بر اساس گفته‌های مسوولان وزارت نیرو، مصرف برق در تابستان سال جاری به ۵۶ هزار مگاوات می‌رسد. گرچه این وزارتخانه برای این امر تمهیداتی در نظر گرفته اما بازهم سایه خاموشی بر سر کشور سنگینی می کند.

به‌گزارش ایسنا، مقایسه حداکثر قدرت نیاز مصرف اصلاح شده طی ده سال گذشته از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که در چهار سال ابتدایی، پیک بار عمدتاً در شب اتفاق افتاده و متوسط رشد پیک مصرف نیز از ۶.۵۳ درصد در سال ۱۳۸۵ به منفی ۰.۰۳ درصد در سال ۱۳۸۸ رسیده است.

این در حالی است که از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۵ پیک مصرف برق از شب به روز شیفت پیدا کرده و از ۴۱ هزار مگاوات در سال ۱۳۸۹ به ۵۲ هزار و ۶۹۳ مگاوات می‌رسد که در طول تاریخ صنعت برق بی سابقه بوده است.

همچنین برای جبران کمبود ظرفیت تولید عملی برق در سال ۱۳۹۵ و پوشش پیک بار بی سابقه مصرف، وزارت نیرو بر آن شد تا با انجام یک سری اقدامات اصلاحی و مدیریت مصرف در حوزه برق بویژه در بخش صنایع اقداماتی را انجام دهد.

انجام اقدامات اصلاحی و اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ در سال ۱۳۹۵ منتج به کاهش میزان بار حدود ۹۱۳ مگاواتی شد که در مقایسه با سال ۱۳۹۴، رشد ۶۸ درصدی داشت.

همچنین اجرای این طرح در صنایع فوق توزیع نیز باعث شد تا میزان بار مصرف صنایع به اندازه ۴۳۷ مگاوات کاهش یابد، که نسبت به سال گذشته رشد ۴۰۰ را نشان می‌دهد.

به این ترتیب میزان کل بار مدیریت شده در بخش صنایع بزرگ و فوق توزیع در سال جاری برابر با ۱۳۵۰ مگاوات بوده است، این در حالی است که در سال گذشته این عدد برابر با ۶۲۸ مگاوات بوده است.

در سال گذشته پیک مصرف برق ۵۲ هزار و ۷۹۰ کیلووات ساعت بود که با مدیریت مصرف و لحاظ تمهیداتی ایران برای چهاردهمین سال متوالی پیک مصرف را بون خاموشی سپری کرد.

امسال نیز برنامه‌هایی برای گذز از پیک در نظر گرفته شده که به گفته محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار است که ۲۰۰۰ نیروگاه جدید در بخش حرارتی اضافه شود.

وی با بیان اینکه در این میان باز هم مانند سال گذشته نیازمند مدیریت مصرف و حمایت مردم هستیم، اظهار کرد: وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه برنامه‌های خود را برای گذراندن تابستانی بدون خاموشی در نظر گرفته‌اند.

غلامرضا خوش خلق - مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران - نیز در این رابطه گفت: برای گذر از پیک مصرف برق در تابستان سال ۱۳۹۶، حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه پست‌ها و خطوط انتقال تعریف کرده‌ایم.

وی پیک مصرف برق تهران در تابستان سال ۱۳۹۶ را ۱۰ هزار مگاوات پیش‌بینی کرد و افزود: سال گذشته با همکاری مردم و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هیچ مشکلی در حوزه برق به وجود نیامد که امسال نیز انتظار می‌رود در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشود.

به گزارش ایسنا، چند سالی است که وزارت نیرو برای کاهش و بهینه‌سازی مصرف برق در کشور مشوق‌هایی را در نظر گرفته که در صورت اعلام آمادگی مشترکان پاداش‌های میلیاردی نصیب آن‌ها می‌شود. بر همین اساس با مشترکین صنعتی قرارداد امضا شده که با توجه به کاهش مصرف از تخفیفات وزارت نیرو برخوردار شوند.

علاوه بر این نیز برای مشترکان کشاورزی در دو سال گذشته مشخص شد اگر چهار ساعت اوج بار (با توجه به شرایط جغرافیایی) با هماهنگی شرکت‌های توزیع موتورها و پمپ‌ها از مدار خارج کنند ۲۰ ساعت دیگر مصرف برق برای آنها رایگان حساب می‌شود.

از سوی دیگر برای تمام مشترکان صنعتی، خانگی، تجاری و کشاورزی اعلام شد در صورت دارا بودن موتورهای دیزلی در ساعات اوج مصرف با هماهنگی شرکت های توزیع، برق تولید خود را مصرف کنند و از شبکه برق سراسری استفاده نکنند، ۴۰ درصد قمیت سوخت مصرفی با ارائه فاکتور و ۱۵۰۰ ریال به ازا هر کیلووات به آنها پرداخت می‌شود.

سال گذشته با ۲۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف تابستان بدون خاموشی سپری شد به نظر می‌رسد که اگر ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید احداث و مدیرت سال قبل نیز به‌طور جدی اعمال شود مشکلی از نظر تامین برق کشور به‌وجود نیاید.

آمار اوج مصرف برق در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که به طور متوسط در این سال‌ها پیک بار مصرف حدود ۴.۵ درصد افزایش داشته است.

گزارش‌ها حاکی از این است که پیک بار مصرف برق در تابستان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۵۵ هزار مگاوات برسد که این میزان برابر با افزایش ۵ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۵ خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تابستانی بدون خاموشی

چندی قبل مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرده بود که با وجود افزایش همزمان دما شبکه برق آمادگی کاملی برای مواجهه با پیک مصرف دارد و حالا در تایید سخنان وی؛ وزیر نیرو اعلام کرده است تابستان امسال بدون خاموشی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، ایران بنا بر اعلام وزیر نیرو قدرت نخست تولید برق منطقه است از این رو  صنعت برق از مزیت های مهم کشورمان محسوب می شود و عرصه فعالیت متخصصان ایرانی از عرصه فرامنطقه ای نیز عبور کرده است بر این اساس کشورمان با بهره‌برداری از 12 هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی رتبه ۱۹ دنیا، ششم آسیا و دوم منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

 

بنابراین گزارش، کشورمان بیش از 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی دارد و این میزان ظرفیت نصب شده نسبت به چهار دهه قبل، بیش از 11 برابر رشد کرده است. دولت دوازدهم با حمایت های خود توانسته است در زمینه تولید برق اقدامات مناسبی را انجام دهد به طوری که رفع محدودیت‌های تولید و افزایش ظرفیت‌های موجود در نیروگاه‌ها به‌همراه راه‌اندازی 11 واحد جدید نیروگاه حرارتی باعث شد در مجموع 6264 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود.

 

 این گزارش می افزاید: با توجه به افزایش ظرفیت های داخلی برای تولید برق چندی قبل مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرده بود که با وجود افزایش همزمان دما در سراسر کشور، شبکه برق آمادگی کاملی برای مواجهه با پیک مصرف دارد و حالا در تایید سخنان این مقام مسئول؛ وزیر نیرو اعلام کرده است در صورتی که مردم میزان مصرف آب و برق خود را مدیریت کنند تابستان امسال بدون خاموشی خواهد بود.

 

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از «رضا اردکانیان» آورده است: «در مرداد ماه سال گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم برای تابستان سال ۹۸ انجام شده و ما شرایط آب و هوایی امسال را همانند شرایط آب و هوایی سال ۹۶ و ۹۷ ارزیابی کرده بودیم. حدود  ۴ هزار مگاوات کمبود در آب و برق داشته‌ایم که این کمبود ناشی از کم بارشی بود و در نتیجه کمبود تولید برق در سد‌های مخزنی که عمدتا در خوزستان قرار دارند برطرف شوند، اما حدود ۴ هزار مگاوات دیگر از ۸ هزارمگاوات کمبود وجود دارد.

 

به گفته این مقام مسئول افزایش مصرف غیرمتعارف مردم در سال جاری به دلیل آنکه برخی تصور می‌کنند امسال مشکلی از لحاظ آب و برق وجود دارد باعث مصرف اضافه شده و همین موضوع سبب می‌شود که ما با کمبود برق در کشور مواجه شویم. عادات بد مردم می‌تواند مشکل‌ساز باشد و باید به مردم هشدار دهیم که همانند سال‌های گذشته مصرف را کنترل کنند البته سعی کرده‌ایم تعدادی از واحد‌ها را زودتر به مدار بیاوریم و از این حیث تلاش‌های خوبی با همکاران صنعت بر ق صورت گرفته است.

 

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرده است که تابستان امسال بدون خاموشی سپری شود البته این به آن شرط است که مصرف را افزایش ندهیم و همانند سال‌های گذشته با کنترل بیشتر برق را استفاده کنیم. اگر رشد مصرف امسال نسبت به تابستان گذشته ۲.۵ درصد بیشتر نباشد امیدواری زیادی وجود دارد که تابستان امسال به لطف خدا به آسانی سپری شود.

 

یادآور می شود: طبق گزارش وزارت نیرو (پاون) از آغاز فعالیت دولت دوازدهم تاکنون 11 واحد جدید نیروگاه حرارتی مجموعا به ظرفیت 2027 مگاوات راه‌اندازی شده است. در همین مدت رفع محدودیت های تولید از نیروگاه های حرارتی موجود به ظرفیت 1105 مگاوات به‌همراه افزایش 3132 مگاوات ظرفیت جدید در نیروگاه­های حرارتی صورت پذیرفته است.

 

 بر اساس این گزارش، ارتقای راندمان نیروگاه­های حرارتی به 38.1 درصد نیز از دیگر دستاوردهای شرکت برق حرارتی در همین دوره محسوب می‌شود. افزایش ضریب آمادگی نیروگاههای حرارتی در پیک سال گذشته به میزان 99 درصد و کسب رکورد تولید همزمان نیروگاههای حرارتی در پیک سال 1397 به‌میزان 47 هزار و 473 مگاوات از دیگر اقدامات سال گذشته در زمینه تولید برق حرارتی است./

پایان پیام/50

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۳۸۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرورت مدیریت مصرف برق در فصل گرما
 • احتمال افزایش مصرف بیش از ۵۶ هزار مگاوات در هفته جاری وجود دارد
 • وزیر نیرو: افزایش مصرف ۱۳۹۰ مگاواتی برق با افزایش یک درجه‌ای دما
 • افزایش مصرف ۱۳۹۰ مگاواتی برق با افزایش یک درجه‌ای دما
 • ۲۹ روز بحران گرما و اوج مصرف برق در انتظار مازندران
 • ساخت نیروگاه‌های متعدد برای پاسخگویی مصرف بالای پیک تابستان
 • کمبود ۴۰۰۰مگاواتی برق برای تابستان
 • تابستان امسال بدون خاموشی سپری می‌شود / کمبود ۴ هزار واتی برق برای تابستان
 • مصرف برق کشور از مرز ۵۵ هزار مگاوات گذشت
 • کمبود4000مگاواتی برق برای تابستان
 • کمبود ۴۰۰۰ مگاواتی برق برای تابستان
 • ۲۹ روز بحرانی پیش روی مشترکان برق در مازندران
 • هشداری برای خاموشی‌ در روزهای داغ تابستان
 • تغییر ساعات کار ادارات در 29 استان
 • کاهش ۲۴۰۰ مگاواتی بار شبکه سراسری برق در مانور مدیریت مصرف
 • ۱۰۰ مگاوات به مصرف برق یزد افزوده شد
 • صرفه جویی ۳۰ مگاواتی برق در بخش کشاورزی قم/لزوم فرهنگ‌سازی عمومی در زمینه کاهش مصرف برق
 • کاهش بیش از ۲ هزار مگاواتی بار در مانور مدیریت مصرف
 • بخش کشاورزی استان قم ۳۰ مگاوات برق صرفه‌جویی کرد