رکنا: 2 سارق مسلح که با قرار صوری در شرکت های فروش دستگاه های فلزیاب، اقدام به سرقت اموال شرکت های غیر قانونی می کردند، در یکی از شهرهای غربی کشور به دست پلیس آگاهی تهران دستگیر شدند.

حجم ویدیو: 34.15M | مدت زمان ویدیو: 00:05:22

به گزارش رکنا،ساعت 15 ظهر 21 شهریور ماه امسال  وقوع یک سرقت Stealing مسلحانه در خیابان خلیج فارس به کلانتری 179 اعلام شد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "سرقت مسلحانه" و به دستور بازپرس شعبه پنجم دادسرای ناحیه 34 تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره یکم پلیس Police آگاهی تهران  قرار گرفت .

مالباخته پس از حضور در اداره یکم پلیس آگاهی تهران در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : " حدودا ساعت 12 ظهر 21 شهریورماه امسال 3 مرد وارد دفتر شده و در مورد خرید برنج صحبت کردند ؛ بعد به بهانه ی خوردن ناهار از دفتر خارج شده و مجددا در ساعت 14:30 به دفتر مراجعه کردند ؛  به محض ورود به داخل دفتر دو نفر از آنها اقدام به کشیدن اسلحه کمری کرده و نفر سوم نیز یک افشانه در اختیار داشت ؛ آنها پس از بستن دست و پای من ، اقدام به سرقت 30 میلیون تومان وجه نقد و کیف شخصی ام کرده و از داخل شرکت خارج شدند " .

در ادامه ی تحقیقات از مالباخته ، کارآگاهان اداره یکم با مراجعه به محل سرقت و انجام تحقیقات پلیسی اطلاع پیدا کردند که با وجود صحت خبر سرقت مسلحانه ، مالباخته تمامی واقعیات ماجرا را به آنها نگفته است !! لذا بار دیگر تحقیقات از وی انجام شد و او این بار عنوان داشت که به صورت غیرقانونی در زمینه فروش دستگاه های گنج یاب فعالیت داشته و سارقین مسلح نیز به عنوان خریدار دستگاه های گنج یاب به دفتر آنها مراجعه ، در ادامه اقدام به سرقت چندین دستگاه گنج یاب به ارزش تقریبی هر دستگاه 30 میلیون تومان کردند .

همزمان با رسیدگی به اولین پرونده سرقت مسلحانه ، وقوع دو سرقت مسلحانه ی دیگر نیز به اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام شد که در بررسی دقیق آنها مشخص شد که سارقین به شیوه ای مشابه ، با شناسایی شرکت های محل خرید و فروش دستگاه های گنج یاب اقدام به سرقت دهها دستگاه از این شرکت ها کردند .

با توجه به شیوه و شگرد سرقت و انجام اقدامات ویژه پلیسی ، کارآگاهان موفق به شناسایی دو برادر به نام های صادق 30 ساله و قباد 41 ساله در غرب کشور شدند .

با شناسایی دقیق تصویر متهمان از سوی شکات پرونده ، کارآگاهان با اخذ نیابت قضایی به یکی از شهرستان های غرب کشور اعزام شده و روز 16 مهرماه اقدام به دستگیری هر دو برادر کردند ؛ در بازرسی از مخفیگاه این دو برادر نیز تعداد دو قبضه اسلحه کمری نیز کشف شد. "صادق" و "قباد" ضمن اعتراف صریح به انجام سرقت مسلحانه از شرکت های محل خرید و فروش دستگاه های گنج یاب و ادعای اینکه تصور می کردند مالباخته ها جرات شکایت ندارند چون خودشان در فروش دستگاه های گنج یاب مجرم هستند، یکی از دوستان خود را به عنوان عضو سوم گروه معرفی کردند که این شخص نیز در غرب کشور دستگیر ؛ صراحتا به همدستی با دو برادر و مشارکت در سرقت های مسلحانه اعتراف کرد .

در خصوص سرقت Stealing هایت توضیح بده؟

به شرکت هایی که در فضای مجازی دستگاه فلزیاب به فروش گذاشته بودند تماس می گرفتیم و قرار ملاقات جهت خرید دستگاه می گذاشتیم.

زمانی که وارد شرکت فروش دستگاه فلزیاب می شدیم با اسلحه صاحبان شرکت را تهدید و دست و پای آنها را می بستیم و در ادامه دستگاه های فلزیاب را سرقت می کردیم.

ارزش تقریبی این اموال چقدر است؟

ارزش این اموال حدودا صد میلیون تومان است.

چطور دستگیر شدید؟

دستگاه های فلزیاب را به یکی از دوستانم فروختم، اما او نمی دانست این اموال سرقتی است، فکر می کنم از طریق دوستم دستگیر شدم.

در ایلام زندگی می کنم و هنگامی که در خانه مشغول استراحت بودم ماموران من و برادرم را دستگیر کردند.

چند سرقت کردید؟

چهار سرقت.

سابقه کیفری؟

خیر، اولین باراست دستگیر شده ام.

شغل شما در رابطه با دستگاه فلزیاب است؟

خیر، شغلم چیز دیگری است.

در یکی از سرقت هایت تیراندازی کردی.چه اتفاقی افتاد که منجر به تیراندازی شد؟

زمانی که سرقت را انجام دادیم، صاحب شرکت از پنجره فریاد کشید: دزد، دزد The Thief و مردم ما را محاصره کردند، برای اینکه آنها بترسند و ما بتوانیم فرار Escape کنیم، یک تیر شلیک شد.

سرهنگ حمیدرضا یاراحمدی ، سرپرست اداره آگاهی تهران بزرگ در خصوص این پرونده گفت: در تاریخ 21 شهریور ماه سال جاری گزارشی مبنی بر سرقت مسلحانه از یک شرکت خصوصی فروش دستگاه های فلزیاب از طریق کلانتری به پلیس Police آگاهی تهران بزرگ اعلام شد.

به لحاظ حساسیت پرونده موضوع در دستور کار ماموران آگاهی قرار گرفت که در برسی های انجام شد مشخص شد سه تن سارق مسلح به این شرکت مراجعه کرده اند و اموالی را حدود سی میلیون تومان از این شرکت سرقت کرده اند.

طبق گزارشات بعدی دو مورد دیگر سرقت مسلحانه در سطح شهر تهران به صورت مشابه انجام شد که ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ با تحقیق گسترده روی این موضوع متوجه شدند، سارقین به یکی از شهرهای غربی کشور متواری شده اند.

وی افزود: سارقان مسلح در یک عملیات پلیسی دستگیر و به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

"در همان بررسی و تحقیقات اولیه هر سه نفربه سرقت مسلحانه اعتراف کردند و اموال مسروقه نیز در مخفیگاه آنها کشف شد."

در پایان سرهنگ یار احمدی در خصوص قانونی بودن شرکت های فروش دستگاه فلزیاب گفت: کار این شرکت ها قانونی نبوده و قطعا بعد از رسیدگی به این پرونده در مورد تخلف این شرکت ها هم بررسی خواهد شد.

منبع: رکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تمرین گپ و گفت در مستند آکسان / دنبال آموزش فرهنگ گفتگو هستم

کارگردان مستند آکسان معتقد است که بسیای از افراد، خود را صاحب‌نظر می‌دانند اما فرهنگ گفتگو کردن را بلد نیستند. ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷ فرهنگی رادیو و تلویزیون نظرات - اخبار فرهنگی -

احسان کاریزی کارگردان فیلم مستند «آکسان» که سه شنبه بیست و پنجم تیرماه در قالب جشنواره تلویزیونی مستند از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد، در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا در معرفی خود گفت: متولد سال 1365 هستم و کارشناس ارشد تهیه‌کنندگی تلویزیون با گرایش نمایش دارم. کارهای قبلی من چند فیلم  برای شبکه مستند و تک قسمتی بوده که یکی از آن‌ها با نام «برادرم یعنی» در برنامه «به اضافه مستند» بررسی و نقد شد. برای شبکه‌های استانی نیز کارهایی انجام دادم. بیشتر به این جهت که منتظر سفارش کار داستانی نباشم مشغول ساخت مستند می‌شوم. بیشتر هم مستقل کار کرده و پس از تولید در هنگام عرضه فیلم، امتیازش را واگذار کردم.

کارگردان «آکسان» درباره ایده ساخت این فیلم گفت: در دوران دانشجویی در مقطع کارشناسی‌ ارشد، شاهد بحث‌های داغی در گفتگوهای کلاسی و فضای آکادمیک بودم. آنچه در آن فضا احساس می‌کردم، کمبود فرهنگ گفتگو بود. منظور از این فرهنگ تنها فرصت دادن به طرفین برای گفتگو نیست بلکه متغیرهای دیگری چون برابری سطح اطلاعات و دانش گفتگو کنندگان نیز دخیل است. این در حالی  است که در ایران هر فردی خود را صاحب نظر می‌داند. در حقیقت اینکه چرا گفتگو را با سخن‌پراکنی و  از هر دری سخن گفتن اشتباه گرفته‌ایم، مرا اذیت می‌کرد. 

وی افزود: این دغدغه با من بود تا اینکه در خبری خواندم فردی خانه خود را به «گپ‌کده» تبدیل  و محلی برای گفتگو و تبادل کتاب ایجاد کرده است. فضای صمیمانه‌ای که طرز گفتگو را آموزش می‌دهد و داوطلبان می‌توانند در ساعتی مشخص به روایت خود و غم و غصه‌های‌شان بپردازند یا براساس تخصص و مهارتی که دارند کلاس‌های آموزشی برگزار کنند. در واقع این فضا به همنشینی‌ها جهت داده بود. از همین منظر، این سوژه به دغدغه من نزدیک بود. او هم فضایی برای گفتگو فراهم کرده بود  و هم این دغدغه را داشت که چرا آدم‌ها در شهر کمتر با هم حرف می‌زنند. بنابراین به سراغ این موضوع رفتم که مخاطبش هر کسی می‌تواند باشد.

کاریزی درباره چرایی عنوان فیلم و معنای آن نیز اظهار کرد: «آکسان» از موسیقی می‌آید و فراز و فرودهایی است که به ملودی ریتم می‌دهد. این فراز و فرودها و سکوت‌ها به معنای آکسان یا آکسان‌گذاری است که در گفتگو اگر به جا به کار برود معنای جملات را متفاوت می‌کند و همین استفاده به جا از آکسان، دستور زبان گفتگو است.

کارگردان مستند «آکسان» این مستند را یک مستند پرتره نامید که حول مضمون گفتگو در پی معرفی و روایت سوژه اصلی است.

او با تأکید بر این که مستند پرتره تنها شامل بیوگرافی نیست که روایت زندگی اشخاص مشهور و شناخته شده است، افزود: مستند پرتره می‌تواند معرفی یک شخصیت ناشناخته باشد که روایتگر زندگی، آرزوها و مسایل پیرامونی‌اش است. خواستیم از خلال معرفی این سوژه، نقبی به بحث گفتگو و گفتمان هم بزنیم. در این مستند هم سوژه و هم فضای مورد نظر  به گفتگو اشاره می‌کند و به فرهنگ گفتگو می‌پردازند.

وی همچنین با اشاره به این که این مستند می‌تواند مستند مشاهده‌گر نیز باشد، گفت: مشاهده‌گر نه به این معنا که دوربین، نظاره‌گر امور باشد. در حین کار ما چیزی از خود به روایت اضافه نکردیم. حتی ایده صحنه پایانی که به نمایشنامه‌خوانی اختصاص دارد از فضای واقعی زندگی سوژه اصلی بر می‌آید. سوژه فیلم به دلیل کنش‌های اجتماعی‌اش با همسرش اختلاف داشت و دلخوری و نگرانی از همسرش موجب شد تا متاسفانه با ما همراه نشود. ما نیز با این نمایشنامه‌خوانی خواستیم هم حضور معنوی‌اش را در فیلم داشته باشیم و هم اصل رسالت استناد به واقعیت در مستند را رعایت کنیم.

ضبط مسابقه تلویزیونی «ایرونی‌جات» آغاز شدنگاهی به مستند «اجاق»| خاطراتی درباره اجاق‌های قشقاییمعرفی داوران بخش مستندنگاری جشنواره مستندماجراهای ناگفته طالب‌زاده از مستندسازی در بوسنی

سازنده مستند آکسان هم‌چنین اظهار کرد: زمان تولید این فیلم طولانی نشد و در 10 جلسه فیلمبرداری آن را تمام کردیم. اما پیش تولید آن طولانی بود که شامل مصاحبه و گفتگو  با سوژه اصلی و افرادی بود که در آن فضا رفت و آمد می‌کردند. به دلیل طولانی شدن پیش تولید در حین تولید طبق سناریو پیش رفتیم و همین مدت زمان تولید را کوتاه  کرد.

کاریزی درباره چشم‌انداز کاری‌اش نیز گفت: مسایل اجتماعی تا به امروز همچنان برای من دغدغه هستند و انسان‌ها همچنان پر قصه‌ترین موجودات روی زمین به شمار می‌روند. از این رو کار کردن حول موضوعات اجتماعی را دوست دارم. هر چند به طور مشخص نمی‌توانم سوژه فیلم آینده‌ام را بگویم اما چند ایده برای کار دارم.

سازنده مستند آکسان با اشاره به این که برای نخستین بار است که در جشنواره تلویزیونی مستند شرکت می‌کند اظهار امیدواری کرد که مردم، فیلم‌های این جشنواره را ببینند. او گفت: تازه پس از دیدن فیلم ها است که می‌توان منتظر بازخورد آن‌ها و گرفتن رأی بود. امیدوارم جشنواره مستند با تبلیغات بیشتر بتواند مخاطبانش را در تلویزیون پیدا کند. جشنواره‌های تلویزیونی در دنیا جشنواره های معروف و معتبری هستند.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره تلویزیونی مستند می‌تواند به خوبی جای خود را بیابد و معتبر شود. چون اصلی که تلویزیون روی آن تأکید دارد واقعیت محور بودن تلویزیون است و جشنواره مستند جایش دقیقا در تلویزیون است به شرطی که در سال‌های آینده تبلیغات جشنواره بیش‌تر باشد. درحالی که اکنون فقط در شبکه مستند تبلیغ می‌شود.  در حالی که می‌شد تبلیغات آن از سوی سایر شبکه‌ها نیز صورت گیرد و زمان پخش فیلم‌ها به صورت گسترده‌ای اطلاع‌رسانی شود.

سومین جشنواره تلویزیونی مستند سیما از هفته گذشته با پخش آثار راه یافته به مسابقه کار خود را آغاز کرده است و «آکسان» نیز سه‌شنبه بیست و پنجم تیرماه ساعت 19 از شبکه مستند روی آنتن می‌رود و ساعت 24  و 11 صبح روز بعد بازپخش می‌شود.

انتهای پیام/

R1539/P/S4,1430/CT1 واژه های کاربردی مرتبط مستند رسانه ملی تلویزیون

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۶۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستگیری سارقان منازل شهروندان کرمانی در تهران و خرم آباد
 • تلکه کردن کاربران در فضای مجازی به بهانه همسریابی/ شناسایی دو دختر گمشده در ارتفاعات ده همسین/ باند ۵ نفره فروشندگان خودرو‌های سرقتی دستگیر شدند
 • انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت با ۶۰ فقره سرقت
 • اعضای باند سرقت باتری خودرو بازداشت شدند
 • دستگیری باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
 • نوجوان سارق: عاشق هیجان سرقت از مردم بودم!
 • سارق حرفه ای اماکن تجاری در فردیس دستگیر شد
 • تازه‌ترین خبر از تیراندازی در خیابان ولیعصر/سارقان دستگیر شدند
 • حمله مسلحانه به دیپلماتهای ترکیه در اربیل/ کشته شدن معاون کنسول
 • انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
 • دستگیری سارقان ساختمان های نیمه کاره و کشف 7 فقره سرقت
 • دستگیری باند سارقان موتورسیکلت‌های گران قیمت در همدان
 • سارق حرفه ای در مرند دستگیر شد
 • دستگیری اعضای باند سارقان موتورسیکلت در همدان
 • دستگیری باند سارقان نفت در غرب کارون
 • سارقان نفت دستگیر شدند
 • کشف و دستگیری باند سارقان نفت در غرب کارون
 • کشف و ضبط 2 دستگاه فلزياب در شهر نوش‌آباد
 • سارق حرفه ای با ۲۵ فقره سرقت در مرند دستگیر شد