قم- ایرنا- رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش قم گفت: 20 تیم ارزیابی بر عرضه مواد غذایی در پایگاه های تغذیه سالم مدارس استان نظارت دارند و تخلفات احتمالی را برای رسیدگی به اداره نظارت آموزش و پرورش گزارش می دهند.

محمد احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: بر حسب دستورالعمل وزارتخانه های «آموزش و پرورش» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، کمیته ای در آموزش و پرورش قم تشکیل و دستورالعمل نظارت بر پایگاه های تغذیه سالم به تمام مدارس ابلاغ شد.
وی اضافه کرد: مدیریت پایگاه های تغذیه سالم مدارس با سازمان دانش آموزی است و نظارت بهداشتی این پایگاه ها با اداره سلامت و تندرسی و اداره ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش می باشد.
وی ادامه داد: کمیته ای تخصصی متشکل از معاونت های غذا و دارو و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شامل همکاران گروه بهداشت، گروه تغذیه، بهداشت محیط و اداره سلامت و تندرسی آموزش و پرورش تشکل شده است و نظارت تخصصی بر مواد غذایی که در پایگاه های تغذیه سالم توزیع می شود صورت می گیرد.
به گفته احمدی، این کمیته در سه حوزه نظارت بر بهداشت محیط پایگاه های تغذیه سالم، متصدی عرضه مواد غذایی و مواد غذایی که در این پایگاه ها توزیع می شود، نظارت دارند و نواقص را به مدارس گوشزد می کنند تا پپگیری شود.
وی بیان کرد: 20 تیم ارزیابی تشکل شده و از مدارس قم بازدید می کنند و به مدارسی که مشکل داشته باشند یک هفته فرصت داده می شد تا رفع نواقص نمایند، اگر رفع نقص صورت نگیرد اداره ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش این موضوع را پیگیری می کند.
وی افزود: پایگاه های تغذیه سالم مدارسی که درخواست توزیع مواد غذایی گرم از جمله آش و عدسی دارند، صلاحیت بهداشتی پایگاه ها توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بررسی می شود و در صورت تایید می توانند مواد غذایی گرم در پایگاه ها توزیع کنند.
رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش قم گفت: خانواده ها در صورتی که تخلفی در پایگاه تغذیه سالم مدارس مشاهده نمودند، با شماره تلفن های کارشناسان سلامت و پیشگیری نواحی چهارگانه، ناحیه یک با شماره 37743305، ناحیه دو با شماره 38180154، ناحیه سه با شماره 36603603 و ناحیه چهار با شماره 32941719 تماس حاصل نمایند.
وی تاکید کرد: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، عرضه نوشابه های گازدار، انواع آبمیوه های صنعتی که دارای قند افزوده است، فرآورده های غلات حجیم شده، یخمک، بستنی یخی، ساندویچ فلافل، سمبوسه، خوراکی های رنگی مثل پاستیل، انوع چیس و پفک و ساندویچ سوسیس و کالباس در پایگاه های تغذیه سالم مدارس ممنوع است.
جمعیت دانش آموزی استان قم در سال تحصیلی 98-97 حدود 256 هزار تن است که در یک هزار و 400 واحد آموزشی مشغول به تحصیل هستند.
/2085/ 1175

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کمبود نیرو در آموزش و پرورش خوزستان در وضعیت بحرانی

‌معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به کمبود ۱۶ هزار و ۷۰۰ نیرو در آموزش و پرورش، گفت: کمبود نیروی انسانی برای آموزش و پرورش یک ابرچالش است و باید برای آن تدابیری اندیشیده شود. برای مهرماه نیز باید از امروز به فکر جذب نیرو باشیم.

‌به گزارش ایسنا‌، حرج چلداوی در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان که امروز (سوم تیرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: پراکندگی جغرافیایی استان و جمعیت روستایی ما موجب شده است تا تراکم ما در برخی مناطق به عدد یک رقمی برسد که این مساله موجب افزایش نیاز ما به نیروی انسانی می‌شود.

وی افزود: ما نمی‌توانیم دانش‌آموزان را از یک روستا به روستای مجاور بفرستیم. افزایش جمعیت دانش آموزی یکی از عواملی است که سال به سال نیاز ما را به نیروی انسانی افزایش می‌دهد. بازنشستگی بسیار بالای نیروهای ما نیز عامل دیگری است که نیروی انسانی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. امسال حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بازنشسته می‌شود که این رقم سال بعد افزایش می‌یابد و این روند صعودی تا ۱۴۰۰ ادامه پیدا می‌کند. به طوری که تا سال ۱۴۰۰ میزان بازنشستگان ما به چهار هزار نفر می‌رسد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: در حوزه نقل و انتقالات سال گذشته سه هزار نفر متقاضی نقل و انتقال داشتیم که این تقاضاها تا سال گذشته رو به افزایش بود اما امسال به دلیل اختصاص حق مناطق جنگی یا مساله سیل، این عدد کاهش پیدا کرد. البته تعداد زیادی از فرهنگیان ما در زمانی که بخشنامه نقل و انتقالات آمد، درگیر سیل بودند و از مناطق سیل‌زده نیز کسی برای نقل و انتقال درخواست نداد. به همین دلیل سیل می‌تواند یکی از عوامل درخواست کاهش‌ها باشد.

چلداوی گفت: عوامل دیگری نیز هستند که موجب افزایش نیاز ما به نیروی انسانی شدند. به طور مثال ما نیروی مأمور به دستگاه و نیروهای معذور زیاد داریم. در سال گذشته ۳۴۲ هزار ساعت در هفته معادل ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر به نیرو داشتیم؛ امسال نیز نیاز ما برابر ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر خواهد بود. باید برای مهرماه این نیروها را تأمین کنیم.

وی ادامه داد: برای حل این مشکل در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ ما هفت هزار و ۴۰۰ نیروی حق‌التدریس جذب کردیم. اگر این کار را نمی‌کردیم، امسال اول مهر مشکلات زیادی داشتیم. دریافتی این نیروها بسیار پایین است. برای مهرماه به ۹ هزار و ۳۰۰ نفر نیروی جدید نیاز داریم که تأمین آن بسیار مشکل است و اگر از الان فکری برای آن نکنیم، در مهرماه دچار مشکل می‌شویم.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: این کمبود نیرو را باید از طریق نیروهای رسمی تأمین شوند. اینکه نیروهای رسمی‌مان بیشتر از ساعت‌های موظف خود کلاس بردارند، موجب پایین آمدن کیفیت آموزشی می‌شویم. نیروهای رسمی و موظف ما نیز راغب نیستند این کلاس‌ها را بگیرند، چرا که حق‌الزحمه آن‌ها دیر پرداخت می‌شود.

چلداوی افزود: کمبود نیروی انسانی برای آموزش و پرورش یک ابرچالش است، باید برای آن تدابیری اندیشیده شود. باید از دولت درخواست کنیم که ردیف‌های ویژه‌ای در احکام فرهنگیان اعمال کند تا به خاطر این مبالغ انگیزه فرهنگیان برای ماندن در استان افزایش پیدا کند.

چلداوی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنیم یک ردیف ویژه استخدامی برای خوزستان در نظر گرفته شود و سالانه دو هزار نیرو خارج از سهمیه آموزش و پرورش خوزستان به این استان اختصاص پیدا کند. به طور معمول در کشور سالانه ۱۵ هزار نفر جذب آموزش و پرورش می‌شوند. سهمیه آموزش و پرورش خوزستان از این مقدار ۶ درصد یعنی ۹۰۰ تا یک هزار نفر در سال است. این در حالی است که خروجی ما سه هزار نفر در سال است.

وی با اشاره به اخذ مجوز پنج هزار نفر خرید خدمات آموزشی از سوی آموزش و پرورش خوزستان، گفت: به دلایل مختلفی نمی‌توانیم به سمت خرید خدمات آموزشی برویم. اخیراً نیز خرید خدمات آموزشی محدودیت‌های قانونی پیدا کرده است. پیشنهاد ما این است که این مساله توسط آموزش و پرورش استان با وزارتخانه مطرح شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان افزود: ما هیچ یک از نیروهای آموزش و پرورش را به اجبار وادار به بازنشستگی نمی‌کنیم، بلکه اصرار داریم که به همکاری خود با ما ادامه دهند.

در این جلسه همچنین، محمود معزی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در خصوص پایگاه‌های اوقات فراغت برای دانش‌آموزان در تابستان گفت: اگر سه ماه تابستان را در یک دوره ۱۲ ساله تحصیلی در نظر بگیریم، دانش‌آموزان حدود سه تا چهار سال در این زمان می‌گذرانند.

وی افزود: پایگاه‌های تابستانه آموزش و پرورش شامل پایگاه‌های پرورشی – فرهنگی، دارالقرآن‌ها و … هستند. یک فعالیت تربیتی خوب و مکمل در تابستان می‌تواند به خوبی ساحت‌های آموزش و پرورش را تحقق بخشد. تنوع و کیفیت‌بخشی به فعالیت‌ها و توجه به علاقمندی‌های دانش‌آموزان می‌تواند بسیار مفید باشد.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: کارآفرینی یکی از مسائلی است که آموزش و پرورش به آن توجه ویژه‌ای دارد. شعار ما این است که هر دانش‌آموز باید یک مهارت را بیاموزد. دانش‌آموزان در پایگاه‌های اوقات فراغت کار تیمی را می‌آموزند.

معزی تصریح کرد: در سال تحصیلی ۹۶ - ۹۷، ۱۴۰ هزار دانش‌آموز در پایگاه‌های اوقات فراغت آموزش و پرورش خوزستان ثبت نام کردند. امسال حدود هزار پایگاه فعال خواهیم داشت. کار ثبت‌نام در این پایگاه‌ها از ۱۰ تیرماه آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم حدود هشت هزار دانش‌آموز در ۲۵ رشته ورزشی و حدود ۵۰ رشته هنری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنیم برای مناطق محروم سیل‌زده سهمیه ویژه‌ای در این پایگاه‌های اوقات فراغت اختصاص داده شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خوزستان افزود: اردوگاه‌ها و اماکن فرهنگی ما به تجهیزات نیاز دارند. به حدود ۲۰۰ کولر برای این اماکن نیاز داریم.


انتهای پیام

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۶۴۰۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تغذیه در بیماران هپاتیت
 • باشگاه استقلال یک مشاور تغذیه استخدام کرد
 • دریافت وجه هنگام نام نویسی مدارس در چه مواردی قانونی است؟
 • بیش از 2900 بازدید از اماکن عمومی و صنوف عرضه مواد غذایی در تنگستان+ عکس
 • استقلال مشاوره تغذیه گرفت
 • هزینه‌بر نبودن و عدم نیاز به تغذیه هرروزه از مزایای پرورش زالو است
 • طرح «ناعم» در مدارس ابتدایی غیردولتی زنجان اجرا می شود
 • ۴۲۰ پایگاه اوقات فراغت در البرز دایر می‌شود
 • دریافت وجه نقد هنگام ثبت نام در مدارس البرز ممنوع است
 • امروز؛ آغاز ثبت نام مدارس متوسطه دولتی/ اخذ وجه هنگام نام نویسی در چه مواردی قانونی است؟
 • گزارش مجلس از آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان/ قصور آموزش و پرورش در این حادثه واضح است
 • اختصاصی|گزارش مجلس از آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان/ قصور آموزش و پرورش در این حادثه واضح است
 • تاکید بر ترویج فرهنگ استفاده از محصولات غذایی سالم
 • پایان جشنواره نوجوان سالم
 • برای چاق شدن چی بخوریم؟ چاق کننده‌های طبیعی و سالم
 • برگزاري نشست سالانه منطقه اي سلامت و تغذيه كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا يونيسف
 • فرهنگ استفاده از محصولات سالم در سبد غذایی شهروندان نهادینه شود
 • رشته کارشناسی علوم تغذیه در دانشگاه علوم پزشکی اراک راه اندازی شد
 • باید و نباید‌های تغذیه‌ای که حجاج باید آویزه گوش خود کنند