به گزارش جهان نيوز به نقل از دفاع پرس، کتاب «قصه دلبری» را اخیرا محمدعلی جعفری درباره شهید «محمدحسین محمدخانی» به روایت همسرش نوشته است.

او را بیشتر به لقبش یعنی «عمار حلب» می‌شناسند.

«عمار»ش را خودش انتخاب کرده بود و حضور موثرش در نبرد‌های سوریه باعث شد تا بعد از شهادتش به عمار حلب ملقب شود و البته این عنوانی بود که برای کتاب زندگی و شرح‌حالش انتخاب شد.کتابی که خیلی زود و به فاصله یک سال و اندی بعد از شهادت محمدخانی به قلم محمدعلی جعفری تالیف و توسط انتشارات روایت فتح منتشر شد و انتشار چاپ پنجم آن نشان می‌دهد که به خوبی مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

در کتاب «عمار حلب» راویان متعدد و متنوعی شهید محمدخانی را روایت کردند.

روایت‌هایی که در کنار هم شخصیت متکثری از شهید می‌سازند که با وجود برداشت‌های متفاوت در یک نقطه به هم می‌رسند و آن «حب‌الحسین (ع)» است و زندگی امام حسینی.


در «عمار حلب» بیشتر دوستان و اقوام از شهید محمدخانی گفته بودند و جای خالی روایت‌های طولانی‌تر و دقیق‌تر همسر شهید از او محسوس بود و البته برای آن‌ها که مشتری کتاب‌های زندگی و سیره شهدا بودند واضح بود که این یعنی خاطرات همسر شهید را گذاشته‌اند برای کتابی دیگر و حال و هوایی دیگر.

کتابی که سینه‌ای مفتوح باشد تا در آن شرحه شرحه و جرعه جرعه همسرانه‌های شهید محمدخانی را روایت کند.

آن اتفاق خیلی زود افتاد و حالا به فاصله کمتر از یک سال پس از انتشار عمار حلب، «قصه دلبری» منتشر شده تا بیشتر از شهید محمدخانی بگوید.

*رنگ رخساره خبر می‌دهد از سرّ درون

«قصه دلبری» را هم محمدعلی جعفری نوشته است.

نویسنده جوانی که به قول خودش «هیچ‌وقت به مخیله‌اش خطور نمی‌کرده روزی برای روایت فتح، زندگی رفیق شهیدش را بنویسد.»

تجربه موفق او در تالیف عمار حلب و پازل‌بندی خاطرات آن کتاب نوید این را می‌داد که در نوشتن خاطرات همسر شهید هم بتواند موفق عمل کند.

اما قبل از پرداختن به محتوای کتاب نمی‌توان از طرح جلد زیبا و هنرمندانه آن چیزی نگفت.

کاری غیرکلیشه‌ای که لطافتش نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و اگر کسی کتاب را هم نخوانَد، از عنوان و طرح جلد کتاب می‌تواند روح حاکم بر زندگی شهید محمدخانی و همسرش را دریابد.

اما کتاب را باید بخوانید تا شرح پرماجرای زندگی محمدحسین محمدخانی و همسرش از روز‌های عجیب دانشگاه تا وصلت و یکی شدن‌شان را از جلوی چشم بگذرانید و رمز و راز قصه دلبری را متوجه شوید.

جعفری ترجیح داده روایت همسر شهید را یک تکه و بدون توقف بنویسد. او از فصل‌بندی و تقطیع خودداری کرده و با یک‌دست و روان کردن متن، به مخاطب کمک می‌کند تا یک‌نفس کتاب را به انتها برساند.

اگر در «عمار حلب» گه‌گاه از موضوع خارج شده بود، اما در «قصه دلبری» در یک خط ممتد فقط و فقط محمدحسین را می‌خوانیم و این خواننده را پای کتاب نگه می‌دارد.

*از روز‌های انکار تا روزگار دلبری

«قصه دلبری» خیلی خوب شروع می‌شود.

از همان ابتدا تعلیق عجیبی بر کتاب حاکم می‌شود و مخاطبی را که شاید منتظر است قصه با گل و بلبل شروع شود، حسابی غافلگیر می‌کند.

اینکه دختری قبل از ازدواج نگاه منفی و حتی تنفرآمیزی به یک مرد داشته باشد و خواستگاری او از خودش را در حد یک شوخی و به عبارتی گستاخی تلقی کند، حتی اگر برآمده از تخیل و در فیلم و داستان هم باشد جاذبه دارد، چه برسد به اینکه قصه واقعی باشد و بازیگرانش هم یکی شهید باشد و دیگری همسر شهید.

محمدحسین عاشق می‌شود، عشقش را عفیفانه بروز می‌دهد، اما جواب منفی می‌شنود.

از او اصرار و از معشوق انکار.

انکاری که محمدحسین را خسته نمی‌کند.

او چنان در عشقش مصمم است که گاه سوتی می‌دهد و مثلاً در سرمای اردوی راهیان نور، از بین چند دختر دانشجویی که عقب وانت دوکابین نشسته‌اند، اُورکتش را روی شانه‌های مرجان می‌اندازد! اما اینکه چطور دختری که شخصیت و رفتار محمدحسین را به هیچ وجه برنمی‌تابد، عاقبت گرفتار عشق او می‌شود را باید در لابه‌لای صفحات «قصه دلبری» بخوانید تا کسی که محبت محمدحسین را در دل همسرش می‌اندازد را هم بشناسید.

*این همان محمدحسین است

آدم‌ها دو نوع زیست دارند.

یکی آنکه دیگران از بیرون می‌بینند و دیگری زیستی که در درون دارند و صرفاً نزدیک‌ترین کسانِ آن‌ها قادر به فهم و درکش هستند.

نه اینکه این دو نوع زیست مغایر و یا در تضاد با یکدیگر باشند، اما گاه دو دنیای متفاوت می‌شوند که با هم دیدن آن‌ها قدری عجیب می‌نماید.

شاید در بین شهدا شهید مصطفی چمران را بتوان نمونه بارز یک شخصیت جمیع‌الاضداد معرفی کرد که از هنرمندی و نقاشی تا فرماندهی جنگ‌های چریکی و از سیاست و علم تا عشق و عرفان در او در حد اعلایی تبلور داشته است.

اما حالا و در دهه نود در خیل مجاهدان و شهدای انقلاب اسلامی هنوز چنین افرادی یافت می‌شوند.

شهید محمدحسین محمدخانی یکی جوان‌های متولد دهه شصت است و بیشتر از سی سال از شهادت امثال مصطفی چمران گذشته که یک جوان دهه شصتی ثابت می‌کند که می‌توان مانند او زندگی کرد.

محمدحسینِ کتاب «عمار حلب» جوانی هیئتی است که ریش بلند می‌گذارد و مانند شهدا لباس می‌پوشد، یک‌سره در حال فعالیت فرهنگی در بسیج و هیئت است، وارد فضای نظامی می‌شود، جنگ را تجربه می‌کند، در جنگ فرماندهی می‌کند و شجاعانه می‌جنگد، با توجه به سن و سالش کارنامه رزمی و نظامی قابل توجهی برای خودش ثبت می‌کند، تحت فرمان سردار حاج قاسم سلیمانی است و حاج قاسم او را «همت» خودش می‌داند و...، اما پازل شخصیت محمدحسین محمدخانی را زندگی سراسر عشق و محبت و لطافت او در خانه و در ارتباط با همسرش تکمیل می‌کند.

در واقع آن روی زندگی مجاهدانه عمار حلب را باید در «قصه دلبری» خواند تا راز عشقی که نردبانی می‌شود برای رسیدن به عرفان و شهادت را فهمید.

محمدحسین «قصه دلبری» همان محمدحسین «عمار حلب» است. فقط این بار او را از زبان کسی می‌خوانیم که با او زیسته و یکی شده.

محمدحسین برای یکی شدن با او مدت‌ها جنگیده، چله گرفته، نذر و نیاز کرده و حالا که به دستش آورده باید برای رسیدن به محبوب آسمانی‌اش از او دل بکند.

کتاب را که بخوانید درک می‌کنید که این دل کندن چقدر سخت بوده است. چطور کسی که جانش برای همسرش در می‌رود می‌تواند او و طفل خردسالش را بگذارد و برود؟ با چه احساس و انگیزه‌ای در عاشقانه‌ترین لحظات زندگی با همسرش از شهادت می‌گوید و حتی خواسته‌هایش در روز تدفین را با او تمرین می‌کند که چطور خاکم کن و چه روضه‌ای بخوان و کدام عکسم را بنر کن و...؟ این سوالات در «قصه دلبری» برایتان مطرح می‌شود و همان‌جا هم جوابش را خواهید گرفت.

کتاب ۱۸۴ صفحه دارد، اما ۱۳۷ صفحه آن روایت همسر شهید است و مابقی اشعاری است که سروده خود شهید است برای اربابش سیدالشهداء و از همسرش خواسته بود در کتابش چاپ شود.

تصویری از دو نامه به دست‌خط شهید محمدخانی و عکس‌هایی منتشر نشده از او پایان‌بخش قصه دلبری است.

*منبع: روزنامه وطن امروز

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۰۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

جشنواره قصه‌گویی غرب کشور به میزبانی آذربایجان غربی برگزار می شود

جواد زاهدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بیداری و نشاندن بذر مطالعه در استعدادهای بالقوه کودکان، انتقال مفاهیم درسی، پرورش سبک زندگی اسلامی - ایرانی، احیای سنت‌ها و آیین‌های فرهنگی، تاریخی، بومی و محلی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی ادامه داد: این جشنواره روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان سال جاری با حضور ۲۵ نفر از برگزیدگان کودکان و نوجوانان پنج استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان، قزوین و اردبیل در ارومیه برگزار می شود.

زاهدی با بیان اینکه تاکنون ۳۷۵ اثر در مرحله شهرستانی جشنواره قصه‌گویی به ثبت رسیده است، افزود: مرحله شهرستانی این جشنواره به پایان رسیده و مرحله استانی آن  نیز روزهای ۲۰ و ۲۱ مهر امسال به میزبانی منطقه آزاد ماکو برگزار خواهد شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌غربی ادامه داد: جشنواره ملی قصه‌گویی در ۲ بخش قصه ۹۰ ثانیه‌ای و مقالات مرتبط با موضوع قصه‌گویی برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در بخش اول، تا دهم مهرماه و برای بخش دوم، تا پایان مهرماه سال جاری از طریق سامانه www.kanoonfast.ir ثبت‌نام کنند.

زاهدای ایجاد موزه کودک و برگزاری جشنواره‌های مختلف در طول سال در زمینه‌های نقاشی، قصه‌گویی، عکاسی، تولید و اجرای نمایش در سطح استان از جمله اقدامات انجام شده در این نهاد هنری در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به نقش مهم استان در بخش قصه گویی افزود: بیش از ۳۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرها و مناطق مختلف آذربایجان‌غربی به عنوان کتابخانه تخصصی حوزه کودک و نوجوانان وجود دارد.

زاهدی یادآور شد: در حال حاضر ۳۵ مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله ۲۳ مرکز ثابت، هشت واحد سیار و ۴ واحد پستی با ۲۲ هزار نفر عضو  در آذربایجان‌غربی فعالیت می‌کنند.

این استان سال گذشته در حوزه فعالیت‌های کودکان و نوجوانان موفق به کسب ۱۵ جایزه بین‌المللی شد و از این لحاظ پس از استان تهران در رتبه دوم قرار گرفت.

کد خبر 4723837

دیگر خبرها

 • «دلبری» برای هندی ها و پاکستانی ها
 • اعزام قصه گویان به مدارس، همزمان با جشنواره استانی قصه گویی در تبریز
 • معرفی منتخبان مهرواره قصه‌گویی «یک‌شب و هزار قصه» در اهواز
 • عمار حکیم: مخالفت ما با دولت است نه با نظام عراق
 • جهرمی‌ها در بخش کتابخانه‌ای جشنواره قصه‌گویی رکورد زدند
 • جهرمی‌ها در جشنواره قصه‌گویی رکورد زدند
 • اسامی داوران مرحله نهایی چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد
 • داوران بخش منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی معرفی شدند
 • «قصه‌های عاشورا» در محوطه پارک لاله اجرا می‌شود
 • حامی شماره یک تک‌خوانی زنان برای چه ماموریتی به ایران بازگشت؟ +تصاویر
 • ثبت نام ۳۷۵ نفر در سایت جشنواره قصه گویی استان
 • معرفی داوران بخش منطقه‌ای بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی
 • داوران بخش منطقه‌ای بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی
 • معرفی داوران بخش منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی
 • یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد
 • داوران بخش منطقه‌ای بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی معرفی شدند
 • داوران بخش منطقه‌ای جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی معرفی شدند
 • قصه‌گویی پدربزرگ و مادربزرگ‌های خوزستانی در مهرواره‌ «یک‌شب و هزار قصه»
 • فرمانده قرارگاه عمار: ترامپ روی هیچکدام از حرف های خود نمانده است