دانشگاه آمریکایی کردستان ،دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۷ میلادی در شهر سلیمانیه کردستان عراق تاسیس شد. دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و کردی تدریس می‌شوند. اساتید آن کرد و آمریکایی هستند و تحصیل درآن مانند تحصیل در آمریکاست و مدرک صادر شده هم هیچ تفاوتی با مدارک صادر شده در دانشگاه های آمریکایی نمی کند.

پشت پرده تئوری جدایی اقلیم کردستان عراق
نکته جالبی که در تهیه این گزارش به آن برخورد کردیم این بود که رئیس و همه کاره دانشگاه آمریکایی کردستان، «مسرور بارزانی» پسر ارشد مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق است. بسیاری از محافل منطقه ای و حتی تحلیلگران کُرد، مسرور بارزانی را طراح ایده جدایی اقلیم کردستان عراق می دانند.

مسرور بارزانی علاوه بر ریاست دانشگاه آمریکایی کردستان، مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان نیز هست و بسیاری وی را به عنوان مشاور و دست راست مسعود بارزانی در اجرای سیاست هایش می دانند.

وی چند ماه پیش از اجرای همه پرسی اقلیم کردستان عراق گفته بود: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که همانند ملت های دیگر جهان با کردها رفتار شود زیرا آنها شایستگی مستقل شدن را دارند».

وی همچنین با ابراز نگرانی درباره مواضع بغداد در قبال همه‌پرسی جدایی کردستان، از واشنگتن درخواست کمک کرده بود.
مسرور بارزانی‌ که به عنوان رئیس سازمان اطلاعاتی اقلیم کردستان عراق شناخته می شود، پس از برگزاری همه پرسی و روند ناامید کننده آن که موجب لغو نتایج همه پرسی شد ،از موضع جامعه بین‌المللی در این زمینه انتقاد کرد.

این در شرایطی بود که رفراندوم برگزار شده بارزانی و اصرار بر اجرای نقشه‌های صهیونیستی در عراق، سرنوشت مردم مناطق کردنشین این کشور را به آینده‌ای مبهم هدایت کرد. در واقع همه پرسی که قرار بود آرزوهای مردم اقلیم کردستان را محقق کند به کابوسی تمام نشدنی برای آنها تبدیل شد. بعدها مشخص شد که یکی از اهداف مهم این همه پرسی جنگ تصاحب چاه‌های نفتی کرکوک بوده که بارزانی ها در پوشش همه پرسی در پی رسیدن به آن بودند.

رسانه‌های وابسته به اتحادیه میهنی در آن زمان گزارش دادند با برنامه شخص «مسرور بارزانی»، حزب دموکرات کردستان در پی آن است با کشاندن دامنه جنگ به داخل شهر کرکوک، اتحادیه میهنی کردستان را هدف قرار دهند.

این رسانه ها با افشای جزئیاتی از این برنامه اعلام کردند که دستگاه اطلاعاتی حزب دموکرات کردستان عراق از نیروهای موسوم به واحدهای 80 و زیره وانی خواسته‌اند نیروهای عراقی را به داخل شهر کرکوک بکشانند. پیش از این رخدادها نیز مقامات سوری از نقش فرزندان بارزانی به ویژه مسرور و منصور در قاچاق نفت این کشور خبر داده بودند.

رئیس دانشگاهی که پسر ارشد و مشاور اصلی بارزانی است
در اینجا پیوندهای میان محافل دانشگاهی و عرصه سیاسی به خوبی قابل مشاهده است. سوال اینجاست «رئیس دانشگاهی که طراح ایده و تئوری جدایی اقلیم کردستان است، در دانشگاه خود چه راهبردی را دنبال می کند؟»
پاسخ به این سوال زیاد سخت نیست؛ «در واقع نباید انتظار داشت از دانشگاهی که مسرور بارزانی به عنوان مغز متفکر تئوری جدایی اقلیم کردستان بر آن ریاست می کند چیزی جز فرآیند تجزیه عراق به عنوان خروجی ایجاد شود.»

دانشجویانی هم که از این دانشگاه در سال های آینده فارغ التحصیل می شوند به طور قطع مخالف ایده جدایی نخواهند بود و چیزی جز استقلال موهوم کردستان را در نظر نخواهند داشت.

سوالی که اکنون در ذهن نگارنده شکل گرفته این است که چه اتاق فکری پشت پرده انتخاب روسای دانشگاه های غربی در منطقه قرار دارد؟ آیا این مساله اتفاقی است که روسای اکثر این دانشگاه ها از مروجان تئوری های نظام سلطه هستند. در گزارش های پیشین درباره دانشگاه اسکندریه و رئیس آن که مجری پروژه های علمی آمریکا و انگلیس در مصر بود، سخن گفتیم. حال اگر این فرض را بپذیریم که در روند انتخاب روسای این دانشگاه ها یک اتاق فکر مشغول برنامه ریزی است ،پس به طور قطع در روند تولید علم و فارغ التحصیلان نیز برنامه ای مدون و هدفمند قرار دارد.

در اینجاست که باید نسبت به خطر محافل دانشگاهی وابسته به غرب در منطقه هوشیار بود. در جایی که تلاش می شود با طراحی سیستم های آموزشی، خروجی هایی خطرناک اما با پشتوانه آکادمیک نظیر مساله جدایی اقلیم کردستان عراق طراحی و ترویج شود.

دانشگاه آمریکایی کردستان ؛ پنجمین دانشگاه معتبر عراق

بر اساس جدیدترین رده بندی سازمان QSدر زمینه رتبه بندی دانشگاه های جهان، دانشگاه آمریکایی کردستان عراق در بین دانشگاه های اقلیم کردستان رتبه اول و در بین دانشگاه های عراق رتبه پنجم را داراست. همچنین در بین کشورهای عربی نیز رتبه 57 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در دو سال گذشته شمار قابل توجهی پژوهش علمی منتشر کرده است.

تعداد دانشجوها و رشته ها
تعداد دانشجویان این دانشگاه حدود 1600 دانشجو است و در حال حاضر در مقطع لیسانس رشته های مدیریت کسب و کار، فناوری اطلاعات، مطالعات بین المللی، مهندسی، زبان انگلیسی و روزنامه نگاری را ارائه می دهد. تمام دانشجویان این دانشگاه بدون در نظر گرفتن رشته ای که انتخاب می کنند باید دوره های اصلی علوم انسانی را بگذرانند در این دوره ها تلاش شده تا تفکر خلاقانه، آشنایی با ایده های بزرگ بشری و دانش بیشتر دانشجویان در مواردی خارج از رشته تحصیلی شان تقویت گردد.

فعالیت های ورزشی
این دانشگاه در زمینه فعالیت های ورزشی نیز فعال است، بسیاری از دانشجویان در زمینه های کارهای داوطلبانه، مشارکت های اجتماعی، کارآموزی، ورزش و هنرهای خلاقانه مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه دارای تیم های مردانه و زنانه در رشته بسکتبال و فوتبال است. همچنین باشگاه های دانشجویی نسبت به اولین باشگاه که در سال 2011 تاسیس شده بود، پیشرفت زیادی کرده اند و امروزه دارای 20 باشگاه متفاوت هستند که بر روی فعالیت هایی مختلف مانند شطرنج، مطالعه، موسیقی و... تمرکز کرده اند.

تمرکز برای تاسیس مراکز علمی تحقیقاتی
این دانشگاه توسط وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور عراق در سال 2011 به عنوان بالاترین دانشگاه خصوصی در کردستان به رسمیت شناخته شده است.
برنامه های این دانشگاه جذب دانش آموزان نخبه از سراسر این کشور است. این دانشگاه مقصد دانشجویانی خواهد بود که به دنبال استفاده از بورس و تخفیف های تحصیلی هستند.
موسسه های Twin Rivers، مطالعات باستانی بین النهرین، مرکز مطالعات منطقه ای و صلح و امنیت در سال 2010 در این دانشگاه تاسیس شده اند.
در اوایل سال 2013 مرکز تحقیقات جدیدی به نام موسسه مطالعات منطقه ای و بین المللی(IRIS) در این دانشگاه راه اندازی شد که اکنون به یک مرکز پیشرو در تحقیقات تبدیل شده است.
تمرکز این دانشگاه نیز به ایجاد یک مرکز عالی و تحقیقاتی برای آموزش دانشجویان بااستعداد در سراسر منطقه و عراق بوده است.

موقعیت مکانی و امکانات
این دانشگاه در حال حاضر بهترین امکانات را در بین دانشگاه های عراق داراست.این مجتمع دانشگاهی دارای 169 هکتار زمین است که شامل ساختمان اداری و دانشگاهی با بیش از 50 کلاس با پروژکتور، آزمایشگاه های کامپیوتر پیشرفته، کتابخانه ای با هزاران کتاب انگلیسی (علاوه بر بخش کردی و عربی) و امکانات غذای عالی با کیفیت می باشد.این دانشگاه دارای سالن های چند منظوره، یک سالن ورزشی، دو زمین بسکتبال در فضای باز و یک زمین فوتبال است. همچنین شامل یک ساختمان اضافی با امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت بالا از جمله چاپگر سه بعدی است.

شرایط ورود به دانشگاه
دانشجویان از هر جنس (دختر و پسر) و از هر مذهب و ملیتی می توانند برای تحصیل در دانشگاه کردستان، تقاضای پذیرش کنند. دانشجویان بر پایه توانائی، معلومات و علائق شخصی، برای تحصیلات آکادمیک در دانشگاه پذیرفته می شوند. آنها باید شرایط آکادمیک ورود به دانشگاه را داشته باشند که لزوما این شرایط نیاز های اساسی ورود به هر دانشگاهی است.

هزینه ها و شرایط تحصیل
هزینه های تحصیل برای یک دانشجوی ایرانی در این دانشگاه حدود 10 هزار دلار برای یک سال است که هزینه بالایی به نظر می رسد البته دانشجویان کرد از تخفیف برخوردار می شوند.
متقاضیان باید سه شرط پذیرش را برای دانشگاه کردستان دارا باشند. اولا؛ آنها باید دوره دبیرستان را بارتبه %75 در دیپلم متوسطه به پایان رسانده باشند. سپس باید یک امتحان کتبی به زبان انگلیسی را که توسط دانشگاه برادفورد بگذرانند. نهایتا اگر دانشجویان این امتحانات کتبی را با موفقیت پشت سر نهادند، برای تشخیص توانائی در یک مصاحبه شفاهی جهت سنجش و ارزیابی توان و استعداد و انگیزه علمی شان حضور خواهند یافت.

نقاط تمایز
- دانشجویان در صورت تحصیل در این دانشگاه مدرک معتبری دریافت می کنند که مانند این است که در آمریکا تحصیل و مدرک دریافت کرده باشند.
- این دانشگاه عضو انجمن کالج ها و دانشگاه های بین المللی آمریکا (AAICU) است.
- پیشرفت سریع و رشد بالای این دانشگاه نسبت به زمان تاسیس.
- وجود موسسه مطالعات منطقه ای و بین المللی(IRIS) که برای برنامه ریزی بلند مدت واستفاده از تجربیات آن ها در مسائلی مانند مطالعات ژئوپولتیک منطقه ای، امنیت و توسعه اقتصادی می تواند بسیار مفید باشد.

تهیه و تنظیم: مژگان الیکائی

دانشگاه آمریکایی کردستان مسعود بارزانی

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پشت‌پرده برکناری رئیس صندوق بازنشستگی چه بود؟/ ترامپ مدعی شد: ایران می‌خواهد توافق کند/ ضرب الاجل 3 ماهه دولت به یک وزیر برای اصلاحات

روزنامه‌های همسو با دولت می‌گویند دولت از انتشار حقوق نجومی مدیران صندوق بازنشستگی توسط رئیس‌ برکنار شده این صندوق ناراضی بود.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان دیدید وقتی خرشان از پل گذشت به شما می‌خندند؟!

آقای روحانی می‌گوید این سال 98، آن نود و هشتی نیست که پیش‌بینی می‌کرد و وعده می‌داد.

او چهارشنبه گذشته در جلسه هیئت دولت گفت «صریحا خدمت ملت ایران اعتراف و اظهار می‌کنم که این 98، آن 98 که ما می‌خواستیم نیست. آن 98 که ما اول انتخابات در سال 96 طراحی کرده بودیم این نیست، هست، برنامه‌های ما مدون و چاپ شده است، همه می‌دانند و مدارک آن وجود دارد. بله ما وارد یک جنگ تحمیلی شدیم، دشمن به ما تحمیل کرد، ما که آغازگر نبودیم و از برجام خارج نشدیم. ما همه مراقبت‌ها را کردیم و شما دیدید که در تمام گزارشات آژانس ایران به تعهدات خود عمل کرده بود.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم اسفند 97 در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی و در پاسخ به این سؤال که آیا دولت پیش‌بینی می‌کرد آمریکا از برجام خارج شود، گفته بود «در همه تصمیمات به‌نوعی احتمالاتی وجود دارد اما روی چیزی که این همه کار شده بود، کنگره‌های بزرگی برگزار شده بود، حتی در آنجا احزابی ریشه‌دار حاکم بودند و هیچ‌گاه نشنیدیم که هنگام مذاکره دولت اوباما با دولت ایران، جمهوری‌خواهان علیه برجام به میدان بیایند، ما با چنین رویدادی مواجه نشدیم، بر این اساس پیش‌بینی این رفتار آقای ترامپ را نداشتیم».

برخی مقامات وزارت خارجه هم گفته‌اند که پیش‌بینی نمی‌کردند آمریکا از برجام خارج شود.

این عدم پیش‌بینی‌ها در حالی است که صاحب‌نظران و کارشناسان منتقد در همان سال 94 اصرار داشتند دولت توافقی «نامتوازن، ناهمزمان، نقد- نسیه، برگشت‌ناپذیر، فاقدضمانت، فاقدامکان شکایت و فاقدامکان مطالبه خسارت» را امضا نکند، چرا که چنان توافقی موجب بدعهدی دشمن می‌شود.

صریح‌تر و دقیق‌تر از همه، این هشدار مشفقانه و حکیمانه رهبر انقلاب است که 20 فروردین 94 (سه ماه قبل از اعلام توافق) صریحا فرمودند «مطالبه‌ بعدی ما از مسئولین این بوده است که گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید. خوشبختانه اخیراً یکی از مسئولین محترم صریحاً گفت که ما به طرف مقابل هیچ اعتمادی نداریم و این خیلی چیز خوبی است.

گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعده نقد که می‌دهد وعده نقد، نه عمل نقد اعتماد نکنید، [چون] وقتی خرش از پل گذشت، برمی‌گردد و به ریش شما می‌خندد! اینقدر اینها وقیحند. امروز که یک تفاهم اولیه به‌صورت یک یادداشت و یک اعلامیّه منتشر شده است و هنوز هیچ کار نشده است و خود طرفین می‌گویند که الزامی وجود ندارد، همین حالا که توانسته‌اند این مقدار حرکت را بکنند، شما دیدید رئیس‌جمهور آمریکا در تلویزیون ظاهر شد با چه ژستی، با چه ریختی!».

متأسفانه برخی دولتمردان و مدیران وزارت خارجه از سر هیجان‌زدگی و آرزواندیشی و عجله برای توافق به هر قیمت، می‌گفتند «امضای کری تضمین است» و «مگر آمریکا می‌تواند زیر توافق بزند، به لحاظ اخلاقی برایش بد می‌شود»!

اما آنچه برای امروز اهمیت دارد، این است که وقتی رئیس‌جمهور و برخی مدیران ارشد دولت اذعان دارند که فاقد قدرت پیش‌بینی این روند (با وجود هشدارهای صریح صاحب‌نظران مختلف) بوده‌اند، چرا اصرار دارند باز هم همان مسیر غلط اعتماد به دشمن و وقت‌کشی او را طی کنند.

جالب و تأسف بار اینکه آقای روحانی، در اظهارات اخیر خود این را هم گفته که «در جریان روند کاهش تعهدات نیز مذاکرات را ادامه می‌دهیم ولی اگر در پایان 60 روز دوم به نتیجه نرسیدیم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و بعد از آن باز هم 60 روز فرصت خواهیم داد تا به راه‌حل منطقی، درست و متوازن برسیم و به تعهد در برابر تعهد پایبند هستیم»!

وقتی دولت در حالی که هنوز تعلیق مرحله سوم را آغاز نکرده، اطمینان می‌دهد مهلت چهارمی هم هست، آیا طرف مقابل را تحت فشار می‌گذارد یا خاطر جمعی می‌دهد که آب در دل او تکان نخورد؟! اصلا نام این کار، تهدید و التیماتوم و ضرب‌الاجل است، یا اطمینان دادن و جسور کردن طرف مقابل به ادامه دهن‌کجی؟!

هنرپیشه فیلم‌های مبتذل مجبور است مدتی با نقاب زندگی کند

هنرپیشه سابق فیلم‌های مبتذل گفت شرکت‌های تولیدکننده این فیلم‌ها، زنان جوان آسیب‌پذیر را به دام می‌اندازند و سوءاستفاده می‌کنند. میا خلیفه می‌گوید «این شرکت‌ها زنان را زمانی که آسیب‌پذیر هستند یا در شرایط بدی قرار دارند در دام قرارداد می‌اندازند.»

به گزارش بی‌بی‌سی، میا فقط ۳ ماه در حوزه پورنوگرافی کار کرد اما با اینکه در سال ۲۰۱۵ از این حوزه خارج شده، همچنان در سایت‌های مذکور است. او که متولد بیروت و مقیم آمریکاست، می‌گوید هنوز نمی‌تواند با گذشته خود کنار بیاید.

او معمولا از صحبت کردن درباره سابقه‌اش اجتناب می‌کند. میا می‌گوید: «تنها چیزی که این اواخر دنبالش بوده‌ام، این است که اسم من را از روی وب‌سایت‌ها بردارند.»

او می‌گوید: «چیزی که بیشتر از همه برایم ناراحت‌کننده است، این است که به‌خاطر گذشته‌ام نمی‌خواهند با من کار کنند.»

او می‌گوید به این کار به‌عنوان یک «شیطنت کوچک» نگاه می‌کرده که قرار نبود تکرار شود. میا می‌گوید: «مسلما هنوز نتوانسته‌ام با گذشته‌ام کنار بیایم. سعی می‌کنم مدتی نقابی به چهره بزنم. تمام تلاشم را می‌کنم تا این مرحله را پشت سر بگذارم.»

دولت از افشاگری‌های رئیس صندوق بازنشستگی ناراضی بود

روزنامه‌های همسو با دولت می‌گویند دولت از انتشار حقوق نجومی مدیران صندوق بازنشستگی توسط رئیس‌ برکنار شده این صندوق ناراضی بود.

روزنامه جهان صنعت با اشاره به خبر برکناری میعاد صالحی توسط محمد شریعتمداری که گفته شد به دستور روحانی بوده، نوشت: سیدمیعاد صالحی ۳۷ ساله در حالی از مدیرعاملی این صندوق مهم برکنار شد که تنها ۵ ماه از انتصاب او گذشته است.

البته منابع مطلع از سه هفته قبل موضوع برکناری صالحی را مطرح کرده بودند. او ۱۰ فروردین ماه امسال با حکم محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه بر کرسی مدیرعاملی صندوق بازنشستگی نشست، اما این حکم دیری نپایید.

 خبرگزاری‌ها در خبر این برکناری که از سه هفته پیش در برخی محافل از سوی برخی منابع مطلع مطرح بود، اعلام کردند صالحی با دستور حسن روحانی رئیس‌جمهوری از این سمت کنار گذاشته شده است.

مختاری، مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به خبرگزاری‌ها گفت: «ساعتی پیش با دستور رئیس‌جمهور، صالحی برکنار شد. البته رئیس‌جمهور از ابتدا نیز با انتصاب وی در صندوق مخالف بود.» درواقع سه روایت درباره این برکناری وجود دارد؛ نخست روایتی که نهادهای ناظر و دولتی‌ها مبنی‌بر مغایرت مدرک تحصیلی و سوابق سیدمیعاد صالحی با پست مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری مطرح می‌کنند.

دومین روایت، ماجرایی است که میعاد صالحی خود مطرح کرده و بارها در صفحه شخصی خود در توییتر نیز به آن اشاره کرده است. او مدعی شده بود که به‌دلیل انتشار گزارش‌هایی نظیر گزارش عملکرد ۴ماهه صندوق، گزارش حقوق و دستمزد مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق و هلدینگ‌های تابعه، گزارش مدارک تحصیلی مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق و هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه و گزارش صورت‌های مالی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه که در وب‌سایت این صندوق قابل دسترسی است، تحت‌فشار قرار گرفته است.

اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» حاکی از روایتی دیگر است؛ بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد دولت فعالیت‌ها و اقدامات این فرد در صندوق بازنشستگی کشوری را حاوی ابهاماتی می‌داند که برای صندوقی با این اهمیت، قابل‌تامل است. 

به‌نظر می‌رسد این ابهامات پس از انتشار گزارش حقوق و دستمزد مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق و هلدینگ‌های تابعه بیش از هر زمانی افزایش یافت. بنابر آنچه منابع مطلع به «دنیای‌اقتصاد» گفته‌اند، مساله مهم برای دولت در این زمینه به نحوه و شیوه انتشار این گزارش باز می‌گردد.

اول آنکه نحوه انتشار گزارش حقوق و دستمزد، در روندی مجزا از دولت و غیرهمسو با آن صورت گرفته است. به این معنا که برنامه دولت، انتشار حقوق و دستمزد همه دستگاه‌های زیرمجموعه خود در سامانه «حقوق و دستمزد» بود و این در حالی است که اقدام میعاد صالحی به انتشار حقوق و دستمزد مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ‌های تابعه، خارج از برنامه و سیاست‌های دولت صورت گرفته است.

دومین مساله دولت با این اقدام به شیوه انتشار حقوق و دستمزد مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ‌های تابعه باز می‌گردد که همراه با تجزیه و تحلیل چه در حوزه دستمزد و چه در حوزه مدارک صورت گرفت؛ به این معنا که منتشرکننده این گزارش (صندوق بازنشستگی کشوری) خود در جایگاه تفسیر نیز قرار گرفت؛ موضوعی که حاشیه‌هایی را نیز به‌وجود آورد حال آنکه به باور دولت، منتشرکننده این اطلاعات باید قضاوت را به افکار عمومی می‌سپرد.

صندوق بازنشستگی کشوری در حال‌حاضر، با حدود 2/5 میلیون عضو، دومین صندوق بازنشستگی بزرگ ایران به‌شمار می‌رود؛ از این تعداد ۳/ ۱ میلیون نفر (۵۲ درصد) مستمری‌بگیر و ۲/ ۱ میلیون نفر شاغلان کسورپردازند. این صندوق هم‌اکنون ۵ هلدینگ تخصصی در این صندوق فعال دارد و می‌توان آن را از جمله ثروتمندترین سازمان‌های کشور به‌شمار آورد.

شرکت سرمایه‌گذاری «آتیه صبا»؛ فعال در حوزه حمل و نقل، صنعت و معدن، گردشگری، سرمایه‌گذاری «صندوق بازنشستگی کشوری»؛ فعال در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه، فولاد و سایر، سرمایه‌گذاری «صباجهاد»؛ فعال در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی، «گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری»، فعال در حوزه بیمه، بانک، خدمات مالی و سرمایه‌گذاری و «عمران و ساختمان ترازپی‌ریز»، فعال در حوزه عمران و ساختمان، پنج شرکت این صندوق هستند.

روزنامه جهان صنعت نیز درباره برکناری میعاد صالحی می‌نویسد: وقتی علم فسادستیزی و شفافیت بلند می‌شود ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار می‌شوند تا حذفت کنند. به ‌راستی چرا؟ مراسم معارفه سرپرست جدید صندوق بازنشستگی در حالی برگزار می‌شود که سیدمیعاد صالحی مدیرعامل ۳۷ ساله بعد از چهار ماه فعالیت در صندوق بازنشستگی دوشنبه شب از سمت خود برکنار شد.

صالحی در مدت چهار ماهه حضور خود در صندوق بازنشستگی دست به اقدامات جنجال‌برانگیز و افشاگرانه علیه زیرمجموعه خود زد. وی برای اولین بار مدارک تحصیلی مدیران صندوق و شرکت‌های تابعه را منتشر کرد. او همچنین برای اولین بار جمع حقوق و مزایای مدیران صندوق و شرکت‌های تابعه‌اش را منتشر کرد. صالحی، در قدم بعدی‌اش صورت‌های مالی شرکت‌های صندوق بازنشستگی کشوری را منتشر کرد و در تدارک انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چند هزار میلیاردی زیرمجموعه‌های این صندوق بود که عمر مدیریتش بر صندوق به پایان رسید.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که فشار سنگینی بر محمد شریعتمداری وارد شده تا دست از شعارهای شفافیت و فسادستیزی‌اش به خصوص در صندوق بازنشستگی بردارد. زیرا از منظر آنها نتایج آن از یک طرف، به ضرر روحانی که در پایان دوره دوم ریاست جمهوری‌اش است خواهد بود و از طرف دیگر نشان‌دهنده سوءمدیریت و عملکرد ضعیف وزیر قبلی کار خواهد بود.

گزارش رادیو فردا از چشم انداز اقتصادی نگران‌کننده آمریکا و اروپا

یک وبسایت آمریکایی، برای این کشور و اتحادیه اروپا، رکود اقتصادی را پیش‌بینی کرد و نوشت، چشم انداز اقتصادی آمریکا و اروپا نگران‌کننده است.

وبسایت رادیو فردا نوشت: روز چهارشنبه، شاخص‌های اصلی بازار سهام آمریکا شاهد سقوطی کم‌سابقه تا مرز ۴ درصد بودند و البته آوای رکود اقتصادی از گوشه و کنار به گوش می‌رسید. اما این زمزمه‌ها تا چه حد موثق هستند؟ مگر بازار بورس و سهام همواره در حال نوسان نیست؟ پس چگونه می‌توان آغاز یک رکود اقتصادی را از نوسانات عادی بازار بورس متمایز کرد؟ پاسخ ساده نیست.

پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸، مهم‌ترین بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا  (Federal Reserve of US, Bank of England, European Central Bank)  در اقدامی مشترک نرخ بهره بانکی را به نزدیک صفر کاهش دادند.

تئوری‌های اقتصادی وعده داده بودند که این اقدام باعث رجوع بخش خصوصی به بانک‌ها به منظور دریافت وام خواهد شد و سپس سرمایه‌گذاریِ بخش خصوصی در بخش‌های تولیدی و صنعتی،‌اشتغال و درآمد ملی را هر چه سریع‌تر به حد قابل قبول بر می‌گرداند.

اما این امید به واقعیت تبدیل نشد، چرا که با از دست رفتن بخش قابل توجهی ازاشتغال، بخش خصوصی با مطّلع بودن از فقرِ رو به گسترش، سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید را عقلانی نمی‌دانست و به جای افزایش تولید، دو برنامه منطقی را در پیش گرفت: اول انتظار تا زمانی که دولت‌ها سیاست‌های فقرزدایی در پیش بگیرند (که نیازمند کسری بودجه‌های بزرگ و متوالی خواهد بود) و دوم، پول قرض کردن از بانک‌ها با بهره پایین برای بازخرید سهام خودشان با قیمت پایین، به مقدار زیاد، چرا که این اقدام با کم کردن عرضه سهام در بازار، قیمت آن را به صورت مصنوعی بالا می‌برد. بدین ترتیب اقدام بانک‌های مرکزی نه تنها تأثیر مطلوبی در اقتصاد کلان نداشت، بلکه باعث افزایش اختلاف طبقاتی و وابستگی بیش از حد بازار سهام به نقدینگی بانک مرکزی و نرخ بهره پایین شد.

ادامه این روند سبب شد که روند رشد قیمت سهام به مرور زمان از روند رشد سایر شاخص‌های اقتصادی مانند سهم‌اشتغال در جامعه، روند رشد دستمزد، بهره‌وری اقتصادی و دیگر شاخص‌ها پیشی بگیرد. در چنین شرایطی، این سؤال برای سرمایه‌گذاران پیش می‌آید که چنین روندِ رو به رشد و سریعی چگونه توجیه‌پذیر خواهد بود و پشتوانه آن چیست؟ هر گونه شک و تردید در این زمینه می‌تواند آغازگر هجوم سرمایه‌داران به سمت اوراق بهادار دولتی، پس از فروش سهام شرکت‌های خصوصی باشد. این همان چیزی است که چهارشنبه شاهد آن بودیم: سرمایه‌های سرگردان به دنبال امن‌ترین جا بودند.

اما عامل دیگری هم هست که این وضعیت را خطرناک‌تر کرده و آن جنگ تجاری آمریکا و چین است. علاوه‌بر تعرفه‌های وضع شده که قیمت برخی اجناس را در آمریکا بالا برده‌اند و به تبع آن، تولید این اجناس را در چین کاهش داده‌اند، این جنگ تجاری اثر سوء دیگری هم دارد: تعلل بخش خصوصی برای نهایی کردن تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری.

با توجه به درگیری‌های سیاسی در کشورهای اروپایی - بحران برگزیت، بحران سیاسی در ایتالیا، عوض شدن رهبر حزب حاکم در آلمان، و بن‌بست اصلاحات پرزیدنت مکرون و غیره- متأسفانه چشم‌انداز رشد اقتصادی اروپا نیز چنگی به دل نمی‌زند.

بانک مرکزی آمریکا هم در شرایطی قرار گرفته که تقریباً نه راه پس دارد و نه راه پیش. کشور آمریکا به شدت نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها و آموزش همگانی ست، اما با توجه به گسست شدید بین دو حزب حاکم، تصمیم‌گیری‌های مهم سال‌هاست که به تعویق می‌افتند.

از طرف دیگر، نقص‌هایِ ساختاریِ نهادهایِ فراملّی اروپا، دست‌وپایِ دولت‌هایِ ملّی را برای تعیین بودجه کشورشان بسته است. در چنین شرایطی، بن‌بست سیاسی در دو سوی اقیانوس اطلس، چشم‌انداز وضعیّت اقتصادی را نگران‌کننده توصیف می‌کند.

ایران نظر آیت‌الله علوی گرگانی درباره  دوچرخه‌سواری بانوان

  خبر اول اینکه، یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت که موضوعاتی نظیر دوچرخه‌سواری بانوان مورد رضایت امام زمان(عج) نیست. آیت‌الله علوی گرگانی  در دیدار جمعی از روحانیون آزاده دفاع مقدس که در دفتر معظم له برگزار شد اظهار داشت: موضوعی که به آن تأکید داریم این است که باید از خون شهدا دفاع کرده و قدرشناس رزمندگان و آزادگان باشیم، با توجه به‌ سختی و مشکلاتی که در 8 سال دفاع مقدس داشتیم باید عفاف و حجاب و حرکت در مسیر آرمان‌های انقلاب اسلامی مورد تأکید باشد.

به گزارش فارس، استاد سطوح عالی حوزه علمیه با تأکید بر اینکه موضوعاتی نظیر دوچرخه‌سواری بانوان مورد رضایت امام زمان(عج) نیست، گفت: متأسفانه هر روز این موضوع را می‌شنویم که فلان موضوع هم اجازه دادند و اگر از ابتدا می‌خواستیم این‌گونه باشد که این‌ همه شهید نمی‌دادیم بلکه هدف حفظ اسلام است.

اتهام‌زنی به یک پیرمرد به جرم نقض تحریم‌های اعمالی امریکا علیه ایران

  خبر دیگر اینکه،دادگاه فدرال امریکا دو شخص حقیقی از جمله یک پیرمرد 74 ساله لاس‌وگاسی را به نقض تحریم‌های اعمالی امریکا علیه ایران متهم کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ساکرامنتو بی، یک قاضی دادگاه فدرال امریکا ریچارد لنت 74 ساله اهل لاس‌وگاس و داریوش نیک‌نیا اهل کالیفرنیا را به مبادلات تجاری نامشروع با ایران متهم کرده است.

ادعا می‌شود که این دو شخص سعی داشته‌اند در سال 2015، صدها کلاهک ایمنی تانک‌های روسی را به ایران بفروشند. دادگاه فدرال امریکا روز پنجشنبه مدعی شده که نیک‌نیا در یکم مه سال 2015، ایمیلی به زبان فارسی برای خرید 500 کلاهک تانک دریافت کرده است.

ادعا شده که نیک‌نیا با ریچارد لنت برای خرید کلاهک‌های تانک همکاری کرده است اما پس از آنکه یک نمونه کلاهک تانک متفاوت به مقصد فرستاده شد، شریک‌شان در روسیه اعلام کرده که نمی‌تواند کلاهک‌های تانک مورد نیاز را به آن مقیاس تولید کند.دادگاه فدرال امریکا همچنین اعلام که اگر جرم این دو شخص تأیید شود، این دو می‌توانند با 20 سال حبس و یک میلیون دلار جریمه نقدی مواجه شوند.

ترامپ مدعی شد: ایران می‌خواهد توافق کند

  شنیدیم که،رئیس ‌جمهوری امریکا بامداد جمعه در جمع هواداران خود مدعی شد که ایران و چین به دنبال توافق با او هستند. به گزارش فارس، دونالد ترامپ یکبار دیگر این ادعا که دولت امریکا به موجب برجام به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار پول داده است را تکرار کرد و مدعی شد که واشنگتن مابه‌ازای این پول، چیزی به دست نیاورده است.

او گفت: «ما به فاجعه [توافق هسته‌ای] ایران خاتمه دادیم. نظرتان درباره اینکه ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول و ۱.۸ میلیارد پول نقد دادیم چیست؟ پول نقد، پول نقد، پول نقد، پول نقد! ما هیچ چیز به دست نیاوردیم. آنها هم می‌خواهند توافق کنند. چین می‌خواهد توافق کند و بگذارید به شما بگویم که ایران هم می‌خواهد توافق کند، چون تحریم‌ها برای آنها خوب نیست و از این مسأله خشنود نیستند. باید ببینیم کار چطور پیش می‌رود ولی کار دست کاردان است.»

شهردار خرم‌آباد چرا بازداشت شد  

دست آخر اینکه، دادستان مرکز لرستان از دستگیری شهردار خرم‌آباد خبر داد و به بیان توضیحاتی در این باره پرداخت. به گزارش ایسنا، سعید رازانی درخصوص دستگیری شهردار خرم‌آباد اظهار کرد: وی به اتهام سوء استفاده از اموال شهرداری و تصرف غیرقانونی در این اموال بازداشت شده است.

وی افزود: روند بررسی این پرونده و تحقیقات روی آن ادامه دارد و به محض وصول گزارش‌های جدید به اطلاع عموم خواهد رسید. رازانی بیان کرد: پرونده مذکور در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان در حال رسیدگی است. دادستان خرم‌آباد گفت: درخصوص سایر متهمان احتمالی این پرونده تحقیقات ادامه دارد.

خراسان ضرب الاجل 3 ماهه دولت به وزیر راه برای اصلاحات

بر اساس ابلاغیه هفته های اخیر حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور به محمد اسلامی، وزارت راه و شهرسازی موظف شده با توجه به تصمیمات شورای عالی اداری به اصلاح ساختار تشکیلاتی برخی شرکت ها و سازمان های زیرمجموعه و واحدهای استانی و شهرستانی آن وزارتخانه ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این دستور، اقدام و حداکثر در سقف چارت سازمانی موجود برای ارائه پیشنهادهای خود به سازمان اداری و استخدامی عمل کند.

برای گردشگرهای چینی کلیپ تبلیغاتی بسازید

یک مقام مسئول دولتی در نامه ای به تعدادی از تشکل های صنفی و دستگاه های اجرایی، از آن ها خواسته است با توجه به تلاش ها در زمینه رسیدن به هدف در نظر گرفته شده یعنی جذب یک درصد گردشگران چینی در آینده نزدیک، برای ساخت کلیپ های خلاقانه و نوآورانه با حضور گردشگرهای چینی حاضر در ایران و بازتاب نظرات مثبت آن ها درباره سفر به کشورمان اقدام کنند و این کلیپ ها در شبکه های اجتماعی و تلویزیونی بازپخش خواهد شد.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۴۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توضیحات مشاور شهردار تهران درباره برنامه‌های «شادستان»
 • هشدار نسبت به اهداف پشت پرده انفجار انبار مهمات الحشد الشعبی
 • تجهیزات هواشناسی خراسان رضوی به روز نیست/نصب اولین رادارهواشناسی استان درارتفاعات خواجه مراد/مردم باید برای بارانهای شدید و گرماهای عجیب آماده شوند
 • بحران‌های تغییر اقلیم و تنوع زیستی نیازمند مدیریت است
 • جشنی به قامت مشارکت
 • فراخوان نهمین دوره جایزه هفت‌اقلیم منتشر شد
 • جایزه ادبی «هفت اقلیم» فراخوان داد
 • نقل و انتقالات تراکتورسازی: از توافق با ویلیان میمبلا تا برنامه برای جذب یک مهاجم بلند قامت
 • فراخوان جایزه ادبی هفت‌اقلیم منتشر شد
 • مسعودی بارزانی میانجیگری اش را تکذیب کرد
 • پشت پرده اختلاف عربستان و امارات در یمن
 • دروغ بزرگ اجماع جهانی بر سر توافق پاریس
 • محمدرضا مقدم مشاور وزیر نفت شد
 • پرده برداری از محمد نصرتی در قامت سرمربی
 • همدان پایتخت تجارت و صنعت ایران شود
 • مسعود بارزانی میانجیگری اش را تکذیب کرد
 • مسعود بارزانی شایعه میانجی‌گری خود بین پ.ک.ک و ترکیه را تکذیب کرد
 • چرا کردهای عراق برای تعطیلات به ایران می‌آیند؟
 • مبادلات تجاری میان اقلیم کردستان و همدان افزایش می‌‌یابد