گروه سیاسی جهان نيوز: بیژن زنگنه، وزیر جهاد دهه شصت، وزیر نیرو در دولت سازندگی، وزیر نفت دولت خاتمی و مجددا وزیر نفت کابینه روحانی که برخی به وی ««آقای همیشه وزیر» می گویند، که تقریبا حواشی مهم و برجسته اطراف او پایان ناپذیر بوده است، در گفتگو با خانه ملت گفته است: «من در طول عمر کاری خود، هرگز اقدام‌کننده  و متقاضی برای پذیرش مسئولیتی نبوده‌ام، این مسئولیت بوده که آمده و من هم پذیرفته‌ و کار کرده‌ام.

  اکنون هم نه خسته هستم و نه پیر به آن معنا که روحیه و شادابی کاری نداشته باشم».

به گزارش جهان نيوز، بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*در حال حاضر روزی 17 تا 18 ساعت کار می‌کنم و در شرایط کنونی که جنگ شدید اقتصادی هستیم، انگیزه بسیاری دارم اما با قرار گرفتن فرد جوانی در راس وزارت نفت موافق بودم، هرچند جوانی، تنها به سن نیست بلکه به قول مقام معظم رهبری، به روحیه جوانانه بستگی دارد. زمان تشکیل دولت دوازدهم به آقای روحانی بسیار اصرار کردم که برای وزارت نفت، فرد جوانی انتخاب کند، بنده نیز کمک خواهم کرد، اما آقای رئیس‌جمهور نپذیرفتند.

*من در طول عمر کاری خود، هرگز اقدام‌کننده و متقاضی برای پذیرش مسئولیتی نبوده‌ام، این مسئولیت بوده که آمده و من هم پذیرفته‌ و کار کرده‌ام. اکنون هم نه خسته هستم و نه پیر به آن معنا که روحیه و شادابی کاری نداشته باشم.

*در تحریم‌های فعلی شخصا می‌توانستم شلوغ وپلوغ و پر سرصدا کار ‎کنم و اختیارات بسیاری برای خود از حاکمیت بگیرم، اما با این وجود قانونمند کار می‌کنم وبرای هر کار جدیدی مصوبه می‌گیرم و طبق آن عمل می‌کنم به نحوی که همه بزرگان، مطلع باشند و بدانند چه تصمیماتی می‌گیریم. در بحث فروش نفت در دوران تحریم‌ها و یا با شیوه جدید، 7 نفر زیر تصمیمات را امضاء می کنند که یکی از آن امضاءها از وزارت نفت است و 6 امضاء آن از جاهای دیگر.

*ما اکنون در وزارت نفت فعالیت‌های بسیاری انجام می‎دهیم که نمی‌گویم خلاف قانون است اما از رویه‌های متعارف خارج است که در مورد انجام این کارها اجازه گرفته‌ایم.

*نمی‌خواهم امروز رجز بخوانم چراکه الان وقت رجز خوانی نیست . نمی‌توانم یکسری مسائل را افشا کنم . بعضی‌ها می‌خواهند با فشار آوردن من را در یک موضعی قرار دهند که برخی از فعالیت‌های‌مان را افشا کنم.

*سنی از من گذشته و سابقه طولانی در نفت دارم، حدود 22 سال پیش در حوزه نفت وارد شدم. بالاخره سعی می‌کنم در زیر بال و پر خودم، جوان‌هایی را رشد دهم و بالا بیاورم و این افراد صاحب اعتبار شوند و کار کنند.

*عده‌ای از سال 92 همزمان با ورود من به وزارت نفت با تمام قدرت علیه من کار کردند و هنوز هم فعالیت می‌کنند

*یکی از مشکلات و دلایلی که من آسیب می‌بینیم این است که اهل رفیق‌بازی و برگزاری به اصطلاح، گعده نیستم!  تمام دوستانم افرادی هستند که در حین کار و در محیط کاری با آن‌ها آشنا شد‌ه‌ام و به توانمندی و شخصیت آن‌ها واقف و علاقه مند شده ام بنابراین من نه باندبازم، نه رفیق باز، اما همیشه تیمی را برای خودم ترتیب می دهم که بتوانند با من کار کنند و با هم هماهنگ باشیم.

*افرادی که خارج از وزارتخانه آورده ام یک ون هم نیستند چه برسد به مینی‌بوس و اتوبوس.

*انتخاب‌های خارج از وزارتخانه‌ی من بسیار محدود است، در شرکت نفت فقط آقای کرباسیان بوده که ایشان نیز در صنعت نفت سابقه داشته، در سال 76 که وزیر بودم ایشان معاونم بودند، از طرفی ایشان مسائل بنگاهداری را در سطح بالا می‌فهمد و درک درستی از اقتصاد دارد و در سطح نظام قابل اعتماد است. من فقط چند نفری را خارج از وزارتخانه آورده‌ام که تعدادشان بسیار محدود است، یک ون هم نیستند چه برسد به مینی‌بوس و اتوبوس و اکثر همکارانم، کارمندان نفت هستند.

*من فقط خودم کار دولتی دارم و دوباره به سر کار برگشته‌ام اما نه بچه‌ها و نه همسرم کارمند دولت نیستند.

*من با آقای ظریف، وزیر اطلاعات، آقای همتی، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) چه در زمان مدیر قبلی، آقای عبداللهی که برادر عزیزی برای من بود و چه در دوره مدیریت آقای دکتر سعید محمد، هیچ مشکلی نداشته‌ام که حتی صدای‌مان را بالا ببریم بنابراین مطلقا خلاف می‌گویند.

*عده‌ای در رسانه‌ها، خیال‌پردازهای خیلی خوبی هستند که حیف است استعدادهای آن‌ها هدر رود و این افراد باید فیلمنامه بنویسند و براساس آن‌ها، فیلم و کارتن تهیه شود و از آن‌ها در این بخش استفاده شود، به نظرم این افراد تخیل قوی دارند و می‌توانند چهره‌های خیالی، حتی بهتر از "هری پاتر" خلق کنند، اینگونه داستان‌سرایی‌های تخیلی، کار این افراد است.
 
*ریشه این نگاه‌ها به شخص شما چیست و از کجا نشأت می‌گیرد؟" «زبان گویا، جیب بسته و کمربند محکم!»
 
*بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم، انشاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.

*تنها انگیزه‌ام از ماندن در وزارت نفت این است که تلاش کنم اولا نگذاریم آمریکا به هدفش برسد و ثانیا تا جایی که در توانم است از درد و رنج مردم کم کنم. نیامده‌‌ام برای بقای خودم پول مردم را به کسی دهم و برای خودم رفیق درست کنم، در حالی که می‌توانم در وزارت نفت هزاران نفر رفیق داشته باشم چرا پول دستم است. به هر کسی لبخند بزنم چیزی نصیبش می‌شود، وضع مالی‌اش خوب می‌شود، تشکر می‌کند، من آدم خوش اخلاقی نیستم و نمی‌توانم آدم خوش اخلاقی باشم. خوش اخلاق باشم نسبت به پول وزارت نفت طمع می‌کنند.

*مگر چند سال دیگر زنده‌ام؟، نمی‌خواهم نفرین و لعنت مردم را برای خودم بخرم  آن دنیا هم باید جوابگوی خداوند باشم. چطور می‌توانم جواب خدا را بدهم؟ اکنون هم نمی‌دانم چطور باید جوابگوی خداوند باشم، چه برسد به اینکه بخواهم این اتفاقات را عمدی انجام دهم و بیت‌المال از دست برود، به چه دلیلی؟

*در مورد داستان دستگاه پوز در دفتر من، حتی یک خبرنگار نرفت موضوع را بررسی کند و هر کسی حرف‌ خودش را زد و همه حرف‌هایی که فردی به خلاف گفت را تکرار کردند، چرا نرفتند ببینند که اصل این موضوع چه بود؟ گفتند، در دفتر من طلا و دلار کشف شده، آیا من برای ملاقات افراد با خودم از آن‌ها  طلا و دلار می‌گرفتم؟ آیا وزیر نفت این کار را می‌کند؟ همه این داستان‌ها را می‌نشینند و ‌می‌بافند.

*یک نفر کارمند ساده مدت موقت که مأمور خریدهای جزیی  بوده، برای انجام کارهایش دستگاه پوز گرفته و همکارانش که از وجود این دستگاه مطلع شده‌اند، پرداختی‌های خودشان شامل پول برق و آب، نقد کردن کارت بانکی، انتقال کارت هدیه یا نفت کارت را از طریق این دستگاه پوز انجام می‌دادند، در طول دو سال هم گردش مالی این دستگاه حدود یک میلیارد تومان بوده و با بازرسی انجام شده نیز کاملا مشخص شده که هیچ مورد خلافی هم واقع نشده حالا در مورد چنین موضوع ساده و شفافی باید این تهمت‌ها را بزنند؟!

*خدا را شاکرم که نه پدرم لقمه حرام به دهان ما گذاشت و نه بنده لقمه حرام در دهان بچه‌هایم گذاشته‌ام، همکاران سالم بسیاری هم داریم. البته حرام‌خوری در جامعه زیاد شده است و وقتی جلوی یک عده از این حرام‌خوری‌ها را می‌گیریم به ما حمله می‌کنند. چه کار کنم؟ اجازه دهم من هم شریک‌شان شوم؟ من که نمی‌توانم با آن‌ها شریک شوم پس تا می‌توانند پشت من حرف می زنند.

وزارت اطلاعات در ابتدا سوالاتی پرسید و سپس بچه‌های بازرسی وزارت نفت موضوع را بررسی کردند و به مسئولان این وزارتخانه گزارش دادند و ماموران وزارت اطلاعات زمانی که دیدند که چیزی نیست رفتند. اولین کسی که مدعی شد، بازرسی خود نفت بود، آن‌ها اطلاعاتی کسب کردند مبنی بر اینکه یک حساب بیش از حد گردش مالی دارد، بنابراین آمدند و بررسی کردند و گزارش را دادند و رفتند و اصلا چیز خاصی نبود.

*خوشبختانه فرد خلاف کاری که در پخش فرآورده‌های نفتی بوشهر بود فورا دستگیر شد و شخصی هم که در اکتشاف بود عمدتا از سپرده‌های پیمانکاران برداشت می‌کرد و این کار را هم از سال 87-88 آغاز کرده بود. متاسفانه آدم ظاهر‌الصلاحی بوده که هیچ دستگاهی اعم از سازمان بازرسی کل، حراست کل، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی که بازرس قانونی شرکت است، درخصوص اختلاس‌های او گزارش نداده بودند و خود شرکت نفت این مسئله را متوجه شد. مدیر بالاتر این شخص در یک مقطع این مسئله را می‌فهمد و زمانی که متوجه می‌شود، از این فرد می خواهد تا توضیح دهد که در همین اثنا فرار می‌کند.

*در برخی اظهارنظرها گفته شده که آقای رستم قاسمی اعلام آمادگی کرده که به شما درخصوص فروش نفت مشورت دهد اما شما استقبال نکردید، آیا این موضوع صحت دارد؟ «آقای رستم قاسمی صد در صد کنار ما است. نمی‌گویم 90 درصد بلکه می‌گویم؛ ایشان اکنون صد در صد کنار ما است.»

*سفر لاریجانی به چین سفر مهمی بود و ایشان از طرف مجلس این سفر را انجام ندادند، بلکه از طرف نظام به این سفر رفتند و سفر موفق و خوبی هم بود و چینی‌ها اصلا سرد برخورد نکردند و می‌دانستند هیئت ایرانی حامل نامه مقام معظم رهبری است و اصلا این حرف‌هایی که گفته شده چینی‌ها من را به حضور نپذیرفتند و نخواستند بپذیرند، نادرست است، چراکه ما در سفر به چین با هر شخصی که خواستیم ملاقات و مذاکره کردیم.

*خروج شرکت‌ها از ایران به وزارت نفت ارتباطی ندارد، بلکه مربوط به سیاست و روابط خارجی کشور است، وزارت نفت کار خود را درست و کامل انجام داده است. کپی متن خبر

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت www.jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۱۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

هندسه خیال و رنگ

این هنرمند می‌گوید: از دوران کودکی علاقه بسیاری به فعالیت‌های هنری داشتم و قالی‌بافی می‌کردم. فارغ‌التحصیل هنرستان صنعتی تهران هستم؛ دوران خدمت نظام وظیفه را در بوشهر گذراندم. از همان دوره آموزشی خدمت با ساخت لوازم تزیینی و دکور آشنا شدم و به این کار گرایش پیدا کردم.  وی با بیان این‌که از آنجا که در این دوران وقت آزاد و علاقه بسیاری برای پیگیری فعالیت‌های هنری داشتم، بر روی این کار تمرکز کردم و با استفاده از یونولیت و نخ به طراحی و ساخت ماکت پرداختم، عنوان می‌کند: پیش از آن چند نمونه کار در زمینه نخ‌کشی دیده بودم و با بهره‌گیری از خلاقیت و پیش‌زمینه‌ای که از این کار در ذهن داشتم، شروع به فعالیت کردم.

تداوم در فعالیت‌های هنری

این هنرمند ادامه می‌دهد: پس از آن در ۲ نمایشگاه هنری بوشهر شرکت کردم. آن زمان آموزش پرسپکتیو تازگی داشت و از جنبه‌های هنری به این موضوع نگاه نمی‌شد. من با افزودن جنبه‌های هنری به کار، آن را پروراندم و مجری برگزاری نمایشگاه صنایع ‌دستی بوشهر در تهران شدم که تعدادی از آثارم نیز در آنجا به نمایش درآمد. وزیری اضافه می‌کند: به دنبال این فعالیت‌ها در بوشهر مورد تشویق قرار گرفتم و پس از پایان خدمت سربازی به استخدام شرکت ایران‌ناسیونال درآمدم.

همان هنگام بود که در مسابقات صنایع‌ دستی کارگران در کشور رتبه دوم را به دست آوردم و در طراحی پوستر نیز به عنوان نفر اول کشور شناخته شدم. پس از آن در یک دوره آموزشی پیشرفته طراحی و نقاشی که به صورت شبانه در دانشگاه تهران برگزار می‌شد، شرکت کردم. طی گذراندن این دوره آموزشی استادم تابلوهایی را که در زمینه نخ‌کشی خلق کرده بودم تحسین کرد. راهنمایی‌ها و توصیه‌های وی موجب شد تا این هنر را به صورت جدی‌تر دنبال کنم و کیفیت کارم را ارتقا ببخشم. در پی این فعالیت‌ها بود که آثارم از طرف دولت تقدیر شد.

تلفیق ظرافت و خلاقیت

این هنرمند می‌گوید: نخ‌کشی هنر بسیار ظریفی است که آموختن آن به‌ویژه در بخش سوزن‌کاری به صبر و حوصله فراوانی نیاز دارد. در سال‌های گذشته ارتفاع سقف در ساختمان‌ها بسیار بیشتر از ساختمان‌های کنونی بود. هنرمندان آن زمان با استفاده از این فاصله روی کنج دیوار تعدادی میخ می‌کوبیدند و تقاطع ۲ دیوار را با استفاده از نخ‌های مختلف و یا نوارهای رنگی نخ‌کشی می‌کردند. این کار در آن زمان جنبه زینتی داشت و به نوعی نمایش رنگ‌ها به شمار می‌رفت. من نیز زمانی که در بوشهر اقامت داشتم، تعدادی دیوار را نخ‌کشی کردم، اما پس از مدتی کار را از سطح دیوار بر روی تابلو منتقل کردم. وی با اشاره به چگونگی روند تولید یک اثر هنری در قالب نخ‌کشی ادامه می‌دهد: برای تولید این اثر ابتدا باید چهارچوب تابلو ساخته شود؛ سپس زمینه آن را با پارچه جیر می‌پوشانیم.

نخ‌کشی با استفاده از نخ‌های رنگی صورت می‌گیرد و باید آنها را از جنسی انتخاب کنیم که در مقابل پاره شدن مقاوم باشند. معمولا در تولید آثارم نخ‌های ابریشم نیز به کار می‌برم، زیرا درخشش آن در تضاد با رنگ تیره زمینه جلوه زیباتری به کار می‌بخشد. وزیری اضافه می‌کند: سال‌ها پیش نمایشگاهی از آثار نقاش فرانسوی «ویکتور وازارلی» به سبک آبستره در تهران برپا شد. من آثار نقاشی این هنرمند را در قالب نخ‌کشی بر روی تابلو اجرا کردم که نماینده وی با دیدن این آثار بسیار شیفته آنها شد و پیشنهاد کرد تا نمایشگاهی از این آثار در سوییس برگزار کنم.

استقبال خوب مخاطبان

هنرمند البرزی می‌گوید: تابلوهایی به صورت خط‌نوشته خلق کرده‌ام که در نمایشگاه‌های قرآنی که هر سال در ماه رمضان برگزار می‌شود، همواره مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است. «علی وزیری» ادامه می‌دهد: به دلیل پیگیری، نوآوری و فعالیت‌هایی که در این زمینه هنری داشتم، تصمیم گرفتم این شاخه هنری را به ثبت برسانم. بنابراین ۳ سال پیش با مراجعه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز و ارائه سوابق فعالیتم در این عرصه هنری به ثبت آن اقدام کردم. وی با اشاره به حضور خود در نمایشگاه‌های مختلف هنری اضافه می‌کند: سال‌ها پیش به دعوت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ۲ غرفه در نمایشگاه قرآنی ماه رمضان برپا کردم که در نهایت به عنوان غرفه نمونه انتخاب شد. آخرین نمایشگاهی که در آن مشارکت داشتم نیز مربوط به نمایشگاه خیریه‌ای بود که در دانشگاه شهید بهشتی برپا شده بود.

کد خبر 455670 برچسب‌ها استان البرز

دیگر خبرها

 • مدافع وطنی که به دست داعش شهید شد + عکس
 • شرح شرکت‌های اقماری نافرجام و دیگر آفت‌های مدیریت نااهل هپکو / از تصمیمات بشکه‌ای زنگنه تا تاراج دارایی‌ها
 • پرسپولیسی ها دربی را ببرند پاداش می گیرند
 • نصیری: مردم می‌پرسند چرا مسئولی که راه را برای سلطان سکه باز کرد محاکمه نمی‌شود؟/ روزی که جماران‌نشینی شروع شد باید حسّاس می‌شدیم
 • مردم می‌پرسند چرا مسئولی که راه را برای سلطان سکه باز کرد محاکمه نمی‌شود؟/ روزی که جماران‌نشینی مسئولان شروع شد باید حسّاس می‌شدیم
 • بازیگر «هیولا» در «روزی دو میلیون»
 • شکیب شجره، همبازی نازنین بیاتی در «روزی دو میلیون» شد
 • اکبرپور: پرسپولیسی‌ها در خواب و خیال برد دربی بمانند/ چه کار تاکتیکی خاصی از آنها دیدید/ با غرور وارد زمین شوند آنها را می‌بریم
 • بازیگر «هیولا» به «روزی دو میلیون» پیوست
 • وقتی عراقچی اشک مذاکره کننده آمریکایی را درآورد/ ماجرای عذرخواهی کری از عراقچی
 • جدیدترین بازیگر «روزی دو میلیون» مشخص شد
 • آرزویی که در وطن برآورده شد
 • حفاظت از عربستان، بهانه ای برای حضور نظامی آمریکا در منطقه
 • کالدرون: از روزی که به ایران آمدم استقلال مدام مشکل دارد/ دیاباته را می‌خواستیم جذب کنیم
 • افشاگری علیه آمریکا و انگلیس سبب حمله موشکی به دفتر پرس‌تی‌وی شد
 • باهنر: عده‌ای نذر می‌کنند که به مجلس بروند
 • عمو پورنگ و رفیق جان+عکس
 • ماجرای کارگران دستگیر شده هفت تپه چیست؟
 • خودکشی سیاسی نتانیاهو/ این ویروس‌های عفونت‌زا...! / دفاع از حریم دانشگاه