لیمو مملو از مواد شگفت‌انگیز و سالم برای بدن است. این میوه ترش‌مزه حاوی ویتامین‌های B و C، پتاسیم، پروتئین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، کلسیم، منیزیم و پکتین است. پکتین با تقویت سیستم ایمنی بدن موجب می‌شود که انسان دیرتر بیمار شود و این یکی از فواید ارزشمند لیمو است.

از طرف دیگر مصرف آب با برش‌های لیمو صبح هنگام و با معده خالی بیشترین تأثیر را از فواید لیمو ایجاد خواهد کرد. این روش در سم‌زدایی بدن بسیار تأثیر دارد؛ به‌علاوه موجب تحریک کاهش وزن می‌شود زیرا هنگام مصرف آب همراه با برش‌های لیمو با معده خالی، کبد صفرای بیشتری تولید می‌کند که به نوبه خود باعث می‌شود گرسنگی کم‌تری احساس و غذا سریع‌تر هضم شود.

همچنین نوشیدن آب با برش‌های لیمو به ویژه صبح‌هنگام، هزاران سال است که به عنوان یک تمرین طب «آیورودا (Ayurvedi ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیورودا یک روش درمانی قدیمی هندی است و فلسفه آن (علم زندگی و عمر طولانی) شامل یک سری معالجات شامل گیاهان دارویی، تغییر رژیم غذایی، مراقبه، رایحه درمانی، ماساژ و حرکات یوگا برای نگهداری یا بازیابی سلامتی است.

از طرف دیگر تهیه این نوشیدنی (آب با برش‌های لیمو) به دستور خاصی نیاز ندارد و می‌توان هر مقدار برش لیمو را در آب نوشیدنی خود انداخت و حتی می‌توان به این مخلوط، مواد اضافی مانند عسل، نعنا و میوه‌های دیگر اضافه کرد. از سوی دیگر این نوشیدنی را می‌توان مطابق میل خود به صورت گرم یا سرد نوشید.

همچنین به گفته کارشناسان تغذیه بهترین روش برای کسب بهترین فواید این نوشیدنی این است که حداقل نصف یک برش لیمو را با پوست و هسته آن در آب گرم انداخت و نوشید. نیازی به مصرف خود برش‌های لیمو نیست؛ هسته لیمو حاوی پلی‌فنل‌ها (Polyphenols) ارزشمند است؛ پلی‌فنل‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند.

اضافه کردن برش‌های لیمو به آب گرم نسبت به آب سرد باعث می‌شود که پلی‌فنل‌های بیشتری در آب آزاد شوند.

در این گزارش به برخی فواید مصرف آب با برش‌های لیمو برای سلامتی انسان اشاره می‌شود:

۱- خوشبو کردن دهان

نوشیدن آب با برش‌های لیمو در کل برای بهداشت دهان مفید است زیرا لیمو حاوی اسیدهایی است که این اسیدها باکتری‌ها و بقایای غذای مصرف شده را از دهان ناپدید می‌کند. همچنین این نوشیدنی کمک می‌کند که لایه سفید روی زبان از بین برود و در نتیجه، این اقدام بوی دهان را مطبوع می‌سازد.

از طرف دیگر اسانس لیمو سایر بوها را خنثی می‌کند بنابراین مصرف این نوشیدنی بعد از غذاهای حاوی پیاز، سیر، ماهی و یا مواد غذایی بودار می‌تواند بوی ناشی از مصرف آنها را دهان از بین ببرد. همچنین لیمو برای تحریک تولید بزاق دهان مفید است، بزاق دهان نیز به نوبه خود موجب تمیز کردن دهان می‌شود. یک دهان خشک مانند صبح که از خواب بیدار می‌شویم به دلیل رشد بیش از اندازه باکتری‌ها در آن معمولاً بد بو است بنابراین مصرف این نوشیدنی در صبح هنگام عامل مهمی در از بین بردن بوی بد دهان محسوب می‌شود.

۲ - پوست را جوان‌تر نگاه می‌دارد
یک پوست هیدراته، پوستی با طراوت است؛ بنابراین نوشیدن آب بیشتر در واقع شروع بزرگی برای آب‌رسانی به پوست محسوب می‌شود. از طرف دیگر پوست هیدارته محکم‌تر و نرم‌تر نیز هست و این فرصت را دارد تا سموم را از طریق عرق از بدن دفع کند.

همچنین ویتامین C موجود در لیمو به برطرف شدن چین و چروک‌های پوست صورت کمک می‌کند و این ویتامین به عنوان یک ماده غذایی مقوی، نقش مهمی در تولید کلاژن و الاستین دارد؛ وجود این عناصر در پوست آن را محکم و انعطاف پذیر می‌سازد.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی مملو از ویتامین C موجب کم کردن چین و چروک‌های صورت می‌شود و این چیزی است که همه خواهان آن هستند. بنابراین مصرف روزانه آب همراه با برش‌های لیمو در واقع یک برنامه جوان‌سازی پوست محسوب می‌شود که از طریق آب‌رسانی و تأمین ویتامین C به جوان نگاه داشتن پوست کمک می‌کند.


۳- مصرف ویتامین C بیشتر

ویتامین C آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند رادیکال‌های مضر آزاد را قبل از آسیب سلولی خنثی کند .بنابراین تصور می‌شود که تأمین میزان توصیه شده ویتامین C ، خطر ابتلاء به سکته مغزی، فشار خون بالا و بیماری قلبی و عروقی را کاهش دهد. مصرف ویتامین C همچنین طول مدت سرماخوردگی را کوتاه می‌کند؛ لیمو بیشترین میزان ویتامین C را ندارد اما در عین حال یک منبع خوب این ویتامین محسوب می‌شود. بنابراین افزودن آن به آب نوشیدنی می‌تواند به تأمین میزان توصیه شده ۶۰ میلی گرم ویتامین C در روز کمک کند.

۴- کمک به کاهش وزن

از دیگر فواید نوشیدن آب با برش‌های لیمو، کمک به کاهش وزن بدن است؛ البته نوشیدن روزانه آب با برش‌های لیمو، تنها اقدام برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود اما مطالعات نشان داده‌اند ورزشکارانی که آب با برش‌های لیمو می‌نوشند راحت‌تر وزن کم می‌کنند. هرچند دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست اما این احتمال وجود دارد که نوشیدن بیشتر آب طعم‌دار به انسان کمک می‌کند تا در میان وعده‌های غذایی خود احساس سیری کند. همچنین در جریان مطالعات انجام گرفته روی موش‌ها، آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنل موجود در لیمو به کاهش وزن این حیوانات کمک کرد.

۵ - آب‌رسانی بهتر بدن

آب‌رسانی کافی به بدن عامل مهمی برای سلامت انسان به شمار می‌رود. در مجموع انسان باید در روز بین ۹۱ تا ۱۲۵ اونس (۲.۶۹ تا ۳.۶۹ لیتر) آب مصرف کند. مقداری از این آب از طریق غذا تأمین می‌شود اما لازم است که مابقی آن عمداً توسط خود انسان مصرف شود.

از طرفی مصرف آب خالص برای بسیاری از افراد خوشایند نیست بنابراین تصور می‌شود که افزودن برش‌های لیمو به آب، باعث می‌شود که آب طعم خوبی بگیرد و افراد به نوشیدن بیشتر آب و در نتیجه آب‌رسانی بهتر به بدن تشویق شوند.

۶- جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه اساساً رسوب‌های کلسیم هستند. به توصیه کارشناسان، مصرف بیشتر اسید سیتریک خطر ابتلاء به سنگ‌های کلیه را کاهش می‌دهد. لیمو نیز به عنوان یک نوع مرکبات منبع خوبی برای اسید سیتریک محسوب می‌شود. از طرف دیگر نوشیدن آب بیشتر نیز برای حفظ سلامت کلیه‌ها مهم است بنابراین مخلوط آب و برش‌های لیمو روش خوبی برای درمان افراد مستعد ابتلاء به سنگ‌های کلیه است.

به گفته کارشناسان، نوشیدن تنها نصف فنجان آب با برش‌های لیمو در یک روز همان مقدار اسید سیتریکی را که به عنوان دارو به افراد مبتلا به سنگ کلیه تجویز می‌شود، تامین می‌کند.

۷ - ثبیت‌کننده خلق و خو

مطالعات انجام شده نشان داده‌اند که اسانس لیمو موجب کاهش هورمون‌های استرس می‌شود که تنظیم‌کننده خلق و خو هستند. روغن لیمو معمولاً برای این منظور در محصولات آروماتراپی (رایحه درمانی) استفاده می‌شود.

آروماتراپی یا رایحه درمانی به مجموعه‌ای از درمان‌های سنتی، جایگزین یا تکمیلی گفته می‌شود که در آن از روغن‌های گیاهی و اسانسی و سایر ترکیبات معطر گیاهی استفاده می‌شود. آروماتراپی درمانی قدیمی و تقریباً ۶ هزار سال است که در آن از روغن‌های گیاهی و اسانسی برای بهبود سلامت جسمی یا روحی و همچنین ماساژ درمانی استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر پتاسیم نیز نقش بزرگی در تنظیم فشار خون بدن ایفا می‌کند و می‌دانیم که فشار خون بالا با استرس ارتباط دارد بنابراین مصرف میزان کافی پتاسیم مطمئناً بر خلق و خوی انسان تأثیرگذار خواهد بود. در کل آب همراه با برش‌های لیمو می‌تواند یک نوشیدنی تسکین‌دهنده باشد.

۸- توازن pH

داشتن یک محیط قلیایی در بدن برای سالم‌تر است زیرا بیماری‌هایی نظیر سرطان یک محیط اسیدی را ترجیح می‌دهند. موضوعی که در مورد لیموترش دور از عقل به نظر می‌رسد این است که لیمو بسیار اسیدی است اما مصرف آن می‌تواند به دستیابی به توازن pH قلیایی در دستگاه گوارش انسان کمک کند.

۹- سوخت‌وساز سریع‌تر

برخی افراد اولین کاری که صبح بعد از بیدار شدن از خواب برای به‌کار انداختن دستگاه گوارش خود انجام می‌دهند، نوشیدن آب با برش‌های لیمو است. در حقیقت مدرک مستندی مبنی بر اینکه افزودن لیمو به آب تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند وجود ندارد اما در کل نوشیدن آب با معده خالی می‌تواند به آغاز سوخت‌وساز بدن بعد از یک دوره استراحت کمک کند.

این کار بر این دلیل استوار است که پس از گذراندن هشت ساعت بدون نوشیدنی، آب‌رسانی فوری به بدن مهم و ضروری است. همچنین مصرف آب کافی برای جلوگیری از ابتلاء به یبوست ضروری است. بنابراین اگر افزودن برش‌های لیمو به آب نوشیدنی، شما را به نوشیدن آب، صبح‌ها بعد از خواب تشویق می‌کند، این کار را حتماً انجام دهید.

علمی **۲۰۳۸** ۱۰۵۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

میوه‌هایی که آب بدنتان راتامین میکنند

کمبود آب بدن یکی از مشکلات اساسی در روز‌های گرم سال است، اما با مصرف برخی میوه‌ها می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. ناطقان:  آبرسانی یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید برای حفظ سلامتی به آن توجه کرد، در حقیقت مصرف آب کافی از ضعف، سردرد، مشکلات پوستی، گرفتگی ماهیچه، تپش قلب و فشار خون پایین پیش‌بینی می‌کند، علاوه بر آن محققان پیشنهاد کرده‌اند که هر فرد روزانه چندین لیوان آب بنوشند.

در حالی که نوشیدن آب بسیار مهم است، اما می‌توان با مصرف برخی غذا‌ها هم مقدار قابل توجهی از آب مورد نیاز بدن را تأمین کرد.

در ادامه برخی از خوراکی‌هایی که به آبرسانی بدن کمک می‌کنند را بررسی می‌کنیم.

 توت فرنگی

توت فرنگی حاوی ۹۱ درصد آب است که مصرف آن مقدار قابل توجهی از نیاز روزانه بدن به آب را تأمین می‌کند، علاوه بر آن توت فرنگی مقدار بالایی فیبر، آنتی اکسیدان و به ویژه ویتامین C و منگنز را داراست.

مصرف مرتب توت فرنگی التهاب را کاهش می‌دهد و با بیماری‌هایی همچون دیابت، آلزایمر و انواع سرطان‌ها مقابله می‌کند برای مصرف راحت‌تر توت فرنگی می‌توان آن را در قالب اسموتی یا سالاد مورد استفاده قرار داد.

میوه‌هایی که در تابستان آب بدنتان را تامین ‌می‌کند
 هلو

هلو حاوی بخش عمده‌ای مواد مغذی است و ۹۰ درصد آب است، این میوه شامل چندین ویتامین از قبیل A، B، C و پتاسیم است علاوه بر آن مصرف هلو با پوست به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ها برای سلامتی بدن مفید تشخیص داده می‌شود.

هلو را می‌توانید در قالب اسموتی یا سالاد میوه یا همراه با ماست استفاده کرد.

میوه‌هایی که در تابستان آب بدنتان را تامین ‌می‌کند
 کاهو

۷۲ گرم کاهو حاوی ۵۹ میلی لیتر آب است،همچنین کاهو ۵ درصد از نیاز روزانه به آهن را برطرف می‌کند.

آهن عنصری مهم برای خانم‌های باردار تلقی می‌شود و از نارسایی‌های درونی احتمالی جلوگیری خواهد کرد، علاوه بر آن کاهو حاوی مقدار زیادی ویتامین K و A است و همچنین به حفظ سلامتی استخوان‌ها و سیستم ایمنی کمک می‌کند؛ مصرف ۷۲ گرم کاهو ۱۰ کالری دارد و می‌توان آن را در قالب سالاد همراه با غذا و یا به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

میوه‌هایی که در تابستان آب بدنتان را تامین ‌می‌کند
 خیار

خیار حاوی پتاسیم، ویتامین K، منگنز و ۹۵ درصد آب است؛ این خوراکی در مقایسه با دیگر سبزی‌ها جزو کم کالری‌ترین انواع سبزی محسوب می‌شود و هر ۵۲ گرم از این خوراکی ۸ کالری دارد.

میوه‌هایی که در تابستان آب بدنتان را تامین ‌می‌کند
هندوانه

هر ۱۵۴ گرم هندوانه ۱۱۸ میلی لیتر آب دارد؛ این میوه حاوی ویتامین C، A و منیزیوم است.

این میوه کالری کمی دارد که می‌تواند به کاهش وزن و اشتها کمک کند، وجود آنتی اکسیدان‌ها و لیکوپن در هندوانه به مقابله با تخریب سلولی وبیماری‌هایی نظیر مشکلات قلبی کمک می‌کند.
منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: میوه ، سبزیجات ، آب بدن

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیماری وحشتناک که در یک قدمی خانم‌هاست +دستورالعمل درمان و علل سردرد صبحگاهی
 • اسلایس لیمو بخورید تا لاغر شوید
 • روش‌های خانگی از بین بردن لک صورت
 • روش‌های درمان گرمازدگی با طب سنتی
 • روزنامه‌نگاران اسرائیلی در بحرین در حال نوشیدن آبجو و تمسخر مقابله با عادی سازی روابط!
 • داروهای تقویتی دوران بارداری
 • برش‌هایی از فیلم سینمایی مرثیه
 • وقتی بیماری ام اس روی چشم تاثیر می‌گذارد
 • منشور غذایی برای سرطانی‌ها
 • آغاز برداشت لیموترش از بخش توکهور وهشتبندی
 • تسکین درد مفاصل با این مواد غذایی
 • نکته بهداشتی: درمان در رفتگی شانه
 • برش‌هایی از فیلم سینمایی گلنار
 • نخستین عمل جراحی لاپاروسکوپی در بیمارستان امام سجاد(ع) واحد تبریز انجام شد
 • نوشیدنی هندوانه و لیمو یک نوشیدنی گوارای تابستانی + دستور تهیه
 • مینی چیزبرگر شکم‌پر؛ ساندویچی جمع‌و‌جور و بدون دردسر
 • خواص فلفل چيلي
 • وقتی «ام‌اس» به چشم‌ می‌زند!
 • کیک یخچالی توت فرنگی و لیموناد + دستور تهیه