زنجان - ایرنا - مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان گفت: چالش های اقتصادی موجب افزایش مراجعین به کمیته امداد شده و در این راستا اقدامات متعددی برای کاهش مشکلات و آسیب های قشر تحت پوشش در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، هدایت صفری روز دوشنبه در دیدار با فریدون احمدی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: راهبرد اصلی این نهاد توانمندسازی جامعه هدف با محوریت اشتغال است و با همین رویکرد در 9ماهه سال جاری یکهزار 232 فرصت شغلی جدید با اعتباری بالغ بر19میلیارد و213میلیون تومان برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان ایجادشده است.
وی، مشارکت بیش از 10 میلیارد 500 میلیون تومانی زنجانی‌ها در جمع آوری زکات را از اقدامات مهم و تاثیر گذار در رفع محرومیت ها عنوان کرد و گفت: جمع آوری این فریضه مهم در زنجان طی 9 ماه امسال با رشد 41 درصدی بیش از 116درصد محقق شده و در حوزه زکات جزو استانهای برتر کشور هستیم.
این مسئول ادامه داد: میانگین سرانه دریافتی ایتام تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان از محل کمک خیران در مدت یاد شده نیز به 243 هزار تومان و میانگین طرح محسنین نیز به 167هزار تومان رسیده است.
صفری افزود: از ابتدای امسال تاکنون یک میلیاردو 645میلیون تومان برای تامین کمک هزینه جهیزیه 683نوعروس وفرزندان ذکور مددجویان تحت حمایت استان زنجان پرداخت شدهاست.
به گفته وی، مشارکت خیران و نیکوکاران افراد پشت نوبتی برای جهیزیه در این نهاد وجود ندارد و پرداخت ها در استان به روز است.
وی خاطر نشان کرد: با وجود مراجعین به کمیته امداد استان و حمایت های این نها از محل تبصره 14 قانون بودجه برای همه افراد نیازمند پشت نوبتی و واجدین شرایط پرونده های حمایتی تشکیل شده و هم اکنون افراد پشت نوبت حمایتی در استان نداریم.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 34 هزار و 249 نفر تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان هستند، که در مجموع 4.1 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.
9646/8068

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مراجعه به پزشک کمتر شده است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  افزایش هزینه‌های بخش بهداشت و درمان سبب شده است تا میزان مراجعه مردم به پزشک کاهش یابد. بررسی بودجه خانوارها نشان‌دهنده این است که مردم به علت افزایش هزینه‌ها، کمتر به پزشک مراجعه و از سبد سلامت خود چیزهایی را حذف کردند. در اقتصاد بخش سلامت باید جمع درآمد، هزینه های پرداختی به بیماران و خدمات بیمه‌ای برابر باشد تا از این طریق هزینه‌های پرداختی از جیب مردم کاهش یابد. هزینه سبد سلامت جامعه از سه منبع اصلی یعنی بودجه وزارت بهداشت، بیمه‌ها و جیب مردم تامین می‌شود. در بخش خدمات سلامت هر سیاستی که داشته باشیم هر یک از این بخش‌ها بر بخش‌های دیگر تاثیر می‌گذارد و در نهایت نظام سلامت تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. مردم برای اینکه بتوانند هزینه‌های خود را کاهش دهند، گاهی خود دست‌به‌کار می‌شوند و بدون مراجعه به پزشک برای خود آزمایش تجویز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجدید نسخه می‌کنند. تجربه نشان داده است وقتی وضعیت اقتصادی جامعه‌‌ای ضعیف می‌شود هم بار مراجعه به پزشک افزایش پیدا می‌کند و هم مردم برای درمان‌هایی که به نظرشان آسان‌تر است و به مرحله حاد نرسیده، سعی می‌کنند به پزشک مراجعه نکنند.

نگرانی از کاهش مراجعات به مراکز درمانی

در سال گذشته هر ایرانی به‌طور متوسط ۱۰.۳ بار به پزشک مراجعه کرده و این به‌معنای آن است که ۸۵۳ میلیون مرتبه به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه شده است. معاون کل وزارت بهداشت گفت: این نگرانی وجود دارد که طی امسال مردم به علت فشارهای اقتصادی و بالارفتن هزینه‌هایی همچون هزینه مواد غذایی و ... ، کمتر به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند. دکتر ایرج حریرچی افزود: در همین راستا انتظار می‌رود بخش‌هایی که خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند همچون خیریه‌ها، ارائه خدمات خود را گسترش دهند. وی ادامه داد: به علت مذکور، رشد برخی از تعرفه‌ها کنترل شده است، به‌عنوان مثال در بخش جراحی افزایش تعرفه نداشته‌ایم و رشد قیمت داروی خارجی را صفر اعلام کرده‌ایم. حریرچی اظهار کرد: علاوه بر آن افزایش نرخ خدمت نیز در بخش دولتی فقط ۱۰درصد بوده است. وی در ادامه گفت: در حقیقت رشد قیمت کل سبد بهداشت و درمان، کمتر از رشد تورم بوده و دوسال است که رشد قیمت داروهای خارجی بین صفر تا ۱۰درصد بوده است. وی همچنین تصریح کرد: در سال گذشته هر ایرانی به‌طور متوسط ۱۰.۳بار به پزشک مراجعه کرده و این به‌معنای آن است که ۸۵۳ میلیون مرتبه به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه شده است. در حال حاضر مهم‌ترین نکته با توجه به شرایط موجود، توجه به اقشار فقیر و محروم جامعه است که در این زمینه بسیج جامعه پزشکی کمک‌های خوبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کرده است. در شرایط فعلی می‌بینیم که حدود ۳۰درصد بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک است تا از این طریق بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نکنند. اینها نشانه‌های نگران‌کننده‌ای است. از همین‌رو خاضعانه از تمام کسانی که در این حوزه تلاش می‌کنند تقاضا داریم تا به فکر اقشار محروم جامعه باشند.

در نهایت...

افزایش تورم و نابسامانی وضعیت اقتصادی این روزها توان مالی بسیاری از افراد را برهم زده است که منجر به ایجاد فشار روانی و به خطر افتادن سلامت فرد می‌شود. افزایش هزینه‌های درمانی طی چندسال اخیر به جایی رسیده است که هم‌اکنون بسیاری از بیماران با یک‌بار مراجعه به مراکز درمانی به زیر خط فقر می‌روند. در نظر گرفتن تأثیرات وضعیت مالی در سلامتی، داشتن برنامه مالی و برنامه‌ریزی برای آینده ضرورت دارد. بنابراین، تحت پوشش بیمه بودن افراد جامعه می‌تواند کمک بسیاری به کاهش هزینه‌های درمانی آنها کرده و دسترسی خانوار به مراقبت‌های بهداشتی را تضمین می‌کند؛ به‌طوری که بازپرداخت توسط بیمه، هزینه‌های پرداختی از جیب و درنتیجه مواجه خانوارها با هزینه‌های کمرشکن را کاهش می‌دهد. علاوه بر اینها افزایش تورم، هزینه‌های مصرفی را بیشتر می‌کند و افراد را تحت فشار قرار می‌دهد. بدین شکل چون دهک‌های درآمدی پایین جامعه، سهم هزینه‌های مصرفی‌شان در برابر پس‌انداز آنها بسیار بالا است، بیشتر از دیگر طبقه‌ها تحت‌تاثیر تورم قرار می‌گیرند و این تفاوت‌ها به افزایش نابرابری در جامعه می‌انجامد؛ یعنی هم از یک طرف سطح قدرت خرید کل جامعه اُفت پیدا می‌کند و هم به افزایش نابرابری مصرف و درآمد منجر می‌شود. به همین دلیل به نابرابری‌ها دامن زده خواهد شد و به مساله عدالت اجتماعی و احساسی که مردم نسبت به تصمیم‌ها و سیاست‌های کلان پیدا می‌کنند، آثار مخربی برجای می‌گذارد. بنابراین در چنین شرایطی شاخص‌هایی مانند سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و دیگر هنجارهای اجتماعی که در چارچوب روان‌شناسی اجتماعی قابل بررسی هستند، به شدت اُفت پیدا می‌کنند. از این رو هرگاه اقتصاد به طرف بالندگی حرکت کند این هنجارها تاثیر خود را در بافت‌های اجتماعی به‌خوبی نمایان می‌کنند.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند
 • حمایت از مددجویان کمیته امداد برای تاسیس کارگاه‌های صنایع دستی
 • ۴۵۰۰ مددجوی کمیته امداد زنجان صاحب شغل می‌شوند
 • معاون جدید حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد کیست؟
 • معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد منصوب شد
 • سه هزار مددجوی کمیته امداد زنجان دفترچه درمانی دریافت کردند
 • معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد مصوب شد
 • معاون حمایت و سلامت کمیته امداد منصوب شد
 • ۱۱۵ هزار خانوار کمیته امداد کمک معیشت دریافت کردند
 • برگزاری دوره های آموزشی و تربیتی ویژه بانوان تحت پوشش کمیته امداد همدان
 • پرداخت بیش از ۸۰ میلیارد تومان کمک معیشت به مددجویان کمیته امداد
 • ۷۸ دانش آموز زنجانی به مشهد مقدس اعزام شدند
 • جمله‌ای از رهبر انقلاب که موجب آرامش رئیسی شد
 • سقف تسهیلات به مددجویان کارآفرین کمیته امداد افزایش یافت
 • ۱۱۵ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد گیلان کمک معیشت دریافت کردند
 • رسیدگی الکترونیکی به اسناد در 210 بیمارستان دولتی/ ضرورت اقدام مددجویان کمیته امداد برای دریافت دفترچه بیمه سلامت
 • افراد تحت پوشش کمیته امداد گرفتن دفترچه بیمه سلامت خود را به زمان مریضی موکول نکنند
 • بیش از ۱۰۳ هزار نفر در همدان از حمایت‌های کمیته امداد بهره‌مند هستند
 • مددجویان کمیته امداد برای دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنند