سرویس سلامت و پزشکی بی باک؛ بخش مهمترین عناوین:

 برای خیلی از ما این سوال این مطرح شده است که تغذیه چه تاثیری در روند جوش خوردن شکستگی ها دارد؟ برای اینکه زودتر از گچ شکستی خلاص شویم چه باید کرد؟ اگر شما هم جواب این سوالات را بدرستی نمی دانید، با ما همراه باشید تا تغذیه ی مناسب برای این دوران با هم بررسی کنیم.

 سال‌ها طول می‌کشد تا یک شکستگی کاملا جوش بخورد اما عوامل زیادی در جوش خوردن شکستگی‌ها مانند سن بیمار، نوع استخوان شکسته شده، شدت نیرویی که به استخوان وارد شده و آن را شکسته است، صدمه نسج نرم همراه، باز یا بسته بودن شکستگی، وجود عفونت، بیماری‌های زمینه‌ای، تغذیه و داروهای مختلف نقش دارند.یک انسان بالغ با فعالیت فیزیکی متوسط روزانه به ۲۵۰۰ کالری نیاز دارد که از طریق تغذیه تامین می‌شود، همین انسان در صورتی که دچار چند شکستگی شود میزان کالری مورد نیاز وی به ۶ هزار کالری افزایش خواهد یافت که باید آن را از طریق تغذیه تامین کرد.

مهم‌ترین ماده غذایی برای تامین کالری پروتئین‌ها هستند. مصرف کم پروتئین‌ها باعث می‌شود که شکستگی ضعیف جوش بخورد و مدت جوش خوردن نیز طولانی شود.پروتئین‌ها باعث افزایش جذب کلسیم از روده و نیز افزایش نشستن کلسیم روی استخوان می‌شوند.یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده پروتئین‌ها در این مورد لیزین نام دارد که در شیر کم چرب، ماهی، سویا و مخمرها وجود دارد.

فردا نیوز

منبع: بی باک نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روشی ساده برای سوزاندن چربی ها

به گزارش صدای ایران از تبیان، متابولیسم شما همیشه کار می‌کند تا انرژی بسوزانید. وقتی فعالیت زیاد انجام می‌دهید، بدن شما کالری بیشتری می‌سوزاند تا زمانی که استراحت می‌کنید؛ اما حتی در زمان استراحت نیز بدن شما انرژی مصرف می‌کند.

فعالیت بدنی غیرورزشی
کل انرژی مصرف شده توسط بدن شما در طول روز (TDEE) در سه دسته قرار می‌گیرد که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم:

۱- میزان سوخت و ساز پایه
نرخ سوخت و ساز پایه (BMR) که به آن نرخ متابولیک در زمان استراحت نیز می‌گویند، مقدار انرژی است که بدن از آن برای پشتیبانی از عملکرد‌های اندام‌ها و سیستم فیزیولوژیکی خود استفاده می‌کند و تقریباً ۶۰ تا ۷۵ درصد از مصرف انرژی روزانه‌تان را در برمی‌گیرد. سه اندامی که بیشتر از همه مسئول کالری سوزی در زمان استراحت‌اند شامل کبد، مغز و عضلات اسکلتی می‌شوند که ۲۷، ۱۹ و ۱۸ درصد از نرخ متابولیک پایه را می‌سوزانند. خوب است بدانید مغز به تنهایی حدود یک‌پنجم از نرخ سوخت و ساز پایه‌تان را مصرف می‌کند و به همین دلیل است که وقتی گرسنه هستید، نمی‌توانید خوب فکر کنید. در واقع این میزان حداقل انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن است و به طرز عجیبی بالاتر از مقداری است که شما فکر می‌کنید.
مطالعه‌ای در سوئد دریافته افراد سالمندی که در کار‌های خانه فعال‌تر بودند، نسبت به همسالان یکجانشین خود سالم‌تر مانده بودند و فرقی هم نمی‌کرد ورزش خاصی مانند بدنسازی یا دو انجام داده بودند یا نه. یعنی به طور کلی، یک سبک زندگی فعال با سلامت قلب و عروق و طول عمر بیشتر مرتبط بوده است.

۲- اثر گرمازایی غذا
به انرژی که بدن از آن برای تبدیل غذا به انرژی بیشتر یا انتقال آن برای ذخیره سازی (به عنوان چربی) مصرف می‌کند خاصیت گرمازایی غذا می‌گویند که حدود ۱۰ درصد از مصرف روزانه‌ی انرژی را شامل می‌شود.
این مقدار نیز در غذا‌های مختلف کمی متفاوت است؛ مثلاً هضم پروتئین برای بدن ما از کربوهیدرات سخت‌تر است، برای همین خوردن پروتئین موجب افزایش اثر گرمازایی می‌شود.


۳- خاصیت گرمازایی فعالیت بدنی
خاصیت گرمازایی فعالیت بدنی، حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از کل انرژی روزانه را شامل می‌شود. ضمناً بدن بعد از ورزش نیز، اکسیژن بیشتری مصرف می‌کند تا خود را به حالت نرمال برگرداند.
دو نوع فعالیت بدنی وجود دارند که در بدن گرمازایی می‌کنند: ورزش برنامه‌ریزی شده (PA) و فعالیت‌های غیر ورزشی که هر زمانی می‌توانند باشند، مثلاً از جا برخاستن یا دویدن برای رسیدن به اتوبوس، باغبانی و. هر چند ورزش، نوع مهمی از فعالیت بدنی است که می‌تواند به یکباره صد‌ها کالری بسوزاند؛ اما سایر انواع فعالیت‌های بدنی نیز هستند که غیر ورزشی، اما گرمازا هستند (NEAT) و نقش مهمی در کمک به افزایش کالری سوزی کلی در طول روز دارند. مطالعه‌ای در سوئد دریافته افراد سالمندی که در کار‌های خانه فعال‌تر بودند، نسبت به همسالان یکجانشین خود سالم‌تر مانده بودند و فرقی هم نمی‌کرد ورزش خاصی مانند بدنسازی یا دو انجام داده بودند یا نه. یعنی به طور کلی، یک سبک زندگی فعال با سلامت قلب و عروق و طول عمر بیشتر مرتبط بوده است.

انرژی کل بدن افزایش گرمازایی ناشی از فعالیت‌های غیرورزشی (NEAT) برای کمک به کاهش وزن نکته‌ای که بد نیست در مورد NEAT بدانید این است که این مقدار در افراد مختلف و در هر فرد با شرایط متفاوت فرق می‌کند؛ مثلاً در هنگام گرسنگی‌های شدید این مقدار کاهش می‌یابد تا به حفظ انرژی بدن کمک کند. در واقع وقتی ما تلاش می‌کنیم کالری کمتری دریافت کنیم بدن ما هوشمندانه بدون این که تشخیص دهد مشکل چیست، سعی می‌کند جلوی آن را بگیرد یعنی هم کالری مصرفی را کمتر می‌کند و هم سست و بی حال می‌شویم و فعالیت کمتری می‌کنیم؛ بنابراین وقتی تصمیم به کاهش وزن و دریافت کالری کمتر می‌کنید باید در مورد چگونگی افزایش NEAT آگاه باشید.
یکی از کار‌هایی که افراد دارای اضافه وزن معمولاً انجام می‌دهند مقایسه‌ی میزان خورد و خوراک افراد لاغر با خودشان است. در مورد وزن به غیر از میزان خوردن پارامتر‌های مختلفی دخیل‌اند؛ ژنتیک، میزان متابولیسم، فعالیت بدنی و. یکی از تفاوت‌های بسیاری از افراد لاغر با افراد دارای اضافه وزن همین میزان فعالیت‌های غیرورزشی بیشتر است که شاید خیلی هم به چشم نمی‌آیند. پس اگر تصمیم دارید وزنتان را کاهش دهید هم باید در تغذیه‌تان دقت کنید و هم فعالیتتان را بالاتر ببرید.
حال که به اهمیت NEAT پی بردید بهتر است به چند راهکار در مورد افزایش آن اشاره کنیم:

۱. جلوگیری از کاهش لیپوپروتئین لیپاز ساعت‌های طولانی یکجا نشستن می‌تواند از سطح لیپوپروتئین لیپاز، آنزیمی که نقش مهمی در تبدیل چربی به انرژی دارد، کم کند؛ اما فعالیت‌های بدنی غیرورزشی در طول روز مانند آشپزی کردن، استفاده از پله‌ها به جای آسانسور و ... می‌تواند سطح این آنزیم را ثابت نگه داشته و به بدن در چربی سوزی کمک کند.


۲. ایستادن به کالری سوزی‌تان کمک می‌کند
شواهد علمی زیادی نشان داده‌اند نشستن‌های طولانی‌مدت آسیب‌های زیادی به سلامتی می‌زنند. خیلی ساده فقط با بیشتر ایستادن می‌توانید گرمازایی بدنتان را بالا برده و کالری سوزی طول روزتان را افزایش دهید. بدین منظور از میزی بلندتر و بدون صندلی استفاده کنید و خیلی از کارهایتان را ایستاده انجام دهید.


۳. پیاده‌روی هم یک فعالیت گرمازای بسیار خوب است
طبق توصیه‌ی کارشناسان، ۱۰۰۰۰ قدم پیاده‌روی در روز، می‌تواند فعالیت بدنی بسیار مناسبی برای هر روزتان باشد؛ اما اگر حتی قدم‌هایتان را نمی‌شمارید باز هم می‌توانید با بیشتر راه رفتن در روز، کالری سوزی‌تان را بالا ببرید.


۴. در رفت و آمد‌های شهری، از دوچرخه استفاده کنید یا پیاده بروید
حتماً تا به حال بار‌ها در ترافیک گرفتار شده‌اید و از خود پرسیده‌اید آیا راه بهتری وجود ندارد؟! البته که وجود دارد، می‌توانید پیاده بروید یا از دوچرخه استفاده کنید و همزمان مقدار زیادی کالری بسوزانید. اگر مسیرتان طولانی است می‌توانید چند ایستگاه با اتوبوس بروید و باقی‌مانده‌ی راه را پیاده بروید.


۵. بیشتر به کار‌های خانه بپردازید
انجام کار‌های خانه خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید کالری می‌سوزانند. انجام کار‌های ریز و درشت خانه فرصت‌های بسیار خوبی برای افزایش کالری سوزی‌اند. می‌توانید مسئولیت مرتب کردن هر روز اتاق‌ها را به عهده بگیرید و وقتی منتظرید تا آب کتری به جوش بیاید تا چای دم کنید، به جای لم دادن روی کاناپه، طول و عرض خانه را راه بروید. به همین سادگی!


۶. با بچه‌ها بازی کنید
در دنیای مدرن امروز که همه چیز از راه دور انجام می‌شود و تکنولوژی اجازه‌ی تحرک نمی‌دهد، وقت صرف کردن با بچه‌ها می‌تواند نعمت بزرگی باشد. حتی چند دقیقه گرگم به هوا، توپ بازی یا رفتن به زمین بازی پارک محله، هم ارتباط شما را با بچه‌ها قوی‌تر می‌کند و هم کالری می‌سوزانید. بچه‌ها هم حتماً ترجیح می‌دهند با شما بالا و پایین بپرند تا اینکه با تبلت مشغول بازی شوند.
مزیت دیگری که بازی کردن دارد این است که می‌تواند به تقویت فعالیت عصبی و شناخت و ادراک شما کمک کند، بنابراین نه تنها کالری بیشتری می‌سوزانید، بلکه می‌توانید عملکرد مغز خود را افزایش دهید.


در نهایت این که
اگر وزن کم کردن، هدف اصلی‌تان از ورزش کردن است، پس فعالیت بدنی غیرورزشی را نیز باید جزئی از برنامه‌تان کنید. اصلاح عادات غذایی‌تان را فراموش نکنید. اگر هر روز (هر هفت روز هفته) تحرک بدنی داشته باشید و دریافت کالری‌تان را کاهش دهید، خیلی زود می‌توانید چربی‌ها را آب کنید. رمز یک کاهش وزن موفق که بتوانید آن را حفظ کنید، همین دو نکته است!

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۹۴۰۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش نرخ بیکاری نتیجه جنب و جوش اقتصادی ۲ سال اخیر است
 • خوراکی‌های پروتئین‌دار که به خوش اندام شدنتان کمک می‌کند
 • روش های خوش طعم کردن سویا
 • آب در استان و ما تشنه لبان می گردیم/ مشکل آب در یکی از پر آب ترین استانهای کشور
 • فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!
 • از غذا‌های مفید برای قلب تا ننوشیدن قهوه با معده خالی
 • آنچه که والدین باید برای تغذیه سالم کودکان بدانند
 • 4توصیه برای تغذیه سالم کودکان
 • پلو مخصوص اندونزی
 • گلایه ساکنان محمود آباد یاسوج از قطعی مکرر آب و قول مساعد مدیر عامل آب و فاضلاب استان+تصاویر
 • روش هاي تميز کردن کفش
 • خوردن اين مواد غذايي با هم ممنوع!
 • بررسی الگوی مصرف مواد غذایی و وضعیت تغذیه ای خانوارهای همدانی
 • 4 توصیه به والدین برای تغذیه سالم کودکان
 • ۴ توصیه به والدین برای تغذیه کودکان
 • ۴توصیه به والدین برای تغذیه سالم کودکان
 • وضعیت تغذیه ای خانوارهای همدانی بررسی می شود
 • سفید کردن دندان ها با ماده‌ای ارزان قیمت
 • اینفوگرافی / راه‌هایی برای جلوگیری از اشتیاق به خوردن غذاهای ناسالم