نمادهای زعفران، پسته و طلای 18عیار در سامانه معاملات مجازی قراردادهای مشتقه (vdex) تعریف شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، این شرکت در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه سال جاری در فروردین ماه از سامانه معاملات مجازی قرارادادهای مشتقه (vdex) رونمایی کرد. این سامانه برای معرفی بهتر بازار مشتقه به مشتریان و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این بازار و تمرین معاملات آتی در فضایی مشابه معاملات واقعی اما به دور از ریسک  و نگرانی سود و زیان معاملات واقعی طراحی شده است. معاملات در این بازار مجازی به صورت آنلاین است و هر فردی می‌تواند برای آشنایی با قراردادهای مشتقه از این فضا بهره برد. در این میان با توجه به آمادگی بورس کالا برای راه‌اندازی قراردادهای جدید آتی در بازار واقعی، این بورس ضمن تغییر چهره و قابلیت‌های سامانه  vdex، نسبت به شروع معاملات مجازی این نمادها در این سامانه اقدام کرده است تا فعالان بازار این بار بتوانند پیش از شروع معاملات واقعی، نسبت به شبیه‌سازی این معاملات و تمرین انجام معاملات بر نمادهای جدید اقدام کنند.

حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه این سامانه شبیه‌سازی معاملات بازار واقعی بورس کالای ایران در حوزه مشتقه است، گفت: این سامانه شامل قراردادهای آتی و اختیار معامله به صورت معاملات مجازی است و به کاربران این امکان را می‌دهد که با سازوکار معاملات و جزئیات بازار آشنا شوند، به‌طوری‌که این سامانه سازوکار اجرایی متفاوتی با معاملات واقعی ندارد و به گونه‌ای است که گویی فرد در بازار واقعی این معاملات را انجام می‌دهد؛ البته نحوه ورود و فعالیت به این بازار بسیار ساده‌تر از بازار واقعی است. در معاملات واقعی، سرمایه‌گذاران لازم است از طریق یک کارگزار اقدام به گرفتن کد معاملاتی کنند اما برای ورود به این فضای مجازی کافی است پس از ورود به سایت vdex.ir در این سامانه ثبت نام کنند و با ارسال پیامک به شماره اعلامی آنها، نام کاربری فعال و اعتباری به آنها اختصاص می‌یابد.

او درخصوص لزوم راه‌اندازی سامانه معاملات مجازی قراردادهای مشتقه گفت: از زمان راه‌اندازی قراردادهای آتی و با گذشت زمان، میزان شناخت فعالان بازار از این قراردادها بیشتر شده و همین موضوع موجبات توسعه و رشد هرچه بیشتر این ابزار را مهیا کرده است؛ در طول این مدت با بهبود مستمر فرآیندها و سامانه‌های معاملاتی توان اجرایی و عملیاتی بورس نیز بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته و بر آشنایی فعالان بازار از قراردادهای آتی تاثیرگذار بوده است. از طرفی ارزش بالای قراردادهای آتی باعث شده تا این معاملات در حال حاضر جایگاه قابل قبولی در ادبیات مالی کشور به خود اختصاص دهد. در این بین از آنجا که راه‌اندازی قراردادهای جدید از مطالبات فعالان بازار است، بورس کالای ایران سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه را راه‌اندازی کرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران درباره مزایای این سامانه برای کاربران نیز گفت: این سامانه بسته‌ای آموزشی جهت فرهنگ‌سازی، کسب تجربه مهارت و تخصص لازم برای سرمایه گذاری در بورس کالا و بستری برای راه‌اندازی آزمایشی معاملات قراردادهای جدیدی است که در آینده امکان راه‌اندازی خواهند داشت. همچنین از دیگر ویژگی‌های سامانه بازار مجازی مشتقه بورس کالای ایران می‌توان به انجام معاملات در کمتر از چند ثانیه، آموزش قوانین حاکم بر بازار، تمرین سرمایه‌گذاری بدون نیاز به پول و بدون وجود ریسک سرمایه‌گذاری اشاره کرد. از مزایای این سامانه برای کاربران نیز می‌توان به کاربری آسان، قابلیت مشاهده پرتفوی لحظه‌ای، تفکیک معاملات به صورت موقعیت‌های باز و بسته شده، امکان انتخاب مبلغ اولیه سرمایه، مشاهده سود و زیان و موجودی حساب در لحظه و با معامله هر قرارداد اشاره کرد.

او همچنین اظهار داشت که در حال حاضر قراردادهای آتی سکه طلا (سررسیدهای اسفند 96، اردیبهشت 97، تیر 97، شهریور 97 و آبان 97)، طلای آب شده 18 عیار (سررسید اسفند 96)، زعفران (سررسید اسفند 96) و پسته (سررسید اسفند 96) در این سامانه قابلیت انجام معامله را دارند.

 به گفته او استقبال معامله‌گران از نمادهای جدید در بازار مجازی، در  شروع معاملات واقعی آنها تاثیر دارد: با توجه به پذیرش قرارداد زعفران در هیات پذیرش بورس کالا و انجام مطالعات و تهیه مشخصات قرارداد برای برخی از دارایی‌های پایه دیگر، در صورتی که فعالان بازار آتی و فعالان بازار محصولات مدنظر در بازار مجازی فعالیت مناسبی داشته باشند، می‌توان پس از اخذ مصوبه هیات مدیره بورس کالا و مصوبه هیات پذیرش درخصوص قراردادهای پذیرش نشده، نسبت به راه‌اندازی قراردادهای مذکور در بازار واقعی نیز اقدام کرد. با توجه به امکان فراهم شده در این سامانه برای علاقه‌مندان به یادگیری نحوه انجام معاملات و همین‌طور فعالان بازار مشتقه از آنها دعوت می‌شود تا با عضویت در سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالا به نشانی vdex.im.co.ir هرگونه نظر درخصوص مشخصات قراردادهای تعریف شده یا هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را قبل از راه‌اندازی قراردادهای جدید به بورس کالا منتقل کرده تا در صورت تایید و تمایل فعالان بازار این قراردادها راه‌اندازی شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تجربه موفق نیجریه در ذخیره‌سازی کالاهای کشاورزی به کمک بورس کالا

کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیجریه نقشه انبارهای رسمی بورس کالای این کشور را منتشر و تاکید کرد که انبارها و زیرساخت‌های ذخیره‌سازی کالاهای کشاورزی به کمک این بورس و توسعه معاملات قبض انبار یک ضرورت برای توسعه بخش کشاورزی و سهولت معاملات بشمار می‌رود. ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹ اقتصادی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیجریه، زیرساخت‌های ذخیره‌سازی و معاملات قبض انبار به دلیل کمک به کاهش زیان‌های پس از برداشت محصول، حفظ کیفیت محصول و امکان عرضه مداوم محصولات به مصرف‌کنندگان در طول سال، برای بخش کشاورزی و حفظ و بهبود زنجیره ارزش از اهمیت حیاتی برخوردار است. همچنین وجود انبار و زیرساخت ذخیره‌سازی محصولات به کمک بورس کالا به شفافیت معاملات حوزه کشاورزی یاری می‌رساند.

این کمیسیون با اشاره به انتشار نقشه پراکندگی انبارهای کالا در سراسر نیجریه افزود: «ذخیره‌سازی محصول، پلتفرم اصلی معاملات مبتنی بر تحویل کالا را شکل می‌دهد. انبارهای معرفی شده به بورس‌های کالای مورد تایید کمیسیون مرتبط هستند و کشاورزان و مالکان کالاها که مایل به عرضه محصول خود در بورس هستند، به راحتی می‌توانند از تسهیلات و امکانات این انبارها استفاده کنند.»

بورس AFEX به عنوان تنها بورس کالای غیردولتی و متعلق به بخش خصوصی نیجریه در 18 استان این کشور دارای انبارهای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی است. این بورس در نقاط مختلف استان کادونا 11 انبار برپا کرده است و در مجموع 41 انبار در اختیار دارد. بخش دولتی (بورس کالای نیجریه) نیز مالک 7 انبار است.

بورس کالای نیجریه (NCX) دومین بورس کالای بزرگ این کشور است که در کنار بورس AFEX به کشاورزان و معامله‌گران محصولات کشاورزی خدمات ارائه می‌کند. این بورس در 4 استان نیجریه اقدام به تاسیس انبارهای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی کرده است. بر اساس مدارک موجود و بررسی‌های میدانی، کشاورزانی که محصولات خود را در این انبارها ذخیره می‌کنند و از طریق بورس‌های کالا به فروش می‌رسانند، از تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، رضایت کامل دارند. یکی از کشاورزان نیجریه در این باره گفت: «با راه‌اندازی زیرساخت‌های ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی در سراسر نیجریه، کشاورزان این کشور پس از برداشت محصول آن را به انبارها می‌سپارند. وجود این انبارها برای حفظ کیفیت محصول تا زمان یافتن مشتری مناسب بسیار اهمیت دارد. از سوی دیگر، ما می‌توانیم با استفاده از قبض‌های انبار که نشان‌دهنده مالکیت ما بر مقدار مشخصی محصول کشاورزی است، از بانک‌ها وام کم‌بهره دریافت کنیم. به همین دلیل، دیگر نگران فروش سریع محصول به خاطر نداشتن پول نیستیم.»

کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیجریه که زیر نظر وزارت دارایی این کشور فعالیت می‌کند، بالاترین نهاد نظارت بر بازار سرمایه نیجریه است. این کمیسیون برای عرضه محصولات و فرآیندهای معاملاتی جدید، همکاری نزدیکی با همه ذینفعان دارد.

راه اندازی سررسید جدید در بازار آتی زعفران بورس کالا

انتهای پیام/

R32365/P/S7,84/CT12 واژه های کاربردی مرتبط بورس تهران

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۵۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تعریف و تمجید صادق خرازی از مصباح یزدی
 • مشکل قفل شدن معاملات کوتاژ‌های صادراتی در سامانه نیما شد
 • تداوم روند صعودی بورس تهران
 • ریزش هزار و 186 واحدی شاخص بورس تهران
 • کاهش پیاپی ارزش معاملات در بورس سمنان
 • تداوم روند صعودی بورس تهران/ شاخص کل در کانال ۲۶۱ هزار واحدی
 • رشد اندک شاخص بورس
 • نقشه بازدهی و ارزش معاملات بورس در معاملات امروز/ چرخش بازار به سمت نمادهای خودرویی
 • ارزش معاملات بورس خوزستان به بیش از ۳۶۶ میلیارد ریال رسید 
 • رشد ۱۷۰و ۱۲۹درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالای ایران
 • شفافیت، طناب نجات بازار مسکن
 • نوسانات شاخص کل بورس را به ارتفاع ۲۶۱ واحد رساند
 • خرید و فروش افزون بر ۴۶ میلیون سهم در بورس منطقه‌ای آذربایجان غربی
 • سامانه شفافیت تهران با هدف انتشار قراردادهای شهرداری رونمایی شد
 • داد و ستد ۱۲۰ میلیون سهم در بورس فارس
 • رشد ۷۳۸ واحدی شاخص کل بورس
 • روشن ماندن چراغ سبز بورس در سومین هفته مرداد / روند تزریق نقدینگی به بازار سرمایه مطلوب است
 • حذف تقاضاهای غیرواقعی و سفته‌بازانه با رفع نواقص سامانه بهین یاب
 • مسلمانان خواستار حذف نمادهای برتری طلبانه در آمریکا شدند