ماراتن افزایش دما و رشد مصرف برق پیش از شروع فصل تابستان، آغاز شده و مجدداً این سوال مطرح است که آیا امسال هم همچون سال گذشته خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده خواهیم داشت یا خیر؟ سوالی که وزیر نیرو برای یافتن پاسخ آن، مردم را مخاطب قرار می‌دهد.

به گزارش صدای ایران از ایسنا، امسال هم همچون سال‌های قبل، با حرکت به سمت تابستان و افزایش دما و به تبع آن استفاده از وسایل سرمایشی، مصرف برق روند صعودی به خود می‌گیرد. این روند سال گذشته به قدری شدت گرفت که شاهد خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده بودیم. البته مسئولان علت اصلی آن را بحران آب و ناتوانی نیروگاه‌های برق آبی عنوان کردند، بحرانی که به نظر نمی‌رسد امسال با توجه به بارندگی‌های اخیر در سراسر ایران آنقدر جدی باشد که کار را به خاموشی برساند.

در این میان اگرچه مسئولان تاکنون حرفی از خاموشی برنامه‌ریزی شده به میان نیاورده‌اند اما توپ را به زمین مردم انداخته و بر این نکته تاکید می‌کنند که اگر مردم مدیریت مصرف داشته باشند، تابستان بدون چالش سپری خواهد شد.

مصرف برق ایران افزایش یافت
آمار و ارقام حاکی از آن است که مصرف برق امسال حدود چهار تا پنج درصد و در برخی مناطق تا ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. براساس پیش‌بینی‌های اولیه اوج مصرف برق امسال به ۶۲ هزار مگاوات خواهد رسید.

تقاضای دولت از مردم
در این راستا چندی پیش، محسن طرزطلب - مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی- بر این نکته که خاموشی برنامه‌ریزی شده بستگی به میزان مصرف دارد، تاکید کرده و به ایسنا گفته بود اگر همراهی لازم صورت بگیرد و مدیریت مصرف رخ دهد، امیدواریم هیچ مشکلی پیش نیاید.

همچنین هادی مدقق - مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر - با تاکید بر این‌که همه تلاش و برنامه‌ریزی‌ها بر این مبناست که با مدیریت مصرف بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم، به ایسنا اعلام کرده بود که در حال حاضر به خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده فکر نمی‌کنیم و سعی می‌کنیم برنامه‌های مدیریت مصرف را اجرا کنیم.

در نهایت رضا اردکانیان - وزیر نیرو - تیر خلاص را زد و درباره این‌که آیا امسال با خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده مواجه خواهیم شد یا خیر؟ اظهار کرد: این سوالی است که باید از هم‌وطنان و مصرف‌کنندگان پرسید که آیا قرار است کماکان مصرف صحیح داشته باشیم و چنانچه پاسخ مثبت بشنوم، می‌توانم اعلام کنم هیچ نوع خاموشی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در نقاط مختلف کشور، تاکید کرد: بارش‌های اخیر بخشی از کمبودهای سال گذشته که ناشی از کم بارشی بود را برطرف کرده است اما با توجه به شروع زودرس فصل گرما، هموطنان هم در بخش خانگی و هم در بخش‌های عمومی اداری باید توجه داشته باشند دمای آسایش را از حدی که موجب آسایش است، پایین‌تر نیاورند.

وزیر نیرو درباره ظرفیت تولید برق در ایران، اظهار کرد: ظرفیت تولید روال خود را طی می‌کند. پیش‌بینی شده بود که امسال نسبت به سال گذشته حدود ۵۲۰۰ مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار شود که میزان قابل توجهی از آن محقق خواهد شد.

اقدام دولت برای تشویق خوش مصرف‌ها   از سوی دیگر دولت نیز سعی کرده کم‌مصرف‌ها را تشویق و پرمصرف‌ها را تنبیه کند تا میزان مصرف را کاهش دهند. در این راستا مصوبه دولت درباره بهای آب و برق هم شامل پرمصرف‌ها می‌شود و هم شامل کم مصرف‌ها؛ به طوری که یک روی سکه آن از جریمه پرمصرف‌ها و روی دیگر آن از ارائه تخفیف به خانوارهایی می‌گوید که مصرف آب یا برق ماهانه آن‌ها پایین‌تر از الگوی مصرف باشد.

اواخر نخستین ماه سال بود که مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ شد. نخستین بند این مصوبه شامل حال همه مصرف‌کنندگان آب و برق می‌شود و از افزایش سالانه هفت درصدی بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸ می‌گوید.

در دومین بند این مصوبه آمده است: " با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضروری، علاوه بر میزان افزایش موضوع بند (۱) این تصویب‌نامه، از ابتدای خردادماه، سالانه ۱۶ درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشترکین بالای الگوی مصرف افزوده می‌شود. به عبارت دیگر طبق این بند پرمصرف‌ها تا ۲۳ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت. "

چگونه مصرف برق را کاهش دهیم؟
با توجه به اینکه در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند، مشترکان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی می‌توانند به میزان زیادی از مصرف برق خود را کاهش دهند. در فصل تابستان حدود ۲۲ هزار مگاوات یا معادل ۴۰ درصد از مصرف برق کشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد بنابراین چنانچه مشترکان برق خانگی بتوانند در مصرف برق ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنند، میزان مصرف آن‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت. مهم‌ترین عاملی که در فصل تابستان میزان مصرف برق را افزایش می‌دهد استفاده از کولر است.

اگر مصرف‌کنندگان کولر، در ساعات اوج مصرف برق (۱۲ تا ۱۸ و ۲۰ تا ۲۳) درجه کولر گازی خود را بین ۲۴ تا ۲۶ درجه تنظیم کنند و دور موتور کولر آبی خود را کند کنند، می‌توانند در مصرف برق صرفه‌جویی کنند. همچنین هر زمانی احساس کردند محیط خانه خنک شده است، می‌توانند به مدت نیم ساعت کولر گازی یا آبی خود را خاموش کنند تا در مصرف برق صرفه‌جویی صورت بگیرد.

مشترکانی که دارای کنتور دیجیتالی یا چند تعرفه هستند می‌توانند از این فرصت به خوبی استفاده کنند. اگر هر مشترک تنها یک لامپ را در زمان اوج مصرف خاموش کند، حدود ۱۰۰۰ مگاوات در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برق مراکز تولید ارز دیجیتال در البرز قطع می شود

بهنام بیات، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار فارس در البرز گفت: تقریبا 30 درصد از مصارف استان مربوط به واحدهای صنعتی، 32 درصد خانگی و 28 درصد مربوط به مصارف تجاری است که مصارف خانگی و صنعتی می توانند نقش عمده ای در افزایش مصرف داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز بیان کرد: استفاده از سرورهای تولیدکننده ارز مجازی، البرز را دچار مشکل کرده است زیرا این تجهیزات که به صورت غیرمجاز و بدون اطلاع اداره برق استفاده می شوند، مصرف بسیار بالایی داشته و آسیب های فراوانی را به دنبال دارند.

شناسایی سرورهای تولید ارز مجازی در البرز

بیات تصریح کرد: طی طرح های ضربتی اقدام به شناسایی و کشف این سرورها کرده ایم و مطابق با آئین نامه تعرفه های برق نسبت به قطع برق آن ها اقداماتی صورت گرفته است زیرا احتمال می رود بخشی از رشد مصرف برق استان مربوط به این تجهیزات باشد.

وی مطرح کرد: الگوهای هواشناسی افزایش دما در روزهای چهارم و پنچم تیر ماه را نشان می دهند که این موضوع، صنعت برق را دچار چالش می کند و در این راستا باید نسبت به تأمین برق پایدار در سراسر استان نگاهی متفاوت داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز افزود: وزارت نیرو سقف و حد مجازی را برای مصرف هر استان مشخص کرده است و در صورتی که بخواهیم کشور دچار مشکل نشود باید هر استان مصرف خود را مدیریت کند که این امر همکاری تک تک افراد جامعه را می طلبد.

بیات از همشهریان خواست در بازه زمانی ساعت 12 ظهر تا 17 عصر که می توان از نور طبیعی خورشید استفاده کرد دمای سیستم های سرمایشی را روی 25 درجه سانتی گراد تنظیم کنند و از استفاده از وسایل برقی پر مصرف مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و جارو برقی در این ساعات خودداری کنند.

جلوگیری از قطعی برق با 10 درصد صرفه جویی توسط هر واحد

وی تأکید کرد: با استفاده از این روش های ساده که هیچ خدشه ای به زندگی وارد نمی کنند می توان به مدیریت مصرف برق استان و همچنین تأمین برق پایدار در سراسر کشور کمک کرد و اگر هر واحد یک یا دو لامپ 100 وات را خاموش و 10 درصد صرفه جویی کند، شاهد خاموشی و قطعی برق نخواهیم بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز عنوان کرد: واحدهای صنعتی می توانند جهت کاهش مصرف در این ساعت ها، سرویس و تعمیرات دستگاه های مراکز را انجام دهند و یا آموزش کارگران را به این زمان ها موکول کنند تا بدین گونه در کاهش مصرف برق سهیم باشند.

بیات در خصوص احتمال خاموشی در روزهای آینده اظهار کرد: میزان مصرف مشترکین استان البرز در مراکز کنترل متعلق به شرکت نیروی برق استان به صورت لحظه ای رصد می شود و مدت خاموشی بستگی به نوع مصرف آن ها دارد.

وی با اشاره به افزایش دما در این روزها خاطر نشان کرد: دمای هوای امروز نسبت به دیروز حدود دو درجه افزایش داشته که در پی آن شاهد رشد 6 درصدی مصرف برق هستیم در حالیکه باید به همان میزان کنترل مصرف نیز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز اذعان کرد: تلاش می کنیم تابستان امسال در این استان خاموشی نداشته باشیم مگر اینکه بر اثر افزایش دما و بار شبکه، در منطقه ای تجهیزات دچار آسیب شوند و مجبور به قطع برق در آن منطقه شویم.

برنامه ای برای خاموشی در البرز نداریم

بیات ادامه داد: در صورت مشاهده افزایش رشد مصرف و ضعف مدیریت در مصرف عملکرد مشترکین، مجبور به اعمال برنامه خاموشی در استان خواهیم شد اما در حال حاضر برنامه ای برای خاموشی نداریم.

وی در پایان بیان کرد: شهروندان در صورت خاموشی و قطعی برق با شماره تلفن 121 تماس حاصل کنند تا مأمورین اداره برق با سرعت در منطقه حاضر شوند و نسبت به رفع مشکلات ناشی از افزایش دما و یا بار شبکه اقدام کنند.

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۳۸۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم مصرف بهینه برق در گناوه/ تابستان خاموشی نخواهیم داشت
 • مصرف برق در کردستان بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت
 • ضرورت مدیریت مصرف برق در فصل گرما
 • تابستانی بدون خاموشی
 • تابستان امسال بدون خاموشی با مدیریت مصرف/ ارز ۴۲۰۰ تومانی پابرجا است
 • تعطیلی ادارات باعث کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در دزفول می‌شود
 • تابستان امسال بدون خاموشی سپری می‌شود
 • وزیر نیرو: رشد مصرف برق ۲.۵ درصد باشد خاموشی‌ها به حداقل می‌رسد
 • وزیر نیرو: افزایش مصرف ۱۳۹۰ مگاواتی برق با افزایش یک درجه‌ای دما
 • افزایش مصرف ۱۳۹۰ مگاواتی برق با افزایش یک درجه‌ای دما
 • دزفول به اندازه استان البرز برق مصرف می کند
 • نگرانی از کمبود برق/ مصرف برق ۷استان در وضعیت قرمز/مردم اقدام نکنند، خاموشی در انتظار است!
 • ساخت نیروگاه‌های متعدد برای پاسخگویی مصرف بالای پیک تابستان
 • کمبود ۴۰۰۰مگاواتی برق برای تابستان
 • تابستان امسال بدون خاموشی سپری می‌شود / کمبود ۴ هزار واتی برق برای تابستان
 • کمبود ۴۰۰۰ مگاواتی برق برای تابستان
 • افزایش حوادث برق در فصول گرم سال/ در صورت مدیریت مصرف برق در تابستان خاموشی نخواهیم داشت
 • هشداری برای خاموشی‌ در روزهای داغ تابستان
 • ۱۰ درصد کل برق استان در ادارات دولتی مصرف می شود