لیمو مملو از مواد شگفت‌انگیز و سالم برای بدن است. این میوه ترش‌مزه حاوی ویتامین‌های B و C، پتاسیم، پروتئین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، کلسیم، منیزیم و پکتین است. پکتین با تقویت سیستم ایمنی بدن موجب می‌شود که انسان دیرتر بیمار شود و این یکی از فواید ارزشمند لیمو است.

از طرف دیگر مصرف آب با برش‌های لیمو صبح هنگام و با معده خالی بیشترین تأثیر را از فواید لیمو ایجاد خواهد کرد.

این روش در سم‌زدایی بدن بسیار تأثیر دارد؛ به‌علاوه موجب تحریک کاهش وزن می‌شود زیرا هنگام مصرف آب همراه با برش‌های لیمو با معده خالی، کبد صفرای بیشتری تولید می‌کند که به نوبه خود باعث می‌شود گرسنگی کم‌تری احساس و غذا سریع‌تر هضم شود.

همچنین نوشیدن آب با برش‌های لیمو به ویژه صبح‌هنگام، هزاران سال است که به عنوان یک تمرین طب «آیورودا (Ayurvedi ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیورودا یک روش درمانی قدیمی هندی است و فلسفه آن (علم زندگی و عمر طولانی) شامل یک سری معالجات شامل گیاهان دارویی، تغییر رژیم غذایی، مراقبه، رایحه درمانی، ماساژ و حرکات یوگا برای نگهداری یا بازیابی سلامتی است.

از طرف دیگر تهیه این نوشیدنی (آب با برش‌های لیمو) به دستور خاصی نیاز ندارد و می‌توان هر مقدار برش لیمو را در آب نوشیدنی خود انداخت و حتی می‌توان به این مخلوط، مواد اضافی مانند عسل، نعنا و میوه‌های دیگر اضافه کرد. از سوی دیگر این نوشیدنی را می‌توان مطابق میل خود به صورت گرم یا سرد نوشید.

همچنین به گفته کارشناسان تغذیه بهترین روش برای کسب بهترین فواید این نوشیدنی این است که حداقل نصف یک برش لیمو را با پوست و هسته آن در آب گرم انداخت و نوشید. نیازی به مصرف خود برش‌های لیمو نیست؛ هسته لیمو حاوی پلی‌فنل‌ها (Polyphenols) ارزشمند است؛ پلی‌فنل‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند.

اضافه کردن برش‌های لیمو به آب گرم نسبت به آب سرد باعث می‌شود که پلی‌فنل‌های بیشتری در آب آزاد شوند.

در این گزارش به برخی فواید مصرف آب با برش‌های لیمو برای سلامتی انسان اشاره می‌شود:

۱- خوشبو کردن دهان

نوشیدن آب با برش‌های لیمو در کل برای بهداشت دهان مفید است زیرا لیمو حاوی اسیدهایی است که این اسیدها باکتری‌ها و بقایای غذای مصرف شده را از دهان ناپدید می‌کند. همچنین این نوشیدنی کمک می‌کند که لایه سفید روی زبان از بین برود و در نتیجه، این اقدام بوی دهان را مطبوع می‌سازد.

از طرف دیگر اسانس لیمو سایر بوها را خنثی می‌کند بنابراین مصرف این نوشیدنی بعد از غذاهای حاوی پیاز، سیر، ماهی و یا مواد غذایی بودار می‌تواند بوی ناشی از مصرف آنها را دهان از بین ببرد. همچنین لیمو برای تحریک تولید بزاق دهان مفید است، بزاق دهان نیز به نوبه خود موجب تمیز کردن دهان می‌شود. یک دهان خشک مانند صبح که از خواب بیدار می‌شویم به دلیل رشد بیش از اندازه باکتری‌ها در آن معمولاً بد بو است بنابراین مصرف این نوشیدنی در صبح هنگام عامل مهمی در از بین بردن بوی بد دهان محسوب می‌شود.

۲ - پوست را جوان‌تر نگاه می‌دارد
یک پوست هیدراته، پوستی با طراوت است؛ بنابراین نوشیدن آب بیشتر در واقع شروع بزرگی برای آب‌رسانی به پوست محسوب می‌شود. از طرف دیگر پوست هیدارته محکم‌تر و نرم‌تر نیز هست و این فرصت را دارد تا سموم را از طریق عرق از بدن دفع کند.

همچنین ویتامین C موجود در لیمو به برطرف شدن چین و چروک‌های پوست صورت کمک می‌کند و این ویتامین به عنوان یک ماده غذایی مقوی، نقش مهمی در تولید کلاژن و الاستین دارد؛ وجود این عناصر در پوست آن را محکم و انعطاف پذیر می‌سازد.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی مملو از ویتامین C موجب کم کردن چین و چروک‌های صورت می‌شود و این چیزی است که همه خواهان آن هستند. بنابراین مصرف روزانه آب همراه با برش‌های لیمو در واقع یک برنامه جوان‌سازی پوست محسوب می‌شود که از طریق آب‌رسانی و تأمین ویتامین C به جوان نگاه داشتن پوست کمک می‌کند.


۳- مصرف ویتامین C بیشتر

ویتامین C آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند رادیکال‌های مضر آزاد را قبل از آسیب سلولی خنثی کند .بنابراین تصور می‌شود که تأمین میزان توصیه شده ویتامین C ، خطر ابتلاء به سکته مغزی، فشار خون بالا و بیماری قلبی و عروقی را کاهش دهد. مصرف ویتامین C همچنین طول مدت سرماخوردگی را کوتاه می‌کند؛ لیمو بیشترین میزان ویتامین C را ندارد اما در عین حال یک منبع خوب این ویتامین محسوب می‌شود. بنابراین افزودن آن به آب نوشیدنی می‌تواند به تأمین میزان توصیه شده ۶۰ میلی گرم ویتامین C در روز کمک کند.

۴- کمک به کاهش وزن

از دیگر فواید نوشیدن آب با برش‌های لیمو، کمک به کاهش وزن بدن است؛ البته نوشیدن روزانه آب با برش‌های لیمو، تنها اقدام برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود اما مطالعات نشان داده‌اند ورزشکارانی که آب با برش‌های لیمو می‌نوشند راحت‌تر وزن کم می‌کنند. هرچند دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست اما این احتمال وجود دارد که نوشیدن بیشتر آب طعم‌دار به انسان کمک می‌کند تا در میان وعده‌های غذایی خود احساس سیری کند. همچنین در جریان مطالعات انجام گرفته روی موش‌ها، آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنل موجود در لیمو به کاهش وزن این حیوانات کمک کرد.

۵ - آب‌رسانی بهتر بدن

آب‌رسانی کافی به بدن عامل مهمی برای سلامت انسان به شمار می‌رود. در مجموع انسان باید در روز بین ۹۱ تا ۱۲۵ اونس (۲.۶۹ تا ۳.۶۹ لیتر) آب مصرف کند. مقداری از این آب از طریق غذا تأمین می‌شود اما لازم است که مابقی آن عمداً توسط خود انسان مصرف شود.

از طرفی مصرف آب خالص برای بسیاری از افراد خوشایند نیست بنابراین تصور می‌شود که افزودن برش‌های لیمو به آب، باعث می‌شود که آب طعم خوبی بگیرد و افراد به نوشیدن بیشتر آب و در نتیجه آب‌رسانی بهتر به بدن تشویق شوند.

۶- جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه اساساً رسوب‌های کلسیم هستند. به توصیه کارشناسان، مصرف بیشتر اسید سیتریک خطر ابتلاء به سنگ‌های کلیه را کاهش می‌دهد. لیمو نیز به عنوان یک نوع مرکبات منبع خوبی برای اسید سیتریک محسوب می‌شود. از طرف دیگر نوشیدن آب بیشتر نیز برای حفظ سلامت کلیه‌ها مهم است بنابراین مخلوط آب و برش‌های لیمو روش خوبی برای درمان افراد مستعد ابتلاء به سنگ‌های کلیه است.

به گفته کارشناسان، نوشیدن تنها نصف فنجان آب با برش‌های لیمو در یک روز همان مقدار اسید سیتریکی را که به عنوان دارو به افراد مبتلا به سنگ کلیه تجویز می‌شود، تامین می‌کند.

۷ - ثبیت‌کننده خلق و خو

مطالعات انجام شده نشان داده‌اند که اسانس لیمو موجب کاهش هورمون‌های استرس می‌شود که تنظیم‌کننده خلق و خو هستند. روغن لیمو معمولاً برای این منظور در محصولات آروماتراپی (رایحه درمانی) استفاده می‌شود.

آروماتراپی یا رایحه درمانی به مجموعه‌ای از درمان‌های سنتی، جایگزین یا تکمیلی گفته می‌شود که در آن از روغن‌های گیاهی و اسانسی و سایر ترکیبات معطر گیاهی استفاده می‌شود. آروماتراپی درمانی قدیمی و تقریباً ۶ هزار سال است که در آن از روغن‌های گیاهی و اسانسی برای بهبود سلامت جسمی یا روحی و همچنین ماساژ درمانی استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر پتاسیم نیز نقش بزرگی در تنظیم فشار خون بدن ایفا می‌کند و می‌دانیم که فشار خون بالا با استرس ارتباط دارد بنابراین مصرف میزان کافی پتاسیم مطمئناً بر خلق و خوی انسان تأثیرگذار خواهد بود. در کل آب همراه با برش‌های لیمو می‌تواند یک نوشیدنی تسکین‌دهنده باشد.

۸- توازن pH

داشتن یک محیط قلیایی در بدن برای سالم‌تر است زیرا بیماری‌هایی نظیر سرطان یک محیط اسیدی را ترجیح می‌دهند. موضوعی که در مورد لیموترش دور از عقل به نظر می‌رسد این است که لیمو بسیار اسیدی است اما مصرف آن می‌تواند به دستیابی به توازن pH قلیایی در دستگاه گوارش انسان کمک کند.

۹- سوخت‌وساز سریع‌تر

برخی افراد اولین کاری که صبح بعد از بیدار شدن از خواب برای به‌کار انداختن دستگاه گوارش خود انجام می‌دهند، نوشیدن آب با برش‌های لیمو است. در حقیقت مدرک مستندی مبنی بر اینکه افزودن لیمو به آب تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند وجود ندارد اما در کل نوشیدن آب با معده خالی می‌تواند به آغاز سوخت‌وساز بدن بعد از یک دوره استراحت کمک کند.

این کار بر این دلیل استوار است که پس از گذراندن هشت ساعت بدون نوشیدنی، آب‌رسانی فوری به بدن مهم و ضروری است. همچنین مصرف آب کافی برای جلوگیری از ابتلاء به یبوست ضروری است. بنابراین اگر افزودن برش‌های لیمو به آب نوشیدنی، شما را به نوشیدن آب، صبح‌ها بعد از خواب تشویق می‌کند، این کار را حتماً انجام دهید.

علمی **۲۰۳۸** ۱۰۵۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

عوارض خطرناک قرص و دارو‌های جنسی در مردان

یکی از دغدغه‌های مهم در بین مردان رنج بردن از مشکلات جنسی است. یکی از این مشکلات شایع مردانه زود انزالی است که مردان زیادی را به سمت قرص‌های تاخیری می‌کشد.

اگر شما نیز از این مشکل رنج می‌برید و به تازگی به مصرف قرص‌های تاخیری روی آورده اید باید بدانید این قرص‌ها عوارض فراوانی را در پی دارند.


انواع قرص‌های تاخیری و جنسی و عوارض آن‌ها
بیماری جنسی برای هر کسی امکان دارد اتفاق بیافتد. برای درمان بیماری‌های جنسی شیوه‌های مختلفی وجود دارد؛ ازجمله این روش‌ها مراجعه به پزشک ارولوژ و یا حتی متخصصین سکس تراپی است. ولی به دلیل وجود تابو‌های اجتماعی اکثر مردم از مراجعه با این مرکز‌ها خودداری کرده و به سراغ دارو‌های تقویت جنسی میروند.


ناتوانی جنسی میتواند از مشکلات روحی و یا جسمی فرد ناشی شود. این بیماری در آقایان با بالارفتن سن، نسبتا شایع است. اما این روز‌ها تجویز دارو به وسیله پزشک میتواند این مشکل را حل کند.


بعضی از دارو‌های مربوط به ناتوانی‌های جنسی
- تادافیل (سیالیس)
- سیلدنافیل (ویاگرا)
- واردنافیل (لویترا)

این دارو‌ها سطح نیتریک اکسید در خون را افزایش می‌دهند. ترکیب شیمیایی نیتریک، گشادکننده عروق است و جریان خون را در رگ‌ها روانتر میکند.


در واقع این دارو‌ها میتوانند اندازه جریان خون در آلت تناسلی مرد‌ها را بالا ببرند. خون بیش‌تر در این قسمت به معنای عملکرد بهتر موقع رابطه جنسی است. ولی هیچکدام از این دارو‌ها بدون عوارض نیستند. در این بخش اول به عارضه‌های کلی دارو‌های ناتوانی‌های جنسی پرداخته شده است و بعد از آن هریک از دارو‌ها یکی یکی مورد بررسی قرار می‌گیرند.


عارضه‌های کلی ناشی از استفاده از دارو‌های درمان ناتوانی جنسی
سردرد

سردرد یکی از شایع‌ترین عوارض استفاده از این داروهاست. تغییر ناگهانی در جریان خون ناشی از افزایش مقدار نیتریک اکسید، موجب سردرد می‌شود.

این عارضه در تمام دارو‌های مربوط به ناتوانی جنسی دیده می‌شود و تغییر دارو، فایده‌ای ندارد. بهتر است درباره این مشکل با پزشک تان مشورت کنید.


بدن درد
بعضی از اشخاص بعد از استفاده از دارو‌های ناتوانی جنسی، دچار درد در تمام ماهیچه‌های بدنشان میشوند.
بعضی از اشخاص هم از کمردرد گلایه میکنند؛ که در این موارد می‌توانید با نظر پزشک تان داروی تان را عوض کنید.


مشکلات گوارشی
دارو‌های مربوط به درمان ناتوانی جنسی امکان دارد دستگاه گوارش را دچار مشکل کنند که شایع‌ترین آن‌ها هم سو هاضمه و بیماری اسهال است. اما برای کم کردن این عوارض، بهتر است رژیم غذایی تان را تغییر دهید. بجای نوشیدنی‌های کافئین دار یا آبمیوه، آب معمولی بنوشید. درصورتی که تغییر رژیم غذایی فایده نداشت، با پزشک مشورت کنید.


سرگیجه
افزایش در نیتریک اکسید بعضی از مردان را به سرگیجه مبتلا میکند. اما این مدل سرگیجه ملایم است. ولی سرگیجه، موقع فعالیت‌های روزانه، عذاب آور است. در مورد‌های نادر هم سرگیجه آنقدر شدید میشود که فرد، از حال میرود.


این شرایط خطرناک است و باید به آن توجه و سریعاً به پزشک مراجعه شود. حتی درصورتی که اندکی هم سرگیجه دارید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

تغییر در بینایی
دارو‌های درمان ناتوانی جنسی، دید فرد را تغییر داده و روی دید تاثیر منفی دارند و او را دچار تاری دید می‌کنند. از دست دادن بینایی مشکلی جدی است و باید به پزشک مراجعه کرد.


قرمز شدن
مصرف این داروها، سبب قرمز شدن موقت پوست صورت، جوش زدن و بروز لک هاتی پوستی می‌شود.

گرفتگی و یا آبریزش بینی

گرفتگی و یا آبریزش بینی یکی از عوارض رایج مصرف این داروهاست. اما بیشتر اوقات خود به خود برطرف می‌شوند. اگر این عوارض بادوام بودند، حتما با پزشک مشورت کنید.


تشخیص عوارض قرص تاخیری
هرچند دارو‌های ناتوانی جنسی با عوارضی که به آن‌ها اشاره شد، همراه هستند. ولی گاهی وقت‌ها عوارضی مشاهده میشود که قبل از آن دیده نشده بوده است.
این عوارض میتوانند بسیار خطرناک باشند. عوارضی مثل:
- پریاپیسم (یا نعوظ مانا که بیش از ۴ ساعت طول کشیده و بسیار دردناک است.)
- تغییر غیرمنتظره در شنوایی
- از دست دادن بینایی
- به محض مشاهده هریک از موارد بالا باید به پزشک مراجعه کرد.


همه چیز درباره تادافیل (سیالیس)

تادافیل یا سیالیس دو مشکل “هایپرپلازی خوش خیم پروستات” رایج‌ترین علل انسداد ادراری و "ناتوانی جنسی" در مردان می‌پردازد.


به صورت قرص خوراکی و با تجویز پزشک در دسترس بیمار قرار می‌گیرد. این دارو مناسب زنان و همچنین کودکان نیست.

سیالیس، ناتوانی جنسی را درمان نمی‌کند، اما میل جنسی را افزایش می‌دهد و یا شکلی از داروی جلوگیری از بچه دار شدن است. این دارو نمی‌تواند فرد را در برابر بیماری‌های جنسی، از جمله ایدز، ایمن کند.


عوارض جانبی تادافیل
از عوارض جانبی شایع داروی تادافیل میتوان به سردرد، معده درد، کمردرد، درد‌های ماهیچه ای، قرمز شدن پوست، آبریزش بینی، بیماری اسهال و یا تورم در پا و قوزک پا اشاره نمود.

ولی عوارض جانبی خطرناک این دارو که در صورت مشاهده باید سریع به پزشک مراجعه کرد، موارد زیر هستند:

* پریاپیسم (یا نعوظ مانا)، بیماری غیرشایعی است که آلت تناسلی مرد، به مدت طولانی در وضعیت نعوظ باقی می‌ماند و معمولاً دردناک و بدون میل یا تحریک جنسی است.

* تغییر در دید، مثل مشاهده سایه‌های رنگ آبی اطراف اشیاء، تشخیص ندادن رنگ‌های سبز و آبی از یکدیگر، کاهش ناگهانی بینایی

* از دست دادن شنوایی که به صورت کاهش شدید شنوایی و یا شنیدن صدای زنگ و سرگیجه، خود را نشان میدهد.

تداخل دارویی تادافیل با دارو‌های دیگر
تادافیل امکان دارد با دارو‌های شیمیایی و یا دارو‌های گیاهی دیگر و همچنین و یتامین‌ها تداخل به وجود آورد. تداخل در واقع هنگامی است که ماده‌ای روش عملکرد دارویی را تغییر دهد.
این مسئله میتواند خطرناک باشد و یا جلوی اثرگذاری داروی مصرفی را بگیرد. برای پیش‌گیری از تداخل دارویی، پزشک متخصص باید داروی تان را با دقت تجویز کند.


بدین ترتیب درصورتی که دارویی استفاده می‌کنید، حتماً به پزشک تان اطلاع دهید. از این دارو‌ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

دارو‌های آنژین (نیترات ها)

استفاده تادافیل (سیالیس)، همراه با نیترات ها، فشار خون را بطور غیرمنتظره تا سطح خطرناکی پائین می‌آورد و فرد را به حال غش می‌اندازد.

از نیترات‌ها میتوان به دارو‌های زیر اشاره نمود:

نیترو گلیسیرین، ایزوسورباید دی نیتریت، ایزوسورباید مونونیتریت، آمیل نیتریت و بوتیل نیتریت


دارو‌های فشار خون و یا پروستات (مسدود کننده‌های آلفا)

استفاده این دارو بهمراه دارو‌های مسدودکننده آلفا، فشار خون را بسیار پائین می‌آورد و ممکن است جان فرد را به خطر اندازد. از این دارو‌ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

ترازوسین، تامسولوسین، دوکسازوسین، پرازوسین، آلفوزوسین، آملودیپین (مسدودکننده کانال
کلسیم)، مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین II، انالاپریل (مهارکننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین)، متروپولول (مسدودکننده بتا)

بعضی از دارو‌های مربوط به بیماری ایدز

استفاده تادافیل (سیالیس) بهمراه دارو‌های کنترل ایدز، فرد را دچار افت شدید فشار خون و سرگیجه و معضلات بینایی میکند. این دارو چه بسا میتواند باعث پریاپیسم، شود.
کتوکونازول، ایتراکونازول از این دست دارو‌ها هستند.

آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها مثل کلاریترومایسین، اریترومایسین، ریفامپین و تلیترومایسین میتوانند در داروی تادافیل تداخل ایجاد کرده و فرد را دچار افت شدید و پریاپیسم دردناک نماید.

دارو‌های بیماری پرفشاری ریوی

دارو‌هایی مثل سیلدنافیل درست مثل سیالیس عمل کرده و خطر عوارض جانبی آن را عمیقاً افزایش میدهد.

دارو‌های مربوط به اسید معده

این دارو‌ها از جمله هیدروکسید منیزیم، نیزاتیدین، رانیتیدین و راموتیدین مانع جذب سیالیس در خون میشود. دارو کاملاً بدون خاصیت باقی می‌ماند.


دارو‌های درمان ناتوانی جنسی دیگر

استفاده چند داروی درمان ناتوانی جنسی در کنار هم، عوارض جانبی را شدت می‌بخشد و مشکلات جدّی برای بیمار بوجود می‌آورد.


تداخل غذایی

موقع استفاده تادافیل نباید، گریپ فروت و یا آب آن استفاده شود. این میوه میتواند سطح جذب داروی سیالیس در خون را بالا برده و عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.

همچنین استفاده نوشیدنی الکلی همراه با این دارو بسیار خطرناک است. الکل و تادافیل، خون را رقیق و رگ‌های خونی را گشاد میکنند و امکان دارد فشار خون بسیار افت کند.

افت فشار خون هم امکان دارد زمانی که فرد ایستاده است، شدیدتر شود که به آن افت فشار خون وضعیتی میگویند و از علایم آن میتوان به افزایش ضربان قلب، سرگیجه و سردرد اشاره نمود.


افرادی که باید از این دارو خودداری کنند عبارتند از:
* افرادی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند، فعالیت جنسی، خطر مشکلات قلبی شان را بالا می‌برد. بدین ترتیب استفاده از دارو‌های درمان ناتوانی جنسی در آن‌ها بسیار خطرناک است.

* استفاده از این دارو در اشخاص مبتلا به پریاپیسم، زیان بخش است و مشکل آن‌ها را شدیدتر میکند.

از عوارض ناشی از ابتلا به پریاپیسم میتوان به مشکلات در گلبول‌های قرمز خون مثل کم خونی داسی شکل، سرطان خون، میلوما چندگانه که سرطانی شدن سلول‌های خونی پلاسماسل است و بصورت درد استخوان یا شکستگی، نارسایی کلیه، کم خونی بروز میکند و بیمار پیرونی که نوعی بیماری در اندام جنسی مردانه است، اشاره نمود.


* افرادی که مشکلات بینایی دارند، نباید از این دارو استفاده کنند. احتمال کوری فرد مبتلا به نوروپاتی قدامی غیرآرتریتیکی عصب بینایی، بسیار زیاد است.

* اشخاص مبتلا به بیماری‌های کلیوی و یا افردی که دیالیز میشوند.
بدن این اشخاص نمی‌تواند این دارو را بدرستی دفع کند و باقی ماندن دارو در بدن عوارض جانبی آن را شدیداً افزایش میدهد.

* بدن اشخاص مبتلا به بیماری‌های کبدی به دلیل این که نمی‌تواند بدرستی این دارو را پردازش کند، فرد را دچار عوارض جانبی بسیار شدید داروی تادافیل میکند.

* استفاده این دارو شرایط مبتلایان به زخم معده و یا افردی که به اختلال‌های خون ریزی مبتلا هستند را بدتر میکند.


در صورت استفاده از این دارو آن‌ها باید کاملاً تحت نظر پزشک باشند.
اشخاص مسن و افردی که دچار آلرژی‌های شدید هستند، نباید از این دارو استفاده کنند.

همه چیز درباره سیلدنافیل (ویاگرا)

ویاگرا یکی دیگر از دارو‌های درمان ناتوانی جنسی در مردان است که بصورت خوراکی استفاده میشود. اندازه مصرف معمول آن ۵۰ میلی گرم و یک ساعت قبل از رابطه جنسی است.

ویاگرا بیش‌تر از یکبار در روز نباید استفاده شود. این دارو منتسب به خانواده دارو‌های بازدارنده فسفودی استراز- ۵ است و با افزایش جریان خون در آلت تناسلی، به درمان اختلال نعوظ می‌پردازد.

از عوارض جانبی داروی ویاگرا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

سردرد، قرمز شدن غیرمنتظره صورت، معده درد، اشکال در دید (مثل اشکال در تشخیص ته رنگ‌های آبی، دید تیره و مات)، آبریزش بینی، کمر و ماهیچه درد، تهوع، سرگیجه و جوش

این عارضه‌های معمولاً ملایم هستند و به مرور برطرف میشوند. ولی درصورتی که برطرف نشدند، باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.

عوارض جدّی و خطرناک ویاگرا

عوارض جانبی زیر جدّی و خطرناک هستند و به محض مشاهده آن‌ها باید پیش پزشک رفت:
* پریاپیسم (یا نعوظ مانا) که بسیار دردناک است.
* از دست دادن غیرمنتظره بینایی یک یا هر دو چشم
* مشکلات شنوایی (کاهش یا از دست دادن شنوایی و یا وزوز گوش)
* سرگیجه

تداخل دارویی ویاگرا با دارو‌های دیگر

ویاگرا مثل تادافیل (دیگر داروی درمان ناتوانی جنسی) هم احتمال تداخل با دارو‌های شیمیایی و گیاهی دیگر و همچنین ویتامین‌ها دارد.

موقع مصرف این دارو باید پزشک خود را از استفاده احتمالی دارو‌های دیگر آگاه کنید.

دارو‌هایی که نباید بهمراه ویاگرا استفاده شوند

* نیترات‌ها و دارو‌های محرک گوانیلات سیکلاز، این دارو‌ها فشار خون را تا حد خطرناکی پائین می‌آورند.

* بازدارنده‌های آنزیم پروتئاز HIV (ویروس ایدز) مثل ریتوناویر، ایندیناویر ساکوئیناویر یا آتازاناویر

* بعضی از آنتی بیوتیک‌ها مثل کلاریترومایسین، اریترومایسین و تلیترومایسین.

* بعضی از ضدقارچ‌ها مثل، کتوکونازول، ایتراکونازول

* دارو‌های بازدارنده آلفا مثل ترازوسین، دوکسازوسین، آلفوزوسین یا سیلودوسین (این دارو‌ها فشار را تا حد بی هوشی پائین می‌آورند.)

* دارو‌های فشار خون مثل آملودیپین (این دارو‌ها هم درصورتی که بهمراه ویاگرا استفاده شوند، فشار را تا حد خطرناکی پائین می‌آورند.)

* دیگر دارو‌های درمان ناتوانی جنسی نباید با ویاگرا استفاده شوند.


تداخل غذایی

موقع استفاده این دارو نباید گوشت پرچربی استفاده کرد، برای این که دست کم به مدت یک ساعت، اثر دارو را به تعویق می‌اندازد.

همچنین استفاده از نوشیدنی‌های الکلی بهمراه این دارو بسیار خطرناک است و امکان دارد به قیمت جان بیمار تمام شود.

بیماران مبتلا به نارحتی‌های قلبی، مشکلات چشمی، کلیه و کبد و کسانی که آلرژی‌های شدید دارند، نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو برای اشخاص مسن هم بسیار زیانبار است.


بعضی از عارضه‌های داروی لویترا

لویترا (واردنافیل)

این دارو هم که برای درمان ناتوانی جنسی است و بصورت خوراکی استفاده میشود، عوارض جانبی آرام و یا جدّی و خطرناک مثل ویاگرا دارد.

از نظر تداخل غذایی این دارو باید اعلام‌کرد که استفاده از آن با آب گریپ فروت، سطح جذب این دارو را در خون بسیار بالا برده و عوارض جانبی آن را شدیدتر میکنند.

موارد توجه:

* بدلیل عدم مطالعه لویترا با سایر دارو‌های موثر در اختلالات نعوظ، مصرف همزمان آن‌ها با هم توصیه نمی‌شود.

* مصرف لویترا باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و نباید بیشتر از دوزی که پزشک تجویز کرده مصرف شود، در غیر اینصورت احتمال بروز عوارض جانبی افزایش می‌یابد.

* در صورت تجربه نعوظ ناقص یا طولانی بیشتر از ۴ ساعت فورا به پزشک مراجعه نمایید چر ا. که در این شرایط آلت تناسلی دچار صدمه جدی و دائمی میشود بنابراین باید درمان باید قطع شود. این حالت از اورژانس‌های اورولوژی است

* بدلیل ایجاد عوارض جدی لویترا در بیماران قلبی، در صورت داشتن بیماری قلبی موضوع را با پزشک درمیان بگذارید.

* اگر بصورت ناگهانی دچار مشکلاتی در دید یک یا هر دو چشم شدید، مصرف لویترا را قطع و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

* همچنین در صورت احساس کاهش ناگهانی در حس شنوایی که ممکنست با سرگیجه و احساس صدای زنگ در گوش باشد سریعا به پزشک مراجعه کنید.

همچنین داروی لویترا نباید هم زمان با دارو‌های آنتی بیوتیک، ضدقارچ، دارو‌های درمان ایدز و ناهنجاری ضربان قلب استفاده شوند.

افرادی که به بیماری‌های کبدی، کلیوی، بینایی، مبتلا هستند هم نباید از این دارو‌ها استفاده کنند. این دارو برای کهنسالان هم مسئله ساز بوده و خطرناک است.


عوارض داروی لویترا:

عوارض جانبی شایع عبارتند از: سردرد، گرگرفتگی، سوءهاضمه، سرگیجه، خفگی، مشکلات معده همچنین لویترا میتواند بصورت غیر معمول باعث:

* نعوظ مداوم غیر طبیعی اندام جنسی

* تغییرات در مشاهده رنگ‌ها، مانند عدم تشخیص بین رنگ آبی و سبز     منبع:زندگی آنلاین

دیگر خبرها

 • درمان کبد چرب با طب سنتی
 • آیا قرص ویتامین D معجزه می‌کند؟
 • چرا آنفلوآنزا باعث بدن درد می‌شود؟
 • درمان معده درد با طب سنتی
 • ارتباط سطح ویتامین دی با عمر طولانی
 • آشنایی با خواص اعجاب انگیز عرق یونجه
 • چرا تمام بدنتان درد می‌کند؟
 • مسی هنوز دوای درد آبی اناری ها نیست (عکس)
 • آلزایمر؛ نشانه‌ها، درمان و راه‌های پیشگیری
 • نبود ویتامین دیابتی ها را زودتر می کشد
 • چرا ایتالیایی‌ها از قیچی برای برش پیتزا استفاده می‌کنند؟
 • کاهش تهوع بارداری با مصرف مکمل ویتامین B6
 • ۱۳ بیماری که با مصرف روزانه آب و لیمو درمان می‌شود
 • کمبود ویتامین‌های B. ۳ و B. ۱۲ خطر ابتلا به میگرن را افزایش می‌دهد
 • اگر از دیابت رنج می‌برید این نوشیدنی خوش‌طعم دوای درد شماست
 • درمان دل‌درد با دارو‌های گیاهی
 • کمبود ویتامین‌های B۳ و B۱۲ خطر ابتلا به میگرن را افزایش می‌دهد
 • فعالیت ۶۱ مرکز درمان سوء مصرف مواد در چهارمحال و بختیاری
 • مسکن های گیاهی برای درمان دل درد