معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پایان طرح «زوج یا فرد» در پایتخت خبر داد و گفت: از ابتدای تیر ماه طرح «محدوه کنترل آلودگی هوا» در محدوده‌ زوج یا فرد سابق اجرایی خواهد شد.

به گزارش  ایسنا،  محسن پورسیدآقایی با اشاره به اجرای طرح ترافیک ۹۸ از ابتدای تیر ماه تصریح کرد: طرح ترافیک همانند سال گذشته در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می‌شود. با این تفاوت که از ابتدای تیرماه ۹۸ طرح «زوج یا فرد» حذف خواهد شد و به‌جای آن طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» در محدوده دوم اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر پایان اجرای طرح زوج یا فرد در پایتخت اظهارکرد: در طرح مذکور، خودروهای پلاک تهران در هر فصل ۲۰ روز(و خودروهای پلاک غیر تهران ۱۵ روز) مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند به‌طوری‌که زوج یا فرد بودن پلاک خودروها نیز در تعیین روزهای مجاز اثری ندارد و ملاک، صرفا تعداد روزهای ورود است.

معاون شهردار تهران بر ضرورت ثبت‌نام خودروها در سامانه‌ «تهران من» تاکید کرد و گفت: تمامی دارندگان خودروهای شخصی ساکن تهران همچنین ساکنان دیگر شهرها که با خودروی شخصی قصد سفر به تهران را دارند باید پیش از ورود به محدوده‌های ترافیکی اول و دوم در سامانه «تهران من» به نشانی My.tehran.ir ثبت‌نام کرده باشند تا بتوانند از ۲۰ روز تردد رایگان در محدوده‌ کنترل آلودگی هوا بهره‌مند شوند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، معاون شهردار تهران اظهارکرد: در سال ۹۸ با هدف تشویق بیشتر شهروندان به قانون‌مداری و کاهش موارد اعمال جریمه، با هماهنگی پلیس راهور ناجا، مهلت یک‌ماهه‌ای برای پرداخت عوارض طرح ترافیک و جلوگیری از جریمه در نظر گرفته‌شده است. بدین معنا که اگر شهروندانی با خودروی شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شوند اما در حساب خود موجودی کافی نداشته‌ باشند، یک ماه مهلت دارند که بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند که استفاده از این مهلت و دریافت پیامک هشدار نیز منوط به ثبت‌نام در سامانه‌ «تهران من» است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چالش صنایع خودروسازی جهان؛تامین امنیت سایبری

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ همانند دستگاه های دیگری چون کامپیوترها، تلفن های همراه و دیگر گجت ها که به اینترنت وصل هستند، خودروهای متصل نیز در برابر حملات هکری آسیب پذیر خواهند بود.

اگر نگاهی واقع بینانه به این موضوع داشته باشیم، خواهیم دید که میزان آسیب پذیری خودروهای متصل زیاد است، زیرا تاکنون موارد متعددی از نفوذ هکرها به دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیا گزارش شده و به گفته کارشناسان کن باس (CAN bus) خودروها بسیار شکننده هستند.

می توان گفت در سال 2018 بالاخره مساله امنیت خودروهای متصل به هم، توجهی را که لازم بود، دریافت کرد. درست است که آلوده شدن به بدافزارها و سرقت اطلاعات مربوط به اطلاعات بانکی برای هیچ کسی خوشایند نیست، اما نفوذ هکرها به سیستم های مختلف خودرو، می تواند باعث از دست رفتن کنترل ترمز یا فرمان شده و در نهایت مرگ سرنشینان را به دنبال داشته باشد. حال تصور کنید هکرها موفق به در اختیار گرفتن کنترل یک اتومبیل تجاری یا مسافربری شوند، در چنین شرایطی عواقب بسیار ناگوارتر خواهند بود.

سوالی که اینک پیش می آید اینست که با در نظر گرفتن خطرات بالقوه خودروهای متصل به هم، امسال چه اتفاقاتی باید در این زمینه رخ بدهد؟ در نوشتار حاضر می خواهیم به طور خلاصه به این موضوع بپردازیم.

حمله های هکری روز صفر (zero-day) بیشتر

در سال 2018 آمار حملات هکری به خودروهای متصل در مقایسه با سه سال قبل حدود سه برابر بیشتر شد. واضح است که افزایش تعداد خودروهای متصل در خیابان ها، یکی از عوامل اصلی این مساله بوده و هکرها دوست دارند اهداف بزرگ تری را نشانه بگیرند.

بنابراین انبوه داده های موجود در خودروهای متصل می تواند به عنوان منبعی جذاب برای هکرها عمل کند؛ مثل هکری که با نفوذ به تسلا مدل 3 کامپیوتر آن را برای اجرای سیستم عامل خود سرقت کرد و یا نفوذ به سیستم اخطار و سرقت خودروها که تاکنون موارد متعددی از آن گزارش شده اند. حفره های امنیتی سیستم اینفوتینمنت، سیستم های تله ماتیک و ECU نیز باعث سرقت مدل های مختلف از جمله محصولات ب ام و شده است.

از آنجایی که ترمیم مشکلات امنیتی خودروها معمولا زمان بر بوده و سرعت زیادی ندارد، بیشتر حفره ها تا زمان انجام یک حمله هکری ناشناخته و مخفی باقی می مانند، مثل حملات نوع روز صفر (zero-day).

با رشد فروش خودروهای متصل و پیشرفته تر شدن نرم افزارهای موجود بر روی چنین مدل هایی باید منتظر حملاتی پیچیده تر در سال 2019 باشیم.

نگرانی بیشتر تولیدکنندگان خودرو و راهکارهای جدی تر

بر اساس آمار شرکت های امنیت سایبری، در سال های اخیر خطرات مرتبط با خودروهای متصل چند برابر شده، طوری که FBI نیز با ورود به این حوزه هشدارهایی را صادر کرده است؛ همچنین مقامات بریتانیا نیز دسامبر گذشته استانداردهای جدیدی را در زمینه امنیت سایبری اتومبیل های خودران تدوین کردند.

تولیدکنندگان خودرو اکنون متوجه هستند که مشتریان و سازمان ها آنها را به عنوان مسئول امنیت اتومبیل خود می دانند. به همین خاطر برندهای مختلف دیگر تنها به تامین کنندگان قطعات اکتفا نکرده و از متخصصین امنیت سایبری برای برطرف کردن هر گونه آسیب پذیری کمک می گیرند.

شرکت های امنیتی که با برندهای گوناگون همکاری می کنند، روش های متفاوتی دارند، از کنترل و نظارت بر شبکه گرفته تا آزمایش ECU برای کشف هر گونه فعالیت مشکوک.

اگر چه هنوز خودروسازانی وجود دارند که مقوله امنیت سایبری جزو اولویت های اصلی آنها نیست، اما چنین برندهایی انتخاب دیگری نداشته و دیر یا زود بالاخره وارد عمل خواهند شد؛ به ویژه اینکه سازمان های دولتی مثل کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) و سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا (NHTSA) دست به کار شده و اینک در زمینه امنیت سایبری و مسائل مربوط به حریم خصوصی مشغول تحقیق هستند.

تشخیص آنبورد نفوذها و جلوگیری از حملات روز صفر

وجود حفره های امنیتی یا ترغیب کاربران به نصب یک بدافزار، موجبات دسترسی هکرها به شبکه و در اختیار گرفتن کنترل تمامی دستگاه های متصل به آن را فراهم می کند.

این موضوع درباره خودروهای متصل و شبکه های داخلی آنها نیز صادق بوده و هکرها می توانند با سرقت اعتبارسنج های لازم از طریق فیشینگ، اپلیکیشن یا حمله مرد میانی سیستم های امنیتی را دور بزنند.

همانطور که در بالا بطور غیر مستقیم اشاره شد، مشکل حملات روز صفر در خودروهای متصل اینست که چنین حمله ای ممکن است به معنای آخرین روز راننده یا فرد موتورسوار باشد.

تنها راه مطمئن برای جلوگیری از پیش آمدن سناریوهای مشابه، مقابله با حملات در همان وهله اول است. برای این کار برندها به استفاده از سیستم های تشخیص و جلوگیری از نفوذ هکرها روی آورده اند.

سیستم های این چنینی بر فعالیت سایر سیستم های موجود در یک خودرو نظارت می کنند. در صورت تشخیص هر گونه فعالیت مشکوک و ناهماهنگ با پروفایل های تعریف شده، اخطاری مبنی بر دستکاری سیستم و وجود خطر بالقوه صادر می شود. در فاز بعدی چنانچه فعالیت ها با الگوهای پیش‌فرض مطابقت نداشته باشند، احتمال اینکه یک عامل مخرب به سیستم های خودرو راه یافته و باید کنترل شود، قوت می گیرد.

با محرز شدن نفوذ عامل مخرب، سیستم های امنیتی گاها خود وارد عمل شده و از حملات جلوگیری می کنند و یا اینکه راننده یا اپراتور مسئول ناوگان را در جریان می گذارند تا با تحلیل خطر نسبت به توقف امن خودرو یا اتخاذ تصمیمات دیگر اقدام کنند. انتظار می رود امسال خودروهای متصل بیشتری به سیستم های امنیتی مشابهی مجهز شوند.

راه اندازی مراکز عملیات امنیتی بیشتر به منظور تشخیص نفوذ و حملات هکری

مدیریت و مقابله با تعداد بالای اخطارهای امنیتی به ویژه در ناوگان های بزرگ می تواند خیلی پیچیده باشد. به همین دلیل باید مرکز عملیات امنیتی (Security Operations Center) یا به اختصار SOC دایر گردد تا تمامی اخطارها به درستی آنالیز و کنترل شوند.

البته در حال حاضر چند مرکز SOC مشغول به کار هستند، اما با افزوده شدن بر میزان خودروهای متصل در خیابان ها، نیاز به مراکز مشابه بیشتر می شود.

تشخیص بی نظمی های رفتاری که می تواند نشان دهنده حملات بالقوه باشد، به الگوریتم های پیشرفته وابسته است. از آنجایی که توسعه این الگوریتم ها با محدودیت های فنی و مالی روبرو است، امکان بهره گیری از آنها در اکثر مدل های تولیدی فعلی وجود ندارد.

با این حساب به منظور اثربخشی کامل، مراکز عملیات امنیتی باید از تکنولوژی پیشرفته برای تشخیص و کشف هر گونه بی نظمی در داده های دریافتی از خودروها استفاده کنند.

جمع بندی

از زمان اختراع موتورهای درون سوز بیش از یک قرن می گذرد. جنس مشکلاتی که برندهای مختلف در گذشته با آنها دست به گریبان بودند، با آنچه که اکنون بر سر راه خودروسازان قرار گرفته کاملا متفاوت است.

کارشناسان پیش بینی می کنند در دهه آتی خودروها بیش از آنچه که در یک قرن اخیر شاهدش بودیم، متحول خواهند شد. در این بین سال 2019 هم نقشی کلیدی در تعیین مسیر امنیت سایبری وسایل نقلیه خواهد داشت، زیرا صنعت خودرو باید با در پیش گرفتن راهکارهایی نسبت به امنیت اتومبیل های متصل و خودران اطمینان حاصل پیدا کند.

 

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۲۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرح زوج و فرد در محدوده مرکزی شهر تبریز اجرایی می‌شود
 • ◄ کاهش ترافیک در محدوده زوج و فرد سابق
 • تغییر بهره‌بردار یک پلاک ثبتی از پژوهشگاه شیمی
 • شناسایی دلالان سکه و ارز با دوربین/ افزایش ترافیک در محدوده بیرونی رینگ دوم
 • طرح زوج و فرد تا 20 روز آینده در محدوده مرکزی شهر تبریز اجرایی می‌شود
 • در واکنش به انتقادات از حلقه دوم طرح ترافیک
 • میزان عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا مشخص شد
 • روز‌های مجاز تردد در طرح ترافیک جدید منحصر به فصل است
 • پلاک کوبی دام های سبک و سنگین گلستان آغاز شد
 • ضرورت ایجاد پارکینگ خودروهای سنگین در کرج
 • برای تردد در طرح ترافیک جدید با خودروی شخصی چقدر باید بپردازید؟ + جدول
 • با خودروی شخصی تردد می‌کنید؛ در طرح ترافیک جدید چقدر باید بپردازید؟
 • با خودروی شخصی تردد می‌کنید؛ در طرح ترافیک جدید چقدر باید بپردازید؟/ جدول
 • با خودروی شخصی تردد می‌کنید؛ با طرح ترافیک جدید چقدر باید بپردازید؟/ جدول
 • نقشه طرح کاهش منطقه الودگی هوای تهران
 • «طرح ترافیک جدید» پیوست‌ ترافیکی ندارد!/معضل نبود مدیران باسابقه در حوزه حمل‌ونقل‌ و ترافیک/طی ۲ سال، فقط ۱۳ اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی اضافه کرده‌اند
 • بازگشت به دوران موتورهای دیزلی
 • پولی شدن زوج یا فرد به بهانه کاهش آلودگی هوا/ خودرو‌های سواری با سهم ۳ درصدی از آلایندگی هوا قربانی درآمدزایی شهرداری
 • بعد از اجرای طرح جدید، سفر با مترو کاهش پیدا کرد /افزایش آمار خودروهای غیر مجاز در محدوده طرح ترافیک