رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گالیکش با تأکید بر اینکه این شهرستان قبل از انقلاب صنعتی نداشت، گفت: هم‌اکنون گالیکش ‌صادر‌کننده سیمان است و برای 7 هزار و 100 نفر اشتغال‌زایی کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نیلکوه؛ حسن رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در دوران قبل از انقلاب باوجود منابع و ذخایر غنی موجود در کشور و وجود استعدادهای فراوان انسانی توجهی به آن‌ها نمی‌شد و کشور اکثر کالاهای موردنیاز خود را از کشورهای دیگر تأمین می‌کرد و ایران به‌عنوان کشور واردکننده کالا و بازار هدف کشورهای غرب و شرق بود.وی افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب ایجاد روحیه اعتماد و خودباوری در مردم این مرزوبوم بود که توانست باوجود جنگ تحمیلی 8 ساله و اثرات مخرب بعدازآن به این بالندگی برسد.

رزاقی اضافه کرد: در استان گلستان تا قبل از انقلاب اسلامی تعداد 56 واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری 348 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی 2 هزار و 100 نفر مشغول فعالیت بودند که عمده آن کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی و تعدادی کارخانه آرد بود و به چیزی که توجه نمی‌شد حوزه تولید و اشتغال بود.

وی اضافه کرد: امروز در استان گلستان 925 واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری بیش از 2 هزار و 100 میلیارد تومان و اشتغال بیش از 22 هزار و 500 نفر در حال بهره‌برداری است و بیش از 950 فقره جواز تأسیس صنعتی در این مدت انقلاب در استان گلستان صادرشده است و امروز کشور ما در خیلی از کالاها نه‌تنها واردکننده نیست بلکه در خیلی از اقلام و کالاها به‌عنوان صادرکننده به کشورهای اروپایی است.

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گالیکش با اشاره به دستاوردهای حوزه صنعت، معدن و تجارت در این شهرستان گفت: در حال حاضر تعداد 21 واحد صنعتی در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری 525 میلیارد تومان و 524 نفر اشتغال در گالیکش داریم درحالی‌که قبل از انقلاب هیچ واحد صنعتی در این شهرستان نداشتیم.

وی افزود: در حال حاضر تعداد 5 معدن سنگ لاشه آهکی با ذخیره قطعی بیش از 30 میلیون تن و با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 7 میلیارد تومان و ایجاد اشتغال 60 نفر در گالیکش مشغول فعالیت هستند درحالی‌که قبل از انقلاب هیچ واحد معدنی در گالیکش فعال نبوده است.

رزاقی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسلامی در گالیکش شهرک صنعتی نداشتیم گفت: سال 93 ناحیه صنعتی گالیکش با مساحت 42 هکتار جهت تولید و اشتغال و استقرار اداره مستقل صنعت، معدن و تجارت در شهرستان تخصیص داده شد.

به گفته رزاقی قبل از انقلاب اسلامی حدود 100 واحد صنفی در گالیکش فعال بوده است؛ حال این تعداد به 2 هزار و 540 واحد صنفی با اشتغال 6 هزار و 330 نفر و تشکیل 14 اتحادیه‌های صنفی و اتاق اصناف افزایش‌یافته است.

وی با اشاره به عملکرد و تأثیرگذاری این اداره در مدت چهارساله استقرارش در شهرستان گالیکش نیز گفت: در سال ۹۳ تعداد واحدهای صنعتی و به بهره‌برداری رسیده در گالیکش 12 واحد و در سال ۹۷ به 21 واحد صنعتی افزایش‌یافته است یعنی رشد ۷۵ درصدی طی 4 سال استقرار اداره صنعت، معدن و تجارت در گالیکش داشتیم.

رازقی میزان سرمایه‌گذاری ثابت جذب‌شده طی این مدت را 60 میلیارد تومان و اشتغال به وجود آمده را 100 نفر در حوزه صنعت  اعلام کرد.

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گالیکش واگذاری ناحیه صنعتی گلستان به شهرستان گالیکش با پیگیری‌های صورت گرفته باهمت و تلاش مجموعه فرمانداری و فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و جذب سرمایه‌گذار در این ناحیه را ازجمله اقدامات انجام‌شده اعلام کرد.

به گفته وی همچنین تعداد 53 فقره جواز تأسیس صنعتی معتبر با سرمایه‌گذاری اظهاری 230 میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال هزار و 350 نفر طی این مدت انجام‌شده، این درحالی‌که است که در سال 93 تعداد 6 فقره جواز تأسیس معتبر در گالیکش داشتیم که نشانگر رشد 900 درصدی جذب سرمایه‌گذاران در حوزه صنعت این شهرستان است.

رزاقی گفت: تعداد 25 جواز تأسیس صنعتی تبدیل به طرح صنعتی گردیده و در صورت حمایت تسهیلاتی زمینه ایجاد اشتغال برای حداقل 400 نفر فراهم می‌شود و سرمایه‌گذاری بیش از 90 میلیارد تومان را در شهرستان محقق خواهد کرد.

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گالیکش اظهار داشت: ریل‌گذاری صنعتی بسیار خوبی در حوزه صنعت انجام گردیده اما به دلیل نداشتن زیرساخت‌های صنعتی سرانه اشتغال در حوزه صنعت نسبت به میانگین استان پایین بوده و در صورت حمایت از طرح‌های صنعتی در سال 98 ان شاءالله به میانگین استانی خواهیم رسید.

وی افزود: جذب 38.2 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید، تسهیلات اشتغال پایدار و تسهیلات مناطق روستایی در قالب سرمایه در گردش، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، بازسازی و نوسازی جهت تثبیت و ایجاد اشتغال جدید و افزایش ظرفیت تولید در این مدت چهارساله جذب گردیده است.

وی با اشاره به اقدامات حوزه فرش و مشاغل خانگی نیز گفت: تعداد 6 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز تولید فرش و تابلو فرش در گالیکش با ایجاد اشتغال 120 نفر داریم که در سال 93 تعداد 3 کارگاه بوده و رشد 100 درصدی داشتیم. تعداد ۳۸۳ بافنده قالیبافی در شهرستان گالیکش شناسایی‌شده و 52 نفر از این تعداد بیمه قالی‌بافی می‌باشند.

رزاقی اضافه کرد: در حوزه مشاغل خانگی تعداد 135 نفر دارای مجوز مشاغل خانگی بوده که از این تعداد 70 نفر از تسهیلات مشاغل خانگی به مبلغ 700 میلیون تومان بهره‌مند شده‌اند؛ قبل از سال 93 ساماندهی نداشتیم و رشد 100 درصدی در این حوزه را شاهد هستیم.

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گالیکش با اشاره به حوزه اصناف نیز گفت: تعداد 13 اتحادیه صنفی و 2 هزار و 540 واحد دارای پروانه کسب معتبر با اشتغال‌زایی 6 هزار 330 نفر و مقایسه عملکرد رشد صدور پروانه کسب نسبت به سال 92 از زمان استقرار اداره صنعت معدن و تجارت و استقلال آن از مینودشت و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با مجموعه اتاق اصناف شهرستان هرساله تاکنون رشد بین 30 الی 40 درصد را در صدور پروانه کسب داریم.

وی افزود: بیش از 3 هزار و 500 نوع نرخ‌گذاری در بخش خدمات صنفی در مدت ۴ ساله داشتیم که این حجم نرخ‌گذاری بر اساس ساماندهی و نظارت بهتر بر واحدهای خدماتی انجام‌گرفته است که تا قبل از این چهار سال با این گستردگی نبوده است.
رزاقی گفت: استقرار انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در شهرستان تا قبل ازآن‌جهت ارائه خدمات وابسته به شهرستان مینودشت بوده است.

وی با اشاره به اینکه پیگیری ایجاد شهرک صنفی پوشاک و توسعه ناحیه صنعتی گلستان گالیکش هستیم گفت: درمجموع در حوزه صنعت، معدن و تجارت گالیکش 7 هزار و 100 نفر اشتغال‌زایی انجام‌شده است.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

جلسه ترامپ درباره «حمله نظامی» علیه ایران با حضور مقامات پنتاگون| گزینه محتمل آمریکا برای دفاع از عربستان چیست؟

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۳۹۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱۶ ماه است که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و علیرغم این وضعیت، نهضت ساخت داخل را آغاز کردیم.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی بیان کرد: ۱۶ ماه است که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و دشمنان هوشمندانه تحریم های ناجوانمردانه ای را برای صنعت و معدن کشور انجام داده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دشمن برای تعطیلی کارخانجات تا در آخر اسفند ۹۷ نقشه کشیده بود، گفت: برخی پیش بینی های آنها برای انتخاب تحریم ها نیز البته بر اساس وضعیت ما بوده است، مثلاً در فولاد به نسبه خودکفا هستیم، اما الکترود گرافیتی ما وارداتی بود که به حمدالله با تدبیرات انجام شده از این مرحله عبور کردیم و مثلاً در همین الکترود گرافیتی الان بالای دو تن ذخیره داریم.

در جنگ اقتصادی پیروزمندانه بیرون آمدیم

رحمانی در ادامه تصریح کرد: همانگونه که در جنگ با دشمن، رزمندگان ما پیروز شدند، از این جنگ اقتصادی هم پیروزمندانه بیرون آمدیم و نگذاشتیم کارخانجات ما تعطیل شوند.

او با اشاره به اینکه البته مشکلات هم وجود دارد، گفت: مشکلات را باید رفع کنیم و در همین مدت مصوبات بسیاری از مجلس و دولت و سران قوه در حوزه های مختلف تولید و صنعت و معدن و بازار گرفتیم و پیشنهادات لازم را هم ارایه دادیم.

با رفع موانع صادرات را افزایش دهیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پتانسیل های موجود کشور، یادآوری کرد: در همین نمایشگاه فرش ماشینی توانمندی‌های خوبی که قابل رقابت با دنیا است، ارایه شد و باید از این ظرفیت‌ها به نحو احسنت استفاده شود و با رفع موانع صادرات را افزایش دهیم.

رحمانی با تاکید بر صادرات در برخی حوزه ها مانند صنایع دستی باید چند برابر شود، تصریح کرد: این ارزش افزوده ناشی از هنر دست هنرمند ایرانی است و اینجا بحث مواد اولیه نیست که بگوییم شامل تحریم شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به گزارش ارایه شده توسط بانک مرکزی در جلسه هفته اخیر دولت، بیان کرد: در این گزارش مشخص شد که رشد منفی ۹ گروه صنعت در سه ماهه چهارم سال ۹۷ به صفر در سه ماهه اول امسال رسید و این نشان می دهد که نقشه دشمنان برای تعطیلی کارخانجات با شکست مواجه شد.

بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی سال آینده به رشد اقتصادی مثبت دست خواهیم یافت

وی با اشاره به آمار ارایه شده از سوی بانک جهانی نیز، اضافه کرد: این بانک پیش بینی کرده که درصد منفی رشد اقتصادی کشور امسال کاهش می یابد و سال آینده به رشد اقتصادی مثبت دست خواهیم یافت.

او با تاکید بر اینکه مانند همان جنگ هشت ساله به وضعیت موجود نگاه کنیم، تصریح کرد: این روحیه باید در حوزه اقتصاد و تولید بیاید و امسال ما هفت محور کاری برای خود تعریف کردیم که توسعه و تعمیق ساخت داخل یکی از آن‌ها است که ذیل آن ۱۰ برنامه داریم که یکی از آنها نهضت ساخت داخل است.

ممنوعیت واردات ۱۵۰۰ کد تعرفه برای حمایت از تولید داخل

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاست ما این است که هر کالایی که در داخل تولید می شود را نگذاریم وارد شود، گفت: کل کدهای تعرفه واردات ما هشت هزار کد است که البته دو هزار کد در کشور کاربردی ندارد و از شش هزار کد تعرفه باقیمانده واردات حدود یک هزار و ۵۰۰ کد را به جهت حمایت از تولید داخل ممنوع اعلام کردیم و جلوی واردات بی رویه را گرفتیم.

میز دوم خودرو برای داخلی‌سازی ۸۰ میلیون یورو آماده برگزاری است

رحمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل برای اولین بار، بیان کرد: یکی از برنامه های ما برای ساخت داخل این است که ۱۰ میلیارد دلار واردات را تا سال ۱۴۰۰ می خواهیم ساخت داخل کنیم.

او همچنین یادآوری کرد: در میز تعمیق ساخت داخل خودرو که در آن نمایشگاه برگزار شد، برای داخلی سازی ۸۵ میلیون یورو واردات قرارداد بسته شد و میز دوم برای داخلی سازی ۸۰ میلیون یوروی دیگر نیز آماده برگزاری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در آن نمایشگاه یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار برای ساخت مودم اعلام آمادگی کرد، افزود: این موضوعات باید به خوبی در رسانه ها پرررنگ شود و مقام معظم رهبری نیز روی موضوعات ساخت داخل تاکید دارند.

رحمانی همچنین با تشریح برخی جزییات برنامه داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار واردات، اضافه کرد: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به داخلی سازی نساجی و پوشاک و چرم است، ۵۰۰ میلیون دلار مربوط به محصولات سلولزی، صنایع معدنی دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، لوازم خانگی ۶۵۰ میلیون دلار، صنایع خودرو و قطعات وابسته یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است.

برای داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار واردات باید سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری شود

او ادامه داد: برای داخلی سازی این ۱۰ میلیارد دلار واردات باید ۴ میلیارد دلار هزینه (در واقع سرمایه گذاری) انجام شود تا کشور از واردات این محصولات بی نیاز شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: داخلی سازی برخی مواد مانند آلومینا، الکترود گرافیتی، لاستیک سنگین(که ۷۰ درصد از طریق واردات تامین می شود)، پوشاک و پارچه و چادر مشکی(که یک کالای فرهنگی محسوب می شود، اما حدود ۸۰ تا ۹۰درصد وابسته به واردات است) به یک دلیلی برای کشور مهم است که باید پای کار بیاییم.

نهضت ساخت داخل با کار معمولی حل نمی‌شود

رحمانی با تاکید بر اینکه نهضت ساخت داخل با کار معمولی حل نمی شود، بیان کرد: پنج واحد لاستیک سنگین از ۱۰ تا ۹۰ درصد در حال اجرا داریم و فقط لازم است دو هزار میلیارد تومان با ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری انجام شود تا کشور در این حوزه بی نیاز شود.

او با تاکید بر ضرورت ورود انجمنها و تشکل های بخش خصوصی به این حوزه، گفت: انجمن‌ها هر کجا توافق کردند ما آمادگی داریم به شرط پذیرش مسئولیت، اختیاراتمان را به آنها تفویض کنیم تا خودشان پای کار بیاییند.

امسال صادرات پیشران تولید خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه امسال صادرات پیشران تولید خواهد بود، افزود: برای حل مشکلات اقتصادی کشور بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید تولید ملی جدی گرفته بشود و امسال صادرات خیلی مهم است.

صادرات نباید از مایحتاج ضروری و روزمره مردم باشد

رحمانی، اولویت صادرات را به کشورهای همسایه دانست و افزود: اما صادرات نباید مایحتاج ضروری و روزمره مردم باشد و این نکته باید مورد توجه واقع شود و باید صادرات از کالاهای مازاد تولیدی کشور انجام شود.

او ادامه داد: برخی جاها و مواقع که ممنوعیت موقت برای صادرات محصولی ایجاد می کنیم به این خاطر است که زندگی و معیشت و تامین مایحتاج مردم برای ما مهم است و اسم این را نباید تغییرات مداوم بگذاریم.

نباید با صادرات کالای بی‌کیفیت، آبروی کشور زیر سئوال برود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت صادرات کالای با کیفیت، تصریح کرد: صادرات نکنیم بهتر است تا اینکه بیاییم و کالای غیرکیفی را صادر کنیم که آبروی کشور را زیر سئوال ببرد و من این موضوع را همیشه و همه جا مورد تاکید قرار داده ام و دستگاه‌های ذی‌ربط رسیدگی به این موضوع را مدنظر داشته باشند و در اولویت قرار دهند.

مواد اولیه باید فقط به دست تولیدکننده واقعی برسد

رحمانی با بیان اینکه وظیفه داریم از تولید و تولید کننده حمایت کنیم، گفت: وظیفه داریم مواد اولیه تولیدکننده را به دستش برسانیم و اگر مواد به اندازه همه داشتیم به همه می دهیم ولی اگر به اندازه کافی نداشتیم مواد اولیه را به عدالت باید تقسیم کنیم و مواد اولیه باید فقط به دست تولیدکننده واقعی برسد که خود انجمن ها باید برای توزیع درست پای کار بیایند.

او با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در حوزه اصلاح صنعت خودرو، بیان کرد: رابطه خودروساز و قطعه ساز را شروع به اصلاح کردیم، قطعه ساز سرمایه ماست و اگر یک مدیر در خودروسازی تغییر کند نباید قطعه سازان هم تغییر کنند.

پیوستن به اوراسیا یک فرصت صادراتی برای کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پیوستن کشورمان به اوراسیا، گفت: این یک فرصت صادراتی برای کشورمان است و تشکل های صادراتی استان اصفهان از این فرصت استفاده کنند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • میز اصفهان به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌رود/تولید 50 درصد از طلای کشور در استان اصفهان
 • پیوستن به اوراسیا یک فرصت صادراتی برای کشور است/ صادرات برخی حوزه‌ها باید چند برابر شود
 • ۱۶ماه است در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم
 • وزیر صنعت: ۱۶ ماه است در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم
 • وزیر صنعت: در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم
 • پیوستن به اوراسیا یک فرصت صادراتی برای کشور است
 • بهره برداری از ۱۱۰۰ میلیارد تومان طرح اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت
 • اجرای ۱۲ پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت و معدن خراسان جنوبی
 • سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان حائز رتبه برتر شد
 • فعالان بخش صنعت و معدن اصفهان تجلیل شدند
 • نرخ اشتغال در استان اصفهان بالا نیست
 • تخلف میلیاردی یک واحد تولیدی صنعتی را در چنگ قانون انداخت
 • پخش رایگان تبلیغات تولیدات داخلی در رسانه ملی
 • قاچاق پذیرترین صنعت کشور چیست؟
 • میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور راهگشای توسعه این صنعت
 • ۵۵ قرارداد سرمایه‌گذاری درشهرک های صنعتی خوزستان منعقد شد
 • اصلاح فرآیند قانونی ضرورت مهم برای افزایش اشتغال پایدار است
 • نجات استان‌های محروم با احیای معادن کوچک
 • شمارش معکوس برای تحول اقتصادی سیستان و بلوچستان