هرگاه شخص یا اشخاصی در اثر ازدحام جمعیت کشته شوند یا جسد مقتولی در خیابان و اماکن عمومی پیدا شود و نتوان این قتل را به کسی منتسب کرد، دیه مقتول از بیت المال پرداخت می شود.

به گزارش مشرق، گاهی اوقات شنیده می شود که از سوی دولت (بیت المال) به ورثه یک مقتول، دیه پرداخت شده است. باید دانست که هرگاه شخص یا اشخاصی، در اثر ازدحام جمعیت کشته شوند یا جسد مقتولی در خیابان و اماکن عمومی پیدا شود و نتوان این قتل را به کسی منتسب کرد، دیه از بیت المال پرداخت می شود.

فرقی نمی کند که متوفی به واسطه قتل عمد کشته شده باشد یا قتل غیر عمد؛ مانند قتل ناشی از بی احتیاطی در امر رانندگی. پس اگر جسد فردی در اتوبان یا جاده پیدا شود و پس از بررسی، مشخص شود که آن شخص در تصادف کشته شده است و تلاش مراجع انتظامی و قضایی نیز، برای شناسایی مقصر، بی نتیجه بماند، در این حالت ورثه این شخص دیه او را از دولت دریافت می کنند.

هرگاه کسی که مرتکب قتل عمد شده است، فرار کند و تا هنگام مردن، امکان دسترسی به او نباشد، پس از مرگ قاتل، قصاص تبدیل به دیه می شود که باید از مال او پرداخت شود و اگر مالی نداشته باشد، از اموال نزدیک ترین خویشاوندان او پرداخت می شود و اگر بستگانی نداشته باشد یا این که داشته باشد، ولی توانایی پرداخت دیه را نداشته باشند، دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد. در مواردی که عاقله (یعنی بستگان ذکور نسبی پدر و مادر یا پدر، به ترتیب طبقات ارث) مسئول پرداخت دیه از سوی مرتکب جرم است، مانند موردی که فرد دیوانه یا کودک مرتکب قتل می شود، هر گاه مرتکب جرم دارای عاقله نباشد یا عاقله نتواند دیه را در مدت سه سال بپردازد، دیه از بیت المال پرداخت می شود.

پرداخت دیه جرایم عمدی و شبه عمد (مانند قتل ناشی از بی احتیاطی در رانندگی)، بر عهده مرتکب جرم است. ولی اگر فرار کند، از مال او گرفته می شود و اگر مال نداشته باشد از بستگان نزدیک او گرفته می شود و اگر بستگانی نداشت یا بستگان او فاقد بضاعت مالی بودند، دیه از بیت المال پرداخت می شود. حال سوال این است که هرگاه مرتکب قتل غیر عمد، فاقد تمکن مالی باشد و به اصطلاح، اعسارش ثابت شود و دادگاه حکم به اعسار او صادر کند، آیا می توان دیه او را از بیت المال دریافت کرد؟ در پاسخ باید گفت که صدور حکم اعسار و ناتوانی مالی محکوم به پرداخت دیه، از جمله موارد پرداخت دیه از بیت المال محسوب نمی‌شود. پرسش دیگر این است که آیا پرداخت دیه از بیت المال، فقط در زمینه قتل است یا به صدمات بدنی نیز قابل تسری است؟ در پاسخ باید گفت اگرچه در این باره، قانون ساکت است ولی برابر نظر برخی علمای حقوق و فقهایی مانند حضرت آیت ا... العظمی خویی، در کتاب «تکلمة المنهاج»، در مواردی که دیه قتل بر عهده بیت المال است، دیه جرح نیز بر بیت المال خواهد بود. پرداخت دیه از بیت المال، مستلزم رسیدگی و احراز شرایط قانونی و صدور حکم از دادگاه است و پس از صدور حکم و قطعیت آن، ذی‌نفع از طریق اجرای احکام دادگستری، اقدام خواهد کرد.

چنان‌چه بعد از پرداخت دیه، قاتل شناسایی شود، برابر مقررات تعقیب و مجازات می شود و دیه را باید به بیت المال مسترد کند. حال اگر عابری در حادثه رانندگی فوت کند و تقصیر متوجه راننده نباشد، آیا دیه این شخص از بیت المال پرداخت می شود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت آن چه مسلم است، در مواردی که عبور عابر پیاده ممنوع است، اگر عابر عبور کند و راننده ای که با سرعت مجاز و مطمئنه در حرکت باشد و وسیله نقلیه او نقص فنی نداشته باشد، با عابر تصادف کند، راننده مسئولیتی در زمینه دیه نخواهد داشت.

منبع: میزان

منبع: مشرق

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۰۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

نامه به رئیس سازمان برنامه و بودجه

خبرگزای فارس: حجّت‌الاسلام علی کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در نامه‌ای به محمّدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر روشن شدن ناکارآمدی محاسبات توسعه غربی در اداره کشور، وی را به مشارکت در معماری آینده نظام برنامه ریزی کشور بر اساس نظریات فقهی دعوت کرده است.

متن کامل نامه کشوری را در ادامه می‌خوانید.

رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت

سلام علیکم

تصمیم گرفتم در این روزهای حساس که محاسبات مبتنی بر توسعه غربی برای اداره کشور -به معنای واقعی کلمه- باطل شده است؛ مطالب مهمی را با جنابعالی و سایر کارشناسان معتقد به ادبیات ناکارآمد توسعه پایدار ۲۰۳۰ در میان بگذارم.

انگیزه ام از نگارش این مطالب خیر خواهی برای مردم کشور ایران و مردم منطقه انبیاء الهی و البته دعوت از جنابعالی و کارشناسان کشور برای آغاز عصر جدید برنامه ریزی مبتنی بر الگوی پیشرفت اسلامی در کشور است.

استحضار دارید که بخش اصلی برنامه های مبتنی بر مفاهیم توسعه غربی در یک تقسیم کلی به دو دسته تقسیم می شوند؛ بسیاری اجرائی و عملیاتی نبوده اند؛ که مهمترین آنها برنامه های توسعه ۵ ساله و احکام بودجه سنواتی هستند. برخی دیگر اجرائی شدند؛ ولی اوضاع کشور را وخیم تر کردند. قانون کنترل جمعیت و برجام (نظریه سیاست خارجی توسعه گرا ) از این جمله اند.

در مجموع از سال ۱۳۲۷ هجری شمسی -که آمریکائی ها اولین برنامه توسعه غربی را به ملت ایران تحمیل کردند- تا کنون- که یازدهمین برنامه توسعه غربی در کشور در حال اجرا است- همه زیرساخت های روابط انسانی به چالش کشیده شده است.

استراتژی های صنعتی و کشاورزی، محیط زیست(هوا، خاک و آب)، مدل های ساخت مسکن (آپارتمان) و مدیریت شهری اصل بنیادین تَعَرُّف، حریم خصوصی خانواده و بازی کودکان، تأکید بر درمان به جای «پیشگیری ساختاری از بیماری»، سلامت روحی و جسمی فرد، آموزش و پرورش مبتنی بر Science پیوستگی عواطف و روابط ، اقتصاد سرمایه داری و ربوی، عدالت اجتماعی و قرض الحسنه و همکاری با ظالم در روابط بین المللی امنیت مردم را ذبح کرده است!

جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت

علت اصلی نگاه مثبت کارشناسان معتقد به توسعه پایدار ۲۰۳۰ و جنابعالی به برنامه ریزی توسعه غربی در ۷۰ سال گذشته و تکرار دائمی احکام توسعه ای، مدل های غلط ارزیابی پیشرفت است.

مدل هائی مانند Wdi و Hdi قدرت ارزیابی روابط انسانی از حیث پیوستگی و گسستگی ـ به عنوان مبنای پیشرفت اسلامی ـ را ندارد و اصلاح وضع امروز کشور از اصلاح مدل ارزیابی کشور و شاخصه هایش آغاز می شود. البته در «نظریه فقهی هسته های توازن فرهنگی» چگونگی تشخیص و شناسائی عدم توازن های کشور را تئوریزه کرده ایم.

همچنین چگونگی رفع و مقابله با عدم توازن های حاد کشور در قالب مجموعه ای گسترده از نظریات فقهی مطرح در نقشه الگوی پیشرفت اسلامی تئوریزه شده است. به عنوان مثال

۱- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن گمنامی و انزوای فرد»، در «نظریه فقهی مدیریت شهری محله محور»،

۲-چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن محرومیت و حاشیه نشینی» در «نظریه فقهی تَعَرُّف»،

۳-چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن کاهش حریم خصوصی خانواده» در «نظریه فقهی دار واسعه»،

۴- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن بیماری های مزمن و مسری» در «نظریه فقهی پیشگیری ساختاری از بیماری»،

۵- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازنِ گسترش مشاغل استخدامی و دولتی»، در «نظریه فقهی بازارهای موقت»،

۶- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن فاصله طبقاتی» با تغییر در الگوی تولید صنعتی و متمرکز،

۷- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن غذای غیر طیب و ناسالم» در «طرح طیبات»،

۸- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن افق نمائی محدود» در دستگاه ها، بر مبنای «نظریه فقهی الگوی ساخت »،

۹- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن اصطکاک و نزاع» در روابط انسانی، بر اساس «نظریه آموزش و پرورش آینده» و

۱۰- چگونگی مدیریت و رفع «عدم توازن تشکیل پرونده های زیاد در قوه قضائیه» در «نظریه پیشگیری بنیادین اسلامی از جرم» تئوریزه و تبیین شده است.

البته نقشه فقهی الگوی پیشرفت اسلامی علاوه بر نظریات فوق الذکر شامل ده ها نظریه فقهی دیگر در حوزه برنامه ریزی کشور می باشد؛ که برای آشنائی و تسلط بر این نظریات باید - به جای تحصیل در دانشگاه هائی مانند استنفورد (Stanford University) ماساچوست ( Massachusetts Institute of Technology)، کمبریج (University of Cambridge) و... - در دوره های نمایشگاه تخصصی الگوی پیشرفت اسلامی (تاریخ افتتاح: محرم الحرام ۱۴۴۱ هجری قمری) تحصیلات تکمیلی را آغاز نمود.

ریاست محترم سازمانِ برنامه و بودجه !

علی رغم همه چالش های ناشی از ناحیه برنامه ریزی غربی برای تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی بن بست هائی که محاسبات توسعه غربی برای ادامه حرکت انقلابش پیش بینی می کرد ـ علی رغم دریای متلاطم تحلیل های غلط جنابعالی و سایر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه ـ مبدل به راهی گشوده برای نجات ملت های منطقه گردیده است!

پیشنهاد می کنم در طراحی و معماری نظام تدبیر آینده همراهی و مشارکت داشته باشید؛ اگرچه اراده ای قاهر بی همراهی برخی کارشناسان هم، این مسئله را محقق خواهد نمود! قسم به خون همه شهیدان، اجازه نخواهیم داد سازمان برنامه و بودجه مجدداً محاسبات توهمی توسعه غربی را بر حوزه های معیشتی، مالی، عمرانی، سیاسی، آموزشی، درمانی و... جمهوری اسلامی حاکم کند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

دیگر خبرها

 • پیش کنگره شعر اهل بیت (ع) در سقز برگزار می‌شود
 • انتصاب‌های مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در صفحات معارفی رسانه‌ها
 • ارزش بیت‌کوین در سال۲۰۲۰ چقدر تغییر کرد؟/ بهبود روند قیمت رمز ارز مشهور در سال جدید میلادی
 • پوتین علاوه بر رژیم صهیونیستی به بیت لحم سفر می کند
 • نسبت به بیت‌المال حساسیت وجود داشته باشد
 • پیش کنگره شعر اهل بیت (ع) در قروه برگزار شد/ اهل سنت ارادت قلبی نسبت به اهل بیت (ع) دارد
 • کنگره شعر اهل بیت فرصتی برای آشنایی امت اسلامی با فضائل اهل بیت است
 • سیر پرونده تصادف منجر به قتل غیرعمد در دادسرا چگونه است؟
 • سه انتصاب جدید در مجمع جهانی اهل بیت(ع)
 • رمز موفقیت بشریت پیروی از اهل بیت(ع) است
 • صیانت از بیت المال از وظایف مهم شهرداری هاست
 • فرمانده سپاه بیت المقدس با خانواده شهدای 28 دی سنندج دیدار کرد
 • دانشگاه آزاد اسلامی باید فرهنگ‌ساز معارف قرآن و اهل بیت‌(ع) باشد
 • دست سوء استفاده کنندگان از بیت المال را قطع می کنیم/ حمایت از مدیران شجاع و ریسک پذیر
 • بیت باکس سولو؛ گروه هی‌مون‌شیکر
 • جعفری: ترجیح می‌دهم پول بیت‌المال جای دیگری هزینه شود نه برای من
 • مچ سوء استفاده کنندگان از بیت‌المال را قطع می‌کنیم/بستر فساد باید از بین برود
 • رئیس سازمان بازرسی: مچ سوءاستفاده‌کنندگان را از بیت‌المال ‌قطع می‌کنیم / ‌جسارت را از تصمیم‌گیران نظام نگرفته‌ا‌یم
 • آزادی ۲۲۷ زندانی از طریق ستاد دیه/ افزایش زندانیان بدهکار مسائل مالی