مشاهده اخبار داغ روز

در علم حقوق، منابعی که می‌توان از آن‌ها قواعد و اصول حقوقی را استخراج کرد تا منشأ و مستند صدور آرای محاکم قرار بگیرند، عبارتند از: قانون، عرف و رویه قضایی.

به‌ طور کلی زمانی که برای امری در عرف و قانون حکمی ذکر نشده باشد، قضات و محاکم قضایی باید با ابتکار عمل حکم جدید صادر کنند یا آرای مکرر صادره در مورد یک مسأله مشابه را مرجع قرار دهند.در این نوشته در مورد مفهوم رأی وحدت رویه، رأی اصراری و تفاوت و جایگاه آن‌ها در نظام‌های حقوقی صحبت خواهیم کرد.

قانون: در جهت انتظام بخشیدن به جامعه و روابط بین اشخاص، قوانین و مقرراتی از سوی سازمان‌های صلاحیت‌دار دولتی یا خصوصی وضع می‌گردد؛ مانند قانون ثبت، قانون شهرداری، آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها. لیکن برخی قوانین با تشریفات پیش‌بینی‌شده در قانون اساسی ازطریق همه‌پرسی به‌تصویب می‌رسند، مانند قانون مجازات اسلامی، قانون مدنی و... .

عرف: گاهی قانون‌گذار صریحا مفاهیمی بیان نکرده است و آن‌ها را مستقیم به عرف ارجاع می‌دهد؛ برای مثال در ماده‌ی ۲۲۰ قانون مدنی مقنن بیان می‌کند، عقود نه فقط متعاملین را به اجرأی چیزی که در آن تصریح شده است ملزم می‌نماید بلکه متعاملین به کلیه‌ی نتایجی هم که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می‌شود، ملزم هستند.

عرف را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: قواعدی که از وقایع اجتماعی که به‌صورت تدریجی و خودبه‌خود بین همه‌ی مردم یا گروه خاصی برای مثال پزشکان، بنگاهداران و… به‌وجود می‌آید، استخراج می‌شود و الزام آور است. ممکن است در شهری هزینه‌ی انتقال سند مالکیت با خریدار باشد. حال اگر در قراردادی مسئولیت پرداخت هزینه‌ی انتقال ذکر نشده باشد، می‌توان خریدار را ملزم به پرداخت کرد. قابل ذکر است که مفاد قرارداد بر عرف و عادت بین مردم مقدم‌تر و الزام‌آورتر است.

رأی وحدت رویه: هرگاه از شعب مختلف دیوان‌عالی کشور یا دادگاه‌ها نسبت به موارد مشابه، اعم از حقوقی، کیفری و امور حسبی، با استنباط متفاوت از قوانین، آراء مختلفی صادر شود، رئیس دیوان‌عالی کشور یا دادستان کل کشور، به هر طریق که آگاه شوند، مکلفند نظر هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور را به منظور ایجاد وحدت رویه درخواست کنند. هر یک از قضات شعب دیوان‌عالی کشور یا دادگاه‌ها یا دادستان‌ها یا وکلای دادگستری نیز می‌توانند با ذکر دلیل از طریق رئیس دیوان‌عالی کشور یا دادستان کل کشور، نظر هیات عمومی را درباره موضوع درخواست کنند. هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور به ریاست رئیس دیوان‌عالی یا معاون وی و با حضور دادستان کل کشور یا نماینده او و حداقل سه چهارم رؤسا و مستشاران و اعضای معاون تمام شعب تشکیل می‌شود تا موضوع مورد اختلاف را بررسی و نسبت به آن اتخاذ تصمیم کنند. رأی اکثریت در موارد مشابه برای شعب دیوان‌عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع، اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است؛ اما نسبت به رأی قطعی شده بی‌اثر است. درصورتی‌که رأی، اجراء نشده یا در حال اجراء باشد و مطابق رأی وحدت رویه هیأت‌عمومی دیوان‌عالی کشور، عمل انتسابی جرم شناخته نشود یا رأی به جهاتی مساعد به حال محکومٌ‌علیه باشد، رأی هیات عمومی نسبت به آراء مذکور قابل تسری است و مطابق مقررات قانون مجازات اسلامی عمل می‌شود.

رأی اصراری: مرجع رسیدگی پس از نقض رأی در دیوان‌عالی کشور به شرح زیر اقدام می‌کند: الف: در صورت نقض رأی به علت ناقص بودن تحقیقات، باید تحقیقات موردنظر دیوان‌عالی کشور را انجام دهد و سپس مبادرت به صدور رأی کند. ب: در صورت نقض قرار و ضرورت رسیدگی ماهوی، باید از نظر دیوان‌عالی کشور متابعت نماید و در ماهیت، رسیدگی و انشای حکم کند، مگر آنکه پس از نقض، جهت تازه‌ای برای صدور قرار حادث شود. پ: در صورت نقض حکم در غیر موارد مذکور، دادگاه می‌تواند بر مفاد رأی دادگاه قبلی اصرار کند. چنانچه این حکم مورد فرجام خواهی واقع شود و شعبه دیوان‌عالی کشور پس از بررسی، استدلال دادگاه را بپذیرد، حکم را ابرام می‌کند و در غیر این‌صورت، پرونده در هیات عمومی شعب کیفری مطرح می‌شود. هرگاه نظر دادگاه صادرکننده رأی مورد تایید قرار گیرد، رأی ابرام می‌شود و درصورتی‌که نظر شعبه دیوان‌عالی کشور را تأیید کند، حکم صادره نقض و پرونده به شعبه دیگر دادگاه ارجاع می‌شود. دادگاه مزبور بر اساس استدلال هیات عمومی دیوان‌عالی کشور، حکم صادر می‏کند. این حکم قطعی و غیر قابل فرجام است. در صورتی که هیات عمومی پرونده را به علت نقص تحقیقات قابل رسیدگی نداند با ذکر موارد نقص، پرونده را به شعبه دیوان عالی کشور اعاده می‌نماید و شعبه دیوان عالی کشور پرونده را برای رسیدگی مجدد به دادگاه صادر کننده رأی ارجاع می‌دهد.

تفاوت رأی وحدت رویه و رأی اصراری: رأی وحدت رویه ناظر به حکم یا قرار می‌باشد، ولی رأی اصراری فقط ناظر به حکم است. جلسه برای صدور رأی وحدت رویه با حضور حداقل سه چهارم رؤسا و مستشاران و اعضای معاون تمام شعب حقوقی و کیفری تشکیل می‌شود، ولی جلسه برای صدور رأی اصراری با حضور حداقل سه چهارم روسا و مستشاران شعب حقوقی یا کیفری تشکیل می‌گردد.

رأی اصراری جنبه ارشادی دارد و بر همه قضات الزام آور نیست و فقط بر شعبه اصرار کننده الزام‌آور است، ولی رأی وحدت رویه برای همه قضات و محاکم قضایی الزام آور است.

رأی اصراری وقتی شعبه هم‌عرض دوم به رأی شعبه بدوی اصرار کند و پس از تایید دیوان عالی کشور بدست می‌آید، ولی رأی وحدت رویه پس از صدور آراء مختلف دادگاه نسبت به موضوع مشابه بدست می‌آید و بنوعی رأی اصراری در نتیجه بررسی یک رأی صادره از یک شعبه به دست می‌آید، ولی رأی وحدت رویه در نتیجه بررسی آرای مختلف صادره از شعب بدست می‌آید.

رأی اصراری در نتیجه در خواست شعبه دیوان از رئیس دیوان عالی کشور است، ولی رأی وحدت رویه پس از آگاهی رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور از صدور آراء مختلف نسبت به موضوع مشابه بدست می‌آید و همچنین هر یک از قضات شعبات دیوان عالی کشور، دادگاه‌ها یا دادستان‌ها یا وکلای دادگستری نیز می‌توانند در صورت آگاهی از صدور آراء مختلف نسبت به موضوع مشابه با ذکر دلیل از طریق رئیس دیوان‌عالی کشور یا دادستان کل کشور، نظر هیأت عمومی را درباره موضوع درخواست کنند.

منبع: پارسینه

سفر مهم رئیس‌جمهور به ژاپن؛ روحانی در توکیو به دنبال چیست؟ خبری در راه است؟

محمدرضا حیاتی: خوانندگان پیش از انقلاب، به چه جرمی نمی‌توانند به کشور برگردند؟

پاسخ عباس عبدی به سردار جعفری؛ در ۴۰ سال گذشته مردم در انتخاب خود به خطا رفته‌اند؟

رونمایی از مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱+عکس

مدارس کدام استان‌ها دوشنبه ۲۵ آذر ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۶۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

پایداری‌ها وصله ناجور پازل وحدت اصولگرایان؟

فرارو- به نظر می‌رسد فضای انتخاباتی مجلس نهم در حال تکرار است، با توجه به حضور کمرنگ و حداقلی اصلاح طلبان در صحنه انتخابات، اصول‌گرایان در بین خود دچار شکاف شده‌اند و در این بین جبهه پایداری دوباره میان‌دار اصول‌گرایان شده و سهم بیشتری از لیست‌های انتخاباتی را می‌خواهد، امری که به نظر می‌رسد در نهایت موجب خواهد شد، اصول‌گرایان در کلان‌شهرها به خصوص تهران حداقل با دولیست حاضر شوند.
به گزارش فرارو، جدال‌های انتخاباتی اصول‌گرایان در حال شکل‌گیری است و قطب بندی‌های جناحی آنها آغاز شده است. در این بین برخی ناظران و فعالان سیاسی اصول‌گرا نگران قدرت گرفتن تندرو‌های این جریان و شکست میانه‌رو‌ها در انتخابات مجلس اند.
در انتخابات‌های گذشته با وجود اینکه اصولگرایان همیشه صحبت از وحدت می‌کردند، اما در عمل این اتفاق رخ نمی‌داد. در انتخابات‌های ریاست جمهوری همیشه چند نامزد اصول‌گرا به رقابت با یکدیگر می‌پرداختند و در انتخابات مجلس نیز اختلافات آنقدر بالا می‌گرفت که لیست‌های متنوعی منتشر می‌شد. میدان دار اختلافات در جریان اصول‌گرا در سال های اخیر جبهه پایداری و فعالان نزدیک به این جبهه بوده است. حالا امسال جدا از پایداری نزدیکان احمدی نژاد و تیم قالیباف و عده ای از جوانان با رویکردهای انقلابی نیز وارد فرآیند انتخابات شده اند. به این ترتیب اوضاع پیچیده‌ای در جریان اصول‌گرایی وجود دارد.   ناصر ایمانی می گوید؛ اتفاقا بنده در تمایل دارم که پایداری‌ها لیست خودشان را بدهند
پایداری‌ چی‌ها عِده و عُده‌ای نیستند که بخواهند برای اصول‌گرایان خط و نشان بکشند
ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو با اشاره به اظهارات برخی از اعضای جبهه پایداری مبنی بر اینکه سرلیستی قالیباف در تهران قطعی نیست و باید مذاکراتی در این زمینه صورت گیرد، اظهار داشت: تصور می‌کنم جریانات مخالف اصول‌گرایی در سال‌های به صورت تعمدی مسائل مرتبط با جبهه پایداری را بزرگنمایی کردند، رسانه‌ها نیز به این فضا دامن زدند، بطوریکه در شش ماه گذشته هر خبرنگاری که به بنده زنگ زده، حتما یک سوالی را در رابطه با این گروه کوچک پرسیده است.
وی افزود: پایداری‌ چی‌ها عِده و عُده‌ای نیستند که بخواهند برای اصول‌گرایان خط و نشان بکشند، این جماعت یک طیف کوچک سیاسی اما بسیار پر سروصدا بوده که به دنبال آن هستند که خواسته‌های خود را به جریان اصول‌گرایی تحمیل کرده و خود را محور نشان دهند، در صورتیکه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و ما زیر بار پدرخواندگی پایداری‌ها نمی‌رویم.
این فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه ارائه حداقل دو لیست در تهران از سوی اصول‌گرایان و جبهه پایداری بسیار زیاد است، گفت: اتفاقا بنده در تمایل دارم که این اتفاق بیفتد و پایداری‌ها لیست خودشان را بدهند، تا معلوم شود که آن‌ها چقدر رای دارند و با این اتفاق یک بار برای همیشه تکلیف مشخص می‌شود که طرفداران آن‌ها چه میزانی هستند.   بیشتر بخوانید:   آیا تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکیل می‌شود؟ هشدار محبیان به اصولگرایان: به تندروها باج ندهید
اشتباه اصول‌گرایان این است که به هر قیمتی می‌خواهند وحدت را محقق کنند
ایمانی با تاکید بر اینکه اشتباه اصول‌گرایان این است که به هر قیمتی می‌خواهند وحدت را محقق کنند، بیان داشت: اصولا وحدت حداکثری هیچ‌گاه محقق نخواهد و ما نباید وقت خود را با این موضوع که همگان را باید زیر یک چتر جمع کنیم، هدر دهیم، از سویی هزینه این وحدت حداکثری بسیار زیاد است و باید این هزینه گزاف را اصول‌گرایان پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه این همه هزینه برای وحدت با پایداری به معنای اخص کلمه هیچ بوده است، اضافه کرد: اصولا پایداری‌ها زیاد حرف می‌زنند و مکررا می‌خواهند ساز ناکوک بزنند، این در حالیست که نباید هر جریانی که به دنبال به کرسی نشاندن حرف‌های خود است را زیاد جدی گرفت، حال این دست و طیف سیاسی می‌خواهند هر کسی باشند.
این فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به اظهارات روح‌الله حسینیان که گفته بود مجلس آینده در اختیار انقلابیون خواهد بود نه کسانی که صرفا به اصول‌گرایی مشهور هستند، گفت: این افراد که عددی در بین اصول‌گرایان نیز به حساب نمی‌آیند، از اول همیشه از چنین ادبیاتی استفاده می‌کنند، در حالیکه اصول‌گرایان همیشه با مماشات با این‌ها برخورد کرده، اما به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال ایجاد دو قطبی‌سازی هستند و خیلی مشتاقند که لیست جداگانه خود را عرضه کنند.
ایمانی با اشاره به اینکه پایداری‌ها به دنبال این هستند که قالیباف را عقب براننند و خود محوریت لیست‌ها را در دست بگیرند، گفت: اما طرف حساب آن‌ها قالیباف نیست، بلکه شورای ائتلاف است که قالیباف عضوی از آن بوده، بنابراین باید با خواسته‌های زیاده خواهانه آن‌ها مقابله کرد و اجازه نداد، اقداماتی را که می‌‌خواهند انجام دهند را به اسم تمامی اصول‌گرایان انجام دهند.   جبهه پایداری به دنبال آن است تا بیشترین سهم را در لیست اصول گرایان نصیب خود کند
پایداری‌ها دو راه بیشتر ندارند
این کارشناس با بیان اینکه هیچ اشکالی ندارد که حداقل در دو لیست از اصول‌گرایان در تهران بیرون آید، افزود: به دلیل اینکه پایداری‌ها زیاده خواه هستند و انتظار دارند که تمامی اصول‌گرایان از لاریجانی گرفته تا قالیباف در مقابل آن‌ها کوتاه بیایند و انعطاف از خود نشان دهند، دو راه بیشتر ندارند، یا اینکه باید با شورای وحدت همگام شوند و از مواضع اینچنینی دست بردارند، یا اینکه از قطار اصول‌گرایی پیاده شده و منویات خود را دنبال کنند، تا معلوم شود که رای آن‌ها بیشتر است، یا رای اصول‌گرایان که به اعتقاد آن‌‌ها، صرفا این نام را یدک می‌کشند.
این فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه قالیباف در شورای وحدت باقی خواهند ماند و لیست جداگانه‌ای ارائه نخواهد داد، گفت: این موضوع که سرلیست که باشد، به اعتقاد بنده موضوعیتی ندارد، اصولا سرلیست بودن یا نبودن موضوعی فرعی است، چرا که در شهر تهران مردم لیستی تصمیم می‌گیرند این که حال چه عکسی عکسش بالای لیست زده باشد اهمیتی به واقع ندارد، همچنین تجربه نشان داده، که سرلیست یا رای اول تهران رئیس مجلس نخواهد شد، کما اینکه در مجلس دهم لاریجانی در قم نفر دوم بود، اما دوباره رئیس مجلس شد، بنابراین اینکه سرلیست چه کسی باشد، از نظر بنده امر تعیین کننده و مهمی نیست.
ایمانی با اشاره به اینکه اصول گرایان در طول چند ماه گذشته نسبت به جبهه پایداری مماشات به خرج داده و علیه آن‌ها هیچ‌گونه اظهار نظری انجام ندادند با این فرض که وحدت احداکثری ایجاد شود، افزود: اما در طرف مقابل پایداری‌ها با ادبیاتی تند به اصول‌گرایان حمله کرده و می‌گویند، آن‌ها جریان انقلابی و معتقد به ولایت هستند، اما بقیه تنها نام اصول‌گرا را یدک می‌کشند، با توجه به این موضوع به اعتقاد بنده دیگر مماشات لازم نیست و باید یک بار تکلیف برای همیشه مشخص شود که رای پایداری‌ها در جامعه چقدر است اینقدر صدای آن‌ها بلند است و برای همه تعیین تکلیف می‌کنند که چه باید شود و چه نشود.

دیگر خبرها

 • شکوری:وضعیت اصولگرایان خوب نیست
 • پرونده «مغز متفکر اصلاحات» بسته شد
 • شکوری راد: «لیاخوف کجایی؟» یعنی می‌خواهند اصل مجلس را بزنند
 • پرونده «مغز متفکر اصلاحات» بسته شد/فراز و فرودهایی که با «قتل» به انتها رسید
 • توضیحات سازمان آرامستان‌ها در مورد دلیل تفاوت زاویه سنگ‌های قبور بلوک ۳۸ وادی رحمت
 • مخالفت دیوان با موتور سواری زنان
 • دیوان عالی آمریکا درباره انتشار اسناد مالی ترامپ تصمیم می‌گیرد
 • مخالفت یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتور برای بانوان | رأی غیرقطعی است
 • یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتور برای بانوان مخالفت کرد | رأی غیرقطعی است
 • بازگشت به قانون اساسی لازمه ورود به دولت اسلامی
 • مخالفت یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان
 • یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان مخالفت کرد
 • نامه خجسته به رئیس دیوان محاسبات در تاکید بر اجرای مصوبات مربوط به ایثارگران
 • وزرای امور خارجه ایران و لهستان با یکدیگر دیدار و گفتگو‌ کردند
 • تفاوت شخصیت افراد رک با بی شعور
 • وکیل نجفی: شانس نقض رای از دفعه قبل بیشتر است
 • فعال اصول گرا: پایداری‌ها وصله ناجور پازل وحدت اصولگرایان؟
 • پیروزی در سایه وحدت و همدلی، رویکرد شورای نیروهای انقلابی است
 • «عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است