به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، سید محمد بطحایی در همایش استانداران سراسر کشور در محل در وزارت کشور با اشاره به حجم و گستره آموزش و پرورش،  اظهار کرد: امسال بیش از 14 میلیون دانش آموز سال جدید تحصیلی را در مدارس کشور آغاز خواهند کرد که این آمار نشانگر رشد شش درصدی تعداد دانش آموزان کشور نسبت به سال گذشته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در واقع سال تحصیلی 97-98 آغاز شیب افزایش جمعیت دانش آموزان خواهد بود که تا شش سال شاهد این روند افزایشی خواهیم بود.

بطحایی گفت: افزایش جمعیت دانش آموزان صرفا به دلیل ساختار جمعیتی نیست و بخشی از آن متاثر از تغییرات ساختاری نظام آموزشی است وپایه دوازدهم امسال برای اولین بار پس از اصلاحات ساختاری جای پیش دانشگاهی را خواهد گرفت، سال گذشته فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تنها 11 سال درس می‌خواندند، اما امسال این تعداد نیز وارد پایه دوازدهم خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: از طرف دیگر ساعات تحصیل دانش آموزان در پایه دوازدهم 24 ساعت در هفته بود که از سال جدید به 35 ساعت خواهد رسید که همین موضوع 22 هزار نیروی انسانی را بر نیاز ما اضافه می کند.

وی افزود: هر ساله حدود 800 عنوان کتاب درسی به صورت متمرکز تولید می‌کنیم که در واقع 138 میلیون جلد کتاب درسی چاپ و توزیع می‌شود.

بطحایی با بیان اینکه سند تحول بنیادین نقشه تحول در آموزش و پرورش است، تصریح کرد: از دو مسیر تحول را آغاز کرده‌ایم. مسیر اول روش اداره و مدیریت آموزش و پرورش است، تمرکز در آموزش و پرورش بهره وری را پایین آورده و خلاقیت و نوآوری را در بدنه آموزش و پرورش تقریبا به صفر رسانده است، همه دستورات از بالا ابلاغ می‌شود و این تصمیمات در مدارس باید اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه ما همواره مدرسه را به عنوان موجودی کر و کور و لال تصور کرده‌ایم که باید راه را به آن نشان دهیم و ذره‌ای امکان تصمیم گیری به آن نداده‌ایم، گفت: براساس سند تحول به دنبال تغییر این روش اداره هستیم و سیاست مدرسه محوری مهمترین برنامه وزارت آمورش و پرورش در دولت دوازدهم است.

بطحایی افزود: در مدرسه محوری، مدرسه به عنوان موجودی زنده باید توانایی تصمیم گیری در حل مشکلات خود را داشته باشند و سازمان‌های غیر از مدرسه مانند اداره آموزش و پرورش استان و وزارتخانه باید سازمان پشتیبانی کننده باشند نه سازمان های دستور دهنده.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: در همین زمینه چهار برنامه مشخص داریم که گام اول را در جهت شایسته سالاری در انتخاب و انتصاب مدیران مدارس برداشته‌ایم. برای سنجش صلاحیت مدیران به مدیر هر مدرسه‌ای گواهینامه صلاحیت داده می‌شود تا در مدرسه متناسب با رتبه صلاحیت مدیریت کند. همچنین به صورت مداوم دوره های ارتقای شایستگی برای مدیران برگزار خواهد شد.

وی سومین برنامه وزارت آموزش و پرورش را که از سال جدید اجرا خواهد شد، کنترل و تضمین کیفیت مدارس اعلام کرد و گفت: براساس شاخص‌های تعیین شده مدارس ارزیابی و رتبه بندی می‌شوند و وضعیت مدارس و میزان پیشرفت آنها به صورت مداوم بررسی خواهد شد.

بطحایی ادامه داد: چهارمین برنامه، بحث تفویض اختیارات به مدارس است که این مورد نیز از سال جدید اجرایی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش مسیر دوم تحول را تحول در محتوا و متن برنامه دانست و گفت: در یک سالی که تیم جدید آموزش و پرورش دولت مستقر شده است، این موضوع را زیاد شنیده‌اید که آموزش و پرورش و مدرسه ما به عنوان محلی برای تمرین زندگی بچه‌ها نیست و با تحولی که در محتوای برنامه‌ها ایجاد می‌کنیم مدرسه را تبدیل به کارگاهی برای تمرین مهارتهایی که بچه‌ها برای زندگی فردی و اجتماعی شان نیاز دارند، خواهیم کرد و این سرآغاز یک موضوع جدید است که باید برنامه‌های درسی، آموزشی و روش‌های ما براین اساس تغییر یابد و این اتفاقات به تدریج در حال صورت گرفتن است.

بطحایی اظهار کرد: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که امسال اجرا خواهد شد این است که برای اولین بار در پایه های چهارم تا نهم دو ساعت از برنامه رسمی مدرسه را در اختیار مدرسه قرار دادیم و این اختیار داده شده است که بخشی از محتوای درسی را حذف کرده و براساس چارچوبی که داده شده است، محتوای موردنظر خود را تهیه و ارائه کنند. البته به دلیل اینکه ممکن است هنوز این توانایی در برخی از معلمان و مدیران نباشد، برنامه های پیشنهادی خود را نیز تدوین و به آنها داده ایم تا در صورت نیاز استفاده کنند.

وی تاکید کرد: سعی داریم بچه ها از بودن در مدرسه احساس رضایت بیشتری کنند، به شدت برای رسیدن به هدف های پرورشی و تربیتی و سازشی بچه ها تلاش می شود تا سازگاری و آستانه تحمل آنها بالا رود و پایداری برابر سختی ها و شکست های زندگی افزایش یابد. اینها همه مواردی است که در بخش دوم به سمت آن می رویم.

وی افزود: ما ناچاریم زمان مباحث آموزشی و درسی را کم کنیم و به مسائل تربیتی و سازشی کودکان بپردازیم.

بطحایی گفت: نیاز به تجهیز و بسیج امکانات استان ها در مدارس داریم. از استانداران تقاضای بسیج امکانات و فضای ورزشی را داریم تا بتوانیم شرایط بهتری برای تربیت بدنی و سلامت دانش آموزان فراهم کنیم.

وی یکی از مهمترین کاستی های آموزش و پرورش دوری از جامعه دانست و افزود: شوراهای آموزش و پرورش که قریب به 25 سال پیش به تصویب رسیده است، مهمترین بستر گسترش ارتباط و تعامل آموزش و پرورش و جامعه است.

بطحایی ضمن تشکر از استانداران برای حضور و جدیت بیش از پیش برای برگزاری شوراهای آموزش و پرورش در سال گذشته گفت: حضور شما می تواند در تحقق مفاد شورای آموزش و پرورش بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: شورای آموزش و پرورش فصل مشترک مردم و آموزش و پرورش است که سال ها از ظرفیت آن مغفول مانده ایم و با کمک شما استانداران می توانیم از آنها استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های ما این است که دانش آموزان رقابت های فردی را کنار بگذارند و جای آن را به رقابت های گروهی و جمعی بدهند که شرط اول رقابت های جمعی فضا و مکان است و خوشبختانه بسترها و ظرفیت های خوبی داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم و با تغییر کاربری فضاهای موجود در استان ها در این راستا از آنها استفاده کنیم.

بطحایی تاکید کرد: حرکت جدید آموزش و پرورش مستلزم ایجاد و ترویج یک گفتمان در سطح استان ها و جامعه است. اگر این سیاست در آموزش و پرورش ترویج نیابد و از زبان شما استانداران در جلسات مرتبط تکرار نشود، نمی تواند به عنوان موضوع نهادی جایگاه خود را باز کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم در شوراها، شفاف سازی عوارض دریافتی شهرداری ها برای مدارس است که باید با کمک استانداران به صورت تمام و کمال به آموزش و پرورش اختصاص یابد تا شرایط بهتری برای آموزش فزرندان کشور فراهم کنیم

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

عکس| خانم بازیگر در کنار همسری که ۲۸ سال از او بزرگ‌تر است

فیلم/ شادی مردم ماهشهر پس از برنده شدن فاطمه عبادی

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۶۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

استاندار یزد ساماندهی طرح رفت و آمد دانش آموزان استان را خواستار شد

محمدعلی طالبی چهارشنبه شب در شورای آموزش و پرورش استان افزود: « با صراحت اعلام می‌کنم ، قبل از هرگونه اتفاق ناگواری باید پیشگیری‌لازم به ویژه در مورد سرویس مدارس انجام شود و هرگونه کوتاهی قابل گذشت نیست لذا مدیران مدارس در انتخاب سرویس مدرسه توجه لازم را داشته باشند و نباید با موضوع منفعل و بدون حساسیت برخورد کنند.»

رئیس شورای آموزش و پرورش استان اظهار داشت: اگر استعلام نیاز است،دستگاه‌ها باید همکاری کنند و تا زمانی که اطمینان ۱۰۰ در صد به وضعیت سرویس مدارس صورت نگرفته نباید هیچ گونه همکاری صورت گیرد.

طالبی ادامه داد: باید این حساسیت در مدیران مدارس باشد که نسبت به اعتراض والدین حساس باشند، مسئولان دستگاه‌های امنیتی و انتظامی آماده همکاری هستند تا شرایط خوبی برای رفت و آمد دانش آموزان فراهم شود.

استاندار یزد یادآورشد: با توجه به آمارهای ارائه شده در مورد فضای آموزشی با کمبود جدی مواجه هستیم،باید با پیگری و کمک خیران تا مهرماه بخشی از این مشکلات رفع شود.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش یزد گفت: طبق بخشنامه‌ هرگونه نظارت بر کار سرویس مدارس به نیروی انتظامی و تامین آن به عهده شهرداری‌ها و بخشداری‌ها گذاشته شد، متاسفانه در مناطق روستایی با مشکلات جدی در این ارتباط مواجه هستیم.

عباسعلی دانافر افزود: پروژه مهر و آماده‌سازی مدارس با جدیت در حال انجام است اما با توجه به اینکه ۶۵ درصد دانش آموزان استان در ناحیه یک و ۲ شهر یزد تحصیل می‌کنند لذا دغدغه جدی  در این ۲ منطقه است و در برخی موارد با بحران مواجه هستیم.

وی ادامه داد: از مهمترین دغدغه‌های ما بحث فضای آموزشی و تامین تجهیزات بویژه در ناحیه یک و ۲ شهر یزد است که علی رغم تلاش‌ها  هنوز مشکل داریم.

همچنین مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد اظهار کرد: ۷۰ مدرسه در این ناحیه با مشکل مواجه است، پنج مدرسه با کسب اعتبار ملی کاملا تخریب شد ،در این مناطق کمبود فضای آموزشی جدی است و مدارس نوبتی شده ، اگر پروژه‌ها سریعتر تحویل نشود با مشکل جدی مواجه خواهیم بود.

زهره امیرچقماقی افزود: برخی مدارس جدیدالاحداث هنوز تحویل نشده است، در حالی که در مدرسه شهید محمدخانی با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی از ۵۳۰ دانش آموز ثبت‌نام شد و مدارس جدید انشعاب آب، برق و گاز ندارند.

وی ادامه داد: در برخی مدارس قدیمی مثل دبیرستان آقا با ریزش سنگ‌های نما مواجه هستیم و هیچ گونه بودجه‌ای برای بازسازی پیش بینی نشده است و در مجتمع مسکن جوانان واقع در بلوار استقلال ساختمان مدرسه هنوز آماده نشده و مجبور شدیم مدرسه هادی ۲ نوبته شود و هر چند مردم معترض هستند ولی چاره‌ای نداریم.

همچنین مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ یزد اظهار داشت: ۲ واحد آموزشی حاج محمد طیب و مرتاض تقریبا آماده است و بیش از ۲ ماه است انشعاب آن بلاتکلیف مانده این در حالی است  از ۹۰۰ دانش آموز در این ۲ واحد آموزشی ثبت نام شد و با بهره‌برداری از هشت پروژه نیمه تمام  بخشی از مشکلات مدارس و کمبود فضای آموزشی رفع خواهد شد.

اسماعیلی افزود: مدرسه غدیر دهنو نیز با کمبود کلاس درس مواجه است هرچند مقاومت کردیم تا مدارس دو نوبته نشود، چاره‌ای نداریم.

به گفته وی خانواده‌ها نسبت به نوبت بعد از ظهر مدرسه نظر مساعدی ندارند و تعطیلی مدرسه با با تاریکی هوا برخورد می کند آنها برای رفت و آمد فرزندانشان مشکل دارند و عمدتا در این منطقه والدین شاغل هستند و فرزندانشان صبح‌ها در منزل تنها خواهند بود که می‌تواند معضلاتی داشته باشد لذا مدارس ۲ نوبته با اعتراض والدین همراه است اما چاره‌ای نیست.

همچنین مدیرکل نوسازی مدارس یزد خاطرنشان کرد : امسال برای ۶۷ پروژه  ۷۰ میلیارد تومان جذب شد که ۱۵ مدرسه تخریب و بازسازی شد و عمدتا بیش از ۵۰ درصد پیشرفت کار دارد و تا پایان سال ۳۸ مدرسه با ۴۲ هزار متر مربع زیربنا تحویل آموزش و پرورش می‌شود امیدواریم تا ابتدای مهر ماه ۱۸ مدرسه تحویل شود.

محمدرضا عارفی افزود: در زمینه انشعاب آب و برق با مشکل جدی مواجه هستیم تقاضا داریم با دستور استاندار این اقدام عملی و هرچه زودتر مشکل ۱۸ واحد آموزشی رفع شود.

مدیرعامل خیرین مدرسه ساز استان هم گفت: شهر یزد به دلیل مهاجرت‌های بی رویه با کمبود شدید فضای آموزشی روبروست، امسال به دلیل مسائل اقتصادی بسیاری از والدین فرزندان خود را از مدارس غیرانتفاعی به دولتی منتقل کرده‌اند و ساختمان‌های فعلی نیز عمدتا فرسوده است .

محمدعلی خواجه رضایی،  تاکید کرد: لذا با کمبود شدید فضای آموزشی بویژه در یزد مواجه هستیم که به مرز بحران رسیده است هرچند با حمایت خیران مدرسه ساز ۱۵ مدرسه تا ابتدای مهرماه آماده خواهد شد ولی در زمینه انشعاب آب، گاز و برق با مشکل جدی مواجه هستیم که درخواست مساعدت از استاندار داریم.

فرمانده انتظامی استان یزد نیز در این نشست بیان داشت: بحث ساماندهی وضعیت سرویس مدارس باید تا قبل از آنکه بحران یا مشکلی پیش آید به صورت جدی پیگری شود، در صورتی که با نصب برچسب یا علامت سرویس مدارس مشخص باشد نیروی انتظامی نظارت جدی خواهد داشت و در زمینه تعیین صلاحیت رانندگان و اخذ آزمایش‌های لازم تمام امکانات خود را به کار خواهیم گرفت چرا که جان دانش آموزان در دستان ماست.

سردار محمدرضا میرحیدری گفت: همچنین ۸۶ مدرسه در مناطق درون شهری و همین تعداد در مناطق بیرون شهر نیاز به نصب تابلو و علائم راهنمایی و رانندگی توسط شهرداری و راهداری دارد که باید اقدامات لازم صورت گیرد.

در پایان این نشست هر یک از اعضا پیشنهادات خود را مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

۷۵۳۷/ ۲۰۴۷

دیگر خبرها

 • اجرای طرح «نماد» در ۲۲۲ مدرسه کرج
 • آموزش و پرورش به کنکور خلاصه نمی‌شود
 • آموزش و پرورش در کنکور خلاصه نمی شود
 • بودجه آموزش و پرورش برای پوشش تحصیلی ۶۰ درصدی کفایت می کند
 • وضعیت کیفی مدارس عادی در سراشیبی/ پیش شرط صندلی بهتر در دانشگاه، هزینه بیشتر است؟!
 • طبقه بندی دانش آموزان نمونه‌ای از فساد در آموزش و پرورش است/ بیشتر شهریه‌های نجومی در مدارس صاحب منصبان سیاسی گرفته می‌شود
 • طبقه بندی دانش آموزان نمونه‌ای از فساد در آموزش و پرورش است
 • خودنمایی مدارس رنگارنگ در نظام آموزشی/دردسرهای رد جوراب روی ساق پا/ ماجرای سامانه‌ای که صدای متخلفان را در آورده است/عضوی از بدن که همیشه آلوده است
 • سیستم آموزشی کشور ضربتی و دفعی است/ آموزش و پرورش بودجه دولت را حیف می کند
 • سند تحول بنیادین، نسخه ای برای تعلیم و تربیت اسلامی است
 • بومی شدن سند تحول بنیادین/ میز تحقق سند تحول بنیادین از ابتدای مهر تشکیل می شود
 • اجرای سند تحول بنیادین، رویکرد اصلی آموزش و پرورش قزوین است
 • میز تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تشکیل می شود
 • خیرین مدرسه ساز، فرهنگ نیکوکاری را بین جوانان گسترش دهند
 • تعهد خیرین مدرسه ساز کرمان ۳۱۰ میلیارد ریال است
 • تعهد میلیاردی برای نوسازی مدارس استان کرمان
 • گزارش حادثه « آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان» بالاخره به ایستگاه بهارستان رسید
 • کمبودفضاهای آموزشی درچهارمحال و بختیاری
 • ایاب و ذهاب دانش آموزان ساماندهی شود