به نظر می‌رسد سرماخوردگی و سینوزیت، یک مشکل زمستانی هستند، ولی این طور نیست. افراد در فصل تابستان هم سرما می‌خورند. نباید اجازه دهید که سرماخوردگی، تعطیلات و استراحت تابستانی شما را خراب کند. ناطقان: با عمل به توصیه‌های زیر می‌توانید از سرماخوردگی در فصل تابستان جلوگیری کنید:

1- چای سبز یا سیاه بنوشید. هر چقدر چای بیشتری بنوشید، پروتئین‌های بیشتری به شما کمک خواهند کرد تا با میکروب‌های مولد سرماخوردگی مبارزه کنید. نوشیدن یک فنجان چای سبز خنک در روزهای گرم تابستان، دل‌پذیر و خوشایند است.

2- استراحت کنید. استراحت کردن میزان استرس شما را کم می‌کند و در نتیجه از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند. وقتی که استرس دارید، بدن شما به ویروس‌ها بیشتر اجازه می‌دهد که سیستم ایمنی را آلوده کنند. تعطیلات آخر هفته را در منزل استراحت کنید یا هر آنچه را که باعث آرامش و دفع سرماخوردگی می‌شود، انجام دهید.

3- چرت نیمروزی داشته باشید. نیم تا یک ساعت چرت وسط روز باعث می‌شود که بدن شما آنتی بادی (عوامل ضد میکروبی) بسازد.
مرتباً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا دیگران را مریض نکنید

4- یک عدد پرتقال بخورید. پرتقال حاوی بیوفلاوونوئید است که از انتشار میکروب‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه میزان سرماخوردگی را کم می‌نماید. هفته‌ای 3 یا 4 عدد پرتقال بخورید تا سرما نخورید.

5- در هوای آزاد بایستید. نشستن در یک اتاق کولر دار یا فن‌کوئل دار برای مدت طولانی باعث می‌شود که مشکلاتی در سینوس‌ها و بینی شما ایجاد شود و راهی برای ورود ویروس‌ها از سوراخ بینی باز شود؛ لذا 15 تا 30 دقیقه از اتاق خارج شوید و در هوای تازه و آزاد قرار بگیرید.

6- از دهان‌شویه استفاده کنید یا آب غرغره کنید. با این کار میکروب‌هایی را که روی زبان و گلوی شما نشسته‌اند، از بین می‌برید. دهان و بدن خود را تمیز و سالم نگه دارید تا از تابستان خود لذت ببرید.

بهبود سرماخوردگی تابستانی

سرماخوردگی اغلب در هوای سرد به وجود می‌آید، ولی ویروس سرماخوردگی در هوای گرم هم به بدن حمله می‌کند و باعث سرما خوردگی تابستانی می‌شود. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها سریع‌تر از شر سرماخوردگی خلاص شوید:

1- به پزشک مراجعه کنید و با توصیه ایشان، از داروهای بهبود دهنده سرماخوردگی استفاده کنید.2- ویتامین C بیشتری مصرف کنید. برای این کار قرص جوشان ویتامین C مصرف کنید و آب پرتقال تازه بنوشید.3- حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید. مصرف آب کافی، سموم را از بدنتان دفع می‌کند.4- بیشتر استراحت کنید و کمتر فعالیت بدنی داشته باشید. هر چند که فعالیت‌های بیرون از منزل در تابستان بیشتر است، ولی برای این که زودتر بهبود یابید، باید بیشتر استراحت کنید. استراحت و خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و باعث می‌شود بهتر با سرماخوردگی بجنگید.5- سوپ مرغ گرم بخورید. گلو درد و خلط سینه در سرماخوردگی تابستانی شایع هستند. سوپ مرغ این خلط‌ها را کم می‌کند. هم چنین گرمی سوپ، گلودرد را کاهش می‌دهد.* هشدارها:

- مرتباً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا دیگران را مریض نکنید.- آب نمک ولرم غرغره کنید تا گلو دردتان کم شود. همراه سوپ جوجه، آب هم بنوشید تا خلط گلو را کم کند و سینه را پاک کند. بینی‌تان را نیز خالی کنید.- علائم آلرژی فصلی شبیه سرماخوردگی هستند. اگر علائم شما با مصرف داروهای سرماخوردگی بهبود نیافت، می‌توانید تحت نظر پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید تا نتیجه کار را ببینید.

برچسب ها: سرماخوردگی ، فصل تابستان ، سرما

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ساخت نیروگاه‌های متعدد برای پاسخگویی مصرف بالای پیک تابستان

وزیر نیرو گفت: هر ساله برای پاسخگویی به مصرف بالای پیک تابستان ناچار به ساخت نیروگاه‌های متعدد با صرف هزینه بسیار زیادی هستیم تا بتوانیم چند صد ساعت اوج مصرف را بدون مشکل سپری کنیم.

به‌ گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در حاشیه نخستین رویداد ملی سازگاری با کم آبی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه شدت بالای انرژی در ایران نمایانگر بدمصرفی در کشور است، اظهار کرد: رشد مصرف برق در چند سال اخیر بین پنج تا هفت درصد بوده که اگر این رشد به سبب رونق تولید و توسعه صنعت باشد موجه است ولی اگر در شرایطی که کشور ما در اقلیم خشک و نیمه خشکی قرار گرفته، دمای محیط‌های بسته خود را در تابستان روی ۱۷ و ۱۸ درجه نگه داریم طبیعتا این علامت بدمصرفی است و اگر این مسئله را چاره نکنیم گرفتار خواهیم شد.

وی یادآور شد: در یکی دو سال اخیر رشد مصرف تا حدودی کنترل شده ولی همچنان میزان مصرف بالاست و هر چه بتوانیم در این جهت مصرف صحیح‌تری داشته باشیم مطمئنا می‌توانیم از نیروگاه‌های ساخته شده برای توسعه صنعت، کشاورزی و سایر مصرف بهره ببریم و حتی اگر مصرفی نداشتیم اقدام به صادرات انرژی کنیم تا از محل عواید ناشی از صادرات برق این صنعت را اداره کنیم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه در شش سال اخیر حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر خط انتقال فوق توزیع و شبکه توزیع در کشور ساخته شده است، گفت: در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید سالانه ۱۸هزار کیلومتر خطوط برق ایجاد شده که این شبکه وسیع عمدتا با منابع داخلی و از محل پول قبض برق پرداختی توسط مردم ایجاد شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: هر ساله برای پاسخگویی به مصرف بالای پیک تابستان ناچار به ساخت نیروگاه‌های متعدد با صرف هزینه بسیار زیادی هستیم تا بتوانیم چند صد ساعت اوج مصرف را بدون مشکل سپری کنیم. مطمئنا اگر بتوانیم مصرف صحیح و بهینه‌تری داشته باشیم می‌توانیم از منابع مورد استفاده در این بخش برای توسعه صنعت، کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای تولید و حتی صادرات برق استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در سال آبی گذشته کاهش چشمگیر بارندگی‌ها موجب شده بود تا در فصل تابستان با کاهش چهار هزار مگاواتی تولید نیروگاه‌های برقابی و مشکل تامین برق در کشور مواجه شویم.

اردکانیان افزود: مسائل پیش آمده در تابستان سال گذشته موجب شده بود تا از مردادماه ۹۷ برنامه‌ریزی برای عبور موفق از پیک تابستان ۹۸ در دستور کار قرار بگیرد. نحوه برنامه‌ریزی‌ها نیز بر اساس شرایط سال آبی ۹۶-۹۷ طراحی شده بود؛ یعنی در سال آبی جاری با کاهش بارندگی‌ها و کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی مواجه خواهیم شد.

وزیر نیرو ادامه داد: پیش‌بینی ما کمبود هشت هزار مگاواتی تولید برای سال ۹۸ بوده است ولی خوشبختانه با وقوع بارندگی‌های بسیار مناسب در سال آبی جاری حدود چهار هزار مگاوات کمبود ناشی از کم بارشی و کاهش تولید برق در سدهای مخزنی مرتفع شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این بین کسری چهار هزار مگاواتی تولید به همراه افزایش مصرف غیرمتعادل برق ممکن است در تابستان امسال مشکل‌ساز شود از همین رو سعی شده است تا تعدادی از واحدها زودتر به مدار بیاید و با همکاری مردم بتوانیم تابستان ۹۸ را بدون خاموشی طی کنیم.

اردکانیان تاکید کرد: اگر رشد مصرف تابستان امسال ما نسبت به سال گذشته از مرز ۲.۵ درصد عبور نکند امیدواری زیادی وجود دارد که تابستان امسال را بدون خاموشی سپری کنیم. در تابستان امسال تا حدودی گرما زودتر شروع و مقداری هم فراگیر است. هر یک درجه افزایش دما اگر سراسری باشد حدود یک هزار و ۳۹۰ مگاوات به اوج بار اضافه می‌کند بنابراین صمیمانه از تمامی مصرف کنندکان درخواست می‌کنیم این مسئولیت مشترک و کار جمعی را به ویژه امسال در دستور کار خود قرار بدهند تا تابستان امسال را با همکاری آن‌ها به بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۳۸۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آغاز مراسم رونمایی از سه بازی سایه‌روشنبا عنوان تابستان سیاه
 • دانشگاه امام رضا(ع) در ترم تابستان ۵۶ واحد درسی ارائه می‌کند
 • تابستان را برای کودک خود رنگی کنید/ معرفی چند کتاب کودکانه
 • فیلم: ثبت نام ترم تابستان ۹۸ کانون زبان ایران آغاز شد
 • تقویم آموزشی ترم تابستان دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی منتشر شد
 • شهروندان بیماران نیازمند خون را در تابستان فراموش نکنند
 • تابستان امسال بدون خاموشی سپری می‌شود
 • اشتباهات آرایشی رایج در فصل تابستان
 • رونمایی از بازی رایانه ای سایه روشن؛ تابستان سیاه
 • آغاز حیات شبانه موزه دفاع مقدس در تابستان
 • تدارک ویژه تلویزیون برای تابستان کودکان ایرانی
 • روش‌های مراقبت از پوست در تابستان
 • برنامه‌ رژیمی لاغری آسان در تابستان
 • نحوه انتخاب لباس مناسب مسافرت برای تابستان
 • نادری غایب هفته اول تمرینات کورتریک بلژیک
 • تفريحات هيجان انگيز تور تابستان با آژانس هواپيمايي سام سير
 • اس ام اس تبریک آغاز فصل تابستان
 • تابستان ۹۸ به کجا سفر کنیم؟
 • گرمای ۵۰ درجه تابستان هرمزگان نیز مانع از جذب گردشگر نمی شود