"کانابیس" گیاهی است که با زیبایی فریبنده‌اش ماهرانه افراد و جوانان بسیاری را سحر کرده و مغز و قلب را تسخیر می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛گلخانه‌ای کوچک و نقلی داشت، وارد گلخانه شدم عطر تندی تمام فضا را پر کرده بود، می‌گفت 9 ماهی است که منتظر به ثمرنشستن این گل‌های زیباست، گل‌هایی که با زیبایی تمام چشم نوازی می‌کردند.

 


حالا بعد از ماه‌ها انتظار موقع برداشت گل‌ها بود؛ گُل‌ها را از ساقه قطع و وارونه آویزان کرد، نوبت خشک شدنشان رسیده بود، حالا گل‌ها خشک شده و با احتیاط کامل ماده مورد نظر و غبار از آن جدا می‌شود. 

می‌گفت برای گیراترشدن و تاثیرگذاری بیشتر این ماده مخدر از شیر و حتی مقادیری از خون پرندگان وحشی هم استفاده می‌کند. 

این گل زیبا که به یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان در زمان حاضر تبدیل شده "کانابیس ساتیوا" یا همان شاهدانه هندی است، فرآورده‌های پرمصرف کانابیس ماری جوانا، حشیش و روغن حشیش هستند. 
 
"ماری جوانا" فرآوره‌ای که با نام‌هایی همچون گراس، علف، بنگ، دوا، وید و سیگاری شناخته شده است، گیاهی که با زیبایی فریبنده‌اش ماهرانه جوانان بسیاری را سحر کرده و مغز و قلب را تسخیر می‌کند. 

دلتا 9THC ماده تاثیرگذار کانابیس است، آنطور که باغبان برایم تعریف کرد تی اچ سی روی غنچه و گلبرگ‌های گل جمع می‌شود و غبار و جوهر گل که از گیرایی و دوز بالاتری برخوردار است، سرشار از این ماده است. 

باغبان جوان با اعتماد به نفس کامل و به طور جذابی از روش‌های مصرف این ماده می‌گفت، سیگار را خالی کرد و از آن برای استعمال گل استفاده کرد، استفاده از کاغذهای خاص و یا ورقه‌های آلومینیومی در استعمال این ماده کاربرد دارد. 

این جوان با تسلط کامل تمام راه‌های استعمال را توصیف کرد که البته امکان پرداختن به تمام آن‌ها در محدوده گزارش نیست. 

اگر گل به جوهر تبدیل شود همراه با سایر مواد قابل استعمال است، به طور کلی غلظت در فرآوده‌های مختلف این گیاه از۰/۵تا ۱۱درصد در نوسان است، رویت، جوینت، چی لیم، استفاده از بطری خالی، آنتن ماشین از وسایلی است که با آن‌ها می‌توان ماری جوانا را استعمال کرد. 
 
یکی از جوان‌های حاضر در این گلخانه می‌گوید، از عوارض ماری جوانا اطلاعات کامل دارد، به گفته او فاز ترس، فاز خنده و قفلی زدن، عبارت‌های آشنای همراه با این ماده هستند. 

وی تاکید می‌کند: کوچک‌تر شدن مغز با هر بار مصرف کانابیس، فراموشی زودرس، گیجی در صحبت کردن و در برخی موارد لکنت زبان از جمله این عوارض هستند. 

به یکی از مصرف کنندگان که نگاه کردم لحظه اول اخم ریزی کرد و بلافاصله خندید، دوستش می‌گفت: برای اولین بار است مصرف می‌کند، اما کم کم کسل شده و اگر کم مصرف کند چشم‌های "شهلایی" پیدا می‌کند، مصرف زیاد نیز چشم‌ها را قرمز و مردمک را بزرگ می‌کند. 

وی ابراز می‌کند: اختلالات در خواب، دید و مشکلات مردمک، سندرم پای بی‌قرار، گیجی در یک ساعت اول پس از بیداری در صورت مصرف زیاد و غیرعادت، تمرکز و توجه خاص و فوکوس بر یک نقطه، شی و یا صدا، توهم در صدا و دید، پرحرفی در اوایل مصرف نیز از علایم و عوارض گل است. 

به گفته این جوان بیشتر افراد بر این باورند که ماری جوانا و مشتقات کانابیس اعتیادآور نیست، اما پس از مصرف در فرد وابستگی ایجاد شده و بی شک به سراغ مصرف مجدد آن خواهد رفت. 

مشتقات کانابیس بسته به نوع کلی یا جزئی خرید و همچنین نوع مشتقات از قیمت‌های مختلفی برخوردار است. 

با توجه به اهمیت موضوع و اطلاع از یافته‌های علمی درباره این ماده؛ تاثیرات، درمان پذیری و عوارض آن را از یکی از روانشناسان جویا شدیم.   
دکتر محسن شهسواری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار می‌کند: طبق آمار رسمی در کشور تعداد افراد وابسته به مواد 2میلیون و 808هزار نفر است که آمار واقعی به مراتب بیشتر از این مقدار است. 

وی ادامه می‌دهد: تریاک و شیره شایع‌ترین ماده مصرفی و پس از آن حشیش و ماری جوانا و خانواده کانابیس با ۱۱/۹، در رتبه دوم و آمفتامین‌ها و شبه آمفتامین‌هایی همچون شیشه در رتبه سوم میزان مصرف قرار دارند.

این روانپزشک ابراز می‌کند: ۳/۷ درصد مصرف کنندگان ماری جوانا دانش آموزان و ۱۴/۸ دانشجویان هستند و ۵۱/۹ نیز بین۱۵تا۲۹سال سن دارند، همچنین میزان مصرف بین افراد مذکر و مجرد بیشتر است. 

وی عنوان می‌کند: ماری جوانا، حشیش، گراس، علف و گل مشتق از گیاهی به نام شاهدانه هندی هستند که ۴۰۰نوع ماده شیمیایی دارد که ۶۰درصد آن با ماده‌ای سمی به نام 9THC (تترا هیدرو کانابینول)در ارتباط است. 

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی قزوین بیان می‌کند: باور به اعتیادآور نبودن مشتقات کانابیس به دلیل نداشتن مورفین نگرش اشتباهی است که نسبت به این ماده وجود دارد و فروشندگان این ماده آن را بزرگنمایی می‌کنند. 

وی ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که خاصیت وابسته کنندگی9THC به مراتب قوی‌تر از مورفین است و باور به وابسته نشدن به آن مفهوم اشتباهی است که در جامعه ترویج می‌شود. 

شهسواری با برشمردن عوارض مصرف کانابیس عنوان می‌کند: مشتقات کانابیس از یک دسته عوارض روانشناختی و روانپزشکی برخوردار است و فرد را مستعد سایکوز یا روانپریشی می‌کند که فرد در این دست اختلالات دچار توهم و هذیان می‌شود. 

وی توضیح می‌دهد: توهم به معنای درک بدون محرک است، به عنوان مثال فرد بدون منبع بیرونی می‌شنود، می‌بیند، بو و طعم حس می‌کند، هذیان می‌گوید و با ادله و براهین اصلاح نمی‌شود.

این روانپزشک ادامه می‌دهد: باور پیداکردن به مورد سوءقصد بودن خود و خانواده و یا عدم وفاداری همسر از جمله باورهایی است که فرد در هذیان با آن‌ها مواجه می‌شود. 
 
وی عنوان می‌کند: ریسک اسکیزوفرنی در مصرف کنندگان حشیش سه برابر جمعیت عمومی است و این ماده می‌تواند فرد را به سمت جنون پیش ببرد، مستعدشدن نسبت به بیماری دوقطبی در مصرف کنندگان سنین پایین نیز یکی دیگر از این عوارض است. 

درمانگر بیماری‌های روانپزشکی ابراز می‌کند: اختلالات اضطرابی، مشکلات خواب، افزایش ریسک خودکشی و دگرکشی و سندرم بی انگیزگی(amotivational syndrome) که در آن به علت تاثیرماده بر مغز و لوب پیشانی فرد فاقد پشتکار لازم در انجام امور، بی‌حالی، انرژی پایین و بی انگیزه می‌شود نیز از دیگر عوارض مصرف مشتقات کانابیس است. 

وی ادامه می‌دهد: فراموشی، اختلال در یادآوری، توجه، تمرکز و تخمین مسافت که به افزایش ریسک تصادف و خودکشی و دگرکشی منجر می‌شود از جمله عوارض شناختی مصرف خانواده حشیش است.

دکتر شهسواری عنوان می‌کند: مصرف حشیش در سن ۱۳تا۱۸سالگی اختلال تکاملی مغز و آسیب‌های تکاملی در نورون‌های مغز را به دنبال خواهد داشت که در پی آن تراکم آکسون(density of axon) در ماده سفید مغز کاهش می‌یابد.
 
وی اذعان می‌کند: عوارض قلبی، افزایش ضربان قلب و فشارخون، افزاش اشتها، خشکی دهان، مشکلات ریوی، برونشیت مزمن از سایر عوارض مصرف حشیش است. 

این روانپزشک با بیان تاثیرات خانواده کانابیس عنوان می‌کند: حشیش در اسپرم، تخمک و جنین دارای گیرنده است، از این رو مصرف آن در بانوان احتمال ناباروری و بارداری خارج از رحم را به دنبال دارد. 

وی درباره علت‌های گرایش به کانابیس اظهار می‌کند: علل زیستی-روانی-اجتماعی-معنایی (bio-psycho-socio-spirtual) از عوامل گرایش به مواد است. 

این متخصص اعصاب و روان ادامه می‌دهد: برخی افراد از نظر ژنتیکی، سلولی و سرشتی از استعداد بیشتری برای گرایش به مواد برخوردارند، همچنین متارکه والدین، آگاهی پایین، در دسترس بودن بالا و، فقدان هدف، فلسفه و مساله معنای زندگی(meaning of life) نیز از عوامل گرایش افراد به مصرف مواد هستند. 

وی درباره درمان پذیری وابستگی به کانابیس ابراز می‌کند: در استان قزوین تجربه خوبی در درمان افراد دارای انگیزه برای ترک کانابیس وجود دارد، البته این درمان چندوجهی بوده و طبیب، خانواده، محیط و خود فرد در آن اثرگذار هستند. 

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی قزوین ابراز می‌کند: مصرف زیاد کانابیس با سایر مواد، مصرف مستمر به خاطر اثرات جدی روانشناختی و افسردگی ممکن است، تصادفات و یا خودکشی و مرگ مصرف کنندگان را به همراه داشته باشد. 

این روانپزشک بیان می‌کند: دستگاه عصبی به گونه‌ای است که درصورت آسیب دیدن ترمیم آن کُند و نزدیک به صفر است، البته عوارض غیرمغزی قابل معالجه و بازگشت هستند. 

وی ابراز می‌کند: بیمار تلقی کردن فرد دچار مصرف، پیگیری و ایجاد انگیزه از طریق اطرافیان و از بین بردن زمینه مساعد تا حد امکان و حمایت فرد را وارد پروسه درمان می‌کند.

دکتر شهسواری در پایان می‌گوید: در روانپزشکی سیگار و حشیش با عنوان "داروهای دروازه‌ای" (gateway drug) شناخته می‌شوند و دروازه ورود به فضاهای آلوده مواد به شمار می‌روند.  

باور غلط و لذت گرایی جوانان را به مصرف گل سوق می‌دهد 
حجت الاسلام محسن کرمی به خبرنگار صبح قزوین می‌گوید: تصور غلط افراد مبنی بر اعتیادآور نبودن و مصرف تفننی بدون وابستگی به گُل و موادی که شبیه آن هستند از مهمترین علل گرایش افراد به سمت مصرف این نوع مواد است.

وی ادامه می‌دهد: باتوجه به باور غلط درباره ماری جوانا حتی درصورت وابستگی به این ماده، آثار سوء مصرف کنندگان را تهدید نمی‌کند، این در حالی است که در برخی از کشورها چند صدهزار نفر در سال برای ترک ماری جوانا به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. 

معاون دادستان عمومی و انقلابی قزوین ابراز می‌کند: ماری جوانا اعتیاد جسمی تریاک و هروئین را ندارد و به عنوان مثال فرد با مصرف آن دچار آبریزش بینی و استخوان درد نمی‌شود، بلکه فرد بیشتر درگیر علایم روحی و فکری می‌شود. 

وی اضافه می‌کند: بی قراری، احساس خلأ، کمبود و نیاز شدید، حس قرارداشتن در فضایی که نیاز به جبران روحی دارد از آثار روانی مصرف ماری جوانا است، همچنین در طول زمان قدرت تفکر از فرد گرفته می‌شود. 

این مسئول قضایی عنوان می‌کند: مصرف کننده گُل ابتدا در فاصله زمانی که مصرف نمی‌کند به طور مداوم به آن فکر می‌کند، اما با گذشت زمان این فکر کردن به پیگیری برای مصرف تبدیل می‌شود و درنهایت آشفتگی و وابستگی به میزانی می‌رسد که امکان پرهیز از آن ماده وجود ندارد. 

وی ادامه می‌دهد: گل و ماری جوانا در لذت‌ها و نشاط به توهمات مخرب منجر می‌شود، البته بدین معنا نیست که توهمات تمام مصرف کنندگان را درگیر کند و به طور متوسط ۳۰درصد از آن‌ها به فاز توهم می‌روند. 

کرمی توضیح می‌دهد: برخی افراد تنها مرتبه اول به فاز توهم می‌روند، اما برخی بارها این اتفاق می‌افتد، در هر صورت این فاز از تبعات بدی برخوردار بوده و اتفات ناگواری همچون قتل، سرقت و تعدیات اخلاقی در آن زمان رخ می‌دهند. 

وی ابراز می‌کند: لذت گرایی و نشاط طلبی جوان نیز از علا‌های گرایش به مصرف مواد است، این گرایش در قشر جوان بیشتر از سایر اقشار است. 
 
مجازات یکسان گُل و تریاک 
معاون دادستان عمومی و انقلابی قزوین اظهار می‌کند: به لحاظ قانونی گُل از مجازاتی یکسان با تریاک برخوردار است، بُعد پیشگیری نیز نیازمند فعالیت است. 

وی بیان می‌کند: کمپ‌ها، کنگره شصت و انجمن‌های دوازده قدمی(NA) به عنوان مکان‌های ترک مصرف مواد توسط خود مصرف کنندگان اداره می‌شود، مراکز متادون درمانی(MMT) نیز توسط غیر مصرف کنندگان و پزشکان اداره می‌شود. 

این کارشناس اذعان می‌کند: متادون درمانی الگوی درمانی موفقی نیست، باوجود این نزدیک ۱۷تا۱۸هزار نفر در استان به این الگو رجوع می‌کنند. 

وی می‌گوید: باید ظرف ۲تا۳سال مصرف قرص به صفر برسد اما برخی افراد سال‌های زیادی متادون مصرف می‌کنند، اساسا این ماده برای ترک هروئین به صورت پلکانی طراحی شده و در سایر موارد همچون شیشه، تریاک و گل کاربرد ندارد. 

اجتماعی کردن فعالیت‌های پیشگیری از مصرف مواد 
اردشیر صفاپور نیز ابراز می‌کند: ماری جوانا و گُل آسیبی است که جوانان و حوزه دانشجویی را بیشتر درگیر می‌کند. 

وی درباره فعالیت‌های فرهنگی انجام شده درحوزه ماری‌جوانا اظهار می‌کند: فعالیت فرهنگی در راستای پیشگیری از سوءمصرف مواد و توانمندسازی اولیاء و دانش آموزان در دستور کار قرار دارد. 

دبیر شورای مبارزه با موادمخدر استان قزوین ادامه می‌دهد: در راستای فعالیت فرهنگی پیشگیری با رؤسای دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت‌هایی صورت گرفته است. 

وی اذعان می‌کند: انواع مختلف موادمخدر موجود است که برای ترک آن‌ها مراکز عام وجود دارد، باتوجه به این تنوع امکان اختصاص مرکز ویژه برای هر یک از انواع آن وجود ندارد، لذا مصرف کنندگان ماری جوانا نیز می‌توانند در همین مراکز عام نسبت به ترک اقدام کنند. 

این مسئول با اشاره به تاثیر رسانه در راستای آگاهسازی نسبت به نواد مخدر بیان می‌کند: رسانه‌ها نسبت به گوشزد کردن خطر برای افراد و آگاهی بخشی به جامعه تکلیف دارند و باید تلاش کنند. 
 
وی در پایان می‌گوید: اجتماعی کردن فعالیت‌های پیشگیری و اینکه هر فرد و ارگان به میزان توانایی‌اش در این راستا فعالیت کند، یکی از سیاست‌های موجود در رابطه با مواد مورد سوءمصرف و از جمله ماری جواناست. 

این ماده خوش رنگ و لعاب هر روز جوانان و نوجوانان بیشتری را به دام خود می‌کشد، اما صرف مصرف کنندگان قربانیان آن نبوده و این خطر جامعه را در کلیت خود تهدید می‌کند. 

"کانابیس" ‌گیاهی است که با مکیدن شیره وجود انسان و جامعه در نهایت آن‌ها را به سکون می‌کشد، این گیاه با سلب تفکر، اختلالات روانی و شناختی و همچنین عملکرد جسم، جامعه را از اهداف خود دور کرده و حرکت رو به جلو آن را با مشکل مواجه می‌کند. 

با وجود آثار سوء و غیرقابل انکار ماری جوانا بر جسم و روح فرد و جامعه همچنان برخی از کشورها استفاده از آن را آزاد و قانونی اعلام کرده‌اند و عدد4:20 نیز این قانونی بودن را یادآوری می‌کند. 

بر اساس برخی دیدگاه‌ها کانابیس از تاثیرات درمانی در برخی بیماری‌ها برخوردار است، اما تاکنون صحت این فرضیه به‌طور کامل به اثبات نرسیده است. 

به هر حال با توجه به گسترده بودن دامنه مصرف این ماده توجه مسئولین در تمام ارگان‌ها به آن از ضرورت جدی برخوردار است. 

به نظر می‌رسد آموزش در این راستا از اهمیت ویژه برخوردار باشد؛ چرا که آموزش صحیح کلید حل بسیاری از مشکلات است. 

آموزش صحیح و آگاهی، از این امکان برخوردار است که زمینه‌های ورود به دنیای مواد مورد سوء مصرف را کاهش داده و کنترل کند. 

امروز این حقیقت انکارنشدنی است که چشم‌های طیف گسترده‌ای از جوانان و نوجوانان به گیاهان در حال رشد در گلخانه‌های تجاری و گلدان‌های شخصی است و این حساسیت موضوع را حیاتی می‌کند، چرا که چشم آینده هر جامعه‌ای به این قشر است. 
انتهای پیام/

منبع: دانا

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

زلزله، خان زنیان شیراز را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۶۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

آلودگی هوا در ۱۲ سالگی ساختار مغز را تغییر می‌دهد

پژوهش تازه‌ای که در مورد آلودگی هوای ناشی از ترافیک در شهر‌های بزرگ صورت گرفته، نشان می‌دهد که مشکلاتی از این دست باعث تغییر اساسی ساختار مغز در سن ۱۲ سالگی می‌شود.

این بررسی که در آمریکا انجام شده ثابت می‌کند که هر چقدر بچه‌ها بیشتر در معرض چنین آلودگی‌هایی باشند هم حجم مواد موجود در بخش خاکستری مغز آن‌ها کمتر می‌شود و هم ضخامت قشر مغز آن‌ها در مقایسه با بچه‌های عادی کمتر خواهد بود.

از همین رو باید بچه‌ها را در حد امکان از تنفس در آلودگی هوا دور نگهداشت و به خصوص اجازه نداد تا آن‌ها در ترافیک ناشی از حضور خودرو‌های متعدد گرفتار شده و هوای آلوده را استنشاق کنند.

محققان هشدار داده اند که اگر به این مساله بی توجهی شود، در آینده شاهد افزایش بیماری‌های جسمی و ذهنی در کودکان خواهیم بود.

دیگر خبرها

 • فعالیت سه گروه آموزشی در مرکز تحقیقاتی، آموزشی درمانی قلب و عروق امام علی
 • جراحی مغز موفقیت آمیز ریحانه 9 ماهه در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز
 • بیمارستان تهران
 • مدافع فلامنگو راهی آرسنال می‌شود؟
 • قلب روباتیک ساخته می‌شود
 • تأثیرات مخرب امواج موبایل و آنتن‌های فرستنده بر مغز انسان
 • افزایش نرخ خودکشی در زندان‌های آمریکا؛تگزاس و فلوریدا دارای بالاترین جمعیت زندانی
 • بستری شدن ۱۸۰۰ بیمار در ۹ ماه سالجاری در مرکز قلب مازندران
 • چرا آمار اهدای قلب در کشور پایین است؟
 • منصرف شدن جوانی که قصد خودکشی داشت با دخالت پلیس
 • نجات جوان طبسی از خودکشی توسط پلیس
 • نکته بهداشتی| آجیل و سلامت قلب
 • فرسودگی تنها بیمارستان تخصصی قلب مازندران را با مشکل خدمات‌رسانی مواجه کرد
 • تشکیل صندوق خیرین سلامت با عضویت کارکنان بیمارستان قلب ساری
 • پرفسور آنه ماری شیمل پنجره‌ای به ظرایف ایران و اسلام گشود
 • گرامیداشت یاد یک مولوی‌شناس از سوی سخنگوی وزارت خارجه
 • روش پرفسور «آنه‌ماری شیمل» الگویی برای جهان گرفتار در یکجانبه‌گرایی است
 • موسوی: پروفسور شیمل پنجره‌ای به ظرایف و دقایق ایران و اسلام گشود
 • موسوی: پروفسور شیمل پنجره‌ای به ظرایف، دقایق ایران و اسلام گشود