
 • تابستان گرم با وزش بادهای داغ در انتظار کهگیلویه و بویراحمد