کاروان ویژه شامل جانبازان ۷۰ درصد می‌شود که به خاطر شرایط سخت جسمانی نمی‌توانند در کاروان‌های عادی حضور یافته و حتماً باید همراه داشته باشند. این کاروان روز اول مرداد ماه ۹۸ برای انجام مراسم حج تمتع عازم مدینه منوره می‌شوند.

به گفته مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران، بیش از ۵ هزار نفر از خانواده‌های شاهد و ایثارگر به حج سال ۱۳۹۸ اعزام می‌شوند و خاص بودن و ویژه بودن کاروان ویژه جانبازان به دلیل زائران آن است و جمعی از اعضای این کاروان جانبازان معزز ۷۰ درصدی هستند که در اثر آسیب‌های ناشی از حضور در دفاع مقدس نمی‌توانند در کاروان‌های عادی حضور داشته باشند و مناسک حج را همانند بقیه افراد انجام دهند.

جلال کاظمی جانباز شیمیایی ۷۰ درصد از شهرستان اردبیل، قهرمان فرهنگ رویندزق جانباز شیمیایی ۷۰ درصد از شهرستان اردبیل و علی جوادی نژاد جانباز شیمیایی ۷۰ درصد از شهرستان باغملک، جانبازان شیمیایی هستند که امسال برای انجام مناسک حج مشرف می‌شوند.

در این کاروان نیازهای پزشکی و خاص آن‌ها با ملاحظاتی تأمین می‌شود و برخی برحسب نیازهایی که دارند، فردی از میان اعضای خانواده یا افراد محرم آنان را همراهی خواهد کرد. سعی شده مدیرانی برای این کاروان انتخاب شوند که دارای تجربه زیادی باشند و با همه مشکلات مواجه شده باشند و بتوانند شرایط مساعدی برای جانبازان فراهم کنند.

اسامی ۶۳ هزار جانباز شیمیایی در بنیاد ثبت شده است

مدیرکل مصدومان شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر اساس ارزیابی‌ها، حدود ۴۰۰ هزار نفر در دوران جنگ تحمیلی با گازهای شیمیایی تماس داشتند که کمیسیون‌های پزشکی تاکنون مصدومیت ۶۳ هزار نفر از آنان را تأیید کرده است.

محمدرضا صدیقی مقدم افزود: ما چند آمار درباره جانبازان شیمیایی داریم، یک آمار ۱۰۰ هزار نفری مربوط به افرادی است که در زمان جنگ دچار آسیب شدند و آن زمان به مراکز درمانی مراجعه کردند.

وی به آمار ۶۳ هزار نفری اشاره کرد و اظهار داشت: این افراد کسانی اند که عوارض مزمن و ضایعات بیماری آنها در کمیسیون پزشکی احراز شده و درصد جانبازی گرفته اند.
صدیقی مقدم اضافه کرد: تصور این است که حدود ۴۰۰ هزار نفر با گازهای شیمیایی تماس داشتند که ۱۰۰ هزار نفر از آنها دارای علائم حاد بوده و به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند.

سردشت نخستین شهر قربانی جنگ افزار شیمیایی در جهان پس از هیروشیما

رژیم بعث عراق در شرایطی در دهه ۱۹۸۰ میلادی از تسلیحات شیمیایی استفاده کرد که قربانیان این حملات یا فراموش شده‌اند یا اینکه با صدمات جدی روبرو بوده و مشکلات زیادی برای آنها و خانواده شان به وجود آمده است. جنایات صدام عملاً برای وی عواقبی نداشت و شرکت‌های اروپایی هم در ارتباط با حمایت تسلیحاتی از رژیم بعث عراق در استفاده از مواد ممنوعه، مسؤولیتی نپذیرفته‌اند.

این در حالی بود که بمباران شیمیایی شهر سردشت در استان آذربایجان غربی روز هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۶ موجب شهادت و مصدومیت شمار زیادی از مردم شد. این تهاجم غیرانسانی، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی جهان بعد از بمباران هسته‌ای هیروشیما در تاریخ ثبت کرد.

از سوی دیگر، صدام که فرمان حمله شیمیایی به سردشت و تعدادی دیگر از شهرهای جمهوری اسلامی ایران را داده بود، تحت هیچ پیگردی از سوی مجامع بین المللی و حقوقی قرار نگرفت. در زمان دوران دفاع مقدس، استکبار جهانی و غرب همواره جانب دولت وقت عراق را می‌گرفتند و با هر ابزاری از صدام حمایت می‌کردند.

مسئولان نظامی کشورمان پس از این حمله شیمیایی، خبرنگاران بین المللی را به محل بمباران بردند اما جهان تمایل چندانی به انتشار این واقعه نشان نداد، ضمن اینکه از ماه مارس ۱۹۸۴ میلادی، شورای امنیت سازمان ملل متحد، شواهدی مبنی بر استفاده عراق از گازهای شیمیایی در اختیار داشت.

حمله شیمیایی به حلبچه و ۵ هزار قربانی

سردشت برای صدام یک آزمایش بود که هیچ عواقبی برای او به دنبال نداشت به همین دلیل او چند ماه بعد شهر کوچک کردنشین حلبچه در عراق را هم بمباران کرد. در جریان این حملات وحشیانه که مارس ۱۹۸۸ (‌فروردین ۱۳۶۷) رخ داد، بیش از پنج هزار نفر قربانی شدند. حتی پس از حمله به حلبچه در یکی از یادداشت‌های وزارت خارجه آمریکا آمده بود که نباید تغییر اساسی در سیاست عراق رخ دهد. دولت رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا از اعمال تحریم علیه دولت عراق جلوگیری کرد. بغداد در آن زمان مهمترین هم پیمان (آمریکا) علیه ایران بود و همین دلیل کافی برای حمایت آمریکا از عراق محسوب می‌شد.

تحریم‌های آمریکا و مشکلات تهیه داروی جانبازان شیمیایی

تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه کشورمان با تأثیر گذاشتن بر درمان و داروی مصدومان و جانبازان سلاح‌های شیمیایی موجب تحمیل درد و رنج بیشتر به این عزیزان شده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ( OPCW ) امحاء کامل سلاح‌های شیمیایی در جهان را برای تحقق اهداف کنوانسیون ضروری دانست و گفت: هرچه سریع‌تر سلاح‌های شیمیایی توسط تنها دارنده آن یعنی آمریکا باید نابود شود.

علیرضا کاظمی ابدی روز ۱۹ تیرماه جاری در سخنرانی خود در شورای اجرایی این سازمان ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حمله شیمیایی رژیم صدام به سردشت و قدردانی از پیام همدردی مدیرکل سازمان به مناسبت این روز تاکید کرد: این تحریم‌ها عملی غیرانسانی است و خواهان اقدام جمعی و انفردی دولت‌های عضو برای مقابله با آن شد.

کاظمی همچنین امحاء کامل سلاح‌های شیمیایی در جهان را برای تحقق اهداف کنوانسیون ضروری دانست و در این راستا خواهان نابودی هرچه سریع‌تر سلاح‌های شیمیایی توسط تنها دارنده آن یعنی آمریکا شد.

نود و یکمین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که از روز ۱۸ تا ۲۱ تیرماه در مقر سازمان OPCW در لاهه هلند برگزار شد .

در این اجلاس، کشورهای عضو آخرین تحولات و سیاست گزاری های بین المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاح‌های شیمیایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند اما تاکنون رژیم صهیونیستی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را تصویب نکرده است.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جانبازان و آزادگان سبب شدند تا میراث جبهه به نسل ‌های بعدی منتقل شود

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه شاید در دوران ۴۰ ساله اول انقلاب برای مردم ما جز روز ورود امام راحل، روزی به‌اندازه روز ورود آزادگان شادی و نشاط در مردم ما ایجاد نکرد، گفت: جانبازان و آزادگان سبب شدند تا میراث جبهه به نسل‌های بعدی منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، آیت‌الله «سید احمد علم‌الهدی» امروز(۲۶ مرداد) در دیدار با جمعی از آزادگان سرافراز دفاع مقدس با بیان اینکه شاید در دوران ۴۰ ساله اول انقلاب برای مردم ما جز روز ورود امام راحل، روزی به‌اندازه روز ورود آزادگان شادی و نشاط در مردم ما ایجاد نکرد، گفت:در تحلیل و بررسی توحیدی و اعتقادی ۸ سال دفاع مقدس، این جنگ برای ما نعمت و فرصت بود، جریان ۸ سال دفاع مقدس در ابتدای پیروزی انقلاب برای حاکمیت دین نه‌تنها در این کشور بلکه حاکمیت جهانی دین و آمادگی دنیا برای ظهور و فرج مولا، یک مقدمه بود.

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی دفاع مقدس را دگرگون‌کننده ارزش‌ها دانست و افزود: دفاع مقدس، مقدمه‌ای بود که انسان‌ها را متحول کند، ارزش‌ها را دگرگون، معیارها را در زندگی مادی مردم به هم بزند و معیارهای غیرمادی حاکم کند، این مسیر را طی کردید و اوجش نیز اسارت در دست دشمن بود، چیزی که ما تنها روایتش را از شما شنیدیم و شما آن را از نزدیک حس کردید.

 

وی اظهارداشت: همه ارزش‌ها و معیارها را دفاع مقدس تغییر داد، متأسفانه بعد از دفاع مقدس بر اساس پندارهای غلطی که برخی داشتند و سعی داشتند با تلقین این مسئله، رنج‌های دوران دفاع مقدس و دوران جنگ را از بین ببرند، فکر می‌کردند با فراموشاندن دوران دفاع مقدس، دوران رنج و سختی و مرارت‌هایی که رزمندگان دیدند را به خاطرات خشک و صحنه‌های رفاه تبدیل کنند، سعی کردند کشور متحول شود و روی آن خیلی کار شد.

 

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه افزود:توسعه اقتصادی جهشی به میان آمد و حتی در روابط بین‌الملل، حرکت‌هایی صورت گرفت که به خیال خودشان روحیه و فضای جنگ و دفاع از بین برود، این خسارت جبران‌ناپذیری برای ما بود که ما ذخایر جبهه که تحولات و دگرگون‌سازی‌های در جامعه بود را از دست دادیم.

 

امام جمعه مشهد جانبازان و آزادگان را دو معجزه دفاع مقدس دانست و اظهار کرد: معجزه این جنگ دو جریان بود، یکی جریان جانبازان و دیگری جریان آزادگان، بنا بود جنگ را همه فراموش کنند، فضای جنگ که از بین می‌رفت، ارزش‌های جنگ و معیارهای جبهه نیز نابود می‌شد، خوشبختانه این‌گونه نشد، ارزش‌های جبهه، معیارهای ایثار و شهادت به نسل بعد منتقل شد که آثار آن را در مدافعان حرم دیدیم و در نسل سوم و چهارم این‌ها را مشاهده کردیم.

 

آیت الله علم الهدی گفت: دو جریان در جنگ به‌عنوان وارث جنگ مطرح شد، جانبازان و آزادگان، این دو جریان سبب شد تا به اینجا، میراث جبهه به نسل‌های بعدی منتقل بشود اما یک‌چیز باقی‌مانده، جانبازان عزیز هر شبانه‌روزشان یک شهادت است و آزادگان به خاطر مرارت‌های شدیدی که در دوران اسارت چه ازنظر روحی و چه جسمی دیدند، برایشان جبهه فراموش‌نشدنی است و جبهه به‌وسیله آنان زنده است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: متأسفانه سرنوشت نظام ما با همه مراقبت‌های رهبری و تدبیر فوق‌العاده‌ای که ایشان دارند، دارد به دست کسانی می‌افتد که نه‌تنها آثار دفاع مقدس را از بین می‌برند، بلکه درنتیجه کار آنان، نظام و انقلاب از بین می‌رود.

 

وی افزود: جریان قدرت و ثروت دارد به انقلاب سیلی می‌زند، لذت طلبی‌ها، رفاه جویی‌ها و توسعه‌طلبی‌های در رفاه که در مملکت به‌وسیله افراد و عواملی صورت می‌گیرد، سیلی به انقلاب است، آخر کار انقلاب، حاکمیت دین است که زمینه ظهور را فراهم کند، این‌که منکرات شرعیه را به‌عنوان ارزش ترویج کنند، لاابالی و بی‌بندوباری را تحت عنوان نشاط و شادی جوان مطرح می‌کنند، این‌ها سیلی به انقلاب است.

پایان پیام/483

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۵۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳ قوه پیگیر مشکلات جانبازان و ایثارگران
 • بیش از ۱۵ میلیارد ریال گندم و کود شیمیایی احتکار شده در دهگلان کشف شد
 • جوان‌گرایی و ارتقای جایگاه ایران در پارالمپیک و پاراآسیایی اهداف فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین
 • ارتقای جایگاه ایران در جدول پارالمپیکی هدف اصلی فدراسیون جانبازان و معلولان است
 • احتکار گندم و کود شیمیایی در دهگلان
 • راه‌اندازی پاراالمپیاد برای توسعه ورزش جانبازان و معلولین / ارتقای جایگاه ایران در پارالمپیک هدف فدراسیون
 • اول شهریور؛ بازگشت کاروان ویژه حج جانبازان
 • فعالیت 750 جانباز و معلول ورزشکار در استان/ کمبود بودجه گریبانگیر فعالیت‌های جانبازان و معلولان
 • جانبازان و آزادگان دو معجزه جریان دفاع مقدس بودند
 • بازگشت حاجیان استان سمنان از ۲۸ مرداد آغاز می‌شود
 • حجاج استان فارس در سلامت كامل هستند/ 3 تا 8 شهریور؛ زمان بازگشت زائران
 • نخستین کاروان از حجاج قزوینی سه‌شنبه به میهن برمی گردند
 • بازگشت کاروان ویژه حج جانبازان به میهن اسلامی در اول شهریورماه
 • نخستین گروه حاجیان زنجانی از سرزمین وحی بازگشتند
 • بازگشت کاروان ویژه حج جانبازان به کشور در اول شهریورماه
 • کاروان ویژه حج جانبازان اول شهریورماه به میهن اسلامی باز می‌گردد
 • اربعین جانباز شیمیایی دفاع مقدس در اهواز برگزار شد
 • بازگشت کاروان ۸۵ نفره حجاج ایلامی ۳۰ تیرماه ۹۸ خواهد بود
 • نمی‌توانیم برای «جانبازان زنِ قطع نخاع» آسایشگاه جداگانه احداث کنیم