خبرگزاری میزان- معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از دستگیری کلاهبرداران موسسه خیریه ای که به بهانه خرید و فروش فیش های"حج" از شهروندان اخاذی می کردند، خبرداد و به شهروندان توصیه کرد: جهت ثبت نام "حج" تمتع و عمره به دفاتر مورد تایید سازمان حج و زیادت مراجعه کنند. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سرهنگ محمدرضا اکبری اظهارداشت: عده‌ای سودجو با سوء استفاده از علائق مذهبی مردم در پوشش خرید فیش تمتع و عمره به بالاترین قیمت، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند.
وی افزود: در این نوع شگرد، افراد کلاهبردار با افتتاح یک دفتر بدون مجوز در سطح شهر با انجام تبلیغات گسترده و فریبنده در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، کانال‌های تلگرامی و حتی رسانه‌ها و جراید و یا با راه اندازی سایتی تحت عنوان سازمان حج و زیارت با ترفندهای خاصی اقدام به دریافت وجه به منظور ثبت نام در کاروان‌های اعزامی فوری حج و زیارت می‌کنند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه نقل و انتقال فیش حج تن‌ها تحت ضوابط و شرایط ویژه و موارد خاص فقط از طریق دفاتر سازمان حج و زیارت و با حضور صاحب فیش انجام می‌شود، گفت: هر گونه نقل و انتقال آزاد فیش حج که خارج از سازمان حج و زیارت انجام شود، قانونی نیست و کلاهبرداری به شمار می‌آید.
وی افزود: افرادی که در تبلیغات خود مدعی می‌شوند که نقل و انتقال فیش‌ها مورد تایید سازمان حج و زیارت است، خلاف واقع ادعا کرده اند.
این مقام انتظامی ادامه داد:دلالان برای کسب درآمدهای میلیونی، با استفاده از عدم آگاهی و اطلاع کافی مردم، فیش حج آن‌ها را با قیمت پایین خریداری و با درج آگهی در برخی رسانه‌ها اقدام به فروش آن می‌کنند.
سرهنگ اکبری بیان کرد: گروهی از دارندگان فیش حج که قصد دارند تا از اعتبار و امتیاز فیش خود استفاده مادی ببرند، اغلب به علت عدم آگاهی و اطلاع از قوانین و مقررات، در دام افراد سودجو و کلاهبردار گرفتار می‌شوند.
وی اضافه کرد: این افراد به امید نفع و سودی بالاتر، در بسیاری از موارد نه تنها سودی نمی‌برند بلکه به دلیل سوء استفاده دلالان و کلاهبرداران از این مسئله، امتیاز فیش خود را نیز از دست می‌دهند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا به شهروندان توصیه کرد: برای انتقال فیش حج باید به دفاتر دارای مجوز رسمی از سازمان حج و زیارت مراجعه کنند در غیر این صورت نباید به هر دفتری که با این عنوان فعالیت دارد، اعتماد کرده و مبالغی را پرداخت کنند.
وی به شهروندانی که قصد سفرهای زیارتی خصوصا سرزمین وحی را دارند، توصیه کرد: فریب شگرد افراد سودجو را نخورند و هر گونه مورد مشکوک را با پلیس در میان بگذارند.
دستگیری کلاهبرداران موسسه خیریه خرید و فروش فیش‌های تقلبی"حج"
سرهنگ اکبری در ادامه از دستگیری کلاهبرداران موسسه خیریه‌ای که به بهانه خرید و فروش فیش‌های "حج" از شهروندان اخاذی می‌کردند، خبرداد و گفت: در پی انتشار خبری مبنی بر اینکه یک موسسه خیریه از متقاضیان "حج" ثبت نام می‌کند، برخی از شهروندان که آرزوی سفر به سرزمین وحی را داشتند اقدام به خرید فیش کردند.
وی با بیان اینکه افراد کلاهبردار با این ترفند که این موسسه فیش‌های حج مربوط به یکی از سازمان‌های دولتی را با قیمت مناسب در اختیار زائران قرار می‌دهد، افزود: از آنجا که تعدادی از افراد مورد وثوق محلی نیز واسطه و مبلغ این امر بودند، در مدتی کوتاه صد‌ها نفر برای خرید فیش خارج از نوبت، به دفتر این موسسه مراجعه و با پرداخت مبلغ مورد نظر، ثبت نام کردند.
نمونه ای از فیش های جعلی
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: پس از گذشت چند هفته، خریداران فیش‌ها که منتظر اعلام فهرست و زمان اعزام زائران خانه خدا بودند، متوجه شدند نام آن‌ها در فهرست زائران نیست؛ لذا برای پیگیری موضوع به دفتری که فیش حج را خریده بودند مراجعه کردند، اما با دفتر بسته و متصدیان متواری مواجه شدند.
وی به طرح شکایت شهروندان در مراجع قضائی و ارجاع این پرونده به پلیس آگاهی اشاره کرد و گفت: در تحقیقات تخصصی کارآگاهان مشخص شد چند زن با اجاره دفتری تحت عنوان موسسه خیریه و با همکاری فردی که سابقه طولانی دلالی فیش‌های حج را داشته، این کار را انجام داده اند.
این مقام انتظامی تصریح کرد: این افراد شیاد با تبلیغات دروغین و با دامن زدن به آتش اشتیاق متقاضیان و سوءاستفاده از این حس معنوی، در قبال دریافت مبالغی از آنها، به آنان برگه‌های رسید وجه و وعده اعزام فوری به حج را می‌دادند و یا در مواردی تعدادی فیش تقلبی در اختیارشان قرار داده و سپس در فرصت مناسب متواری شده بودند.
وی گفت: پس از انجام اقدامات تخصصی پلیسی و چهره نگاری متهمان، محل اختفای آنان شناسایی و تمامی این افراد دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شدند.
سرهنگ اکبری به عدم صبر و شکیبایی متقاضیان و تلاش برای عزیمت خارج از نوبت به سرزمین وحی (حج) اشاره کرد و گفت: مراجعه به شرکت‌های غیر قانونی و دفاتر تبلیغاتی و تسلیم شدن متقاضیان در برابر تبلیغات فریبنده سودجویان مبنی بر اعزام فوری به حج، طمع و عدم توجه به اشکالات شرعی و قانونی از سوی دارندگان فیش برای فروش به منظور دستیابی به سود بیشتر و ده‌ها موضوع دیگر باعث شده تا دارندگان، فروشندگان و خریداران فیش حج به راحتی در دام افراد شیاد و کلاهبردار قرارگیرند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا ضمن هشدار به شهروندان، گفت: عدم صبوری متقاضیان و تلاش آنان برای عزیمت فوری به حج و دستیابی به هدفی موجه از طریق خلاف ضوابط قانونی و همچنین تسلیم شدن آن‌ها در برابر تبلیغات فریبنده سودجویان موجب زیان و ضرر می‌شود که گاهی جبران ناپذیر است؛ مردم باید در این خصوص توجه و دقت لازم را داشته باشند.
این مقام انتظامی ادامه داد: فروش اسناد و فیش‌های تقلبی و جعلی حج از سوی برخی دلالان، برای خریداران مشکلات حقوقی ایجاد می‌کند لذا متقاضیان تشرف به حج تمتع و عمره مفرده با مراجعه به سازمان حج و زیارت و دفاتر و نمایندگی‌های مجاز آن سازمان نسبت به تهیه فیش و واریز وجه در شعب منتخب بانک‌های اعلامی اقدام و از مراجعه به سایت‌ها و دفاتر غیرمجاز و پاسخگویی به تماس‌ها و پیامک‌های ناشناس که متقاضیان را دعوت به واریز وجه می‌نمایند، جداً پرهیز کنند.
وی به تبلیغات فریبنده سودجویان در فضای مجازی و... مبنی بر اعزام فوری به حج اشاره و به شهروندان توصیه کرد: برای تهیه فیش حج، صرفا به دفتر سازمان حج و زیارت استان خود مراجعه و از پرداخت پول و تحویل مدارک به افرادی که با تبلیغات گسترده و فریبنده مدعی فروش فیش‌های حج با نوبت‌های فوری هستند، خودداری کرده تا گرفتار افراد سودجو و کلاهبردار نشوند.
سرهنگ اکبری در خاتمه به ظاهر آراسته، شیک پوش و خوش برخورد اکثر کلاهبرداران اشاره کرد و گفت: این افراد ظاهر خود را مطابق با موضوع کلاهبرداری منطبق کرده که در این راستا شهروندان به راحتی فریب ظاهر سازی و چرب زبانی آنان را می‌خورند که در این رابطه نباید صرفا به ظاهر افراد، وضعیت شرکت، دفتر محل کار و برخوردهای محترمانه آنان توجه کرد بلکه باید از رسمی و غیر رسمی بودن شرکت مطمئن شد.انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

زیبایی و درخشش شیعیان در دوران امامت «امام هادی (ع)/یافتن ویژگی‌های انسان‌ کامل در زیارت «جامعه کبیره»

خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: قرائت زیارت جامعه کبیره و برخورداری و بهره‌مندی از آن از بهترین راه‌های ادا کردن دین خود نسبت به امام هادی(ع) است. در زیارت شریف جامعه کبیره ویژگی‌های انسان‌های کامل آمده و آنچه که به ما نهی شده، برای رشد ما است. تاریخ انتشار: 07:00 - 26 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۴۱۹۸۴

حجت الاسلام والمسلمین علی ثمری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره ویژگیهای دوران امامت «امام هادی(ع)» گفت: دوران امامت حضرت «امام هادی(ع)» یکی از دوران‌های پرنور و زیبای درخشش شیعیان است. بایستی میراث گران‌بهایی را که در دفاع از آرمان‌های تشیع و سازماندهی نیرو‌های شیعه در زمان «امام هادی(ع)» شکل گرفته، امروز محترم بشماریم و به پاس گرامیداشت آن، اهداف عالیه‌ای که آن امام بزرگوار دنبال می‌کردند را مدنظر داشته باشیم.


وی در خصوص اعمال روز ولادت «امام هادی(ع)» افزود: زیارت شریف «جامعه کبیره» یادگاری از «امام هادی(ع)» است. در دعای «جامعه کبیره» راه و رسم بندگی حق در سایه‌سار امامت وجود دارد. باید نسبت به امامت و ولایت به گونه‌ای که مورد توجه ائمه خدا و حضرت «امام هادی(ع)» بوده، معرفت پیدا کنیم و در این راستا قدم برداریم.

این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: کرسی‌های درس و بحث حضرت «امام هادی(ع)» با توجه به شرایط زمانی خاصی که آن بزرگوار داشتند منحصر به فرد است. در شرایطی که آن زمان شیعیان در وضعیت خاصی قرار داشتند و تحت نظر بودند و شرایط امنیتی حاکم بود، «امام هادی(ع)» موفق می‌شوند با سازماندهی که به آحاد شیعه داشتند، انسان‌هایی را تربیت کنند که در دوران غیبتشان سکان‌دار هدایت مردم باشند.

حجت الاسلام ثمری افزود: شاگردان ممتاز و روشنگری به عنوان طلایه‌داران این صحنه از «امام هادی(ع)» بهره گرفتند و از چشمه‌سار زلال معارف آل محمد توسط این امام همام بهره‌مند و برخوردار شدند، مانند افرادی چون «احمد بن اسحاق قمی» و همچنین در زمان حضرت امام «حسن عسگری (ع)» نیز دیگر شاگردانی از این امام همام جلودار بوده و صحنه‌گردان صحنه‌های دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های ایشان بودند.


وی خاطرنشان کرد: قرائت زیارت «جامعه کبیره»، برخورداری و بهره‌مندی از آن بهترین راه‌ ادا کردن حق خود نسبت به «امام هادی(ع)» است. در زیارت شریف جامعه کبیره ویژگی‌های انسان‌های کامل آمده و آنچه که به ما نهی شده برای رشد ما است. هر انسانی که بهتر از معارف اهل بیت(ع) برخوردار شود؛ دین را بهتر فهمیده و مسیر زندگی‌اش در جهتی قرار می‌گیرد که مورد توجه و تایید اهل بیت(ع) باشد.

انتهای پیام/

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۵۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زیارت غدیریه؛ یادگار امام هادی(علیه‌السلام)
 • شیوه برخورد امام هادی با افرادی که در حق اهل‌بیت غلوّ می‌کردند
 • ساماندهی تشكیلاتی شیعه توسط امام هادی(ع)/ زیارت جامعه كبیره؛ منبع غنی معارف امام‌شناسی
 • اثبات حقانیت امیر‌المؤمنین (ع) به استناد ۵۰ آیه قرآن در زیارت غدیریه
 • تاملی بر زیارت جامعه کبیره به بهانه میلاد امام هادی(ع)
 • زیارت جامعه کبیره امام هادی(ع) مرام‌نامه شیعه فهیم و حکیم است
 • بررسی شرایط تاریخی و مضامین زیارت‌نامه جامعه کبیره / سند بالادستی برای شیعیان عصر غیبت
 • چرا اعزام دانشجو به خارج کم شده است؟
 • نقد برخی روشنفکران به زیارت جامعه کبیره ناشی از مطالعه سطحی این زیارت‌نامه است
 • ماجرای خالی‌کردن حساب کاربران ایرانی از ترکیه/ چطور حساب‌های شما خالی می‌شود؟
 • ماجرای تبعید امام هادی(ع) به شهر نظامی/ چرا امامان پیشین اقدام به بیان معارف زیارت جامعه کبیره نکرده بودند؟
 • سخنگوی انصارالله یمن به زیارت امامزاده ناصرالحق رفت
 • شیوه‌نامه فعالیت‌های گردشگری در منابع و تاسیسات آبی ابلاغ شد
 • ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی
 • شيوه نامه تاسيس مراکز تجاري و بازاريابي محصولات
 • برگزاری دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی و عربی ویژه طلاب خواهر
 • شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی ابلاغ شد
 • کاهش شمار مراجعه کنندگان به مراکز اهدای خون/نیاز به همه گروه های خونی
 • ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری در منابع و تاسیسات آبی