مناظره انتخاباتی دانشگاه بیرجند در حالی ادامه یافت که نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری اغلب به جای پاسخ به سوالات مجری، جلسه را با صحبت های دیگر به حاشیه می بردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دانشجو پرس ، در ادامه مناظر انتخاباتی در دانشگاه بیرجند از نمایندگان کاندیداها ریاست جمهوری در خراسان جنوبی پیش از طرح سوال دوم مجری برنامه آقای احمد بخشی(معاون امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند) بیان کرد: مسئله ای که داریم این است که دوستان در مورد سوال پاسخ دهند ما در مورد این مهم چیزی نشنیدیم!! که در اینجا با تشویق حاضران که بیشتر آنان از ستاد روحانی با دست بندهای سبز و بنفش بودند مواجه شد و همچنان ادامه داد الان جلسه دو به یک است(دو نفر از یک جناح و یک نفر هم از جناح دیگر در گوشه است) و اینجا محیط علمی است باید پاسخ به سوال داده شود.

دکتر بخشی در ادامه سوال دوم مناظره را پرسید که دیدگاه شما درباره زنان ومشکلات پیش روی بانوان در جامعه چیست؟

محمدرضا آقا ابراهیمی(نماینده ستاد حجت الاسلام روحانی) باز هم بی توجه به سخنان مجری طرفدار خودش مبنی بر پاسخ نمایندگان کاندیداها به سوالات، گفت: می گویند بروید با دولت نهم و دهم مناظره کنید اما دولت نهم و دهم هم اکنون اینجا هستند و آقای که رئیس ستاد رئیسی است وزیر راه و شهرسازی احمدی نژاد بود و مهدی چمران رئیس شورای شهری بود که احمدی نژاد را دو دوره به ریاست جمهوری رساند و آقای رستم قاسمی وزیر نفت احمدی نژاد بود که امروز در ستاد رئیسی و فردا وزیر نفت رئیسی خواهد بود اگر خدای نکرده ایشون رأی بیاورند؛ ما نه اینکه نمی توانیم کار کنیم ما کار کردیم دولت کار کرده و تورم 45 درصدی را به 9 درصد رساند و رشد منفی 6 درصدی را چه کسی بعد 50 سال به تراز مثبت رساند؟ ما فراموش نکردیم ما آوار دولت نهم و دهم و دوستان و هم حزبی های شما در کشور را جمع می کنیم.

در این دوره از انتخابات اساس بر دروغ است

وی با بیان اینکه در این دوره از انتخابات اساس بر دروغ است، افزود: آقای روحانی گفتند بعد از 100 روز گزارش می‌دهم که چه کاری انجام داده‌ایم اما برخی می‌گویند آقای روحانی گفته مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم، مگر می‌شود آوار هشت ساله را در 100 روز جمع کرد.

آقا ابراهیمی با اشاره به اینکه نسبت های دروغی به آقای روحانی زده می شود و ایشان هرگز نگفتند امریکا کدخدا است، ادامه داد: رئیس جمهور وقت معتقد است که ما در دنیایی کسانی مواجه هستیم که آنان آمریکا را کدخدا می دانند حال من سوال می کنیم آمریکا بد؛ روسیه خیلی خوب است؟ اولین بار بعد از 38 سال انقلاب نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در مشهد ملاقات می کند که این ننگ است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید بابک زنجانی چه کسی بود؟ افزود: ما داریم آوارهای شما را جمع می کنیم و جلوی قاچاق رو باید نیروی انتظامی و کسانی بگیرند که با تهمت به وزیر گفتند ما درد را به که بگوییم وزیر قاچاقچی است؛ درد را باید به قوه قضائیه گفته شود.

این فعال سیاسی با بلند کردن صدای خود و تشویق طرفداران روحانی بیان کرد: ارباب ما امام حسین علیه السلام است اما ارباب شما چین و روسیه هست.

آقا ابراهیمی افزود: قالیباف ادعا می کند 15 درصد پرسنل شهرداری زنان هستند درحالی که یک یا دو درصد بیشتر نیست باید به زنان بها و جایگاه داد تفکیک جنسیتی اولین بار در شهرداری تهران شده باید کرامت انسانی زن حفظ شود.

حجت الاسلام صفدر الهی راد نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی در ادامه از مجری مناظره تشکر کرد و گفت: ما احساس کردیم در این جلسه نماینده دکتر جهانگیری کاندیدای ریاست جمهوری حضور خواهد داشت حتما از ستاد آنان دعوت کنید اگر واقعا قرار است این آقا بیاید رقابت کند در استان ستاد بزند و نماینده خود را به جلسه مناظره بفرستد و در ضمن رسم بر این است که مجری مناظره بی طرفانه برخورد کند.

اگر کسی به هر دلیلی به انحراف کشیده شده روشنگری می کنیم تعصب نداریم

وی خطاب به آقا ابراهیمی با بیان اینکه انصاف در این است که اگر کسی اشتباه کرد مردانه محکم در مقابل اشتباهات بایستند نماینده دولت نهم و دهم کجا اینجاست رئیس آن فراخوان داد بیاید با ما مناظره کنید برید مناظره کنید؛ من مطمئناً نماینده ایشان نیستم اما افتخار می کنم در دولت احمدی نژاد وزارتخانه های علیه ایشان سخرانی کرد و اسناد آن هم موجود است، ما با کسی تعارف نداریم اگر کسی به هر دلیلی به انحراف کشیده شده روشنگری می کنیم تعصب نداریم؛ شما مشکلات روشن روحانی را هم می خواهید توجیه کنید.

نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی بیان داشت: دولت فعلی گفته باید برجام تصویب شود تا مشکلات اشتغال، آب، محیط زیست و امنیت ما حل شود؛ اما وای به حال دولت و کار و اشتغالی که وابستگی صد درصد به جریان های بیرونی داشته باشد چرا شعار می دهید چهار سال ملت را معطل کردید و از روی اول تصریح کردید باید مشکلات و تحریم را از طریق مذاکره حل کنیم، البته ما مخالف مذاکره نیستیم اگر بدانید تمام دولتها مذاکره کردند اما شما چهار سال پیش مطرح کردید در روز اجرای برجام تمام تحریم ها لغو خواهد شد در حالی که اینگونه نشد.

محمدعلی قاسم زاده نداف، نماینده ستاد قالیباف در همان ابتدا در پاسخ به سوال مجری گفت: نگرش ما به حضور و اشتغال بانوان به عنوان نیمی از آحاد جامعه است و امروز از میان 3 هزار و 400 نفر مدیری که در شهرداری تهران فعالیت دارند 544 نفر بانوان هستند این بدان معنای است که ایشان نگاه مثبت دارند و در دولت ایشان از حداکثر ظرفیت بانوان استفاده خواهد شد.

ما امروز با دوجریان مخوف و خطرناک در نظام سیاسی کشور مواجه هستیم

وی در ادامه نسبت به سخنان آقا ابراهیمی، اظهار کرد: اعتقادم این است که به موازات خسارتی که جریان انحراف به کشور زد جریان فتنه نیز این خسارت را وارد کرد ما امروز با دوجریان مخوف و خطرناک در نظام سیاسی کشور مواجه هستیم.

نداف با بیان اینکه امروز سیاست غرب و صهیونیست تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران از طریق نفوذ است، افزود: این نفوذ در جریان فتنه و انحراف دیده می شود و این دو جریان کمر به حذف نظام انقلابی مبتنی بر اندیشه و گفتمان امام ارحل بسته است و بس.

نماینده ستاد قالیباف در ادامه با اشاره به آقا ابراهیمی که مولای خود را امام حسین علیه السلام می داند باعث افتخار است او یک جانباز جنگ تحمیلی هم هست، گفت: اما کسی که خود را نماینده نهضت حسینی می داند چگونه است که نمایندگی می کنند جریانی را که علمدارهای آن جریان امروز در کنار سفره صهیونیست ها و اسرائیلی ها و امریکایی ها علیه ایران و برای براندازی نظام اسلامی توطئه می کنند؛ بگوید اکبر گنجی کجاست؟ مهاجرانی و سروش کجایند؟

بعد از پایان دور اول بخش دوم مناظره بر اساس قرعه کشی نمایندگان کاندیداها به سوالات پاسخ دادند که به نظر شما مهمترین مشکل اصلی اجتماعی جامعه امروز ایران چیست و چه راهکاری ارائه می دهید؟

آقا ابراهیمی نماینده ستاد روحانی در این بخش با اشاره به اینکه آقای روحانی گفت باید برجام تصویب شود تا مشکلات حل شود چرا که دولت اصولگرایان کشور را به ورطه ای از فقر و تحریم رساند که حتی یک قرص معمولی را هم به ما نمی دادند بانک ها تحریم شده بودند و نمی توانستیم مبادله ای انجام دهیم صادارت نفت را به زیر یک میلیون بشکه رسانده بودند، ادامه داد: با حضور مردم در خرداد 92 فرایندی که اصولگرایان بر ما طراحی کرده بودند متوقف شد.

وی با این سوال که سیاست نرمش قهرمانانه را چه کسی تعریف کرد، بیان داشت: مگر در نظام جمهوری اسلامی مسئولی حتی رئیس جمهور حق دارد بدون اجازه مقامات ارشد نظام کاری انجام دهد برجام سیاست نظام بود و از سه کاندیدای اصولگرا نتوانستند کسی علیه برجام به همین دلیل سخن بگوید.

بزرگ جریان اصلاحات مرحوم هاشمی رفسنجانی است

وی تاکید کرد: من نمایندگی از جریانی می کنم که بزرگ مرد جریان اصلاحات سید محمد خاتمی است، مرد شرافت مند و نجیبی که او را خانه نشین کردند بزرگ جریان اصلاحات مرحوم هاشمی رفسنجانی است.

لغو تمام تحریم ها در روز اجرای برجام دروغ است که به دولت اصلاحات نسبت می دهند

آقا ابراهیمی افزود: لغو تمام تحریم ها در روز اجرای برجام دروغ است که به دولت اصلاحات نسبت می دهند چرا که آنان گفته اند در روز اجرای برجام همه تحریم های هسته ای لغو خواهد شد ما از سال ها پیش از طریق امریکا تحریم های فراوانی داشته ایم که به ما اجازه مذاکره داده نشد اگر به دولت روحانی اجازه بدهند در مورد تحریم های غیرهسته ای هم صحبت خواهد کرد.

بعد ار پایان این سخن آقا ابراهیمی یکی از دانشجویان دختر حاضر در جلسه شعار « مرگ بر امریکا» سر داد که بلافاصله دکتر خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند از ردیف جلو به وسط سالن آمد و با چهره ای برافروخته و عصبانی خطاب به این دانشجو چندین بار گفت « برو بیرون» و در نهایت هم حراست دانشگاه با این دانشجو صحبت کردند تا برود بیرون و سکوت کند اما نماینده ستاد روحانی با کنایه گفت بگذارید باشد این افراد نمک کارند حضرات؛ اما این سوال در ذهن دانشجویان ماند که چرا رئیس دانشگاه بیرجند اینگونه از شعار مرگ برامریکا عصبانی شد که از جایگاه خود بلند شد و با عصبانیت به سمت این دانشجو آمد ؟!!

در ادامه آقا ابراهیمی مهمترین معضل اجتماعی امروز جامعه را فروپاشی اخلاق دانست که کاندیدا های اصولگرا به دروغ می گویند 4 درصد زالو صفت حق 96 درصد مردم را می خورند و این فروپاشی اخلاقی است از کجا این 4 درصد آمد؟ و امیدواریم با رأی روحانی مسیر احیای اخلاق را ادامه دهیم.

نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی در زمان مشخص شده خود با پخش صوتی از آقای روحانی که( طبق این توافق در روز اجرای توافق برجام تمامی تحریم ها حتی تحریم های تسلیحاتی و موشکی برداشته می شود) خطاب به آقا ابراهیمی گفت: قسم جلاله کفاره دارد حتما کفاره را بدهید.

وی با اشاره به این سخن نماینده ستاد روحانی که باید کشور را با اخلاق ایشان اداره کرد، داشت: من در بخش فرهنگی حتما در باب اخلاق آقای روحانی صحبت خواهم کرد.

حجت الاسلام الهی راد با بیان اینکه چرا با توجه اقدامات دولت های گذشته که بگفته شما نمی شود کاری کرد ادعا کردید که مشکلات تحریم را با مذاکره حل کرد، گفت: چرا اصرار دارید که می توانید با مذاکره حل کنید البته دیدیم که مشکلات حل شد یا نه!!

رئیس اصلاح طلبان آزادی را وابستگی تمام به غرب می داند

وی تاکید کرد: دولت اصلاحات و اعتدال در حوزه اقتصادی و سیاسی و فکر و فرهنگی به غرب است و این مرام دولت اصلاحات است و رئیس اصلاح طلبان آزادی را وابستگی تمام به غرب می داند!

در این میان عده ای از دانشجویان شعار نه سازش نه تسلیم نبرد با امریکا را سر دادند.

نماینده ستاد قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه مطالبات جامعه سیاسی نیست، گفت: اگر آقا ابراهیمی نماینده ستاد روحانی شروع نمی کرد حتما علاقه ای نداشتیم وارد بحث شویم امروز مهمترین مشکلات مردم مطالبات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و در آخر سیاسی است و امروز مهمترین مشکل جوانان اشتغال است.

در دولت یازدهم بیکاری و گرانی افزایش یافته است
نداف با تاکید بر اینکه در دولت یازدهم بیکاری و گرانی افزایش یافته، افزود: مکشل بعدی ازواج جوانان است و اکنون 18 میلیون جوان مجرد در کشور داریم چرا دولت بی تفاوت است؟ برای ازدواج وام های جوانان وام 10میلیون تومانی تصویب کردند با این مبلغ نمی‌توان مقدمات خواستگاری را فرهم کرد اما با این حال در زمان اعطای وام اینقدر اذیت می کنند که کرامت انسان را از بین می برند.

به گفته وی رئیس دولت یازدهم گفت آن چنان رونقی در سفره‌های مردم تزریق می‌کنیم که مردم اسم یارانه را هم نیاورند اما با استفاده ابزاری از یارانه در دقایق پایانی دولت یازدهم یارانه سه دهک پایین جامعه را به سه برابر افزایش دادند.

نماینده ستاد قالیباف در جواب به یکی از دانشجویان طرفدار روحانی که گفت این آقا سرهنگ است، تاکید کرد: بله من سرهنگ سپاه پاسداران هستم که در بیش از 20 کشور دنیا انجام وظیفه کرده ام اگر امروز جریان مقاومتی که اینها آن را به سخره می گیرند و به دروغ امام حسین علیه السلام را علمدار خود می دانند اگر این جریان مقاومت را حمایت نمی کردیم و اگر ما امروز اسرائیل را در پشت مرزهای لبنان درگیر نمی‌کردیم باید در پشت مرزهای خودمان با آن ها می‌جنگیدیم.

وی با بیان اینکه شما ما را به جرم سرهنگ بودن می رانید اما کدامیک از شما شجاعت و جسارت دفاع و مقاومت در برابر تکفیرها و بیکانگان را داشتید، افزود: دکتر آقا ابراهیمی نماد جانبازی است اما در تاریخ آمده است که بسیار کسانی بودند که جانباز جنگ صفین بودند اما سر پسر امیرالمومنین علیه السلام را بریدند.

در مرحله دیگر مناظره هر کدام از نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری سوالاتی را در سه دقیقه باید پاسخ می دادند؛ آیا در کشور با محدودیتهای سلیقهای در مدیرت فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم یا خیر؟

حجت الاسلام الهی راد، نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی گفت: آقای روحانی در مورد حل مشکلات 100 روزه کشور گفته بود مگر انسان عاقل نباشد چنین قولی بدهد البته چند روز بعد از ان سخن ایشان در مصاحبه انتخاباتی گفتند من دوباره یک برنامه 100 روزه دارم!

دولت یازدهم کدام یک از این خطوط قرمز را در برجام محقق کرد؟

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در مورد جزئیات مذاکرات به صراحت فرمودند ما در جزئیات این مسائل دخالت نمی کنم و اگر معیار اوامر رهبری است ایشان 9 خط قرمز را فرموند اما دولت یازدهم کدام یک از این خطوط قرمز را در برجام محقق کرد، یادآور شد: مقام معظم رهبری چهار سال پیش فرمودند نسبت به امریکا بدبین هستیم ما و دولت اصلاحات بدعهدی اینان را تجربه کردیم اما سوال امروز کدام یک از مسائل برجام رعایت شد خود آقای ظریف گفته امریکا نه به متن و نه به روح برجام متعهد بوده است.

نماینده ستاد قالیباف در در پاسخ به سوال راه رسیدن به شادی در دولت شما چیست؟ گفت: نشاط اجتماعی مقوله است که دولت قالیباف در صدر توجهات قرار داده شده است و من در زمانی که من فرماندار بیرجند بودم بیشترین کنسرتها به نحو مطلوب در بیرجند برگزار شد.

یکی از مشکلات اجتماعی رواج افسردگی در جامعه است که علت اصلی آن مشکلات اقتصادی است

قاسم زاده نداف افزود: امروز یکی از مشکلات اجتماعی رواج افسردگی در جامعه است که علت اصلی آن مشکلات اقتصادی است که دولت به ارمغان آورده؛ وعده دادند اما عمل نمی کنند بنابراین جوانان سرخورده و کرامتشان از بین می رود.

نماینده ستاد انتخاباتی حجت الاسلام روحانی در پاسخ به سوال فرهنگ وهنر در جامعه از نطر دولت شما چگونه است؟ بیان کرد: قبل از پرداختنم به این سوال چند شبهه وارد شد که باید پاسخ دهم، 7 قطعنامه ای بر علیه ایران صادر شد که بعد از برجام لغو شد.

آقا ابراهیمی افزود: تورم یعنی افزایش قیمت اما روحانی در مدت 4 سال تورم 45 درصدی را به 9 درصد رساند درست است که افزایش قیمتها را داریم اما به شدت قبلی نیست؛ ما وابستگی به امریکا و انگلیس و چین و روسیه را به طور یکسان محکوم می کنیم و معتقد به شعار محوری استقلال آزادی جمهوری اسلامی هستیم.

وقت نماینده ستاد روحانی با این سخن که جوان پر از شور و نشاط است و امید به آینده از طریق هنر است در این مرحله پایان یافت و او به یکی از دانشجویان که گفت وقت شما تمام شده با تمسخر گفت پارازیت نداز، یک منبع پارازیت آوردن اینجا!

در ادامه حجت الاسلام الهی راد، نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی در پاسخ به سوال نقش جایگاه مخالف و منتقد در د

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شدت گرفتن فعالیت های انتخاباتی

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی رسانه های داخلی، امروز دوشنبه ۳ تیر ماه نشان می دهد که محمود نادری، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره انتشار شایعه قهر اسحاق جهانگیری با رئیس‌جمهوری و حضورنیافتن در محل کارش گفت: «معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه عصر دیروز (یکشنبه) هیئت وزرا حضور پیدا کرده است». رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلبآورده اند: عده‌ای بی‌صبرانه منتظر هستند تا شاهد یک شکست برای دولت و جریان اصلاحات باشند. رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا نیز نوشتند: آقای روحانی و اصلاح‌طلبان، چند روح در یک بدن هستند و حتی با اختلافات تندتر از این نیز قابلیت انفکاک از هم را ندارند.

رسانه های منسوب به جریان اصلاح طلب با اشاره به انتخاب مجتبی ذوالنور، به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نوشتند: ائتلاف دوباره مستقلین مجلس با ولایی‌ها در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی نتیجه داد.

این جریان رسانه ای به محورهایی همچون شایعه قهر جهانگیری؛ انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی؛ اصولگرایی رقیب اصولگرایی و فراخوان قالیباف؛ دست رد جبهه پایداری بر سینه اصولگرایان؛ انتقاد از یادداشت داماد رییس جمهوری؛ اهمیت جوانگرایی در انتصاب ها و انتخابات و نقد احمدی نژاد پرداخته اند.

رسانه های منسوب به جریان اصولگرا نیز به محورهایی همچون شایعه قهر جهانگیری؛ لزوم انتشار فهرست دارایی نامزدهای نمایندگی مجلس؛ انتقاد از یادداشت داماد رییس جمهوری؛ نظارت استصوابی؛ تردید جوانان اصلاح طلب برای حضور در انتخابات؛ اشاره کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب

برخی از گزاره های استفاده شده در این رسانه ها عبارتند از: عده‌ای بی‌صبرانه منتظر هستند تا شاهد یک شکست برای دولت و جریان اصلاحات باشند؛ تکذیب شایعه قهر جهانگیری از دولت با حضور در هیئت دولت رخ داد؛ اسحاق جهانگیری قبلاً نشان داده که برای اینکه کشور، نظام سیاسی و جریان اصلاحات ضربه نخورد، همچنان در دولت باقی خواهد ماند؛ پایداری‌ها به کمیسیون امنیت رسیدند؛ ائتلاف دوباره مستقلین مجلس با ولایی‌ها در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی نتیجه داد.؛ نوعی تبانی فراکسیونی در انتخابات کمیسیون امنیت؛ اصولگرایان این‌بار مانند دفعات گذشته چندان دغدغه وحدت و ائتلاف ندارند.

شایعه قهر جهانگیری

-روزنامه اعتماد تیتر نخست خود را به گزارشی با عنوان "وحدت واجب‌تر از نان شب" اختصاص داد و نوشت: شایعه قهر جهانگیری تکذیب شد. در این مطلب می خوانیم: دو سال پیش وقتی وارد گود انتخابات شد، اولین جمله‌ای که در مناظره انتخاباتی‌اش به زبان آورد این بود: «به عنوان نماینده جریان اصلاح‌طلب آمده‌ام تا بگویم با یک جریان ریشه‌دار چه کردند؟ شما یک جریان را از همه حقوقش محروم کرده‌اید و می‌گویید یک کاندیدا هم نداشته باشند؟» این صحبت‌های جهانگیری در رقابت نفسگیر دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری همه را در برابر جعبه جادو میخکوب کرده بود.

اعتماد در پایان گزارش خود با استفاده از میان تیتر "بازی در کدام زمین؟ " آورده است: وقتی شرایط به حساس‌ترین و پرفشارترین مرحله خود می‌رسد، مشخص است که عقاید و نظرات در نقاطی با یکدیگر تلاقی پیدا کنند و این موضوعی است که تقریباً در هر سیستمی با هر ساختار و تفکری یک امری کاملاً عادی تلقی می‌شود اما اینکه درست در شرایطی که کشور با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و اتفاقاً عده‌ای بی‌صبرانه منتظر هستند تا شاهد یک شکست برای دولت و جریان اصلاحات باشند، مانور دادن بر اخباری که از یک سو حاشیه‌ساز خواهد بود و از سوی دیگر صحت و سقمش محل بحث است این سوال را در ذهن تداعی می‌کند که این رسانه‌ها با ادعای اصلاح‌طلبی در کدام زمین بازی می‌کنند؟ حرف آخر اینکه امروز وحدت، به خصوص برای مسوولان از نان شب هم واجب‌تر است.

-همچنین روزنامه شرق به موضوع " تکذیب شایعه قهر جهانگیری از دولت با حضور در هیئت دولت رخ داد" پرداخت و آورده است: محمود نادری، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره انتشار شایعه قهر اسحاق جهانگیری با رئیس‌جمهوری و حضورنیافتن در محل کارش گفت: «معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه عصر دیروز (یکشنبه) هیئت وزرا حضور پیدا کرده است»."بزرگان جهانگیری را برگرداندند" عنوان مطلبی است که روزنامه آرمان در صفحه نخست خود منتشر کرده است.

در روزگاری که رسانه‌های خبری گستردگی امروز را نداشتند، شاید می‌شد جلو انتشار اخبار را گرفت، اما امروز دیگر چنین نیست و حتی اگر کانال‌های رسمی و دوایر اطلاع رسانی نزدیک به دولت که باید این وظیفه را به عهده داشته باشند، به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و مردم را از ماجراهایی که در کابینه اتفاق می‌افتد با خبر نمی‌کنند، بازهم نمی‌توان منکر واقعیت‌هایی شد که همه رای دهندگان به آقای روحانی در سال ۹۶ از آن باخبرند. از خودگذشتگی اسحاق جهانگیری دقیقاً در این راستا معنا می‌شود. اسحاق جهانگیری همان کسی است که در دولت اول روحانی توانست سروسامان و نظم و نسق قابل قبولی به کابینه بدهد و به‌خصوص در بخش اقتصادی چنان کارآمدی از خود نشان دهد که مسئول پیگیری اقتصاد مقاومتی باشد. در واقع اگر به تاریخ فشرده و شش ساله دولت آقای روحانی نگاه کنیم می‌توانیم نقش پررنگ آقای جهانگیری را در بخش‌ها و آوردگاه‌های متعدد ببینیم. نقش معاون اول چنان تاثیرگذار بود که مخالفان دولت به خوبی متوجه شده بودند که با زدن و از کارانداختن مهم‌ترین عنصر دولت می‌توانند دولت را زمینگیر کنند.

اسحاق جهانگیری نیازی به بازگویی چرایی برگشت به کابینه را ندارد. او قبلاً نشان داده که برای اینکه کشور، نظام سیاسی و جریان اصلاحات ضربه نخورد، همچنان در دولت باقی خواهد ماند و به کارش خواهد پرداخت اما این به معنی از یاد بردن اتفاق‌های این چند ساله نیست. امید این است که همه اعضای دولت بدانند در این شرایط دشوار باید با حمایت از هم دولت را قوی‌تر از قبل کنند و مباد که خود دولت در کار کاستن از انرژی و توانش باشد.

انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی

-زیر عنوان "پایداری‌ها به کمیسیون امنیت رسیدند" در روزنامه شرق می خوانیم: ائتلاف دوباره مستقلین مجلس با ولایی‌ها در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی نتیجه داد. برجام آتش می‌زد، پی امضا برای طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری در راهروهای مجلس می‌دوید، مخالف سرسخت لوایح مرتبط با FATF با طوماری از ادعاهای تکذیب‌شده علیه دولت؛ مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد. پایداری‌ها به کمیسیون امنیت هم رسیدند، آن هم با ائتلافی دیگر با مستقلین که سه نماینده‌اش نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات داشتند. به نظر می‌آید آنچه که علی مطهری از آن به «کینه سری» یاد کرده بود، بار دیگر سر باز کرد. مستقلین که با لیست امید بهارستانی شدند، باز هم سمت تندروها غلتیدند و امید قافیه انتخابات هیئت‌رئیسه و کمیسیون‌ها را در سال آخر به جریان نزدیک به پایداری در مجلس واگذار کرد؛ جریانی با تعداد معدودی نماینده که صدایشان همیشه بلند است. مجتبی ذوالنور، نماینده همین جریان، حالا به سودای ریاست بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رسیده؛ فرمانده سابق سپاه قم، جانشین نماینده پیشین ولی‌فقیه در سپاه و نماینده فعلی قم در مجلس با طوماری از ادعاهای تکذیب‌شده علیه دولت. او همان کسی است که در مقاطع حساس به دنبال استیضاح رئیس‌جمهوری بوده و حتی طرح عدم کفایت سیاسی را در دست داشته.... به نظر می‌رسد در شرایط جدید کمیسیون امنیت دچار کشمش‌های تازه‌ای هم با وزیر خارجه شود.مجتبی ذوالنور حالا رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم است؛ با طوماری از ادعاهای و اظهارنظرهای تکذیب‌شده.

-روزنامه اعتماد نیز در ارتباط با این موضوع گزارشی با عنوان "مستقلین به نفع پایداری" آورده است: در اوج تنش‌های ایران و امریکا، ریاست کمیسیون امنیت ملی به پایداری‌ها رسید....از بیرون یا سطوح بالاتر درون مجلس رغبتی برای ریاست ذوالنوری بر کمیسیون امنیت ملی وجود داشته است. در بخشی از این مطلب می خوانیم: پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر تداوم ائتلاف بین اعضای فراکسیون مستقلان ولایی و ولایی وجود داشت ولی بازهم عملکرد فلاحت‌پیشه و مواضع اعتدالی او در موضوع سیاست خارجی سبب می‌شد که اندک امیدی به تغییر این ائتلاف وجود داشته باشد؛ ولی چنین نشد. روز گذشته تمام اعضای کمیسیون امنیت ملی - به جز صفاری نطنزی که به علت بیماری در بیمارستان بستری است - در جلسه این کمیسیون حاضر بودند ولی مجموع آرا فلاحت‌پیشه و ذوالنوری به عدد ۲۱ می‌رسد که این یعنی سرنوشت یک رای در این میان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این یک رای که به جای یکی از دو کاندیدای کرسی ریاست نام «علاءالدین بروجردی» را روی کاغذ نوشته، اگر رای خود را به سبد فلاحت‌پیشه می‌انداخت، می‌توانست همچون سال گذشته موجبات برگزاری قرعه‌کشی برای تعیین رییس کمیسیون را فراهم آورد ولی چنین نشد تا ذوالنوری با برخورداری از مجموع آرای اعضا فراکسیون مستقلان و ولایی به ریاست برسد. ائتلاف بین این دو فراکسیون برای ریاست ذوالنوری بر کمیسیون امنیت ملی به حدی واضح است که تکذیب گذشته این موضوع توسط جلالی نیز کارساز نخواهد شد ولی با این حال برای اثبات هر چه بیشتر موضوع می‌توان به اظهارات روز گذشته فلاحت‌پیشه که خبرآنلاین آن را منتشر کرد، استناد کرد. او در جریان این گفت‌وگو با تاکید بر این مهم که ۱۰ رای‌اش به لطف حمایت فراکسیون امید و شخص عارف محقق شده، خبر از «نوعی تبانی فراکسیونی در انتخابات کمیسیون امنیت» می‌دهد.

-"تبانی فراکسیونی علیه امید" عنوان مطلبی است که روزنامه آرمان در ارتباط با این موضوع منتشر کرده است. با رشد تنش‌ها میان تهران و واشنگتن شرایط به گونه‌ای شد که حتی بسیاری از تحلیلگران از احتمال آغاز درگیری محدود نظامی افزایش فشارهای اقتصادی روی ایران خبر می‌دادند و خواستار فعال‌تر شدن دیپلماسی تهران برای مقابله با سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه ایالات متحده می‌شدند. با توجه به این وضعیت، امروز در شرایطی که آمریکایی‌ها تلاش دارند با سناریو سازی، ایران را در موضع اتهام قرار دهند و به این وسیله اجماعی جهانی علیه کشورمان به وجود آورند، بیش از هر روز دیگری نیاز به اتخاذ روش‌های دیپلماتیک و دوری از تنش‌زدایی در منطقه و جهان احساس می‌شود. در چنین شرایطی نیاز است که مجلس به عنوان نهاد نظارتی بالادستی که می‌تواند کمک‌های زیادی در راه تسهیل امر دیپلماسی فعال به دولت داشته باشد، همراه و همسو با دستگاه سیاست خارجی کشور عمل کند و این مهم تا حدودی با قرار گرفتن علاءالدین بروجردی در سال‌های قبل و حشمت‌ا… فلاحت‌پیشه در سال گذشته در رأس کمیسیون اثرگذار امنیت ملی و سیاست خارجی عملی می‌شد. روز گذشته اما در اتفاقی دور از انتظار، شکل‌گیری ائتلافی از دو طیف اصولگرایان معتدل و دلواپس به انتخاب نماینده یکی از تندروترین جریان‌های سیاسی کشور به ریاست این کمیسیون انجامید. روز گذشته سرانجام انتخابات هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پس از کش و قوس‌های فراوان برگزار شد و در نهایت مجتبی ذوالنور بر کرسی ریاست این کمیسیون نشست. همچنین به گزاررش این روزنامه حشمت‌ا… فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرآنلاین به بیان آنچه در کمیسیون امنیت ملی رخ داد و کرسی ریاست از او گرفته شد پرداخت. وی گفت: علیه من و فراکسیون امید تبانی کردند.

اصولگرایی رقیب اصولگرایی و فراخوان قالیباف

-روزنامه شرق در گزارشی با عنوان "رقابت خودشان با خودشان" به موضوع "ادامه بازی با نام‌ها در اصولگرایی در آستانه انتخابات مجلس" اشاره کرده و نوشت: اصولگرایان این‌بار مانند دفعات گذشته چندان دغدغه وحدت و ائتلاف ندارند؛ چراکه تصور می‌کنند با مسائل رخ‌داده در جامعه و پایگاه اصلاح‌طلبی دیگر با رقیب سرسختی رویارو نیستند، اما حالا احتمالاً دغدغه مهم‌تری خواهند داشت. رقابت در انتخابات آتی مجلس این‌بار به درون خود جریان اصولگرایی بازخواهد گشت و ما شاهد یک رقابت تنگاتنگ میان خود اصولگرایان خواهیم بود. محمدباقر قالیباف از هفته گذشته شیپور انتخابات را به شیوه خود نواخته و با رویکرد جذب جوانان اصولگرا فراخوان ثبت‌نام حداکثری جوانان را صادر کرده است. مشخص است که قالیباف از دو سال قبل با طرح ایده «‌نواصولگرایی» راه خود را از رأس جریان اصولگرایی جدا کرده و بعد از ماجراهای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خواهد رأسا زعامت بخشی از جریان اصولگرایی را بر دوش بکشد و دیگر زیر بار رأس هرمی که به گفته خودش دچار اختلال شده است، نرود. جبهه پایداری هم با انتشار خبر دیدار خود با آیت‌الله مصباح‌یزدی و نقل دوباره ایده «انتخاب اصلح» نشان داد که به‌راحتی زیر بار ائتلاف نمی‌رود. اصولاً در انتخابات مجلس گذشته یکی از مشکلات پیش‌روی جریان اصولگرایی همراه‌کردن جبهه پایداری و چهره‌ها و جریان‌های نزدیک به آن با ماجرای ائتلاف بود.

-همچنین این روزنامه به نقل از خبرگزاری ایلنا به سخنان محسن پیرهادی، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی و عضو پیشین شورای شهر تهران پرداخت و به نقل از وی نوشت: قالیباف از اصولگرایان آسیب دید. وی در پاسخ به اینکه آیا بیانیه قالیباف به معنی حضور مستقل و فهرست جداگانه او است، گفت: آقای قالیباف و جریان پیشرفت و عدالت، اگرچه در مقاطعی از عدم پایبندی به وحدت از سوی گروه‌های دیگر اصولگرا آسیب دیده‌اند، اما هیچ‌گاه وحدت‌شکن نبوده‌اند. در زمینه فراخوان اخیر نیز ایشان بنا دارند چهره‌های جدید و نسبتاً جوانی را که از ظرفیت نمایندگی برخوردارند، با دعوت خود مردم وارد صحنه کنند. پیرهادی درباره اینکه آیا آقای قالیباف در جریان انتخابات پیش‌رو ائتلافی با گروه‌های دیگر اصولگرا خواهد داشت، گفت: برای بحث ائتلاف، نیاز است وارد مصادیق شویم و از نظر ما، برای ورود به مصادیق زود است. آنچه مهم‌تر از مصادیق است، توافق بر سر برنامه‌ها و رویکردهای کلانی مانند معرفی چهره‌های جدید به جامعه برای کاندیداتوری است.

دست رد جبهه پایداری بر سینه اصولگرایان

-روزنامه اعتماد در گزارشی با طرح سوالی مبنی بر "جلسات شورای وحدت کجاست؟!" نوشت: مجید متقی‌فر، سخنگوی جبهه پایداری درباره همکاری جبهه پایداری با شورای وحدت اصولگرایان اظهار کرد: «هر روز یک مدل وحدت می‌سازند و گویند به این مدل بپیوندید؛ اینقدر که وحدت وحدت کردند ما گیج شدیم. البته کسانی هستند که در مجموعه‌های تلاش می‌کنند زنبیل بگذارند و دائم اعلام حضور کنند تا در لیست‌های مختلف نام‌شان بیاید اما جبهه پایداری ابداً دنبال زنبیل گذاشتن نیست و نیازی به این کارها نمی‌بیند. اینقدر مخالف دارد که خودشان برای جبهه پایداری تبلیغ می‌کنند. ما دنبال هیچ سهم خواهی از نظام و انقلاب نیستیم و اگر کسی موردی خلاف این دید به ما بگوید تا خودمان را اصلاح کنیم ولی برخی افراد دنبال این هستند که اینقدر جلسه با این و آن بگذارند تا بالاخره همه بگویند «او از اول بوده و نمی‌شود در لیست نباشد». ما نیازی به عنایت فرد یا جریانی نداریم. ان‌شاءالله راست بگوییم برای انقلاب کار می‌کنیم، انقلاب هم صاحب دارد اگر او را راضی کنیم خیلی خوب است. انقلاب و اسلام جدای از هم نیستند هر کس این دور را از هم جدا کند معلوم می‌شود نه مسلمان است و نه انقلابی.»

او در جریان اظهاراتی که نامه‌نیوز آن را منتشر کرده، درباره برخی ادعاهای مطرح شده مبنی حضور نمایندگان جبهه پایداری در جلسات شورای وحدت بیان کرد: «چون از موضوع خبر نداریم اصلاً و نمی‌دانیم کجا هست، دنبالش نرفتیم و در جلسات شورای وحدت شرکت نکردیم. به الطبع کسی هم به نمایندگی از ما در جلسات نبود. حالا اگر در یک بیان ادعایی گفتند «نماینده جبهه پایداری هم در جلسات بود باید نام او را هم بیان می‌کردند.»

انتقاد از یادداشت داماد رییس جمهوری

-روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان "جوانگرایی مهم است اما بدون رانت" به یادداشت روزگذشته داماد رئیس‌جمهوری در روزنامه شرق پرداخت و نوشت: کامبیز مهدی‌زاده داماد حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور که سال گذشته خبر انتصابش به معاونت وزارت صمت حاشیه‌ساز شده بود، روز گذشته در روزنامه شرق و طی یادداشتی نوشت: «امروز زمان همدلی و همبستگی است، نه زمان بازی‌های سیاسی و جناحی. برخی افراد در دولت به‌جای کاهش تنش و فشار، برای رئیس‌جمهور هزینه ایجاد می‌کنند. تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد؛ چرا باید حرفی بزنیم که بعد از چند ساعت، یا آن را حذف کنیم یا انکار؟ اینکه کسانی القا می‌کنند که حزب خاصی باعث پیروزی اندیشه اعتدال شد، در توهم سیاسی بسر می‌برند». او در ادامه با کنایه نسبت به رئیس دفتر و مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور نوشت: «دولت واعظی توانمند ندارد و برخی افراد ناآشنا به سیاست، حرف‌های ناپخته می‌زنند. اگر مردم نبودند و به صحنه نمی‌آمدند، برخی امروز به‌جای مسئولیت در دولت باید شغل پدری خود را در بازار ادامه می‌دادند؛ گذشته خود را فراموش نکنیم»..... او که سال گذشته انتصاب عجیبش به سمت معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت حاشیه‌ساز شده بود، پیشنهاد حضور جوانان را مطرح کرد.... فارغ از اینکه دعوای داماد رئیس‌جمهور با محمود واعظی و حسام‌الدین آشنا بیشتر به یک خاله‌بازی سیاسی می‌ماند، تأکید نسل جدید وابستگان به قدرت به جوانگرایی از آن جهت حائز اهمیت است که اکثریت آن‌ها نه به دلیل جوان بودن بلکه به دلیل نزدیکی به سیاستمداران بوده که توانسته‌اند وارد حوزه‌های مدیریتی کشور شوند و به انجام کار بپردازند. جوانگرایی خوب است اما زمانی که بتوان بر اساس شایسته‌سالاری جوانان لایق را انتخاب و از آن‌ها در عرصه‌های کلان استفاده کرد. توصیه به جوانگرایی در شرایطی که ساختار اغلب رانتی بوده و آقازادگی اصلی‌ترین معیار انتخاب جوانان است، نه یک راهکار بلکه بیهوده راهی است که دردی از مردم دوا نمی‌کند.

اهمیت جوانگرایی در انتصاب ها و انتخابات

-"جوانگرایی و مشکلات پیش رو" عنوان دیگر مطلبی است که روزنامه آرمان منتشر کرده است. در این مطلب می خوانیم: جوانگرایی شعاری است که بسیاری از صاحب منصبان دیروز و امروز از آن برای رسیدن به قدرت استفاده کرده‌اند. این شعار در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ توسط محمود احمدی‌نژاد و هوادارانش مطرح شد و آن‌ها با این ادعا تلاش کردند تا نظرات قشر جوان را به سوی خود معطوف کنند. اندک زمانی که از آغاز دولت نهم گذشت و تعدادی از جوانان به دولت آمدند و رفتند، شاهد بودیم که میانگین سنی دولت بالا رفت و دیگر توجهی به جوانان نشد. آقای حسن روحانی نیز در دولت دومشان وعده داده بودند که از زنان و جوانان استفاده خواهند کرد اما در عمل این اتفاق نیفتاد و فقط یک وزیر جوان به کابینه وارد شد. مسئولان معمولاً پس از گذشت ایام انتخابات یادشان می‌افتد که اوضاع سخت است و خواهان به کار گرفتن باتجربه‌ها برای عبور از شرایط سخت می‌شوند. تنها اقدام عملی موثری که در سال‌های اخیر در این حوزه شاهد بودیم به مصوبه مجلس دهم در خصوص الزام خداحافظی بازنشستگان از کارهای دولتی بود که حتی به تغییر شهردار تهران و بسیاری از مدیران دولتی انجامید. مسأله این است که در کشور ما ساختار لازم برای میدان دادن به جوانان از طریق غیررانتی وجود ندارد و بر سر این راه موانعی وجود دارد. یکی از دلایل این است که نسل اول مدیران انقلاب، اعتمادی به جوانان ندارند و خود را برای مدیریت کشور تواناتر و محرم‌تر می‌دانند. آن‌ها حاضر نمی‌شوند مقام خود را تسلیم جوانان کنند و در نتیجه چرخش قدرت صورت نمی‌گیرد. مشکل دیگر آن است که انتخابات‌هایی که در کشور برگزار می‌شود، چرخش قدرت چندانی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه جوانان پشت درهای قدرت باقی می‌مانند. نظارت‌ها مانعی در این راه روبه‌روی جوانان بوده و فهرست کاندیداها در حوزه‌های انتخابیه به صورت طبیعی شکل نگرفته و با حذف افراد توانمند، افراد درجه چندم وارد لیست خواهند شد. چنین مساله‌ای به مرور جوانان خوش‌فکر را از رده خارج و عده‌ای محافظه‌کار را راهی مجلس می‌کند.

** نقد احمدی نژاد

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان "میراث تلخ احمدی‌نژاد" نوشت: ۱۴ سال از نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری گذشت. اکنون که ۱۴ سال از انتخابات سال ۸۴ می‌گذرد، احمدی‌نژاد چهره جدیدی به خود گرفته است و سعی می‌کند حالا که دیگر در قدرت نیست با اپوزیسیون‌نمایی، خود را فردی تحول‌خواه معرفی کند، درصورتی‌که سابقه او نشان می‌دهد هیچ اصلاحاتی از مسیر افکار بی‌ثبات احمدی‌نژاد نمی‌گذرد، زیرا تاریخ جزءبه‌جزء ناکارآمدی‌های او را در صفحات خود ثبت کرده است و شاید هیچ‌کس بحران‌هایی را که از جانب محمود احمدی‌نژاد برای کشور و مردم ایران ایجاد شد، از یاد نبرد.

همچنین تارنمای فرارو نیز این گزارش را بازنشر داده است.

رسانه های اصولگرا

برخی از گزاره های استفاده شده در این رسانه ها عبارتند از: خطاب تند رئیس‌جمهور به معاون اول در یک جلسه اقتصادی کار به وساطت لاریجانی و ظریف کشیده شد.؛ مشاجره روحانی با اسحاق جهانگیری؛ آقای روحانی و اصلاح‌طلبان تنها زوجی هستند که طلاق برای آنها ممکن نیست و بایستی تا آخر عمر به پای یکدیگر بسوزند و بسازند؛ ابلاغ آئین‌نامه مربوط به قانون رسیدگی به دارایی مسئولان، گام رو به جلو برای شفافیت است.

شایعه قهر جهانگیری

-"روایت سایت حامی دولت از تنش روحانی جهانگیری" عنوان مطلبی است که در روزنامه وطن امروز منتشر شده است. به گزارش این روزنامه، خطاب تند رئیس‌جمهور به معاون اول در یک جلسه اقتصادی کار به وساطت لاریجانی و ظریف کشیده شد. سایت خبری انتخاب نزدیک به دولت حسن روحانی دیروز با انتشار خبری از درگیری لفظی روحانی و جهانگیری در جریان برگزاری جلسه‌ای در روز شنبه خبر داد. بر اساس این گزارش، این سایت خبری در این‌باره نوشت: در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه (پریروز)، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید شما و اصلاح‌طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید. بر اساس این گزارش، جهانگیری در واکنش به سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد اما تصمیم به ترک جلسه می‌گیرد ولی لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند. سایت انتخاب در ادامه از قهر جهانگیری خبر داده و نوشته است: جهانگیری پس از پایان جلسه، راهی منزل شده و در محل کار خود حاضر نشد. بر اساس این گزارش، چندین تن از وزرا، طی روز شنبه و یکشنبه با جهانگیری در منزلش دیدار کرده و خواستار بازگشت او به سرکارش شدند، امری که محقق نشد. محمدجواد ظریف از جمله وزرایی است که برای وساطت، به منزل جهانگیری رفته است. این سایت البته بعدازظهر دیروز در خبری تکمیلی برای این ماجرا از حضور جهانگیری در جلسه یکشنبه هیات دولت خبر داد.

-"در حاشیه خبرهایی درباره مشاجره روحانی با اسحاق جهانگیری" عنوان مطلبی است که در تارنمای مشرق نیوز منتشر شده است. …باید دانست که در نظر مردم، آقای روحانی و اصلاح‌طلبان و وضع موجود، چند روح در یک بدن هستند و حتی با اختلافات تندتر از این نیز قابلیت انفکاک از هم را ندارند. چه اینکه آقای روحانی ساخته دست اصلاح‌طلبان است و اصلاح‌طلبان نیز با تنفس‌های مصنوعی رئیس‌جمهور روحانی است که حیات خویش را بازیافته‌اند و در مناصب اجرایی کشور حضوری تامّ و تمام دارند. این مجادله در عین حال نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور روحانی نمی‌خواهد مسئولیت اوضاعی که مدیران اصلاح‌طلب دولتی بعنوان ستون فقرات دولت اعتدال، پدید آورده‌اند را بپذیرد! عزمی که البته ممکن نیست و آقای روحانی و اصلاح‌طلبان تنها زوجی هستند که طلاق برای آنها ممکن نیست و بایستی تا آخر عمر به پای یکدیگر بسوزند و بسازند… از این قضاوت معقول نیز نباید دور بود که کارنامه دو دولت رئیس‌جمهور روحانی به روشنی نشان می‌دهد که این دولت‌ها دقیقاً بر مسیر خواسته‌ها و سیاق حسن روحانی حرکت کرده‌اند و آقای روحانی هرگز نمی‌تواند مدعی باشد مسیری در دولت طی شده که بر خلاف خواسته او یا اصلاح‌طلبان بوده است. در روزهای قبل از این، بهزاد نبوی، از معاریف ستادی اصلاحات هم طی اظهاراتی از این گفت که دولت روحانی را یک دولت قدرتمند نمی‌داند و اساساً در سال ۹۲ نیز به روحانی رأی نداده است. خبر فوق‌الذکر مبنی بر مجادله روحانی و جهانگیری، همچنین در حالیست که اسحاق جهانگیری چند وقتیست که در دولت گوشه‌گیر شده و حتی زمانی اعلام کرد که اجازه برکناری منشی خود را هم ندارد!

لزوم انتشار فهرست دارایی نامزدهای نمایندگی مجلس

-به گزارش کیهان به نقل از روزنامه رسالت نوشت: ابلاغ آئین‌نامه مربوط به قانون رسیدگی به دارایی مسئولان، گام رو به جلو برای شفافیت است. براساس متن و آیین‌نامه قانون مذکور فهرست اموال غیرمنقول، حقوق، دارایی، مطالبات دیون، سرمایه‌گذاری و اوراق بهادار، موجودی حساب‌های مختلف در بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری و نظایر آنها و هرگونه درآمد مستمر و… باید به اطلاع قوه قضائیه برسد. همچنین براساس این قانون تمامی کسانی که در مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و نیز شوراهای شهر به‌عنوان نماینده مردم انتخاب می‌شوند باید وفق این قانون اموال خود را به اطلاع مقامات قضائی برسانند و هر کس که وارد مسئولیت حاکمیتی می‌شود نمی‌تواند وارد فعالیت تجاری شود. بدون شک این قانون، گام به جلو برای شفاف‌سازی و قرارگرفتن مسئولین حاکمیتی در اتاق شیشه‌ای است.

انتقاد از یادداشت داماد رییس جمهوری

-کیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای خود، زیر عنوان "داماد رئیس‌جمهور: اگر روحانی رأی نیاورده بود باید در بازار کار می‌کردید! " آورده است: روزنامه شرق دیروز یادداشتی را با عنوان «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست» منتشر کرد. این یادداشت به قلم کامبیز مهدی‌زاده، داماد رئیس‌جمهور نوشته شده است.در این یادداشت آمده است: «برخی افراد در دولت به‌جای کاهش تنش و فشار، برای رئیس‌جمهور هزینه ایجاد می‌کنند. تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد؛ چرا باید حرفی بزنیم که بعد از چند ساعت، یا آن را حذف کنیم یا انکار! اینکه کسانی القا می‌کنند که حزب خاصی باعث پیروزی اندیشه اعتدال شد، در توهم سیاسی به سر می‌برند.»نویسنده در ادامه به واعظی، رئیس‌دفتر روحانی و حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور پرداخته و نوشته است: «دولت، واعظی توانمند ندارد و برخی افراد ناآشنا به سیاست، حرف‌های ناپخته می‌زنند. اگر مردم نبودند و به صحنه نمی‌آمدند، برخی امروز به‌جای مسئولیت در دولت باید شغل پدری خود را در بازار ادامه می‌دادند؛ گذشته خود را فراموش نکنیم.»هرچند روشن نیست منظور داماد روحانی از کنایه ادامه شغل پدری در بازار به کدام مسئولین دولتی است اما نشان می‌دهد ظاهراً از نظر وی مسئولیت در دولت موهبت و غنیمتی است که از سوی رئیس‌جمهور اعطا شده و گیرندگان از این بابت باید ممنون و سپاسگزار باشند!

نظارت استصوابی

-کیهان در بخشی از گزارش منتشر شده در ستون نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای زیر عنوان "نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود داشت؟ " آورده است: روزنامه ایران در مطلبی نوشت: «واقعیت روشن این است که جریان اصلاحات سال‌هاست که به عملکرد شورای نگهبان، خصوصاً در دو محور انتقاداتی اساسی دارد؛ اول خوانش خاص و نحوه اجرای نظارت استصوابی توسط این نهاد که عملاً منجر به حذف یا حداقل تضعیف یک جریان در انتخابات می‌شود و دوم ادعای گرایش سیاسی در این نهاد به شکل مشهودی به جریان اصولگرا.» آن‌وقت که مدعیان اصلاحات از افراد متقاضی حضور در لیست اصلاح‌طلبان در حال پول گرفتن بودند یا آن زمان که رئیس‌دولت اصلاحات داشت «تکرار» می‌کرد، نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود داشت؟! این طیف که سیاست‌ورزی‌اش مملو از کنش‌های خلاف اخلاق و مصالح کشور بوده، طبیعی است که گمان کند، شورای نگهبان به یک جناح سیاسی گرایش دارد!

تردید جوانان اصلاح طلب برای حضور در انتخابات

-مشرق نیوز با طرح سوالی مبنی بر «حمّالة الحطب» اصلاح‌طلبان کیست؟ نوشت: «محمود میرلوحی»، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران، در یادداشتی در شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان امروز با تأکید بر بحرانی بودن اوضاع در ایران! نوشته است: درصدی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هستند که همواره در صحنه حاضر بوده و فعالند و بالاخره کم یا زیاد در انتخابات شرکت می‌کنند، اما اصل مساله اینجاست که باید رای‌های خاکستری به صحنه آمده و فعال شوند که الان فضای عمومی جامعه این را نشان نمی‌دهد. نگرانی‌ها خیلی زیاد است و شاهدیم که جوانان اصلاح‌طلب نیز نسبت به آنچه در حوزه‌های مختلف جامعه می‌گذرد با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و اساساً با نگاهی مبهم به آینده می‌نگرند و برای حضور و مشارکت در انتخابات تردید دارند.» این تارنما افزود: با این تفاسیر قرار است طیف جوانان اصلاح‌طلب باز هم بعنوان بازیچه دست معمّرین ستادی جریان خاص؛ ابزار براندازی و تحریم انتخابات قرار گیرند…و رخدادهای تحریم انتخابات مجلسین هفتم و نهم، فتنه ۸۸، حمایت از روحانی و عبور از روحانی باز هم تکرار شود.البته پیش از این کسانی از اصلاح‌طلبان مثل «سیدمحمدصادق خرازی» با تشکیل حزب ندا و گردآوری جوانان اصلاح‌طلب تلاش کردند جلوی این نگاه ابزاری را بگیرند که البته به دیوار بلند هسته سخت ستاد اصلاحات خوردند و با اینکه برنامه داشتند ۵ هزار جنتلمن سیاسی تربیت کنند و حتی اکثریت مجلس دهم را نیز بگیرند اما عملاً با حذف مواجه شدند و امروز دیگر خبر خاصی از حزب ندا به گوش نمی‌رسد.جالب است که حتی لیدر اصلاح‌طلبان نیز در واکنش به تشکیل این حزب نوپا از عبارت «زنده باد مخالف من»! استفاده کرده بود.روشن نیست آیا جرأتی در میان جوانان اصلاح‌طلب برای حرکت در خلاف مسیر براندازانه ستاد اصلاحات هست یا نه؟! و آیا آنها قصد دارند حمالة‌الحطب پیرمردهای اصلاح‌طلب برای فتنه اقتصادی باشند یا خیر؟! اما واضح است که امثال سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده و علیرضا علوی‌تبار در حال گرم کردن برای اغتشاشات خیابانی علیه نظام و تصویرسازی از فتنه آینده هستند و برای این کار هم نیاز به ابزار جوانان دارند.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۲۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موزه ای به وسعت قاسم آباد/ احیای مشاغل فراموش شده در یک موزه خصوصی
 • شیخ عیسی قاسم: معامله قرن می‎خواهد وجدان امت‌ها را آزمایش کند
 • پیام آیت الله عیسی قاسم درباره طرح اقتصادی ترامپ
 • شیخ عیسی قاسم: معامله قرن فروش عزت است
 • بعید می‌دانم مردم به طورجدی پای صندوق رای بیایند/ اصلاح طلبان بازی را از همین الان باخته اند
 • شیخ عیسی قاسم: دولت ترامپ دولت شیطان است
 • عباس عبدی: کار سیاست‌مدار این نیست که دنباله‌رو مردم باشد
 • عملکرد روحانی و اطرافیان او اعتبار اصلاح‌طلبان را به باد داد
 • زنگ خطر گوشخراش برای اصلاح طلبان
 • آرزوی یک نویسنده برای دیدار با «حاج‌ قاسم سلیمانی»
 • درخواست برای اصلاح آئین نامه نشریات دانشجویی/ضرورت شفاف شدن بودجه‌های فرهنگی
 • «حمالة الحطب» اصلاح‌طلبان کیست؟
 • انتخاب فردی با مختصّات ترامپ نشانه‌ی افول سیاسی آمریکا است
 • «ارتش سرى» قاسم‌خانى نبرد خود را آغاز كرد
 • دروغ و معرکه‌گیری ۲۰ ساله اصلاح‌طلبان درباره «قتل‌های زنجیره‌ای»/ چرا تاجزاده از نقش دوستان خود در بسته شدن پرونده قتل‌های زنجیره‌ای نمی‌گوید؟
 • پیکر شهید «ثامنی راد» کشف شد
 • پیکر شهید «مهدی ثامنی راد» کشف و شناسایی شد
 • امید ابراهیمی با خسرو حیدری فامیل شد
 • باورم نمی‌شد رهبر انقلاب «دلتنگ نباش» را خوانده باشند/ آرزویم دیدار با حاج قاسم است