هزینه سونوگرافی واژینال ، عوارض سونوگرافی واژینال ، سونوگرافی واژینال در بارداری ، سونوگرافی واژینال در زمان پریود ،سونوگرافی واژینال برای تشخیص تخمک گذاری ، Transvaginal Ultrasound

سونوگرافی لگن (سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس رکتال) :

سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس رکتال (جهت بررسی پروستات و وزیکول سمینال) و ترانس پرینال (جهت بررسی کفایت کف لگن و افتادگی رحم و مثانه) که نوعی از سونوگرافی لگن می باشد،

با اسکن لگن زن،  تصاویری واضح از ناحیه مورد نظر با سونوگرافی ترانس واژینال (TVS) ضبط می شود . همچنین اسکن ترانس رکتال (TRS) بیشتر برای راهنمایی زمان تخلیه آبسه لگن پیشنهاد می شود. هدف از اسکن ترانس رکتال (TRS)، برای مواردی است که سونوگرافی TVS غیر ممکن است.

سونوگرافی واژینال بررسی دستگاه تناسلی (کلیه ها و مثانه) و لگن خانم می باشد. این بررسی کمک می کند هر گونه ناهنجاری در رحم، دهانه رحم و پوشش رحم، لوله های رحم، تخمدان، مثانه و حفره لگن مشخص شود. این سونوگرافی با سونوگرافی شکمی فرق می کند به طوری که اندام های داخلی از طریق واژن مشاهده می شوند.

این آزمایش در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود و فیبرویدها (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست تخمدان، ناباروری و اوایل بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می‌شود؟

متخصص سونوگرافی پرابی را در قسمت واژینال بیمار قرار می‌دهد. پراب به محض ورود امواج صوتی را از خود ساطع می‌کند. این امواج فراصوت هنگام برخورد به موانع و اعضاء منعکس شده و در نهایت به شکل تصویر بر روی صفحه نمایشگر مشاهده خواهد شد. متخصص مربوطه با حرکت دادن این پراب، مناطق مختلف و اندام های واقع در ناحیه لگن فرد را مشاهده و بررسی می‌کند.

مهمترین مزیت سونوگرافی واژینال کیفیت تصاویر حاصله می­‌باشد. تصاویر ایجاد­شده از تخمدان و رحم با این روش معمولاً بزرگتر و واضح‌­تر از تصاویر ایجاد­شده از طریق سونوگرافی شکمی است. بنابراین اندازه‌­های گرفته‌شده دقیق­‌تر است.

به چه دلیل سونوگرافی واژینال توصیه می‌شود؟خونریزی های غیر طبیعی و مشکلات ناشی از قاعدگیبررسی توده های تخمدانی و کیست های آنبررسی انواع خاصی از مشکلات ناباروری در زنانبررسی های حاملگی خارج ‌از رحمدردهای ناحیه لگناهمیت سونوگرافی واژینال در دوران بارداری چیست؟مشخص شدن تاریخ بارداری در صورت عدم اطلاع از زمان شروع قاعدگیگوش دادن به صدای ضربان قلب جنین در رحم مادرمشاهده و بررسی جفتمشاهده و بررسی علت خونریزیمیزان بررسی رشد جنین در اوایل دوران بارداریمشاهده رحم در حال تغییر و یا در حال باز شدن هنگام زایمان زودتر از موعدنگاه به کیسه زرده، مایع آمنیوتیک و خونریزی اطراف ساک حاملگی

سقط های سه ماهه اول از شایع ترین شکایات مراجعین به درمانگاه های زنان می‌باشد و زنان را دچار مشکلاتی نظیر باقیماندن محصولات حاملگی و خونریزی واژینال می نماید. بنابراین سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی این بیماران بسیار مفید است.این اسکن در بارداری معمولا بین هفته ششم تا دهم انجام می‌شود. هرچند که تا هفته دوازدهم هم می‌توان آن را انجام داد.

در این مرحله جنین بسیار کوچک بوده و در قسمت پایینی شکم قرار دارد به همین دلیل به وضوح دیده نمی‌شود. اسکن ترانس واژینال به پزشک اجازه می‌دهد پراب را به جنین بسیار نزدیک کرده و بنابراین تصویر روشنی بگیرد. اگر متخصص تشخیص دهد که برای بررسی مشکل به وجود آمده در ناحیه لگن بیمار نیاز به وضوح بیشتر لگن و یا رحم می‌باشد، روش خاص سونوگرافی مانند SIS و سوند هیستروگرافی انجام می گیرد.

در سونوگرافی واژینال در هنگام بارداری چه چیزی دیده می‌شود؟

هفته ۶ تا ۸

طی این مدت ساک حاملگی با رشد جنین و زرده دیده می‌شود. اینها مانند نخود در داخل رحم ظاهر می‌شوند. ضربان قلب در این مراحل اولیه ممکن است تشخیص داده نشود. اگر ضربان قلب مشخص نشد دو هفته بعد دوباره باید اسکن را تکرار کند. همچنین پزشک طول دهانه رحم و بررسی قسمت پایین رحم را برای اطمینان از اینکه بسته است، انجام خواهد داد.

هفته ۸ تا ۱۰

در این زمان ضربان قلب جنین به وضوح مشخص می‌شود. جنین در این مرحله رشد کمی داشته و بیشتر شبیه یک دانه بادام زمینی است. مقدار مایع اطراف بدن در این مرحله آشکارتر می‌شود. پزشک ناحیه اطراف ساک حاملگی را برای هرگونه خونریزی که ممکن است در این مرحله اتفاق بیفتد، بررسی میکند.

هفته ۱۰ تا ۱۲

جنین در حال رشد حالا دیگر بیشتر شبیه یک کودک است و نسبت به قبل سر، بدن و اندام قابل مشاهده است. این نوع سونوگرافی در این مرحله چندان مورد نیاز نیست با این حال اندازه‌گیری نوزاد از سر تا پایین ستون فقرات هم انجام می‌شود. زمان بندی تاریخ قاعدگی نیز برای مادرانی که درباره آن مطمئن نیستند با سونوگرافی واژینال انجام می‌شود.

آمادگی برای سونوگرافی واژینالآمادگی خاصی موردنیاز نیست. فقط پیش از آزمایش باید مثانه خالی شود.اگر تامپون استفاده می کنید باید برداشته شود.پیش از انجام آزمایش از شما می خواهند فرم رضایت نامه را امضا کنید.بهتر است لباسی راحت بپوشید تا پزشک راحت تر به قسمت پایین بدن شما دسترسی داشته باشد.آیا سونوگرافی واژینال دردناک است؟

ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید ولی هرچه آرامش خود را بیشتر حفظ کنید به همان اندازه راحت‌تر پراب وارد خواهد شد. اگر ماهیچه‌هایتان در حال انقباض باشد این کار دردناک خواهد بود. سعی کنید زمان وارد شدن پراب نفس عمیق بکشید. اگرچه ممکن است به علت ورود پراب به قسمت واژینال، فرد کمی احساس ناراحتی و فشار ناشی از پراب را داشته باشد.سونوگرافی واژینال چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی واژینال معمولا پانزده تا سی دقیقه طول می کشد. گاهی اوقات پزشک از شما می خواهد تصاویر را به رادیولوژیست یا متخصص زنان نشان دهید. معمولا پزشک اطلاعات مشاهده شده در تصویر را در اختیار شما قرار می دهد.

ارتباط سونوگرافی با سقط جنین

این سونو اگر توسط فرد متخصص انجام شود باعث سقط جنین نخواهد شد. اگر این کار به درستی انجام شود نه تنها مشکلی ایجاد نمیکند بلکه اطلاعات مفیدی ارائه میدهد که برای مدیریت بهتر بارداری مناسب است. ممکن است بعد از اسکن کمی لکه ببینید اما این لکه خون به دلیل پاره شدن چند رگ خونی کوچک در دهانه رحم است و به رنگ صورتی یا قهوه‌ای است. اگر خونریزی قرمز پررنگ همراه با انقباض شکم بود حتما با پزشک مشورت کنید.

آیا سونوگرافی واژینال در زمان قاعدگی انجام می‌شود؟

طبق گفته دکتر ناهید خدا کرمی، رئیس انجمن مامایی ایران می‌توان سونوگرافی واژینال را در زمان پریودی نیز انجام داد.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی واژینال چه زمانی است؟

معمولا انجام این سونوگرافی حدود سی دقیقه طول می کشد. البته این مدت بستگی به میزان وضوح تصویری دارد که بدست آمده است. طبق گفته پزشکان بهترین زمان برای انجام آزمایش سونوگرافی از طریق واژن روز ۵ دوران قاعدگی است.

هزینه سونوگرافی واژینالشناسه ملیشرح کدنرخ آزاد ( ریال)۷۰۱۶۸۵سونوگرافی پروستات (ترانس رکتال)۱,۰۲۰,۰۰۰۷۰۱۶۹۰سونوگرافی رحم و تخمدانها (ترانس واژینال)۸۵۰,۰۰۰۷۰۱۸۰۵سونوگرافی کالر داپلر رحم و تخمدان از طریق واژینال۲,۰۲۹,۸۰۰

منبع : گروه سلامت ستاره

منبع: ساتین

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

عکس| خانم بازیگر در کنار همسری که ۲۸ سال از او بزرگ‌تر است

فیلم/ شادی مردم ماهشهر پس از برنده شدن فاطمه عبادی

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۵۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

بررسی علل ایجاد خال گوشتی

زائده‌های گوشتی از تومور‌های خوش خیم روی پوست شروع می‌شوند. ناطقان: خال‌های گوشتی از جمله زائده‌های پوستی محسوب می شوند که نام های مختلفی برای آن انتخاب شده است و دلایل متعددی برای بروز آن نیز آورده می شود؛ امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست بپردازد.
خال گوشتی یا آکروکوردون

خال‌های گوشتی زائده‌های روی پوست هستند که اغلب کوچک، قهوه‌ای رنگ و بدون درد بوده و می توانند در نواحی مختلف پوست ظاهر شوند.

بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست +معرفی انواع آن

این مطلب را از دست ندهید: اگر قصد برداشتن خال هایتان را دارید، حتما بخوانید

در اصطلاح علمی به زائده‌های گوشتی آکروکوردون نیز گفته می‌شود که در زنان و مردان به یک میزان شایع است.
اسامی دیگر خال گوشتی

    زگیل پهن کوچک
    ورم یا برآمدگی‌های پوستی
    زائده پوستی
    فیبروم مولوسکوم
    فیبروم پندولوم
    فیبروم نرم
    منگوله‌های گوشتی

حقایقی کلی درباره زائده‌های گوشتی

    زائده‌های گوشتی از تومور‌های خوش خیم روی پوست شروع می‌شوند.
    غالبا در چین و چروک‌ها و نواحی تا خورده‌ی پوست به وجود می‌آیند.
    آن‌ها خطرناک نیستند، اما می‌توانند در صورت تمایل، به دلایل زیبایی برداشته شوند.

بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست +معرفی انواع آن
انواع خال‌های گوشتی

خال‌های گوشتی مادرزادی که بیشتر به رنگ قهوه‌ای یا مشکی دیده می‌شوند در بدو تولد یا مدت کمی پس از تولد روی پوست افراد ایجاد می‌شوند؛ شکل این دسته از خال‌های گوشتی گرد یا بیضی شکل است، اما اندازه آن‌ها متغیر است.

خال‌های گوشتی مادرزادی کوچک کمتر از ۱/۵ سانتی متر است، اندازه متوسط آن‌ها حدود ۱۰ سانتی متر است؛ معمولا این دسته از خال‌های گوشتی روی نواحی پایین بدن ظاهر می‌شوند.

اگر این دسته از خال‌های گوشتی روی گردن، سر و ستون فقرات ظاهر شوند، نگران کننده است.

این مطلب را از دست ندهید: چرا مصرف منظم کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود؟

خال‌های گوشتی اکتسابی که معمولا افراد در طول زندگی خود به آن دچار می‌شوند، شامل رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای و صورتی کم رنگ است.

هرچه رنگ پوست فرد تیره‌تر باشد، رنگ خال‌های گوشتی نیز تیره‌تر است و  این خال‌های گوشتی می‌توانند صاف، گرد، سفت و یا سخت باشند.

خال‌های گوشتی باید مورد بررسی قرار بگیرند، به خصوص اگر بلافاصله پس از بلوغ ایجاد شوند که ممکن است نشانه‌ای از سرطان پوست تلقی شود.

خال‌های دیسپلاستیک نوعی از خال‌های اکتسابی هستند که تا بعد از دوران بلوغ، اثری از خود نشان نمی‌دهند؛ این خال‌ها غیر شایع هستند، زیرا شکل آن‌ها گرد نیست، شکل آن‌ها مواج و معمولا مسطح، اندازه آن‌ها کوچک و معمولا قهوه‌ای رنگ است.

احتمال سرطانی شدن خال‌ها در این حالت نیز وجود دارد که برای اطمینان بیشتر باید به متخصص پوست مراجعه شود.

 کک و مک؛ نوع دیگری از خال‌های اکتسابی است؛ لکه‌های ایجاد شده روی پوست را کک و مک می‌گویند.

این کک و مک‌ها در فصل زمستان محو می‌شوند، زیرا ملانین در طول زمستان تولید نمی‌شود؛ اشعه‌های خورشید نیز می‌توانند در ایجاد لکه‌های پوستی و کک و مک موثر باشند.

خال‌های هاله‌ای نوع دیگری از خال‌های اکتسابی هستند که مانند حلقه سفید رنگ در دوران کودکی و اوایل بلوغ ایجاد می‌شود.

بررسی علل ایجاد خال گوشتی بر روی پوست +معرفی انواع آن
علل شایع ایجاد خال گوشتی
 اشعه ماورای بنفش یا UV

اشعه ماورای بنفش نور خورشید از جمله قوی‌ترین اشعه‌های موثر نور خورشید روی زندگی بشر است؛  در طول فصل تابستان، اشعه ماورای بنفش خورشید بیشتر به سطح بدن می‌رسد و این خال‌ها پر رنگ‌تر می‌شوند؛ حتی ممکن است اشعه خورشید سبب رشد این دسته از خال‌ها در سطح پوست افراد شود.

اما دیده شده که در فصول سرد سال، به علت کاهش تابش نور خورشید این خال کم رنگ شده و کاهش پیدا می‌کند؛ نظریه‌ای وجود دارد که بیان می‌کند افزایش رسیدن اشعه ماورای بنفش خورشید به سطح زمین سبب ایجاد جهش‌های قابل توجهی در سلول‌های پوست افراد می‌شود که این جهش‌ها خود سبب به وجود آمدن خال‌های گوشتی می‌شود.
 افزایش سن

با افزایش سن، سلول‌های بدن رشد کندتری پیدا می‌کنند و در نهایت رشد آن‌ها متوقف می‌شود، مواد شیمیایی بدن تغییر می‌کند و مو‌ها در سنین کهن سالی از دست می‌روند، با افزایش وزن روبرو می‌شویم و پوست بدن چین و چروک پیدا می‌کند. افراد مسن اغلب با خال‌های گوشتی و افزایش تعداد و حجم آن‌ها روبرو هستند. هنوز هم ارتباط بین خال‌های گوشتی و سال‌خوردگی پیدا نشده است.

این مطلب را از دست ندهید: تغییر شکل وحشتناک دختر جوان با رشد خال مادرزادی! +تصاویر

اما آن چه مشخص است این است که خال‌های گوشتی معمولا خطرناک نیستند، اما توصیه می‌شود که در صورت مشاهده این خال‌ها حتما به متخصص پوست مراجعه شود تا بررسی‌های لازم روی آن انجام شود.
 علل ژنتیکی

زمینه ژنتیکی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در رشد خال‌های گوشتی روی پوست نقش دارد؛ اکثر افراد بدون داشتن هیچ گونه خال گوشتی به دنیا می‌آیند، اما در طول زندگی خود به این دسته از خال‌ها مبتلا می‌شوند.

تحقیقات نشان داده است که اگر پدر یا مادر شما دارای خال‌های گوشتی بزرگ در سطح پوست خود باشند، شما نیز بسیار مستعد ابتلا به این خال‌ها در طول زندگی خود هستید.
 بیماری

اگرچه بیماری‌های اندکی شناخته شده اند که عوارض آن‌ها ایجاد خال‌های گوشتی باشد، اما بیماری ژنتیکی خاصی در این خصوص وجود دارد. بیماری دیسپلاستیک نوی (Dysplastic nevi) که به نوعی خال‌های گوشتی است که افراد مبتلا با آن دنیا می‌آیند و رشد می‌کنند.

خال‌های گوشتی حاصله از این بیماری بزرگ‌تر و تیره رنگ‌تر است؛ متاسفانه افراد مبتلا به این بیماری، حدود ۱۰۰ خال گوشتی در سراسر بدن خود دارند که  این افراد باید بسیار مراقب باشند تا به سرطان پوست (ملانوما) مبتلا نشوند.
 بارداری

طی بارداری مشکلاتی از قبیل استفراغ و کاهش سیستم ایمنی بدن برای مادر ایجاد می‌شود هم چنین به علت تغییرات شیمیایی و هورمونی و بیولوژیکی، زنان باردار بسیار در معرض ابتلا به خال‌های گوشتی هستند؛ این خال‌های گوشتی تیره است و در نواحی مانند گردن بیشتر ایجاد می‌شوند. منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: خال گشتی ، پوست ، خوش خیم

دیگر خبرها

 • تولد دوقلو‌های افسانه‌ای در قزاقستان +فیلم
 • تاریخ پنج هزار ساله‌ی ساز عود بررسی می‌شود
 • خواص آب انار برای جنین
 • تنظیم جدول زمانبندی مناسب جهت انجام بازدید‌های دوره‌ای از زندان / رشد ۷۰ درصدی دادسرای فردیس در صدور ابلاغ الکترونیکی
 • تنظیم جدول زمانبندی مناسب جهت انجام بازدید‌های دوره‌ای از زندان / رشد ۷۰ درصدی دادسرای فردیس در خصوص صدور ابلاغ الکترونیکی
 • دزد بی رحم قربانی را با ۲۵۰ ضربه از پای درآورد
 • بررسي يک فوريت لايحه حذف 4 صفر از پول ملي
 • بررسی نتایج سفر کمیسیون آموزش به استان مرکزی و خراسان‌جنوبی
 • بررسی راهکارهای تامین مالی واحدهای تولیدی در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس
 • نکته بهداشتی: سوزش ادرار
 • کارهای انجام شده در وزارتخانه‌ها برای رونق تولید بررسی می‌شود
 • بازداشت عامل تیراندازی به ترانس برق در اهواز
 • کباب شدن کودک 2 ساله توسط مادربزرگ بی رحم +عکس(+14)
 • همه چیز درباره بارداری خارج از رحم
 • دستگیری عاملان تیراندازی به ترانس برق در اهواز
 • نگاهی به حوادث امروز پنجشنبه ۳۱ مرداد در خوزستان
 • عاملان تیراندازی به ترانس برق در اهواز دستگیر شدند
 • آب انار از مغز جنین حفاظت می‌کند
 • به نام تولید به کام کارمندان بانک!/ مستمری‌بگیران متضرر اصلی حذف صفرها/ اجاره‌بها در مرداد ۴۰ درصد گران شد